مطالب مرتبط:
بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان و فناوری های برتر
ویدئو / بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان
رهبر انقلاب: شوق و خودباوری را در نمایشگاه فناوری مشاهده کردم/ یک جریان از داخل دانشگاه نخبگان را از ماندن در ایران دلسردمی کند
استخدام کارشناس بازاریابی و فروش در یک شرکت دانش بنیان
استخدام 2 ردیف شغلی در شرکت دانش بنیان همتارایانه /خراسان رضوی
-49 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 17 مهر 1398 ساعت 18:342019-10-09سياسي

حواشی بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان


متخصص جوان از کفش هایی می گوید که در راه رفت وآمد به فلان سازمان و بهمان نهاد پاره کرده بود و واکنش جملگی دستگاه ها که پشت چشم نازک کرده و التفاتی نداشته اند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از پایگاه خبری نشان ": در جریان بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان و فناوری های برتر، ایشان سخنانی حکیمانه را بیان فرموردند که در ادامه قسمتی از آن ها را مشاهده می کنید: در مذاکراتی که آمریکایی ها و اروپایی ها در حاشیه ی برجام داشتند، دست گذاشته بودند روی این دستگاه و مصر بودند که بدانند ایران آن را از کجا تهیه کرده! می پرسم تصورشان این بوده است که آن را وارد کرده ایم؟ می خندد و جواب مثبت می دهد: قبلاً با خفت و چند برابر قیمت وارد می کردیم؛ ولی الان خودمان می سازیم.

نماینده ی یک شرکت کوچک بخش خصوصی است.

شرکتی که هرچند خیلی کوچک است اما کارهای بزرگی انجام داده.

آنقدر بزرگ که دشمن خونی هم در برابر آن وادار به تعظیم شده است.

اصلا بگذارید راحت تان کنم! جلوی کسی ایستاده بودم که مدیر اسبق برنامه های موشکی رژیم صهیونیستی، چهار سال قبل هنگام تشریح توانایی های یکی از موشک های ساخت ایران در مورد آن گفته بود که به احترام طراح ایرانی این موشک، کلاه از سر بر می دارم! این را گفتم که مثل من به بیراهه نروید و سادگی و بی غل و غش بودن تصاویری که از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان و فناوری های برتر در حسینیه ی امام خمینی رحمه الله علیه دیده اید گول تان نزند که همین چهار تا میز و دم و دستگاه، فناوری های برترند! تصویربردارِ همراهم زیادی شگفت زده شده! احتمالا اگر خبر برگزاری چنین نمایشگاهی به گوش صهیونیست مزبور بخورد، حالا حالاها باید کلاه از سر بردارد! مراقب کلاهت باش! آقای دکتر با اعتماد به نفس مشغول معرفی دیگر محصولات شرکت کوچک شان است.

به دستگاه دیگری اشاره می کند که در سامانه ی پدافند موشکی باور 373 هم به کار رفته و وارد فرایند صادرات هم شده است.

نامه ی یکی از شرکت های برتر تولیدات دفاعی دنیا را نشان می دهد -التفات دارید که به دلیل بعضی ملاحظات حفاظتی امکان باز کردن بیشتر روضه ی این آدم ها و شرکت های گمنام شان وجود ندارد- که مثل تصویربردار ما، زیادی شگفت زده شده و خواستار همکاری و تبادل تجربیات مشترک در زمینه ی طراحی و تولید مغزافزارهای هدایت و کنترل موشک شده است! با خودم فکر می کنم چه اتفاقی می افتاد اگر آقای دکتر، سی سال قبل آن خواب را ندیده بود و به پذیرش فلان دانشگاه معتبر دنیا جواب مثبت داده و راهی ینگه ی دنیا شده بود! آقای معاون در قامت یک ژورنالیست یک ساعتی می گذرد.

