مطالب مرتبط:
طرح ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر در مازندران از حرف تا عمل
آغاز صدور مجوز شکار پرندگان از امروز
300 هزار کارت سوخت مهاجر در زاهدان از طرح کدینگ خارج شد
شرایط لازم برای اخذ رتبه های طرح رتبه بندی معلمان
طرح یاریگران زندگی حمایت و مشارکت تک تک افراد جامعه را می طلبد
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مهر 1398 ساعت 15:032019-10-20اقتصادي

طرح ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر در مازندران از حرف تا عمل


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایرنا، کم تعداد بودن نیروهای محیط بان،همراهی نکردن دستگاههای نظارتی با این طرح به خصوص مسوولان محلی در مناطق اصلی شکار پرندگان زمستان گذران چون فریدونکنار و محمودآباد،خلاء قانونی در برخورد با متخلفان شکار و وجود افزون بر 100هزار قبضه سلاح شکاری مجوزدار و خرید و فروش زیرزمینی شکار در استان مازندران از چالش های پیشروی اجرای تمام و کمال طرح ممنوعیت شکار در این خطه شمال کشور است که باعث شده تا با وجود شدت یافتن برخوردها همچنان شکار بی رویه مشکل اصلی زیست محیطی در مازندران مطرح شود.

علاوه بر آن گره خوردن بحث شکار با معیشت برخی از خانوارهای ساکن در حاشیه تالاب و آببندان های استان به ویژه در سرخرود منطقه اصلی شکار، اجرای این طرح را با اگر و اماهای زیادی روبرو می کند.

براساس گزارش محیط زیست مازندران در نیمه نخست سال جاری افزون بر یک هزار پرونده متخلفان زیست محیطی در این استان تشکیل شد که 80 درصد از این پرونده ها مربوط به شکار و صید غیرمجاز است و بیشترین تخلف نیز از ناحیه سلاح های دارای مجوز انجام شده است.

تنهایی محیط زیست در برخورد با شکارچیان متخلف مدیرکل محیط زیست مازندران معتقد است که طرح ممنوعیت شکار به خصوص در سال های اخیر با وجود برخی ناملایمات ولی با برنامه های فرهنگ سازی، آگاه سازی مردمی و همراهی دستگاههای نظارتی به نسبت گذشته با موفقیت هایی همراه بود ولی همچنان با نقطه ایده آل که همان اجرای تمام و کمال این طرح باشد؛ فاصله دارد.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی دلیل عدم اجرای تمام و کمال طرح ممنوعیت شکار را در مازندران به خصوص در مناطق اصلی شکار شامل فریدونکنار و محمودآباد که بیشترین شکار دست جمعی و به قولی قتل عام پرندگان، کم تعداد بودن نیروهای محیط بان، عدم همراهی دستگاههای متولی به خصوص مسوولان محلی در این مناطق و چربیدن بحث اشتغال بر تخلف زیست محیطی می داند.

وی افزود : در سال های اخیر محیط زیست تلاش زیادی را برای فرهنگ سازی در منطقه به منظور کاهش شکار و سوق دادن این تخلف به سمت پرنده نگری به عنوان طرح اشتغال زا انجام داده که توانست تا حدوی از حجم شکار بی رویه در مناطق پرشکار بکاهد، ولی ما برای کامل شدن پازل طرح ممنوعیت شکار نیازمند همراهی و همکاری تمام دستگاههای فرهنگی، رسانه ای، مسوولان محلی و حتی دستگاههای امنیتی و انتظامی داریم.

مدیرکل محیط زیست مازندران بر این عقیده است که قبل عامل پرندگان مهاجر در این استان به خصوص در فریدونکنار و محمودآباد و تالاب سرخرود محل اجتماع چندصد هزاری پرندگان مهاجر این تخلف را از معضل استانی و ملی خارج کرده و در سطح جهانی نیز به عنوان یک معضل اجتماعی به آن پرداخته می شود و با این رویکرد نیاز است تا برای پاک کردن ذهنیت منفی نسبت به کشورمان ، باید تمام دستگاهها برای رفع این معضل اجتماعی پای کار بیایند و این معضل را جدی بگیرند.

