مطالب مرتبط:
توضیحاتی پیرامون تحلیل مرکز پژوهش ها از معافیت مالیاتی مناطق آزاد
معافیت های مالیاتی مناطق آزاد اصلاح می شود
آسیب های گسترش معافیت مالیاتی مناطق آزاد | اخبار ایران و جهان
آسیب های گسترش معافیت مالیاتی مناطق آزاد
اصلاح معافیت های مالیاتی مناطق آزاد
-235 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 09:072019-10-21اقتصادي

توضیحاتی پیرامون تحلیل مرکز پژوهش ها از معافیت مالیاتی مناطق آزاد


دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی توضیحاتی پیرامون تحلیل مرکز پژوهش های مجلس درباره معافیت مناطق آزاد تجاری و صنعتی از نظام مالیات بر ارزش افزوده ارائه کرد.

- " – روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، توضیحاتی پیرامون مطلب منتشره از مرکز پژوهش های مجلس با عنوان شش دلیل برای اخذ مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد ارائه کرد که در آن آمده است: اولین دلیلی که نگارنده محترم اعلام نموده این است که معافیت در مالیات های مستقیم اعمال شود، زیرا در تولید تاثیر مستقیم دارد، ولی مالیات بر ارزش افزوده بر تولید اثر منفی ندارد.

یعنی تولید کننده آن را نمی پردازد و اعلام داشته که اعمال معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد باعث تبعیض شده و مدعی است که پشتوانه کارشناسی قابل قبولی ندارد؟!در پاسخ به نظر می رسد که نگارنده و یا دارندگان این تفکر که به دنبال اجرای این سیاست و حذف معافیت مالیاتی مناطق هستند، از ماموریت، فلسفه وجودی، اهداف تشکیل مناطق آزاد و پیشرفت هایی که انجام شده است بی اطلاع هستند و از طرفی احتمالاً بی اطلاعی از فرآیند تصویب قانون، سبب این ادعاست که اعمال معافیت در مناطق آزاد پشتوانه کارشناسی ندارد.

با این توصیف اگر ما واقف به دلیل و اهداف وصول مالیات باشیم قطعاً با نگاه مهربانانه، تخصصی و واقع بینانه به موضوع خواهیم پرداخت، زیرا هدف از وصول مالیات صرفاً نگاه درآمدی آن نیست، بلکه مهم ترین نکته واصل از وصول مالیات باز توزیع آن و یا به عبارت دیگر توزیع مجدد عادلانه ثروت درسطوح جامعه است.

هماهنگونه که مستحضرید مالیات مهم ترین ابزار اقتصادی دولت بوده و با این ابزار مستحکم، دولت ها سیاست گذاری می نمایند و بهترین کاربرد مالیات در اقتصاد به عنوان ابزار در اعمال سیاست های انبساطی و انقباضی است، پس اگر ما به عنصر مالیات به عنوان درآمد محض بنگریم آنگاه دچار خطای هاله ای شده ایم.

یعنی سایر نتایجی که می باید از وصول یا عدم وصول مالیات را در اقتصاد بدست آوریم نادیده گرفته ایم و با التفات به موقعیت حساس و تحریم های مختلف از طرف کشورهای متخاصم، این نگاه تک بعدی به مالیات پاسخگوی اجزاء و اعمال سیاست های اقتصادی و اقتضایی دولت نخواهد بود.

از طرف دیگر باید به نکته مهم توجه داشته باشم که تصویب قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و در نظر گرفتن تسهیلات برای فعالان و حتی ساکنین مناطق مذکور یک سیاست زیر بنایی است و اگر دولت در مناطق هزینه ایی نماید و یا از درآمد خود به طور موقت صرف نظر نماید (زیرا معافیت ها مدت دار هستند) این عمل و این سیاست به مثابه سرمایه گذاری تلقی نموده است، زیرا همانطور که اعلام گردید اهداف تشکیل مناطق آزاد بسیار مهم است و اهم آن عبارت از:– ایجاد بستر برای ارتقاء سطح اقتصاد ملی در اقتصاد جهانی – مشارکت و تعامل بیشتر با اقتصاد بین المللی – انتقال فناوری های پیشرفته و افزایش حجم تولیدات و صادرات – رشد همه جانبه در مناطق و بهبود وضعیت موجود در راستای – اهداف اقتصاد مقاومتی و تسریع در دستیابی به سند چشم انداز – تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از داخل و خارج از کشور – ایجاد کار و اشتغالزایی مولد در مناطق مذکور – تنظیم بازار کار و کالا و حوزه مستمر و فعال بازارهای جهانی و .

