مطالب مرتبط:
انتشار مقاله «امام حسین(ع) و محرم» در سریلانکا
یاران امام حسین(ع) بهترین الگو برای شناخت حق از باطل هستند
استخدام شاگرد جهت ساندویچی در محدوده امام حسین مشهد
نیسان آبی دسته عزاداری امام حسین (ع) را زیر گرفت / کودک نگون بخت له شد
تصاویر/ دسته عزاداری سقاها در شام غریبان امام حسین(ع) در قم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 شهریور 1398 ساعت 13:482019-09-11سياسي

آیا امام حسین(ع) بیعت کوفیان را باور کرده بودند؟


اگر امام به سوی کوفیان نمی رفت، در طول تاریخ این سؤال باقی می ماند که چرا امام از سکونت در منطقه ای دیگر دست نکشید و به سمت مظلومان حرکت نکرد؟ - بسیاری از مسلمانان در ایام محرم برای آنچه بر خاندان حسین بن علی(ع) گذشته است، عزاداری می کنند، اما عاشورا فراتر از آنچه در تاریخ روی داده است، پیامی است که امام حسین(ع) ما را به شنیدن آن دعوت کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازراهبرد معاصر؛ امام حسین(ع) حدود چهار ماه در مکه بودند و در این مدت نامه هایی از اهالی کوفه به دست او می رسید که از او خواسته بودند به کوفه برود.

با توجه به احتمال ترور امام حسین در مکه به دست عاملان یزید و نیز دعوت کوفیان، او در روز 8 ذی الحجه راهی کوفه شد و پیش از رسیدن به کوفه، از پیمان شکنی کوفیان باخبر شد و پس از آن که حر بن یزید راه را بر کاروانش بست، به سمت کربلا رفت و در آنجا با لشکری روبه رو شد که عبیدالله بن زیاد، عمر بن سعد را به فرماندهی آن منصوب کرده بود.

درباره واقعه عاشورا و اسباب تحقق آن و مسیری که سیدالشهدا (ع) در آن قدم برداشتند به هر میزان فکر شود باز هم سؤالاتی ذهن انسان را به خود جلب می کند؛ به طور مثال سطح شناخت مردم کوفه از امام حسین (ع) به چه میزان بوده و آیا می توان احتمال داد که شاید کوفیان تحت تأثیر تبلیغات سوء زمان معاویه، متوجه جایگاه حضرت (ع) نبودند؟ مقدار دقیق دعوت نامه ها در تاریخ ثبت شده است؟ آیا امام (ع)، کلام و بیعت اهل کوفه را باور کرده بودند؟ چرا سید و سالار شهیدان (ع) با اینکه علم داشتند، باز هم به سمت کوفه حرکت کردند؟ آیا در حال حاضر در مورد امام عصر (عج) این شبهه را نمی توان مطرح کرد که چرا باوجود دعوت و دعای مؤمنان، امام (عج) ظهور نمی کنند؟ برای دریافت پاسخ این سؤالات با حجت الاسلام طاهر قلی زاده محمدی کارشناس دینی گفت وگو کردیم که مشروح آن در ادامه می آید: آگاهی که منتهی به معرفت نشد/ بازشناسی رفتار کوفیان در واقعه کربلا سطح شناخت مردم کوفه از امام حسین (ع) به چه میزان بوده است؟ برای پاسخ به این سؤال باید ابتدا جایگاه خود شهر کوفه را مرور کنیم.

کوفه یکی از مراکز و پادگان های نظامی مسلمانان صدر اسلام دانسته می شد و افرادی در آنجا حضور داشتند که اکثراً خود را از محبین و فداییان اسلام معرفی می کردند و در نبردهای زیادی هم حضور داشتند چه در قبل از بیعت مردم با حضرت علی (ع) و چه بعد از بیعت؛ پس افراد نا آشنایی با اخبار اسلام نبودند.

جدای از این، آن ها شناخت کافی هم نسبت به خود امام حسین (ع) داشتند.

حداقل نزدیک به پنج سال اکثر آن ها حضور حضرت علی و امام مجتبی و سیدالشهدا (علیهم السلام) را کنار خودشان تجربه کرده بودند.