تقریبا نیمی از 30 غرفه و گپ زدن با تک تک غرفه دارانی که دارند با ذوق، محصولات و توانایی هایشان را معرفی می کنند، هرقدر هم شیرین باشد اما انرژی و جانی می خواهد فراتر از توان امثال منِ دهه شصتی.

این را از روی رشحات کمر درد می فهمم.

آقا و تیم همراهش همچنان دارند با همان انگیزه و لبخند ابتدای کار، غرفه به غرفه می روند و با حوصله گوش می کنند.

دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور دقیقاً کنار آقا ایستاده است و توضیحاتش نشان می دهد که شناخت خوبی روی کار تک تک شرکت ها دارد، بعضاً آنها را به اسم هم می شناسد و حتی جویای دوا و درمان بعضی دیگر هم هست که سابقه ی بیماری داشته اند.

ستاری اگر معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نمی شد، حتما در ژورنالیسم علم آدم موفقی بود.

این را می شود از روی توضیحاتی که به آقا می دهد، فهمید و طبعاً ما هم می شنویم.

به خوبی حرف های تخصصی و فنی متخصصان جوان را به عبارت های قابل فهم برای همه ی آنهایی که تخصص و شناخت کافی از آن حیطه ی از علم ندارند، تبدیل می کرد.

متخصصان جوان ایرانی، زبان و فکر و ادبیاتی در لبه ی مرزهای علم و تکنولوژی دارند و این وسط لازم بود یکی باشد که هم حرف های اینها را بفهمد و هم بتواند این حرف ها را تبدیل به گزاره هایی قابل فهم کند و سورنا به خوبی این کار را می کرد.

درِ دفتر رهبری بسته نیست عموم شرکت هایی که پایشان به نمایشگاه باز شده، روی یک حیطه ی کوچک و تخصصی فنی و مهندسی یا علوم پایه دست گذاشته اند.

این وسط اما رد پای بعضی شرکت ها هم به چشم می خورد که حوزه ی تخصص شان، فصل مشترکی بین بعضی حوزه های علوم انسانی و علوم فنی است.

یکی از همین شرکت ها در زمینه ی مدیریت ارتباطی و فناوری های ارتباطی فعال بود و در لابلای حرف هایش صابونی هم به تن بعضی از شرکت های بزرگ دولتی و اپراتورهای مخابراتی کشید که تحویل شان نمی گیرند.

تتمه ی حرف هایش هم طرحی در حوزه ی پدافند غیرعامل و مدیریت بحران بود.

متخصص جوان از کفش هایی می گوید که در راه رفت و آمد به فلان سازمان و بهمان نهاد پاره کرده بود و واکنش جملگی دستگاه ها که پشت چشم نازک کرده و التفاتی نداشته اند.

آقا از جوان می خواهد طرحش را بدهد تا مورد استفاده قرار گیرد.

جوان اما دردمندانه می گوید: به کی بدهیم؟ جمله ی مصمم و استوار آقا است که در فضا پر می کشد: به ما بدهید! ذهنم برمی گردد به گزارشی که چند روز قبل درباره ی آژانس شیشه ای نوشته بودم و گره بزرگی که در ساخت آن افتاده بود؛ بالا تا پایین مملکت از بیخ و بن با حاتمی کیا مخالف بودند.

فیلمنامه می رسد به نفر اول مملکت و واکنشی که نقطه ی پایانی شد بر حرف و حدیث ها و در نهایت هم ساخت آژانس: اگر همه درها بسته شود، درِ دفتر رهبری که بسته نمی شود.

مشخصات متخصص جوان را برای گرفتن طرحش می گیرند.

در دفترچه ام یادداشت می کنم که دهه ی بعضی چیزها هیچ وقت نمی گذرد! سبقت آزاد از دانشگاه لابلای گپ وگفت ها و سوال هایی که آقا از غرفه داران و نماینده ی شرکت می پرسد یک سؤال بین همه مشترک است: خریدار و مشتری محصولات تان کیست؟ وجه مشترک این شرکت های کوچک و چابک با نهادهای مشابه بیرونی شان مانند دانشگاه همین است.