.

.

همچنین نگارنده محترم، قانون مناطق آزاد" (اعمال معافیت مالیاتی) را بدون پشتوانه کارشناسی می داند؛ این ادعا نشان می دهد که فلسفه لوایح و قانون برای نگارنده بی معناست زیرا قانون مناطق آزاد و ماده 13 آن و سایر تسهیلاتی که مقنن برای فعالان اقتصادی در نظر گرفته بعد از مطالعه کارشناسی در دولت و متعاقب آن در مجلس و کمیسیون های متعدد مصوب شده است (همانند سایر قوانین) و فراز و فرودهای زیر را طی کرده است.

پس اگر شخصی یا اشخاصی به هر دلیل یک تصور، آن هم غیر کارشناسی به این مهم دارند نباید تصویب قانون را بدون نظر کارشناسی و پشتوانه کارشناسی بدانیم زیرا این نگرش برازنده دولت و مجلس نیست.

نگارنده محترم مدعی شده است که گمرک در مناطق آزاد (حد فاصل سرزمین اصلی و مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی مستقر نیست و گستردگی جمعیت را نیز به عنوان دلیل عدم اعمال معافیت دانسته است.

در این خصوص باید گفت که گمرک خاص مناطق آزاد در تمامی منطقه های آزاد و ویژه مستقر بوده و با نظارت کامل ایفای نقش داشته است و اخیراً هم گمرک ج.

ا.

ایران در مناطق فوق الذکر مستقر و اعمال نظارت می نماید و ازدیاد جمعیت خود نمایانگر ضرورت اعمال معافیت در مناطق را دارد، زیرا جمعیت مستقر در مناطق عمدتا کارگر ماهر، مهندس، پیمانکار و … هستند که در سال های قبل در آنجا نبوده اند و فضای کسب و کار ایجاد شده آنها را برانگیخته نموده است که در آن مناطق مستقر گردند و هم اکنون با تسهیلاتی که دولت در مناطق آزاد برای ساکنین و فعالان در نظر گرفته در آنجا اقامت دارند.

دلیل سوم نگارنده درج خبر اهمیت مالیات است و عدم اتکاء بر درآمدهای نفتی و خلق منابع مالیاتی و … اگر به مقوله معافیت و سایر تسهیلاتی که قانونگذار برای مناطق آزاد در نظر گرفته نگاه کارشناسی و ژرف بنگریم آنگاه متوجه این واقعیت خواهیم شد که اعمال معافیت در مناطق ابزار و پشتوانه ای برای وصول مالیات بیشتر در آینده است؛ زیرا سرمایه گذاری، اشتغال، گردشگری، ایجاد بنگاه های اقتصادی و سرمایه گذاری داخلی و خارجی و تعامل با فعالان خارجی و ترغیب آنها برای سرمایه گذاری در هر منطقه مستلزم بسترسازی و اعطاء تسهیلات ویژه است و چنانچه تفاوتی بین مناطقی که دولت به دنبال سیاست گذاری اقتصادی است و سایر مناطق (سرزمین اصلی) نباشد رغبتی برای اشخاص وجود نخواهد داشت.

