مطالب مرتبط:
رده بندی سنی فیلم ها با قاطعیت پیگیری می شود
چرا اجرای رده بندی سنی برای فیلم های سینمایی شکست خورد؟
رده بندی سنی فیلم های سینمایی چه سرنوشتی خواهد داشت؟
«مردن در آب مطهر» تدوین می شود/ پایان فیلمبرداری فیلم جدید «برادران محمودی»
طلسم بحرین اولین باخت ویلموتس را رقم زد ؛ خلاصه بازی بحرین 1-0 ایران انتخابی جام جهانی 2022 قطر + فیلم
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مهر 1398 ساعت 01:502019-10-15فرهنگي

رده بندی سنی فیلم ها با قاطعیت پیگیری می شود


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو ، از وقتی طرح رده بندی فیلم های سینمایی مطرح شد نظرات موافق و مخالف متعددی انعکاس یافت اما آنچه این طرح را بیشتر از هر چیز دیگر به حاشیه کشاند خبرهایی درباره باطل شدن دستورالعمل رده بندی سنی فیلم ها از سوی دیوان عدالت .

- معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی گفت: آنچه توسط دیوان عدالت اداری متوقف شده، پیش تر توسط خود سازمان سینمایی باطل شده بود و موضوع رده بندی سنی با هدف فرهنگ سازی و بهداشت روانی کودکان و نوجوانان با قاطعیت دنبال می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو"، از وقتی طرح رده بندی فیلم های سینمایی مطرح شد نظرات موافق و مخالف متعددی انعکاس یافت اما آنچه این طرح را بیشتر از هر چیز دیگر به حاشیه کشاند خبرهایی درباره باطل شدن دستورالعمل رده بندی سنی فیلم ها از سوی دیوان عدالت اداری به درخواست دادستانی کل کشور بود؛ و اگرچه سازمان سینمایی توضیح مختصری هم درباره آن داد ولی ابهاماتش برطرف نشد.

دراین باره معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی که حدود سه ماه است بر این مسند منصوب شده به تشریح اتفاقات و حاشیه های پیش آمده پرداخت و تاکید کرد که این طرح قطعا ادامه پیدا می کند چون دادستانی نسبت به دستورالعملی که در سازمان دیگر وجود نداشت، دستور ابطال داده و درباره شیوه نامه جدیدی که پیش نویس آن تنظیم شده موضعی منفی وجود ندارد.

سید محمد مهدی طباطبایی نژاد درباره روند پیش رفته در این طرح که منجر به حاشیه های اخیر شده است، بیان کرد: در تاریخ 28 اردیبهشت ماه مشاور دادستان نامه ای را به دادستان کل کشور مبنی بر به جلوگیری از دستورالعمل نظام نامه رده بندی سنی می نویسد و درخواست می کند به این اتفاق رسیدگی شود.

دادستان محترم کل هم به بر اساس ادله ای که می آورد؛ ادله ای که محل گفت وگو است، نسبت به دستورالعمل ابلاغ شده در اردیبهشت ماه، درخواست ابطال از دیوان عدالت اداری می کند و دیوان هم قبل از طرح در هیات عمومی دیوان که تکلیف را روشن کند، دستور توقف اجرا می دهد.

او افزود: در واقع دستور این بود که نظام رده بندی سنی که اردیبهشت ماه منتشر شده بود متوقف شود در حالی که این دستورالعمل اصلاً اعمال نشده بود چون اساسا در سازمان سینمایی از آن استفاده نمی شد و ما خودمان آن را پیش تر باطل کرده و بر اساس بازخوردهایی که گرفته بودیم پیش نویس جدیدی را تنظیم کرده بودیم، یعنی الان دیوان عدالت اداری به درخواست دادستانی کل نسبت به چیزی به ما دستور توقف داده اند که نه تنها از آن استفاده نمی کنیم بلکه اصلا وجود ندارد.

ضمن اینکه در دستور آن ها توقف پخش و ساخت براساس دستورالعمل آمده در حالی که اصلاً قرار نبوده و نیست بر اساس این دستورالعمل ها فیلمی ساخته شود!.

