مطالب مرتبط:
روایت های برجام گونه ظریف از امضای کری تا تحریف سخنانش در خبرگزاری فارس
روایت پرس تی وی از اتحاد ادیان در راهپیمایی اربعین
دستگیری روح الله زم؛ دو روایت جدید
موتورهایی که کرباسچی پایین می آورد من باید بالا ببرم/ مسئله تأیید صلاحیت ها همچنان ابهاماتی دارد/ ماجرای شهردار نشدن محسن هاشمی به روایت حسین مرعشی
بسیج امکانات سپاه پاسداران برای خدمت به زائران اربعین به روایت سردار شریف
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مهر 1398 ساعت 08:062019-10-17سياسي

روایت تکان دهنده 1675 روز در چنگال دزدان دریایی/ صیاد کنارکی از سومالی گفت


« محمدشریف پناهنده » حدود 20 روز است آزاد شده است.

فروردین 93 پرماجراترین سفر زندگی این صیاد آغاز شد.

سفری که نزدیک به پنج سال طول کشید و او هولناک ترین اتفاقات ممکن را به چشم دید و با تمام وجود تجربه کرد.

- خراسان نوشت: محمدشریف پناهنده حدود 20 روز است آزاد شده است.

فروردین 93 پرماجراترین سفر زندگی این صیاد آغاز شد.

سفری که نزدیک به پنج سال طول کشید و او هولناک ترین اتفاقات ممکن را به چشم دید و با تمام وجود تجربه کرد.

محمدشریف که در جست وجوی رزق و روزی و به عشق خانواده و فرزندانش دل به دریا زده بود، در مخیله اش هم نمی گنجید که فرزند یک سال و نیمه اش را تا زمانی که به مدرسه برود، نخواهد دید.

نقش اول روایت امروز، حاضر بود مانند پیرمرد داستان همینگوی با چندین کوسه وحشی مبارزه کند بدون این که ذره ای ترس از باخت داشته باشد اما در نبردی نابرابر و یک طرفه در چنگ دزدان دریایی سومالی اسیر نشود.

دزدانی که نه رحم و مروت داشتند و نه بویی از انسانیت برده بودند و تنها کاری که آموخته بودند، آزار دادن اسیران دست بسته بود.

آزاری که هم روحی بود و هم جسمی و حدود 1700 روز بدون وقفه ادامه داشت تا این که روزنه هایی از امید در دل محمدشریف روشن شد.

در پرونده امروز زندگی سلام، داستان مردی را می خوانید که مصائبی سخت را متحمل شد و تا پای مرگ رفت اما اهل تسلیم شدن نبود.

زمان گذشت، البته با تحمل درد و رنج های بسیار و روزی رسید که این صیاد، آزاد شد و از چندین و چند کشور گذشت تا به وطن برسد.

حالا او در گفت و گویی با زندگی سلام راوی داستان تلخی شده و از کسانی می گوید که هنوز در سومالی اسیر دست دزدان دریایی هستند.

عاشق دریا هستم و از آن درس می گیرم شریف پناهنده در ابتدای گفت وگو برای معرفی خود چنین می گوید: 40 سال دارم و در شهرستان کنارک در نزدیکی چابهار متولد شدم.

متاهل و دارای سه فرزند پسر هستم که کوچک ترین آن ها مهرماه امسال به کلاس اول رفته است.

از کودکی علاقه شدیدی به دریا و صیادی داشتم.

کلاس پنجم دبستان را که به اتمام رساندم، سوار قایق و لنج شدم و به دریا رفتم تا از دریا درس بگیرم و سی سال است در حال آموختن از این شگفتی بزرگ خلقت هستم، جایی که روزی امثال من در آن نهفته است.

تیراندازی با آرپی جی و تسلیم شدن مان! محمدشریف با صدایی که از یادآوری لحظات ابتدایی حمله دزدان دریایی دچار هیجان شده و گاهی می لرزد، ماجرا را این گونه روایت می کند: فروردین 93 طبق معمول و همراه با دیگر ملوانان و صیادان که جمعا 21 نفر بودیم راهی دریا شدیم.