ابراهیمی می گوید: از نظر محیط زیست شکار غیرگزینشی پرندگان مهاجر به روشی که هم اکنون در منطقه وجود دارد،به نوعی نسل کشی و از بین بردن ذخایر گونه های مورد حمایت و کمیاب است و اداره کل تحت مدیریتش بدون هرگونه تسامح وتساهل به دنبال پایان دادن به این مشکل چندده ساله در استان است، ولو اینکه هیچ دستگاهی حاضر به همراهی با محیط زیست نباشد.

وی از کم کاری برخی از دستگاههای دولتی از جمله دامپزشکی و حتی بهداشت نیز انتقاد کرد و خواهان مداخله تمام دستگاهها در اجرای کامل ممنوعیت شکار شد.

ادامه ممنوعیت شکار در سال جاری مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: از نگاه زیست محیطی شکار پرندگان مهاجر درتمام نقاط استان برای فصل جاری نیز همچنان ممنوع است و با تمام نیروهای در اختیار برای پیشبرد این برنامه به میدان خواهیم آمد و در این مسیر از مردم و رسانه ها و به خصوص تشکل های مردم نهاد زیست محیطی که دغدغه نسبت به شکار بی رویه پرندگان دارند نیز دست یاری دراز می کنیم.

ابراهیمی معتقد است که در سال های اخیر با فرهنگ سازی مردمی و آگاه سازی افکارعمومی دیگر شکار بی رویه صرفا دغدغه محیط زیست نبوده و این روند شرایطی را ایجاد می کند تا بتوانیم برنامه های خود را تا حد زیادی پیش ببریم و به سمت توقف کامل شکار پیش برویم.

رونمایی از طرح جدید مدیرکل محیط زیست مازندران از رونمایی طرح جدید برای توقف شکار بی رویه پرندگان مهاجر زمستان گذران در این استان برای سال جاری خبرداد که با دستور استاندار بومی این خطه شمال کشور در برنامه کاری محیط زیست قرار گرفت که در آن پرنده نگری و حفظ ذخایر پرندگان مهاجر با حمایت مالی دولت با هدف اشتغال زایی در منطقه اجرایی می شود.

ابراهیمی توضیح داد : در این طرح در فصل جاری شکار غیرگزینشی برای همیشه ممنوع می شود و طرح شکار دو نوع از پرندگانی که از بیشترین آمار پرندگان زمستان گذران را تشکیل می دهند شامل چنگر و نوعی اردک آن هم برای پرنده نگاری آزاد می شود و هر دامگاهدار دارای مجوز نیز صرفا حق داشتن یک کرس را دارد تا بتواند این دو نوع پرنده را برای طرح های پرنده نگری و حفظ ذخایر شکار کند.

وی اضافه کرد : در این طرح نیز دامگاهداران متعهد می شوند تا به جز چنگر و اردک سایر گونه های پرندگان را در صورت به دام انداختن آزاد کنند و برای حفظ ذخایر و طرح های پرنده نگری نیز از تسهیلاتی که استانداری مازندران مصوب کرده برخوردار خواهند شد.

به گفته ابراهیمی برای سال بعد به طور کامل شکار ممنوع می شود و بازار غیر قانونی فعلی نیز جمع خواهد می شود و تنها در این صورت محیط زیست حاضر است تا برای دامگاهداری و یک کرس مجوزهایی را صادر کند و زمان صدور مجوز نیز منوط به هماهنگی مسوولان محلی با شرکت تعاونی شکار برای اجرای این برنامه است.

وی خاطرنشان کرد : در شرایط فعلی فرماندار شهرستان های فریدونکنار و محمودآباد موظف شدند تا این طرح را با شرکت های تعاونی مطرح کنند و در صورت متعهد شدن شرکت تعاونی ما برنامه خود را پیش خواهیم برد.

