موضوعات داغ: - مجمع تشخيص مصلحت - مجمع تشخيص مصلحت نظام - افزايش قيمت - دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام - دبير مجمع تشخيص مصلحت - سهميه بندي بنزين - پخش فرآورده هاي نفتي - فرآورده هاي نفتي - ستاد اجرايي فرمان - جشنواره جهاني فيلم فجر - ستاد اجرايي - كالاهاي اساسي - سازمان برنامه - رتبه بندي معلمان - روابط عمومي - تكميل ظرفيت - محصولات كشاورزي - رييس قوه قضاييه - سازمان برنامه و بودجه - سي و هشتمين جشنواره جهاني فيلم فجر - نرخ خريد تضميني گندم - مسعود شجاعي - بايرن مونيخ

مطالب مرتبط:
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مهر 1398 ساعت 16:252019-10-16سياسي

درحرورا در نهروان


امام متمم نعمت های خداوندیست (اتممت علیکم نعمتی) سرپرستی و همراهی ما با او نعمت استعدادهای خداوندی داده شده به ما را جهت می دهد وبه اتمام و به فعلیت می رساند و همین است که در کنار امام و همراه او و همپای او، - گروه معارف - امام متمم نعمت های خداوندیست (اتممت علیکم نعمتی) سرپرستی و همراهی ما با او نعمت استعدادهای خداوندی داده شده به ما را جهت می دهد وبه اتمام و به فعلیت می رساند و همین است که در کنار امام و همراه او و همپای او، خواب هم جنس رشد می گیرد واین ها همه پایه های یقین به امام است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا" از اصفهان در حکمت شماره 95 نهج البلاغه امام علی(ع) آمده است: وَ سَمِعَ [علیه السلام] رَجُلًا مِنَ الْحَرُورِیَّهِ یَتَهَجَّدُ وَ یَقْرَأُ فَقَالَ:نَوْمٌ عَلَی یَقِینٍ خَیْرٌ مِنْ صَلَاهٍ فِی شَکٍّ؛ شنید که مردی از حروراء نماز شب می خواند و قرآن تلاوت می کند، فرمود: خوابیدن همراه با یقین، برتر از نمازگزاردن با شک و تردید است .

این کدام یقین است و یقین به چه چیزی است که امام خواب بر آن را بر تهجد و نماز در شک نسبت به آن برتر می داند؟ این یقین بر چه پایه هایی استوار است؟ و جایگاهش در هندسه معرفت دینی، کجاست؟ نوع مواجهه علی(ع) با این افرادی که در موردشان صحبت می کند حاوی چه درسی برای ماست؟ برای دریافت و فهم درست این سخن و پاسخ به این سوالات، سری به جغرافیای کلام و تاریخ آن می زنیم تا در پرتو شناخت موضع و موقعیت سخن و بازیگران یاد شده در آن، زمانه و زمینه آن را به درستی دریافته واز این رهگذر بتوانیم به درکی نزدیکتر از واقع دست یابیم.

حَرُورِیَّه : صحرایی نزدیک کوفه است که خوارج نهروان برای مخالفت با علی(ع) در آنجا اجتماع کرده بودند.

حرورا روستایی کوچک نزدیک به کوفه بوده است.

[ Vaglieri 1971, p.

235] تاریخ نگاران براساس توضیحات جغرافیایی یاقوت حموی در سده ی سیزدهم میلادی، جایگاه حرورا را در 3 کیلومتری جنوب کوفه در مسیر بصره تخمین زده اند.

[ Fishbein 1990, p.

92] طبق منابع قرون وسطی، در دوران پیش از اسلام و در سده هفتم میلادی، حرورا در کنار فرات و یا یکی از آبراهه های منشعب از آن قرار داشت.

ولی محل آن در سده ی نهم، درون بیابان توصیف شده است.

تاریخ نگار لئورا وچا ولیری بیان نموده است که احتمالاً سیستم آب نگاری منطقه دچار دگرگونی شده است.

(و نیزدر همین ناحیه است که نبردهای مذار و حرورا به طور پشت سرهم و در نیمه دوم سال 67 هجری رخ داده است که طی آن سپاه مختار ثقفی از مصعب ابن زبیر فرماندار بصره شکست خورده و سپس مختار سریعاً در کوفه به محاصره درآمده و کشته شد).