از آن جا که لنج ما بزرگ و دارای سیستم برودتی و سردخانه بود به ما مجوز صیادی در آب های دور را داده بودند و ما هم راهی اقیانوس هند شدیم.

روزها می گذشت و در حال انجام کارهای مان بودیم ، یک روز حدود ساعت 3 یا 4 صبح که خدمه در حال جمع کردن تورهای ماهیگیری بودند، چند قایق به ما حمله و شروع به تیراندازی کردند.

یکی از دوستانم متوجه شد که تیراندازی آن ها برای ترساندن نیست و به سمت هر فردی که در تیررس آن ها قرار بگیرد، تیراندازی می کنند تا کشته شود.

بنابراین تا جایی که توانستیم تورها را جمع و بقیه را پاره کردیم و با نهایت سرعتی که لنج قادر به حرکت با آن بود، شروع به فرار از دست دزدان دریایی کردیم و حدود یک ساعت در حرکت بودیم و آن ها به دنبال ما و همچنان در حال تیراندازی بودند.

ابتدا با کلاشینکف تیراندازی می کردند که آسیبی به بدنه لنج نمی زد و بعد از آن با اسلحه سنگین تر شروع به تیراندازی کردند که آسیب های جدی به بدنه لنج وارد کرد.

با این حال، ما به راه مان ادامه می دادیم تا این که با آرپی جی تیراندازی کردند که البته به لنج برخورد نکرد اما این پیام را داشت که باید تسلیم شویم وگرنه جان خود را از دست می ‎دهیم.

قایق های اطراف به جای کمک، فرار می کردند او درباره درخواست هایی که برای کمک در همین مدت کوتاه تا قبل از تسلیم شدن ارسال کرده اند، می گوید: بعد از این که با آرپی جی شلیک کردند و همچنان هم با سلاح های نیمه سنگین به تیراندازی ادامه می دادند، در یک تصمیم مشترک به این جمع بندی رسیدیم که لنج را متوقف کنیم و تسلیم دزدان دریایی شویم.

در تمام مدت فرار، بارها به تمام لنج ها و قایق های اطراف درخواست کمک ارسال کردم اما همه آن ها از ترس این که خودشان هم گیر بیفتند، فرار می کردند و هیچ کدام به کمک ما نیامدند تا این که تسلیم شدیم.

پس از آن و در چشم بر هم زدنی بیش از 20 نفر وارد لنج شدند و دست و پای ما را بستند.

دقایقی بعد هم لنج را به محل استقرار خودشان که حدود 70 مایل فاصله داشت، هدایت کردند تا روزهای عذاب آور و مرگبار گروه ما آغاز شود.

هرچند در آن لحظات پر استرس، اصلا تصور اتفاقاتی را که الان برایم افتاده است، نمی کردم.

4 ماه اسارت روی لنج! اسارت آن ها با رسیدن به محل استقرار دزدان دریایی شروع می شود.

پناهنده روزهای اول اسارت را چنین توصیف می کند: چهار ماه ابتدایی اسارت روی لنجی بودیم که در ساحل آرام گرفته بود و فقط شکنجه روحی و جسمی می شدیم.

البته بعدها که لنج را ترک کردیم، فهمیدیم شرایط مان روی آب خیلی هم بد نبوده و از آن بدتر هم وجود دارد! در مدتی که روی لنج بودیم، اجازه برقراری هیچ تماسی را نداشتیم و دست و پایمان زنجیر شده بود و روزی یک وعده غذای ناچیز داشتیم که اغلب از ماهی هایی بود که خودمان صید کرده بودیم.

دزدها جرئت استفاده از لنج ما را نداشتند و از آن برای ماهیگیری یا آمدوشد هم استفاده نمی کردند زیرا به شدت واهمه داشتند که در آب های بین المللی دستگیر شوند.

حتی به آن ها پیشنهاد کردیم یکی دو نفر از ما لنج را به ایران ببرند و بفروشند و مبلغ آن را برای دزدان بفرستند که باز هم قبول نکردند.

حرف شان هم این بود که نمی توانیم به شما اعتماد کنیم.

آن ها فقط دنبال پول بودند اما اهل خطر برای به دست آوردنش نبودند.