مدعی العموم پای کار ممنوعیت شکار دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران می گوید : مدعی العموم به عنوان مطالبه گر و ناظر همانند سنوات گذشته براجرای طرح ممنوعیت شکار نظارت خواهد داشت و با متخلفان نیز مطابق با قانون برخورد می کند، کما اینکه در سال گذشته نیز این کار انجام شده است.

سید یونس حسینی عالمی گفت: بحث برخورد با شکار بی رویه و غیر مجاز پرندگان مهاجر در استان مازندران به خصوص مناطق پرشکار در این خطه شمال کشور است و با این رویه نیز به شدت برخورد خواهد شد.

وی افزود : اجرای این طرح در سال گذشته تا حد زیادی موفقیت آمیر بوده به طوری که با کاهش شکار در منطقه مواجه بودیم و همانند سال گذشته این طرح در سال جاری نیز اجرایی می شود و مدعی العموم نیز پای کار خواهد ایستاد.

وی عمده ترین بخش برخورد مدعی العموم را با آنچه که سودجویی از قبل شکار اعلام کرد دانست و اظهارداشت : برخی از افراد به دلیل نیاز مالی و گذران معیشت اقدام به شکار می کنند و میزان شکار این افراد نیز در روز محدود است که برای اشتغال این گروه باید از سوی مسوولان استانی اقدام اساسی صورت گیرد.

دادستان مرکز مازندران خاطرنشان کرد : ولی یک گروهی هم از قبل شکار به دنبال سودجویی و به جیب زدن سود زیاد هستند که با این گروه قطعا برخورد شدید و قانونی انجام خواهد شد و ملاحظه ای نیز در برخورد با این افراد از سوی دادستانی وجود ندارد و با دادستان شهرستان ها نیز در این ارتباط مکاتبه انجام شده است.

فرهنگ سازی در الویت برنامه ممنوعیت شکار دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران معتقد است که شکار از چندین سال در منطقه انجام می شود و نمی توان با اجرای برنامه برخورد چند ساله انتظار داشت تا تمام ابعاد این معضل جمع شود، بلکه نیاز به فرهنگ سازی بیشتر در بین مردم دارد تا با آگاه سازی جامعه بستر برای شکار غیرمجاز و سودجویی از قبل این معضل کاهش یابد.

حسینی اظهارداشت: اگرچه در این ارتباط کارهای خوبی انجام شد و مردم منطقه نیز به میدان آمدند، ولی همچنان نیاز به تداوم کار داریم تا بتوانیم ضمن ایجاد اشتغال برای خانوارهایی که معیشت آنها با شکار گره خورده، عرصه را برای سودجویان تنگ کنیم.

وی در مورد وجود خلاء قانونی در برخورد با شکارچیان غیرمجاز گفت: در شرایط فعلی هیچ خلاء قانونی در این ارتباط وجود ندارد و با این افراد به شدت برخورد می شود، ولی باید یک سری ملاحظاتی را در برخورد با برخی افراد و خانوارهایی که از این قبل به دنبال تامین معیشت هستند،؛ صورت گیرد.

کاهش تدریجی شکار زمستان گذران با طرح ساماندهی فرماندار شهرستان فریدونکنار که به دلیل شکار بی رویه پرندگان زمستان گذران نام شهرستانش شهرت جهانی یافت می گوید: طرح کاهش تدریجی شکار پرندگان مهاجر زمستان گذران در منطقه در قالب ساماندهی شکار از سوی سازمان محیط زیست از سال گذشته عملیاتی شد و این طرح برای سال جاری نیز پیگیری می شود.

محمد مهدی نصیری کناری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا این طرح را در سال گذشته موفقیت آمیز توصیف کرد و افزود: در سال جاری این طرح با کاهش شیوه های شکار کرس، گذر، دومگاه ادامه خواهد داد به طوری که به هر دومگاهدار یک مجوز کرس، گذر داده می شود تا با زنده گیری پرندگان از آنها برای پرورش اردک و مرغابی وحشی استفاده شود و از این ازدیاد تولید بتوانند درآمدزایی داشته باشند.