دانش بنیان ها از مسئله به علم می رسند.

واقعیت بیرونی جامعه و بوم و بر است که برای آنها تبدیل به منبع الهام می شود.

در ادامه هم علم نه چیزی لابلای کتاب و دفتر و درس و دانشگاه که پاسخی است که آنها به مسائل خودشان داده اند.

همین هم باعث شده است که انها به جای آنکه مانند دانشگاه، خط تولید مقاله ی ISI باشند، افتاده اند وسط عملیات و گره از کار مردم و بوم و برشان باز می کنند.

نتیجه ی طبیعی چنین فرایندی هم همان اتفاقی است که برای دکتر سلمان اخوت افتاده است.

سطح توقع خیلی از جوانان دور و برمان شده به ضرب و زور دکترا گرفتن و بعد هم گرفتن چند واحد حق التدریس در دانشگاه و به یدک کشیدن عنوان استاد دانشگاه! دکتر اخوتِ جوان اما با مدرک دکترای مهندسی مکانیک، قید همه ی این شیک بازی ها را زده و حتی از عضویت در هیئت علمی یکی از مراکز خیلی مهم کشور استعفا داده و به بحر مواج کارآفرینی و تولید زده است.

نتیجه ی آن هم دستگاه همودیالیزی شده که به انداز ه ی خودش است و حالا با پاس کردن تمام تست ها و آزمایش ها، روی آن عبارت ساخت ایران حک شده و قرار است به کشورهای منطقه صادر شود.

پا کردن توی کفش ما ممنوع! نمی شود! جوانک پشت میز همان اول به درخواست گفت وگوی تصویری ما پاسخ منفی می دهد.

بعد هم برای اینکه از دلمان در بیاورد جلو می آید و از محدودیت های شدیدی می گوید که برایشان اعمال کرده اند: همین جوری برای رفت وآمد در مجامع و رویدادهای علمی دنیا کلی دردسر برایمان دست کرده اند.

با قیافه ای که انگار از جواب منفی اش هنوز دلخورم می پرسم مثلا چه محدودیت هایی؟ جوانک صمیمی تر می شود و جلو می آید.

پاسخش باد غرورم را خالی می کند: ویزا نمی دهند! توی ذهنم حساب و کتاب می کنم که این رفتارهای فاشیستی با کجای شعارهای جامعه ی باز و از هفت دولت آزاد و جهانی شدن و دهکده شدن دنیا و برداشتن مرزها هم خوانی دارد؟! به جوابی نمی رسم! از نماینده ی یکی دیگر از شرکت ها که مشغول پروژه ی بزرگ دیگری است -نمی شود جزییات آن را باز کرد- از بعضی حرف و حدیث هایی که درباره ی حرف هایی که در چند وقت اخیر درباره ی پیوستن یا نپیوستن به کنوانسیون بِرن مطرح شده می پرسم و چیزی که در افواه به مالکیت فکری و معنوی شناخته می شود.

و اینکه زیر بار چنین معاهده هایی رفتن چقدر در کارشان اختلال ایجاد می کند.

پاسخش لبخند تصنعی روی صورتم را خشک می کند: اگر امضا کنیم می توانند از خود من شکایت و دستگیرم کنند! فکر کن! استاد دانشگاه صنعتی شریف به جرم کار علمی و دانشگاهی برای مردم خودش تبدیل به مجرم می شود! دو زاری ام تازه می افتد که چرا با وجود عمر بیش از صد ساله ی این معاهده، عمر پیوستن بعضی کشورها مثل ایالات متحده به این کنوانسیون به زحمت به 30 سال می رسد! قیچی هایی که دیگر در شکم بیمار جا نمی مانند ربات جراحی که توسط یکی از شرکت ها طراحی شده از دیگر بخش های جالب نمایشگاه است.

