مطالب مرتبط:
خیز روسیه به شرق برای مدیریت سیاست جهانی
جام جهانی والیبال| روسیه مقابل لهستان تن به شکست داد
جهانی شدن مدیریت و تجارت الکترونیک
مسئولیت حوادث فعلی در شمال شرق سوریه بر عهده آمریکاست/ کُردهای سوریه باید با دولت قانونی اسد در دمشق تماس برقرار کنند/ اولویت اصلی روسیه، حفظ تمامیت ارضی سوریه است
جام جهانی والیبال| لهستان از سد روسیه گذشت/ برد و باخت های روسیه مساوی شد
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 17 مهر 1398 ساعت 19:032019-10-09سياسي

خیز روسیه به شرق برای مدیریت سیاست جهانی


تحلیل دکتر کیهان برزگر از نشست سالیانه کلوب والدای، - شانزدهمین نشست سالیانه کلوپ والدای روسیه با نام طلوع شرق و نظم سیاسی جهانی از سی ام سپتامبر تا سوم اکتبر 2019 در شهر سوچی برگزار شد.

نام اصلی و عناوین نشست های تخصصی این کنفرانس سالیانه، نشان از توجه ویژه روس ها به اهمیت فزاینده شرق در معادلات اقتصادی و سیاسی جهان بوده و اینکه چگونه مدیریت شرق در پهنه اورآسیا و پاسفیک می تواند جایگاه روسیه را در سیاست بین الملل تقویت کند.

دکتر کیهان برزگر، استاد روابط بین الملل ـ که در نشست مذکور سخنرانی می کرد ـ در یادداشتی اختصاصی برای تابناک به تحلیل جنبه های مختلف این کنفرانس پرداخت؛ در اهمیت این کنفرانس باید گفت، هر سال رییس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین هم در نشست اختتامیه حضور می یابد و درباره دیدگاه های روسیه نسبت به سیاست جهانی و منطقه ای را بحث می کند.

در کنفرانس امسال، رؤسای جمهوری آذربایجان، قزاقستان، پادشاه اردن و رییس جمهور فیلیپین هم به همراه وزرای خارجه کشورهای دیگر حضور داشتند که هر یک بر اهمیت نقش کشور خود و البته روسیه در معادلات جهانی به ویژه در منطقه "اورآسیای وسیعتر" تأکید کردند که منطقه ای از لیسبون در پرتغال تا ولادی وستوک در شرقی ترین نقطه روسیه را شامل می شود.

در این تعریف، حتی آفریقا هم در نگاه روسیه به عنوان یک نقطه دسترسی به منابع و یافتن دوستان جدید حائز اهمیت می شود.

طی دو هفته آینده، کنفراس "روسیه در آفریقا" به ابتکار شخص پوتین در سوچی برگزار می شود.

تم اصلی کنفرانس امسال، بر محور بازتعریف جایگاه روسیه در منطقه اوراسیا و به عنوان پلی جغرافیایی و هویتی بین کشورهای شرقی و غربی قرار داشت.

نشست های تخصصی کنفرانس هم بیشتر متمرکز بر چگونگی مدیریت نقش روسیه در پرتو ظهور آسیا در معادلات سیاسی و اقتصادی جهانی بود.

ابتدا گزارش سالیانه کلوپ والدای مورد بحث قرار گرفت.

بنظرم این گزارش خود ترجمان پیدایش نوع جدیدی از رئالیسم سیاسی در تفکر سیاست خارجی روسیه با تمرکز بر اهمیت ایجاد مکانیسم های جدید امنیتی به عنوان یک ضرورت برای تقویت یک دنیای چند قطبی در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ـ اجتمایی برای مدیریت دنیای هرج و مرج گونه فعلی است.

هفت بیانیه این گزارش عبارتند از: نخست، بشر برای بقا در عصر جدید، نیازمند ایجاد یک آیین جدید از رفتار مسئولانه است.

دوم، هرج و مرج همچنان در روابط بین الملل حاکم است و نظم نسبی ایجاد شده در شریط ویژه قرن بیستم، دیگر کارساز نیستند.