نیروهای ناتو گول یک پیرمرد را خوردند! در ماه های اولی که محمدشریف و دوستانش در چنگ دزدان دریایی بودند، امید زیادی به آزادی و رسیدن کمک از سمت گشت ها و پلیس های دریایی داشتند، در این بین، محمدشریف ماجرای جالبی از انفعال نیروهای ناتو برای مان تعریف می کند: نیروهای ناتو بارها تا نزدیکی ما آمدند.

هم با کشتی و هم با بالگرد.

ما را می دیدند و به ما نگاه می کردند و با این که دزدان دریایی به شدت از آن ها می ترسیدند اما هیچ کاری برای آزادی ما نمی کردند.

در ابتدا تصور ما بر این بود که آن ها در حال آماده سازی خود برای حمله به دزدان و نجات ما هستند اما ناتویی ها فقط از شرایط اسارت ما فیلم برداری می کردند و بعدش هم از ما دور می شدند! با این که ما با نشان دادن نوشته هایی از آن ها تقاضای کمک می کردیم، هیچ حرکتی برای آزادی ما نکردند.

یک بار هم که ناو و نیروهای اسپانیایی به ما نزدیک شدند، کدخدای همان منطقه که همدست دزدها بود به سمت شان رفت و به آن ها گفت ما از این گروگان ها طلبکاریم و به این دلیل آن هارا گرفته ایم و به همین سادگی نیروهای ناتو با آن که می دانستند آن ها دزد هستند، حرف آن پیرمرد را قبول و بدون توجه به وضعیت سخت ما، منطقه را ترک کردند.

درخواست 2 میلیون دلاری دزدها از خانواده هایمان! محمدشریف درباره اولین تماس هایی که از سمت دزدان دریایی با ایران گرفته شد، می گوید: بعد از مدتی به دلیل توفان های سهمگین آن منطقه، ما را از لنج خارج کردند و به محلی جنگلی بردند.

لنج را هم تا جایی که توانستند اوراق کردند و لوازم آن را فروختند و بقیه لنج را در دریا غرق کردند.

از لنج که خارج شدیم، شرایط به مراتب سخت تر شد.

به گروه های چهار نفره تقسیم مان کردند و هر دونفر را با زنجیر به هم بستند، هفت هشت نفر هم با اسلحه نگهبان ما بودند.

حدودا بعد از شش ماه اولین تماس ما با خانواده برقرار شد و دزدها دو میلیون دلار برای آزادی ما از خانواده های مان درخواست کردند که ما می دانستیم چنین مبلغی اصلا در توان آن ها نیست و قطعا نمی توانند این پول را جور کنند.

همین نکته را هم به آن ها گفتیم که البته ناامید نشدند.

آن روزها نمی دانستیم چه فکری در سرشان است.

چند روزی گذشت که گره کار را کشف کردیم.

دزدان دریایی بعد از دیدن مارک کارخانه سازنده لنج روی بدنه آن، گمان کرده بودند ما هم مانند شرکت های بزرگ نفتی هستیم و اصرار داشتند به شرکت خود اعلام کنیم پول آزادی ما را فراهم کنند، در صورتی که لنج ما شخصی بود و بعد از آن که متوجه این قضیه شدند، مبلغ را به یک میلیون دلار کاهش دادند! هر روز هم با تلفن به سراغ مان می آمدند که باید با خانواده خودتان، دولت ایران، سازمان ملل یا هرجایی که می دانید تماس بگیرید و درخواست پول کنید.

از 90 به 48 کیلوگرم رسیدم موقعی که اسیر شده 90 کیلوگرم بوده و حالا 48 کیلوگرم است.

یادآوری روزهای تلخ اسارت برای پناهنده بسیار سخت است و ضعیف شدن صدایش در لحظاتی خاص، خود گواه این موضوع است اما او با حوصله به سوالات ما پاسخ می دهد و با مکثی کوتاه درباره شرایط شان در اسارت می گوید: روزگار ما هرروز بدتر می شد.

ابتدا در کلبه ای روستایی بودیم اما بعد از آن ما را به منطقه جنگل مانندی بردند که خشک شده بود.

زیر درختان می نشستیم و به این علت که به همدیگر زنجیر شده بودیم، بسیار زجر می کشیدیم.

