مطالب مرتبط:
چگونه 18 میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟/ نقش انتخابات در حراج دارایی های ملی
چگونه 18 میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟/ نقش انتخابات در حراج دارایی های ملی
چگونه 18 میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟/ نقش انتخابات در حراج دارایی های ملی
وضع تعرفه آمریکا به حجم بی سابقه 7.5 میلیارد دلار از واردات اروپا رسانه 7 | اخبار اقتصاد
آمریکا اعمال تعرفه بر واردات 7.5 میلیارد دلار کالا از اروپا را کلید زد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مهر 1398 ساعت 02:252019-10-19اقتصادي

چگونه 18 میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو ، صداقت و راستگویی یکی از مهم ترین صفات سیاست مدارِ مورد اعتماد مردم است و درجه صداقت ارتباط متقابلی با میزان محبوبیت و اعتماد عمومی دارد.

- انکار بر باد رفتن 18 میلیارد از سوی روحانی و ادعای اختصاص آن به واردات، در حالی است که این 18 میلیارد دلار ارز مداخله ای بانک مرکزی بود که با تایید دولت برای کنترل نرخ ارز در سطح 3800 تومان به بازار آزاد تزریق و سود عمده آن نصیب دلالان و عده ای خاص شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو"، صداقت و راستگویی یکی از مهم ترین صفات سیاست مدارِ مورد اعتماد مردم است و درجه صداقت ارتباط متقابلی با میزان محبوبیت و اعتماد عمومی دارد.

اما گاهی اوقات برخی سیاست مداران بدون توجه به این مساله و یا برای توجیه عملکرد اشتباه خود مطالبی را در تضاد با واقعیت مطرح می کنند که در لحظه بیان آن به هیچ وجه متوجه عواقب وخیم آن نیستند.

* وقتی روحانی بر باد رفتن 18 میلیارد دلار را انکار می کند در نشست خبری هفته گذشته حسن روحانی رییس دولت در مواجه با این سوال که سال گذشته و در اوج جنگ اقتصادی در مجموع 18 میلیارد دلار در قالب ارز 4200 تومانی از ذخایر کشور به باد رفت، مسئولیت این با چه کسی است؟ گفت: اولا اینکه می گویند 18 میلیارد دلار بر باد رفته، 18 میلیارد (دلار) آمدند ثبت سفارش کردند برای خرید کالا.

همین امسال هم ما 19 میلیارد دلار تا حالا خرج کردیم.

مثل اینکه شما بگویید 18 میلیارد (دلار) بر باد دادید؛ نه بر باد ندادیم.

18 میلیارد (دلار) دادیم به افراد، آنها هم گفتند ما می خواهیم این جنس را وارد کنیم.

البته باید بررسی شود، اگر کسی این پول را گرفته و آن جنس را وارد نکرده باید با او برخورد شود.

هم دستگاه های اجرایی ما و هم قوه قضاییه باید با آنها برخورد کند.

اما این حرف، حرف کاملا غلطی است که 18 میلیارد دلار را آقا بر باد دادید.

نه خیر 18 میلیارد دلار بر باد ندادیم، 18 میلیارد دلار دادیم به مردم.

رفتند خرید کردند، جنس آوردند و دادند به مردم.

پس این حرف حرف نادرستی است.

هم سوال مطرح شده در این نشست دقیق نبود و هم پاسخ رییس جمهور به این سوال از اساس و مطلقا غلط بود.

رییس دولت با استفاده از محتوای سوال، پاسخی به کلی اشتباه درباره 18 میلیارد دلار ارزی که به بازار تزریق شد ارائه کرد.

* تزریق 18 میلیارد دلار در سال 96 برای کنترل قیمت ارز و نه واردات کالا برای شفاف شدن ماجرا ابتدا از سوال خبرنگار شروع کنیم.

خبرنگار گفت: در آن جنگ اقتصادی در مجموع 18 میلیارد دلار ارز در قالب ارز 4200 تومانی از ذخایر کشور بر باد رفت.

اگر از این جمله عبارت در قالب ارز 4200 تومانی را حذف کنیم سوال درست می شود.

چرا که در واقع بر باد رفتن آن 18 میلیارد دلار ارتباطی به ارز 4200 تومانی نداشت.

این 18 میلیارد دلار در سال 96، عمدتا به صورت نقد به بازار آزاد تزریق شد.

