مطالب مرتبط:
خروج از سوریه، برگ ترامپ علیه استیضاح بود
رسوایی های ناتمام یک رییس جمهور؛ آیا ترامپ در معرض توفان اطلاعاتی افشاگرها قرار دارد؟
کاخ سفید: در تحقیقات استیضاح ترامپ همکاری نمی کنیم
خودداری کاخ سفید از مشارکت در فرایند استیضاح ترامپ
کاخ سفید: در تحقیقات غیر مشروع استیضاح ترامپ مشارکت نمی کنیم
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 17 مهر 1398 ساعت 12:552019-10-09سياسي

ترامپ چه وضعیتی دارد ؛ آیا او از استیضاح جان سالم بدر می برد؟


اقناع افکار عمومی برای حمایت از استیضاح و برکناری ترامپ از قدرت، یک روند و«آزمون دو مرحله ای» است.

اول اینکه افکار عمومی باید قانع شود که موارد اتهامی رییس جمهور واقعیت دارند.

- اقناع افکار عمومی برای حمایت از استیضاح و برکناری ترامپ از قدرت، یک روند و آزمون دو مرحله ای است.

اول اینکه افکار عمومی باید قانع شود که موارد اتهامی رییس جمهور واقعیت دارند.

دوم اینکه موارد اتهامی باید آنقدر سنگین باشد که بتوان بر اساس آنها برکناری رییس جمهور از قدرت را توجیه کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری خبرآنلاین"، دکتر ویلیام گالستون تحلیلگر موسسه مطالعاتی بروکینگز آمریکا درباره استیضاح ترامپ و رسوایی امنیتی او نوشت: تلاش جدی برای استیضاح و برکناری رییس جمهور آمریکا از قدرت، دو بار در نیم قرن گذشته رخ داده است.

بار نخست سال 1974 بود که منجر به استعفای ریچارد نیکسون شد و مرتبه دوم مربوط به استیضاح بیل کلینتون در سال 1998 بود که به استعفای نیوت گینگریچ رییس وقت مجلس نمایندگان آمریکا و از عوامل اصلی طرح استیضاح کلینتون، منتهی گردید.

در مورد نخست، افکار عمومی در واکنش به رویدادهای سرگیجه آور خیابان پنسیلوانیا (محل کاخ سفید) و جزییات ماجرای واترگیت به تدریج به سمت دوری جستن از نیکسون و برکناری او از قدرت سوق پیدا کرد.

در مورد دوم، مردم از ابتدا تا انتهای ماجرای کلینتون مخالف استیضاح بودند و اطلاعات مربوط به پرونده کلینتون تقریبا هیچ اثری بر نظر آنها نسبت به رییس جمهور وقت بر جای نگذاشت.

اکنون وارد نخستین مرحله از سومین روند استیضاحی شده ایم که دونالد ترامپ را هدف گرفته است.

آیا روند استیضاح مزبور منجر به پیروزی دموکراتها خواهد شد و یا وضعیت فاجعه باری را برای آنها رقم خواهد زد؟ آیا این روند منجر به پایان ریاست جمهوری ترامپ خواهد شد و یا بسترساز انتخاب مجدد او در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا خواهد گردید؟ پاسخ این سوالات را نمی دانیم اما تاریخ سرنخهایی را در اختیار ما قرار می دهد تا بتوانیم مسیر آینده ی روند استیضاح مزبور را از پیش نظاره گر باشیم.

نخستین شاخص کلیدی در پیشبینی مسیر آینده استیضاح، به موقعیت رییس جمهور در میان مردم مربوط می شود چرا که به موازت ادامه تحقیق و تفحص درباره استیضاح، افکار عمومی ممکن است در این رابطه دچار تغییر و تحول زیادی گردد.

اسناد مربوط به ماجرای واترگیت در تابستان 1973 (به کمیسیون قضایی مجلس نمایندگان آمریکا) ارایه شد.

به فاصله کوتاهی پس از آن، رسوایی شنبه شب پاییزی برای نیکسون رقم خورد.