پس اعطای تسهیلات جزلاینفک سیاست انگیزشی دولت در امر سرمایه گذاری و اشتغالزایی است و وقتی انگیزه ایجاد گردد، سرمایه گذاری انجام می شود و وقتی سرمایه گذاری شود ، بنگاه های اقتصادی و تولیدی ایجاد می گردد و استقرار و شروع به کار بنگاه های اقتصادی، یعنی افزایش منابع و پایه های مالیاتی در آینده و این تصور و سیاست عقلایی و منطقی است، نه اینکه به بهانه اخذ چند میلیارد مالیات و عدم معافیت، آینده سرمایه گذاری، اشتغال، محرومیت زدایی، تعامل با دنیای اقتصادی را از طریق مناطق آزاد و … به مخاطره بندازیم.

مظافاً اینکه اعطای معافیت در مناطق آزاد به فعالان اقتصادی دائمی نیست و مدت دار است و با انقضاء مهلت آنها به عنوان مؤدی کلان تلقی خواهند شد و نکته مهم تر این است که براساس اصلاحیه قانون اگر مؤدیان، خاصه فعلان اقتصادی مناطق به تکالیف قانونی خود عمل ننمایند مشمول مالیات خواهند شد.

فعالین اقتصادی برحسب ماده (161) مکرر ق.

م.

م مکلفند که اسناد فعالیت و معاملات خود را در فواصل قانونی به واحدهای مالیاتی تسلیم نمایند و چنانچه به تکالیف قانونی خود عمل ننمایند مستحق جرایم سنگین و حسب مورد بی اعتباری دفاتر آنها خواهد شد.

نویسنده خبر اعلام نموده است که هدف از اعطای معافیت ایجاد انگیزه در صادرات بوده است.

در این خصوص باید گفت این امر در راستای اعطای تسهیلاتی بوده که به سرمایه­گذاران داده شده است و به جهت انجام هر چه بهتر مأموریت­ های مناطق آزاد پیش­بینی و به ­صورت قانون شده است .

ولی این­که قصد و نیّت مقنن در یک سیاست، صد در صد محقق نشده و یا یکی از اهداف هفت­گانه دولت و مجلس فعلاً تحقق صد در صدی  نیافته است  دلیلی بر کم لن یکن نمودن تمامی آن سیاست حمایتی نمی باشد و این امر، منطقی به نظر نمی رسد، به این دلیل که فعالان و سرمایه­ گذاران بر اساس همین تسهیلات برنامه ریزی نموده و اقدام به فعالیت در این مناطق کرده اند.

دراین مورد یک مثال واقعی که مرتبط با اعمال معافیت مالیاتی است را مورد بررسی قرار می­دهیم .

ماده (142) قانون.

م.

م درآمدهای حاصل از صادرات کالاهای صنعتی و محصولات کشاورزی و … را از مالیات معاف می­داند.

قصد و نیّت قانون­گذار از اعطاء و اعمال این معافیت، توسعه تولید، کشاورزی و … بوده است.

حال اگر بعد از چهل سال این امر صد در صد محقق نگردیده است، آیا همه مشکلات را باید اعطاء معافیت مندرج در ماده مذکور بدانیم و تنها راه توسعه صنعت کشاورزی را حذف این معافیت بدانیم؟دلیل ششم که نویسنده خبر اعلام نموده و تقریباً تکراری است، کاهش شفافیت و به دنبال آن فرار مالیاتی ناشی از معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد است.

هرچند که در خصوص عدم شفافیت در پاسخ (دلیل چهارم) توضیحات لازم داده شد، ولی باید گفت در تمامی دنیا مناطقی به عنوان بهشت های مالیاتی وجود دارند که در آن مناطق، تسهیلات ویژه ­ای را به هر دلیل برای فعالان اقتصادی همان مناطق در نظر می­ گیرند.

اما دستگاه های متولی اخذ مالیات با اعمال قانون و نظارت اصولی ترتیبی را اتخاذ کرده است که جلوی فرار مالیاتی را تا حداکثر ممکن بگیرد.

بنابراین در این­گونه موارد می ­طلبد که سازمان امور مالیاتی فعال، پویا و به روز نظارت نماید، زیرا حذف معافیت به معنای پاک کردن صورت مساله است.