در بانک مرکزی و رسانه های اقتصادی، به ارزی که بانک مرکزی با هدف کنترل قیمت ارز به بازار آزاد تزریق می کند، ارز مداخله ای می گویند.

اما ارز 4200 تومانی در فروردین سال 97 تصویب شد و ارتباطی با مداخله بانک مرکزی در بازار نداشت.

ارز مداخله ای یک چیز است و ارز 4200 تومانی چیز دیگر.

اولی صرفا برای کنترل قیمت ارز تزریق شده و می شود و دومی برای واردات کالا و تامین ارز مورد نیاز خدمات استفاده می شود.

اما آنچه که حسن روحانی در پاسخ به آن سوال بیان کرد، سوء استفاده از بخش اشتباه سوال مطرح شده بود.

روحانی ارز مداخله ای بانک مرکزی را به مثابه ارز 4200 تومانی برای واردات عنوان کرد و گفت: 18 میلیارد (دلار) آمدند ثبت سفارش کردند برای خرید کالا .

این پاسخ، پاسخی کاملا غلط و خلاف واقع بود.

حتی اگر از ارز مداخله ای نقدی بانک مرکزی برای واردات هم استفاده شود تردیدی وجود ندارد که بخش اعظم آن به تامین مالی قاچاق اختصاص خواهد یافت.

چراکه برای واردات عمده کالاها نه از ارز نقدی بلکه از حواله های ارزی استفاده می شود.

تامین ارز برای واردات، سیاستی است که بانک مرکزی از ابتدای تاسیس تاکنون انجام داده است.

این ارز به صورت حواله از طریق سیستم بانکی پرداخت می شود.

به عبارت دیگر تامین ارز برای واردات کالا هر سال انجام می شود و حجم ارز مورد نیاز برای واردات هم بین 40 تا 50 میلیارد دلار است.

یکی از اشتباهات مصطلح در تحلیل وقایع ارزی سال 96 و 97، این است که ارز 4200 تومانی برای واردات کالا و تامین ارز خدماتی و مسافرتی، به غلط همان 18 میلیارد دلار تزریق شده تلقی می شود.

در حالی که این دو به هم ارتباطی ندارد.

* تزریق گسترده ارز به بازار آزاد توسط بانک مرکزی با دستور کتبی روحانی با این مقدمه به سراغ متن ماجرا برویم.

به صورت خلاصه ماجرای بر باد دادن 18 میلیارد دلار از ثروت ملی از دستور کتبی رییس جمهور به بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز در سطح 3800 تومان چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری سال 96 شروع شد.

بانک مرکزی به همین دلیل شروع به تزریق بی محابای ارز به بازار آزاد کرد.

با توجه به افزایش التهابات ارزی در نیمه دوم سال 95 و ادامه آن در سال 96 بانک مرکزی برای پایین آوردن نرخ ارز میزان تزریق ارز به بازار را افزایش داد.

اما نکته اینجا بود که با تزریق قابل توجه ارز به بازار نقدی باز هم نرخ ارز رشد می کرد و به همین دلیل بانک مرکزی به فرایند عرضه ارز به بازار آزاد تا روزهای پایانی سال 96 ادامه داد.

هنوز به یاد داریم که بانک مرکزی برای صرافی ها سهمیه های 10 هزار دلاری تعیین کرده بود که روزانه این میزان ارز را به مردم بفروشند.

بانک مرکزی در ابتدا با عاملیت صرافی بانک پارسیان ارز مداخله ای در بازار تزریق می کرد و سال ها این جریان ادامه داشت اما وقتی در سال 96 از این روش نتیجه نگرفت برای کنترل نرخ ارز به 250 صرافی در سطح کشور سهمیه روزانه 10 هزار دلاری داد و صف های طویلی در برابر صرافی های عرضه کننده ارز مداخله ای بانک مرکزی شکل گرفت.

از آن روزها صدها عکس در فضای مجازی و در رسانه ها منتشر شده است که تصویری از وضعیت بازار ارز در سال 96 را نشان می دهد.

مردم این صف ها را دیده اند و هنوز خاطره آن روزها از ذهن شان محو نشده است.

نگارنده، براساس وظیفه خبرنگاری هر روز به بازار ارز رفته و از تحولات آن گزارش تهیه می کرد و صف های طویل و پرجمعیت خرید ارز مداخله ای بانک مرکزی که گاهی عبور و مرور از پیاده روهای خیابان فردوسی را سخت می کرد را به چشم دیده است.

طبق اطلاعاتی که از بانک مرکزی به دست آمد و بانک مرکزی هم هیچ وقت آن را تکذیب نکرد، در سال 96 در مجموع 18 میلیارد دلار به بازار آزاد و با هدف کنترل نرخ ارز تزریق شد و با توجه به اینکه این عرضه عمدتا کورکورانه و بی هدف بود دلالان بازار ارز و حتی افراد عادی که برای حفظ ارزش پول خود به بازار وارد شده بودند، ارزهای بانک مرکزی را خریداری کردند.

این گذشته از خریداران عمده ای ست که با اطلاع قبلی از سیاست گذاری های ارزی مقادیر قابل توجهی ارز را برای مقاصد و اهداف دیگری از بازار خریداری کردند.

براساس اطلاعات به دست آمده از بانک مرکزی، این بانک در سال 93 حدود 2.

5 میلیارد دلار ارز مداخله ای به بازار تزریق کرده است.

با توجه به سخت تر شدن مداوم فشردن فنر ارزی، این رقم در سال های بعد رفته رفته افزایش یافته است.

به طوری که براساس گزارش ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی، این بانک در سال 95 بیش از 5.

8 میلیارد دلار به بازار آزاد تزریق کرده است.

این رقم در سال 96 به اوج رسید و چنانچه اشاره شد بانک مرکزی در اتفاقی منحصر به فرد در تاریخ مداخلات ارزی برای اولین بار رقم 18 میلیارد دلار از منابع باارزش و غیرقابل جایگزینی کشور را به بازار ارز تزریق کرد.

رقمی که احتمالا تا سال ها رکورددار میزان مداخله بانک مرکزی در بازار نقد خواهد ماند.

همچنین پیگیری خبرنگار فارس از بانک مرکزی نشان می دهد در سال 96، برای کنترل نرخ ارز روزانه به طور متوسط 50 میلیون دلار ارز به بازار آزاد تزریق می شد و مجموع ارز مداخله ای تزریق شده به بازار آزاد در آن سال معادل 18 میلیارد دلار بوده است.

در چنین شرایطی چگونه می توان گفت بر باد رفتن 18 میلیارد دلار جمله غلطی ست؟ * تزریق 5 میلیارد دلار به بازار ارز در چند ماه منتهی به انتخابات 96 براساس پیگیری خبرنگار فارس از منابع دیگر، با توجه به مشکلات به وجود آمده در کانال ارزی دوبی در نیمه دوم سال 95 که موجب افزایش بهای دلار از 3500 تومان به 4150 تومان شد، بانک مرکزی برای کاهش این نرخ، تا روز انتخابات 96، یعنی تا 31 اردیبهشت 96 رقمی بالغ بر 5 میلیارد دلار ارز مداخله ای _ صرفا برای کنترل نرخ ارز به بازار_ تزریق می کند.

این تزریق ها هم عمدتا با عاملیت یک بانک و تزریق در بازار نبش پاساژ افشار که دلالان در آن منطقه به صورت غیرقانونی ارز خرید و فروش می کردند، انجام می شد.

* سود تزریق 18 میلیارد دلار ارز بانک مرکزی به جیب چه کسی رفت؟ همانطور که خود رییس جمهور هم گفت فقط در 6 ماهه 98 معادل 19 میلیارد دلار ارز برای واردات تخصیص داده شده است اما چرا هیچکسی از عنوان بر باد دادن برای این 19 میلیارد دلار استفاده نکرده است؟ چون تکلیف این 19 میلیارد دلار تقریبا معلوم است.

این پول صرف واردات شده است.

حال ممکن است نقدهایی به نوع کالاهای وارداتی و سیاست های تجاری یا انحراف منابع در این زمینه وارد باشد، اما این وضعیت قابل مقایسه با ریختن ارز به بازار آزاد به ثمن بخس و اعطای رانت ویژه برای دلالان و عده بسیار اندکی از خریداران ارز نیست.

*انتقاد رهبر انقلاب از سیاست تزریق 18 میلیارد دلار و پیش فروش سکه در 22 مرداد ماه 97 رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: در همین قضایای ارز و سکه گفته شد مبلغ 18 میلیارد دلار از ارز موجود کشور آن هم در حالی که برای تهیه ارز مشکل داریم، بر اثر بی تدبیری، به افرادی واگذار شد و برخی از آن سوء استفاده کردند.

وقتی ارز یا سکه به صورت غلط عرضه و تقسیم می شود، مشکلات فعلی به وجود می آید زیرا این قضیه دو طرف دارد، یک طرف آن فردی است که دریافت می کند و طرف دیگر آن کسی است که عرضه می کند.

همه بیشتر به دنبال آن فردی هستند که ارز یا سکه را گرفته است در حالی که تقصیر عمده متوجه آن فردی است که ارز یا سکه را با بی تدبیری عرضه کرده است که اقدامات اخیر قوه قضاییه نیز در واقع برخورد با کسانی است که با یک تخلف و خطای بزرگ، زمینه ساز این مسائل و کاهش ارزش پول ملی شدند.

آنچه که بیش از مساله بر باد رفتن 18 میلیارد دلار اهمیت دارد، آثاری است که این اقدام به وجود آورد.

این سیاست موجب توزیع رانتی شدید در اقتصاد و به وجود آمدن ثروت های بادآورده و یک شبه برای عده ای خاص شد.

خرید ارز در قیمت پایین و فروش در قیمت های بالا و بالاتر.

هنوز آن صف های طویل در مقابل صرافی های خیابان فردوسی و ماجراهای باندهایی که افرادی را از مناطق مختلف کشور برای گرفتن سهمیه 1000 یا 2000 دلاری خرید ارز به تهران و مناطق توزیع ارز می کشاندند از یاد ها نرفته است و این اتفاقات با چند جمله صحبت در نشست خبری محو نخواهد شد.

قطعا و یقینا، جمله بر باد دادن 18 میلیارد دلار از ذخایر ارزی بانک مرکزی در سال 96، جمله درست، دقیق و براساس واقعیت است.

این سیاست نتوانست به هدف اصلی خود که همان کنترل نرخ ارز در سطح 3800 تومان تا 4000 تومان بود، برسد و از طرف دیگر 18 میلیارد دلار از ذخایر ارزی بانک مرکزی را بر باد داد.

آن هم در شرایطی که کشور با توجه به بازگشت تحریم ها به این ذخایر نیاز مبرم و ضروری داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، روحانی در ادامه جمله خود در نشست خبری گفته است: البته باید بررسی شود، اگر کسی این پول را گرفته و آن جنس را وارد نکرده باید با او برخورد شود.

هم دستگاه های اجرایی ما و هم قوه قضاییه باید با آنها برخورد کند.

.

بیش از 18 ماه از توزیع آن پول ها در بازار آزاد می گذرد، چطور در طول این یک سال و نیم آقای رییس جمهور به فکر برخورد با کسانی که پول گرفته و جنس وارد نکرده اند نیفتاده است و سوال اصلی اینکه، خریداران آن ارزها به چه دلیلی باید معادل آن ارزها را کالا وارد می کردند؟ اصلا هدف توزیع آن ارزها واردات کالا نبود که وارد نکردن آن دلیلی برای برخورد باشد.

علاوه بر اینکه چنانچه اشاره شد، این شیوه تزریق ارز بیش از آنکه به کار واردات رسمی از طریق ثبت سفارش و تامین منابع ارزی از طرق مورد تایید بانک مرکزی بیاید، به کار واردات غیررسمی و قاچاق خواهد آمد.

چنانکه خرید و فروش این ارز نه به درستی ثبت می شود و نه اساسا محل مصرف آن قابل ردیابی خواهد بود.

ماجرای بر باد دادن 18 میلیارد دلار از اوایل سال 96 آغاز و اواخر سال 96 به پایان رسید.

اما توضیح ماجرای ارز 4200 تومانی که از 21 فروردین ماه 97 شروع شد و تاکنون ادامه دارد، نیازمند فرصت و گزارش جداگانه ای است.

امیرالمومنین علی علیه السلام می فرمایند: الکذب عیب فاضح.

دروغ عیبی رسوا کننده است.

و امروز رسوا شدن مطالب خلاف واقع با توجه به توسعه ابزارهای ارتباطی و ثبت و آرشیو اطلاعات ساده تر و سهل تر از گذشته است.

پس در این شرایط چرا خلاف واقع بگوییم؟
کلید واژه ها: میلیارد - دلار - اقتصادی - اعتماد - جنگ اقتصادی - روحانی - خبرگزاری - دستگاه های اجرایی - مردم - سیاست - تزریق - خبرنگار - واردات - اشتباه - رییس - کشور - ارتباط - برخورد - دانشجو - دولت - سیاست مداران - واردات کالا - گزارش - بازار - انکار - میزان - قوه قضاییه - ذخایر ارزی - بانک مرکزی - رییس جمهور

آخرین اخبار سرویس:
موافقت سازمان بنادر با الحاق بندر چابهار به محدوده منطقه آزاد

هنگام خرید ساعت مچی به این نکات توجه کنید

کاهش قیمت طلا 18 عیار امروز 21 آبان ماه +جدول

سند اشتغال راز و جرگلان تدوین شد

با توجه به پیش بینی بودجه برای یکسال مالی اعلام انحراف بودجه در 6 ماهه قابل استناد نمی باشد

خرید ویلا، سرمایه گذاری برای آینده و رسیدن به آرامش

حسابداری انبار و روش اجرایی آن

استخدام بازاریاب جهت مجموعه پخش آرای در همدان

بررسی فقهی و حقوقی تلقیح مصنوعی و وضعیت اهدا تخمک و اجاره رحم در حقوق

افتتاح طرح اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه/ گامی بزرگ در راستای حمایت از اهداف زیست محیطی کشور

 رعایت اصول قرنطینه مانع از ورود آفت به کشور می شود  | اخبار ایران و جهان

نخستین جشن «شکرانه برنج» در شادگان برگزار می شود

ساعت هوشمند Moto 360 مجدداً تولید می شود اما نه به وسیله موتورولا

 نام نویسی طرح اقدام ملی مسکن در خراسان جنوبی آغاز شد

شما نظر دهید/ برای کاهش آلودگی هوای کلان شهرها چه راهکارهایی را پیشنهاد می دهید؟

چین عامل رکود جهانی می شود؟

آغاز خرید حمایتی زعفران در خراسان شمالی

مداح 25 میلیون تومانی نمی خواهیم/ تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت!

طی پنج سال آتی 100 درصد بودجه کشور صرف هزینه های جاری می شود

سامانه «رهتاب» به کمک کنترل و نظارت بازار اصفهان می آید

قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز 1398/08/21

استخدام کارمند فنی و فروشنده در شرکت دماوند در اصفهان

استخدام کارشناس فروش،بازاریابی(حقوق توافقی،بیمه،پورسانت،پاداش)

فرصت های ساخت داخل در نمایشگاه بین المللی گیلان

افتتاح 2 طرح صنعتی و معدنی و یک نیروگاه برق با حضور رییس جمهوری

توسعه اقتصادی با نگاه جنسیتی به نتیجه نمی رسد

رونمایی از سوناتا 2020 + تصاویر

ماجرای لابی تامین اجتماعی با مجلس چه بود؟

صحبت های اخیر مقامات دلار را گران کرد!

تصاویر / اعتراض خونین مردم شیلی به گرانی نرخ کرایه ها

همایش فرصت های تجاری ایران و سوریه

نمره «خیلی خوب» معاون وزیر اقتصاد به NPL بانک ملی ایران

عدم دسترسی آسان به کتاب در استان ها غم انگیز است/نیازمند ساخت کتابخانه های مجهز در مناطق دور کشور هستیم

رمز یکبار مصرف را از نرم افزار «ریما» بانک صادرات ایران دریافت کنید

صندوق اجاره ای شعبه شهران بانک دی افتتاح شد

غول نفتی روسیه در آرامکو سرمایه گذاری نمی کند

پای شبنم نعمت زاده هم به پرونده بانک ملت باز شد

صنایع لبنی می گویند دامداران به دنبال افزایش قیمت شیر خام هستند

اهداف خصوصی سازی محقق نشده است

تغییرات 7 ماهه تورم در بانک مرکزی و مرکز آمار

افزایش 26 درصدی بارگیری کالای کانتینری صادراتی در بندرامام

خسارت آفت مگس زیتون در قزوین به 5 درصد رسید

برنج پاکستانی نایاب شد!

قیمت روز خودرو های داخلی در سه شنبه 21 آبان

438 شعبه بانکی برچیده شد

پرداخت بیش از 3 میلیارد ریال به مستمری بگیران خراسان رضوی؛ماهانه

صدور 217 موافقت اصولی برای طرح های گردشگری فارس

شما نظر دهید/ برای کاهش آلودگی هوای کلان شهرها چه راهکارهایی را پیشنهاد می دهید؟

زلزله 4 و 6 دهم ریشتری در کرمان

وجود 68 هکتار بافت فرسوده کشور

واردات 1000 دستگاه کامیون برای حمل و نقل ترانزیتی چابهار/ احداث مخزن ذخیره روغن و سیلوی گندم توسط بخش خصوصی