این دو رویداد موجب گردیدند که حمایت مردمی از ادامه ریاست جمهوری نیکسون که در اواخر بهار 1973 به 50% می رسید سیرنزولی به خود بگیرد و در آغاز سال 1974 به 24% برسد.

روند نزولی مزبور طی 8 ماه نخست سال 1974 تغییری نکرد و در نهایت به استعفای نیکسون از مقام ریاست جمهوری منجر گردید.

به طور خلاصه باید گفت وجهه ی سیاسی نیکسون خیلی پیش از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا در ژوییه 1974 خواستار استیضاح نیکسون در مورد سه فقره اتهامی وی گردد، به شدت آسیب دیده بود.

نقطه مقابل ماجرای نیکسون، استیضاح کلینتون است.

حمایت مردمی از ادامه ی ریاست جمهوری کلینتون، در آغاز سال 1998 به 60% می رسید و در طول این سال به هیچ وجه به زیر 60% سقوط نکرد بلکه در انتهای سال 1998 به رقم 73% بالغ گردید.

در ژانویه 1999 - که سنای آمریکا در هیچ یک از موارد اتهامی مطرح شده (توسط مجلس نمایندگان آمریکا) کلینتون را محکوم نکرد- حمایت مردمی از او حول و حوش 70% بود.

نمودار 1 دومین شاخص کلیدی در پیشبینی مسیر استیضاح، به حمایت مردم از تلاشهای نمایندگان شان برای استیضاح رییس جمهور مربوط می شود.

همانطوری که نمودار 2 نشان می دهد، حمایت مردم از استیضاح و برکناری نیکسون در سال 1973 به تدریج روند صعودی داشت و تا پایان سال تقریبا به دو برابر رسید و از ژانویه تا اوت 1974، 20% دیگر افزایش یافت.

نمودار 2 وضعیت استیضاح کلینتون، متفاوت از مورد نیکسون بود.

به رغم برگزاری جلسات متعدد در کنگره در رابطه با بررسی استیضاح کلینتون وهمچنین برخلاف گزارش های پر سر و صدای دادستان ویژه ی پرونده و تصویب موارد اتهامی علیه کلینتون توسط مجلس نماینگان آمریکا، حمایت مردم از استیضاح و برکناری او طی تابستان و پاییز 1998 تغییری نکرد.

بنا به نظرسنجی گالوپ در 8 اوت 1998، 34% آمریکایی ها از استیضاح کلینتون حمایت می کردند و 63% نیز مخالف استیضاح بودند.

نظرسنجی گالوپ در 12 دسامبر همان سال، سوال مشابه نظرسنجی قبل را عینا از مردم پرسیده بود و باز هم نتیجه نظرسنجی تغییری نکرد و همچنان 34% موافق و 63% مخالف استیضاح بودند.

از نظر مردم آمریکا، کسانی که به کلینتون اتهام وارد کرده بودند نتوانسته بودند استیضاح و برکناری او را توجیه کنند.

نظرسنجی مشترکی که توسط نشان می داد که اکثر مردم بر این باورند که جرایم مزبور در حدی نیستند که بتوان کلینتون را بر مبنای آنها استیضاح کرد.

سومین شاخص کلیدی در پیشبینی روند مسیر استیضاح، به میزان حمایت جمهوریخواهان و دموکراتهای مجلس نمایندگان از استیضاح مربوط می شود.

زمانی که کمیسیون قضایی مجلس نمایندگان آمریکا رای به استیضاح نیکسون داد، 6 تن از 17 نماینده جمهوریخواه مجلس به وارد بودن اتهام اخلال در اجرای عدالت ((Obstruction of Justice توسط نیکسون رای مثبت دادند و 7 نماینده جمهوریخواه نیز به اتهام دیگر نیکسون مبنی بر سوء استفاده از قدرت(Abuse of Power) رای آری دادند.