روزانه مقدار کمی برنج به ما می دادند که آن را در آب می جوشاندیم و مصرف می کردیم.

در این بین، آن قدر خوراک من کم شده بود که هر 15 روز یک بار اجابت مزاج داشتم و چون به فرد دیگری زنجیر شده بودم، کمی آن طرف تر چاله ای می کندم و .

.

در تمام این مدت یک لباس به تن داشتم و گاهی که به شدت عرق می کردم، آن را از تن در می آوردم و خشک که می شد مجدد می پوشیدم.

بسته شدن به یک فرد دیگر، باعث شده بود اصلا خواب راحتی نداشته باشم و تمام این مسائل به شدت بیمارم کرده بود.

علاوه بر اوضاع روانی، اصلا حال جسمانی خوبی هم نداشتم و مرگ را جلوی چشمانم می دیدم.

فکر فرار نه، التماس مرگ داشتیم! در همان روزهایی که هر ثانیه اوضاع بدتر می شده است، بیماری محمدشریف هم عود می کند و طبیعتا هیچ پیگیری درمانی هم اتفاق نمی افتد.

او از سخت و سخت تر شدن بیماری اش و تقاضایی که برای مرگ خود داشته به این صورت می گوید: برای این که بیش از پیش اذیت شویم، هم با قنداق تفنگ ما را کتک می زدند و هم در اطراف ما با فاصله خیلی نزدیک شلیک می کردند و آن قدر این اتفاق هولناک بود که از هوش می رفتم.

این آزارها و بیماری ام باعث شده بود بارها از آن ها خواهش کنم تیر خلاص را بزنند و راحتم کنند اما قبول نمی کردند.

تماس هایی با سازمان ملل برقرار و عکس هایی از من برای آن ها ارسال می شد.

آن ها هم از گروگان گیرها خواستند تا من را آزاد کنند که با مخالفت سخت دزدان سومالیایی روبه رو شد اما وقتی شرایط من وخیم شد سازمان ملل به آن ها گفت اگر اسیر شما فوت کند، دیگر اعتمادی به شما وجود ندارد تا به شما پولی پرداخت شود و همین نکته باعث شد آن ها با آزادی من و چند نفر دیگر موافقت کنند.

هنوز باور نمی کنم که آزاد شدم محمدشریف پناهنده که این روزها را در کنار خانواده خود سپری می کند، همچنان نگران دوستان خود در سومالی است و حاضر است برای آزادی آن ها هر کمکی انجام دهد.

او بعد از 52 ماه یا به عبارتی 1675 روز اسارت درباره آزادی می گوید: آن قدر درخواست سومالیایی ها برای دریافت پول بی پاسخ ماند که راضی به آزادی ام شدند و مرا تحویل سازمان ملل دادند و به شهر گالکایو منتقل شدم و بعد از این که دو روز تحت مداوا قرار گرفتم، به سفارت ایران در پایتخت اتیوپی شهر آدیس بابا منتقل شدم.

بعد از این که دوستان سفارت، محبت بسیاری به من داشتند به کشور ترکیه منتقل شدم و سپس به سمت تهران پرواز کردیم.

این روزها بسیار نگران آن سه نفری هستم که در سومالی اسیر هستند.

به منطقه ای که در آن اسیر هستند، اشراف دارم و چهره گروگان گیرها را هم در ذهن دارم و حاضر به هرکمکی هستم که منجر به آزادی گروگان ها شود.

از تمام کسانی که می توانند در این زمینه اقدام کنند، تقاضا دارم به یاری آن ها بشتابند که شرایط شان بسیار دشوار است.

آن ها هم مثل بسیاری از ما خانواده هایی دارند که بعد از گذشت این همه روز، همچنان چشم انتظارشان هستند.

داغ دیدن دوباره برادرم بر دلم پدرم ماند / برادر محمدشریف از حال و احوال خانواده شان در روزهای اسارت برادرش می گوید اسماعیل برادر محمدشریف پناهنده ، صاحب لنج ماهیگیری است که به دست دزدان دریایی افتاد و در نهایت اوراق شد.

