مطالب مرتبط:
تبعات سرنگونی پهپاد آمریکایی برای آمریکا بسیار سنگین بود
جریمه سنگین مرسدس بنز توسط دولت آلمان
سنگین ترین عرضه فراورده های نفتی
ترافیک سنگین در برخی مقاطع جاده چالوس/انسداد هراز تا پس فردا
سنگین ترین عرضه فرآورده های نفتی در بورس + جدول
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 4 شهریور 1398 ساعت 00:232019-08-25سياسي

این جزای سنگین


انصاف حکم می کند بیان کنیم که قانونگذار در حمایت از روزنامه نگاران و نگارندگان اخبار، کوتاهی کرده؛ بطوریکه هر از چند گاهی با تفاسیر قضایی نامطلوب توسط قضات شریف دادگستری نسبت به اصحاب رسانه مواجهه می شویم.

- مسعودرضا بِلادُری- حقوقدان شکی نیست که در دنیای متمدن امروز آزادی شهروندان در هر جغرافیایی در مستطیل قانون محصور خواهد شد.

حتی لیبرالیسم نیز در مواجهه با نظم عمومی افسار آزادی فردی را می کشد و نظم عمومی را فدای آزادی نمی کند.

اگر آزادی را در دو قسم مادی و لفظی تعبیر کنیم آزادی لفظی همان آزادی اندیشه است که در بستر جامعه از طریق رسانه، گوش را می نوازد و به آزادی بیان مبدل می شود.

در نظام جمهوری اسلامی، آزادی بیان و اندیشه در حقوق اساسی شهروندان شناسایی شده همانطور که به زعم رهبری کسی نمی تواند در این کشور ادعا کند به دلیل ممانعت از آزادی بیان و آزادی اندیشه مجازات، محبوس و محصور شده است.

در این بین شهروندان دارای حقوقی برابرند لکن بخشی از اجتماع فارغ از آزادی های مشروع عمومی شهروندان، مکلف و ملزم به بیان و نقد و مطالبه هستند؛ این قشر فرهیخته در واقع، حرفه ی خود را بیان منویات مردم قرار داده و صدای رسای اجتماع هستند؛ آنان روزنامه نگاران و خبرنگاران این آب و خاک اند که از انقلاب مشروطه تاکنون جان و مال و آسایش خود را فدای آرمان خواهی و استقرار ارزش های اجتماع کرده و با محقرترین خواست های مادی که در ایران متاسفانه از سقف بخور و نمیر نازل تر است، دل در گرو آبادانی وطن دارند.

روزنامه نگاران ابزار راستین مردم سالاری و از ملزومات امین در نیل به توسعه پایدار هستند.

این صنف فارغ از حقوق شهروندی عمومی، تخصصا تکلیف دارد، رسا و بی پیرایه ناهنجاری های موجود جامعه را بی واهمه قلم زده و تا ساماندهی پیگیری کنند و حق این است که حمایت همه جانبه از این صنف نه تنها موجب تعالی اجتماع بلکه به عنوان عاملی پیشگیرانه در بروز جرائم اجتماعی و موجب کاهش هزینه های مردم سالاری در کشورهای در حال توسعه باشد.

انصاف حکم می کند بیان کنیم که قانونگذار در حمایت از روزنامه نگاران و نگارندگان اخبار، کوتاهی کرده؛ بطوریکه هر از چند گاهی با تفاسیر قضایی نامطلوب توسط قضات شریف دادگستری نسبت به اصحاب رسانه مواجهه می شویم.

به نظر می رسد، حکم "مرضیه امیری" دانش آموخته علوم اجتماعی دانشگاه تهران، روزنامه نگار و فعال حقوق زنان از این دست باشد.

قانونگذار در فصل یکم قانون تعزیرات اسلامی مصوب 1375 بدون تعریف تام از امنیت و نظم عمومی، برخی از مصادیق رفتارهای ضدامنیتی را جرم انگاری کرده که تفسیر موسع از این مجمل به قلم قضات با اصل قانونی بودن جرائم و تفسیر مضیق از حقوق جزاء در تعارض است.