وی ادامه داد: درباره چگونگی این اتفاق و سوءبرداشت باید بگویم بعضی مدعیان کارشناسی با اطلاعات اندک خود در رسانه ها حرف هایی می زنند که فکر می کنند درست است در حالی که آن ها اطلاع ندارند و ما نظام نامه درجه بندی سنی اردیبهشت ماه را هیچ گاه اعمال نکردیم.

الان یک شیوه نامه وجود دارد که پیش نویس آن در شهریورماه نوشته شده و ذیل ماده 8 آیین نامه شورای پروانه نمایش تعریف می شود که هر چه در آن آمده هم جنبه توصیه ای دارد.

طباطبایی نژاد درباره تغییراتی که در دستورالعمل جدید رده بندی سنی نسبت به نسخه اردیبهشت ماه آن وجود دارد، توضیح داد: به عنوان مثال در نظام نامه اردیبهشت ذکر شده بود که برای فیلم های +18، سینماداران اجازه ورود افراد کمتر از 18 سال را به سالن سینما نباید بدهند اما الان در شیوه نامه جدید اساسا رده بندی بالای 18 سال نداریم!.

حتی در نسخه فعلی تاکید شده که سینمادار اجازه جلوگیری از ورود افراد را ندارد و این وظیفه والدین و همراهان بزرگسال است که مسئله را رعایت کنند یا در نسخه قبلی که خودمان متوقف کرده ایم درجه بندی توسط شورای پروانه نمایش صورت می گرفت یا مجازات سینماهای متخلف پیش بینی شده بود که در نسخه جدید و بر اساس بازخوردها از اهالی سینما، یک شورای تخصصی 35 نفره این کار را انجام می دهند و مجازات سینماهای متخلف و شرکت های پخش هم به گونه ای دیگر طراحی شده است.

معاون ارزشیابی و نظارت ادامه داد: پس نکته اول این است که دیوان محترم عدالت اداری و داستان محترم کل نسبت به چیزی دستور دادند که تحصیل حاصل است چون خود ما آن را باطل کرده بودیم و الان اصلاً وجود ندارد و نکته دوم اینکه آنچه برای رده بندی سنی اعمال میکنیم نزدیک دو دهه است که در حال اجرا شدن است اما حالا به دلیل تاکیدمان بر صیانت از کودکان و نوجوانان و ایجاد امنیت خاطر برای خانواده ها جدی تر اتفاق می افتد و آن هم یک امر توصیه ای و ارشادی است که دیوان عدالت اداری نسبت به آن موضع منفی نداشته است.

او یادآور شد: از 19 مرداد سال 1382 که آیین نامه شورای پروانه نمایش به تصویب هیات وزیران رسید، در ماده 8 آن به شورای پروانه نمایش اجازه داده شده که از نظر کارشناسی برای بعضی فیلم ها استفاده کند.

تا این تاریخ یعنی تا چند ماه قبل شورای پروانه نمایش بعد از اینکه فیلم را می دید و با این مواجه می شد که فیلمی به رده بندی سنی نیاز دارد آن را اعلام می کرد اما عده ای معتقد بودند این کار تخصصی است و باید از روانشناسان و جامعه شناسان و کارشناسان بین رشته ای استفاده کرد لذا سازمان سینمایی تصمیم گرفت با همراهی همان اعضای شورا که بعضی از آن ها عضو شورای رده بندی سنی هم هستند، جامعه این رده بندی سنی را بزرگتر کند پس شورایی مرکب از کارشناسان علوم تربیتی، اهالی سینما، فعالان فرهنگی و روانشناسان تشکیل شد که هر هفته فیلم هایی را که از شورای پروانه نمایش مجوز نمایش گرفته، برای رده بندی سنی بررسی می کنند.

این نکته حائز اهمیت است که فقط فیلم هایی به این شورا ارجاع داده می شوند که اولا پروانه نمایش گرفته باشند و بعد اینکه توسط شورای پروانه نمایش تشخیص داده شوند که نیاز به کارشناسی دقیق تر برای تعیین رده بندی سنی دارند.