در ادامه، گفت وگوی ما با او درباره حال و هوای خود و خانواده اش در زمان اسارت برادر و احساس مسئولیتی که به تمام گروگان ها داشته، خواهید خواند.

شما ماه ها از برادر خود بی خبر بودید.

تا قبل از اولین تماس دزدان دریایی، اطلاع داشتید گروگان گرفته شده اند؟ بله، از گروگا ن گیری مطلع بودیم و لنج های اطراف به ما اطلاع دادند که لنج ما توسط گروگان گیرها ربوده شده است اما ارتباط و تماسی نداشتیم.

به عنوان صاحب لنج چه احساسی درباره این اتفاق داشتید؟ بسیار متاسف بودم.

خانواده دیگر ملوان ها هم به من مراجعه می کردند و از من اطلاعات می خواستند و درخواست می کردند پول تهیه کنم و برای دزدان دریایی بفرستم تا اسرا را آزاد کنند اما مبالغ درخواستی گروگان گیرها بسیار بالا بود و در توان من نبود ولی از طریق دولت و وزارت امورخارجه و هرجایی که در توانم بود و امکانش را داشتم برای آزادی تمام گروگان ها تلاش کردم.

در این مدت شرایط خانواده تان به چه شکل بود؟ سوال همیشگی فرزندان برادرم از من این بود که پدر ما کجاست؟ این برای من خیلی سخت بود.

فرزند سوم برادرم که در زمان گروگان گرفته شدن پدرش نوزاد بود، امسال به مدرسه رفت و تمام این سال ها از حضور پدرش محروم بود.

در این مدت پدرم از دنیا رفت و داغ دیدن دوباره پسرش بر دلش ماند.

جدای از این مشکلات، تماس های گروگان گیرها بود که گاهی می گفتند گروگان ها را کشته اند و گاهی گوشی را به برادرم و بقیه می دادند تا با التماس از شرایط بدشان بگویند.

واقعا شرایط دشواری بود.

البته چندباری هم مبالغی در حد هزار دلار به منظور خرید نیازهای ضروری برادرمان برای گروگان ها ارسال کردیم که نه این پول برای برادرم و دیگران خرج شد و نه ما توان داشتیم که بیشتر از این میزان بفرستیم.

در این حادثه به عنوان مالک ضرر مالی زیادی را متحمل شدید.

اکنون به کاری مشغول هستید؟ لنج من که به دست دزدان دریایی افتاد، اکنون حدود هفت میلیارد تومان ارزش دارد که تمام سرمایه ام بود.

با این حال، بیکار ننشسته ام و با قایق به دریا می روم و ماهیگیری می کنم.


کلید واژه ها: دزدان دریایی - دریا - صیاد - دریایی - پناهنده - زندگی - سومالی - داستان - حمله دزدان دریایی - فرزند - روایت - نزدیک - ماجرا - آزاد - اسیر - کنارک - تسلیم - امروز - تیراندازی - کوچک ترین - سلام - بزرگ - ابتدایی - خانواده - پیرمرد - مبارزه - مهرماه - چابهار - خراسان - سی سال

آخرین اخبار سرویس:
«مرتضی» در سالگرد ازدواجش شهید شد+ تصاویر

کامیل احمدی، آزاد شد

دشمن با تحریم و فشار به دنبال تغییر فرهنگ و باورهای مردم است که با شکست مواجه شده است

دستگیری سرشاخه های کلیدی ایجاد ناآرامی ها

همایش نقش علم اصول در تفسیر قرآن کریم

فیلم/ آیت الله مایک ؛ پشت پرده اغتشاشات اخیر ایران

دستگیری سرشاخه های اغتشاش گران توسط اطلاعات سپاه/ردپای سلطنت طلب ها در اغتشاشات اخیر کشور

مواضع هوشمندانه رهبر انقلاب و هوشیاری مردم دشمن را ناکام کرد

جزییات احکام بدوی متهمان محیط زیستی

راهپیمایی تقویت وحدت و امنیت جامعه در بروجرد برگزار می شود

مواضع هوشمندانه رهبر انقلاب و هوشیاری مردم دشمن را ناکام کرد

عده ای با تحریک جامعه زمینه آشوب را فراهم کردند/ نظام اسلامی همیشه پذیرای اعتراض بوده و هست