محل تجمع خوارج در دوران خلافت علی:حرورا از لحاظ تجاری یا کشاورزی اهمیت چندانی نداشته و شهرت خود را مرهون وقایع تاریخی است که در آن اتفاق افتاده است.

این مکان، محل تجمع گروهی از یاران علی است که با حکمیت ارائه شده از سوی معاویه در جنگ صفین مخالف بوده و اولین جدایی خود را شکل دادند.

در صفین، ابتدا افراد معدودی بودند که مخالفت خود را با فریاد زدن شعار لا حکم الا لله ابراز داشتند.

اما در طی بازگشت سپاه علی به کوفه، تعداد این گروه افزایش یافت.

این گروه در ربیع الاول38 ه.

ق (مرداد 37 هجری شمسی)/اوت-سپتامبر 658 میلادی در حرورا جمع شده و به حروریان مشهور شدند و تعدادشان احتمالاً به دوازده هزار نفر رسید.

این نافرمانی تا آنجا پیش رفت که این گروه برای خود امام جماعت (عبدالله بن کوا یشکوری) و رهبر نظامی (شبث بن ربعی تمیمی) تعیین کردند.

آنها دیگر علی را به رسمیت نشناختند و بیعت خود را بر مبنای خدا و امر به معروف و نهی از منکر تعیین کردند و بیان داشتند که یک شورا باید خلیفه جدید را تعیین کند.

البته این موضوع باعث نشد که این قوم بی رهبر بمانند و قبل از اینکه به نهروان بروند، عبدالله بن وهب راسبی را به عنوان رهبر خود برگزیدند.

انگیزه های جنبش خوارج، دلایل مذهبی داشته است.

مواردی مانند متهم کردن علی(ع)، به کفر با پذیرش حکمیت، اصرار آنان مبنی بر جدایی از علی(ع) به علت توبه نکردن و نشکستن عهدنامه صفین، تجلیل کردن از خودشان که برای آنان انگیزه ای بر کشته شدن در راه خدا می شد و اعتقاد آنان مبنی بر پاداش اخروی و به بهشت رفتن، مبنای فکری این گروه را تشکیل می دهد.

علی(ع) که گرفتار نافرمانی خوارج شده بود، ابتدا پسر عمویش عبدالله بن عباس را به عنوان نماینده خود به حرورا برای مذاکره فرستاد و سپس خودش شخصاً برای بحث به آنجا رفت.

خوارج، افرادی به ظاهر دین دار و قرآن دان، متعصب و خشک بودند.

به همین جهت وقتی امام(ع)، عبدالله بن عباس را برای مجادله با آنان می فرستد، سفارش می کند که با آنان به قرآن تمسک نکند، چون قرآن به معانی و وجوه گوناگونی درخور حمل است و هر چه گفته شود، چیزی خواهند گفت.

پس باید با آنان به سنت احتجاج شود، تا راه گریزی نیابند.

لاتخاصمهم بالقرآن، فان القرآن حمّال ذو وجوه, تقولون و یقولون ولکن حاججهم بالسنّه فانّهم لن یجدوا عنها محیصاً.

(از نامه 77 نهج البلاغه)؛ به قرآن بر آنان حجت میاور که قرآن تاب معنی های گونه گون دارد.

تو چیزی از آیه ای می گویی, و خصم تو, چیزی از آیه دیگر.

لیکن به سنت با آنان گفت وگو کن که ایشان را راهی نبود, جز پذیرفتن آن.

اما پس از اینکه علی(ع) به کوفه بازگشت به طور صریح اعلام کرد که به شرایط منعقد شده در عهدنامه صفین وفادار خواهد ماند.

حروریان با شنیدن این سخن خشمگین شدند و با یکدیگر ملاقات های پنهانی ترتیب داده و دیگر در مورد اینکه در منطقه ای بمانند که به عقیده آنان احکام ناعادلانه به جای احکامی که خدا تکلیفش را روشن کرده اجرا می شود، دچار تردید شدند!.

