مطالب مرتبط:
آسمان ایران مورد اطمینان بزرگترین ایرلاین های جهان است
امضای بیانیه سیاسی توسط دولت سودان و «جبهه انقلابی»
امضای توافق نامه ایجاد و راه اندازی مرکز رشد کارآفرینی روستایی در روستای بهانگر
آسمان ایران مورد اطمینان بزرگترین ایرلاین های جهان است رسانه 7 | اخبار اقتصاد
استخدام کارشناس تضمین کیفیت آقا در فارس
-55 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 08:552019-10-21سياسي

تضمین امضای کری، اطمینان ظریف


بازی با کلمات و جملات این روزها باب شده و گسترش یافته است، من این جمله را نگفتم، آنگونه نبود که به نقل از من گفته شد و از این دست تأییدات و تکذیبات.

- ": اما بیشتر آن سخنان در محتوای خود همان برداشتی را دارد که مثلا یک منتقد و یا یک رسانه آن را بازگو و بازپخش کرده است، به این گونه برداشتها در عالم رسانه می گویند استنباطی، با کمی دقت در سخن آن شخص و مسئول همان برداشت استنباطی برآورد می شود که عمدتاً هم درست از آب در می آید و در مواقعی بسیار نادر است که با تکذیب آن شخصیت و مسئول روبرو می شود.

البته در بیشتر آن تکذیب هایی که از سوی مسئول یا آن شخصیت صورت میگیرد به خاطر اتفاقاتی است که پس از آن سخن پیش می آید.

مثلا انتخابات ریاست جمهوری دوران ترامپ را به خاطر بیاورید، در آن زمان برخی اعتقاد داشتند و قاطعانه میگفتند که هیلاری کیلینتون در انتخابات ریاست جمهوری پیروز می شود و بر این باور هم بودند که اگر او پس از اوباما رییس جمهور شود برای ایران بهتر خواهد بود.

اما آنگونه نشد که برخی سیاسیون و دولتمردان می خواستند و پیش بینی می کردند، به واقع تفاوتی هم میان کیلینتون و ترامپ وجود نداشت، حاکمیت و سیستم آمریکا است که تعیین می کند رییس جمهور باید چگونه تصمیم بگیرد و رفتار کند.

جمهوری خواه و دموکرات آمریکا مصداق این ضرب و المثل هستند که میگوید؛ سر و ته یک کرباس اند.

پس از امضای برجام میان ایران و 1+5 دغدغه دلواپسان! این بود که چه تضمینی وجود دارد پس از پایان دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، دولت بعدی به این پیمان پایبند باشد؟ دغدغه درستی هم بود، چرا که اینگونه پیش بینی ها است که باعث می شود در کارهای مهم محکم کاری انجام شود.

اما ظاهراً در برجام برای این مقوله هیچگونه پیش بینی صورت نگرفته بود که باعث شد دولت بعدی پس از اوباما، نه تنها برجام را اجرا نکند بلکه رسماً از آن خارج شود.

پایبند نبودن آمریکا به تعهدات برجامی خود از زمان اوباما آغاز شده بود و این روند به دوران ترامپ نیز رسید و او نیز اردیبهشت سال گذشته رسماً از توافق هسته ای خارج شد.

اما دولتمردان و عزیزان وزارت خارجه که مسئولیت مذاکرات هسته ای را بر عهده داشتند، هیچگاه تصور نمیکردند که آمریکا دست به چنین کاری بزند، یعنی از برجام خارج شود.

سخنان و تأکیدات آنها همواره بر این استوار بود که چنین اتفاقی نمی افتد و تضمین های لازم گرفته شده است.

آقای عباس عراقچی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای و معاون وزیر خارجه، در 30 آذر ماه 1394 گفته بود؛ آنچه برای ما مهم است این است که برجام در مرحله اجرا با هیچ گونه خدشه و صدمه ای مواجه نشود، آقای کری این تضمین را به عنوان وزیر خارجه آمریکا به صورت کتبی با امضای رسمی داده است.

از جمله آقای عراقچی می توان استنباط قاطع و قطعی کرد که او گفته است امضای جان کری برای برجام تضمین است؟ توجه داشته باشید که عراقچی معاون آقای ظریف و عضو ارشد تیم هسته ای است که امضای جان کری را تضمین اعلام کرده است.

