مطالب مرتبط:
ویروس HIV به راحتی منتقل نمی شود
ویروس HIV به راحتی منتقل نمی شود
ویروس HIV به راحتی منتقل نمی شود
مراحل ابتلا به ویروس HIV چیست؟
1000 سرباز آمریکایی از شمال سوریه به غرب عراق منتقل می شوند
-13 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مهر 1398 ساعت 13:142019-10-20پزشكي

ویروس HIV به راحتی منتقل نمی شود


دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: این تصور که ویروس HIV به راحتی به فرد منتقل می شود کاملا غلط است و نباید ترس و وحشت از ویروس وجود داشته باشد.

- دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: این تصور که ویروس HIV به راحتی به فرد منتقل می شود کاملا غلط است و نباید ترس و وحشت از ویروس وجود داشته باشد.

سید ناصر عمادی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: مهم ترین راه انتقال ویروس HIV از طریق خون و فرآورده های خونی است و اگر برای فردی که در بیمارستان تحت عمل جراحی قرار گرفته، در تزریق خون یا فرآورده های خونی دقت نشود ممکن است این ویروس منتقل شود.

عمادی با اشاره به اینکه ایدز ممکن است از طریق مسواک فرد مبتلا به شخص سالم نیز منتقل شود، تصریح کرد: ممکن است فرد مبتلا به این ویروس، خونی که از دندان او آمده را به مسواک منتقل و فرد دیگری از این مسواک استفاده کند، به راحتی ویروس به فرد سالم منتقل می شود.

پزشک معالج در مناطق آسیب دیده گفت: آنچه در کشور ما بسیار شایع بوده استفاده از سرنگ مشترک برای تزریق در افراد معتاد است.

وی تاکید کرد: تصور و نگاه های غلطی در خصوص انتقال این ویروس وجود دارد به طوری که برخی تصور می کنند ویروس HIV از طریق بوسیدن یا دست دادن به فرد سالم منتقل می شود، یا اگر فرد مبتلا به این ویروس از توالت فرنگی استفاده کند و اگر بعد از آن فردی دیگر روی آن بنشیند ممکن است ویروس منتقل شود که این کاملا غلط است.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: اگر فرد مبتلا به ویروس HIV روی صندلی نشسته و فردی دیگر به جای آن روی صندلی بنشیند ممکن است به این ویروس مبتلا شود یا اگر فرد مبتلا به ویروس ایدز، تولید محصولات کشاورزی داشته باشد ممکن است ویروس منتقل شود، چنین تصوراتی کاملا غلط است.

ویروس HIV به راحتی منتقل نمی شودوی گفت: از نگاه های غلطی که در جامعه وجود دارد این است که ویروس به راحتی به فرد سالم منتقل می شود در صورتی که این تصور صحیح نیست و ویروس به این سادگی منتقل نخواهد شد.

عمادی بیان کرد: اگر انگشت یا پوست بدن بوسیله سوزنی که آغشته به خون فرد مبتلا به ویروس وارد بدن فرد سالم شود، کمتر از یک درصد احتمال مبتلا شدن آن فرد به ویروس HIV وجود دارد.

وی اضافه کرد: حتی انتقال ویروس از مادری مبتلا به ویروس ایدز به فرزند در سه دوره بارداری، زایمان و شیردهی حدود 13 درصد است، در صورتی که اگر این مادر از داروی ضد ویروس استفاده کند امکان انتقال ویروس از مادر به جنین در این سه دوره به کمتر از یک درصد می رسد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: این تصور که ویروس HIV به راحتی به فرد منتقل می شود کاملا غلط است و نباید ترس و وحشت از ویروس وجود داشته باشد.

وی گفت: اگر قطره خونی از بیمار مبتلا به ویروس HIV روی پوست فرد سالم بریزد باز هم ویروس منتقل نمی شود مگر اینکه در پوست فرد سالم زخم یا خراشی وجود داشته باشد که وارد آن زخم شود با احتمال اندک، می تواند منتقل شود.