این وضعیت منجر به این شد که هیاتی از نمایندگان جمهوریخواه مجلس نمایندگان به ریاست باری گولدواتر به دفتر کار نیکسون در کاخ سفید برود و به او اطلاع دهد که حمایت از او حتی در میان هم حزبی هایش هم به شدت کاهش یافته است.

نیکسون که فهمیده بود مجلس نمایندگان رای به استیضاح او خواهد داد و سنا نیز به محکومیت و برکناری او از ریاست جمهوری رای خواهد داد، چاره را در آن دید که پیش از برگزاری جلسه رای گیری مجلس نمایندگان ازسمت ریاست جمهوری آمریکا استعفا کند.

اما رویدادهای مربوط به استیضاح کلینتون در سال 1998 به گونه ای متفاوت از ماجرای نیکسون رقم خوردند.

زمانی که تمام مجلس نمایندگان رای به همه ی موارد اتهامی کلینتون دادند فقط 5 نماینده از 205 نماینده دموکرات به برخی موارد اتهامی رای مثبت دادند.

زمانی که سنای آمریکا در مورد دو اتهامی که علیه کلینتون در مجلس نمایندگان رای آورده بود رای گیری کرد، هیچ سناتور دموکراتی به موارد اتهامی رای مثبت نداد و این حکایت از این داشت که بین دموکراتهای سنا و مجلس نمایندگان اختلاف شدیدی بر سر موارد اتهامی کلینتون وجود دارد.

سوالی که با نظر به سه شاخص کلیدی مذکور– یعنی حمایت عمومی از ادامه کار رییس جمهور، حمایت مردمی از استیضاح و برکناری وی و میزان حمایت دو حزبی از استیضاح – در رابطه با استیضاح ترامپ مطرح می شود این است که ترامپ بر اساس شاخصهای مزبور چه وضعیتی دارد؟ حمایت مردم از ادامه کار ترامپ نظر سنجی NPR، PBS و Marist روز سه شنبه که پیش از انتشار شکواییه افشاگر کاخ سفید انجام گرفته، حکایت از آن دارد که 45% افراد واجد شرایط رای گیری در آمریکا همچنان از ترامپ حمایت می کنند و این رقم تغییر چندانی در طول ریاست جمهوری او نداشته است.

90% جمهوریخواهان همچنان پشت ترامپ ایستاده اند.

نظر سنجی HuffPost/YouGov و Politico/Morning نشان می دهند که حمایت از ترامپ عمدتا تغییری نکرده و جمهوریخواهان به شدت از او حمایت می کنند.

اگر طی بررسی روند استیضاح ترامپ، این ارقام تغییری نکنند، دموکراتها همان گرفتاری جمهوریخواهان در سال 1999 را پیدا خواهند کرد.

حمایت از استیضاح نظرسنجی NPR/PBS/Maris نشان می دهد که جامعه آمریکا بر سر موضوع استیضاح به شدت دو قطبی گشته و شکاف شدیدی بین حامیان جمهوریخواهان و دموکراتها ایجاد شده است.

در کل، 49% آمریکایی ها موافق استیضاح و 46% مخالف آن هستند.

اگر بخواهیم این ارقام را بر اساس طبقه بندی جمهوریخواه و دموکرات ذکر کنیم باید گفت که 88% حامیان دموکراتها موافق استیضاح و 93% حامیان جمهوریخواهان مخالف آن هستند (61% حامیان دموکراتها قویا حامی استیضاح هستند و 80% حامیان جمهوریخواهان به قطع و یقین با آن مخالفت می کنند).

82% حامیان دموکراتها موضوع استیضاح را مساله ای بسیارجدی می دانند و 85% حامیان جمهوریخواهان از آن به عنوان سیاسی کاری یاد می کنند و مخالف استیضاح هستند.

با همه اینها شواهد حکایت از آن دارند که سد مخالفت جمهوریخواهان با استیضاح، کاملا هم خلل ناپذیر نیست.

52% جمهوریخواهان معتقدند که افشاگر کاخ سفید باید در مجلس نمایندگان حضور یابد و ادای شهادت کند.