به این مفهوم که دیگر عزیزان وزارت خارجه و دولت محترم نیز چنین اعتقادی دارند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز شهریور 95 گفته بود، اگر فضاسازی های رسانه ای توسط گروه های مخالف توافق هسته ای در آمریکا، دوستان را نگران کرده، ما آمادگی داریم از اداره نظارت وزارت خزانه داری ایالات متحده برای بانک هایی که مایل به همکاری با جمهوری اسلامی هستند نامه آرامش بخش تهیه کنیم که بدون نگرانی بتوانند با ایران ارتباط داشته باشند.

چنین اظهار نظرات قاطعی از سوی مسئولینی که مستقیم در جریان توافق هسته ای قرار دارند، همه نشان از تضمین هایی است که این عزیران آنها را برای راحتی خیال مردم و دولواپسان بازگو می کنند.

آقای فواد ایزدی کارشناس و منتقد برجام 23 روز پیش از تصویب توافق هسته ای در مجلس شورای اسلامی، در جلسه شورای روابط خارجی پیرامون برجام، از ظریف پرسید: پس از 18 ماه باقیمانده از دوره ریاست جمهوری اوباما هیچ یک از نامزدهایی که کاندیدای ریاست جمهوری امریکا شوند و رأی بیاورند به توافق هسته ای پایبند نخواهند ماند همچنانکه کری این موضوع را تأیید کرد که توافق را پس از اوباما نقض خواهند کرد.

ایزدی همچنین از ظریف پرسید: وزیر امور خارجه امریکا 20 اسفند پارسال گفته بود که توافق هسته ای از نظر حقوقی الزام آور نیست.

آیا بجز مکانیزم قطعنامه روش دیگری برای الزام طرف مقابل برای اجرای برجام داریم؟ ایزدی گفت آیا نگرانی از لزوم گرفتن تاییدیه برای خرید تجهیزات مورد نظر در توافق از کشورها درست است؟ ظریف با خنده پاسخ میدهد؛ نمیتواند این کار را بکند آقای دکتر ایزدی، من به شما اطمینان میدهم.

ترامپ تحریم ها را برگرداند چه کسی در دنیا آنها را اجرا خواهد کرد؟! جمع سخنان و تضمین های آقای عراقچی و قاطعیت در اطمینان آقای ظریف چه مفهومی دارد؟ آقای عباس عراقچی معاون وزیر خارجه در تلویزیون مقابل چشمان مردم با قاطعیت و اطمینان می گوید امضای جان کری در توافق هسته ای تضمین است و آقای ظریف نیز در جمع کارشناسان و استادهای دانشگاه با اطمینان می گوید آمریکا نمی تواند از برجام خارج شود.

مفهوم آن این است که عزیزان وزارت خارجه، اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای و دولتمردان، بر اساس داشته ها و یافته های خود از توافقی که امضا کرده اند، تضمین های لازم گرفته شده است، طرف مقابل که در واقع آمریکا است تضمین های لازم را داده و هیچ جای نگرانی برای خروج ایالات متحده از برجام نیست.

اگر جز این برداشتی میتوان داشت، دوستان و عزیران وزارت خارجه بگویند که غیر از این است که ما برداشت کرده ایم.

آقای محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان روز گذشته با فعالان فضای مجازی نشست داشت، در این نشست او درباره انتساب این سخن به خود که امضای ظریف تضمین است، واکنش نشان داد و گفت؛ من چه زمانی گفتم امضای جان کری سند است؟ یک نقل قول از من بیاورید که من این را گفته باشم.

ظریف افزود: به من اتهام و افترا نزنید.

من گفتم شما از بنده امضا خواستید، من امضا آوردم.

دستوری که به من داده شده بود که اوباما امضا کند که من امضا گرفتم.

من هیچ زمانی نگفتم امضای جان کری سند است.

درست است که آقای ظریف هیچگاه نگفته است امضای جان کری تضمین است اما اطمینان داده و تأکید کرده که آمریکا از برجام خارج نخواهد شد حتی اگر دولت در این کشور تغییر کند.

اگر بتوان گفت که تفاوتی میان وزیر خارجه و معاونش وجود ندارد، سخن آقای عراقچی که گفته بود امضای جان کری تضمین است، نظر همه اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای، وزیر خارجه و دیگر دست اندرکاران برجام تلقی می شود.