پس نسبت به امام (ع) و خصوصیات ایشان آگاهی داشتند و بر اساس همین آگاهی، اقدام به نامه نگاری و سرانجام اقدام به دعوت از ایشان برای آمدن به کوفه کردند؛ منتها این آگاهی برایشان تبدیل به معرفت نشده بود.

آماری از دعوت نامه های کوفیان به امام حسین (ع) مقدار دقیق دعوت نامه ها در تاریخ ثبت شده است؟ چون نوشتن نامه ها در طول چندین روز صورت گرفت، ارقام مختلفی در تاریخ ثبت شده مثلاً سید بن طاووس 12 هزار دعوت نامه را نقل می فرماید (1) و شیخ مفید تعداد نامه ها را تا 18 هزار هم نقل کرده (2)، حتی از ابن سعد نقل شده که تا 100 هزار نفر نامشان را در این بیعت ثبت کرده بودند.

(3) بیعت شکنی کوفیان شهره خاص و عام بود/ امام حسین (ع) به بدعهدی کوفیان واقف بود آیا امام کلام و بیعت اهل کوفه را باور کرده بودند؟ در اینجا از 2 زاویه می شود به موضوع نگاه کرد؛ یکی مباحث دنیوی و ظاهری و دوم از زاویه علم امامت و امور ماورایی.

عقیده ما این هست که حتی از ابعاد دنیوی هم اگر نگاه کنیم هر کسی می توانست به پوچ بودن بیعت و دعوت نامه اهل کوفه علم پیدا کند؛ امام (ع) بیعت شکنی اهل کوفه را در جنگ صفین مشاهده و بد عهدی های این افراد به ظاهر مسلمان را نسبت به امیرالمؤمنین (ع) در خود شهر کوفه قبلاً دیده بودند؛ حتی آش اهل کوفه در اصطلاح این قدر شور بود که عبدالله بن عمر فرزند خلیفه دوم هم به اباعبدالله (ع) از بیعت شکنی اهل کوفه خبر داده و خدمت حضرت عرض می کند: تو از دشمنی و ستم مردم این دیار نسبت به خاندان خویش آگاهی، این مردم، یزید بن معاویه را به زمامداری پذیرفته اند، من می ترسم که مردم به جهت زر و سیم به او (یزید) گرایش پیدا کنند و تو را به قتل برسانند .

(4) این نکات بیانگر این هستند که ماهیت اهل کوفه، چیز مخفی ای نبوده و حتی مردم عادی هم می توانستند از سست بودن بیعت و دعوت آن ها مطلع بشوند، چه برسد به امام معصوم (ع) که به علم الهی هم مجهز بوده و حتی این قضیه را از رسول خدا (ص) هم شنیده بودند و همان ابتدای سفر برای اطرافیان نقل می فرمودند! (5) سؤالی که ممکن بود در تاریخ بدون جواب بماند! پس چرا حضرت (ع) با اینکه علم داشتند باز هم به سمت کوفه حرکت کردند؟ اتفاقاً مطلب همین جا است که باید گفت رفتن ایشان به عنوان حجت الهی جای تعجب ندارد.

بلکه اگر به سمت کوفه نمی رفتند باید تعجب می کردیم! تصور کنیم 18 هزار و یا بنابر برخی اقوال که گذشت، 100 هزار نفر عاجزانه درخواست خودشان را در وضعیت نامناسبی، در تاریخ ثبت کرده و بیان داشته اند ما مشتاق ولی و حجت خدا هستیم و اصرار شدید دارند که حتماً امام باید از سکونت در مدینه و یا هر شهر دیگر دست کشیده و به سمت آن ها حرکت کند.

مردمی که بعد از عروج رسول خدا (ص) از نعمت اهل بیت (ع) محروم و فقط به مدت کوتاهی طعم شیرین عدالت امیرالمؤمنین (ع) را چشیده و سرسختانه ادعا می کنند ما می خواهیم به آن دوران برگردیم.