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی تاکید کرد: تمام فیلم هایی که به شورای رده بندی سنی می رسند طبق قانون و با مجوز شورای پروانه نمایش که همه اعضایش با حکم وزیر و مبتنی بر مصوبه هیات وزیران فعالیت می کنند، اجازه دارند روی پرده سینما بدون استثنا اکران شوند.

درواقع این شورای رده بندی سنی نقش کارشناسی را برای شورای پروانه نمایش دارد یعنی در عرض شورای پروانه نمایش نیست بلکه در طول آن است و وقتی شورای پروانه نمایش فیلمی را تایید کرد و پروانه نمایش داد آن وقت در صورت لزوم سراغ شورای رده بندی سنی می روند.

من نمی دانم این ابهام را چه کسی به وجود آورده که فقط فیلم هایی که رده بندی سنی به آن ها تعلق می گیرد می توانند پروانه نمایش بگیرند و قرار است شورای رده بندی سنی جایگزین نظارت شود چون این دقیقاً وارونه جلوه دادن ماجرا است و اتفاقا فقط فیلم هایی که پروانه نمایش می گیرند اگر لازم باشد به شورای رده بندی سنی می روند.

تازه رده بندی هم یک امر توصیه ای است نه ممانعتی.

اصلا از بعضی مخالفت ها تعجب می کنم چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حافظ امنیت روانی و فرهنگی جامعه است و چطور از ما انتظار می رود که به فکر فرزندان مملکت و روح و روان آن ها نباشیم؟ او اضافه کرد: ممکن است یک فیلم ارزشی باشد اما بنا به شرایطی که در فیلم وجود دارد مشمول رده بندی سنی شود چون صحنه هایی از کشتار و عملیات جنگی در بعضی آثار هست که برای یک بچه مثلا هفت ساله معنای متفاوتی دارد و دیدن چنین صحنه هایی را نمی تواند هضم کند و آرامش روانی او به هم می ریزد.

ندیدن خشونت یا مواردی از این دست حتی در دین ما هم اشاره شده مثل قربانی کردن که برای حاجی امری واجب است اما تماشایش برای خانواده ها مکروه پس چرا ما نباید این ها را برای خانواده ها و فرزندان مراعات کنیم؟ طباطبایی نژاد ادامه داد: در همه کشورهای صاحب سینمای جهان فقط یک کشور نسبت به رده بندی سنی سکوت کرده آن هم لهستان است.

البته لهستان هم سکوت نکرده بلکه وزارت فرهنگش یک جمله گفته و آن هم اینکه مسئولیت تشخیص دادن تماشای یک فیلم برای کودکان به عهده پدر و مادر است و در واقع رده بندی سنی را از دوش خود برداشته و به عهده والدین گذاشته است.

بنابراین همه کشورها چنین موضوعی را لحاظ می کنند حتی از سال 2015 در سینمای آمریکا سیگار کشیدن قهرمان فیلم، مشمول رده بندی سنی میشود یعنی انجمن روانشناسان درخواست کردند که سیگار کشیدن توسط قهرمان فیلم باید جزء مصادیق رده بندی سنی باشد و چند سال است این موضوع در آمریکا مورد بحث است.

حال ما در یک کشور اسلامی که داعیه فرهنگ داریم باید بیشتر از همه نگران فرهنگ باشیم و قطعاً می دانیم که دیوان عدالت اداری و دادستان محترم نسبت به این موضوع و این توجه اعتراض ندارند.

وی خاطرنشان کرد: درباره اتفاق اخیر همه چیز سوء تعبیر شده چون یک سری افراد ناآگاه از دستور دیوان عدالت اداری سوءتعبیر می کنند.