همزیستی با سیل را بیاموزیم

آخرین آمار ثبت نام مسکن در یک ساعت اول برنامه اقدام ملی مسکن/ شهر قم در یک ساعت به حد نصاب رسید/ سایت برای قمی ها بسته شد

گروه «شیلر» میزبان نُه هزار ایرانی شد

احتمال آزادسازی صادرات و واردات شیرخشک با ارز نیمایی

کدام مقصر است؟ دوربین یا سرعت؟

چشم انداز توسعه پایدار در صنعت نفت ایران

وجود 100هزار بی سواد در قم

احتمال آزادسازی صادرات و واردات شیرخشک با ارز نیمایی 

همایش ملی «هفته جهانی کارآفرینی» برگزار می شود

بهره برداری از 1010 واحد مسکن مهر کرمان با حضور وزیر راه و مسکن

 رعایت اصول قرنطینه مانع از ورود آفت به کشور می شود 

زیرساخت ها برای مرجعیت قیمت زعفران ایران درحال فراهم شدن است

آغاز پرداخت 12 میلیون تومان تسهیلات جدید به واحد های شهری در مناطق زلزله زده

تکمیل ظرفیت نام نویسی برای طرح اقدام ملی مسکن در طبس

3 خودرو جایگزین 405 شد

قیمت برنج کاهش می یابد

مرکز آمار ایران: افزایش 23 درصدی نرخ اجاره بها در تابستان 98

ظرفیت ثبت نام طرح اقدام ملی تأمین مسکن در قم تکمیل شد

افزایش چشمگیر ذخایر معدنی مس در سطح کشور

راهکارهای جلوگیری از رشد منفی اقتصادی کشور در سال 1398 رسانه 7 | اخبار اقتصاد

مقدس ترین مکان های راهبان در سرزمین ودداها رسانه 7 | اخبار ارز و سکه

نوع نگاه به سالمندی باید تغییر کند

عملیات ساخت دو هزار واحد روستایی در روستای شانوره قروە آغاز شد

پارتنر ها را در سایت های ایرانی پیدا کنید!

نمایشگاه گل و گیاه زینتی در محمودآباد

اخلال روغنیِ 150میلیون دلاری توسط یک خانواده!

آغاز طرح اقدام ملی مسکن در استان کرمان

تلاش برای ظهور استعدادها یا خالی کردن جیب مردم!

4 روش جالب تبدیل لباس های قدیمی به لباس های جدید

آخرین قیمت خودروهای داخلی | پراید 47 میلیون شد +جدول

واردات 600 هزار تلفن همراه مازاد به کشور

نپیوستن به FATF برای اقتصاد ایران چه تبعاتی دارد؟

11 نکته مهم برای انتخاب لباس های با کیفیت

10 روش تضمین شده انتخاب کفش استاندارد برای پیاده روی های طولانی

استاندار تهران: شهرداری نرخ بلیت اتوبوس و مترو را 50 درصد کاهش دهد

رمزگشایی از کمک به 18 میلیون خانوار/ پرونده حذف یارانه نقدی سه دهک ثروتمند روی میز دولت

همایش ملی «هفته جهانی کارآفرینی» برگزار می شود

آغاز عملیات اجرایی پروژه های آبفای البرز/افت فشار آب شهرک ابریشم برطرف شد

مذاکره برای اختصاص خط اعتباری یک میلیارد دلاری برای تجارت با سوریه

بیمه محصولات پاییزی خوزستان کلید خورد

قیمت دلار، قیمت یورو، و قیمت درهم امروز 98/08/21

رییس کل بانک مرکزی: طرح گواهی اعتبار مولد «گام» در شورای پول و اعتبار مطرح می شود

قیمت جهانی نفت امروز 1398/08/21

زیرساخت ها برای مرجعیت قیمت زعفران ایران درحال فراهم شدن است

شفاف سازی وضعیت خرید و فروش آنلاین طلا

چگونه مانع هک شدن حساب بانکی مان شویم؟

محصول Polymeric MDIبا کیفیت و رنگ جهانی در پتروشیمی کارون تولید شد

دولت با گران کردن بنزین می تواند به 18 میلیون خانوار یارانه بدهد/ لاریجانی گفت با دولت همراهی کنید

قیمت ارز | قیمت دلار، قیمت یورو امروز سه شنبه 98/08/21

چگونه 18 میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟

چگونه 18 میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