عمادی ادامه داد: یکی دیگر از راه های انتقال ویروس به فرد سالم، این است که خونی از بیمار مبتلا به این ویروس کشیده و مستقیما در رگ فرد سالم تزریق شود، در این صورت ویروس منتقل خواهد شد، ولی اگر خون به صورت یا دست فرد سالم پاشیده شود که زخمی روی آن وجود ندارد، هیچ گاه ویروس منتقل نمی شود.

ویروس HIV به شدت در حال ضعیف شدن استوی افزود: ویروس HIV به شدت در حال ضعیف شدن است، به طوری که زمانی ویروس فرد را بسیار ضعیف می کرد و موجب مرگ می شد، ولی امروزه قدرت بیماری زایی ویروس بسیار کمتر از 10 سال گذشته شده و توقعات علمی و پزشکی در این استکه طی چند سال آینده یا این ویروس به طور کامل منقرض و یا داروهایی کشف می شود که به راحتی بتوان درمان را به طور کامل انجام داد.

پزشک معالج در مناطق آسیب دیده گفت: افراد مبتلا به این ویروس به راحتی می توانند با درمان های جدی که دریافت می کنند، زندگی خود را با شرایط خاصی تنظیم کرده تا زندگی نرمال، با عمر طبیعی همانند تمام انسان ها داشته باشند.

وی بیان کرد: تصور مردم بر این است که اگر شربت آلوده به ویروس، وارد دهان یا معده فرد شود، جذب بدن او می شود در صورتی که این تصور اشتباه است، به محض اینکه فرد ماده یا مایعی، همچون شربت یا غذایی آلوده به ویروس باشد، وارد دهان فرد شود، اگر در دهان زخمی وجود نداشته باشد ویروس قادر به وارد شدن به بدن فرد، از طریق مخاط دهان نخواهد بود.

اسید معده و غدد بزاقی موجب نابودی ویروس HIV می شوندعمادی تاکید کرد: غدد بزاقی که برای هضم غذا در دهان وجود دارد موجب نابودی ویروس HIV می شوند، فرض کنیم حتی اگر ویروس از راه دهان وارد معده شود، اسید معده آن چنان قدرتمند است که این ویروس را از بین می برد، بنابراین هیچ ویروسی قادر نخواهد بود در معده جذب شود.

وی افزود: تنها زمانی ویروس HIV می تواند از مخاط دهان جذب بدن فرد شود که در دهان او، زخمی بزرگ وجود داشته باشد که ویروس بتواند از آن عبور و وارد بدن شود، در غیر این صورت هرگز قدرت و اجازه عبور ویروس از مخاط وجود نخواهد داشت و توسط غدد بزاقی دهان و اسید معده کاملا از بین می رود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: اگر قطره خونی به فرد مبتلا به ویروس روی میز و صندلی ریخته شود و فردی احساس کند دست به آن خون خورده هرگز این ویروس به بدن فرد منتقل نمیشود، زیرا قطره خون در معرض دمای محیط، نور آفتاب، سرما و گرمای هوا قرار دارد و ویروسی که در آن قطره خون وجود دارد از بین می رود.

وی گفت: فردی که مبتلا به این ویروس است با مراجعه به دندانپزشکی، حتما باید دندانپزشک را از بیماری خود مطلع کند گرچه پزشک باید با محبت با فرد برخورد کند و وسایل مربوط به فرد مبتلا به ویروس را با شرایط خاصی استریل کند تا مطمئن شود ویروس از آن ها زدوده شده است.

ویروس HIV تنها توان زندگی در بدن انسان را داردوی بیان کرد: این ویروس به قدری ضعیف است که تنها توان زندگی در بدن انسان را دارد و در خارج از بدن بلافاصله از بین می رود.

عمادی با اشاره به اینکه اگر پوست فرد سالم با خون فرد مبتلا تماس پیدا کند، بازهم ویروس قدرت ورود به بدن را ندارد، تصریح کرد: پوست سالم نه تنها به عنوان سدی محکم و محافظ در برابر ویروس HIV بوده، بلکه در برابر تمام میکروب ها، قارچ ها و باکتری ها مانع از ورود به بدن فرد می شود که این نقش و مسئولیت پوست سالم است.