برگزاری آیین وداع با پیکر شهید امنیت مصطفی رضایی در رشت + عکس

دستگاه های امنیتی و انتظامی مقتدرانه حوادث اخیر را مدیریت کردند | اخبار ایران و جهان

آرزوی طولانی و حب دنیا انسان را از یاد خدا غافل می کند

صدور رای متهمان پرونده جاسوسان محیط زیستی

سردار رمضان شریف خبر داد: دستگیری سرشاخه های ناؤامی ها در 4 استان کشور

دستگاه های امنیتی و انتظامی مقتدرانه حوادث اخیر را مدیریت کردند

عضو جبهه مردمی نیروهای انقلاب: باید رضایت مردم را جلب کرد

شهید مدافع امنیت سروان صیادی نماد ایثار و رشادت در جامعه است رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

دانشگاه ها امکان اظهارنظر برای همه نحله های فکری دانشجویی را فراهم کنند

انجام سالانه 50 عنوان فعالیت قرآنی به همت آیسسکو در جهان اسلام

بیانیه دارالقرآن بسیج کشور در محکومیت حوادث اخیر

فهم حکمی وحی بزرگترین سرمایه فرهنگی ایرانیان است

تحول در اصول به معنای کنار زدن بزرگان و آثار گذشتگان نیست

چمران: آشوبگران باید 2 ماه قبل شناسایی می شدند

نهاد کتابخانه ها ظرفیت خوبی برای معرفی چهره زیبای کرمانشاه است

تحول در اصول به معنای کنار زدن بزرگان و آثار گذشتگان نیست

احکام بدوی 8 متهم محیط زیستی صادر شد

اعلام زمان وصل مجدد اینترنت کشور

تشریح برنامه های هفته بسیج; از افتتاح پروژه های محرومیت زدایی تا اهدای جهیزیه به نوعروسان در کردستان

افتتاح مرکز «صلح و آشتی» در مسجد حضرت سلطان

یکی از مشکلات کشور عدم اجرای درست قوانین است | اخبار ایران و جهان

اساس کار روابط عمومی ها اطلاع رسانی است

نایب رییس مجلس: صادرات منهای نفت باید سال ها پیش محقق می شد

بیانیه دارالقرآن بسیج کشور در محکومیت حوادث اخیر

اجمالی/ردپای سلطنت طلب ها و منافقین خلق در اغتشاشات اخیر کشور

تشییع پیکر پاک و مطهر شهید پاسدار مدافع وطن مرتضی ابراهیمی در شهریار

رسوایی اخلاقی، پسر ملکه انگلیس را وادار به استعفا کرد

نماینده مجلس: حمایت از اصلاح قیمت بنزین وظیفه است

دولتمردان به وعده های خود در زمینه نظارت بر بازار و کنترل قیمت ها عمل کنند

فیلم/ پشت پرده اغتشاشات اخیر ایران مشخص شد

اینترنت حق الناس است

جایگزینی برای لوت باکس های بی رحم؛ بازی های جدی و آینده روشن شان در صنعت گیم

«بصیرت» و «ولایتمداری» عناصر شکست توطئه های دشمنان است

کامیل احمدی آزاد شد

پشت پرده اغتشاشات اخیر ایران، آمریکایی ها هستند/فرمایشات مقام معظم رهبری برای کشور راهگشا است