اکنون مکانیسم امنیتی به جای ترمیم حکومت داری در مرکز مباحث سیاست جهانی قرار دارند.

سوم، ساختار نظام بین الملل هر چه باشد، کشورها همچنان برای بقا مبارزه می کنند؛ بنابراین، ضروری است یک سیستم کنترل مناسب واکنش ها بر رفتار و ارزش های دیگران ایجاد شود.

چهارم، ایده حاکمیت نسبی ، که محصول نظم لیبرالی در زمان سلطه خودش بود، به مفهوم برتری قدرت تغییر جهت یافته است.

پنجم، باید پذیرفت که اکنون ایجاد قواعد جهانی بر پایه خواست های قدرت بزرگ یا گروهی از قدرت ها امکان پذیر نیست و بیشتر باید بر اصل تامین منافع کشورها تکیه کرد.

ششم، نظم جهانی جاری، جای خود را به دمکراسی کشورهای مستقل می دهد که این خود قواعد جدیدی را برای رفتار مسئولانه ایجاد می کند.

نهایتا هفتم، جهان جدید بسیار دمکراتیک تر و دقیق تر برای سیاستگذاران در مقایسه با جهان قبلی است.

این تحول خود فرصت های جدیدی برای تکامل بیشتر رفتاری بشریت به عنوان جامعه ای از کشورهای مستقل فراهم می کند.

محور عناوین نشست های تخصصی کنفرانس سالیانه والدای با رویکرد فهم پویایی های تحولات منطقه ای و سیاست جهانی عبارت بودند از: جایگاه خاورمیانه در سیاست جهانی ، چگونگی تعادل در بازارهای انرژی جهانی ، آثار افراط گرایی مذهبی بر سیاست جهانی ، اورآسیای وسیع تر به عنوان شکل جدید ژئواکونومیک سازمانی ، جایگاه آفریقا در سیاست جهانی ، تعاملات روسیه و جهان اسلام ، آینده رشد اقتصادی منطقه آسیا ـ پاسفیک و اقیانوس هند ، جایگاه خاورمیانه در چارچوب عمومی سیاست روسیه ، مسأله مهاجرت و سیاست جهانی ، جایگاه رقابت های تکنولوژیک در ایجاد جنگ و منازعه ، اقتصاد آسیایی، موضوع رشد یا منازعه و نهایتا نظم جهانی از نگاه شرق.

نگاهی به تم اصلی و عناوین نشست های تخصصی، نویسنده این مقاله را به این نتیجه می رساند که روس ها سعی دارند تا به عنوان پلی اقتصادی-جغرافیایی و هویتی بین شرق و غرب عمل کنند.

این تحول پارادایمی در نگاه روسیه در شرایطی اتفاق می افتد که رقبای غربی روسیه، به ویژه آمریکا، در سیاست جهانی خود تجدید نظر کرده و با رشد پوپولیسم و راست گرایی افراطی تمایل چندانی برای مداخله در امور جهانی به نفع متحدان آسیایی خود ندارند و در نتیجه کشورهایی چون ترکیه، عربستان سعودی، هند و حتی ژاپن در جستجوی سیاست های خارجی مستقل خود هستند.

روس ها همچنین به این نتیجه می رسند که رشد فزاینده اقتصادی آسیا، به ویژه در حوزه های دسترسی به بازار تجارت و تکنولوژی، همزمان از لحاظ پایداری بر توازن سیاسی و ژئوپلتیک جهان تأثیر می گذارد.

از این دیدگاه، تقویت نگاه روسیه به شرق اجتناب ناپذیر است، چون اکنون تجارت این کشور با آسیا بیشتر از اروپاست و این برای دوطرف مفید بوده است.

روسیه تا دو قرن گذشته یک کشور اروپایی محسوب می شد و پایتخت آن سن پطرزبورگ، نقطه اتصال با هویت غربی بود؛ اما ریشه های سیاسی-اجتمایی روسیه به آسیا همواره وجود داشته که موقتا در روند زمان و تحولات پرنوسان قرن گذشته این کشور قطع شد.