وی گفت: تا زمانی که پوست سالم داشته باشیم هرگز ویروس نمیتواند منتقل شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: وقتی بیان می شود که ویروس HIV می تواند از طریق رابطه جنسی انتقال پیدا کند، به این معنا است که اگر رابطه جنسی خشن به همراه زور و تهدید باشد به دلیل اینکه در تجاوز ممکن است فردی که مورد تجاوز قرار گرفته خراش یا زخمی در محل تناسلی وجود داشته باشد ویروس از فرد مبتلا از طریق زخمی که در ناحیه تناسلی یا مقعد فرد ایجاد شده منتقل شود.

عمادی افزود: اگر مخاط (دهانی و ناحیه تناسلی) سالم باشد، هرگز ویروس اجازه ورود به فرد را پیدا نمی کند، یعنی در هر جایی از بدن، زخمی وجود داشته باشد یا مخاط دهان یا ناحیه تناسلی زخمیباشد ویروس به راحتی می تواند منتقل شود.

وی اضافه کرد: اگر روی سر فرد مبتلا به HIV جوشی وجود باشد که بر اثر شانه زدن جوش ترکیده شود و خونی از آن بیرون بیاید و خون به شانه منتقل شود، فرد دیگری از این شانه استفاده کند و اگر محکم شانه را به سر بکشد که کمی زخم شود امکان انتقال ویروس وجود دارد.

عمادی در خصوص حجامت در مکان های غیر بهداشتی، بیان کرد: اگر از فردی که آلوده به ویروس HIV بوده خون گیری انجام شود و ساعتی بعد همان وسایل برای فرد دیگری استفاده شود ویروس به دلیل استفاده مشترک از وسایل، به راحتی منتقل می شود.

وی گفت: در برخی از آرایشگاه ها از یک ژیلت برای چند نفر استفاده می کنند که اگر به صورت یا گردن فرد مبتلا به ایدز کشیده شود و خون بیاید و موجب آلوده شدن ژیلت شود، و به فرد دیگری کشیده شود می تواند موجب انتقال ویروس شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: اگر در آرایشگاه های زنانه برای انجام تاتو، سوزن آن، به خون فرد مبتلا به ویروس HIV آلوده شود و برای فرد بعدی استفاده کنند به راحتی این ویروس منتقل خواهد شد.

وی ادامه داد: هر فردی که به آرایشگاه مراجعه می کند وسایل شخصی خود را همراه داشته باشد و از آرایشگر بخواهد که از وسایل شخصی خود برای اصلاح یا آرایش استفاده کند.

راه های محدود کردن ویروس HIVوی گفت: همه ما باید مقید باشیم که وسایل شخصی هر فرد تنها مختص خود فرد بوده و این به معنای محدود کردن ویروس HIV است.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: افرادی که مبتلا به ایدز هستند باید مورد حمایت های روانی و اجتماعی قرار گیرند، اگر به فرد مبتلا به ویروس، توجه نشود و مورد کم مهری و کم توجهی قرار گیرد پدیده آستیگمون رخ می دهد، به این معنا که فرد مبتلا عقده و کینه ای نسبت به جامعه پیدا می کند که مخفی می شود و خود را آشکار نمی کند در نتیجه به راحتی به دلیل دریافت نکردن دارو، می تواند ویروس را به فرد دیگر منتقل کند.

وی افزود: آستیگمون به اندازه ویروس HIV بسیار خطرناک است، به طوری که سازمان بهداشت جهانی تاکید می کند هر فرد مبتلا به این ویروس باید به شدت مورد حمایت روانی و اجتماعی قرار گیرد.

مبتلایان به ویروس HIV مورد حمایت قرار گیردعمادی بیان کرد: فرد مبتلا اگر داروی خود را به موقع دریافت کند، مورد حمایت اجتماع قرار گیرد و تغذیه مناسب داشته باشد عمر طبیعی خود را کرده و مشکل خاصی در زندگی نداشته و دچار بیماری های صعب العلاج نخواهد شد.

عمادی تاکید کرد: باید مردم و مسئولان در کنار یکدیگر باشند و نهایت عطوفت را در حق این بیماران داشته باشند تا بتوان آن ها را قانع کرد که درمان را انجام و مراقبت های لازم صورت گیرد، در غیر این صورت، هرگونه بدرفتاری و کم توجهی ممکن است آن ها را از ما دور کند، در جامعه پنهان و تحت پوشش درمانی واقع نشوند، دراین صورت امکان انتقال ویروس افزایش خواهد یافت.