گروهی که به این باور رسیده بودند، پنهانی گریختند و از هم فکران خود در بصره دعوت به عمل آوردند و در نهروان جمع شدند.

از آنچه در ابتدای این سخن می خوانیم معلوم می شود علی(ع) را نسبت به حال یکی از خوارجی که در صحرای حروراء اجتماع کرده اند خبر داده اند.

این سخنان در مورد او و هم صنفان اوست.

خوارج را خوب می شناسیم، آنها شک و تردیدی در موضوع خداوند و رسالت پیامبر و معاد و قیامت نداشته اند و حتی تا پای جان در نبردها حاضر می شده اند، گرچه دیدشان نسبت به این امور، سطحی و خشک ولذا افراطی بوده است، اما قطعا شک و تردیدی در این امور به خود راه نمی داده اند، پس علی از چه شکی سخن می گوید؟ شک در چه چیزی؟ جایگاه درست این سخن و پاسخ به این سوال به راحتی از خلال کاوش تاریخی بیان شده به دست می آید.

آنها(خوارج) نه در مورد حقانیت هدف که در مورد حقانیت راهی که انتخاب کرده اند دچار شک و تردید شده اند.

آنها به علی(ع) شک کرده اند و راهی را که امام در مقابلشان گذارده است با برداشت های ذهنی شان از قرآن مخالف یافته اند.

در تطبیق آیات قرآن با شرایط روزشان و امر امام، سردرگم و متزلزل ولذا مسئله دار شده اند، بنابراین هسته ‎های تمرد و مخالفت را شکل داده و سر از اطاعت علی(ع) برداشته اند.

از یک سو اولین نشانه های شکل یافتگی و تجمع سیاسی برپایه تفاسیر خود بنیاد از دین در قالب تشکل های سیاسی مخالف حکومت شده اند و از دیگر سو با ضعف در فهم درست دین و عدم قدرت انطباق آن با شرایط متغیر و عدم دسترسی به پایه های اصلی و معیارهای بنیادین سنجش و داوری دینی، گرفتار جمود و خشک سری و حرکت های افراطی مسلحانه ای شده اند که تبار بسیاری از حرکت های آشنای معاصر نیز به شمار می آیند.

علی(ع) اما با این طایفه تا در حرورا نشسته اند و فقط سر از اطاعت بیرون برده اند و هنوز دست به اسلحه و خروج و جنگ نشده اند با نرمش و ارسال نماینده و بحث و گفت وگو و محاجه منطقی روبرو می شود.

او خود به میان آنان می رود و با آنها گفت وگو می کند این درسی است که ما امروز از نحوه برخورد علی(ع) با مخالفانش می آموزیم و هنوز باید بیاموزیم.

حرورا جایگاه مخالفان سیاسی اوست و اما نهروان، مقرنظامی معارضان مسلح.

برخورد علی با حرورا و نهروان کاملا متفاوت است و این درسی است که باید آموخت.

او در حرورا، جنگی و سرکوبی نمی کند، به دنبال ریشه یابی انحراف و حل تعارضات است به ریشه ها می پردازد و راه های بازگشت آنان را هموار می کند.

در نهروان اما ماجرایی دیگر است و برخورد او دیگر.

اما ریشه این جدایی و شک و تردیدی که همه عبادت ها و تهجدهای این گروه را بی ارزش کرده است، گم کردن و فراموشی نقش امام و امامت در ادامه مسیر دین و پاسخ های آن به شرایط روز است، شک و تردیدی که او در (فی شک) آن غوطه ور شده و او را در بر گرفته و در خود کشیده.

و این یقینی که حتی خواب هم بر سکوی آن تو را بالا می برد و بر سکوی استوار و رفیع آن می ایستاند (علی یقین)، نقش پذیرش یا عدم پذیرش امام و امامت اوست.

امام جهت دهنده است و اگر عبادت از امامت جدا شود، یعنی جهتش را گم کرده و این گم شدگی یعنی بی اعتباری و به مقصد نرسیدن.

