مطالب مرتبط:
طرح پزشک خانواده که در کشور اجرا شد شباهتی به پزشکی خانواده ندارد
انتقاد وزیر بهداشت از طرح پزشک خانواده
طرح مدرسه میزبان و مدرسه پویا در سال تحصیلی آینده اجرا خواهد شد
4 طرح در گناوه افتتاح و اجرا شد
طرح رسم ابرار ابتدای شهریور اجرا می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 3 شهریور 1398 ساعت 18:402019-08-25پزشكي

طرح پزشک خانواده در گذشته شتاب زده و غیرکارشناسی اجرا شد


طرح پزشک خانواده در گذشته فقط برای رفع تکلیف قانونی برنامه چهارم توسعه و به صورت شتاب زده و غیرکارشناسی اجرا شد و هیچ شباهتی به پزشکی خانواده ندارد، - چون پزشک نقش مهر کردن دفترچه های بیمه و ارجاع بیماران به متخصص را بر عهده دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایمنا" و به نقل از وزارت بهداشت، سعید نمکی روز یکشنبه در نشست فراکسیون مستقلین ولایی مجلس اظهار کرد: اعتقاد داریم که پزشک خانواده، دروازه بان نظام سلامت است و مشکلات نظام سلامت را مدیریت می کند و باید 10 درصد بیماران را در صورت نیاز به سطوح بالاتر ارجاع دهد.

وی ادامه داد: پرونده الکترونیک سلامت، پزشکی خانواده، نظام ارجاع و راهنماهای بالینی از تکالیف برنامه های پنجم و ششم توسعه است که بر زمین مانده بود، اما پرونده الکترونیک سلامت ریل اصلی ورود به اجرای برنامه های نظام سلامت است که اجرا نشده بود و بنده قول دادم تا پایان بهار، پرونده الکترونیک سلامت در کشور راه اندازی شود که خوشبختانه با حضور رییس جمهوری، اول تیر ماه از آن رونمایی شد و پس از طی کردن مراحل و الزامات امنیتی، مردم در آینده با تلفن های همراه خود می توانند به پرونده الکترونیک سلامت دسترسی داشته باشند.

مشکل ترخیص آمبولانس ها برطرف شد وزیر بهداشت در مورد درخواست برخی نمایندگان برای تحقق وعده های اختصاص آمبولانس و تجهیزات پزشکی به بیمارستان های مناطق تحت پوشش گفت: در ترخیص تجهیزات پزشکی سرمایه ای و آمبولانس ها علاوه بر وجود برخی ناهماهنگی ها در بدنه وزارت بهداشت، با پیچیدگی ها و بروکراسی پیچیده روبه رو بودیم و دیروز مشکلات ترخیص آمبولانس ها و دستگاه های سرمایه ای تجهیزات پزشکی برطرف شد.

نمکی افزود: به زودی 250 دستگاه آمبولانس که به کشور وارد شده، ترخیص و بر اساس اولویت ها توزیع می شوند.

همچنین برای تقویت و حمایت از تولید داخلی، قرارداد خرید 1000 دستگاه آمبولانس از تولیدکنندگان ایرانی، منعقد می شود.

افزایش تعداد خانه های بهداشت روستایی وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: تعداد خانه های بهداشت روستایی از 1050 مرکز در اوایل انقلاب اسلامی به بیش از 18 هزار مرکز و تعداد پزشکان نیز از 14 هزار نفر در اوایل انقلاب که اکثرا خارجی بودند به بیش از 140 هزار نفر افزایش یافته است.

توزیع ناعادلانه پزشک وزیر بهداشت گفت: توزیع ناعادلانه و تاکید بیش از حد به تربیت نیروی فوق تخصصی یکی از مشکلات نیروی پزشکی در کشور است.

در حال حاضر 40 هزار پزشک داریم که در این حرفه فعالیت نمی کنند و هیچ نسخه ای از آنها وجود ندارد.

البته برای ماندگاری آنها در مناطق محروم و کمتر برخوردار نیز جاذبه های اقتصادی ایجاد نکرده ایم که در این خصوص طرحی در حال تدوین است و به زودی اجرا می شود.