بی شک هر قاضی شریفی قبل از قضاوت، شهروندی است با سلایق عدیده اعم از سیاسی، فرهنگی و اجتماعی که سعی می کند در عین بی طرفی برخی رفتارهای اجتماعی را پیرو کیفرخواست مدعی العموم بر حاکمیت قانون بار نماید و این رویکرد به انضمام نواقص قانونی و اجمال احکام موجب آراء متناقض شده است.

مواد 498، 501، 504،508 قانون تعزیرات، سنگین ترین مجازات های امنیتی را فارغ از حدود در بر دارند که 10 سال حبس را برای محکوم به دنبال خواهد داشت غالبا این مجازات ها در پی ارتباط مرتکب با دشمنان دولت ایران و فروضی چون جاسوسی وضع شده و حدس نگارنده این است که یکی از همین مجازات ها مرضیه امیری را 10 سال میهمان اوین کرده است؛ این مجازات به ضمیمه 148 ضربه شلاق در دادگاهی غیرعلنی، نفس های روزنامه نگاران را در سینه حبس کرده و به نظر نمی رسد پیامد خوبی برای جامعه رو به رشد کشور در بر داشته باشد اگر چه که حاکمیت قانون مخدوش نگردد.

حرفه روزنامه نگاری مکلف به بیان است و تزاحم امنیت و آزادی بیان را قانون چون خط کشی دقیق بایست معلوم کند که قانونگذار در این تکلیف به عمد یا سهو قصور کرده چرا که وانهادن برخورد با عملکرد روزنامه نگاران و خبرنگاران به تفسیر آزادانه قضات از امنیت و قانون در این فقره شاید مطلوب جامعه روبه رشد ایرانی نباشد.

غالبا مردم تمایل دارند اصحاب رسانه در فضای آسوده تری به رسالت خود عمل کنند و رفتارهای اصحاب رسانه در چارچوب فراخ تری در قانون محصور شود.

به نظر می رسد با توجه به لنگی نظارت در اجتماع سیاسی، اجرایی و حکومتی کشور محدودیت و فشار بر اصحاب نگارش موجب رشد فساد سیستماتیک و دولتی است چرا که روزنامه نگاران و اصحاب قلم بازوان ضابطین قضایی و نظارت مردمی هستند اگر به بهانه تعدی بر امنیت قلم، روزنامه نگاران را در بند و حصر قانون را تنگ تر کنیم، دست مفسدان بازتر و شرایط را برای متخلفان بالقوه و آتی مهیاتر کرده ایم.

شایسته این است که قانونگذار ضمن اصلاح قوانین ضد امنیتی و قانون مطبوعات در برخورد با عملکرد اصحاب رسانه در صدد وضع قانونی مبنی بر مصونیت قضایی روزنامه نگاران باشد؛ حقوق ایران زمین قبل از این مصونیت سیاسی و قضایی برخی جایگاه های اجتماعی را چون نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کارگزاران دیپلمات را شناسایی کرده است و می طلبد در خصوص روزنامه نگاران و خبرنگاران نیز این رویه مبارک و فراگیر بین المللی را در پیش گیرد.

افکار عمومی به عنوان اجزاء تشکیل دهنده اجتماع، اصولا احکام صادره در خصوص روزنامه نگاران را مبهم می پندارند هر چند پشتوانه قانونی آن فراهم باشد.

مرضیه امیری فارغ از هر رفتاری که جرم تلقی شده، به زعم قاضی محکوم به 10 سال حبس و 148 ضربه شلاق است،امیری یک روزنامه نگار است و رسالت و تکلیف داشته که صادقانه بیان کند هرآنچه را که دیگران از بیان آن ناتوانند؛ جامعه امروز امیدوار است بابت انجام تکلیف روزنامه نگاری احدی مخل امنیت محکوم به مجازات نشود و با استناد ادله محکم پیرو قانونی متکی بر مساحمه قلم قضاوت بر محکومیت اصحاب رسانه بچرخد؛ اگر چه که در نهایت امکان وقوع جرم با هر جایگاهی حتی روزنامه نگاری متصور است.