اکنون روسیه خود را یک کشور اورآسیایی می بیند و بازگشت به ریشه های آسیایی دیگر برای روس ها یک شرم نیست.

اما این نگاه روس ها الزاما به این معنا نیست که آنها سعی در استفاده از میدان شرق برای تضعیف غرب دارند.

هدف اصلی روس ها این است که روندهای جاری جهانی از سلطه غرب خارج شده و به نفع روسیه در یک دنیای چندجانبه گرای مبتنی بر ادغام منطقه ای و با تکیه بر عناصر اتصال جغرافیایی و تاریخی ملت ها تغییر یابند (این شاید همان ترویج گفتمان جهان پساغربی است که اکنون در ادبیات سیاسی کشورمان البته با روش ویژه خود دنبال می شود).

بر این مبنا، رئالیسم سیاسی جدید روسی به بازتعریف مفاهیمی همچون دولت (state)، امنیت ، حاکمیت ، دمکراسی ، منافع و غیره به منظور سازگاری با محیط جدید ژئوپلتیک در سیاست جهانی می پردازد.

در مقاله قبلی ام در تابناک با تیتر بازی روس ها در میدان شرق در مورد ویژگی های جدید سیاست خارجی روسیه با تکیه بر موقعیت ژئوپلتیک اورآسیایی و تجربه اتصال تاریخی با ملیت ها و اقوام گوناگون به عنوان یکی از ابزارهای قدرت ملی روسیه بحث و تأکید کردم که مدل جدید روسی خواهان ادغام با شرق برای مدیریت سیاست جهانی به نفع خود است و اینکه چنین تلاشی بر خلاف دوران جنگ سرد که بیشتر ایدئولوژیک بود، اکنون جنبه منفعت-محوری اقتصادی و تأثیرگذاری ژئوپلتیک و هویتی دارد.

در همین راستا، سرگیی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه در نشست تخصصی خاورمیانه در تشریح مدل روسی می گوید که روسیه نقض حاکمیت کشورها در منطقه خاورمیانه توسط سایر بازیگران، به ویژه آمریکا، نگران است و استفاده از ابزار تروریسم برای بهره برداری ژئوپلتیک را محکوم می کند؛ بنابراین، روسیه مخالف تحریم های اقتصادی و فشار سیاسی آمریکا علیه ایران است و آن را توجیه پذیر نمی داند.

همچنین لاوروف تأکید می کند که روسیه خواهان تأثیرگذاری از نوع آمریکایی نیست که مجبور است به خاطر وجود پایگاه های متعدد خود در منطقه به ائتلاف سازی با کشورهای دوست خود به ضرر طرف سوم بپردازد.

در مقابل، روسیه سعی در تأثیرگذاری و تقویت نفوذ خود از طریق گفت وگو با همه طرف ها و ابتکارهای صلحی دارد که منجر به تشکیل حکومت های فراگیر در منطقه شود.

وزیر خارجه روسیه ادامه می دهد که تلاش آمریکا برای ایجاد یک ائتلاف نظامی در خلیج فارس با توجیه اسکورت نفتی-تجاری کشتی ها بر تنش های موجود می افزاید و اینکه روسیه خواهان تأسیس یک سیستم امنیت جمعی با مشارکت همه کشورها در این منطقه، به ویژه ایران بوده و از ابتکار صلح هرمز این کشور حمایت می کند، چون آن را در راستای شامل کردن هم بازیگران در نظر می گیرد.

یا ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه هم در تداوم ارائه مدل رئالیسم جدید سیاسی روسیه بر اهمیت جغرافیا و تاریخ در تقویت ادغام منطقه ای و ایجاد امنیت در منطقه اورآسیا تأکید کرد.

در کنفرانس، او از تقویت روابط همه جانبه روسیه و چین حمایت و در حوزه خلیج فارس از ایده همکاری جمعی با مشارکت کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای ذینفع استقبال کرد.

پوتین همچنین به مانور مشترک نظامی بین روسیه، ایران و چین در دریای عمان در آینده خبر داد و آن را ثبات ساز خواند.