وی اظهار کرد: مسئولان باید جلوی شیوع یا اپیدمی ویروس را بگیرند بدون اینکه مردم یا عده ای را مقصر و گناهکار شیوع بیماری بدانند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اگر بخواهیم همانند مردم آفریقا که موفق شدند این بیماری را محدود و از پیشرفت آن جلوگیری کنند، باید این ایده را به کار ببریم و ترس و وحشت و واهمه ای از آن نداشته باشیم، بدون اینکه بیماران مبتلا را از خود برنجانیم.

وی خاطرنشان کرد: باید به افرادی که مبتلا به ایدز هستند به عنوان افراد مظلومی که به این ویروس دچار شده محبت کرد و با مسئولان نهایت همکاری را داشت تا بتوان این ویروس را مهار کرد.


کلید واژه ها: ویروس - دانشگاه علوم پزشکی تهران - دانشگاه علوم پزشکی - علوم پزشکی - دانشگاه - انتقال - پزشکی - تهران - سالم - ویروس ایدز - علوم - مسواک - محصولات کشاورزی - فرآورده - ایدز - درصد - مادر - توالت فرنگی - صورتی - تزریق - بیمارستان - عمل جراحی - دوره - محصولات - کشاورزی - گفت و گو - شیردهی - زایمان - توالت - فرزند

آخرین اخبار سرویس:
8 دستور العمل تهیه ماسک انجیر برای انواع پوست

طلاب خواهر ارومیه با خطرات دیابت آشنا شدند

مراقب بیماری های فصل سرما باشید

عوارض اختلال پرخوری + راه های درمان

مصرف ویتامین C از ابتلا به آنفلوانزا پیشگیری نمی کند

هفت «اشتباه» در مصرف دارو که نباید انجام شود

کیک پرتقالی ؛ بفرمایید عصرانه با چای

20 درصد جمعیت بالای 30 سال اردکان با دیابت روبرو هستند

مهمترین علت غیبت کارمندان در محل کار

8600 بیمار کلیوی در لیست انتظار پیوند کلیه

اشتباهات دارویی رایج بشناسید

تخصیص بودجه 150 میلیارد تومانی رفاهی برای دانشجویان علوم پزشکی

مراقبت از پوست در زمستان با مواد طبیعی

تاثیر رژیم غذایی بر شنوایی

پس از برداشتن نصف مغز چه رخ می دهد | شش نفری که با نیمی از مغز زندگی می کنند

بعد از لمس این چیز ها دست هایتان را بشویید

تخصیص بودجه 150 میلیارد تومانی رفاهی برای دانشجویان علوم پزشکی

همه چیز درباره بی بی چک

هفت اشتباه مهم در مصرف دارو

کمک های اولیه و اشتباهات رایجی که مرتکب می شوید

درمان سرماخوردگی با انار پخته !؟

دستگاه اندازه گیری ناهنجاری های اسکلتی بدن ساخته شد

آخرین خبر از وضعیت جسمانی ملکه رنجبر

خطرات کمبود ویتامین D برای زنان

8600 بیمار کلیوی در لیست انتظار پیوند کلیه

عواملی که درد پشت سر را به جانتان می اندازند

افزایش 11 برابری شیوع آنفولانزا در یزد

تاثیر رژیم غذایی بر شنوایی

لاغری با کویتیشن، غیرتهاجمی و بدون درد

ناهنجاری حاصل از ازدواج های فامیلی

آنتی بیوتیک را در سطل زباله نیندازید

ماکارونی بخوریم یا نخوریم؟

آخرین وضعیت کارگردان سریال «موسی (ع)»

برنج چاق کننده تر است یا نان؟!