جامعه حقوقی این روزها از اشاعه خبر گذشت از متهمین دادسرای رسانه و فرهنگ پیرو شکایت مدعی العموم توسط مقام ریاست قوه قضاییه و رفع توقیف روزنامه "قانون" بسیار امیدوار شده و از این قسم رویکردهای جدید در قوه قضاییه استقبال خواهد کرد.

همچنین شهروندان نیز از روش های تازه جناب رییسی و همکارانشان در اقامه منشور حقوق شهروندی امیدوار هستند که روزنامه نگاران محکوم حتی المقدور از ثمرات اینگونه رویکردهای مدبرانه بهره مند شوند و البته که قانونگذار نهاد هایی چون اعاده دادرسی و تعلیق مجازات و آزادی مشروط و عفو را ابزار رفعت اسلامی و مصلحت اندیشی در جامعه قرار داده است؛ بنابراین اصحاب رسانه از ریاست قوه قضاییه انتظار دارند در استمرار اجرایی کردن این سیاست های مطلوب در تخفیف، تعلیق و عفو محکومین روزنامه نگاری که رسالت بیان آزاد را برعهده دارند، درخشان تر از پیش ظاهر گردند و تا قبل از اصلاح قوانین موجود، تفاسیر مضیق و متناسب با مردم سالاری و مبتنی بر مسامحه و احکام انتظامی در برخورد با اصحاب رسانه جایگزین حبس، حصر و شلاق شود.

به امید روزی که اصحاب رسانه در انجام وظائف حرفه ای خود، در پناه مصونیت سیاسی و قضایی اجتماع انجام وظیفه کند و بیم توقیف و حبس را نداشته و اگر چه بر این رویکرد نیز بایست حصاری فراخ تر از قبل محاط کرد.


کلید واژه ها: روزنامه نگار - آزادی - روزنامه نگاران - روزنامه - قانون - حقوق - اندیشه - دادگستری - حمایت - رسانه - اجتماعی - انقلاب مشروطه - اسلامی - مردم - حقوق شهروندی - علوم اجتماعی - امنیت - اصحاب - جامعه - قضایی - توسعه - کاهش هزینه - خبرنگاران - حقوق زنان - کشور - آبادانی - دانشگاه - تعزیرات - مشروطه - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
مدیران فرهنگی نباید حوزه فرهنگ وهنر را با فضاهای انتخاباتی و سیاسی درهم بیامیزند

