مطالب مرتبط:
انتقال آب دریای خزر، جنگل های هیرکانی را نابود می کند؟
انتقال آب دریای خزر، جنگل های هیرکانی را نابود می کند؟
انتقال آبِ خزر، جنگل های هیرکانی را نابود می کند
انتقال آب دریای خزر، جنگل های هیرکانی را نابود می کند؟
انتقال آب دریای خزر، جنگل های هیرکانی را نابود می کند
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 21 مهر 1398 ساعت 09:512019-10-13اجتماعي

فراتر از ذهن در جنگل های هیرکانی


وقتی صحبت از آلودگی در جنگل می شود، ذهن بسیاری تنها به وجود زباله کشیده شده که آن را هم تهدید جدی تلقی نکنند اما باید گفت این نعمت خدادادی در شمال کشور به رایگان در اختیار ما قرار داده شد و باید برای نسل بعدی حفظ شود آلودگی های زیادی را به جان می خرد و اگر .

- وقتی صحبت از آلودگی در جنگل می شود، ذهن ها تنها به سمت وجود زباله متمرکز شده که آن را هم تهدید جدی تلقی نمی کنند اما باید گفت این نعمت خدادادی در شمال کشور به رایگان در اختیار ما قرار داده شد تا باید برای نسل بعد حفظ شود و اگر از کنار همه این آلودگی ها به راحتی گذر کنیم به طور یقین در به شماره افتادن نفس های آن سهیم بوده ایم.

آلودگی هایی از جمله آفات و بیماری ها، فرسایش خاک، آلودگی خاک بر اثر عواملی چون زباله و عبور خودروهای سنگین و آفرود، دام های سنگین، رانش زمین به علت سرازیر شدن شیرآبه زباله و چندین علت دیگر که در آلودگی و نابودی آن نقش دارند بنابراین نیاز است تا دیر نشده فکری برای این آلودگی ها و رهایی جنگل از بار سنگینی که تحمل می کند، بکنیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، علاوه بر معضل زباله و آلودگی های آب و خاک تغییر اقلیم نیز از دیگر عوامل است که باعث تغییرات در روند ادامه حیات گیاهان جنگل می شود و این بحث یکی از موضوعات بسیار جدی و نیازمند توجه ویژه از سوی مسئولان خواهد بود.

تغییرات اقلیمی موجب سرعت نفوذ آفات در جنگل می شود داریوش بیات کارشناس ارشد نباتات و ژنتیک جنگل در گفت وگو با ایسنا، در خصوص مهم ترین آلودگی ها در جنگلهای هیرکانی اظهار کرد: در صورتی که جنگل به چشم اکوسیستم دیده شود در آن همه نوع جاندار اعم از گیاهان و جانوران وجود دارد که در حوزه جانوری می توان به حشرات و کرم ها و حیوانات بزرگی چون خرس، مرال و پلنگ اشاره کرد.

وی با بیان اینکه حشرات و آفات بخشی از جنگل و جزء جدا نشدنی آن هستند، تصریح کرد: درخت به طور معمول وقتی به سنی رسید، خشک می شود و این چرخه طبیعت در چوب با کمک یک سری سوسک ها شروع به خورده شدن می کند و یا به وسیله قارچ ها شروع به تجزیه شدن تا آن ترکیباتی که وارد بدنه گیاه شده است مجددا به طبیعت بازگردد و چرخه تکمیل شود.

کارشناس ارشد نباتات و ژنتیک جنگل خاطرنشان کرد: تا زمانی که شرایط محیطی خوب است گیاهان قوی و سرعت رشدشان آنقدر هست که با این میزان حشرات و آفاتی که درمنطقه بوده مقابله کنند اما وقتی شرایط تغییر یابد آن حالت تعادل که برای رشد گیاهان وجود دارد، دستخوش تغییر می شود و در موضع ضعف قرار می گیرند، در چنین شرایطی هجوم آفات بیشتر است.

بیات گفت: تغییر اقلیم یکی از عواملی است که باعث تغییرات در روند ادامه حیات گیاهان جنگل می شود واین موضوع یکی از موضوعات بسیار جدی است.

وی گرم شدن زمین، کاهش بارندگی و تغییر پراکنش بارندگی را از جمله نشانه های تغییر اقلیم دانست و ادامه داد: در حال حاضر دوره خشکسالی بیشتر شده است و در نتیجه فشار بیشتری به جنگل وارد شده که موجب بیشتر دیده شدن آفات و امراض در جنگل می شود.

کارشناس ارشد نباتات و ژنتیک جنگل با بیان اینکه این آفات در جنگل های گلستان به دلیل خشک تر بودن هوا، بیشتر از مازندران و گیلان دیده شده است، افزود: این تغییرات و خشکی به سمت غرب جنگل های هیرکانی در حال حرکت است.

