مطالب مرتبط:
وضع تعرفه آمریکا به حجم بی سابقه 7.5 میلیارد دلار از واردات اروپا رسانه 7 | اخبار اقتصاد
کشور با خطرهای واقعی روبرو است/ دو خطر لبنان را تهدید می کند/ با برگزاری انتخابات زودهنگام مخالفیم
آمریکا اعمال تعرفه بر واردات 7.5 میلیارد دلار کالا از اروپا را کلید زد
دارایی فردی مردم در کدام کشور دنیا بالاتر است؟
کشور با خطرهای واقعی روبه روست/ دو خطر لبنان را تهدید می کند/ با برگزاری انتخابات زودهنگام مخالفیم
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مهر 1398 ساعت 01:592019-10-19اقتصادي

چگونه 18 میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟/ نقش انتخابات در حراج دارایی های ملی


انکار بر باد رفتن 18 میلیارد از سوی روحانی و ادعای اختصاص آن به واردات، در حالی است که این 18 میلیارد دلار ارز مداخله ای بانک مرکزی بود که با تایید دولت برای کنترل نرخ ارز در سطح 3800 تومان به بازار آزاد تزریق و سود عمده آن نصیب دلالان و عده ای خاص شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، صداقت و راستگویی یکی از مهم ترین صفات سیاست مدارِ مورد اعتماد مردم است و  درجه صداقت ارتباط متقابلی با میزان محبوبیت و اعتماد عمومی دارد.

اما گاهی اوقات برخی سیاست مداران بدون توجه به این مساله و یا برای توجیه عملکرد اشتباه خود مطالبی را در تضاد با واقعیت مطرح می کنند که در لحظه بیان آن به هیچ وجه متوجه عواقب وخیم آن نیستند.

* وقتی روحانی بر باد رفتن 18 میلیارد دلار را انکار می کند در نشست خبری هفته گذشته حسن روحانی رییس دولت در مواجه با این سوال که سال گذشته و در اوج جنگ اقتصادی در مجموع 18 میلیارد دلار در قالب ارز 4200 تومانی از ذخایر کشور به باد رفت، مسئولیت این با چه کسی است؟ گفت: اولا اینکه می گویند 18 میلیارد دلار بر باد رفته، 18 میلیارد (دلار) آمدند ثبت سفارش کردند برای خرید کالا.

همین امسال هم ما 19 میلیارد دلار تا حالا خرج کردیم.

مثل اینکه شما بگویید 18 میلیارد (دلار) بر باد دادید؛ نه بر باد ندادیم.

18 میلیارد (دلار) دادیم به افراد، آنها هم گفتند ما می خواهیم این جنس را وارد کنیم.

البته باید بررسی شود، اگر کسی این پول را گرفته و آن جنس را وارد نکرده باید با او برخورد شود.

هم دستگاه های اجرایی ما و هم قوه قضاییه باید با آنها برخورد کند.

اما این حرف، حرف کاملا غلطی است که 18 میلیارد دلار را آقا بر باد دادید.

نه خیر 18 میلیارد دلار بر باد ندادیم، 18 میلیارد دلار دادیم به مردم.

رفتند خرید کردند، جنس آوردند و دادند به مردم.

پس این حرف حرف نادرستی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، هم سوال مطرح شده در این نشست دقیق نبود و هم پاسخ رییس جمهور به این سوال از اساس و مطلقا غلط بود.

رییس دولت با استفاده از محتوای سوال، پاسخی به کلی اشتباه درباره 18 میلیارد دلار ارزی که به بازار تزریق شد ارائه کرد.

  * تزریق 18 میلیارد دلار در سال 96 برای کنترل قیمت ارز و نه واردات کالا برای شفاف شدن ماجرا ابتدا از سوال خبرنگار شروع کنیم.

خبرنگار گفت: در آن جنگ اقتصادی در مجموع 18 میلیارد دلار ارز در قالب ارز 4200 تومانی از ذخایر کشور بر باد رفت.

اگر از این جمله عبارت در قالب ارز 4200 تومانی را حذف کنیم سوال درست می شود.

چرا که در واقع بر باد رفتن آن 18 میلیارد دلار ارتباطی به ارز 4200 تومانی نداشت.

این 18 میلیارد دلار در سال 96، عمدتا به صورت نقد به بازار آزاد تزریق شد.

در بانک مرکزی و رسانه های اقتصادی، به ارزی که بانک مرکزی با هدف کنترل قیمت ارز به بازار آزاد تزریق می کند، ارز مداخله ای می گویند.