27% جمهوریخواهان نیز بر این اعتقادند که گفتگوی تلفنی ترامپ و درخواست او از رییس جمهور اوکراین برای تحقیق پیرامون (پسر) جو بایدن، موضوع مهمی است و نیاز به تحقیق و تفحص بیشتری دارد.

نظرسنجی HuffPost/YouGov "که بین سه شنبه شب و صبح پنجشنبه صورت گرفته، زوایایی پنهان از وضعیت به سرعت در حال تغییر کنونی را برای ما روشن می کند.

بر اساس این نظر سنجی، حمایت عمومی از استیضاح ترامپ کمی افزایش پیدا کرده و از رقم 42% به 47% رسیده است.

البته این افزایش، مربوط به افزایش حمایت دموکراتها از استیضاح می شود که طی دو هفته گذشته از 74% به 81% بالغ گردیده است.

حمایت افراد مستقل از استیضاح حول و حوش 35% است در حالی که حمایت جمهوریخواهان از استیضاح از16% به 11% تنزل پیدا کرده است.

نظرسنجی های Politico/Morning که در فاصله زمانی سه شنبه و پنجشنبه صورت گرفته نتایج مشابهی را نشان می دهند.

هر چند که حمایت از استیضاح ترامپ در جامعه آمریکا 7% افزایش یافته اما عمده ی این افزایش مربوط به افزایش سیزده درصدی دموکراتهایی است که حامی استیضاح هستند.

جامعه آمریکا در موضوع استیضاح همچنان دچار شکاف است و 43% مخالف و 43% هم موافق استیضاح هستند و البته 13% هم رای ممتنع داده اند.

حمایت مجلس نمایندگان از استیضاح در وضعیت کنونی، حمایت اعضای مجلس نمایندگان آمریکا از استیضاح به شدت تابع حزبی که به آن تعلق دارند است.

بیش از 90% دموکراتهای مجلس نمایندگان از بررسی استیضاح ترامپ حمایت می کنند و به قطع و یقین به موارد اتهامی او رای مثبت خواهند داد در حالی که تا کنون حتی یک نماینده جمهوریخواه مجلس مذکور، از استیضاح ترامپ حمایت نکرده است.

همان طوری کهحوزه های انتخابیه ای که در آنجا آرا درهر دوره بین جمهوریخواهان و دموکراتها دست به دست می شود (swing counties) را مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.

این نظر سنجی حکایت از این دارد که فقط 32% رای دهندگان حوزه های انتخابیه ای که در آنها بین دموکراتها و جمهوریخواهان رقابت جدی وجود دارد، از استیضاح و برکناری ترامپ حمایت می کنند و 60% نیز مخالف هستند و البته تنها 22% بر این باور هستند که سنا احتمالا پس از رای مجلس نمایندگان به استیضاح ترامپ، او را از کار برکنار خواهد کرد.

شواهد حکایت از آن دارند که نظر این رای دهندگان در مورد اقدام احتمالی سنا در رابطه با موارد اتهامی ترامپ، درست است.

جمهوریخواهان سنا از زمانی که ترامپ به قدرت رسیده حمایت سفت و سختی از او به عمل آورده اند.

45 سناتور از 53 سناتور جمهوریخواه سنا از حمایت رای دهندگان ایالتهای شدیدا جمهوریخواه برخوردار هستند.

از 8 سناتور باقیماند فقط چهار سناتور یعنی سوزان کولینز از ایالت مین ، کُری گاردنر از ایالت کلرادو ، مارتا مک سَلی از آریزونا و تام تیلیس از کاروینای شمالی مجبور هستند که در انتخابات 2020 خود را در معرض نظر رای دهندگان قرار دهند.

اغلب سناتورهای جمهوریخواه باید نگران چالش های اولیه انتخاباتی باشند وگرنه دررقابتهای انتخاباتی با مساله جدی ای روبرو نیستند.

این سناتورها بر اساس محاسبات سیاسی خود از ترامپ قویا حمایت می کنند مگر اینکه در ماههای آتی اتفاقاتی رخ دهند که نظر رای دهندگان حوزه های انتخابیه ی آنها را نسبت به ترامپ به شدت تغییر دهد.

فاکتور مجهول در معادله پیش رو این است که چه تعداد از سناتورهای جمهوریخواه تصمیم سیاسی خود را به خواست رای دهندگان ترجیح می دهند که البته این در روند حمایت یا عدم حمایت آنها از استیضاح تاثیر اساسی دارد.

اقناع افکار عمومی برای حمایت از استیضاح و برکناری ترامپ از قدرت، یک روند و آزمون دو مرحله ای است.

اول اینکه افکار عمومی باید قانع شود که موارد اتهامی رییس جمهور واقعیت دارند.

دوم اینکه موارد اتهامی باید آنقدر سنگین باشد که بتوان بر اساس آنها برکناری رییس جمهور از قدرت را توجیه کرد.

آنهایی که نیکسون را متهم کردند توانستند هر دو مرحله ی آزمون اقناع افکار عمومی را با موفقیت طی کنند و در نتیجه نیکسون مجبور به استعفا گردید.

در مورد کلینتون این اتفاق نیفتاد.

اتهام زنندگان به کلینتون توانستند مرحله اول آزمون یعنی اقناع افکار عمومی را با موفقیت طی کنند اما در مرحله دوم ناکام ماندند.

زمانی که سنا برای محاکمه کلینتون تشکیل جلسه داد، 79% آمریکایی ها بر این باور بودند که رییس جمهور مرتکب سوگند دروغ شده و 53% هم معتقد بودند که او در اجرای عدالت اخلال کرده اما فقط 40% فکر می کردند که مرتکب این جرایم مستحق برکناری از قدرت است".

رای سنا به موارد اتهامی کلینتون خیلی کمتر از آن بود که منجر به برکناری او شود و در نتیجه او توانست باقی دوره ریاست جمهوری اش را به عنوان یک رییس جمهور محبوب در قدرت بماند.

به موازات آغاز تلاشها برای استیضاح ترامپ، مردم آمریکا دچار چند دستگی خواهند شد و اتهام زنندگان به رییس جمهور با آزمون دشوار اقناع افکار عمومی مواجه خواهند گردید.

باید منتظر بود و دید که آیا عزم جزم دموکرات ها برای تسریع روند استیضاح ترامپ، فرصت کافی را در اختیار مردم قرار خواهد داد که به اطلاعات جدیدی در این رابطه دست یابند و ذهنشان در رابطه با استیضاح تغییر کند یا خیر؟ منبع:
کلید واژه ها: استیضاح - رییس جمهور - ترامپ - آمریکا - کلینتون - مجلس نمایندگان - ریاست جمهوری - کمیسیون قضایی مجلس - رییس جمهور آمریکا - استیضاح ترامپ - انتخاب - نخستین - جمهوری - واقعیت - رسوایی - دونالد ترامپ - تحقیق و تفحص - بیل کلینتون - حمایت - پنسیلوانیا - آینده - آزمون - سرگیجه آور - مجلس - انتخابات - مردم - خبرگزاری - تحلیلگر - تابستان - اطلاعات