پس هر جا که فعالیت اقتصادی باشد وظیفه سازمان امور مالیاتی است که چتر نظارتی خود را در آنجا بگستراند و چنانچه مؤدیان به تکالیف خود عمل ننمایند با ابزارهای قانونی و بازدارنده اعم از جرائم، معرفی به مقام قضایی و … از فرار مالیاتی جلوگیری نماید.

ضمناً همانطور که گفته شد، فرار مالیاتی خاص مناطق آزاد نبوده و نیست، مضافاً اینکه جامعه آماری مناطق آزاد بسیار محدودتر از سرزمین اصلی است.

بنابراین مقوله فرار مالیاتی خاص یک منطقه، شهر، کشور نیست و در تمام دنیا مؤدیان متخلف وجود دارند، ولی دستگاه مالیاتی با حمایت سایر دستگاه های کشور جلوی فرار مالیاتی را گرفته و یا به حداقل می رساند.

بنابراین می توان گفت؛ اینکه اعطای تسهیلات و معافیت های قانونی که با نظریه مجلس و خبرگان اقتصادی بعنوان یک ابزار انگیزشی ایجاد شده است را حذف کنیم به هیچ عنوان تاثیری بر جلوگیری از فرار مالیاتی نخواهد داشت.

در سطور پایانی، نگارنده اعلام کرده است وصولی مالیات های مناطق برای همان مناطق هزینه گردد.

این امر از نظر این مناطق نیز بسیار مطلوب است و یکی از پیشنهادهای این دبیرخانه است.

 زیرا با تحقق این امر ضمن اینکه باعث انگیزش بیشتر در پرداخت داوطلبانه مؤدیان می شود؛ باعث می گردد که سیاست های پیش بینی شده در وظایف و ساختار مناطق آزاد در فاصله زمانی کمتر محقق گردد و اثرات مثبت آن برای اقتصاد در این برهه از زمان ملموس تر شود.

زیرا یکی از رسالت های سازمان امور مالیاتی و یکی از اهداف تشکیل این سازمان بر اساس بند (الف) ماده (59) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی اشاعه فرهنگ خوداظهاری و پرداخت داوطلبانه مالیات بوده است که با تحقق این امر کمک شایانی به افزایش درآمدهای مالیاتی در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی خواهد نمود.

در خاتمه پیشنهاد این دبیرخانه این است که نه تنها معافیت ها حذف نگردد، بلکه برای ایجاد انگیزه بیشتر برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی و تحقق اهداف از پیش تعیین شده، تسهیلات دیگری همانند تسهیل در پرداخت، بخشودگی جرائم و … برای فعالان و سرمایه گذارانی که تکالیف قانونی خود را در تمامی ابعاد و در راستای اهداف دولت و نظام رعایت می کنند قائل شویم.

منبع: ایبنا
کلید واژه ها: مالیات - مناطق آزاد - مالیات بر ارزش افزوده - مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد - مناطق - ارزش افزوده - وصول مالیات - معافیت - آزاد - اقتصاد - مرکز پژوهش های مجلس - اقتصادی - معافیت مالیاتی - سیاست - دولت - پژوهش - تولید - درآمد - صنعتی - مالیاتی - روابط عمومی - اطلاع - تحلیل - شورای - قانون - توزیع - عالی - مجلس - تسهیلات - بهترین

آخرین اخبار سرویس:
«گرمای هوا» عامل افزایش بیماری ها

گروه هایی که مشمول طرح رتبه بندی معلمان می شوند

توافق کاهش عرضه اوپک قیمت نفت را بالا برد

حقوق زیر 3 میلیون تومان از مالیات معاف می شود

ارسال لوایح ارائه بسته حمایتی سرمایه گذاران در بافت های فرسوده به شورای شهر

استاندار قزوین از نمایشگاه کشاورزی بازدید کرد

واکنش «حناچی» به فروش صندلی اتوبوس ها

ممنوعیت استخدام مشمولانِ بدونِ پایان خدمت

خبر فروش صندلی های اتوبوسرانی تکذیب شد

کشف هفت میلیارد ریال کالای قاچاق در هندیجان

اطلاعیه بانک مرکزی درباره فعال سازی «رمز دوم پویا»