و از سوی دیگر او(امام) ما را بهتر از خودمان نسبت به خودمان دوست دارد! چرا که دوست داشتن ما نسبت به خودمان از غریزه بر می خیزد و دوست داشتن او از امر و وظیفه؛ وظیفه و امری که ما را از خدا می داند و برای همو می خواهد(انا لله و انا الیه راجعون) و لذا این دوست داشتن و طلبیدن های ما! از سوی او، ما را به سوی خداوند جهت می دهد و بر می کشد، اما دوست داشتن های ما نسبت به خودمان معمولا سر از غرایز و عادت ها و .

در می آورد.

او بیشتر و بهتر از ما ما را دوست دارد و هم بیشتر و بهتر از ما مسیرمان را به سوی خدا می شناسد، همین ها کافی است که سرپرستی اش را نسبت به خود بپذیریم و به آن یقین داشته باشیم.

این ها پایه های یقین ما به سرپرستی امام معصوم است.

امامی که با دو بال آگاهی (علم) و آزادی(تقوی)، عصمت یافته است و ولایت و سرپرستی اش همان آزادی دهندگی و رهایی بخشی ماست.

عصمت، امری مقول به تشکیک و ذو مراتب است، در زندگی روزمره خود نیز می توانیم آن را بیابیم.

وقتی به مضرات و خطرات چیزی آگاهی داریم (مثلا الکل) واز جبرهای درونی و بیرونی و عادت ها و.

هم آزادیم (تقوی)، آنگاه نسبت به گناه نوشیدن الکل و ضرر به خود معصوم شده ایم و عصمت یافته ایم، حال هرچه دایره این آگاهی گسترده تر و عمیق تر و مراتب آن آزادی از جبرهای خود و جامعه و طبیعت و تاریخ و .

عمیق تر و گسترده تر باشد این عصمت نیز مراتب بالاتر و رفیع تری خواد یافت، آن چنان که علم حضوری آنان به کل مسیر انسان و تقوا و خودنگهداری بی مثال امام، آنان را در قله عصمت می نشاند؛ چنان که ساحت عصمت آنان نه فقط در این عالم طبیعی که گستره فراخنای هستی را تا انتها تا لقای محبوب ازلی و ابدی در بر می گیرد.

امام متمم نعمت های خداوندیست (اتممت علیکم نعمتی) سرپرستی و همراهی ما با او نعمت استعدادهای خداوندی داده شده به ما را جهت می دهد وبه اتمام و به فعلیت می رساند و همین است که در کنار امام و همراه او و همپای او، خواب هم جنس رشد می گیرد واینها همه پایه های یقین به امام است و همین عملکردهای اودر مواجهه با موضوعات و رخدادهایی چون حرورا و نهروان است که سند درستی این یقین می شود.

یادداشت از داریوش اسماعیلی/ معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان انتهای پیام
کلید واژه ها: امام - همراه - یقین - کوفه - تاریخ - نزدیک - خواب - نماز - نهج البلاغه - برتر - بازیگران - فرماندار - درست - بصره - روستایی - خوابیدن - مخالفت - اصفهان - صحرایی - بیابان - محاصره - منطقه - اسلام - گزارش - هایی - کشته - جنوب - کوچک - کلام - شکست

آخرین اخبار سرویس:
تروریستها از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند

قدردانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها از رییسی به دلیل پیگیری عفو و تخفیف احکام برخی دانشجویان

دوره آشنایی با زبان عربی برگزار می شود

نظریه تفسیر قرآن به قرآن کاملا قابل دفاع است/ طهارت و تزکیه؛ شرط فهم باطن قرآن

همه کارهای بعثه باید شفاف باشد/ با ارباب رجوع مدارا کنیم

«دورهمی» از آذرماه برمی گردد

مسؤولان با حاشیه سازی مسیر مبارزه با فساد را منحرف نکنند + عکس

سلیمی: همه با کاهش تنوع مدارس موافق هستیم، اما...

آزمون بخش معارفی جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان برگزار شد

معرفی قرآن در سطح بین المللی رسالت اصلی علما است

چهار معجزه از معجزات پیامبر( صلی الله علیه و آله و سلم ) را که در قرآن آمده است بیان کنید.

اخلاق نبوی مهمترین نیاز امروز جامعه است|کمک به زلزله زدگان وظیفه ای همگانی + عکس

سلیمی: همه با کاهش تنوع مدارس موافق هستیم، اما...