به گفته وی دام هوایی به عنوان شکار غیرگزینشی در منطقه ممنوع شد و از حالا نیز اقدام قانونی برای برخورد با متخلفان در دست اجراست.

وی خاطرنشان کرد: اجرای این برنامه می تواند به تدریج در سنوات آینده به طور کامل طرح ممنوعیت شکار را عملیاتی کند و به نوعی زمینه ساز اشتغال و درآمد زایی برای مردم منطقه را به دنبال داشته باشد.

فرماندار شهرستان فریدونکنار اظهارداشت: براساس طرحی که استاندار مازندران ارایه کرد، روش پرورش پرندگان وحشی در فریدونکنار به جای شکار بی رویه پیگیری خواهد شد و تاکنون دو سرمایه گذار نیز برای اجرایی کردن این برنامه به میدان آمدند و با پرداخت تسهیلات می توان علاوه بر اشتغالزایی تا حد زیادی شکار بی رویه را از بین برد.

طبق آمار رسمی محیط زیست حدود 150 گونه پرندگان زمستان گذران با جمعیت 1.

5 میلیون بال از سیبری و اقصی ایران به آببندان ها و تالاب های استان مازندران سفر می کنند که تعداد 30 گونه از این پرندگان در زمره پرندگان در حال انقراض و یا تحت حمایت تشکیل می دهند که شکار بی رویه و قتل عام گونه از سوی شکارچیان غیر مجاز برخی از این گونه های تحت حمایت را در معرض انقراض قرار داده است.

براساس آمار فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور سالانه یک پنجم از پرندگان مهاجر زمستان گذران در مازندران از سوی شکارچیان غیر مجاز شکار می شوند که بیشترین شکار پرندگان مهاجر در سطح کشور است .


کلید واژه ها: شکار - مازندران - محیط زیست - محیط - پرندگان مهاجر - ممنوعیت - پرندگان - زیست - تخلف - محمودآباد - همراه - شکار پرندگان - استان - مناطق - فرهنگ سازی - برخورد - شکار پرندگان مهاجر - متخلف - فرهنگ - مهاجر - متخلفان - استان مازندران - محلی - نظارتی - سازی - اشتغال - تالاب - گزارش - منطقه - خرید و فروش

آخرین اخبار سرویس:
صمت استان تهران: بازرسی ها 2 برابر افزایش یافته است/ اجناس برای بنزین گران نشده اند

استخدام کارشناس فروش تلفنی خانم در یک شرکت کامپیوتری در تهران

متولی اطلاع رسانی و اقناع سازی درباره بنزین کدام نهاد است

این افراد باید از خرید بدلیجات پرهیز کنند!

علت خرابی بخاری خودرو چیست؟

متولی اطلاع رسانی و اقناع سازی درباره بنزین کدام نهاد است

قیمت خودروهای داخلی در آخرین روز آبان

ستاد شناسایی مشمولان طرح معیشتی: هر پیامکی مبنی بر یارانه یا طرح حمایت معیشتی کلاهبرداری است

12 راهکار عملی و کاربردی برای مصرف کمتر بنزین در اتومبیل!

نظر اهالی ورزش در مورد اتفاقات این هفته/ برقراری امنیت در کشور با وحدت و بصیرت ملی/ تمایز اعتراض از اغتشاش/ تخریب و آشوب گری راه وصول مطالبات نیست

نظرات مردم و کارشناسان غیر دولتی در مورد بنزین / جلب اعتماد مردم بهترین راه برای تصمیم های سخت / آیا جمله ی نیمی از مردم اصلا خودرو ندارند درست است؟!