در چنین وضعیتی چرا امام نباید به سمت آن ها برود؟ و برای این مطلب چه چیز را باید بهانه کند؟! حال آنکه خداوند در آیات قرآن صراحتاً می فرماید: ما رسولان الهی را می فرستیم تا انسان ها در روز قیامت بهانه ای نداشته و نتوانند مثلاً بگویند خداوندا ما می خواستیم خوب باشیم، اما تو کمک مان نکردی ! (6) پس اگر امام به سمت آن ها نمی رفت، در طول تاریخ این سؤال باقی می ماند که امام چرا از سکونت در منطقه ای دیگر دست نکشید و به سمت مظلومان حرکت نکرد.

علاوه بر اینکه موقعیت هم موقعیت خاصی بود و اصل دین داشت از مسیر حقیقی اش منحرف و در تاریخ محو می شد و جز با شهادت بهترین انسان ها در آن زمان، این دین حفظ نمی شد و مردم به خودشان نمی آمدند؛ کما اینکه این تغییر مسیر مردم را می توانیم بعد از شهادت حضرت مشاهده کنیم که جمعیت های زیادی به خودشان آمدند، کسانی که حتی به نوعی مستقیم یا غیرمستقیم در تحقق واقعه کربلا نیز نقش داشتند! فقط آمادگی لفظی کفایت نمی کند/ شرط حقیقی ظهور چیست؟ آیا در حال حاضر در مورد امام عصر (عج) این شبهه را نمی توان مطرح کرد که چرا باوجود دعوت و دعای مؤمنان امام ظهور نمی کنند؟ تفاوت های زیادی بین آن زمان و زمان ما هست؛ از جمله اینکه امروز اصل و حقیقت دین به گوش همگان رسیده و هر چند اگر بدعت های متعددی را بعضی فرقه ها و مسلک ها ایجاد می کنند؛ منتها اگر واقعاً کسی بخواهد اصل دین را بشناسد برایش ممکن است و اسلام به درخت تنومند و پر باری تبدیل شده که برای جویندگان حقیقت راهگشایی می کند؛ فقط می ماند وجود مفسر و تبیین کننده حقیقت دین و مجری شریعت برای رسیدن به یک مدینه فاضله و ریشه کن شدن تمامی ظلم ها، که برای تحقق این مسأله آمادگی قلوب و ابراز نیاز حقیقی انسان ها برای آمدن منجی شرط قرار داده شده است.

برای تعجیل در ظهور، این گام ها را برداریم چه کاری در راستای این آمادگی می توان انجام داد؟ آمادگی ابعاد مختلفی دارد که ابتدایی ترین آن ها این هست که بدانیم منتظر مصلح باید خود صالح باشد! باید بدانیم ما در همین حال حاضر هم در محضر امام زمان (عج) هستیم و ایشان چه قبل از ظهورشان و چه بعد از ظهورشان از ما این انتظار را دارند که به اوامر و نواهی دین پایبند باشیم و در درجه اول در خودمان و در مرحله دوم در محیط خانواده مان که یک اجتماع کوچک محسوب می شود دستورات شریعت را پیاده کنیم که صریح دستورات قرآن است (7) و سپس به دنبال آن بی تفاوت نبودن نسبت به وضعیت جامعه را در دستور کار قرار دهیم و این حاصل نمی شود مگر با کسب معرفت و دانش و مطالعه و پای جلسات اهل علم نشستن و رفع شبهات فکری و عملی (8) که به هر میزان به علم و معرفت مان اضافه شود خشوع قلبی و آمادگی برای تحقق مدینه فاضله بیشتر خواهد شد.

(9) پی نوشت ها: 1- فَوَرَدَ عَلَیْهِ فِی یَوْمٍ وَاحِدٍ سِتُّمِائَهِ کِتَابٍ وَ تَوَاتَرَتِ الْکُتُبُ حَتَّی اجْتَمَعَ عِنْدَهُ فِی نُوَبٍ مُتَفَرِّقَهٍ اثْنَا عَشَرَ أَلْفَ کِتَابٍ؛ در یک روز، ششصد، نامه به دست حضرت رسید و آن قدر، نامه ها زیاد شد تا اینکه در چند نوبت، 12 هزار نامه شد .