نیز از تلاش های روسیه در سرکوب تروریسم در بحران سوریه و تشکیل قانون اساسی جدید این کشور سخن گفت و تأکید کرد که ایران و عربستان سعودی به عنوان دو قدرت پرنفوذ منطقه ای باید مشکلات خود را مستقیم حل کنند و با تمرکز بر حل چالش های مشترک نظیر افراط گرایی، جدایی طلبی و تروریسم راه هایی برای تنش زدایی پیدا کنند.

خیز روسیه به شرق برای مدیریت سیاست جهانی اما سخنرانی این نویسنده هم که به نوعی برگرفته از رئالیسم سیاسی جاری ایرانی با مختصات خود است، در نشست عمومی دوم کنفرانس سالیانه والدای در مورد درس های تحولات خاورمیانه برای سیاست جهانی در دو قالب تجربه منطقه ای و تجربه ایرانی ارائه شد: نخست، در قالب کلی تجربه منطقه ای، این نکته را مطرح کردم که تحولات جاری خاورمیانه بر سه مفهوم دولت (state)، سنت و ایدئولوژی ، و جنگ تأثیرات جدی داشته و ماهیت آنها را تغییر داده اند.

در مورد نوع دولت ، شاهد نوعی شیفت در شکل حکومت های حداکثری در دوران قبل از جنگ های آمریکا در منطقه، به ویژه عراق در 2003، به حکومت های ضعیف و حداقلی و به ویژه از سال 2011 با بروز بهار عربی و سپس گرایش به حکومت های توتالیتر و شاید در مرحله بعدی کاملا نظامی در جهان عرب هستیم.

چالش تاریخی حکومت ها در منطقه برقراری تعادل بین حکومت داری خوب" (توسعه اقتصادی و سیاسی) و برقراری امنیت ملی (بقای کشور) بوده است.

تحولات منطقه ای سبب شده در موضوع امنیت ملی در اولویت کشورها قرار گیرد.

در مورد ایدئولوژی هم شاهد گرایش شدید دولت های قوی ملی همچون ایران، روسیه و ترکیه به سمت بهره برداری از منبع قدرت ایدئولوژی، البته با تکیه بر ویژگی های خاص هر یک از این کشورها، برای تأمین منافع ژئوپلتیک هستیم؛ مثلا این سه کشور، برای مقابله با دشمن مشترک خود یعنی تروریسم داعش و القاعده، با بهره برداری از تقدس ضرورت بقای کشور ، حمایت از ملت ها ، و امنیت ملی و یا حتی منفعت اقتصادی در شرایط ایجاد ثبات در منطقه، که به نوعی برگرفته از فرهنگ سنتی-ایدئولوژیک و ویژگی های تاریخی-اجتماعی این کشورهاست، به همکاری با یکدیگر در قالب روند امنیتی آستانه و مذاکرات نشست سران پرداخته اند که تاکنون هم موفق عمل کرده است.

عدم دعوت از کشورهای عربی، به ویژه از سوی روسیه، به این جمع سه جانبه بیش از هر چیز به آگاهی روس ها از وجود اختلاف مشهود ایدئولوژیک در جهان عرب در مواجهه با پدیده افراط گرایی و تروریسم برمی گردد.

در مورد مفهوم جنگ هم کاملا مشهود است که توجیه ورود جنگ برای حفظ امنیت و بقای دولت بتدریج تقویت شده، ضمن اینکه بر کارآمدی و مشروعیت جنگ های نامتقارن هم افزوده می شود.

این تحول، خود ماهیت و نوع مداخله گری به شکل جنگ های متعارف توسط قدرت های خارجی را به دلیل بالا بودن هزینه های اقتصادی و سیاسی-اجتماعی آنها به چالش می کشد و از این لحاظ نوع جدیدی از توازن وحشت بین کشورها شکل می گیرد که خود می تواند در نهایت منجر به کاهش تنش و ایجاد ثبات نسبی شود.

به واقع، جنگ های سوریه و یمن در نهایت منجر به تحقق خواست های مداخله گران خارجی نشده و اکنون احساس عمومی این است که به یک صلح فراگیر نزدیکتر شده ایم.