امکان توقیف اموال آپارتمان نشینان بدهکار وجود دارد

رکوردی تازه در مصرف روزانه گاز ثبت شد

تعدیل نیرو در برنامه سوم دیده شده است

بنزین سهمیه بندی شد، برف تهران را قفل کرد/ بلیت رایگان برای سربازان/ وامی که افزایش نمی یابد

سرنوشت نامعلوم خودروهای دپو شده در گمرک/ حاشیه هایی که همچنان ادامه دارد

80 فروشگاه زنجیره ای در اغتشاشات به آتش کشیده شد | اخبار ایران و جهان

استخدام انباردار آقا در یک شرکت معتبر در تهران

صمت استان تهران: بازرسی ها 2 برابر افزایش یافته است/ اجناس برای بنزین گران نشده اند

کلانتری هیچ نیروی کمکی برای جلوگیری از غارت فروشگاه ارسال نکرد

کمک معیشتی دولت برای 20 میلیون نفر دیشب واریز شد

همه اتفاقاتی که در هفته بنزینی گذشت؟ / از افزایش قیمت بنزین تا کاهش قیمت ارز/ نمایندگانی که می دانستند ولی نمی دانستند!

کمک معیشتی دولت برای 20 میلیون نفر دیشب واریز شد | اخبار ایران و جهان

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

کمک معیشتی دولت برای 20 میلیون نفر دیشب واریز شد رسانه 7 | اخبار اقتصاد

استخدام مدیر فروش آقا در یک مجموعه در خوزستان

استخدام کارشناس ارشد ارتباط با مشتری آقا/زاهدان

استخدام مدیر تولید آقا در یک شرکت معتبر در یزد

استخدام کارشناس برنامه ریزی و کارشناس کنترل کیفیت در مرکزی

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت دارکوب طلایی در تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با مزایا در یک شرکت در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت داده پردازی رسپینا در فارس

استخدام کارشناس فنی آقا در شرکت مهندسی شبکه گستران آریا سامانه

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی تلفنی و حضوری در تهران

میوه افزایش قیمتی از ناحیه بنزین ندارد

وام مسکن ملی چقدر است؟

دولت در موضوع سهمیه بندی بنزین اعتمادسازی کند

موردی از گرانفروشی در زنجان گزارش نشده است

کمک معیشتی دولت برای 20 میلیون نفر دیشب واریز شد / مجموع دریافت کنندگان به 40 میلیون نفر رسید

80 فروشگاه زنجیره ای در اغتشاشات به آتش کشیده شد

نحوه ارائه «بسته معیشتی» به زوج های تازه ازدواج کرده

میوه افزایش قیمتی از ناحیه بنزین ندارد

80 فروشگاه زنجیره ای در اغتشاشات به آتش کشیده شد / خسارت 200 میلیارد تومانی

قیمت آپارتمان در منطقه شمس آباد تهران

20 جایگاه عرضه سوخت آسیب دید/ افزایش 30 درصدی تقاضای بنزین در دو روز

20 جایگاه عرضه سوخت آسیب دید/ افزایش 30 درصدی تقاضای بنزین در دو روز

امشب 20میلیون نفر دیگر کمک حمایتی می گیرند

گزارش سه وزیر به هیات دولت درباره تنظیم بازار، آشوب های اخیر

هزینه خرید مسکن در بلوار فردوس

میزان تشعشعات رادیویی کشور از زبان وزیر ارتباطات

خودروی لبنانی که فقط 100 دستگاه از آن تولید می شود! (+فیلم و تصاویر)

قدرت خریدِ مردم 30درصد کاهش پیدا کرده است

کارت سوخت خودرو های فرسوده ابطال می شود

یک تولیدکننده ضعیف بزودی بزرگترین شرکت نفتی جهان می شود

خودروهای پر مصرف در بن بست استفاده!

چه کسانی چقدر کمک هزینه می گیرند؟

یک تولیدکننده ضعیف بزودی بزرگترین شرکت نفتی جهان می شود

اغتشاشات بنزینی در شیراز

کشاورزی در نپال

بلاتکلیفی کارکنان شرکت غله همدان / نگهبانانی که به بخش خصوصی واگذار نشدند

پرداخت یارانه ی معیشتی به مشمولان تا دوم آذر

رییس کل بانک مرکزی: : برآوردی از خسارت آشوب ها به سیستم بانکی نداریم / تاثیر مستقیم سهمیه بندی بنزین بر تورم حدود 2.5 درصد و با تاثیر غیرمستقیم آن جمعا حدود 4 درصد در یک سال است / این طرح هیچ تاثیری بر نرخ ارز نداشته و بر این بازار کنترل کامل داریم / از مردم می خواهیم سرمایه خود را در بازار

ارز مسافرتی چند؟

ربیعی: تا پایان امسال هیچ افزایش قیمتی در کالاها و خدمات دولتی نداریم

قیمت خودرو ژاپنی در بازار تهران

لغو مزایده مجسمه درینکر اثر بنکسی

کوفته هارپوت (ترکیه)

رشد 22 درصدی بارش ها نسبت به سال قبل +جدول

قیمت دلار به کانال 11 هزار تومان بازگشت/ ادامه ریزش قیمتها در فردوسی

وام مسکن ملی چقدر است؟

صوفی: دولت و قوه قضاییه ریسک تولید را کاهش دهد

ارتباط شهر جهانی یزد با جهان قطع است!

صوفی: دولت و قوه قضاییه ریسک تولید را کاهش دهد

چگونگی سهمیه بنزین برای کسانی که چند خودرو دارند!!!

رشد تولید 8 محصول منتخب معدنی

اظهارات جدید برایان هوک درباره ناآرامی های ایران: اگر آزاد کردن اینترنت در ایران به آسانی یک کلید زدن بود، حتما این کار را می کردیم / ایران سال ها پیش در فردو یک سایت سری زیرزمینی ساخته؛ در آنجا به طور سری اورانیوم غنی می کردند

ابطال کارت سوخت برخی خودروها و موتور سیکلت ها

رشد تولید 8 محصول منتخب معدنی

اخطاریه به واحدهای صنفی برای جلوگیری از گران فروشی تلفن همراه

ادامه سقوط قیمتی در بازار سکه و طلا +قیمت ها چاپ

زمان ثبت نام مسکن ملی در شهرهای جدید از اول آذر ماه اعلام شد

پادشاه سعودی به صدها حمله موشکی و پهپادی علیه کشورش اذعان کرد

خسارت میلیاردی به زیرساخت های شهری در شیراز

مردان از نان آور بودن همسرانشان استرس می گیرند

قائم مقام وزیر صنعت: مزایای حاصل از افزایش قیمت بنزین را به زودی می بینید

17 استان در انتظار آب دریای عمان و خلیج فارس

بخش خبری 20:30 اعترافات زنی را پخش کرد که لیدر ایجاد خشونت های بنزینی بود/فیلم

فارس من| کاهش حریم راه در محدوده شهری قوچان به 38 متر

خسارت 200 میلیارد تومانی به فروشگاه های زنجیره ای | اخبار ایران و جهان

مقایسه نرخ بنزین در ایران با کشورهایی که رتبه رفاه پایین تری دارند

مصرف سوخت بالا در خودروهای چینی موجود در بازار ایران!

17 استان در انتظار آب دریای عمان و خلیج فارس

قیمت نان افزایش نمی یابد/ کافی بودن ذخیره شکر و روغن

واریز سهمیه سوخت مالکان دارای چند خودرو به تعداد وسایل نقلیه | اخبار ایران و جهان

از سند اشتغال استان کوتاه نمی آییم

ابطال کارت سوخت خودروهای 25 ساله و موتورسیکلت های 10 ساله

ماجرای جنجالی حراج ناکام مجسمه سرقتی از هنرمند مشهور خیابانی

شگردهای جدید کلاهبرداری رمز یکبار مصرف

گشت ویژه برخورد با محتکران تشکیل شد

مصرف گاز کل کشور رکورد زد

طرح ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر در مازندران از حرف تا عمل

طرح ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر در مازندران از حرف تا عمل