(سید ابن طاووس، کتاب الملهوف فی قتلی الطفوف، ص 35) 2- حَتَّی بَایَعَهُ مِنْهُمْ ثَمَانِیَهَ عَشَرَ أَلْفاً- فَکَتَبَ مُسْلِمٌ رَحِمَهُ اللَّهُ إِلَی الْحُسَیْنِ ع یُخْبِرُهُ بِبَیْعَهِ ثَمَانِیَهَ عَشَرَ أَلْفاً وَ یَأْمُرُهُ بِالْقُدُومِ؛ هیجده هزار نفر با مسلم (ع) بیعت کردند و ایشان به امام (ع) خبر داد و خواست که به عراق سفر کند.

(مفید، الإرشاد، ج 2 ، ص 38) 3- مسلم بن عقیل در نامه ای که به امام حسین (ع) نگاشت، خبر از بیعت دوازده هزار نفر داد و فرستادگان اهل کوفه نزد حضرت رسیدند و دیوانی را آوردند که اسامی صد هزار نفر، در آن بود .

(مجله تراثنا؛ شماره 10 ص 174 ) 4- برگرفته از کتاب: عاشورا ریشه‏ ها، انگیزه ‏ها، رویدادها، پیامدها ، سعید داودی و مهدی رستم نژاد، زیر نظر آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی)، انتشارات امام علی بن ابیطالب (علیه السلام‏)، قم، 1388 هـ.

ش‏، ص 336.

5- حضرت خطاب به محمد بن حنفیه می فرماید که رسول خدا (ص) به من فرمود: یَا حُسَیْنُ ع اخْرُجْ فَإِنَّ اللَّهَ قَدْ شَاءَ أَنْ یَرَاکَ قَتِیلًا؛ ای حسین! به سمت عراق) خارج شو، همانا خداوند خواسته است تو را برای حفظ دین) کشته ببیند .

(اللهوف علی قتلی الطفوف ص: 64) 6- رُسُلًا مُبَشِّرِینَ وَمُنْذِرِینَ لِئَلَّا یکُونَ لِلنَّاسِ عَلَی اللَّهِ حُجَّهٌ بَعْدَ الرُّسُلِ وَکَانَ اللَّهُ عَزِیزًا حَکِیمًا (نساء/ 165) رسولانی که بشارت دهنده و بیم دهنده بودند، تا بعد از فرستادن آن ها، حجتی برای مردم بر خدا باقی نماند و بر همه اتمام حجت شود؛) و خداوند، توانا و حکیم است.

7- یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَهُ عَلَیهَا مَلَائِکَهٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا یعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَیفْعَلُونَ مَا یؤْمَرُونَ (تحریم/ 6) ای کسانی که ایمان آورده اید خود و خانواده خویش را از آتشی که هیزم آن انسان ها و سنگ هاست نگه دارید؛ آتشی که فرشتگانی بر آن گمارده شده که خشن و سختگیرند و هرگز فرمان خدا را مخالفت نمیکنند و آنچه را فرمان داده شده اند به طور کامل) اجرا می نمایند! 8- فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ (نحل/ 43 و أنبیاء/ 7) اگر نمی دانید از کسانی که علم دارند سوال بپرسید.

9- إِنَّمَا یخْشَی اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ إِنَّ اللَّهَ عَزِیزٌ غَفُورٌ (فاطر/28) از میان بندگان خدا، کسانی که عالم باشند از او می ترسند؛ خداوند عزیز و غفور است!
کلید واژه ها: امام حسین - امام - اسلام - مسلمانان - تاریخ - میزان - مردم - عاشورا - امام حسین(ع) - کربلا - نامه - یزید - عزاداری - کارشناس - تبلیغات - رفتار - منصوب - اخبار - منطقه - انسان - گزارش - نظامی - محرم - ترور - زاده - طاهر - هایی

آخرین اخبار سرویس:
ریزش کوه در تبریز

پسر 5 ساله برادر 4 ساله اش را کشت

توصیه محسن رضایی به روحانی: حتی سرپایی و گذری هم به ترامپ نگاه نکنید/می خواهد در مسیر عبور در سازمان ملل با شما عکس بگیرد