نکته دوم این ،مربوط به عملیاتی کردن الگوی فوق در تجربه ایرانی و درس های آن برای سیاست منطقه ای و جهانی بود.

در اینجا بحثم این بود که دو موضوع مهم سیاست خارجی ایران یعنی توافق هسته ای و سیاست منطقه ای تحت تأثیر سه مفهوم فوق یعنی تقویت دولت ایرانی با استفاده از منبع قدرت ایدئولوژی و ابزار جنگ های نامتقارن بوده است.

ورود به برجام (توافق هسته ای با قدرت های بزرگ) با هدف تقویت و بقای دولت ایرانی بود.

دو هدف مهم برجام یعنی رفع فوری تحریم های اقتصادی و حل نسبی معضلات استراتژیک با آمریکا شاهد این ادعا هستند که البته هیچ یک تاکنون به نتیجه نرسیده است.

همزمان سیاست منطقه ای ایران هم با هدف بقای دولت ایرانی است.

منطق تداوم سیاست منطقه ای ایران در بستر زمان ساده است: پیشگیری از یک تهدید بزرگتر امنیتی که می تواند در نتیجه تضعیف قدرت بازدارندگی نرم و سخت ایران در منطقه و به ویژه در محیط فوری امنیتی شکل بگیرد و این خود منجر به فروپاشی دولت و چند دستگی ملت شود؛ یعنی هدف اصلی حفظ دولت ملی ایران در یک منطقه پرآشوب است که قدرت های خارجی قرن ها به اشکال مختلف به آن طمع داشته اند.

در اینجا دو منبع قدرت ملی ایران یعنی ایدئولوژی و جنگ (بازدارندگی نامتقارن) در خدمت بقای دولت ایرانی قرار می گیرند.

نهایتا تأثیر این تحولات در حوزه سیاستگذاری این است که ایران، ضمن آگاهی از محدودیت های استراتژیک خود به ویژه در حوزه اقتصادی، در برابر تحریم های سخت آمریکا بر مبنا و مشروعیت حفظ دولت ایرانی مقاومت می کند.

در حوزه سیاسی هم به انسجام ملی خود با اولویت دادن به مقابله تهدید خارجی و مسأله امنیت مرزهای کشور (با سرنگونی پهباد پیشرفته آمریکایی در تنگه هرمز) می افزاید و بر اهمیت جنگ های نامتقارن با استفاده از تقویت شبکه های محلی نیروهای دوست در منطقه واقف بوده و به شکل کارآمدی از آن در جهت تعادل قدرت رقبای منطقه ای و جهانی استفاده می کند.

*دکتر کیهان برزگر، استاد روابط بین الملل/ * منتشر شده در سایت تابناک
کلید واژه ها: روسیه - کنفرانس - جهانی - جهان - بین الملل - سیاسی - سیاست - اهمیت - نشست - مدیریت - اقتصادی - منطقه - جدید - رییس جمهور - گزارش - ولادیمیر پوتین - برگزار - امنیتی - آفریقا - آسیا - کشور - وزرای خارجه - سیاست خارجی - پادشاه اردن - کیهان - تحلیل - روابط - پوتین - تمرکز - اختتامیه

آخرین اخبار سرویس:
افتخار دیدار با رهبر معظم انقلاب از برکات قرآن در زندگی ام بود

وظیفه بانک ها بنگاه داری نیست

ورود مدعی العموم به اجرای نامناسب آسفالت در جاده هشترود – مراغه/ عملیات آسفالت ریزی با مصالح استاندارد آغاز شد

دانلود پاورپوینت زندگانی حضرت فاطمه

اصلاح ونوسازی ساختار تجارت داخلی به ویژه در حیطه اصناف

اصول و تنظیم و کنترل بودجه دولتی

اقتصاد از نگاه قرآن

اعدام در ملاءعام برای شیطان شیراز/او در دستشویی بیمارستان به دختر 4 ساله رحم نکرد