یقیناً منظور دیوان عدالت اداری و دادستانی کل کشور این نیست که اگر در فیلمی امری خشونت بار وجود داشت آن را نشان ندهیم اما یک گزارش غلط به آن ها داده شده که در آن بدون اطلاع دقیق و با بی اخلاقی می گویند سازمان سینمایی با این رده بندی سنی اباحه گری را رواج می دهند و این وسط ما می مانیم و دو جبهه که یکی بعضی سینماگران هستند که می گویند با رده بندی سنی داریم ممیزی مجدد می کنیم و ما باید آنها را متقاعد کنیم که اینطور نیست چون فیلم پروانه نمایش گرفته و فقط می خواهیم به خانواده ها اعلام کنیم که این فیلم حاوی صحنه های خشونت آمیز یا دارای صحنه ها یا جملاتی نامناسب برای کودکان است که نمایش آن در کل مانعی ندارد اما برای آن کودک مناسب نیست.

او با بیان اینکه رده بندی سنی یک امر اخلاقی، توصیه ای و تربیتی است و توجه به خطوط قرمز آیین نامه شورای پروانه نمایش در تمام این سال ها هم وجود داشته، در پاسخ به اینکه آیا طرح رده بندی سنی اجرایی می شود و شورای رده بندی به کار خود ادامه می دهد؟ گفت: با قاطعیت این کار یعنی رده بندی سنی با شکل توصیه ای و هشداری به خانواده ها ادامه خواهد یافت و این چیزی است که در همه جهان و حتی تلویزیون ایران هم اجرا می شود؛ آن هم تلویزیونی که خیلی راحت برای همه در دسترس است.

طباطبایی نژاد در پایان صحبت های خود بیان کرد: تاکید می کنم تمام فیلم هایی که دارای پروانه نمایش هستند چه برچسب محدودیت سنی بگیرند و چه نگیرند مجاز به نمایش در سینماهای ایران هستند.

نکته بعدی اینکه این وظیفه ارشادی و فرهنگی ماست و نسبت به این وظیفه اهمال و کوتاهی نخواهیم کرد.

این وظیفه را هم به تنهایی انجام نمی دهیم بلکه جامعه نخبگان کشور به کمک ما آمده و یک جمع 35 نفره ما را همراهی می کند و میانگین برآیند نظرات آن ها به جمع بندی می رسد.

انتظار داشتیم از سوی کسانی که نگرانی های فرهنگی و تربیتی دارند بابت این جدیت، تشویق می شدیم.

همچنین این خبر را به اهالی سینما که نگران بودند می دهم که شما از این محدودیت ها آسیبی نمی بینید.


کلید واژه ها: سازمان سینمایی - دیوان عدالت اداری - رده بندی - دستورالعمل - دیوان عدالت - دادستان - سازمان - دیوان - فیلم های سینمایی - عدالت - اردیبهشت - دادستانی - محمد مهدی طباطبایی نژاد - فیلم - حاشیه - اداری - کودکان و نوجوانان - خبرگزاری - فرهنگ - دادستان کل کشور - مهدی طباطبایی - فرهنگی - نامه - دانشجو - ابطال - معاون - گزارش - نظارت - فرهنگ سازی - دادستان کل

آخرین اخبار سرویس:
اجرای «نسیان» به تعویق افتاد/ مشکل اطلاع رسانی به مخاطب

عکس دامادی میلاد کی مرام

داوری 35 اثر صنایع دستی خراسان شمالی برای دریافت نشان ملی مرغوبیت

نمایشگاه کتاب قشم گشایش یافت

خوشـحالم که «پری سیما» بـرای مخاطب باورپذیـــر بود

مدیران مؤسسات قرآنی لرستان توانمند می شوند

«خواب زده» با داستانی شیطانی می آید

یکی از خانه های تاریخی کرمانشاه در اختیار شهرام ناظری قرار می گیرد

اجرای «نسیان» به تعویق افتاد/ مشکل اطلاع رسانی به مخاطب

نمایشگاه نقاشی های عباس کیارستمی در گالری گلستان تمدید شد

ستایشی شایسته ستودن

جشنواره فرهنگ اقوام در گنبدکاووس؛ نمایش وحدت و هنر ایرانی

فیلمبرداری « لامینور» مهرجویی به پایان رسید+ عکس

«شام ایرانی 2» با حضور مهمانان ویژه ساخته می شود

قصه متفاوت سریال جدید کارگردان «پایتخت»

رسانه های غیر پروبلماتیک/ چرا مردم از رسانه های داخل فاصله دارند؟

بهاره افشاری در اتاق گریم+عکس

خانواده پنج نفره خانم بازیگر + عکس

دردسرهای اکران همزمان سه فیلم کودک و نوجوان / تهیه کننده فیلم «منطقه پروازممنوع»: باید برای سینمای کودک مخاطب شناسی کرد

نمایش خط قرمز کیمیایی در خانه سینما

خانواده پنج نفره خانم بازیگر + عکس

«خواب زده» سیروس مقدم قصه ای متفاوت دارد

فیلم های ابرقهرمانی که در گیشه شکست خوردند/ تصاویر

واکاوی زیبایی شناسی مصحف نگاری ایرانی_اسلامی، از قرآن های خطی تا قرآن های چاپ معاصر

رفسنجان برای سومین سال، پا به عرصه رقابت پایتخت کتاب ایران گذاشت

مجموعه خبری 20:45 سه شنبه 98/8/28 مازندران

روایت تنهایی در «آنکادر» / قصه هایی که باید فیلم شود

بازیگر «معمای شاه»: چرا باید بازیگری یک میلیارد دستمزد بگیرد؟

همسر و پسر بازیگر خسرو شکیبایی

زندگیِ کنارِ هم در کشتی نوح تئاتر شد/ مریم معترف سراغ مواد دور ریختنی برای ساخت عروسک رفت

بلاتکلیفی خانه هنرمندان نجف آباد

درباره انیمیشن در ایران | پویانمایی و سیطره در جهان معاصر

راهیابی 18 اثر به سومین جشنواره ملی چتر زندگی در یزد + اسامی

مهم ترین دلیل عدم توسعه یافتگی، فقدان توازن فرهنگی است

پسر کوچولوی آقا احسان در صحنه تئاتر + عکس

اکبر نیکان پور: نمایش آثار هنرمندان شناخته شده در شهرستان ها ضروری است

فیلم | تصاویر تلخ از آسیب دیدگان حوادث بنزینی در بیمارستان

گلاره عباسی با «پدران» به جشنواره فجر می آید

برگزیدگان جشنواره کتاب و رسانه مشخص شدند

پسر کوچولوی آقا احسان در صحنه تئاتر + عکس

لرستان،بخش خبری:19:30سه شنبه 28آبان ماه

زندگیِ کنارِ هم در کشتی نوح تئاتر شد/ مریم معترف سراغ مواد دور ریختنی برای ساخت عروسک رفت

رسانه های غیر پروبلماتیک/چرا مردم از رسانه های داخل فاصله دارند؟

تلویزیون این هشدار را جدی بگیرد!

ببینید| دومین شب با وضعیت آرام در خیابان های اصفهان

انتقاد فاطمه گودرزی از روابطی که راه ورود جوانان به سینما را سد می کند

«هزارتو» روایتی سردرگم از سینمایی معمایی/فیلمی که نه مخاطب دوست دارد و نه گیشه

سریال «پس از آزادی» به پخش نزدیک شد

دو فیلم جدید فرم پر کردند و راهی جشنواره سی وهشتم فیلم فجر شدند

جشنواره فرهنگ اقوام در گنبدکاووس؛ نمایش وحدت و هنر ایرانی

«از بانوان نویسنده چه خبر؟»؛ روایت هایی از دوره زنانه گفتن

مهمترین دلیل عدم توسعه یافتگی، فقدان توازن فرهنگی است

انس با کتاب در جامعه ما سیر قهقرایی دارد

پدر معروف آقای خواننده در کنسرت پسرش + عکس

بازگشت محسن چاوشی به تلویزیون + عکس

«مانکن» و «دل» مجوز در دست، قسمت جدیدشان را راهی شبکه نمایش خانگی کردند

جشنواره فیلم رشد و چالش های پیش رو

خالق شاهکارهایی برخاسته از واقعیت

برگزاری جشن تجلیل از خادمان کتاب در تربت حیدریه

مرمت گنبدمسجدشیخ لطف الله نیاز به نظر کارشناسی داد

سمینار «آبدات دوره اسلامی در بلخ» برگزار می شود / 17 اثر تاریخی به «موزیم ملی افغانستان» تسلیم شد

مرمت گنبدمسجدشیخ لطف الله نیاز به نظر کارشناسی داد

نمایش نقاشی های دوقلوی «روبنس» در کنار یکدیگر

روایت تنهایی در «آنکادر»/ قصه هایی که باید فیلم شود

حضور چهره های تئاتر و سینما در تماشاخانه های پایتخت / از اسماعیل خلج و آتیلا پسیانی تا مسعود دلخواه و حسن معجونی

ماجرای بازگشت خانم بازیگر به سینما پس از سال ها دوری

دستمزد بازیگران هیچ سنخیتی با عوامل پشت دوربین ندارد

رقیب فرانسوی فیلم «مست عشق» !

پوستر «دست های آلوده» منتشر شد

14 بازیگر معروف که هرگز ازدواج نکرده اند +عکس

پدر «هوتن شکیبا» در «فوق لیسانسه ها» او را یک بازیگر باهوش خطاب کرد

روایت تنهایی در «آنکادر»/ قصه هایی که باید فیلم شود

ایفای نقش با لهجه چالش سختی برای من بود/خاطره بازی در «روزهای نارنجی» از ذهنم پاک نمی شود

ایده ای جذاب برای بازسازی خانه

«خواب زده» سیروس مقدم قصه ای متفاوت دارد/ پایان «آن شب»ِ رادیویی

«خواب زده» سیروس مقدم قصه ای متفاوت دارد/ پایان «آن شب»ِ رادیویی

معافیت مالیاتی فعالیت های فرهنگی و هنری لغو می شود؟ | اخبار ایران و جهان

استخدام فروشنده جهت کار در فروشگاه در مجموعه بادی اسپینر/تهران

ناگفته های آقای بازیگر از «دردسر های عظیم»

کنسرت پاییزی خواننده معروف ایرانی

عایشه گل بازیگر ترک مطرب در آغوش پدرش +عکس

محسن چاوشی تیتراژ می خواند

هدیه تهرانی با لباس خلبانی+عکس

حرف های عزت الله مهرآوران؛ از دلیل محبوبیت «ستایش» تا نوآوری سروش صحت

سریال نوروزی شبکه سه مشخص شد

فیلم جدید بازیگر «بازی تاج و تخت» در آستانه اکران

کارگردان هایی که از تئاتر به سینما آمدند

بوسه خواننده معروف بر دستان پدرش+ عکس

زمان پخش «حکایت های کمال» برای بچه ها مناسب نیست!

دیوید فینچر به سراغ «محله چینی ها» رفت

اکثر بازیگران وضعیت معیشتی مناسبی ندارند/ دستمزدهای میلیاردی تنها مربوط به چند بازیگر است/ کارگردان های میلیاردی به پروژه های پولشویی مربوط هستند

حمایت آقای بازیگر از سریال طنز این شبهای تلویزیون/ عکس

گریم دیدنی امیرخان در نقشی که با بازی تام هنکس مشهور شد / عکس

رونمایی از چهره جدید سالن اصلی تئاتر شهر

افتتاح نمایشگاه کتاب در اردکان + تصاویر

لحظه ای خارق العاده سقوط آبشار در تنگه هایقر

بازیگر مشهور ایرانی که تهدید به ترور شد! /عکس

افتتاح نمایشگاه کتاب در اردکان + تصاویر

کودکانی که موسیقی ایرانی را زنده نگه داشتند/ طرح چند نکته مهم

فصل دوم «ارباب حلقه ها» ساخته می شود

رده بندی سنی فیلم ها با قاطعیت پیگیری می شود

رده بندی سنی فیلم ها با قاطعیت پیگیری می شود