بیات کم شدن پوشش گیاهان را در جنگل موجب افزایش تبخیر خاک دانست و بیان کرد: ایت تغییرات منشاء انسانی دارد و درختان تحت شرایط موجود در یک فشار خشکی قرار گرفته که باعث تغییرات می شود.

نبود حشره پارازیت کننده آفت شب پره باعث نابودی شمشادهای زیادی شد وی تاکید کرد: کانون اصلی آفت بلایت شمشاد و شب پره در کشور چین بود و از آنجا در سال 2006 وارد آلمان، سپس قفقاز و گرجستان و ایران شد و از آنجایی که حشره پارازیت کننده آن در ایران وجود نداشت، موجب از بین رفتن شمشادها شد.

کارشناس ارشد نباتات و ژنتیک جنگل تصریح کرد: به گفته بسیاری از کارشناسان استفاده از سموم هورمونی برای کنترل آفات در جنگل بسیار سخت است زیرا در برخی نقاط دسترسی به گیاهان آلوده وجود ندارد اما حشرات به راحتی می توانند در آن نقاط حرکت کنند.

بیات یادآور شد: مبارزه کردن با آفات در چنین شرایطی هزینه بالایی را به دنبال دارد و در برخی شرایط زیست محیطی نمی توان سموم هورمونی را وارد جنگل کرد زیرا در کنار از بین بردن آفت شب پره شمشاد، یکسری حشرات مفید را نیز از بین می برد.

وی ادامه داد: بهترین راهکار استفاده از گیاهان، نهال است و سپس در جایی که آلودگی وجود نداشته خارج از منطقه حفظ شود یعنی بهتر است قلمه یا بذر این شمشادها در فضای شهری نگهداری شود و سپس بعد از یک دوره 20 تا 30 ساله به جای اصلی خود بازگردد.

نقش مهم شیرآبه زباله ها در آلودگی جنگل عزیز عابسی عضو هیئت علمی گروه محیط زیست دانشگاه نوشیروانی بابل در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: آلوده شدن جنگل های مازندران، بیشتر به علت سرازیر شدن شیرآبه زباله ها است و از مجموع حدود 30 سایتی که محل دفن زباله در مازندران وجو دارد 10 سایت را در جنگل های سوادکوه، چالوس و تنکابن مشاهده می کنیم.

وی افزود: طبق مستنداتی که وجود دارد همه این سایت ها، زباله را در وسط جنگل دفن می کنند که علاوه بر محل دفن، زمین های اطراف را نیز آلوده شده و این آلودگی ناشی از سرازیر شدن شیرآبه ها است.

عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل پراکنده شدن انواع مختلف پلاستیک در دل جنگل را از دیگر عوامل آلودگی جنگل عنوان کرد و گفت: مردم و روستانشینان حتی به عمیق ترین راه های جنگل نیز دسترسی پیدا کرده اند و تمایل آن ها به این نواحی بکر بیشتر است.

عابسی افزود: انسان با ورود به اعماق جنگل با خود ظرف آب معدنی و سفره یک بار مصرف برده و بعد در جنگل رها می کند که این امر خود باعث آلودگی جنگل می شود و در نتیجه روبروز جنگل های ما انباشته از زباله خواهد شد.

خاک جنگل بیشتر از همه در معرض تهدید است محمدعلی بهمنیار عضو هییت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری نیز در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه خاک جنگل بیشتر از همه در معرض تهدید است، اظهار کرد: در حوزه های جنگلی خاک به گونه ای است که به طور طبیعی در معرض تهدید قرار دارد و از سوی دیگر عوامل انسانی نیز این آلودگی ها را تشدید می کند.

وی با اشاره به اینکه پسماند در جنگل علاوه بر آلودگی و تهدید جنگل، موجب نفوذ شیرآبه ها به آب های زیرزمینی و سطحی می شود، گفت: از دست رفتن خاک و فرسایش جنگل مهم ترین نگرانی در این حوزه است که به علل مختلف از جمله شیوه های نادرست بهره برداری، جاده سازی و درختکاری روی می دهد و همه این عوامل به صورت زنجیروار، تخریب خاک جنگل را تشدید می کند.

عضو هییت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری با بیان اینکه فرسایش خاک موجب عدم نفوذ بذر درختان در دل خاک و جوانه زنی آن ها می شود، تصریح کرد: این موضوع بر روی نسل بعدی درختان اثرات منفی خواهد گذاشت.

بهمنیار وجود برخی کارخانه های برداشت معادن را در اطراف جنگل موجب آلودگی آن ها بر اثر پراکندگی تفاله ذغال دانست و افزود: این رسوبات درمسیر عبورشان موجب آلودگی رودخانه ها نیز خواهند شد.