آخرین وضعیت جسمانی آیت الله امینی

بومی سازی بذرهای جدید و خودکفایی از واردات

کتابخانه عمومی می تواند حیات مجددی را تجربه کند + عکس

توزیع هزاران نذری در بین زائرین اربعین در مهران ادامه دارد

حضور 450 نیروی پاکبان شهرداری تهران در نجف و کوفه

استخدام نیروی خدماتی آقا در دفتر خدمات الکترونیک قضایی

پاورپوینت درباره سبک زندگی یا سنت معاش

طراحی مجتمع فرهنگی در شهر تفت با رویکرد انسان گرایانه

پاورپوینت آیین نامه مکاتبات اداری دستگاههای دولتی

دفاع مقدس؛ تقویت اقتدار و خودباوری ملی

بازداشت «زم» اقتدار اطلاعاتی و امنیتی ایران را به رخ جهان کشیده است

پاورپوینت اهمیت ارتباط پوست باپوست مادر و نوزاد بلافاصله بعد از زایمان

همه ی افراد ملت و جامعه را باید خدمت کرد؛ اما مراد عمدتاً طبقه ی محرومند که باید مورد توجه خاص برای خدمت قرار بگیرند

در گام دوم انقلاب میدان مدیریت کشور باید در اختیار جوان ها قرار گیرد/ قانون گریزی مصیبت امروز دستگاه های کشور است

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز پنج شنبه

ذوالنوری: سپاه برای شبکه های مشابه آمدنیوز هم ناامنی و تزلزل ایجاد کرد

استخدام اپراتور و برنامه نویس فرز cnc در یک مجموعه در البرز

استخدام مشاور جهت املاک پرنیان – کرج

پنج حربه دشمن و اهمیت دشمن شناسی از منظر روایات

حضور 450 پاکبان تهرانی در شهرهای نجف و کوفه

پاورپوینت قلب

پاورپوینت والدین و تربیت فرزند صالح

استخدام سالن دار جهت همکاری در فست فود در کرج

استخدام خیاط ماهر جهت تعمیرات مبل در مشهد

استخدام دندانپزشک خانم یا آقا در شهر مشهد

پاورپوینت کودک از طریق نقاشیIQسنجش

ضرورت فرهنگ سازی رعایت حقوق معلولان در جامعه

اتحادیه نانوایان دماوند نسبت به جابه جایی غیرقانونی آرد اقدام کند | اخبار ایران و جهان

فرهنگ نقد با هنر فاخر رواج می یابد

استخدام کاربر فعال شبکه های اجتماعی مسلط به زبان اسپانیولی

استخدام تعدادی نجار و پلی استرکار در شهر مشهد

استخدام 6 ردیف شغلی در شرکت سنجابک در قزوین

جدیدترین توییت روحانی درباره شکستن افراط با هشتگ انتخابات 98

اروپا از اجرای تعهداتش ناتوان است| صبر راهبردی ایران به پایان رسید

در سال 2020 کدام نامزد دمکرات شانس بیبشتری در برابر ترامپ خواهد داشت؟ | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تاکید رییس نمایشگاه کتاب فرانکفورت برتقویت همکاری با نمایشگاه کتاب تهران

شماره 31 فصلنامه علمی – پژوهشی «آموزه های قرآنی» منتشر شد + عکس

انتقال آب خزر فاجعه زیست محیطی است/گلستان سومین استان فقیر کشور

پاورپوینت 6 نقش عقل فعال

نماینده پیشین مجلس: سخن از کمبود اختیارات روسای جمهور فرار رو به جلو است

متن مصاحبه با شهود تحقیقات استیضاح ترامپ علنی می شود

نظرسنجی مریلند| سردار سلیمانی همچنان در صدر محبوبترین چهره های ایرانی

پاورپوینت آشنایی با قوانین مالی و محاسباتی ویژه دوره بدو خدمت کارکنان دولت

پاورپوینت اصول اخلاقی

انتشار تلخیصی از «پرتوی از قرآن» اثر آیت الله طالقانی

تنش در جلسه ترامپ با نمایندگان کنگره

استخدام مشاور تحصیلی در یک موسسه آموزشی در کردستان

استخدام نیروی آقا جهت کار در ساندویچی – قم

استخدام خیاط ماهر جهت کارگاه مبل سازی در مشهد

استخدام تعدادی فروشنده خانم و آقا در مشهد

شرایط جدید کسری خدمت وظیفه طلاب اعلام شد

نیاز به 4 گرمخانه دیگر تا شروع فصل سرما/ چشم «کارتن خواب ها» به تصمیم معاونت اجتماعی شهرداری مشهد