نمکی ادامه داد: نه در بخش خصوصی اشتغال دارم و نه تاکنون درخواستی برای کار در بخش خصوصی در وزارت بهداشت داشته ام که منافعی در افزایش ظرفیت های پذیرش رشته پزشکی داشته باشم، اما باید بگویم که سال آینده اولین گروه از فارغ التحصیلانی که سال 93 با ظرفیت 30 درصد بومی در کشور پذیرش شدند، فارغ التحصیل می شوند و باید 3 برابر مدت تحصیل خود را در مناطقی که تعهد داده اند به خدمت بپردازند.

با پذیرش 30 درصد ظرفیت بومی در کشور، تا چند سال دیگر، علاوه بر تامین نیازهای مناطق محروم، اضافه بر نیاز کشور نیز پزشک خواهیم داشت.

البته نباید فراموش کنیم که نوع مطالبات، تنش های اجتماعی و افسردگی در پزشکان بیکار، متفاوت تر از دیپلمه های بیکار است.

وزیر بهداشت بیان کرد: در تصویب طرح افزایش دو برابری پذیرش رشته پزشکی باید توجه کنیم که کشورهای پیشرفته، پزشک عمومی مازاد بر نیاز کشور را جذب نمی کنند، بلکه نخبگان رشته های تخصصی را جذب می کنند و وظیفه بنده است که هشدار دهم اگر این طرح تصویب شود، یک خطای استراتژیک داشته ایم و در آینده باید پاسخگو باشیم.

نباید اجازه دهیم که پزشک بی سواد تربیت شود نمکی با اشاره به در نظر گرفتن تسهیلات لازم برای بازگشت دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور گفت: برخی از دانشجویانی که در رشته پزشکی در کشورهای خارجی تحصیل می کنند، کیفیت آموزشی مناسبی ندارند و نشاندن آنها در کنار رتبه های برتر کشور در کلاس های درسی رشته پزشکی یک جفا است و نباید اجازه دهیم که پزشک بی سواد تربیت شود.

وی افزود: متاسفانه امکانات لازم برای ارتقای کیفیت آموزش پزشکی مانند تخت های بیمارستانی آموزشی، اساتید و فضای فیزیکی و کلاس های درس را در اختیار نداریم.

در حال حاضر با کمبود بیش از دو هزار نفری اعضای هیات علمی در دانشگاه های علوم پزشکی روبه رو هستیم، اما اجازه نمی دهیم که شاهد نوعی فساد در حوزه آموزش باشیم و یک دانشجوی پولدار بی سواد در کنار یک دانشجوی نخبه در رشته پزشکی تحصیل کند.

شایعه فساد در نظام پزشکی وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص شایعات مطرح شده در مورد فساد 50 هزار میلیارد تومانی در سازمان نظام پزشکی گفت: این سخنان یک بیان غیرواقعی از اظهارات بنده در فراکسیون ولایی بود و یکی از نمایندگان به اشتباه از فساد 50 هزار میلیارد تومانی در نظام پزشکی از قول بنده خبر داده بود، در حالی که در آن نشست گفتم که گردش مالی حوزه دارو 50 هزار میلیارد تومان است که ممکن است در چنین بازاری با چنین حجم بزرگی، مواردی از فساد نیز رخ دهد.

اصلاحات در غذا و دارو نمکی اظهار داشت: در سازمان غذا و دارو به دلیل ساختار نامناسب، موانع و اشکالاتی وجود داشت و رویه ها غیرشفاف و ردیابی یکی از مهمترین سامانه های حوزه دارو، سخت و در اختیار بخش خصوصی بود.

به همین خاطر تغییراتی را در این سازمان ایجاد کردیم و اخیرا 5 مورد از افرادی که ارز برای واردات دارو گرفته بودند و به تعهدات شان عمل نکرده بودند را به مراجع قضایی معرفی کردیم.

وی افزود: در مبارزه با فساد به هیچ عنوان عقب نشینی نمی کنیم و در این راه، کل بدنه نظام جمهوری اسلامی، پشتیبان و حامی ما است.