آخرین اخبار سرویس:
آغاز بکار کمیته ریسک شهرت بیمه معلم

رفع محدودیت اینترنت در کنار حفظ امنیت مورد توجه قرار گیرد

واکنش امام جمعه کرج به ناآرامی های اخیر : تفکر و منش داعش های جدید بروز پیدا کرد

چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان قاچاق ارز و پولشویی

مراسم و مجالس مذهبی تجلّی مودّت به اهل بیت(ع) است

تولید برنامه تلویزیونی آیین عمامه گذاری طلاب حوزه علمیه قزوین

طلاب خوی از کتابخانه آیت الله نمازی بازدید کردند+ عکس

راهپیمایی مردم گرگان در حمایت از وحدت ملی

شکوفایی علم پزشکی پس از اسلام

ناآرامی های اخیر، بدون خسارت در خراسان جنوبی

فعالان اقتصادی در شرایط فعلی کشور عرض اندام کنند

هنوز نخبگان کشور در اندیشه تحول وفاق ندارند/ انتقاد از مرکز الگوی پیشرفت

بسیج مبارزه با فساد را به صورت جدی دنبال می کند

هتک حرمت مقدسات؛ خواسته حامیان خارج نشین اعتراضات

محاکمه توهین کنندگان به قرآن در نروژ  

حرکت آشوبگران هیچگاه مورد قبول ملت ایران نبوده است

جلسه نقد پیش از چاپ کتاب فقه عفاف جنسی برگزار می شود

کوتاهی مدیران در تحقق مصوبات سفر استاندار گزارش می شود

خاموشی اینترنت همیشه هم بد نیست!

سردار «حاجی محمدزاده» درگذشت

عضو شورای امنیت: برقراری مجدد اینترنت نیازمند یک تصمیم جمعی است

آیت الله علوی گرگانی: استکبار منتظر کوچک ترین جرقه برای فتنه انگیزی در کشورمان است

امضاء سند الزامات فنی سامانه تبادل الکترونیکی اطلاعات پیشرفته میان ایران و ارمنستان

مردم باید بتوانند از اینترنت برای کارهای اقتصادی، پژوهشی و آموزشی استفاده کنند

حاشیه جلسه هیات دولت

مردم ایران اجازه موج سواری بر حوادث اخیر را به دشمن ندادند

اشرار، مردم قم را نشناخته اند

زن ضد ایرانی معاون ترامپ می شود

پیشنهاد دولتِ در سایه به مجلس نشینان

علمای اهل سنت کرمانشاه تخریب اموال مردم را محکوم کردند

از حضور رضا در جشن 100 سالگی تا روانه شدن به بیمارستان به دلیل آلودگی هوا

رییس جمهور در جلسه هیات دولت:آشوب طلبان سازمان یافته، برنامه ریزی شده و مسلح بودند/ خسارات زیادی به زندگی و جان مردم وارد کردند

آتش زدن اماکن عمومی هیچگاه مورد پذیرش مردم ایران نیست

مراسم شب دانشنامه گلستان برگزار شد

خروش مردم بم در حمایت از امنیت و اقتدار کشور

امام جمعه شهرکرد از تجمع خودجوش روز گذشته مردم قدردانی کرد

تصاویر/ نشست تخصصی ناجا و جامعه اسلامی در بیرجند

فیلم | رهبر انقلاب: مسئولین دیپلماسی کشور نشان های ایرانی را ترویج کنند

استخدام ظرفشوی در رستوران ناریجه

مردم ایران امنیت ملی را با هیچ چیز معاوضه نخواهند کرد

اغتشاش و آشوب کار ضد انقلاب و نفوذی ها است

فاطمه سعیدی (نماینده مجلس): حق دسترسی به اینترنت حق الناس است

با اعتیاد کودکان به تلفن همراه چه کنیم؟/اینفوگرافیک

اصحاب رسانه های فارس به جمع مردم می پیوندند

آغاز به کار اولین کنفرانس ملی آموزش ترکیبی ایران در دانشگاه پیام نور

مطالعات کارشناسی برای مرمت و بازسازی برج آزادی

رفع محدودیت اینترنت در کنار حفظ امنیت مورد توجه قرار گیرد

قطع شدن اینترنت همیشه هم بد نیست!