پاورپوینت انسان و روح از دیدگاه قرآن

پاورپوینت بررسی معاهدات و فعالیت های نهادهای بین المللی مرتبط با حفاظت از سلامت انسان و محیط زیست

پاورپوینت تاریخچه کاغذ و طرز تهیه آن

تقابل ادبیات عامه پسند و نخبه گرا/ ادبیات داستانی عامه پسند متعهد را به رسمیت بشناسیم

«کامبوزیا»؛ زندگی نامه شهیدی که از پیشگامان مبارزه با صیهونیست در ایران بود

قدر حال و موقعیت خود را بدانید

پاورپوینت تحلیل کارکردهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تحول ترافیک بر محلات شهری (1357 1300ه ش )

پاورپوینت جهانی شدن فرهنگ و واکنش های فرهنگی

نسخه الکترونیکی کتاب «تبلیغ چهره به چهره در پیاده روی اربعین» منتشر شد + عکس

استخدام تعدادی مترجم مسلط به فارسی به انگلیسی در همدان

استخدام پروموتر در شرکت بین المللی حقوقی پارسه امین پایتخت

استخدام نیروی خانم در زمینه هنر در مشهد

استخدام مدیر انبار جهت همکاری در شهر مشهد

پاورپوینت خانواده

پاورپوینت درس فیزیک با موضوع گرم سازی(پایه دوم راهنمایی)

پاورپوینت راه های تحصیل بصیرت

صربستان به دنبال افتتاح نمایندگی در رام الله

استایل زمستانی «سمانه پاکدل» /عکس

لاریجانی: ترامپ خلاف تعهدات بین المللی عمل می کند و کشورهای تماشاچی فقط ابراز تاسف می کنند

پاورپوینت ساختارو عملکرد نظام سلامت

چرا امریکا از خاورمیانه خارج می شود؟

استخدام آبدارچی خانم در یک شرکت هواپیمایی معتبر/میدان ونک

استخدام مدیر پروژه(حوزه فروش)،کارشناس ارشد فروش در گیلان

استخدام نیرو جهت کار در هایپر مارکت در شهر مشهد

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت پخش سراسری دارو/فارس

استخدام منشی جهت پذیرش در هتل در یزد

بازدید استاندار کهگیلویه و بویراحمد از خدمات رسانی موکب ها در مرز شلمچه

پویش قرائت قرآن در حال اجرا است/پخش مستند «حبّ الحسین(ع)» | اخبار ایران و جهان

عوارض نیکوی بازداشت روح الله زم به روایت عطاءالله مهاجرانی/ لایک نه؛ دست مریزاد دارد

جزییات طرح ماکرون برای نجات برجام از نگاه دو نماینده مجلس

نسخه الکترونیکی کتاب «ره توشه مبلغان اربعین» منتشر شد + عکس

متن تحقیقات مربوط به استیضاح ترامپ منتشر می شود

تشکیل هیئت مدیره مرکز وکلای قوه قضاییه استان تهران

نیاز به 4 گرمخانه دیگر تا شروع فصل سرما/ چشم «کارتن خواب ها» به تصمیم معاونت اجتماعی شهرداری مشهد

حل مشکلات خدمت رسانی به زائران با اجرای طرح جامع مرز چذابه

هشدار شمخانی در مورد احیاء مجدد داعش از سوی آمریکا

در سال 2020 کدام نامزد دمکرات شانس بیبشتری در برابر ترامپ خواهد داشت؟

نکاتی درباره زیارت اربعین از زبان استاد فاطمی نیا-5

چهره خندان «ثریا قاسمی» درکنار آقاپسرش/ عکس

استخدام کارشناس فروش حضوری و تلفنی خانم -میدان انقلاب

خیز روسیه به شرق برای مدیریت سیاست جهانی

خیز روسیه به شرق برای مدیریت سیاست جهانی