معتقدم که اگر روزی از مرزهای جغرافیایی کشور دفاع می کردیم، امروز رسالت ما دفاع از مرزهای پاکیزگی و شفافیت است و البته ممکن است در این راه شهید نیز بدهیم، اما باید با قدرت این کار را ادامه دهیم.

کمبود دارویی کمتر از 20 قلم است وزیر بهداشت گفت: امروز تعداد اقلام کمبود دارویی در کشور کمتر از 20 قلم و کمتر از میزان مشابه در سال گذشته است.

سال گذشته در همین مقطع زمانی، میزان اقلام کمبود دارویی در کشور حداقل 3 برابر میزان کنونی بود، البته برخی پزشکان با تجویز برخی داروهای برند که باید آنها را با 5 تا 10 برابر قیمت مشابه داخلی خریداری کنیم، موجب سرگردانی بیماران می شوند.

وی ادامه داد: برخی داروهای برند که به کشور وارد می شدند، علاوه بر قیمت چندین برابری نسبت به داروهای ایرانی، توسط چندین شرکت داخلی تولید می شدند، اما جلوی واردات این داروها به کشور را گرفتیم.

نمکی اظهار داشت: در حال حاضر هیچ کمبودی در تامین داروهای اساسی مورد نیاز مردم وجود ندارد و مجلس نیز می تواند با تشکیل گروهی نسبت به این امر در کشور، به بازدید میدانی، رصد و پایش در زمینه وضعیت داروهای اساسی در کشور بپردازد، اما مشکلی که در حوزه دارو داریم این است که در سال گذشته 97 درصد از داروهای داخلی 550 میلیون دلار و 3 درصد داروهای وارداتی، بیش از یک میلیارد و 300 میلیون دلار ارزبری داشت و اگر این رویه برعکس شود، حداقل به 44 میلیارد دلار ارز نیاز داریم که تمام منابع نفتی و درآمدهای کشور هم پاسخگوی آن نخواهد بود، بنابراین تنها راه پیش روی ما حمایت از تولید داخلی است.


کلید واژه ها: پزشک - آمبولانس - تجهیزات پزشکی - بهداشت - الکترونیک - خانواده - سلامت - پزشک خانواده - پزشکی - وزیر بهداشت - برنامه - مشکلات - نظام - مشکل - توزیع - بیماران - روستایی - تلفن های همراه - انقلاب اسلامی - سرمایه - کشور - افزایش - مناطق - توسعه - تولید - وزارت - دروازه بان - بیمارستان - خانه - ماندگاری

آخرین اخبار سرویس:
دانشگاه علوم پزشکی ایلام آماده ارائه خدمات به زائران اربعین است

اندازه گیری میزان درد ممکن شد

چرا مردم به دارو های ایرانی اعتماد ندارند؟

چای لاغری، از افسانه تا واقعیت

اگر پاییز افسرده تان می کند این مطلب را بخوانید!

فایده هلو برای سلامت چشم و درمان سرطان/ راهکارهای مقابله با افسردگی فصلی

استخدام راننده با نیسان یخچالدار در یک شرکت پخش در اصفهان

چگونه با همسر خسیس خود برخورد کنیم؟

با علائم گرفتگی عروق بیشتر آشنا شوید

استخدام بازاریاب خانم و آقا در بندرعباس

برداشت بنه در شهرستان اندیکا آغاز شد

دکتر افضلی مدیر عامل شرکت دخانیات ایران شد

پوشش سفیر زن بولیوی در مراسم عزاداری

پشت پرده داروی درمان صرع

انجام موفقیت آمیز عمل تاوی (تعویض دریچه آئورت قلب به روش بسته )

هرگز این خوراکی ها را با هم نخورید

خارج کردن توده شش کیلویی از شکم زن 47 ساله اردبیلی

واکنش وزیر علوم به پدیده فروش صندلی در دانشگاه ها | هشدار به غیردولتی ها

درمان ناباروری با مغز استخوان

آمادگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای استقبال از دانشجویان جدید