سیمایی صراف به عنوان دبیر هیئت دولت انتصاب شد

پاورپوینت با عنوان کارآفرینی

بررسی فساد در بازار خودروی ایران در برنامه امشب تهران 20

موافقت رهبر انقلاب با برداشت از صندوق توسعه ملی

هوانیروز ؛ مقتدر در برابر دشمن ، مهربان در کنار مردم

انتقاد معاون دانشگاه علمی کاربردی از دخالت های سیاسی در دانشگاه

نخستین جلسه رسیدگی به پرونده «علی دیواندری» و 8 متهم دیگر

استخدام دو نفر نیروی خانم جهت رستوران در فردیس و مشکین دشت

استخدام منشی خانم برای یک موسسه معتبر واقع در تهران

استخدام دو نفر منشی آقا جهت باشگاه بدنسازی آقایان در تهران

استخدام تعدادی راننده خانم در آژانس بانوان

استخدام دفتر املاک حامیان

موافقت رهبر انقلاب با برداشت 300 میلیون دلار از صندوق توسعه

120 مدرسه نوساز برکت در مناطق محروم به بهره برداری رسید

آغاز دادگاه متهمان پرونده موسسه غیرمجاز حافظ و یک شرکت کشاورزی

تحویل 1800 میلیارد تومان از اموال داخل کشور بابک زنجانی به وزارت نفت

نگاهی به رشد ارزش سهام آمازون در طول 20 سال

آیا می توان در میان بازار های مختلف، به سرمایه گذاری در بورس 98 امیدوار بود؟ کدام عوامل بازار سهام را تحت تأثیر قرار خواهند داد؟

پاورپوینت با عنوان رضایت مشتری

گچ و واکنش آن با آب

اولین نشست ملی «رستاخیز علمی با محوریت علم و فناوری» مهرماه برگزار می شود

پاورپوینت جامعه شناسی گروههای اجتماعی

نامه بسیج دانشجویی دانشگاه زابل به فرمانداری تکذیب شد

سینما ذهنیت مردم درباره سیستان را خراب کرده است / مهاجرت مردم از استان نتایج خطرناکی برای امنیت کشور دارد

تذکر به روحانی توسط عضو فراکسیون امید

جلسه درس «خارج فقه» رهبر انقلاب

آغاز دادگاه پرونده موسسه حافظ و شرکت کشاورزی خوشه طلایی مهر

40 شرکت برتر بورس در سال گذشته مشخص شدند

«بانو» حرفی برای گفتن باقی نگذاشت!

نوشت افزار اهدایی به دانش آموزان نیازمند، ایرانی است

زمان آغاز هفتمین اجلاس خبرگان رهبری

انتخابات اسراییل و تلاش نتانیاهو برای بقا / حکمرانی نتانیاهو بعد از یک دهه تمام می شود؟

همایش هم اندیشی علما و مبلغان دینی در سردشت

بنا نیست به هر نامه ای پاسخ داده شود

2 اولویت وزارت علوم برای سال تحصیلی جدید

ایران قهرمان مسابقات بین المللی JKS

آغاز اعزام راهیان نور دانش آموزی همزمان با گشایش مدارس

طلاب درس را به بهانه تبلیغ تعطیل نکنند

بررسی و نقد دیدگاه چند مستشرق در دوفصلنامه «قرآن شناخت»