حناچی: تشریح نقش مهندسی در دفاع مقدس برای نسل امروز جذابیت دارد

حوزه فرهنگی در کشور مورد غفلت قرار گرفته است

2 ایستگاه مترو تهران همزمان با رژه نیروهای مسلح تعطیل می شود

نباید منبر و محراب را در اختیار افراد بی سواد گذاشت

دانلود آهنگ جدید احسان زرافشانی بنام همه ی دنیام شدی

عزل خاطیان در موضوع حذف نام شهدا از تابلوهای معابر پایتخت

برگزاری 2500 برنامه فرهنگی و هنری طی خفته دفاع مقدس در خراسان جنوبی

ایران رتبه اول دنیا در مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی

غلظت گوگرد بنزین در تهران 3 برابر حد مجاز اعلام شد

انقلاب عمرانی در عمق 30 متری زمین

حرکت اربعین حسینی در هیچ نقطه جهان نظیر ندارد

سپاه الغدیر یزد 450 واحد مسکونی در مناطق سیل زده خوزستان می سازد

تصاویر/ نشست ائمه جمعه خراسان جنوبی

کلانتری: ایران دومین هدردهنده انرژی در جهان است

دانلود آهنگ جدید محمد حسن پور بنام تو رفتی

اعلام برنامه های هفته دفاع مقدس در میامی

باید ضمن بیان مطالبات امید را در جامعه برجسته کرد

وثیقه گذار سند 20 میلیاردی «شبنم نعمت زاده» +عکس

سومین گردهمایی علماء و سران طوایف جنوب و شرق استان کرمان

سرآغاز، منتشر شد/الگوی مفهومی پیاده روی اربعین از نگاه رهبر معظم انقلاب

معاون اول دستگاه قضا: جدی و قاطع، اما با تدبیر با فساد مقابله کنید

پیوندعمیق ایران و عراق از برکات حرم های اهل بیت(ع) در دو کشور است/ پیش بینی حضور 3 میلیون زائر ایرانی در عراق

نماینده کویت: اعراب درموضوع ایران گول ترامپ را نخورند +فیلم

دانلود آهنگ جدید هاشور موزیک (سهیل و هورمان) بنام عاشق فروش

امروز جهاد، آبادی مناطق محروم است

پشت پرده تلاش دشمن برای هجمه به رهبر انقلاب چیست؟

امین زاده: مشکلات ایران و آمریکا ارتباطی به تسخیر سفارت ندارد

سودای پزشکی بدون آزمون و سرکیسه شدن توسط کلاهبرداران

چه خبر از قیمت گوشت

طرح جامع پدافند غیرعامل گیلان در مراحل پایانی تدوین است

وضعیت چهارمحال و بختیاری برای حضور سرمایه گذاران مطلوب است

تابلو ایستگاه بی آرتی «شهید محلاتی» پایتخت اصلاح شد

آموزه های دفاع مقدس آینده کشور را بیمه کرد

2 طرح پدافند غیرعامل آب شهری آستارا درحال تکمیل است

معاون وزیر جهاد: توسعه مجتمع میگو گُمیشان پیگیری می شود

فیلم | نگرانی مردم سوییس از افزایش تشعشعات آنتن های 5G

حضور 3500 مبلّغ در فارس به مناسبت ایام محرم

تصاویر/ مراسم آغاز سال تحصیلی جدید حوزه علمیه کرمانشاه

آزمون اختصاصی دکتری دانشگاه معارف اسلامی برگزار می شود

شغلی بالاتر از نوکری اسلام و حضور در پادگان حضرت حجت(عج) وجود ندارد

فضای مجازی فضای حقیقی فعالیت های فرهنگی است

راهپیمایی اربعین محور وحدت همه مسلمانان جهان است

ظرفیت سپاه را داشته های خود می دانیم

چنان قدرتمند شدیم که مجبورند هرحادثه ای را به دروغ به مانسبت دهند

تعطیلی بخش هایی از خطوط مترو به واسطه رژه روز ارتش

اتهام نژادپرستی نخست وزیر کانادا به دلیل صورت سیاه

کاشت نهال در گلزار شهدا به جای زندان

​​​​​​​اعزام 480 مبلّغ در طرح اوقات فراغت تابستان

نیازمند حوزه های علمیه تمدن ساز هستیم

ظریف: در دفاع از خاک خود تعلل نخواهیم کرد

توسعه مراکز نیکوکاری با رویکرد مسجدمحوری

جامعه امروز بیش از سخن گفتن به عمل صالح نیاز دارد

سه درس خارج فقه و اصول در سمنان رسمی شد

پزشکانی که کارتخوان ندارند از هفته آینده جریمه می شوند/گرفتن مالیات از وکلا، گام بعدی است

هشدار معاون اجرایی ارتش به آمریکا و دست نشاندگانش درباره آغاز یک 31 شهریور دیگر

سازمان ملل به داد مظلومان یمنی نرسید اما در صدد تحقیقات درباره حمله به آرامکو است!