اما ارز 4200 تومانی در فروردین سال 97 تصویب شد و ارتباطی با مداخله بانک مرکزی در بازار نداشت.

ارز مداخله ای یک چیز است و ارز 4200 تومانی چیز دیگر.

اولی صرفا برای کنترل قیمت ارز تزریق شده و می شود و دومی برای واردات کالا و تامین ارز مورد نیاز خدمات استفاده می شود.

اما آنچه که حسن روحانی در پاسخ به آن سوال بیان کرد، سوء استفاده از بخش اشتباه سوال مطرح شده بود.

روحانی ارز مداخله ای بانک مرکزی را به مثابه ارز 4200 تومانی برای واردات عنوان کرد و گفت: 18 میلیارد (دلار) آمدند ثبت سفارش کردند برای خرید کالا .

این پاسخ، پاسخی کاملا غلط و خلاف واقع بود.

حتی اگر از ارز مداخله ای نقدی بانک مرکزی برای واردات هم استفاده شود تردیدی وجود ندارد که بخش اعظم آن به تامین مالی قاچاق اختصاص خواهد یافت.

چراکه برای واردات عمده کالاها نه از ارز نقدی بلکه از حواله های ارزی استفاده می شود.

تامین ارز برای واردات، سیاستی است که بانک مرکزی از ابتدای تاسیس تاکنون انجام داده است.

این ارز به صورت حواله از طریق سیستم بانکی پرداخت می شود.

به عبارت دیگر تامین ارز برای واردات کالا هر سال انجام می شود و حجم ارز مورد نیاز برای واردات هم بین 40 تا 50 میلیارد دلار است.

یکی از اشتباهات مصطلح در تحلیل وقایع ارزی سال 96 و 97، این است که ارز 4200 تومانی برای واردات کالا و تامین ارز خدماتی و مسافرتی، به غلط همان 18 میلیارد دلار تزریق شده تلقی می شود.

در حالی که این دو به هم ارتباطی ندارد.

* تزریق گسترده ارز به بازار آزاد توسط بانک مرکزی با دستور کتبی روحانی با این مقدمه به سراغ متن ماجرا برویم.

به صورت خلاصه ماجرای بر باد دادن 18 میلیارد دلار از ثروت ملی از دستور کتبی رییس جمهور به بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز در سطح 3800 تومان چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری سال 96 شروع شد.

بانک مرکزی به همین دلیل شروع به تزریق بی محابای ارز به بازار آزاد کرد.

با توجه به افزایش التهابات ارزی در نیمه دوم سال 95 و ادامه آن در سال 96 بانک مرکزی برای پایین آوردن نرخ ارز میزان تزریق ارز به بازار را افزایش داد.

اما نکته اینجا بود که با تزریق قابل توجه ارز به بازار نقدی باز هم نرخ ارز رشد می کرد و به همین دلیل بانک مرکزی به فرایند عرضه ارز به بازار آزاد تا روزهای پایانی سال 96 ادامه داد.

  هنوز به یاد داریم که بانک مرکزی برای صرافی ها سهمیه های 10 هزار دلاری تعیین کرده بود که روزانه این میزان ارز را به مردم بفروشند.

بانک مرکزی در ابتدا با عاملیت صرافی بانک پارسیان ارز مداخله ای در بازار تزریق می کرد و سال ها این جریان ادامه داشت اما وقتی در سال 96 از این روش نتیجه نگرفت برای کنترل نرخ ارز به 250 صرافی در سطح کشور سهمیه روزانه 10 هزار دلاری داد و صف های طویلی در برابر صرافی های عرضه کننده ارز مداخله ای بانک مرکزی شکل گرفت.

از آن روزها صدها عکس در فضای مجازی و در رسانه ها منتشر شده است که تصویری از وضعیت بازار ارز در سال 96 را نشان می دهد.

مردم این صف ها را دیده اند و هنوز خاطره آن روزها از ذهن شان محو نشده است.

نگارنده، براساس وظیفه خبرنگاری هر روز به بازار ارز رفته و از تحولات آن گزارش تهیه می کرد و صف های طویل و پرجمعیت خرید ارز مداخله ای بانک مرکزی که گاهی عبور و مرور از پیاده روهای خیابان فردوسی را سخت می کرد را به چشم دیده است.

  طبق اطلاعاتی که از بانک مرکزی به دست آمد و بانک مرکزی هم هیچ وقت آن را تکذیب نکرد، در سال 96 در مجموع 18 میلیارد دلار به بازار آزاد و با هدف کنترل نرخ ارز تزریق شد و با توجه به اینکه این عرضه عمدتا کورکورانه و بی هدف بود دلالان بازار ارز و حتی افراد عادی که برای حفظ ارزش پول خود به بازار وارد شده بودند، ارزهای بانک مرکزی را خریداری کردند.

این گذشته از خریداران عمده ای ست که با اطلاع قبلی از سیاست گذاری های ارزی مقادیر قابل توجهی ارز را برای مقاصد و اهداف دیگری از بازار خریداری کردند.

براساس اطلاعات به دست آمده از بانک مرکزی، این بانک در سال 93 حدود 2.

5 میلیارد دلار ارز مداخله ای به بازار تزریق کرده است.

با توجه به سخت تر شدن مداوم فشردن فنر ارزی، این رقم در سال های بعد رفته رفته افزایش یافته است.

به طوری که براساس گزارش ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی، این بانک در سال 95 بیش از 5.

8 میلیارد دلار به بازار آزاد تزریق کرده است.

این رقم در سال 96 به اوج رسید و چنانچه اشاره شد بانک مرکزی در اتفاقی منحصر به فرد در تاریخ مداخلات ارزی برای اولین بار رقم 18 میلیارد دلار از منابع باارزش و غیرقابل جایگزینی کشور را به بازار ارز تزریق کرد.

رقمی که احتمالا تا سال ها رکورددار میزان مداخله بانک مرکزی در بازار نقد خواهد ماند.

همچنین پیگیری خبرنگار فارس از بانک مرکزی نشان می دهد در سال 96، برای کنترل نرخ ارز روزانه به طور متوسط 50 میلیون دلار ارز به بازار آزاد تزریق می شد و مجموع ارز مداخله ای تزریق شده به بازار آزاد در آن سال معادل 18 میلیارد دلار بوده است.

در چنین شرایطی چگونه می توان گفت بر باد رفتن 18 میلیارد دلار جمله غلطی ست؟ * تزریق 5 میلیارد دلار به بازار ارز در چند ماه منتهی به انتخابات 96 براساس پیگیری خبرنگار فارس از منابع دیگر، با توجه به مشکلات به وجود آمده در کانال ارزی دوبی در نیمه دوم سال 95 که موجب افزایش بهای دلار از 3500 تومان به 4150 تومان شد، بانک مرکزی برای کاهش این نرخ، تا روز انتخابات 96، یعنی تا 31 اردیبهشت 96 رقمی بالغ بر 5 میلیارد دلار ارز مداخله ای _ صرفا برای کنترل نرخ ارز به بازار_ تزریق می کند.

این تزریق ها هم عمدتا با عاملیت یک بانک و تزریق در بازار نبش پاساژ افشار که دلالان در آن منطقه به صورت غیرقانونی ارز خرید و فروش می کردند، انجام می شد.

  * سود تزریق 18 میلیارد دلار ارز بانک مرکزی به جیب چه کسی رفت؟ همانطور که خود رییس جمهور هم گفت فقط در 6 ماهه 98 معادل 19 میلیارد دلار ارز برای واردات تخصیص داده شده است اما چرا هیچکسی از عنوان بر باد دادن برای این 19 میلیارد دلار استفاده نکرده است؟ چون تکلیف این 19 میلیارد دلار تقریبا معلوم است.

این پول صرف واردات شده است.

حال ممکن است نقدهایی به نوع کالاهای وارداتی و سیاست های تجاری یا انحراف منابع در این زمینه وارد باشد، اما این وضعیت قابل مقایسه با ریختن ارز به بازار آزاد به ثمن بخس و اعطای رانت ویژه برای دلالان و عده بسیار اندکی از خریداران ارز نیست.

*انتقاد رهبر انقلاب از سیاست تزریق 18 میلیارد دلار و پیش فروش سکه در 22 مرداد ماه 97 رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: در همین قضایای ارز و سکه گفته شد مبلغ 18 میلیارد دلار از ارز موجود کشور آن هم در حالی که برای تهیه ارز مشکل داریم، بر اثر بی تدبیری، به افرادی واگذار شد و برخی از آن سوء استفاده کردند.

وقتی ارز یا سکه به صورت غلط عرضه و تقسیم می شود، مشکلات فعلی به وجود می آید زیرا این قضیه دو طرف دارد، یک طرف آن فردی است که دریافت می کند و طرف دیگر آن کسی است که عرضه می کند.

همه بیشتر به دنبال آن فردی هستند که ارز یا سکه را گرفته است در حالی که تقصیر عمده متوجه آن فردی است که ارز یا سکه را با بی تدبیری عرضه کرده است که اقدامات اخیر قوه قضاییه نیز در واقع برخورد با کسانی است که با یک تخلف و خطای بزرگ، زمینه ساز این مسائل و کاهش ارزش پول ملی شدند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، آنچه که بیش از مساله بر باد رفتن 18 میلیارد دلار اهمیت دارد، آثاری است که این اقدام به وجود آورد.

این سیاست موجب توزیع رانتی شدید در اقتصاد و به وجود آمدن ثروت های بادآورده و یک شبه برای عده ای خاص شد.

خرید ارز در قیمت پایین و فروش در قیمت های بالا و بالاتر.

هنوز آن صف های طویل در مقابل صرافی های خیابان فردوسی و ماجراهای باندهایی که افرادی را از مناطق مختلف کشور  برای گرفتن سهمیه 1000 یا 2000 دلاری خرید ارز به تهران و مناطق توزیع ارز می کشاندند از یاد ها نرفته است و این اتفاقات با چند جمله صحبت در نشست خبری محو نخواهد شد.

قطعا و یقینا، جمله بر باد دادن 18 میلیارد دلار از ذخایر ارزی بانک مرکزی در سال 96، جمله درست، دقیق و براساس واقعیت است.

این سیاست نتوانست به هدف اصلی خود که همان کنترل نرخ ارز در سطح 3800 تومان تا 4000 تومان بود، برسد و از طرف دیگر 18 میلیارد دلار از ذخایر ارزی بانک مرکزی را بر باد داد.

آن هم در شرایطی که کشور با توجه به بازگشت تحریم ها به این ذخایر نیاز مبرم و ضروری داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، روحانی در ادامه جمله خود در نشست خبری گفته است: البته باید بررسی شود، اگر کسی این پول را گرفته و آن جنس را وارد نکرده باید با او برخورد شود.

هم دستگاه های اجرایی ما و هم قوه قضاییه باید با آنها برخورد کند.

.

بیش از 18 ماه از توزیع آن پول ها در بازار آزاد می گذرد، چطور در طول این یک سال و نیم آقای رییس جمهور به فکر برخورد با کسانی که پول گرفته و جنس وارد نکرده اند نیفتاده است و سوال اصلی اینکه، خریداران آن ارزها به چه دلیلی باید معادل آن ارزها را کالا وارد می کردند؟ اصلا هدف توزیع آن ارزها واردات کالا نبود که وارد نکردن آن دلیلی برای برخورد باشد.

علاوه بر اینکه چنانچه اشاره شد، این شیوه تزریق ارز بیش از آنکه به کار واردات رسمی از طریق ثبت سفارش و تامین منابع ارزی از طرق مورد تایید بانک مرکزی بیاید، به کار واردات غیررسمی و قاچاق خواهد آمد.

چنانکه خرید و فروش این ارز نه به درستی ثبت می شود و نه اساسا محل مصرف آن قابل ردیابی خواهد بود.

ماجرای بر باد دادن 18 میلیارد دلار از اوایل سال 96 آغاز و اواخر سال 96 به پایان رسید.

اما توضیح ماجرای ارز 4200 تومانی که از 21 فروردین ماه 97 شروع شد و تاکنون ادامه دارد، نیازمند فرصت و گزارش جداگانه ای است.

  امیرالمومنین علی علیه السلام می فرمایند: الکذب عیب فاضح.

دروغ عیبی رسوا کننده است.

و امروز رسوا شدن مطالب خلاف واقع با توجه به توسعه ابزارهای ارتباطی و ثبت و آرشیو اطلاعات ساده تر و سهل تر از گذشته است.

پس در این شرایط چرا خلاف واقع بگوییم؟ انتهای پیام/  
کلید واژه ها: میلیارد - دلار - اقتصادی - جنگ اقتصادی - خبرنگار - روحانی - دستگاه های اجرایی - تزریق - واردات - ارتباط - اعتماد - اشتباه - رییس - مردم - کشور - برخورد - دولت - سیاست مداران - واردات کالا - گزارش - بازار - انکار - سیاست - قوه قضاییه - ذخایر ارزی - بانک مرکزی - رییس جمهور - حسن روحانی - نشست خبری - ثبت سفارش

آخرین اخبار سرویس:
بیش از 40 هزار واگن و لوکوموتیو نیاز است

سهمیه بنزین کدام وسایل نقلیه قابل ذخیره سازی است؟

کاریکاتور/ تاکسی های جدید بعد از اصلاح قیمت بنزین!

حداکثر زمان دریافت کارت سوخت

تصاویر جدید از اعتراضات مردمی برای افزایش قیمت بنزین

تغییر قیمت ناشی از افزایش نرخ بنزین نداریم

اجرای 21 میلیارد تومان طرح آب و فاضلاب شهری در مراغه

استیضاح وزیر جهاد کشاورزی اعلام وصول شد

15 هزار راس دام سنگین روی دست دامداران استان مرکزی مانده است

تکمیل و احداث هزار و 839 واحد مسکن شهری برای مددجویان قزوینی

جزییات واریز مرحله اول کمک حمایتی دولت | گروه های دریافت کننده

نوبخت: رقم مشارکت دولت با خیرین مدرسه ساز تقلیل پیدا نمی کند

فروش پاییزه کتاب از مرز 30 میلیارد گذشت

پیش فروش جدید 7 محصول ایران خودرو در 29 آبان 98 (+جزییات و جدول)

تمامی مزایا برای سرمایه گذاران درکیش فراهم است

وقتی کتاب های لغو مجوزشده سر از انبار قاچاقچیان درمی آورد

ضرورت تقویت دولت در مدیریت قیمت ها/معیشت کلیدواژه اصلی مردم سمنان

کمک معیشتی دولت به 20 میلیون نفر واریز شد

بنزین بهانه است اشرار در پی نا امن کردن امنیت ایران

سهمیه بنزین کدام وسایل نقلیه قابل ذخیره سازی است؟

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه در هفت ماهه نخست سال 98 اعلام شد

استخدام جوشکار CO2 کار جهت شیفت روز و شب در تهران

تشدید نظارت و بازرسی ویژه برای برخورد با محتکران و گرانفروشان در بازار

دلایل دولت برای افزایش قیمت بنزین چه بود؟

ضرورت افزایش سهم پتروشیمی جم در بازارهای جهانی

استخدام بسته بند خانم و آقا جهت تولیدی کیف زنانه در تهران

مشارکت بیش از 400 شرکت داخلی و خارجی در نمایشگاه لوازم خانگی تهران

کسی نباید به بهانه گرانی بنزین، گران فروشی کند

استخدام منشی خانم آشنا به حسابداری در محدوده آرژانتینِ تهران

هر سه شنبه یک روستا

سامانه 124 آماده دریافت شکایات مردمی است

تغییر فصل برداشت، علت گرانی قیمت گوجه فرنگی

استخدام راننده با پیکان وانت جهت شرکت پخش موادغذایی در البرز

گلخانه های پلاستیکی و خطرات زیست محیطی آن در مازندران

چرا مردم به خیابان می آیند و شعار می دهند؟ چرا مسئولان راه های اعتراض سازنده را باز نمی کنند؟

جدیدترین قیمت خودرو های پرتیراژ وارداتی

استخدام کارگر ساده آقا جهت تولید نایلون در شرقِ تهران

عدم همراهی بانک ها برای راه اندازی موسسات حمل ونقل گردشگری در کرمانشاه

استخدام جوشکار CO2 با بیمه در شهرک صنعتی صفادشتِ البرز

آخرین وضعیت نمایشگاه بین المللی البرز

استخدام وسط کار و بسته بند جهت تولیدی لباس زنانه در تهران

مرز ملت قهرمان با آشوبگران جداست/ حرکت های ناشایست عده ای آشوبگر در خیابان ها فتنه دشمن است

افزایش قیمت برخی کالاها در رفسنجان!/مسؤولان؛ هر افزایش قیمتی تخلف است

اصلاح قیمت بنزین برای توزیع عادلانه یارانه انجام شد/ وجود پیوست هایی برای افزایش نیافتن قیمت

عبور سطح تولید سنگ آهن از مرز سه میلیارد تن

میانگین بارش ها در چهارمحال و بختیاری به 52 میلی متر رسید

گشت های نظارت بر بازار در استان بوشهر تشدید شد

4 پیشنهاد جهت تدوین آیین نامه اجرایی قانون توسعه ظرفیت پالایشی و پتروپالایشی کشور