وی با بیان اینکه وجود زباله های زیادی که در دل جنگل دفن می شود، آلودگی های خطرناکی را به همراه دارد، متذکر شد: سرازیر شدن شیرآبه این زباله ها علاوه بر آلودگی، موجب فرسایش و سست شدن خاک و حتی رانش زمین های اطراف آن می شود.

لزوم بستر سازی لازم در محل دفن زباله در جنگل عضو هییت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری تنها راهکار جهت کم کردن این آلودگی را بستر سازی مناسب جهت دفن زباله عنوان کرد و ادامه داد: اگر بستر سازی لازم صورت گیرد این حجم عظیم زباله تنها روی نقطه ای را آلوده می کند و به خاک اطراف و زیر خاک نفوذ ندارد اما از آنجایی که این بستر سازی هزینه زیادی را برای متولیان امر از جمله شهرداری ها به دنبال دارد، انجام نشده است.

بهمنیار تاکید کرد: در شمال کشور هرکجا که زباله وارد می شود باید تصفیه خانه زده احداث و کف زمین نیز بستر سازی شود.

حضور خودروهای آفرود و دام سنگین موجب فرسایش وفشردگی خاک در جنگل وی با بیان اینکه حضور خودروهای آفرود و دام های سنگین در جنگل خود موجب فرسایش خاک می شود، خاطرنشان کرد: خاک جنگل مرطوب است با جاده سازی، عبور خودروهای آفرود و دام سنگین، فشرده شده و در نتیجه رطوبت لازم را برای رشد گیاه و درخت از دست می دهد و اگر این موضوع استمرار یابد تاثیرات منفی زیادی را به دنبال خواهد داشت.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آلودگی - جنگل - در جنگل - زباله - گیاهان - تغییر اقلیم - گیاه - اقلیم - شرایط - حشرات - جنگل های هیرکانی - کارشناس - تغییرات اقلیمی - رایگان - طبیعت - تهدید - رانش زمین - شروع - کشور - ارشد - هایی - شمال - حیوانات - مسئولان - نابودی - بیماری - صورتی - گزارش - میزان - سوسک

آخرین اخبار سرویس:
تعطیلی مدارس و مراکز آموزش عالی زنجان

حضور بیش از 2 هزار جوان در کلاس های آموزش های ازداوج

سردار مهماندار: برای کنترل ترافیک تهران به همکاری مردم نیاز داریم

خدمات پس از فروش ایران خودرو در سراسر کشور در حالت آماده باش قرار گرفت

هوای برفی روستای زلزله زده ورنکش میانه

بارش برف در جاده های کوهستانی استان قزوین ادامه دارد

باران در بندر دیر نخلستان ها را سیراب کرد

فیلم | چه کسی مردم را در اندیمشک به گلوله بست؟

مدارس چهارمحال و بختیاری با تاخیر فعالیت خود را آغاز می کنند

دانشگاه ها و مدارس استان البرز سه شنبه دایر هستند

تعطیلی مدارس در برخی شهرهای قزوین و اصفهان

جزییات تاخیر در فعالیت آموزشی و تعطیلی مدارس ازنا و الیگودرز

جزییات تاخیر در فعالیت آموزشی و تعطیلی مدارس ازنا و الیگودرز

فاطمه رحیماویان آبگرفتگی معابر در اهواز

راهپیمایی خودجوش مردم زنجان علیه هنجارشکنان

تصمیمی برای تعطیلی مدارس البرز در روز سه شنبه گرفته نشده است

مدارس پیش دبستانی و دبستان خوانسار و گلپایگان فردا تعطیل است

ساخت 12 مدرسه توسط بنیاد برکت در قزوین

ناآرامی های شیراز/ سوختن ساختمان آموزشی جهاد دانشگاهی

مدارس مناطق الموت، آبیک و آوج فردا سه شنبه تعطیل است

مدارس استان تهران فردا تعطیل نیست

در یک روز برفی کجای تهران پیاده روی کنیم؟

مدارس زنجان فردا تعطیل است

بخش هواشناسی خبر20 کرمان

مدارس البرز فردا تعطیل نیست

ادامه فعالیت سامانه بارشی تا فردا در سمنان

مدارس استان تهران فردا تعطیل نیست

مدارس شهر اصفهان سه شنبه باز است/ تعطیلی برخی مقاطع تحصیلی خوانسار و گلپایگان

ناشران کدام مکان را برای نمایشگاه کتاب مناسب می دانند؟

تعطیلی مدارس و مراکز آموزش عالی زنجان

بخش هواشناسی خبر 20 کرمان

آخرین وضعیت تعطیلی مدارس استان تهران فردا سه شنبه 28 آبان

وصله ناجور بهاران

تعطیلی مدارس و مراکز آموزش عالی در روز سه شنبه

تعطیلی مدارس پیش دبستانی و دبستان خوانسار و گلپایگان

هیچ مدرسه ای در استان تهران فردا تعطیل نیست

هیچ مدرسه ای در استان تهران فردا تعطیل نیست

مدارس استان تهران روز سه شنبه دایر است

مدارس و دانشگاه های زنجان فردا سه شنبه تعطیل است

وضعیت آب و هوای کیش

مدارس استان تهران روز سه شنبه دایر است

مدارس زنجان فردا تعطیل است رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