موسوی: پرفسور رضا با ایران ماند، ایرانی زیست و جاودانه شد

لزوم نظارت جدی تر بر هزینه کردهای رسانه ای شهرداری تهران رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

«حاء مشدد» کتابی درباره کودکی تا غیبت «حضرت مهدی (عج)»

راهپیمایی باشکوه مردم همدان و رشت در محکومیت اغتشاشگران

جمعی از کارگران بازنشسته منطقه کاشان خواستار همسان سازی حقوق ها شدند

محتوای فرهنگی ارائه شده در طول سفر عتبات دانشگاهی بازنگری می شود

حاشیه جلسه هیات دولت - 29 آبان 1398

موافقت رهبری با عفو تعدادی از محکومان تعزیراتی

اخراج پولانسکی از انجمن کارگردانان فرانسه جدی شد

راهپیمایی اقتدار در کازرون

در تحرکات چندروز گذشته ضدانقلاب و منافقین حضور فعالی داشتند

اصحاب رسانه های فارس هم به جمع مردم می پیوندند

اعلام برنامه های چهلمین سال تأسیس بسیج در یزد

تجمع مردم کرمانشاه در حمایت از اقتدار و امنیت کشور

سعیدی: حق دسترسی به اینترنت حق الناس است

ارسال 90 مقاله به همایش ملی اندیشه های علامه طباطبایی

نماینده ولی فقیه در لرستان:- صف مردم از آشوبگران جداست

68 عضو هیئت علمی پیمانی مشروط و دستیار پیام نور تبدیل وضعیت شدند

همایش بزرگ انقلابیون جوان در خراسان جنوبی برگزار می شود

جای خالی متون کلاسیک در نظام آموزشی

ارکستر سازهای ملی با خوانندگی «سالار عقیلی» در تبریز روی صحنه می رود

خداحافظی خشایار اعتمادی از دنیای موسیقی

هفته ی کتاب جمهوری اسلامی در مراکز کانون

استخدام وسط کار، چرخکار و زیگزال دوز در محدوده ولیعصر تهران

استخدام حسابدار مجرب آقا با مدرک لیسانس حسابداری در تهران

مراسم تشییع پیکر شهید مدافع امنیت «مرتضی ابراهیمی»

توضیح یک عضو شورای امنیت کشور درباره زمان برقراری اینترنت

بومی گزینی استخدام دولتی در مناطق محروم تایید شد

چهره خندان احسان علیخانی + عکس

دریافت کارت توسط 80 درصد داوطلبان هفتمین آزمون استخدامی فراگیر

پاسخ انقلابی گرگانی ها به اغتشاشگران

برگزاری تجمع مردمی در سراسر استان کرمانشاه

استخدام مسئول و سوپروایزر پذیرش در محدوده مترو نواب تهران

راهپیمایی مردم دزفول در محکومیت اغتشاشات اخیر

استخدام کارگر ساده جوان آقا جهت کار در رستوران

ظریف درگذشت «فضل الله رضا» را تسلیت گفت

ویدئو/ رهبر انقلاب: دستگاه ها فضای کسب وکار را بهبود ببخشند و قوانین مزاحم را حذف کنند

عماد افروغ: باید اعتراضات مدنی مردم را شنید/ متصدیان قدرت نباید بی اعتنا از خواست های مردم بگذرند

خبر وزیر ارتباطات به مردم: قطعا اینترنت به زودی وصل می شود

تعمیر و احداث 4700 واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد لرستان

میرزایی: نباید آزادی های مشروع مردم را نادیده گرفت

برقراری مجدد اینترنت نیازمند یک تصمیم جمعی است

نماز جمعه این هفته تهران به امامت سیداحمد خاتمی اقامه می شود

12 صندوق قرض الحسنه بسیج در شاهرود افتتاح می شود

روشی متفاوت برای پایین رفتن از تپه شنی

پرفسور ایرانی در کانادا درگذشت

گوگل لوگوی خود را به افتخار یک زن تغییر داد+عکس

احزاب سیاسی؛ غایبان همیشگی روزهای مهم و سخت

شروع به کار همایش کاربرد فناوری هسته ای حوزه کشاورزی در یزد

اغتشاشگران تحت آموزش دشمنان انقلاب قرار داشتند

دعوت حوزه علمیه فارس برای شرکت در راهپیمایی

اشرار، مردم قم را نشناخته اند

ترامپ چه وضعیتی دارد ؛ آیا او از استیضاح جان سالم بدر می برد؟

ترامپ چه وضعیتی دارد ؛ آیا او از استیضاح جان سالم بدر می برد؟