حکم متهمان پرونده جاسوسی از مراکز نظامی در پوشش محیط زیست صادر شد

700سری جهیزیه به زوج های نیازمند استان سمنان اهدا شد

لزوم احیای گفتمان عفاف جنسی برای جلوگیری از بی بندوباری در کشور

یکی از مشکلات کشور عدم اجرای درست قوانین است

رای متهمان پرونده محیط زیستی صادر شد: از 4 تا 10 سال حبس

میزان خسارات وارد شده به شهر شیراز در پی ناآرامی ها

برگزاری همایش  200 سال خشونت و خیانت و خرافه گرایی در تبریز

عفو و تخفیف مجازات 422 محکوم تعزیراتی با موافقت رهبری

قفل ترافیکی سوادکوه باز شد؛ لغزندگی در هراز

رتبه بندی فرهنگیان از آذرماه اجرایی می شود

شناسایی افراد وابسته به معاندین و سلطنت طلبان در اغتشاشات اخیر

تدبیر حکیمانه رهبر انقلاب توطئه دشمن علیه مردم و نظام را خنثی کرد

سخنگوی سپاه: دستگیری سرشاخه های کلیدی ناآرامی ها در 4 استان کشور

رای متهمان پرونده جاسوسی از مراکز نظامی در پوشش محیط زیستی صادرشد

پیام فرهنگستان زبان برای درگذشت «فضل الله رضا»

پشت پرده حمله به حوزه های علمیه؛ انتقاد یا انتقام؟!

سخنگوی قوه قضاییه: محکومیت متهمان محیط زیستی به 4 تا 10 سال زندان

عماد افروغ: باید اعتراض های مدنی مردم را شنید

فرماندار جدید شاهرود معارفه شد/مصوبه منطقه ویژه اقتصادی شاهرود در راه شورای نگهبان

اجتماع 5 هزار نفری بسیجیان در سلماس برگزار می شود

معرفت بسیج باید فراگیر شود/بسیج مردمی ترین نیروی مقاومت است

باید رضایت مردم را جلب کرد

رای متهمان پرونده جاسوسی از مراکز نظامی در پوشش محیط زیستی صادرشد رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

احکام بدوی متهمان محیط زیستی صادر شد

رای متهمان پرونده ی محیط زیستی ها صادر شد

یکی از مشکلات کشور عدم اجرای درست قوانین است

700سری جهیزیه به زوج های نیازمند استان سمنان اهدا شد

دستگیری سرشاخه های کلیدی ایجاد ناآرامی ها در 4 استان کشور 

راهپیمایی مردم جهرم در انزجار از فتنه بیگانگان

برگزاری همایش  200 سال خشونت و خیانت و خرافه گرایی در تبریز | اخبار ایران و جهان

تجلیل از واقفان و قرآنیان برتر در بندر ماهشهر + تصاویر

چرا نامی از حکمای ایران باستان باقی نمانده است

مشکلات هرگز مانع دغدغه مندی مردم نسبت به اسلام و انقلاب نمی شود

راهپیمایی مردم جهرم در انزجار از فتنه بیگانگان

خداحافظ پرفسور رضا

سرعت حل مشکلات لندفیل سراوان رشت مورد رضایت است

فرماندار جدید شاهرود معارفه شد

رای متهمانِ پرونده ی محیط زیستی ها صادرشد

رییس جمهور به جای حاشیه سازی در یزد اذهان را برای گرانی بنزین آماده می کرد + عکس

متانت ماموران در دفع اغتشاش اخیر هوشمندانه بود

لبیک یا حسین مردم اردبیل، بیانگر اوج بصیرت آنها در شرایط فتنه است

مراسم هفته کتاب و تجلیل از کتابداران برتر استان قم برگزار شد

مسئولان قدردان و خدمتگزار جدی مردم باشند

رسانه ها مزیت های طرح اصلاح قیمت سوخت را تبیین کنند

بختیار صمدی نشست خبری سردار فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان

زکاتی که در منطقه ای پرداخت می شود صرف محرومیت زدایی همان نقطه شود

رای متهمان پرونده محیط زیستی صادر شد: از 4 تا 10 سال حبس

نگذاریم مردم سَرخورده شوند خبرآنلاین

نماز جمعه این هفته تهران به امامت آیت الله خاتمی اقامه می شود

نگذاریم مردم سَرخورده شوند

داخل بهشت نمی شود کسی که با خویشاوندان خود قطع ارتباط کند

اشرار ناکام مردم قم را نشناخته اند/شهادت بسیجیان نشان از ایستادگی بسیج پای کار نظام است

شعر رسیده/ ما و همراهی این شعله به دستان؟ هیهات!

روایت تکان دهنده 1675 روز در چنگال دزدان دریایی/ صیاد کنارکی از سومالی گفت

روایت تکان دهنده 1675 روز در چنگال دزدان دریایی/ صیاد کنارکی از سومالی گفت