مادرانی که نوزاد «نارس» دارند

«هوش مصنوعی» آشپزی را دگرگون می کند

هرآنچه باید درباره افسردگی بعد از زایمان بدانید

صفر تا صد مراقبت از نوزادان نارس

شیوع سرطان های سینه و معده در زنان و مردان مازندرانی

آنتی بیوتیک را در سطل زباله نیندازید/ عدم استفاده از آنتی بیوتیک در سرماخوردگی و آنفولانزا

مراقب بیماری های فصل سرما باشید

هفت اشتباه مهم در مصرف دارو

طرز تهیه مربای سیب و هویج بسیار خوشمزه و خوش عطر

قهوه، سمی برای مبتلایان به خشونت صدا

خوراکی های کشنده را بشناسید

مرگ دهها هزار نفر در آمریکا بر اثر آلودگی هوا

خواص پرتقال برای سلامت بدن

بدترین ظروف برای پخت و پز و سرو غذا

ازدواج بی سر و صدای رونالدو در مراکش

ده ها هزار نفر در آمریکا بر اثر آلودگی هوا جان می بازند

27 مورد از مهم ترین مواد غذایی خون ساز

نسخه طلایی برای درمان ریزش مو

نقش ویتامین ها در ریزش مو

گوگرد با بدن چه می کند؟

کمبود داروی آنفولانزا رنج بیماران سمنانی را مضاعف کرد

دومین کنگره سراسری موج سوم درمان های رفتاری در کاشان آغاز شد

راهکارهای موثر برای رفع خشکی بینی

نقش ویتامین ها در ریزش مو

استاک سبزیجات؛ ترکیبی جادویی برای انواع سوپ

ابداع روشی برای جراحی روی بیمار در حال مرگ

زوج درمانی چیست ؟

شباهت زیاد سلبریتی های مادر به دخترانشان را ببینید!

نکات مهم دستگاه های تصفیه آب خانگی و فیلتر تصفیه

آنچه باید درباره «خودمراقبتی کودکان» بدانید

مراقب بیماری های فصل سرما باشید

شناسنامه های لاکچری با قید تهرانی

این میوه افسردگی را از شما دور می کند

کاهش تخلفات و خطاها با اجرای «نسخه نویسی الکترونیک»

غربالگری پدیکلوزیس دانش آموزان مدارس در کوار

ژاپن: اهدای کلینیک سیار به سیلزدگان ایران (+عکس)

7 اشتباه مهم در مصرف دارو

اهدای یک کلینیک سیار توسط ژاپن به ایران (+عکس)

روزنامه کوریره| درمان های ضدبحرانی ایبرا و کین

پرتقال؛ دوست روز های سرد سال

7 اشتباه مهم در مصرف دارو

اهدای یک کلینیک سیار توسط ژاپن در ایران

راهکار های موثر برای کاهش وزن

راه های از بین بردن بوی بد کفش

8600 بیمار در لیست انتظار پیوند کلیه/رصد بازار سیاه فروش کلیه

بیماری نیمی از مادران ایرانی را بیشتر بشناسید

سرانه مصرف قند و نمک ایرانیان چقدر است؟

8600 بیمار در لیست انتظار پیوند کلیه/رصد بازار سیاه فروش کلیه

هنر باید آمیخته با صداقت، اخلاص و اخلاق باشد

بیش از 90 درصد مبتلایان به «ای بی» حاصل ازدواج فامیلی هستند

کشف دارویی که میگرن را در 2 ساعت تسکین می دهد

سبزی خوشبویی که از سرماخوردگی نجات تان می دهد

خواص پرتقال برای سلامت بدن

درمان ریزش مو با چند راهکار ساده

8600 بیمار در لیست انتظار پیوند کلیه/رصد بازار سیاه فروش کلیه

خسارت 50 میلیارد تومانی به اورژانس در ناآرامی های بنزینی

راه حلی که بیشتر به معجزه شباهت دارد

ارائه خدمات به 398 بیمار دیالیزی

توقیف خودرو حمل بدون گواهی بهداشتی

راهکاری عجیب برای جراحی بیمار در حال مرگ

حقایقی که در مورد پرتز سینه نمی دانید؟+جزییات

افسردگی پس از زایمان، بیماری نیمی از مادران ایرانی

دستگاه اندازه گیری ناهنجاری های اسکلتی بدن ساخته شد

رابطه ی بی تحرکی با استرس چیست؟

داروی ضد باروری مردان ابداع شد

گرانترین صندلی چوبی جهان در کجا قرار دارد؟

ویروس HIV به راحتی منتقل نمی شود

ویروس HIV به راحتی منتقل نمی شود