هفتمین فرخوان ایده های مسجدی برگزار می شود

استخدام تعدادی وردست چرخکار خانم و قیچی زن در البرز

استخدام منشی مطب در محدوده شریعتی تهران

استخدام تعدادی وسط کار ماهر خانم در تولیدی

استخدام کارگر ساده جهت کار در رستوران ایتالیایی محدوده ونک

استخدام کارگر ساده جهت سالن و آشپزخانه رستوران ایتالیایی

استخدام منشی خانم برای یک آموزشگاه واقع در تهران

دعوت به همکاری تعدادی مزدی دوز ماهر مانتو در البرز

حاشیه های پررنگ تر از متن نشست شورای شهر اهواز

عقب نشینی ترامپ از موضع جنگ افروزی با ایران

سهل انگاری مدیران در حفظ اموال برخورد قضایی به دنبال دارد

غرق شدن مرد 27 ساله در آب های ساحلی بابلسر

نام سردار بی بی مریم بختیاری بر یکی از خیابان های شهر

تغییر ائمه جمعه سیستان و بلوچستان صحت ندارد

قتل با ماسک جیغ

کاهش محرومیت نیمار در لیگ قهرمانان

هیچ مدیری به دلیل انتقاد حق شکایت از رسانه را ندارد

بازیگر نوجوان ترکیه ای در فیلم جدید محمدحسین لطیفی کیست ؟

امیدواری شاهزاده بحرینی به دوستی با اسراییل

کل سرویس های ارزش افزوده را برای همیشه تعطیل می کنیم

طرح های تامین آب شرب مردم از اولویت خارج نمی شود

خراسان رضوی دومین استان برتر کشور در فعالیتهای دانش بنیان است

رییس شورای تهران: ادامه حرف ها درباره حذف نام شهدا را تخریب می دانم

تصاویر/ تشییع پیکر شهید ساری پس از 35 سال

گام مؤثر شهرداری قزوین در اجرای پروژه فیبر نوری

تصاویر / لوازم التحریر برای کودکان محروم

مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی برگزار شد

اپلیکیشن خودرو اقتصادی من پاسخی به یک دغدغه­ همیشگی

استخدام صندوقدار خانم جهت تهیه غذا در محدوده افسریهِ تهران

استخدام مکانیک و جلوبندی کار ماهر در هرمزگان

استخدام آشپز صبحانه ماهر و نانوا در هرمزگان

استخدام پذیرش گر آقا در نمایندگی کرمان موتور

استخدام مکانیک و جلوبندی کار با حداقل مدرک دیپلم در شهریار

استخدام نیروی صندوقدار برای رستورانی در تهران

پاسخ رییس سازمان سنجش به اعتراض داوطلبان ارشد

ریاست قوه قضاییه اموال خود و خانواده را به رهبر انقلاب اعلام کرد/ 1800 میلیارد تومان از اموال داخل کشور بابک زنجانی به وزارت نفت تحویل داده شد

رونمایی از دو اثر آیت الله محقق داماد درباره «جهل مقدس»

استخدام نماینده علمی در شرکت طبی آسیب شناسی آرمین

روند رشد شاخص کل سهام در بیست سال تا سال 97+اینفوگرافیک

نگاهی به رفتار 20 سال شاخص کل تا سال 93

تأکید بر کاهش شمار کارگزاران اعزامی به حج

محسن رضایی: روزی خواهد رسید که ما ترامپ را محاکمه کنیم

موافقت رهبری با برداشت 300 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی

مراسم افتتاحیه 120 مدرسه بنیاد برکت

برنامه قرآنی ایران در مدرسه ادیان فیلیپین/ اهدای تابلوی «یا رب» + عکس

بازتاب بیانات رهبری درباره مذاکرات/سفر هیات طالبانی به تهران/آخرین اخبار حقوقی از زبان سخنگو...

لایحه انتخاب اعضای هیات مدیره سازمان مدیریت بحران شهرداری مسکوت ماند

در آخرین روزهای تعطیلات کجا بریم؛ آنکارا یا بدروم؟

استخدام نیروی ساندویچ زن ماهر با جای خواب در تهران

استخدام مزون بزرگ کیسل

استخدام کارگر ساده بصورت تمام وقت جهت کار در فست فود

8 زخمی در خروج قطار از ریل هنگ کنگ

نجات جان گم شدگان با فناوری

پهپادهای ساقط شده آمریکا توسط ایران به نمایش گذاشته می شوند

کسب سهمیه المپیک توسط محمدعلی گرایی و امیر قاسمی منجزی

شهردار دستگیر شد!

هفتمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری روز های دوم تا چهارم مهر برگزار می‎شود

نیوشا ضیغمی در گذر زمان + عکس

آیا امام حسین(ع) بیعت کوفیان را باور کرده بودند؟

آیا امام حسین(ع) بیعت کوفیان را باور کرده بودند؟