جوان غرفه دار از قابلیت ها و انحصارشکنی در ساخت و تولید دستگاه شان توضیح می دهد و اینکه در حالِ به قول خودش پاس کردن تست های استاندارد است.

حُسن جناب ربات این است که به جای شکاف های 20 سانتی متری، کارش را از شکافی به طول چند میلی متر انجام می دهد.

وسط صحبت جوان غرفه دار، آقا می آید توی صحبت: حُسن این دستگاه این است که دیگر قیچی توی شکم بیمار جا نمی ماند! اطرافیان می زنند زیر خنده.

ادامه ی حرف های جوان اما شنیدنی تر است: 14 سال قبل با طرح اولیه ی این دستگاه همین جا خدمت تان رسیدیم و ما را مورد لطف خودتان قرار دادید.

همان مسیر را گرفتیم و آمدیم جلو! قضیه برایم وقتی جالب تر می شود که شبیه این حرف را از زبان یکی دیگر از متخصصان هم می شنوم.

داشت خودش و محصول شرکت تحت مدیریتش را معرفی می کرد.

ضمن صحبت هایش با آقا ارجاعی هم به دیدار دو ماه قبل می دهد.

تازه دوزاری ام می افتد که حمایت از دانش بنیان ها محدود به حرف و شعار نبوده و قضیه ریشه دارتر از این حرف هاست.

دکتر جوان را گیر می اندازم برای پیگیری قله ی کوه یخی که در صحبت هایش بیرون زده بودند: دو ماه قبل در قالب تعدادی از شرکت های دانش بنیان دیداری خصوصی با ایشان داشتیم.

در ذهنم دیدارهای این شکلی را مرور می کنم.

شاعران، روزنامه نگاران، مستندسازان، دانش بنیان ها.

گمنامان زمین و شهره آسمان ها در نگاه اول شاید محیط ساده و بی پیرایه ی فضای نمایشگاه به اندازه ی عنوانش، بزرگ و دهان پرکن نباشد.

جمع صمیمیِ گروه های کوچکی که به دور از سر و صدا و حاشیه های رسانه ای دارند کارهای بزرگی می کنند.

آدم های بزرگی که خیلی از آنها در میان مردم شناخته شده نیستند و در صفحات شبکه های اجتماعی عرض اندام نمی کنند.

آدم هایی که بعضاً مانند همان متخصص جوان ابتدای گزارش، عطای پذیرش از دانشگاه ها و مراکز بزرگ و دهان پرکن علمی دنیا را به لقایش بخشیده اند تا مگر گرهی از این مملکت باز کنند.

علی بن ابیطالب علیه السلام جایی در نهج البلاغه در توصیف بعضی از بندگان خالص خدا فرموده .

فِی الْأَرْضِ مَجْهُولُونَ وَ فِی السَّمَاءِ مَعْرُوفُونَ ؛1 در زمین شناخته شده نیستند اما در آسمان شهره اند.


کلید واژه ها: نمایشگاه - دانش بنیان - رهبر انقلاب - موشک - فناوری - برتر - دانش - ایران - اعتماد به نفس - کلاه - کوچک - انقلاب - شرکت های برتر - بازدید - پدافند موشکی - آمریکایی ها - موشکی - تولید - امام خمینی - بخش خصوصی - بزرگ - نامه - نشان - رهبر - دکتر - آمریکایی - نماینده - محصولات - اروپایی - دانشگاه

آخرین اخبار سرویس:
رییس قوه قضاییه به عیادت آیت الله مکارم شیرازی رفت

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق در مورد هویت سازمانی 34 صفحه

