مطالب مرتبط:
سخنرانی دبیرکل حزب الله درباره اربعین و هشدار درباره تشدید بحران در لبنان
سخنرانی دبیرکل حزب الله لبنان آغاز شد
سخنرانی دبیرکل حزب الله درباره اربعین و هشدار درباره تشدید بحران در لبنان
سخنرانی دبیرکل حزب الله درباره اربعین و هشدار درباره تشدید بحران در لبنان
سخنرانی دبیرکل حزب الله لبنان درباره تحولات داخلی و منطقه
-42 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مهر 1398 ساعت 18:552019-10-19سياسي

مشروح سخنان دبیرکل حزب الله لبنان


- " به نقل از شبکه تلویزیونی المنار، دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم بزرگداشت اربعین حسینی (ع) در بعلبک، اربعین حسینی را نشان عظمت اسلام و شکست دشمنان دانست.

سید حسن نصرالله در ابتدا، گفت: با سپاس به درگاه الهی و با سلام به ابا عبد الله الحسین (ع), فرزندان و یاران آن حضرت.

از همه شما سپاسگزارم، کسانی که به بعلبک آمده اید، کنار این مقام شریف.

بسیاری پیاده اینجا آمده اند که از همه آنان تشکر می کنم و از همه کسانی که امکانات تجمع امروز را فراهم کرده اند.

با وجود اهمیت تحولات در منطقه، من به بررسی تحولات داخلی لبنان اکتفا می کنم، زیرا این تحولات همه لبنانی ها را به خود مشغول کرده است.

سخنان من دو بخش است.

بخش نخست به مناسبت امروز یعنی اربعین مربوط می شود و بخش دوم به تحولات لبنان در روز های گذشته.

اما بخش نخست مربوط به اربعین حسینی، پیاده روی اهل بیت ابا عبد الله الحسین (ع) , اقدامی که پیام های بسیار داشت.

بعلبک نیز در مسیر این پدیده بزرگ قرار داشت.

اهل بیت ابا عبد الله (ع) از بعلبک عبور کردند و به این منطقه شرافت و بزرگی بخشیدند.

رأس الحسین (ع) در شهر بعلبک استراحت کرد.

مردم بعلبک از آن زمان اهل بصیرت و غیرت شدند، هنگامی که مکر و فریب امویان را دیدند، زیرا حکام اموی قصد داشتند بگویند کسانی که در این موکب هستند، اسیران خوارج هستند و سر های بالای نیزه ها نیز متعلق به خوارج است، کسانی که یزید بر آنان غلبه کرده است.

با این حال این حقیقت آشکار شد که اسیران، اهل بیت پیامبر (ص) و سرها، سر های شهیدان کربلا است.

مردم بعلبک، زینب (س) را آن زمان یاری کردند و محبت خود را به پیامبر (ص) نشان دادند.

هم اکنون با گذشت قرنها، مردم بعلبک و مناطق اطراف آن، همچنان بر عهد خود هستند و ندای لبیک یا حسین آنان به گوش می رسد.

مردم بعلبک و مناطق اطراف آن چه در لبنان، چه در سوریه و چه در دیگر مناطق، همچنان فریاد می زنند لبیک یا زینب (س).

امیدواریم که بعلبک هر سال میزبان این مناسبت شریف باشد به گونه ای که مردم از دیگر شهر ها و مناطق اینجا گرد هم آیند و اربعین را گرامی بدارند.

جهان می بیند که میلیون ها انسان عاشق از سراسر جهان با طی کردن ده ها کیلومتر، جان خود را بر کف می نهند و با هماهنگی و نظم کم نظیر، گرداگرد مرقد ابا عبدالله الحسین (ع) جمع می شوند.

جهان چنین پدیده ای سراغ ندارد.

دشمنان با دیدن راهپیمایی میلیونی حسینیان خشمگین می شوند و احساس ناامیدی می کنند.

سید مقاومت: همه باید در برابر مشکلات مسئولیت پذیر باشندسید حسن نصرالله در ادامه گفت: اما بخش دوم مربوط به اتفاقات روز های گذشته است.

هنگامی که با مسئولیت سخن می گوییم، باید بگوییم که در لبنان، چه کسانی که در قدرت هستند و چه کسانی که خارج از قدرت هستند، همه باید در برابر اوضاع خطرناکی که کشور در آن قرار گرفته است، مسئولیت پذیر باشند.

بسیار آسان است که من یا دیگری بگوید این مسائل به من ارتباطی ندارد و از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند و به گردن دیگران بیاندازد یا از استعفا و کناره گیری سخن بگوید، یا از این بدتر، سوار بر امواج شود و از خشم مردمی بهره برداری کند یا اینکه بر بلندی بایستد، آنگونه که در طول تاریخ دیده شده است و هم اکنون نیز عده ای عادت کرده اند که بر بلندی بایستند و حوادث را از دور نظاره کنند که چه اتفاقی می افتد و چه می گذرد.

برخی رهبران سیاسی در لبنان و برخی نیرو های سیاسی در لبنان، اینگونه رفتار می کنند، از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کنند، از پذیرش هر گونه مسئولیتی چه در گذشته و چه در حال حاضر، خودداری می کنند و همه عواقب را به گردن دیگران می اندازند.

این رفتار نشان دهنده از بین رفتن روح انسانی و اخلاقی در برخورد با سرنوشت مردم است، با سرنوشت مردم لبنان و سرنوشت کشور و با مسائل عمومی.

چند روز پیش موضوع آتش سوزی جنگل ها در چند منطقه لبنان رخ داد.

صحنه عجیب و غریبی در لبنان بود.

همگان دولت را مقصر دانستند، وزیران، نمایندگان، مسئولان، مدیران، رسانه ها و مردم.

هر کس مسئولیت را بر گردن دیگری انداخت.

نتیجه چه شد؟ هیچ چیز، موضوع به پایان رسید.

با این حال، اتفاق جدیدی روی داد، زیرا هر روز با روی دادن اتفاق جدیدی در لبنان، باعث می شود موضوعات قبلی فراموش شود.

به هر حال موضوع آتش سوزی جنگل ها پس از مدتی فراموش شد.

محکومیت ها در لبنان تا 24 ساعت ادامه داشت و سپس تمام شد,، زیرا هیچ کس خود را مسئول نمی دانست و این مشکل را بر گردن دیگران می انداخت.

نخست تاکید کنم که باید صادق و صریح باشیم.

امروزه اوضاع مالی و اقتصادی که همه از آن سخن می گویند، چیزی نیست که یک روزه اتفاق افتاده باشد، یا اینکه امسال اتفاق افتاده باشد، یا اینکه سه سال اخیر اتفاق افتاده باشد، یا اینکه دهه کنونی اتفاق افتاده باشد، یا در دولت کنونی اتفاق افتاده باشد، بلکه نتیجه انباشت سال های طولانی است، بیست تا سی سال گذشته، از سیاست های اقتصادی، یا اقدامات اجرایی، یا نپذیرفتن مسئولیت، یا اوضاع داخلی، یا اوضاع منطقه ای، یا اوضاع بین المللی و ده ها علت دیگر.

با این حال، علت هر چه باشد، من قصد ندارم به شرح علت ها بپردازم، بلکه قصد دارم بگویم که این مشکلات نتیجه انبار شدن ده ها سال مشکل است.

سید حسن نصرالله: بزرگ ترین مشکل لبنان، بحران بی اعتمادی میان دولت و ملت استدبیر کل حزب الله لبنان در ادامه تصریح کرد: این شرایط بود که اوضاع امروز را در برابر ما قرار داد، اولین کاری که نیاز است در اینجا متذکر شوم این است که همه، حتی من، باید مسئولیت هایمان را بپذیریم، صادقانه با شما سخن می گویم، همه مسئولیت داریم، اما مسئولیت هایمان شدت و ضعف دارد، یکی بیست درصد، یکی سی درصد و دیگری و دیگری نیز بیشتر یا کمتر,، اما مهم این است که همگان مسئولیت هایمان را بپذیریم.

عیب است که فردی، به ویژه آنانی که در تمامی دولت های سابق در سی سال گذشته حاضر بوده اند، از زیر بار مسئولیتهایشان که موجب شده است اوضاع به اینجا برسد شانه خالی کنند.

مسئولیت پذیری این نیست که سوار بر موج ملت شوند و دم از مبارزه با فساد بزنند.

پس اولین نکته این است که همگان مسئولیت پذیر باشند و سهم خود را از مسئولیت هایی که موجب شد تا شرایط به اینجا برسد بدانند.

دوم اینکه در تلاش ها برای حل این مشکلات سهیم شوند، کسی که از زیر بار این وظایف شانه خالی می کند، مردم لبنان باید درباره او قضاوت کنند و حکم دهند.

کسی که سی سال در کشور و اداره کشور مسئولیت داشت و هر آنچه خواست انجام داد، اما آخرین لحظه خود را بسان بزرگی بداند که از فراز بلندی اوضاع را نظاره گر است یا آنکه بی خیال همه چیز باشد باید بداند که چه کسی بهای کارش را می پردازد؟ این بها را مردم لبنان از هر قوم و طایفه و منطقه ای می پردازند.

با این حساب، همگان باید مسئولیت حل مشکلات را بپذیرند، در این زمان حساس در پی تسویه حساب های سیاسی با دیگران نباشند، سرنوشت کشور را به سمت ناکجا آباد مالی و اقتصادی رها نکنند تا کشور به سمت سرنوشت نامشخص امنیتی و سیاسی سوق پیدا کند.

سوم، در شرایط کنونی خطاب من به یک گروه خاص نیست، این پیامی برای همه لبنانی هاست، خطراتی واقعی متوجه کشور است.

ما در برابر دو خطر بزرگ قرار داریم، سخنم در بعد مالی و اجتماعی نیست، ما در برابر دو خطر بزرگ قرار داریم، اولین مورد که بسیاری هم درباره آن سخن گفته اند فروپاشی مالی و اقتصادی کشور است، یعنی اگر به فکر چاره نباشیم کشور و مردم مثل آنچه که در یونان و غیر یونان رخ داد به ورشکستگی خواهند افتاد.

خطر دوم، خطر انفجار داخلی به عنوان نتیجه اتخاذ راهبرد های اشتباه است.

یعنی وقتی از فروپاشی سخن می گوییم، اما از راه حلی سخن نمی گوییم یا آنکه راه حل ما چیزی جز تحمیل مالیات بر گروه فقیر و خانواده های کم در آمد جامعه نیست، نتیجه این می شود که می بینیم.

سخنم درباره هر نوع مالیاتی نیست بلکه حرف من درباره مالیاتی است که فقرا و کم درآمد ها باید بپردازند.

وقتی شما با چنین تدابیری، این طیف از مردم را رنج می دهید در واقع کشور را به سمت انفجار پیش می برید.

متاسفانه با ادامه این شرایط، در برابر ما تنها دو گزینه قرار دارد، یا فروپاشی اقتصادی و مالی یا انفجار مردمی.

در هر دو شرایط نیز این کشور است که از دست می رود.

گام برداشتن در چنین مسیری، اشتباه است، ما مردم لبنان اگر با مسئولیت پذیری عمل کنیم توان آن را داریم تا از بروز فروپاشی مالی و اقتصادی در کشور جلوگیری کنیم و به مرحله انفجار داخلی نرسیم.

اما این کار نیازمند اعتماد، اراده، تصمیم، تدبیر، جانفشانی، صداقت و اخلاص است.

آنچه که در این دو روز اتفاق افتاد تعبیری از این حقیقت بود که حل مشکلات اقتصادی و مالی با اهرم مالیات و خراج موجب بروز انفجار مردمی می شود.