البته امضای اوباما و جان کاری از لحاظ جایگاه و مسائل حقوقی و بین المللی بسیار تفاوت دارد که اگر اوباما توافق هسته ای را امضا کرده باشد که از امضای جان کری باید معتبرتر باشد، آیا جز این است؟ آذر ماه سال 95 محمدجواد ظریف و تعدادی از معاونانش که به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس رفته بودند تا درباره جدیدترین وضعیت برجام بویژه پس از تمدید 10 ساله تحریم های ISA و چگونگی این پیشامد که خلاف پیش بینی های برجامی بود، توضیحاتی به نمایندگان مردم بدهند، پس از این نشست جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، برگه هایی را به خبرنگاران داد که حاوی برخی رئوس اظهارات منتسب به ظریف در آن جلسه بود که دو جمله در آن برگه ها خودنمایی می کرد؛ اعتراف می کنم اشتباه کردم که به حرف جان کری، وزیر خارجه آمریکا اعتماد کردم.

کریمی قدوسی از آن جلسه به نقل از آقای ظریف چنین گفته بود؛ آقای ظریف در آن جلسه با صراحت گفت من اعتراف می کنم اشتباه کردم و به حرف جان کری اعتماد کردم، اگر استراتژی خودم را دنبال می کردم، اکنون با مشکل مواجه نمی شدم، می پذیرم که اشتباه کردم و مسئولیت آن را قبول می کنم، ما با صحبت و قول آقای کری اظهارنظر کردیم، به جان کری بعد از نقض عهد اخیر که درخواست مذاکره در ایتالیا را داشت گفتم شما کاری کردید که حضور من با شما در یک شهر غیرممکن است.

اما آقای عراقچی معاون وزیر خارجه درباره امضای جان کری چه گفته بود؛ عباس عراقچی، تأکید کرده بود؛ این نامه به امضای وزیر خارجه آمریکا رسیده که همچون نامه های با امضای رییس هر دولت، دارای تعهد حقوقی و سیاسی برای آن کشور است .

او اضافه کرد: این یک نامه معمولی نیست.

در روابط بین الملل، نامه دو نفر، تعهدآور است که یکی نامه رییس دولت است و دیگری نامه وزیر امور خارجه.

این نامه، امضای وزیر خارجه آمریکا را دارد و اجرای موفق برجام را تضمین کرده است.

آقای ظریف وزیر خارجه کشورمان در آن نشست با فعالان فضای مجازی گفته است که چرا باورمان شده آمریکا مهم است؟ همانطور که پهپادش از ما شکست می خورد سیاست خارجی اش هم شکست می خورد، چرا شکست پهپاد را می بینیم و سیاست خارجی را نمی بینیم؟ بله، امید به دیگری داشتن سم مهلک است، اما آیا درست است که بگوییم اگر با خارجی حرف بزنی حتما کلاه سرت می رود؟ باور به مهم بودن آمریکا باعث شد تا دولت و دستگاه وزارت خارجه با ایالات متحده مذاکره کند، اعتماد کند و توافقی را با آن به امضا برساند که هیچیک از بندهای آن را اجرا نکرد و سرانجام رسماً از آن خارج شد.

اکنون تفاوتی نمی کند که چه کسی گفته امضای جان کری پای برجام تضمین است، ظریف یا عراقچی، مهم آن است که دوستان و عزیران از عملکرد اشتباه خود دفاع نکنند، این که آقای ظریف وزیر خارجه محترم کشورمان انتساب امضای جان کری تضمین است به او را تهمت و افترا می داند، آیا در اصل ماجرا خدشه ای وارد شده است؟ آیا می توان باور داشت که سخن عراقچی درباره تضمین بودن امضای جان کری در برجام یک جمله و سخن شخصی بوده است؟    
کلید واژه ها: انتخابات ریاست جمهوری - ریاست جمهوری - برجام - آمریکا - جمهوری - اوباما - پیش بینی - هسته ای - رییس جمهور - برداشت - دوران ریاست جمهوری - انتخابات - دولت - ترامپ - تکذیب - هیلاری کیلینتون - مذاکرات هسته ای - باراک اوباما، - بینی - توافق هسته ای - هسته - مذاکرات هسته - عباس عراقچی - وزارت خارجه - خارجه - ایران - رسانه - توافق هسته - درست - صورت

آخرین اخبار سرویس:
آمار ثبت نامی های انتخابات مجلس در آذربایجان غربی به 241 نفر رسید

گزیده ای از درس اخلاق آیت الله تحریری

مراسم روز جهانی داوطلبان برگزار شد | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