قبوض کاغذی گاز از اوایل آذر ماه حذف می شود

شیوه نامه نحوه عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی

اختصاص سهمیه سوخت به خودرو های فرسوده

ناتوانی چین در مقابله با بحران پیری نتیجه سیاست تک فرزندی

بهروز: معترضان از مردم و طبقات فرودست جامعه بودند

شهرداری لایحه متمم بودجه 98 را ارائه کند

3 ترفند برای افزایش سرعت کامپیوتر

جزییات جلسه دیروز کمیته دستمزد/ نماینده مرکز آمار گزارشی از میزان هزینه کرد خانوار ارائه داد

خسارت زدن به اموال دولتی و خصوصی چه حکمی دارد؟

طرز تهیه خورش سیب خوشمزه در منزل

تصمیم دولت درباره بنزین را خوب به مردم توضیح ندادیم

استخدام کارگر ساده جهت مونتاژ شیرآلات در محدوده قرچک و ورامین

117 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای ثلاث باباجانی نصب شد

بازگشایی بانک ها در سراسر لبنان تحت تدابیر امنیتی

سهمیه سوخت ناوگان حمل و نقل شهری و بین شهری اعلام شد

خسارات اعتراضات بنزینی پرداخت می شود

مذاکراتی برای ایجاد پلتفرم تهاتر کالا بین ایران و چین

چهار دستگاه CT اسکن به گیلان اختصاص یافت

برقراری تدریجی اینترنت در استان های کشور

افزایش مصرف گاز در زنجان و قطع گاز نیروگاه

واریز مرحله اول کمک حمایتی + گروه های دریافت کننده

ارمنستان و ایران قراردادهای معوقه را احیا می کنند؟

جان باختن 207 نفر در سوانح جاده ای همدان/آمار 20 درصد افزایش دارد

استخدام کارشناس بازرگانی خانم مسلط به زبان عربی و انگلیسی در تهران

رییس کل بیمه مرکزی: خسارات اعتراضات بنزینی پرداخت می شود

خسارات وارد شده به اموال عمومی در اصفهان

استخدام کارگر ماهر جهت سوپر مارکت در تهران

استخدام تعدادی لوله کش با ابزار و موتور در مغازه - تهران

فرماندار: توقف ناآرامی ها در ماهشهر خوزستان از شب گذشته

مزدا CX-5 مدل 2020 چه مشخصاتی دارد؟

آغاز پایان فتنه 98؛ شهر به شهر با «سنگ تمام» مردم

صدور روزانه 35 هزار کارت سوخت جدید

نتیجه راستی آزمایی هزینه کرد تسهیلات در صنایع اطلاع رسانی شود

افزایش خانه های مجردی صحت دارد؟

دلار عقبگرد کرد/ یورو کف کانال 13 هزار تومان

استخدام حسابدار آقا مسلط به برنامه آسان در فروشگاه لوازم خانگی

واریز مرحله اول کمک حمایتی + گروه های دریافت کننده

اصلاح قیمت بنزین سفره سودجویان را کوچک می کند

استخدام 6 ردیف شغلی در شرکت علوم ارتباطات و رسانه

جزییات تجارت خارجی 7 ماهه کشور

استخدام نیروی پذیرشگر، خدمات و میزبان در هتل صدرا

سه نکته قابل توجه در خصوص گرانی بنزین

آخرین وضعیت ماهشهر پس از ناآرامی های شب گذشته

استخدام مهندس معمار خانم مسلط به ضوابط شهرداری در تهران

آیا مردم فقط از افزایش قیمت بنزین شاکی اند؟/ آنچه که حاکمیت باید برای نجات کشور از بحران های آتی انجام دهد

تکلیف خسارات دیدگان اعتراضات بنزینی چه می شود؟

سالانه 10 میلیارد متر مکعب آب از کشور خارج می شود

اصلاح قیمت بنزین برای توزیع عادلانه یارانه انجام شد/وجود پیوست هایی برای افزایش نیافتن قیمت

واحد های صنفی گرانفروش پلمب می‎شوند

هیچ کمبود سوختی در دشتی وجود ندارد/ افزایش گشت های نظارتی

قابل توجه خانوارهای جامانده از دریافت کمک معیشتی؛ اواسط هفته آینده از طریق کد دستوری #6369* از وضعیت خود مطلع شوید

اصلاح نرخ بنزین تاثیری بر قیمت محصولات کشاورزی ندارد

چگونه 18 میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟/ نقش انتخابات در حراج دارایی های ملی

چگونه 18 میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟/ نقش انتخابات در حراج دارایی های ملی