23 هزار هکتار سطح زیرکشت زعفران در تربت حیدریه است/ ضرورت ایجاد وحدت رویه در بازار

ترامپ: رییس مجلس یک دموکرات بی خاصیت است

فارس من| تخریب گنبدهای میدان امام(ره) صحت ندارد

14 سوال کلیدی که به شما می گوید ازدواج تان موفق است یا نه؟

کج فهمی های جملات نیچه در دنیای مجازی

23 هزار هکتار سطح زیرکشت زعفران در تربت حیدریه است/ ضرورت ایجاد وحدت رویه در بازار

تجلیل از حافظان کانون فاطمیه مهد قرآن استان تهران

برگزاری مرحله نهایی مسابقات حفظ قرآن ویژه خانواده طلاب

اهدای 110 ویلچر به معلولان و خانواده شهدا از محل موقوفات

مذاکره مشکلی از کشور حل نمی کند + عکس

استخدام کارشناس سیستم برای شرکت دانش بنیان در تهران

بندهای بیانیه مرجعیت دینی عراق درباره اعتراضات

دادگاه فدرال آمریکا مشاور ترامپ را مجرم شناخت

شایسته : چرا سرپرست باید در انتخابات آسیا کاندیدا شود؟/ به راحتی داریم کرسی را از دست می دهیم

شایسته : چرا سرپرست باید در انتخابات آسیا کاندیدا شود؟/ به راحتی داریم کرسی را از دست می دهیم

وریا غفوری: امان از روزی که قانون و قدرت با هم رفیق شوند

کسی حق سنگ اندازی در مسیر اقدامات قاطع قوه قضاییه را ندارد

شایسته : چرا سرپرست باید در انتخابات آسیا کاندیدا شود؟/ به راحتی داریم کرسی را از دست می دهیم

دادگاه فدرال آمریکا مشاور ترامپ را مجرم شناخت

برگزاری محفل قرآنی در آستان عبدالعظیم(ع)

عرضه ناقص و نسبت دادن مطالب خلاف به دین؛ اشکال جدی برخی مبلغان

اعزام دانشگاهیان به عتبات با ناآرامی های عراق تلاقی نداشت

جشن میلاد پیامبر اکرم(ص) به سه زبان مختلف در سوئد

متاسفانه نتوانستیم «آدم سازی» کنیم/حرف زیاد است، اما...

مسؤولان باید در خط مقدم مواجهه با سختی ها باشند + عکس

وظیفه منتظران امام زمان (عج) چیست؟

متاسفانه نتوانستیم «آدم سازی» کنیم/حرف زیاد است، اما...

مجمع تشخیص مصلحت هیچ بحثی درباره گران شدن بنزین نداشته است | اخبار ایران و جهان

هر گونه حادثه در پمپ بنزین های اراک و خمین تکذیب شد

ربات های ساخت محققان ایرانی سبک زندگی مردم را متحول می کند

فعالیت بنیاد مهدویت در مسجد صاحب الزمان(عج) شهرستان خوانسار

سنت های حوزه با دقت حفظ شود/ وجود آسیب های اخلاقی در حوزه

محمد(ص) پرچم حق است/ عقب نمانید، پیشی نگیرید

برای توجه اشتباهات خود تاریخ اسلام را تحریف می کنند| اسلام سازی ممنوع!

استخدام طراح و اپراتور دستگاه cnc در شرکت آرکاچوب

فارس من|کاهش فساد اداری با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات/ چرا دستگاه ها تعلل می کنند؟

توییت حسن روحانی به مناسبت روز میلاد پیامبر اکرم (ص)

برای توجه اشتباهات خود تاریخ اسلام را تحریف می کنند| اسلام سازی ممنوع! + عکس

آرامش کامل در سیرجان برقرار است

اطلاعیه مجمع تشخیص مصلحت :قیمت بنزین ربطی به ما ندارد

فارس من|کاهش فساد اداری با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات/ چرا دستگاه ها تعلل می کنند؟