حزب الله خواسته های مردم لبنان را مشروع خواند

مهمترین استخدامی های یزد - هفته 37 ام

مهمترین استخدامی های فارس و شیراز - هفته 37 ام

مهمترین استخدامی های البرز و کرج - هفته 37 ام

فال آنلاین دیوان حافظ جمعه 15 آذر ماه 98

سرشناس ترین اصلاح طلبی که تاکنون برای انتخابات ثبت نام کرده است

تلاوت جزء به جزء قرآن مجید/ صفحه 123

آمار ثبت نامی های انتخابات مجلس در آذربایجان غربی به 241 نفر رسید

نام نویسی 38 داوطلب نمایندگی مجلس در چهارمحال و بختیاری

ارسال پرونده 7 اثر آذربایجان شرقی به همایش ملی ثبت میراث صنعتی کشور

ماجرای نامزدی پسر نماینده رهبری در منچستر برای انتخابات پارلمان بریتانیا

شهر سوخته؛ شهر صلح

فیلم | آموزش پخت کیک با ورق طلا در روزگار سخت اقتصادی مردم، صدای اصولگرایان هم در آورد

استخدام نماینده علمی در شرکت دارویی آرنا حیات دانش در گیلان

عمار حکیم بر انتخاب شخصیت مستقل و پاکدست برای تصّدی دولت انتقالی تأکید کرد

ماهیت واقعی FATF چیست؟/ وقتی اندیشکده انگلیسی هم ادعاهای FATF را زیر سوال می برد

چرا امام علی(ع) در کودکی به عنوان وصی پیامبر(ص) برگزیده شد؟

استخدام برنامه نویس BackEnd و FrontEnd در اصفهان

ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس در «تهران»

116 نفر از زنجان داوطلب نمایندگی مجلس شدند

مبارزه با آسیب های اجتماعی در 1000 محله شهری و 4 هزار محله روستایی

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز جمعه

انتظار یعنی دائم در حال «آماده باش» باشید / زمینه ظهور در صورت پیروزی ملت ایران آماده می شود

«بی بی سی» از برنده «بوکر» عذرخواهی کرد

استخدام نیروی تاسیساتی در آسانسور فجر در هرمزگان

حدیث روز | خبر خوش پیامبر به جویندگان دانش

2021 نفر در ناآرامی های اخیر بازداشت شدند

اعضای هیئت اجرایی حوزه انتخابیه آبادان انتخاب شدند | اخبار ایران و جهان

ساختار سازمانی شهرداری تهران پاسخگوی مأموریت های آن نیست

با رأفت اسلامی رفتار شود

ضرورت ورود اقشار مختلف در حوزه تولید و اشتغال

ثبت نام 74 نفر برای شرکت در یازدهمین دوره از انتخابات مجلس در قم | اخبار ایران و جهان

برگزاری دومین سمپوزیوم بین المللی مطالعات علویون در فرانکفورت

حسین نقاشی: اگر تکثر و رواداری را نپذیریم، از دانشگاه مطلوب دورتر می شویم

در برابر سیل ویرانگر وسایل ارتباط جمعی، نیازمند اقدامات ویژه هستیم

عمر تجهیزات صنعتی با محلول های ایرانی طولانی تر می شود

دانشجویان باید با توجه به مقتضیات زمان در صحنه حضور داشته باشند

عراقچی به اتریش رفت

فرمانده سپاه کردستان جانباختن شماری از شهروندان سقزی را تسلیت گفت

خیال راحت نیروهای مسلح برای تأمین تجهیزات دفاعی کشور

7421 برای انتخابات مجلس ثبت نام کرده اند

قاچاقچیان مواد مخدر در چه شرایطی اعدام می شوند؟

تعداد داوطلبان مجلس به 6066 رسید

سیاوشی: ورود دستگاه های امنیتی به دانشگاه آسیب زا خواهد بود

اعلام عزای عمومی در کردستان | اخبار ایران و جهان

پایداری بر محور ولایت در عصر غیبت مهم است

سرمایه گذاران بومی سرمایه خود را به سیستان و بلوچستان منتقل کنند

حرم حضرت علی(ع) به مناسبت فاطمیه اول سیاهپوش شد +تصاویر

گام محکم نیروهای انقلابی برای پیروزی در انتخابات

ثبت نام 421 نفر برای انتخابات مجلس در فارس

ورود سالانه 13000 پرونده ساخت وساز غیرمجاز به دیوان عدالت اداری/ رسیدگی کامل به موضوع بورسیه ها