پیش بینی قیمت دلار تا پایان سال

قیمت طلا، سکه و دلار امروز شنبه 98/09/16 + تغییرات

ادعای فروش بلیط فروش صندلی اتوبوس های تهران تکذیب شد

زمان واریز یارانه نقدی اذر ماه مشخص شد + مبلغ جدید یارانه

مقایسه برلیانس H330 و رنو ساندرو استپ وی

رییس کل بانک مرکزی: طبیعتا شوک قیمت بنزین بازار ارز را متاثر می کند/علم الهدی: نباید انقلاب را با عناصر خسته و 40 سال کار کرده ادامه دهیم/محمود صادقی پس از ثبت نام در انتخابات مجلس: استعفایم در حالت استندبای مانده است

چه کسانی موبایل را گران می کنند؟

کشف هفت میلیارد ریال کالای قاچاق در هندیجان

خبر فروش صندلی های اتوبوسرانی تکذیب شد

کدام خانوارها باید منتظر دریافت یارانه بنزین باشند؟

مردم کمتر گوجه فرنگی بخرند!

اطلاعیه بانک مرکزی درباره فعال سازی «رمز دوم پویا» | اخبار ایران و جهان

اخرین قیمت طلا ، سکه و دلار در بازار جمعه 15 اذر + جدول

تولید نفت اوپک 500 هزار بشکه دیگر کاهش می یابد

جزییات کاهش تولیدات نفتی اوپک

جهت ثبت نام در سایت مسکن ملی اینجا کلیک کنید

همه چیز در مورد عملکرد فنی اگزوز خودرو

چگونه رمز پویا دریافت کنیم ؟

اطلاعیه بانک مرکزی درباره فعال سازی «رمز دوم پویا»

تکذیب خبر بازگشت به کار اسماعیل بخشی

در اجلاس رسمی اوپک چه گذشت؟

طرح نهال کاری در 9 شهرستان جنوبی فارس

بزرگترین خودروسازان جهان در سال 2019 معرفی شدند+جدول فروش

تکذیب بازگشت به کار اسماعیل بخشی

اطلاعیه بانک مرکزی درباره فعال سازی «رمز دوم پویا»

استفاده از چاپگرهای سه بعدی در صنایع کشتی سازی

عقب نشینی شهرداری از فروش صندلی اتوبوس ها

ابهام بزرگ در اعداد درآمد نفتی بودجه 99

تازه ترین آمار فروش فیلم های روی پرده

اخبار پربازدید اقتصادی امروز جمعه 15 اذر

تکذیب ادعای فروش صندلی اتوبوس ها از زبان معاون شهردار تهران

فروش صندلی های اتوبوس موضوعیت ندارد

چشم بینای ناظران و بازرسان بر بازار +فیلم

انواع شال گردن در بازار چند؟

برای تهیه یک صبحانه چقدر هزینه کنیم؟

حناچی: خبر فروش صندلی اتوبوس غلط است

پروفیل در بازار آهن چند؟

قیمت انواع چادر مشکی دوخته شده در مدل های مختلف

کنسرو ماهی را چند بخریم؟

تمام تلاش خود را برگرداندن ثبات به بازار ارز به کار می گیرم

اسماعیل بخشی هنوز بازگشت به کار نشده است | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

واکنش شهرداری به ادعای فروش صندلی اتوبوس ها

اسماعیل بخشی هنوز بازگشت به کار نشده است

واکنش شهرداری به ادعای فروش صندلی اتوبوس ها

18 آذر پایان مهلت ثبت نام در سامانه مسکن ملی

دولت باید شاخص های پردخت یارانه بنزین را تغییر دهد

عقب نشینی شهرداری تهران از طرح اتوبوسرانی: صندلی ها فروشی نیست

اسماعیل بخشی هنوز بازگشت به کار نشده است

الاغ سواری در خیابان به نشانه اعتراض به قیمت بنزین!