مبانی نظری و پیشینه تحقیق هوش اخلاقی مدیران 50 صفحه

مبانی نظری و پیشینه تحقیق هوش اخلاقی و اصول آن 52 صفحه

مبانی نظری و پیشینه تحقیق معنویت در کار و سازمان 48 صفحه

مبانی نظری و پیشینه تحقیق هوش اخلاقی کارکنان 55 صفحه

مبانی نظری و پیشینه تحقیق اصول هوش اخلاقی 56 صفحه

مبانی نظری و پیشینه تحقیق هوش اخلاقی و مدل های آن 57 صفحه

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق در مورد عملکرد 55 صفحه

مبانی نظری و پیشینه تحقیق اخلاق کار و هوش اخلاقی 55 صفحه

مبانی نظری و پیشینه تحقیق در مورد سازگاری اجتماعی 52 صفحه

مبانی نظری و پیشینه تحقیق درباره هویت سازمانی 75 صفحه

مبانی نظری و پیشینه تحقیق سازگاری اجتماعی 53 صفحه

مبانی نظری و پیشینه تحقیق انواع سازگاری در روانشناسی 53 صفحه

مبانی نظری و پیشینه تحقیق خلاقیت 67 صفحه

مبانی نظری و پیشینه تحقیق خلاقیت در سازمان 65 صفحه

مبانی نظری و پیشینه تحقیق شکل گیری هویت سازمانی 74 صفحه

فصل دوم پایان نامه و پیشینه پژوهش اختلال اضطرابی وابسته به سایر شرایط پزشکی

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری حل مسئله اجتماعی

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری بازاریابی داخلی

بازدید خبرنگاران از روند ساخت کشتی تفریحی ایرانی در بندرعباس

فرماندار کاشمر: مسئولان برای برگزاری انتخابات سالم و قانونمند تلاش کنند

نوشین جعفری با وثیقه آزاد شد

ریزش 70 هزار نفری اعضای کانال امدنیوز در کمتر از 2 ساعت

تصاویر | خانه تاریخی امام خمینی(ره) در شهر نجف

استخدام ورقکار آقا آشنا به نقشه خوانی در شهرک صنعتی جیِ اصفهان

استخدام مونتاژکار آقا جهت یک شرکت در اصفهان

استخدام جوشکار آرگون و درب و پنجره در شرکت معتبر

افزایش 7 درصدی شعبات ثابت اخذ رای در اردبیل

توییت دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره سرنوشت لایحه پالرمو

لزوم گفتمان سازی برای بیانیه گام دوم انقلاب در حوزه

روح الله زم، از آمدنیوز تا دستگیری توسط اطلاعات سپاه

اعلام برنامه کرسی های تلاوت اذان گاهی طی هفته چهارم مهرماه

بررسی رابطه الفاظ، معانی و حقایق قرآن از منظر صدرالمتالهین در ماهنامه «معرفت»

رسیدگی یک مرحله ای به شکایات مراجع اداری در دیوان عدالت حذف chr(8230)

وجود دیدگاه اسلامی در پژوهشگران ضروری است

جهانگیری به دماوند و فیروزکوه سفر می کند

عیادت ابراهیم رییسی از آیت الله مکارم شیرازی (عکس)

عباس کیارستمی کمپانی ثروتمند اسراییلی را ورشکست کرد!

دولت آمریکا با قلدرمآبی خاک بر سیمای قوانین بین المللی پاشیده است

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری حق الزحمه حسابرسی

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری هیات مدیره 56 صفحه

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری اختلال اضطراب فراگیر 61 صفحه