مراسم روز جهانی داوطلبان برگزار شد

رییس مجلس اعلای اسلامی عراق وجود نفوذی در تظاهرات را تأیید کرد

ضرورت ورود اقشار مختلف در حوزه تولید و اشتغال

زمان انتخاب رییس جمعیت هلال احمر

ضرورت ورود اقشار مختلف به تولید و اشتغال

مراسم روز جهانی داوطلبان برگزار شد

63 نفر طی روز پنجم ثبت نام انتخابات مجلس در شیراز نام نویسی کردند

سال آینده بودجه ای برای زیارت نداریم/ موافقت با بودجه 250میلیاردی

منتخبان جشنواره بچه های مسجد در قزوین معرفی شدند | اخبار ایران و جهان

قوه قضاییه،واجا، ناجا، سپاه و سازمان بسیج: تکذیب بازداشت تعدادی از بسیجیان

ثبت نام 447 نفر برای شرکت در رقابت انتخابات مجلس در خوزستان

منتخبان جشنواره بچه های مسجد در قزوین معرفی شدند

صنعا قبل از پایان جنگ و محاصره یمن مذاکره نمی کند

حوزه برای تربیت علمایی همچون امام(ره) و علامه طباطبایی برنامه ریزی کند

منتخبان جشنواره بچه های مسجد در قزوین معرفی شدند

پارلمان عراق قانون کمیساریای مستقل انتخابات را تصویب کرد

تعدادی از دانشجویان بازداشتی وقایع اخیر همچنان در زندانند/بازداشت با آمبولانس را تایید نمی کنم

نماینده سقز و بانه جانباختن 11 شهروند سقزی را تسلیت گفت

نماینده سقز و بانه جانباختن 11 شهروند سقزی را تسلیت گفت

معتمدان هیات اجرایی انتخابات مجلس در سمنان انتخاب شدند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

موهای پریشان بازیگر مشهور سینمای ایران/ عکس

جمعه در کردستان عزای عمومی اعلام شد/پیام تسلیت استاندار کردستان در پی جانباختن 11 شهروند سقزی

دین خواستگاه هنر است و هنرمندان مسجدی مبلغ ارزشهای اسلامی هستند

جمعه در کردستان عزای عمومی اعلام شد/پیام تسلیت استاندار کردستان در پی جانباختن 11 شهروند سقزی

دین خواستگاه هنر است و هنرمندان مسجدی مبلغ ارزشهای اسلامی هستند | اخبار ایران و جهان

::دارابی-رایزنی های دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی در مسکو

استاندار کردستان جانباختن 11 شهروند سقزی را تسلیت گفت/جمعه در کردستان عزای عمومی اعلام شد

رفتن لاریجانی تنفس اعتدال را سخت تر کند

دین خواستگاه هنر است و هنرمندان مسجدی مبلغ ارزشهای اسلامی هستند

جشنواره تئاتر مساجد باید با رعایت شئونات این مکان مقدس برگزار شود

مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت علامه سید جعفر مرتضی عاملی

اعلام حمایت جان کری از نامزدی جو بایدن

جشنواره تئاتر مساجد باید با رعایت شئونات این مکان مقدس برگزار شود | اخبار ایران و جهان

جشنواره تئاتر مساجد باید با رعایت شئونات این مکان مقدس برگزار شود

پویش مردمی اسکان رایگان زائران کریمه اهل بیت(ع)

پاسخ قالیباف به سوالی درباره کاندیداتوری اش در انتخابات مجلس/دنبال جریان سوم نیستم/برخی پایداری ها من را قبول ندارند

مسأله آب مهمترین مشکل استان اصفهان است

تعداد داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس خرمشهر 14 نفر شد

ثبت نام 12 نفر برای کاندیداتوری مجلس در آبادان

شال ست داماد و دختر رییس جمهور سوژه شد +عکس

کاهش 30 درصدی خشونت و نزاع در زنجان

کاهش 30 درصدی خشونت و نزاع در زنجان

بوسه عجیب «شهره لرستانی» بر یک تفنگ/ عکس

نفوذ فرصت طلبان یکی از عوامل شکست نهضت میرزا کوچک جنگلی بود | اخبار ایران و جهان

بوسه عجیب «شهره لرستانی» بر یک تفنگ/ عکس

اطلاعات رزمندگان روحانی دامغانی دوران دفاع مقدس در یک کتاب به چاپ می رسد

تضمین امضای کری، اطمینان ظریف

تضمین امضای کری، اطمینان ظریف