کدام شرکت ها بورس را بالا بردند؟

حناچی: خبر فروش صندلی اتوبوس غلط است

حناچی طرح فروش صندلی های اتوبوس را رد کرد

عقب نشینی شهرداری تهران: صندلی های اتوبوس ها فروشی نیست

حناچی: خبر فروش صندلی اتوبوس غلط است

واکنش استاندار تهران به خبر فروش صندلی های اتوبوس

دلار، هزار تومان گران شد

آذر ؛ ماه خوش تیپ ها / با این توصیه ها جذاب ترین مرد پاییز می شوید

راز های نگهداری از گل رز در خانه

قوچان نژاد: هیأتی که سال ها راکد بوده را باید راه بیاندازیم/ هیأت والیبال را با 40 میلیون تومان بدهی تحویل گرفتیم

تکذیب ادعای فروش صندلی اتوبوس ها از زبان معاون شهردار تهران

کمبودی در اقلام شب یلدا نداریم

واکنش شهردار تهران به فروش صندلی اتوبوس ها

عقب نشینی شهرداری از فروش صندلی اتوبوس ها

واکنش استاندار و شرکت واحد به طرح صندلی فروشی

توافق کاهش عرضه اوپک قیمت نفت را بالا برد

واکنش شهردار تهران به موضوع فروش صندلی های اتوبوس

پرفالوورترین صفحات اینستاگرام در سال 2020 میلادی

فروش صندلی های اتوبوس موضوعیت ندارد

عقب نشینی شهرداری از فروش صندلی اتوبوس ها

چگونه اصل یا تقلبی بودن امداد خودروها را تشخیص بدهیم؟

واردات 1.9 میلیارد دلار واردات کالای اساسی در مهر و آبان

مشکلی در تامین اقلام شب یلدا نداریم / آغاز ثبت نام طرح ملی مسکن در 5 استان / افزایش مبادلات تجاری آستراخان با ایران

گرامیداشت روز جهانی معلول در مهریز

بحث فروش صندلی اتوبوس غلط است/ دستور دادم از اجرای هر طرحی که موجب نگرانی شهروندان می شود خودداری نمایند

استاندار تهران: فروش صندلی های شرکت واحد اتوبوسرانی غیرقانونی است

مدرن ترین ترمینال مسافربری دریایی کشور در چابهار

واکنش شهرداری به ادعای فروش صندلی اتوبوس ها/ بی جهت مردم را نگران نکنید

خبر مهم اسلامی: راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه

با زیباترین دختر بچه جهان در سال 2020 میلادی آشنا شوید / عکس

تکذیب ادعای فروش صندلی اتوبوس ها از زبان معاون شهردار تهران

تکذیب شهرداری تهران: اتوبوس ها متعلق به همه مردم است، رزرو یا اختصاصی نمی شود/بلیت تا عید گران نمی شود

خبر مهم اسلامی: راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه

یارانه نقدی به کسانی که یارانه بنزین نمی گیرند پرداخت می شود؟

کدام خانوار ها باید منتظر دریافت یارانه بنزین باشند؟

تکذیب ادعای فروش صندلی اتوبوس ها از زبان معاون شهردار تهران

تکذیب ادعای فروش صندلی اتوبوس ها

بحث فروش صندلی اتوبوس غلط است/ دستور دادم از اجرای هر طرحی که موجب نگرانی شهروندان می شود خودداری نمایند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

بحث فروش صندلی اتوبوس غلط است/ دستور دادم از اجرای هر طرحی که موجب نگرانی شهروندان می شود خودداری نمایند

واکنش شهرداری به ادعای فروش صندلی اتوبوس ها/ بی جهت مردم را نگران نکنید

توضیحاتی پیرامون تحلیل مرکز پژوهش ها از معافیت مالیاتی مناطق آزاد

توضیحاتی پیرامون تحلیل مرکز پژوهش ها از معافیت مالیاتی مناطق آزاد