ادامه فعالیت سامانه بارشی تا فردا در استان

مدارس شهر اصفهان سه شنبه باز است/ تعطیلی برخی مقاطع تحصیلی خوانسار و گلپایگان

تأخیر در آغاز فعالیت مدارس چهارمحال و بختیاری

تعطیلی مدارس زنجان در سه شنبه

مدارس ابتدایی نوبت صبح ازنا فردا تعطیل است

هیچ مدرسه ای در استان تهران فردا تعطیل نیست

مدارس زنجان فردا سه شنبه تعطیل است

استاندار کرمانشاه: خسارت ‎های سنگین به استان در اعتراضات اخیر

مدارس استان تهران روز سه شنبه دایر است

تعطیلی همه مقاطع تحصیلی مدارس و مراکز آموزش عالی زنجان

مدارس زنجان فردا تعطیل است

مدارس پیش دبستانی و دبستان خوانسار و گلپایگان تعطیل شد

احتمال آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه های فصلی

فیلم | بارش برف و باران و زیبایی های آن در نقاط مختلف کشور

جزیره آشپزخانه در فضاهای کوچک

احتمال آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه های فصلی و جاری شدن ناگهانی سیلاب بویژه در غرب و جنوبغرب استان کرمان

یادواره 600 شهید دانش آموز و فرهنگی استان گلستان برگزار شد

مدارس استان تهران فردا تعطیل نیست

هیچ مدرسه ای در استان تهران فردا تعطیل نیست

هشدار هواشناسی نسبت به سیلابی شدن معابر در سیستان و بلوچستان

همه مدارس استان اصفهان روز سه شنبه باز است

هیچ مدرسه ای در استان تهران فردا تعطیل نیست

فردا همه مدارس استان تهران دایر است

آغاز توزیع کارت آزمون استخدامی/ آزمون جمعه برگزار می شود

قطار شهری اصفهان فردا هم فعال نیست

ساخت 12 مدرسه توسط بنیاد برکت در قزوین

تلاش برای نجات افراد گرفتار در برف ادامه دارد

تأخیر در آغاز به کار مدارس چهارمحال و بختیاری

بارش نعمت الهی در شهر های مختلف استان کرمان

مدارس استان تهران فردا تعطیل نیست

همه مدارس استان اصفهان روز سه شنبه باز است

تعطیلی مدارس آوج، آبیک و الموت شرقی

آغاز توزیع کارت آزمون استخدامی/ آزمون جمعه برگزار می شود

مدارس استان تهران فردا تعطیل نیست

خسارت ها در شهر

کاهش 12 درجه ای دمای هوا در برخی مناطق کشور

کاهش 12 درجه ای دمای هوا در برخی مناطق کشور

حمله معترضان به هلال احمر شهریار

تخریب بخشی ازمصلی ومسجد درشهریار وشهرقدس

سومین کارگاه مادر و کودک در مهدکودک شکوفه های بهار برگزار شد

مدارس استان تهران فردا تعطیل نیست

برف یک متری در کهگیلویه وبویراحمد

سومین کارگاه مادر و کودک در مهدکودک شکوفه های بهار برگزار شد

فردا همه مدارس استان اصفهان باز است

بدون زنجیرچرخ به جاده چالوس نروید!

بارش برف و مشکلات آن در جاده های کوهستانی

نخستین برف پاییزی زنجان

تلاش برای نجات افراد گرفتار در برف ادامه دارد

کارگاه آموزشی حقوق ثبت کاربردی برگزار شد

شهروندی که با پتو به خیابان آمد+عکس

پیشنهاد اضافه کردن 1.5 ماه به طول سال تحصیلی

30 درصد دانش آموزان در حوزه سلامت روان به توانمندسازی نیاز دارند

توضیحات پلیس فتا در مورد تصاویر منتشر شده از اعتراض های بنزینی روزهای اخیر/خدمات رسانی در روز های بارانی و برفی مطلوب نیست/مدارس تهران فردا سه شنبه 28 آبان تعطیل است؟

استان های کم برخوردار در اولویت تأمین اعتبار شیر مدارس است

بیش از یک متر برف در گردنه بیژن کهگیلویه وبویراحمد ثبت شد

آماده باش نیروهای امدادی آستارا در گردنه حیران

بارش باران پاییزی در شیراز

آیا سیل در راه است؟

فراتر از ذهن در جنگل های هیرکانی

فراتر از ذهن در جنگل های هیرکانی