ارتش، نیروی مدافع ملت و کشور است

دانلود آهنگ جدید امید آراد بنام فکر تو

کلانتری: اگر دستور رهبرانقلاب محقق شده بود میزان تولید کربن در کشور نصف می شد / ایران مخرب ترین کشور جهان در حوزه خاک

فقر زیبنده جامعه اسلامی نیست

قرآن؛ جامع ترین نرم افزار تمدن سازی/تمدن برگرفته از قرآن؛ تمدنی پیشرو

یک غیر مسلمان؛ مؤسس انجمن «انصاران حسین(ع)» در هند

سرخو: تا زمانی که آمریکا به تعهد برجام بازنگشت مذاکره ای در کار نیست

دریادار سیاری: دشمن می داند که با 85 میلیون نفر بسیجی مواجه است

کشف اشیاء عتیقه دوره ساسانیان در رضوانشهر

اسکوتر الکتریکی مرسدس در راه بازار

راهکار رییس ستاد انتخابات کشور برای تغییر رفتار آمریکا؛ باید مشارکت مردم در انتخابات مجلس را بالا ببریم

دیدار فرمانده کل ارتش با خانواده شهید مرادی

دانلود آهنگ جدید هورسا بند بنام وابستگی

کلانتری: اگر دستور رهبرانقلاب اجرا شده بود میزان تولید کربن در کشور نصف می شد / ایران مخرب ترین کشور جهان در حوزه خاک

وحشت از تأسیس قاعده فقهی برای روابط بین الملل نداشته باشیم

دشمن می داند با کوچکترین تهدیدی نیروهای مسلح، کوبنده ترین پاسخ را خواهند داد

رحیم پور ازغدی: برخی جای معروف و منکر را جابه جا می کنند

برگزاری یادواره های شهدا بدون اخذ مجوز از فرمانداری ممنوع است

ابهام فقهی در روابط بین الملل نداریم/ مهمترین چالش دولت سازی در ایران

جشنواره ها فرصتی برای معرفی داشته های گردشگری و اقتصادی است

هوای شمال کشور سرد می شود

قضات از رای‎ باز برای کاهش جمعیت زندانیان استفاده کنند

دبیرخانه استانی جشنواره رسانه ای ابوذر در اردبیل آغاز بکار کرد

آیین نامه شورای فرهنگی عمومی در استان ها بازنگری می شود

اجرای قانون در حوزه حجاب بسیار جدی است

غیر مسلمان هندو؛ مؤسس انجمن انصاران حسین(ع) در هند

استقبال از هفته دفاع مقدس با «اروند» در لهستان

«ما پیروزیم»؛ شعار هفته دفاع مقدس/اجرای 2400 برنامه در یزد

فراخوان ثبت نام بورسیه بنیاد حامیان دانشگاه تهران منتشر شد

پایان تدوین آیین نامه شورای فرهنگ عمومی کشور تا هفته آینده

رای دادگاه تجدیدنظر قابل اعتراض است؟

نیروگاه زباله سوز در مرکز دفن زباله حلقه دره کرج احداث می شود

جشنواره ابوذر در اردبیل برگزار می شود

دعوت مردم کردستان به شرکت در مراسم های هفته دفاع مقدس

سردار سلامی: دشمنان در برابر قدرت ایران مجبورند هر حادثه ای را به دروغ هم که شده، به ما نسبت دهند

دریادار سیاری: دشمن جرات نگاه چپ به ایران مقتدر را ندارد

همایش تجلیل از نفرات برتر کنکور چهاردانگه

کاسبان سیاسی در ماجرای دختر آبی خواستند برای انتخابات مجلس از آب گل آلود ماهی بگیرند

آخرین نبرد زنگنه

اطلاعیه ستاد نماز جمعه تبریز

برگزاری دومین یادواره هزار و 260سردار شهید در خراسان رضوی

سلسله آداب تشرف به حرم در معماری قدیم قم

بیش از هزار آیه قرآن مربوط به طبیعت است

این جزای سنگین

این جزای سنگین