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری اختلال اضطراب منتشر

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری اخلاق حرفه ای حسابداران

فصل دوم پایان نامه و پیشینه پژوهش اخلاق سازمانی

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری شبکه های اجتماعی

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری هویت فرهنگی

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های شهر اصفهان

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری سرمایه اجتماعی

فصل دوم پایان نامه و پیشینه پژوهش سبک های نوین رهبری مالی

پاورپوینت بررسی حمایت از اسرار تجاری در فضای مجازی از نظر حقوقی

پاورپوینت بررسی گواهینامه های پزشکی و رازپوشی حرفه ای از نظر حقوقی

پیشینه پژوهش و چارچوب نظری هویت سازمانی

استاندار تهران: ساخت و ساز غیر مجاز در مراحل اولیه کنترل شود

40 اثر تاریخی و فرهنگی غیرمنقول ثبت ملی شد

30 هزار مامور ناجا در مرزهای خوزستان مستقر است

فصل دوم پایان نامه و پیشینه پژوهش هویت ملی

فصل دوم پایان نامه و پیشینه پژوهش هویت فردی

فصل دوم پایان نامه و پیشینه پژوهش هویت اجتماعی

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری حاکمیت شرکتی 67 صفحه

دست های آمریکا و اسراییل پشت پرده جریانات اخیر عراق مشهود است

مزاح های رییس جمهور با خبرنگاران/ قضای نشست خبری ادا می شود!

استخدام نیروی اداری جهت همکاری در اصفهان

خبری از لوت باکس ها در Call of Duty: Modern Warfare نیست

انتخاب اعضای جدید هیئت منصفه مطبوعات و جرائم سیاسی یزد

::عظیم زاده - محکومیت تجاوز ترکیه به سوریه

محسن رضایی: دولت مجوز الحاق به پالرمو را دریافت نکرده است

تقدیر نمایندگان مجلس از سپاه برای دستگیری روح الله زم

محسن رضایی: دولت مجوز الحاق به پالرمو را ندارد

جلسه شورای عالی آمایش سرزمینی

رییس قوه قضاییه از آیت الله مکارم شیرازی عیات کرد

نشست خبری رییس جمهور

از شرایط شبه بحرانی عبور کرده ایم/آماده ام برای منافع ملی و ملتم قربانی شوم

دست آمریکا و اسراییل پشت پرده جریانات اخیر عراق مشهود است

100 ویلای بدون مجوز در شهریار تخریب شد

حقوق های غیرعادلانه بود، ولی نجومی نه | اخبار ایران و جهان

شورای همکاری دولت های ترک زبان

توییت دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره سرنوشت لایحه پالرمو

اعلام فراخوان دوره های تخصصی اجازه قرائت در صفحات معارفی رسانه ها

اعلام فراخوان انتخاب پایان نامه های برتر در زمینه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

کشف 2 عملیات بمب گذاری و معالجه آیت الله مکارم شیرازی در تهران

پیشنهادهای پنج گانه معاونت صنایع دستی تصویب شد

واکنش پدر روح الله زم به بازداشت پسرش/حاج علی اکبری: باید مقدمات ورود مردم به بهشت را فراهم کنیم/طلاق گرفتن برای زن ها راحت تر و برای مرد ها سخت تر می شود/عملیات فریب سپاه برای دستگیری روح الله زم به روایت عضو هیئت رییسه مجلس

فصل دوم پایان نامه و پیشینه پژوهش هویت مذهبی و اعتقادی دانشجویان

پاورپوینت آشنایی با دفاتر صدور گواهی الکترونیک از نظر حقوق تجارت الکتروینک

پاورپوینت حمایت از علائم تجاری در قانون تجارت الکترونیک ایران (ویژه ارائه کلاسی درس حقوق تجارت الکترونیک)

فصل دوم پایان نامه و پیشینه پژوهش مسئولیت پذیری اجتماعی 65 صفحه

فصل دوم پایان نامه و پیشینه پژوهش معنویت در سازمان

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری مسئولیت پذیری

فصل دوم پایان نامه و پیشینه پژوهش هویت خانوادگی

فصل دوم پایان نامه و پیشینه پژوهش هویت فرهنگی

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری طرحواره های ناسازگار اولیه

پاورپوینت حسابداری فعالیت های بیمه ای

پاورپوینت کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد

فصل دوم پایان نامه و پیشینه پژوهش معنویت در کار

صادرات صنایع دستی در هرمزگان رونق داده شود

تکریم خانواده شهید «کمال کورسل»

ارسال محموله های آب معدنی به مرز چذابه همچنان ادامه دارد

سیزدهمین نشست خبری رییس جمهوری - 22 مهر 1398

حواشی بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان

حواشی بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان