مطالب مرتبط:
چرا اجرای رده بندی سنی برای فیلم های سینمایی شکست خورد؟
رده بندی سنی فیلم های سینمایی چه سرنوشتی خواهد داشت؟
«مردن در آب مطهر» تدوین می شود/ پایان فیلمبرداری فیلم جدید «برادران محمودی»
طلسم بحرین اولین باخت ویلموتس را رقم زد ؛ خلاصه بازی بحرین 1-0 ایران انتخابی جام جهانی 2022 قطر + فیلم
«من بازیگر نیستم» در جشنواره فیلم کوتاه ازمیر
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مهر 1398 ساعت 00:472019-10-15فرهنگي

رده بندی سنی فیلم ها با قاطعیت پیگیری می شود


معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی با بیان اینکه در موضوع رده بندی سنی فیلم های سینمایی سوءبرداشت هایی شده است، گفت: آنچه توسط دیوان عدالت اداری متوقف شده، - پیش تر توسط خود سازمان سینمایی باطل شده بود و موضوع رده بندی سنی با هدف فرهنگ سازی و بهداشت روانی کودکان و نوجوانان با قاطعیت دنبال می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، از وقتی طرح رده بندی فیلم های سینمایی مطرح شد نظرات موافق و مخالف متعددی انعکاس یافت اما آنچه این طرح را بیشتر از هر چیز دیگر به حاشیه کشاند خبرهایی درباره باطل شدن دستورالعمل رده بندی سنی فیلم ها از سوی دیوان عدالت اداری به درخواست دادستانی کل کشور بود؛ و اگرچه سازمان سینمایی توضیح مختصری هم درباره آن داد ولی ابهاماتش برطرف نشد.

دراین باره معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی که حدود سه ماه است بر این مسند منصوب شده به تشریح اتفاقات و حاشیه های پیش آمده پرداخت و تاکید کرد که این طرح قطعا ادامه پیدا می کند چون دادستانی نسبت به دستورالعملی که در سازمان دیگر وجود نداشت، دستور ابطال داده و درباره شیوه نامه جدیدی که پیش نویس آن تنظیم شده موضعی منفی وجود ندارد.

سید محمد مهدی طباطبایی نژاد در گفت وگو با ایسنا درباره روند پیش رفته در این طرح که منجر به حاشیه های اخیر شده است، بیان کرد: در تاریخ 28 اردیبهشت ماه مشاور دادستان نامه ای را به دادستان کل کشور مبنی بر به جلوگیری از دستورالعمل نظام نامه رده بندی سنی می نویسد و درخواست می کند به این اتفاق رسیدگی شود.

دادستان محترم کل هم به بر اساس ادله ای که می آورد؛ ادله ای که محل گفت وگو است، نسبت به دستورالعمل ابلاغ شده در اردیبهشت ماه، درخواست ابطال از دیوان عدالت اداری می کند و دیوان هم قبل از طرح در هیات عمومی دیوان که تکلیف را روشن کند، دستور توقف اجرا می دهد.

او افزود: در واقع دستور این بود که نظام رده بندی سنی که اردیبهشت ماه منتشر شده بود متوقف شود در حالی که این دستورالعمل اصلاً اعمال نشده بود چون اساسا در سازمان سینمایی از آن استفاده نمی شد و ما خودمان آن را پیش تر باطل کرده و بر اساس بازخوردهایی که گرفته بودیم پیش نویس جدیدی را تنظیم کرده بودیم، یعنی الان دیوان عدالت اداری به درخواست دادستانی کل نسبت به چیزی به ما دستور توقف داده اند که نه تنها از آن استفاده نمی کنیم بلکه اصلا وجود ندارد.

ضمن اینکه در دستور آن ها توقف پخش و ساخت براساس دستورالعمل آمده در حالی که اصلاً قرار نبوده و نیست بر اساس این دستورالعمل ها فیلمی ساخته شود!.

وی ادامه داد: درباره چگونگی این اتفاق و سوءبرداشت باید بگویم بعضی مدعیان کارشناسی با اطلاعات اندک خود در رسانه ها حرف هایی می زنند که فکر می کنند درست است در حالی که آن ها اطلاع ندارند و ما نظام نامه درجه بندی سنی اردیبهشت ماه را هیچ گاه اعمال نکردیم.

الان یک شیوه نامه وجود دارد که پیش نویس آن در شهریورماه نوشته شده و ذیل ماده 8 آیین نامه شورای پروانه نمایش تعریف می شود که هر چه در آن آمده هم جنبه توصیه ای دارد.

طباطبایی نژاد درباره تغییراتی که در دستورالعمل جدید رده بندی سنی نسبت به نسخه اردیبهشت ماه آن وجود دارد، توضیح داد: به عنوان مثال در نظام نامه اردیبهشت ذکر شده بود که برای فیلم های +18، سینماداران اجازه ورود افراد کمتر از 18 سال را به سالن سینما نباید بدهند اما الان در شیوه نامه جدید اساسا رده بندی بالای 18 سال نداریم!.

حتی در نسخه فعلی تاکید شده که سینمادار اجازه جلوگیری از ورود افراد را ندارد و این وظیفه والدین و همراهان بزرگسال است که مسئله را رعایت کنند یا در نسخه قبلی که خودمان متوقف کرده ایم درجه بندی توسط شورای پروانه نمایش صورت می گرفت یا مجازات سینماهای متخلف پیش بینی شده بود که در نسخه جدید و بر اساس بازخوردها از اهالی سینما، یک شورای تخصصی 35 نفره این کار را انجام می دهند و مجازات سینماهای متخلف و شرکت های پخش هم به گونه ای دیگر طراحی شده است.

معاون ارزشیابی و نظارت ادامه داد: پس نکته اول این است که دیوان محترم عدالت اداری و داستان محترم کل نسبت به چیزی دستور دادند که تحصیل حاصل است چون خود ما آن را باطل کرده بودیم و الان اصلاً وجود ندارد و نکته دوم اینکه آنچه برای رده بندی سنی اعمال میکنیم نزدیک دو دهه است که در حال اجرا شدن است اما حالا به دلیل تاکیدمان بر صیانت از کودکان و نوجوانان و ایجاد امنیت خاطر برای خانواده ها جدی تر اتفاق می افتد و آن هم یک امر توصیه ای و ارشادی است که دیوان عدالت اداری نسبت به آن موضع منفی نداشته است.

او یادآور شد: از 19 مرداد سال 1382 که آیین نامه شورای پروانه نمایش به تصویب هیات وزیران رسید، در ماده 8 آن به شورای پروانه نمایش اجازه داده شده که از نظر کارشناسی برای بعضی فیلم ها استفاده کند.

تا این تاریخ یعنی تا چند ماه قبل شورای پروانه نمایش بعد از اینکه فیلم را می دید و با این مواجه می شد که فیلمی به رده بندی سنی نیاز دارد آن را اعلام می کرد اما عده ای معتقد بودند این کار تخصصی است و باید از روانشناسان و جامعه شناسان و کارشناسان بین رشته ای استفاده کرد لذا سازمان سینمایی تصمیم گرفت با همراهی همان اعضای شورا که بعضی از آن ها عضو شورای رده بندی سنی هم هستند، جامعه این رده بندی سنی را بزرگتر کند پس شورایی مرکب از کارشناسان علوم تربیتی، اهالی سینما، فعالان فرهنگی و روانشناسان تشکیل شد که هر هفته فیلم هایی را که از شورای پروانه نمایش مجوز نمایش گرفته، برای رده بندی سنی بررسی می کنند.

این نکته حائز اهمیت است که فقط فیلم هایی به این شورا ارجاع داده می شوند که اولا پروانه نمایش گرفته باشند و بعد اینکه توسط شورای پروانه نمایش تشخیص داده شوند که نیاز به کارشناسی دقیق تر برای تعیین رده بندی سنی دارند.

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی تاکید کرد: تمام فیلم هایی که به شورای رده بندی سنی می رسند طبق قانون و با مجوز شورای پروانه نمایش که همه اعضایش با حکم وزیر و مبتنی بر مصوبه هیات وزیران فعالیت می کنند، اجازه دارند روی پرده سینما بدون استثنا اکران شوند.

درواقع این شورای رده بندی سنی نقش کارشناسی را برای شورای پروانه نمایش دارد یعنی در عرض شورای پروانه نمایش نیست بلکه در طول آن است و وقتی شورای پروانه نمایش فیلمی را تایید کرد و پروانه نمایش داد آن وقت در صورت لزوم سراغ شورای رده بندی سنی می روند.

من نمی دانم این ابهام را چه کسی به وجود آورده که فقط فیلم هایی که رده بندی سنی به آن ها تعلق می گیرد می توانند پروانه نمایش بگیرند و قرار است شورای رده بندی سنی جایگزین نظارت شود چون این دقیقاً وارونه جلوه دادن ماجرا است و اتفاقا فقط فیلم هایی که پروانه نمایش می گیرند اگر لازم باشد به شورای رده بندی سنی می روند.

تازه رده بندی هم یک امر توصیه ای است نه ممانعتی.

اصلا از بعضی مخالفت ها تعجب می کنم چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حافظ امنیت روانی و فرهنگی جامعه است و چطور از ما انتظار می رود که به فکر فرزندان مملکت و روح و روان آن ها نباشیم؟ او اضافه کرد: ممکن است یک فیلم ارزشی باشد اما بنا به شرایطی که در فیلم وجود دارد مشمول رده بندی سنی شود چون صحنه هایی از کشتار و عملیات جنگی در بعضی آثار هست که برای یک بچه مثلا هفت ساله معنای متفاوتی دارد و دیدن چنین صحنه هایی را نمی تواند هضم کند و آرامش روانی او به هم می ریزد.

ندیدن خشونت یا مواردی از این دست حتی در دین ما هم اشاره شده مثل قربانی کردن که برای حاجی امری واجب است اما تماشایش برای خانواده ها مکروه پس چرا ما نباید این ها را برای خانواده ها و فرزندان مراعات کنیم؟ طباطبایی نژاد ادامه داد: در همه کشورهای صاحب سینمای جهان فقط یک کشور نسبت به رده بندی سنی سکوت کرده آن هم لهستان است.

البته لهستان هم سکوت نکرده بلکه وزارت فرهنگش یک جمله گفته و آن هم اینکه مسئولیت تشخیص دادن تماشای یک فیلم برای کودکان به عهده پدر و مادر است و در واقع رده بندی سنی را از دوش خود برداشته و به عهده والدین گذاشته است.

بنابراین همه کشورها چنین موضوعی را لحاظ می کنند حتی از سال 2015 در سینمای آمریکا سیگار کشیدن قهرمان فیلم، مشمول رده بندی سنی میشود یعنی انجمن روانشناسان درخواست کردند که سیگار کشیدن توسط قهرمان فیلم باید جزء مصادیق رده بندی سنی باشد و چند سال است این موضوع در آمریکا مورد بحث است.

حال ما در یک کشور اسلامی که داعیه فرهنگ داریم باید بیشتر از همه نگران فرهنگ باشیم و قطعاً می دانیم که دیوان عدالت اداری و دادستان محترم نسبت به این موضوع و این توجه اعتراض ندارند.

وی خاطرنشان کرد: درباره اتفاق اخیر همه چیز سوء تعبیر شده چون یک سری افراد ناآگاه از دستور دیوان عدالت اداری سوءتعبیر می کنند.

یقیناً منظور دیوان عدالت اداری و دادستانی کل کشور این نیست که اگر در فیلمی امری خشونت بار وجود داشت آن را نشان ندهیم اما یک گزارش غلط به آن ها داده شده که در آن بدون اطلاع دقیق و با بی اخلاقی می گویند سازمان سینمایی با این رده بندی سنی اباحه گری را رواج می دهند و این وسط ما می مانیم و دو جبهه که یکی بعضی سینماگران هستند که می گویند با رده بندی سنی داریم ممیزی مجدد می کنیم و ما باید آنها را متقاعد کنیم که اینطور نیست چون فیلم پروانه نمایش گرفته و فقط می خواهیم به خانواده ها اعلام کنیم که این فیلم حاوی صحنه های خشونت آمیز یا دارای صحنه ها یا جملاتی نامناسب برای کودکان است که نمایش آن در کل مانعی ندارد اما برای آن کودک مناسب نیست.

او با بیان اینکه رده بندی سنی یک امر اخلاقی، توصیه ای و تربیتی است و توجه به خطوط قرمز آیین نامه شورای پروانه نمایش در تمام این سال ها هم وجود داشته، در پاسخ به اینکه آیا طرح رده بندی سنی اجرایی می شود و شورای رده بندی به کار خود ادامه می دهد؟ گفت: با قاطعیت این کار یعنی رده بندی سنی با شکل توصیه ای و هشداری به خانواده ها ادامه خواهد یافت و این چیزی است که در همه جهان و حتی تلویزیون ایران هم اجرا می شود؛ آن هم تلویزیونی که خیلی راحت برای همه در دسترس است.

طباطبایی نژاد در پایان صحبت های خود بیان کرد: تاکید می کنم تمام فیلم هایی که دارای پروانه نمایش هستند چه برچسب محدودیت سنی بگیرند و چه نگیرند مجاز به نمایش در سینماهای ایران هستند.

نکته بعدی اینکه این وظیفه ارشادی و فرهنگی ماست و نسبت به این وظیفه اهمال و کوتاهی نخواهیم کرد.

این وظیفه را هم به تنهایی انجام نمی دهیم بلکه جامعه نخبگان کشور به کمک ما آمده و یک جمع 35 نفره ما را همراهی می کند و میانگین برآیند نظرات آن ها به جمع بندی می رسد.

انتظار داشتیم از سوی کسانی که نگرانی های فرهنگی و تربیتی دارند بابت این جدیت، تشویق می شدیم.

همچنین این خبر را به اهالی سینما که نگران بودند می دهم که شما از این محدودیت ها آسیبی نمی بینید.


کلید واژه ها: دستورالعمل - سازمان سینمایی - دیوان عدالت اداری - رده بندی - دیوان عدالت - دادستان - سازمان - دیوان - فیلم های سینمایی - اردیبهشت - دادستانی - محمد مهدی طباطبایی نژاد - فیلم - عدالت - اداری - کودکان و نوجوانان - حاشیه - دادستان کل کشور - مهدی طباطبایی - نامه - هایی - ایسنا - ابطال - معاون - نظارت - دادستان کل - فرهنگ سازی - نوجوانان - کشور - طباطبایی

آخرین اخبار سرویس:
تقویم و اوقات شرعی بیست و پنجم آبان شیراز + فیلم

برگزیدگان جشنواره سی ام تئاتر فارس معرفی شدند | اخبار ایران و جهان

لیلی گلستان و شیوا مقانلو در جمع مترجمان محبوب سال

سینمای ایران از ابتدای انقلاب تا امروز ورشکسته است! / دولتی که یک شبه بنزین را سه هزار تومان می کند، از سینما هم مالیات می گیرد! / سازمان سینمایی تلاش می کند قانون از بین برود! / اتهام تطمیع مدیران سینمایی توسط سازندگان سریال های نمایشگاه خانگی / فراستی: مخاطبان «مطرب» لمپن هستن

عزیز جوایز جشنواره فیلم کوتاه تهران برد

کارتون| مزایده حق پخش!

کارتون| مزایده حق پخش!

از هیجان تماشای فیلم ایرانی با طعم خورشت بادمجان در ژاپن

از هیجان تماشای فیلم ایرانی با طعم خورشت بادمجان در ژاپن

فیلم/ نهمین برد متوالی شاگردان مانچو

فیلم/ گلباران مالت توسط ماتادورهای صدرنشین

ترامپ عاشق کیم کارداشیان شد؟!

فیلم/ سوئد شانه به شانه اسپانیا در مرحله بعد

امیدوارم چهره های بزرگی از این استعدادها به سینما معرفی شود

سینمای ایران از ابتدای انقلاب تا امروز ورشکسته است! / دولتی که یک شبه بنزین را سه هزار تومان می کند، از سینما هم مالیات می گیرد! / سازمان سینمایی تلاش می کند قانون از بین برود! / اتهام تطمیع مدیران سینمایی توسط سازندگان سریال های نمایشگاه خانگی / سکوت «هفت» در برابر رفع توقیف «خا

سینمای ایران از ابتدای انقلاب تا امروز ورشکسته است! / دولتی که یک شبه بنزین را سه هزار تومان می کند، از سینما هم مالیات می گیرد! / سازمان سینمایی تلاش می کند قانون از بین برود! / سگوت در برابر رفع توقیف «خانه پدری» / اتهام تطمیع مدیران سینمایی توسط سازندگان سریال های نمایشگاه خان

امیدوارم چهره های بزرگی از این استعدادها به سینما معرفی شود

سینمای ایران از ابتدای انقلاب تا امروز ورشکسته است! / دولتی که یک شبه بنزین را سه هزار تومان می کند، از سینما هم مالیات می گیرد! / سازمان سینمایی تلاش می کند قانون از بین برود! / سگوت در برابر رفع توقیف «خانه پدری»

عزیز جوایز جشنواره فیلم کوتاه تهران برد

اقتصادی کردن فعالیت های فرهنگی و هنری، رویکرد وزارت ارشاد است

مدارس میزبان فیلم های جشنواره رشد شدند

اعتراضات مردم به گرانی بنزین در بهبان +فیلم

جشنواره فیلم کوتاه تهران 36 برگزیدگان خود را شناخت / آرش عباسی استعفا داد

دانلود حل المسائل کتاب بلوچر (ترجمه شده)

فراخوان سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر منتشر شد

فیلم| بازسازی خانه نیما یوشیج در محله دزاشیب

اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران

اعلام نتایج جشنواره تئاتر هرمزگان/ دو اثر از شهرستان میناب به جشنواره بین المللی تئاتر فجر راه یافت

اختتامیه جشنواره تئاتر خراسان جنوبی

حمایت های بسیاری طی یکسال اخیر از تئاتر صورت گرفت

تئاتر مکانی بالاتر از دانشگاه است

استایل بهاره رهنما کنار دریای جنوب+عکس

واکین فینیکس با «جوکر»، مجسمه طلایی اسکار را صاحب شد!

5 اپلیکیشن قاتل باطری آیفون

برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

بهاره رهنما در هرمزگان +عکس

2 سالن تئاتر در خراسان جنوبی به بهره برداری می رسد

برگزیدگان جشنواره سی ام تئاتر فارس معرفی شدند

برگزیدگان سی وششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

چهارمین حراج آثار خط و خوشنویسی

جزییات تازه درباره آغاز پخش سری جدید دورهمی

آلبوم موسیقی «محمد رسول الله» (ص) با صدای پیام عزیزی در سراسر کشور توزیع شد

فراخوان سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر منتشر شد

«لباس جدید پادشاه» در تماشاخانه سنگلج دوخته می شود

جشنواره فیلم کوتاه تهران با شناخت برگزیدگان به کار خود پایان داد

چهارمین حراج تخصصی خط و خوشنویسی

«فورس ماژور» نمایشی که نمایشنامه ندارد/فقدان مشاوره پیشکسوتان تئاتر در آثار جوانان

ظرفیت و سرمایه انسانی در هنر تئاتر فارس یگانه است | اخبار ایران و جهان

ظرفیت و سرمایه انسانی در هنر تئاتر فارس یگانه است

محمود صابری راهی بیمارستان شد

ترامپ عاشق کیم کارداشیان شد؟!

فیلمبرداری «عنکبوت» به پایان رسید

گوشه ای از عظمت حضرت رسول (ع) را تصویر نکرده ایم

راهیابی هنرمند خراسان شمالی به مرحله نهایی جشنواره بین المللی قصه گویی

نمایشگاه نقاشی خط «کوروش قاضی مرادی»/ هنرمندی که مدرنیته را با حفظ اصالت انعکاس می دهد

افتتاحیه چهل و نهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد

جشن ملی مترجمان برگزار شد

ظرفیت و سرمایه انسانی در هنر تئاتر فارس یگانه است

تئاتر در کلان شهرها بیشتر از شهرستان ها مورد توجه است

متین ستوده در کنار بازیگر زیبا + عکس

حمایت های بسیاری طی یکسال اخیر از تئاتر صورت گرفت | اخبار ایران و جهان

برگزیدگان جشنواره سی ام تئاتر فارس معرفی شدند

اختتامیه جشنواره موسیقی «پیامبر مهربانی»

حمایت های بسیاری طی یکسال اخیر از تئاتر صورت گرفت

برگزیدگان جشنواره هنرمندان دوستدار کتاب خراسان شمالی

تئاتر در کلان شهرها بیشتر از شهرستان ها مورد توجه است

لیلی گلستان و شیوا مقانلو در جمع مترجمان محبوب سال

لیلی گلستان و شیوا مقانلو در جمع مترجمان محبوب سال

پرویز پرستویی چطور با سینمای کمدی آشتی کرد؟

محمود صابری در بیمارستان بستری شد

لیلی گلستان و شیوا مقانلو در جمع مترجمان محبوب سال

یزد تا ده ها سال می تواند پایتخت کتاب ایران بماند

گریم پذیرترین بانوی سینمای ایران

بازی کیانو ریوز در باب اسفنجی! + عکس

فیلم/ از زندگی پیامبر چه می دانیم؟

محمود صابری در بیمارستان بستری شد

پایان کار جشنواره تئاتر قم با معرفی برترین ها

مرضیه فلاح زاده سفر یک روزه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ابرکوه

وقف فروش 30 تابلو نقاشی با نیت تامین هزینه های موسسه نگهداری کودکان معلول ذهنی

دنیا مدنی در میان واژگان فارسی + عکس

بازیگر ممنوعه در خارج از کشور

از پشت پرده اکران مستندی خاص در تهران، مشهد و اصفهان تا روش کار جالب قاچاقچیان محترم سینمایی!

شیرازی ها و فسایی ها از استان فارس به سی وهشتمین جشنواره فجر راه یافتند

استخدام تعدادی سالن کار خانم و آقا در سفره خانه سنتی در تهران

ویدیو| حضور حبیب رضایی و گلاره عباسی در مراسم رونمایی کتاب صوتی فردوسی پور

مهتاب کرامتی به «اورکا» پیوست

«پدر خوانده» به شبکه نمایش می آید

ویدیو| حضور حبیب رضایی و گلاره عباسی در مراسم رونمایی کتاب صوتی فردوسی پور

هیچ مجوزی برای اکران فیلم ایکسونامی در مشهد صادر نشده است

هیچ مجوزی برای اکران فیلم ایکسونامی در مشهد صادر نشده است

مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی:مشارکت بخش خصوصی زمینه ساز توسعه تئاتر است

حضور احتمالی مارک والبرگ در فیلم Uncharted

لیندا کیانی در مراسم رونمایی از آلبوم افسانه چشمهایت (3 عکس)

ویدیو| تشویق فردوسی پور در مراسم رونمایی کتاب صوتی اش

لیندا کیانی در مراسم رونمایی از آلبوم افسانه چشمهایت (3 عکس)

محمود صابری در بیمارستان بستری شد

کتابت سوره مبارک محمد(ص)در مصلی نماز جمعه شهرستان اسلامشهر

حضور افتخاری کیانو ریوز در اولین تریلر انیمیشن The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

محمود صابری در بیمارستان بستری شد

رده بندی سنی فیلم ها با قاطعیت پیگیری می شود

رده بندی سنی فیلم ها با قاطعیت پیگیری می شود