کاربران خبرآنلاین: اقدام ایران، بهترین عملکرد بود

شکایت یک راننده از نهاد ریاست جمهوری| حمله اسکورت ها و درخواست از آیت الله رییسی

چهل ونهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد افتتاح شد

بدآمدن و خوش آمدن از دیگران مستند به برهان و دلیل باشد

نظام آموزش بین الملل جمهوری اسلامی تدوین می شود

رابطه استاد شاگردی در حوزه رابطه پدر و فرزندی است

مشهد یک شهر جریان ساز است

یک زن پیگیر یک پرونده فساد| چرا وزیردادگستری و رییس تعزیرات از ادعای این زن می ترسند؟

جشن باشکوه میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام صادق(ع) در هلند

آموزش های اسلامی باید براساس قرآن و عترت باشد + عکس

مشهد یک شهر جریان ساز است

جذب نیرو در شهرداری زنجان ممنوع است

مورالس می خواهد به بولیوی بازگردد

افتتاح سالن ترانزیت فرودگاه چابهار و کنارک

انتشار اخبار معارفی رسانه ها با محوریت جشن میلاد معصومین(ع)

آقای دکتر نترس! این آمپول درد نداره!

کوچه و بازار جای طرح مسائل اختلافی نیست/ به القاب حوزوی افتخار کنیم

مهمترین ضعف ایران در گردشگری حلال؛ کمبود نیروی انسانی آموزش دیده

ذوالقرنین کیست؟ آیا او یک پیامبر بود؟

برگزاری مراسم جشن 17 ربیع الاول در دفاتر مراجع تقلید + عکس

احتمال تغییر نرخ خرید تضمینی گندم قوت گرفت

فیلم | حضور زنان در دیدار نهایی مسابقات کبدی قهرمانی جوانان جهان در کیش

سالن ترانزیت فرودگاه چابهار و کنارک افتتاح شد

بلوار وکیل آباد مشهد در آرامش کامل

چهل ونهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد افتتاح شد

تکذیب برخی اخبار مبنی بر نا آرامی در فردیس البرز

اطلاعیه مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره نرخ جدید بنزین

توصیه رهبری درباره کسب درآمد قراء/ رهنمودی که مرحوم «محمدزاده» بدان عمل کرد

تشکر و قدردانی از آیت الله رییسی به دلیل پیگیری عفو و تخفیف احکام برخی دانشجویان

طرح حمایت معیشتی دولت ارتباطی با یارانه 45 هزار تومانی ندارد

فرمانده سپاه: رزق ما دست تحریم کنندگان نیست/آنها بیش از حد کارتون خواب دارند/ برکات خدا از آسمان و زمین نازل می شود

تعطیلات حوزه کاهش می یابد

برگزاری جشن «یاران صلوات»

مقدسات دینی را برای رسیدن به اهداف و آمال خود به حراج نگذارید + عکس

صفر تا صد اجرای قطعی رتبه بندی معلمان از زبان معاون وزیر آموزش و پرورش

فرمانده سپاه: رزق ما دست تحریم کنندگان نیست / به آنها رجوع نمی کنیم

اولین اطلاعات از موستانگ Mach-E؛ کراس اوور برقی بر مبنای فورد موستانگ

تضعیف معنویت در جامعه از اهداف مهم دشمن در مقطع کنونی است

پناهیان: منتظری می خواست امام را به قتل برساند

اطلاعیه مجمع تشخیص مصلحت :قیمت بنزین ربطی به ما ندارد

تشکر و قدردانی از آیت الله رییسی به دلیل پیگیری عفو و تخفیف احکام برخی دانشجویان

محفل انس با قرآن در پاسداشت هفته وحدت+تصاویر

رسالت المصطفی رساندن پیام قرآن به جهانیان است/ ارائه چهره حقیقی اسلام؛ وظیفه شخصیت‎های علمی مسلمان

عجیب ترین مراسم های تدفین در برخی نقاط جهان + عکس

مبارزه با قلدرها با جوراب های لنگه به لنگه؛ از بریتانیا تا ایران

افتتاح یازدهمین قرارگاه جهادی و امدادی ستاد اجرایی فرمان امام در سیستان و بلوچستان

درحرورا در نهروان

درحرورا در نهروان