دو روز گذشته چه رخ داد؟ به خوبی می دانیم که برادران و خواهران ما آگاه بودند که در کابینه هنوز مالیات و خراج جدیدی مصوب نشده است، یعنی تا به الان در این زمینه در کابینه تصمیم نهایی گرفته نشده و موضوع در دست بررسی بود تا شاید در نشست های آتی به تصویب برسد یا نرسد,، اما طرح این پیشنهاد کافی بود تا وزیر اطلاع رسانی با وجود مخالفت برخی وزرای دیگر، اعلام کند که قرار است مالیاتی بر واتساپ بسته شود، در شرایطی که همکاران دیگرش اظهار داشتند هنوز تصمیمی در این زمینه اتخاذ نشده است، اظهارات این وزیر کافی بود تا مردم به خیابان ها سرازیر شوند.

آنچه رخ داد یک مشخصه و یک شاهد بسیار مهم است.

دو سخن دیگر دارم، یکی از سخنانم، خطاب به نظام و مسئولان و دیگری خطاب به مردم و معترضان است.

اما خطاب به مقامات، مهم ترین نتیجه ای که باید از جنبش مردمی دو روز گذشته گرفت و مسئولان باید بدان توجه داشته باشند- اینکه می گویم باید توجه داشته باشند به این دلیل است که متوجه نیستند- آنچه باید مورد توجه مسئولان باشد مهم ترین نتیجه جنبش مردمی دو روز گذشته است و آن اینکه این مردم دیگر توان تحمل مالیات و خراج جدید را ندارند، زیرا با طبقه ای فقیر و کم درآمد در جامعه مواجهیم.

درست است که برخی میلیاردر و صاحب مکنت هستند، اما بسیاری از مردم لبنان از طبقات فقیر و کم درآمدند.

برخی در طبقات حاکم جامعه نیز بر این باورند که مشکلی در کشور وجود ندارد، اما پیامی که این دو روز داشته است بسیار مهم بود و همه، اعم از اعضای کابینه و مجلس نمایندگان و دیگر مراکز مسئول باید بدانند مردم لبنان دیگر طاقت هیچ نوع مالیات جدیدی را ندارند و اگر تصمیمی در این زمینه گرفته شود مردم به خیابان ها می آیند و شرایط به گونه ای می شود که مهار آن در توان مسئولان نیست.

امروز وقتی سخن از اصلاحات می شود برخی مردم برداشتشان این است که اصلاحات روی کار آمدن طیف جدیدی در کشور است یا بر این باورند که اصلاحات تغییر در حقوق کارکنان و کارمندان است، اما این ها معنی و تعبیر اصلاحات نیست.

این ها تدابیری است که می تواند به طغیان و انفجار داخلی منجر شود.

اگر مقصود ما از اصلاحات این موارد باشد در واقع به این معنی است که کشور در مسیر گرفتار آمدن در یک تنگنای واقعی است.

واقعیت این است که گزینه ها، طرح ها و اندیشه هایی در کابینه مطرح شده و می شود، پیشنهاد هایی هم در کاخ ریاست جمهوری مطرح و حتی بر سر آن ها توافق شده است، در واقع چشم انداز ها گسترده است، ما کشوری نیستیم که دستمان خالی باشد بلکه این کشور نیازمند مدیریت اقتصادی و مالی است تا بتواند از شرایطی که در آن قرار گرفته است خارج شود.

در حال حاضر که زمان در برابر ما اندک است، شرایط نیز شفاف و علنی شده و زمان برای بررسی تفصیلی راه حل ها و اندیشه ها و پیشنهاد ها ناکافی است می توان راهکار های تفصیلی را برای روز های دیگر گذاشت، اما به مردم گفت که دست دولت لبنان برای دور کردن کشور از فروپاشی، خالی از راهکار و راه حل نیست و تنها راه حل مورد نظر هم تحمیل مالیات نیست.

پیشنهاد ها و راه حل ها بسیار است، اما بیان و طرح این راه حل ها نیازمند شجاعت، جسارت و دور اندیشی است.

نیاز است تدابیر مالی، اقتصادی، اداری، حقوقی و سیاسی اندیشیده شود، وقتی برای نجات شرایط اقتصادی و مالی کشور همکاری کنیم، جسارت داشته باشیم و اولویت بندی کنیم به خواست خدا و به یقین قادریم کشور، مردم و اقتصادمان را نجات دهیم، نه اینکه فقط نجات دهیم بلکه آنان را در مسیر رشد قرار دهیم، اما لازمه کار این است که برخی به سخنان دیگران گوش فرا دهند نه اینکه هیچ اندیشه ای جز تحمیل مالیات را نپذیریم و همواره در پی آن باشیم که کوتاه ترین و راحت ترین راه را برگزینیم، زیرا راحت ترین راه برای تامین هزینه ها جیب مردم است و اجرایی کردن تدابیر دیگر با مشکلات و دشواری هایی روبروست.

مشکل اصلی در روش و روند است، به این معنی که دولت کنونی یا هر دولت دیگری، باید تدابیر درست اتخاذ کند، در پی مبارزه با حیف و میل اموال عمومی باشد، تنها به شعار ها بسنده نکند و به راستی در پی مقابله با فساد باشد، برخی از مراکز در برخی دیگر ادغام شوند و در مصرف هزینه های کشور صرفه جویی شود، این ها تدابیری برای بهبود اوضاع است، تدابیر دیگری هم وجود دارد که همه باید برای اجرایی شدن آن ها تلاش کنیم، درست این است که در مسیر نجات کشور همه تلاش و ایثار کنند، اما تا به الان رسم در تلاش های رسمی این بود که تنها فقرا، ایثار و جانفشانی کنند.

باید تدابیری اندیشید که برای اجرای آن همگان اعم از ثروتمندان، فقرا، شرکت ها، بزرگان، بانک ها و .

تلاش کنند.

اینگونه نباشد که بگویند سید (دبیر کل حزب الله) توجهات را به سمت بانک ها جلب کرده است، متاسفانه هر آنچه که در طول هفته گذشته بیان شد و در آن آمده است حزب الله برای برگزاری تظاهرات به مقصد بانک ها برنامه ریزی می کند، به هیچ وجه درست نیست، نه برنامه ریزی کرده ایم، نه این کار به ذهنمان خطور کرده است.

با آنکه برخی از مسئولان حزب الله به طور رسمی این اظهار نظر ها را تکذیب کردند، اما برخی از رسانه ها به این دروغ اصرار داشتند.

حزب الله چنین برنامه ای نداشت، زیرا اثر منفی آن را بر اقتصاد می فهمد.

درست است که ما از برخی بانک ها گلایه داریم، اما الان زمان این گلایه ها نیست، به همین دلیل هیچگاه آنچه را که علیه حزب الله گفته اند در سر نداشته ایم.

درهر حال وقتی همگان ایثار و همکاری کنند، وقتی کابینه و حاکمیت در لبنان تدابیری بیندیشند که بتواند اعتماد ساز باشد، پس از آن مسئولان این تصمیم ها و برنامه ها را برای مردم تشریح کنند و خطاب به مردم بگویند چنین تصمیماتی را اتخاذ کرده ایم، این هزینه ها در کشور کم شد، با این نوع فساد مقابله شد، با این حیف و میل ها مقابله شد، همه باید همکاری و ایثار کنید، همه باید سهیم شوید، همه باید برای اجرای این برنامه ها دست در جیب خود کنید و در مقابل این همکاری ها ما نیز وظیفه داریم کشور را از شرایط اقتصادی و مالی کنونی نجات دهیم، بدانید مردم لبنان می پذیرند، اما اینکه بیاییم مالیات هایی را تحمیل کنیم و بعد مدعی شویم همگان باید کمک کنند، اما مردم هر روز شاهد رسوایی، دزدی، فساد، حیف و میل چندین میلیون دلاری اموال عمومی باشند نتیجه نخواهد داد.

من پیش از این در سخنرانی روز عاشورا و زمانی که از مقاومت می گفتم به چنین موردی اشاره کردم، با همه تحریم ها و مجازات ها چرا مردم به مقاومت کمک می کنند؟ چرا زنان زیورآلاتشان را به مقاومت هدیه می دهند؟ چرا برخی حاضرند خانه هایشان را برای مقاومت هزینه کنند؟ چرا خانواده ها فرزندانشان را به صفوف مقاومت می فرستند تا در کنار هم رزمانشان کشته شوند؟ دلیل ساده ای دارد و آن این است که این مردم به مقاومت اعتماد دارند.

آنان یقین دارند مالی که به دست مقاومت می رسد سرقت نمی شود، غارت نمی شود، هدر نمی رود بلکه در میدان دفاع از کشور، سرزمین و کرامت هزینه می شود.

این معادله ای است که کشور بدان نیاز دارد، ما در کشور شاهد بحران بسیار بسیار عمیق بی اعتمادی هستیم تا حدی که این بحران نفس ها را قطع می کند.

این بحران، بحرانی در میان مردم و دولت است، چرا؟ مردم نمی بینند که برای مشکلات مبارزه شود، مهم این نیست که چه می شنویم مهم این است که چه می بینیم.

حقیقت با اراده و دور اندیشی ساخته می شود.

اگر چنین کردیم، اگر به سمت تدابیر واقعی گام نهادیم، همه ما از این تدابیر، حتی اگر تدابیر سختی هم باشد دفاع خواهیم کرد، از این اصلاحات حمایت می کنیم اگر چه بسیار سنگین باشد,، زیرا این روند سرنوشت کشور را مشخص خواهد کرد.

بر این اساس، به عنوان بخشی از مردم لبنان می گوییم که نیاز ما، جدیت و تلاش است، به صراحت باید بگویم، با همه احترامی که برای مواضع دوستان در چند روز اخیر قائلم باید بگویم ما با استعفای دولت کنونی موافق نیستیم، اگر دولت استعفا کند باید شرایط برای انتخابات بعدی آماده شود تا شاید سال بعد دولت جدیدی روی کار بیاید، اگر این دولت استعفا کند یعنی کشور دولت ندارد و معلوم نیست دولت بعدی کی روی کار بیاید، یک سال یا دو سال بعد؟ در شرایطی که فرصت برای کشور کوتاه است، همه باور دارند فرصتی که در برابر کشور است کوتاه است.

نکته دیگر اینکه برخی از تشکیل دولت جدید می گویند، در چنین شرایطی تفاوت چه خواهد بود؟ اگر دولت جدید رویکرد سیاسی داشته باشد نمایندگی گروه های سیاسی را در دست دارد، موضوع فلان وزیر و فلان وزیر نیست، مهم این است که این وزیر و آن وزیر نمایندگان گروه های سیاسی هستند و تصمیماتشان تصمیمات گروه های سیاسی خواهد بود.

در چنین شرایطی فقط نام وزرا عوض می شود، اما نتیجه همانی است که الان شاهدیم.

سوم اینکه برخی دم از روی کار آمدن دولت عملگرا می زنند، با شرایط و خطراتی که لبنان با آن مواجه است دولت تکنوکرات (فن سالار) بیش از دو هفته دوام نمی آورد، صادقانه می گویم گروه های سیاسی که خواستار دولت عملگرا هستند اولین کسانی خواهند بود که برای سرنگون کردن این دولت پا پیش می نهند.

به همین منظور سخن ما این است که این دولت با روحیه و روش جدید و با درس گرفتن از اتفاقات روز های اخیر به کارش ادامه دهد.

برخی می گویند انتخابات عمومی (پارلمانی) زودهنگام داشته باشیم، با احترام به این پیشنهاد، می گویم باید چند ماه بگذرد تا زمان برگزاری انتخابات جدید تعیین شود، پس از آن مبحث قانون انتخابات مطرح خواهد شد و نتیجه چه خواهد بود؟ هزینه کردن بیشتر بودجه، و نتیجه بعدی؟ روی کار آمدن نسخه مشابهی از همین مجلس نمایندگانی که الان داریم.

حال ممکن است یک گروه یک کرسی بیشتر و دیگری یک کرسی کمتر داشته باشد.

این نتیجه ای است که می توان از ذائقه عمومی کشور گرفت.

با این حساب نباید فرصت را با برگزاری انتخابات زودهنگام عمومی، تلاش برای روی کار آوردن کابینه سیاسی جدید و یا کابینه عملگرا از دست داد.

دولت کنونی اگر از رسیدن به راه حل عاجز باشد کابینه جدیدی که جایش را می گیرد دشوار است بتواند برای مشکلات راه حل پیدا کند.

با این حال کابینه جدید باید روزگاری را از دست بدهد تا شرایط را بشناسد و پس از آن با هدف رسیدن به راهبرد جهت خروج از مشکلات در پی بررسی پیشنهاد ها و اندیشه ها بر آید.

در هر حال تلاش برای برون رفت از مشکلات نیازمند تصمیم، عزم، شجاعت، تدبیر و اراده ملی است.

دبیرکل حزب الله: تظاهرات مردم لبنان خودجوش بود و هیچ گروه داخلی یا خارجی در آن نقش نداشت (4 و پایانی)سردبیر: حسین روحانی فرد مترجم: اباذر میرکریمی نگارندگان: نمایش 1121990تهران / خبرگزاری صدا و سیما / سیاسی / 1398/07/27،00:13:55سید حسن نصرالله در ادامه تاکید کرد: تظاهرات اعتراض آمیز مردم لبنان، تظاهراتی خودجوش و صادقانه بود و هیچ حزب و گروه سیاسی داخلی و هیچ سفارتخانه خارجی در آن نقشی نداشته است.

سخنی با معترضان در کشور دارم: اول اینکه همه ما به گزینه مورد نظر شما یعنی برپایی تظاهرات احترام می گذاریم، نه اینکه فقط مطالبات تان را درک کنیم بلکه به شعار ها و فریاد های تان که بیانی از درد های شماست احترام می گذاریم.

دوم اینکه شکی نیست پیام شما، قدرتمندانه به گوش همه مسئولان رسیده است، زیرا طی چند ساعت از تصمیم یا طرحشان درباره واتساپ عقب نشستند.

این پیام خطاب به همه مسئولان دولت بود و اینگونه نیست که بگوییم خطاب به فلان گروه و فلان گروه بوده است.

این پیامی برای همگان، برای همه گروه های سیاسی کشور، برای همه مسئولیت ها در دولت و برای همه وزرا بوده است و همگان باید از این منظر که این پیام فراگیر و خطاب به همه بوده است، با آن برخورد کنند.

سوم اینکه، اهمیت اقدام دو روز اخیر شما این بود که این کار خودجوش و صادقانه بود، کسی نمی تواند آن را مصادره کند، هیچ حزب، سازمان و هیچ سفارتخانه بیگانه ای در پشت حرکت شما نبود.

برخی همواره توهم توطئه را مطرح می کنند، اما هیچ سفارتخانه و هیچ بیگانه ای در این تظاهرات نقش نداشت.

مردمی که در کنفرانس مطبوعاتی وزیر اطلاع رسانی، خبر مذکور را شنیدند و وزیر هم موضوع را به شیوه نامناسبی بیان کرد، خشمگین شدند و به خیابان ها آمدند، موضوع واتساپ بخشی از درد این مردم بود، اینگونه نیست که مردم از پرداخت شش دلار در سال برای واتساپ به خشم آمده باشند، اما بیان این خبر گوشه ای از برنامه ای بود که در اندیشه مسئولان جای داشت و آن تداوم سیاست تحمیل مالیات بر طبقه فقیر جامعه است.

اهمیت اقدام شما معترضان، در خودجوش بودن، صادقانه بودن، دور بودن از انگیزه های مذهبی، قومی، سیاسی و منطقه ای بود به همین منظور پیام حرکت شما قوی، مؤثر و طنین انداز بود.

با این حساب اگر تصمیم معترضان تداوم اعتراضات باشد نصیحت و توصیه ای برای آنان دارم.

من هم مثل بقیه مردم در دو روز اخیر از طریق تلویزیون پیگیر اوضاع بودم.

برخی چهره ها در این چند روز از حزب الله، از دیگر مسئولان و از من خواسته هایی داشتند.

حتی فردی مسن و محترم هم خطاب به من از ملاحظات ما در برابر اتفاقات جویا شد.

ما همه این اظهار نظر ها را شنیدیم.

همگان می خواستند حزب الله به صف معترضان بپیوندد.

ما نخواستیم خیلی به این خواسته ها بپردازیم به این دلیل که اگر حزب الله به صف معترضان می پیوست نتیجه کار این می شد که مسیر حرکت مردم به سمت دیگری می رفت، زیرا به سادگی برچسب سیاسی بر آن می خورد و حتی پای ایران به وسط کشیده می شد و برخی می گفتند ایران از طریق میدان ریاض الصلح بیروت (مرکز اصلی اعتراضات اخیر در لبنان) برای آمریکا پیام فرستاده است.

مصلحت و قدرت حرکتی که شما مردم آغاز کرده اید این است که خودتان در آن نقش داشته باشید و ارتباطی به حزب الله و غیر حزب الله نداشته باشد.

قدرت حرکت مردم به این است که این حرکت به دور از وابستگی به احزاب سیاسی باشد.

این توضیح سخنم بوده است، اما توصیه و نصیحت من این است که امروز باید به حرکتی که آغاز کرده اید توجه داشته باشید.

وقتی احزاب سیاسی حاضر در قدرت و برخی از احزابی که ده ها سال در قدرت حضور دارند، سعی می کنند حرکت شما را مصادره کنند بدانید حرکت شما را از درخواست اجتماعی به سمت درخواست سیاسی سوق خواهند داد.

وقتی برخی از این احزاب و گروه ها به شما می پیوندند یا از هوادارانشان می خواهند به شما بپیوندند هدفشان از میان برداشتن عهد و پیمانی است که شما در سر دارید.

به این تعبیر که می خواهند چنین وانمود کنند که خواسته های معترضان، اجتماعی و مردمی نیست.

در چنین شرایطی استقلال حرکت مردمی جایش را به تسویه حساب های سیاسی خواهد داد.

سخن من این است که دستاورد شما در دو روز اخیر در حوزه بیداری یا خواب بودن مسئولانِ تصمیم گیر، بسیار بسیار مهم بوده است.

حال اگر بخواهید این روال را ادامه دهید باید آگاه باشید که حرکتتان را از احزاب سیاسی که می توانند بر موج مردم سوار شوند و شاید هم سوار شده اند، دور کنید.

همچنین توصیه می کنیم از تخریب اموال عمومی و خصوصی پرهیز و ایده هایتان را با اصل ادب و اخلاق بیان کنید.

اگر به من بد و بیراه می گویید مشکلی نیست، اما به هیچ جای جهان اهانت نکنید.

بدگویی و دشنام و استفاده از عبارات کوچه بازاری موجب بدنام شدن شما و مردم لبنان می شود.

می توانید خواسته هایتان را با شدت,، اما به دور از بدگویی و دشنام بیان کنید.

نیرو های امنیتی و ارتش هم باید با معترضان مهربان باشند تا معترضان هم خیالی آسوده داشته باشند و در پی حمله به نیرو های امینتی نباشند.

در شب اول تظاهرات در تلویزیون دیدیم که برخی افراد از میان معترضان عامدانه به نیرو های امنیتی حمله کردند و به آنان بد گفتند و اهانت کردند، در شرایطی که نیرو های امنیتی برادران و دوستان شما هستند.

کسی که هدف این اعتراضات است، باید رفتارش در سطح مسئولیت، صداقت و انسانیتش باشد.

برخی می گویند ای حزب الله یا ای سید، شما گفته اید اگر مالیات جدیدی بر اقشار فقیر و کم درآمد جامعه بسته شود هوادارانتان را به خیابان ها می آورید، حال یا می خواهند ما را در برابر یک مسئولیت قرار دهند یا آنکه با این انتقاد صداقت ما را زیر سؤال ببرند.

من بار دیگر می گویم اگر برخورد با تلاش ها برای تحمیل مالیات جدید بر فقرا و اقشار کم درآمد نیازمند حضور ما در خیابان ها باشد به خیابان ها خواهیم آمد، اما برداشت ما در این مرحله این بود که نیازی به حضور ما نیست و این دلیل ساده ای دارد، زیرا این موضوع در کابینه به بحت و بررسی گذاشته شد و حتی تصویب هم نشد.

اما اگر تصویب هم می شد وزرای ما به ما اطلاع داده اند که هیچ ملاحظه ای نداشتند و به همین منظور با هر برنامه ای جهت تحمیل مالیات بر اقشار فقیر و کم درآمد مخالفت می کنند.

پس اگر چنین برنامه ای برای تصویب مطرح می شد، وزرای ما با آن مخالفت می کردند، اما اگر همین طرح با رای مثبت اکثریت کابینه تصویب هم می شد، باز هم فرصت دیگری بود، زیرا باید به مجلس نمایندگان ارجاع می شد.

چه زمانی حزب الله وظیفه دارد به خیابان ها بیاید؟ ما نمی توانیم و در جایگاه ما نیست که قبل از طی شدن تمامی مراحل به خیابان ها بیاییم.

حال اگر مردم به خیابان ها آمده اند اقدام خودجوشی بوده است.

روش ما این است که اگر دولت تصویب کند که بخشی از بودجه را با مالیات به دست بیاورد و طرح را به مجلس نمایندگان بفرستد ما به عنوان گروهی که در مجلس نمایندگان حضور داریم در مباحث و بررسی ها حاضر می شویم و اگر به هیچ روشی نتوانستیم جلوی آن را بگیریم آن زمان به هوادارانمان می گوییم که باید به وعده خود وفا کنیم.

در بودجه سال 2019 مالیات هایی را در نظر گرفته بودند ما نیز در مباحث درون حکومتی با این بند ها مخالفت کردیم.

طرح به مجلس نمایندگان رفت، در آنجا نیز مباحثی مطرح و مشکل حل شد و حل مشکل نیز با توافق نخست وزیر، رییس پارلمان و فراکسیون های پارلمانی بود.

حتی مالیات هایی که در بودجه سال 2019 در نظر گرفته شده بود بدتر بود، اما بدون اینکه نیازی به تظاهرات باشد مشکل حل شد.

خطاب من به هواداران، به آنانی که چشمشان به ماست این است که بدانند ما حزب بزرگی هستیم و تدابیری که اتخاذ می کنیم ساده نخواهد بود.

اگر بخواهیم در خیابان ها حاضر شویم تصمیم گیری در این باره، تصمیم کوچک و ساده ای نخواهد بود، زیرا در این شرایط کل کشور در مسیر متفاوتی قرار خواهد گرفت.

ان شاء الله کار به آنجا نخواهد کشید، اما اگر به آنجا بکشد شاهد خواهید بود که همه ما در تمامی مناطق، با قدرت به خیابان ها سرازیر می شویم و تمامی معادلات را به هم خواهیم ریخت.

در شرایط کنونی خواسته ما همکاری طیف های مختلف حاضر در کابینه است.

خواستار همبستگی و پرهیز از فرار از مسئولیت هاییم.

سخنی فراتر از این را به شما می گویم، کسی که در برابر شرایط کنونی از مسئولیت فرار کند به ویژه آن فردی که کشور را به این حال و روز انداخت، باید محاکمه شود.

در شرایط کنونی خواستار همکاری، همبستگی و تحمل مسئولیت ها هستیم.

اجازه بدهید به یک نکته شفاف اشاره کنم، گروه های سیاسی - ناگفته پیداست مقصود کیست در نتیجه نیازی نیست نام ببرم- گروه های سیاسی که در این شرایط نامناسب و حساس سعی می کنند در وادی نقض پیمان وارد شوند اجازه دهند نصیحتی داشته باشم: پیمانتان را ضایع نکنید، خودتان را به دردسر نیندازید، کشور را دچار مشکل نکنید و وقت کشور را نگیرید، شرایط شرایط نامناسبی است، شما نمی توانید عهدتان را نقض کنید.

به همین منظور، بار دیگر تاکید می کنم مسئولیت پذیرانه رفتار کنیم، تا این شرایط دشوار را پشت سر بگذاریم.

اگر در پی آنیم تا از گردنه های سخت عبور کنیم باید بر این باور باشیم که آنچه در دو روز گذشته رخ داد باید موجب شود لبنان وارد مرحله جدید، روند جدید و عقلانیتی جدید شود.

برادران و خواهران از تریبون حسین، سیدالشهدا (ع) اعلام می کنم با اراده ای مستحکم در پی همکاری جدی با همه آنانی هستیم که تلاش می کنند مسئولیت پذیرانه عمل کنند.

ما در حزب الله هرگز از مردم و کشورمان روی بر نمی گردانیم.

اجازه نخواهیم داد این کشور را در مشکلات غرق کنند و بسوزانند.

ما در مسیر دفاع از کرامت، عزت، شرف، جان و آبروی این ملت، هزاران شهید و جانباز تقدیم کرده ایم و هرگز اجازه نخواهیم داد کسی این کشور را در مسیر نابودی قرار دهد.

اگر مسئولان از عنصر شجاعت و اراده قوی بهره می برند به آنان می گوییم چشم انداز های وسیع و گام های بلندی در پیش روست که می توانند کشور را از شرایطی که دارد نجات دهند در نتیجه یاس و ناامیدی جایگاهی ندارد، نومیدی رفتار افراد ضعیف النفس، شکست خورده و بی اراده است، اما شما و ما و همه آنانی که در برابر طوفان ها ایستاده اند و مقاومت کردند اجازه نخواهند داد نومیدی به قلوب و عقول ما نفوذ کند.

در روز اربعین حسین علیه السلام بار دیگر پایبندی خود را به تمامی حقانیت های منطقه اعم از موضوع فلسطین، یمن، بحرین، سوریه، عراق و تمامی حقوق مرتبط به مردم و کشورمان اعلام می داریم.

مقدسات را رها نخواهیم کرد، مظلومان و آسیب دیدگان را رها نخواهیم کرد، زیرا ما از قومی هستیم که هرگز حسین را رها نخواهد کرد و هر گاه که ندای او را که ندای هر مستضعف، هر مظلوم و هر انسان تحت اشغالگری است، می شنود که فریاد بر می آورد هل من ناصر ینصرنی؟ پاسخ ما در طول تاریخ لبیک یا حسین است.

(فریاد لبیک یا حسین حاضران) از همه شما تشکر می کنم.

خدواند بر شما مبارک بدارد، به شما پاداش عظیم عطا کند، از شما بپذیرد، شما را در کنف حمایتش محفوظ بدارد و یاریتان کند و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.


کلید واژه ها: دبیرکل حزب الله لبنان - حسین - اربعین حسینی - لبنان - اربعین - دبیرکل حزب الله - سید حسن نصرالله - حزب الله لبنان - مردم - حسینی - مناطق - اهل بیت - ابا عبدالله الحسین - حزب الله - نصرالله - مراسم بزرگداشت - شبکه تلویزیونی - پیامبر - دشمنان - جهان - پیام - بزرگ - مسئولیت پذیر - امروز - پدیده - پیاده - منطقه - راهپیمایی - پیاده روی - سلام

آخرین اخبار سرویس:
برگزیدگان عرصه های تبلیغ دینی تجلیل شدند

اجمالی/ سمنان لرزید

منتظر لغو تحریم تسلیحاتی نباشیم

شکایت ایران از شبکه های معاند فارسی زبان

تا کنون، مجوز برقراری اینترنت خانگی در کدام استان ها صادر شده است؟

دو مبنا برای تحلیل رفتار رهبر انقلاب

به «ترک فعل های خسارتبار» رسیدگی می کنیم | مجازات سختی در انتظار اشرار است

اعلام آمادگی کویت برای میزبانی از مذاکرات گروه های یمنی

رسمی شدن مرز سیرانبند روی کاغذ/ وعده ها همچنان عملی نمی شوند | اخبار ایران و جهان

پهپادهای انتحاری در کمین جنگنده های دشمن/ ماموریت ویژه کرارها برای دفاع از آسمان ایران

آیت الله العظمی نوری همدانی رسالت حوزه تربیت قضات و علمای برجسته است

ترامپ: من را محاکمه کنید

پدرسون: حل مشکلات بین دولت و مخالفان سوری، کمیته قانون اساسی است

روایت سردار فدوی از اغتشاشات در 100 شهر ایران

دستگیری 29 لیدر تجمعات اعتراضی در خراسان جنوبی

امامت ، اعم از خلافت

همکاری 700 مبلغه با تبلیغات اسلامی لرستان

رمز گشایی از اظهارات کم سابقه سرلشکر رشید: آیا کشور با تهدید نظامی مواجه است؟

اینترنت خانگی در 10 استان کشور وصل شد

5 توصیه مسیح مهاجری به مسئولین برای بعد از ناآرامی ها

مردمی بودن مهم ترین شاخصه بسیج است

اینترنت خانگی چند استان برقرار شد

اغتشاشات ظرف 48 ساعت جمع شد/آمریکا از آشوب ها حمایت می کرد

خاتمی:نظام اسلامی بیدی نیست که با این شرارتهای احمقانه بلرزد/ هیچکس با اعتراض قانونی مخالف نیست

احتمال بررسی طرح تعیین مکان برای برگزاری تجمعات در جلسه هفته آینده مجلس

استقبال از کاروان نمادین ورود حضرت فاطمه معصومه(س) به شهر قم

مرکز مشاوره تخصصی در مدارس علمیه لرستان راه اندازی می شود

شکایت ایران از BBC، Manoto و اینترنشنال

اختصاص بازپرسان ویژه برای بازجویی از متهمان خاص اغتشاشات

اختصاص بازپرسان ویژه برای بازجویی از متهمان خاص اغتشاشات + عکس

اختصاص بازپرسان ویژه برای بازجویی از متهمان خاص اغتشاشات

شهادت یک پاسدار در اغتشاشات اخیر ماهشهر

محمد طاهری رزمایش اقتدار بسیجیان در یزد

تیغ استیضاح بیخ گلوی ترامپ!

کارتون| ورود یواشکی آقای خاص

ترامپ: من را محاکمه کنید

خروش ماهشهر علیه اغتشاشگران

در زمان حاملگی شکلات بخورید یا نه؟

شکایت ایران از شبکه های معاند فارسی زبان

آیا کشور با تهدید نظامی مواجه است؟

دستگیری 100 نفر از لیدرها و عوامل اصلی اغتشاشات اخیر

تلاوت ترتیل صفحه 219 قرآن باصدای مصطفی اسماعیل+صوت و متن آیات

هفته بسیج در شاهرود/ از همایش میقات الصالحین تا خاطرات دوران جنگ

تلاوت ترتیل صفحه 219 قرآن باصدای مصطفی اسماعیل+صوت و متن آیات

اینترنت خانگی چند استان برقرار شد

رمز گشایی از دلیل تعلل در استقرار شبکه ملی اطلاعات با روایت وزیر خارجه آمریکا از علت تحریم وزیر ارتباطات؟

تجمع مردم سی سخت در حمایت از امنیت و اقتدار کشور

اینترنت چند استان برقرار شد

دولت و مجلس مانع ایجاد مشکلات اقتصادی جدید و گرانی اجناس شوند

5 توصیه مسیح مهاجری به مسئولین برای بعد از ناآرامی ها

سازمان ملل متحد از کاهش 80 درصدی حملات هوایی به یمن خبر داد

آقای روحانی اینترنت با تصمیم مستقیم دولت شما قطع است

دبیر شورای عالی فضای مجازی:رکورد ترافیک داخلی را در استفاده از اینترنت شکستیم

خروش مردم اندیمشک در حمایت از اقتدار و امنیت کشور

فتنه اخیر امنیت کشور را نشانه رفته بود/ تفکر بسیجی راه حل مشکلات است

به «ترک فعل های خسارتبار» رسیدگی می کنیم | مجازات سخنی در انتظار اشرار است

اینترنت خانگی در 10 استان کشور وصل شد

مردمی بودن مهم ترین شاخصه بسیج است | اخبار ایران و جهان

حکم دعا کردن به زبان فارسی در قنوت/ پاسخ حضرت آیت الله سیستانی

تاکید آیت الله سیستانی بر تسریع در اجرای قانون انتخابات عراق

عکس خسته عباس غزالی در خارج

اسماعیلی: دستگیری تعداد زیادی از عوامل اصلی اغتشاشات توسط سپاه پاسداران

دولت موقت بولیوی علیه مورالس شکایت کرد

مردم گچساران با حضور حماسی خود چشم دشمن را کور کردند

چرا مردم خسته نمی شوند؟

واکنش سخنگوی نیروهای مسلح یمن به اظهارات گریفیتس

آتش در انبارهای کنزالمال خرمشهر + گزارش

خلیفه سوم چگونه به حکومت رسید؟ + اصل جریان

مردم خودشان انتخاب می کنند که از رسانه های داخلی استفاده کنند یا خارجی

ترامپ: من را محاکمه کنید

رمز گشایی از اظهارات کم سابقه سرلشکر رشید: آیا کشور با تهدید نظامی مواجه است؟

اینترنت خانگی چند استان برقرار شد

مردمی بودن مهم ترین شاخصه بسیج است

جشنواره غذاهای بومی و محلی در فومن برگزار شد

جشنواره غذاهای بومی و محلی در فومن برگزار شد | اخبار ایران و جهان

حقانیت : قسمت اول

افشاگری خشایار اعتمادی علیه مسئول ارشد موسیقی دولت اصلاحات و تشکر از تلویزیون!

ترامپ: من خواهان محاکمه شدن هستم

بسیج ضامن بقای انقلاب در برابر دشمنان است

حضور باشکوه مردم دیار حافظان قرآن در راهپیمایی علیه آشوبگران

مردم گچساران با حضور حماسی خود چشم دشمن را کور کردند + عکس

گزارشی از نشست ارزیابی وضعیت فرهنگی قم در راستای مطالبه مقام معظم رهبری

آیت الله واعظ موسوی: مردم طرفدار نظام و رهبری هستند و صف خود را از آشوبگران جدا کردند

بسیج در 9 عرصه خدمت به مردم فعالیت دارد | اخبار ایران و جهان

عکس| بازگشت استراماچونی به تمرین استقلال

حجت الاسلام تقوی: امام خمینی به عدالت و معنویت چهره جدیدی بخشید

راهپیمایی باشکوه مردم زاهدان در محکومیت اغتشاشگران

ترامپ: من را محاکمه کنید

استفاده از تجهیزات جدید در رزمایش ولایت 98

فوت یک پاسدار در اعتراضات ماهشهر

فتنه اخیر امنیت کشور را نشانه رفته بود/ تفکر بسیجی راه حل مشکلات است

عضو حزب موتلفه: همه طیف های اصولگرا در شورای وحدت نیستند/نقص کار کجاست که عده ای به ائتلاف تن نمی دهند

راه اندازی کانال تابناک در شبکه های مجازی داخلی

نمایش اقتدار بسیجیان رابر در رزمایش بزرگ الی بیت المقدس

راهپیمایی باشکوه مردم زاهدان در محکومیت اغتشاشگران

فحاشی مجدد ترامپ به دموکرات ها

آیت الله واعظ موسوی: مردم طرفدار نظام و رهبری هستند و صف خود را از آشوبگران جدا کردند

حضور حماسی مردم شهرستان فلاورجان در راهپیمایی علیه اغتشاشگران

آیت الله العظمی نوری همدانی رسالت حوزه تربیت قضات و علمای برجسته است

دولت موقت بولیوی علیه مورالس شکایت کرد

مشروح سخنان دبیرکل حزب الله لبنان

مشروح سخنان دبیرکل حزب الله لبنان