با این روش ها از آلزایمر پیش گیری کنید

رفع بی خوابی شب با یک روش ساده

ماهانه بیش از 40 هزار پرونده دارویی در سامانه تایید دارو ثبت می شود

به کسی بر نخوره هفته آخر شهریور

وزیر بهداشت در سوگ مادرش نشست

با این روش ها از آلزایمر پیش گیری کنید

تفاوت های امگا از 3 تا 9

آمار خودکشی با سایر جرایم و آسیب ها ارتباط دارد

پیگیری تخلف در انتقال دانشجویان پزشکی به داخل کشور

یک اتفاق غیره منتظره برای زن جوان ؛ خونش آبی رنگ شد! +عکس

کیف؛ کفش و شیوه های نشستن | توصیه های کاربردی برای سلامت دانش آموزان

اسفناج ؛ سبزی همه فن حریف

کاهش 25 درصدی مراجعه افراد به مراکز درمانی خراسان شمالی

کشنده ترین بیماری های جهان کدام اند؟

بانک رفاه از پزشکان نمونه سمنانی قدردانی کرد

استخدام نیروی ماما جهت همکاری در شهر مشهد

چند ماسک تخم مرغ برای تقویت مو

استخدام بازاریاب مواد غذایی در یک شرکت معتبر در بندرعباس

جراحی موفق معده ی ماهی!

اهدا دو دستگاه فتو تراپی به بخش های چاروسا و دیشموک

چند ماسک سفیده تخم مرغ فوق العاده برای صورت

بیایید بدون شرم درباره بیماری صحبت کنیم

استخدام کارشناس تغذیه،کارشناس حسابداری در تهران

در فصل سرما مراقب شپش باشید!

خدمات رسانی 61 مرکز درمان سوء مصرف مواد در چهارمحال و بختیاری

درست عطسه کردن را یاد بگیرید!

شناسایی 211 تخلف در انتقال و پذیرش دانشجویان پزشکی

تسلیت رییس نظام پزشکی به وزیر بهداشت

وزیر بهداشت در سوگ مادرش نشست

قرص سیتریزین چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف

از فراوانی خودکشی های موفق چه میدانید؟

کمال گرایی چه آسیب هایی دارد؟

وقتی ایتالیایی ها پیتزا را قیچی می کنند؟

اگر این 8 علامت را دارید، خطر افسردگی را جدی بگیرید

اخبار سلامت/ بیماری عجیبی که در سن 50 سالگی سراغ زنان می آید

دلایل شکست مکرر درمان های کمک باروری در «پایان ناباروری»

تاکید استاندار بر ارائه برنامه راهبردی برای کنترل سرطان

بی خوابی سبب تغییر در ساختار و عملکرد مغز می شود

اهمیت رعایت بهداشت در روابط زناشویی

استخدام مشاور داروخانه در یک شرکت معتبر آرایشی بهداشتی

اگر این 8 علامت را دارید، خطر افسردگی را جدی بگیرید

استخدام تحصیلدار و موزع دریک شرکت آرایشی و بهداشتی درکرمانشاه

عمل واریکوسل

چگونه بدون ورزش لاغر شویم ؛ 11 روش ثابت شده

سرشیر محلی و بارداری

تخمک گذاری چیست؟ + راهکارهای تقویت تخمک گذاری و باروری زنان

استخدام کارمند اداری در یک شرکت تولیدی مواد غذایی

تکنیک های رفع استرس

استخدام نماینده علمی در یک شرکت معتبر تجهیزات پزشکی

جلوگیری از گسترش بیماری لکه سفید در مزارع پرورش میگو + گزارش

دانشجوی قلابی دانشگاه بهشتی یک کلاهبردار حرفه ای بود؟

تشدید بیماری آسم با مصرف سیگارهای الکترونیکی طعم دار

آنچه باید به فرزندانتان آموزش دهید تا در مدرسه بیمار نشوند

اقدام مدیریت شهری بهارستان نسبت به کنترل جمعیت حشرات و جوندگان

نازایی

فیلم/ این بیماری واگیردار نیست، مبتلایان به آن را آزار ندهید

کنترل موثرتر دیابت با داروی جدید ترکیبی

کنترل موثرتر دیابت با داروی جدید ترکیبی

بیماری متابولیکی کودک

آجیل و کودک

خارج کردن توده شش کیلویی از شکم زن 47 ساله اردبیلی

دارچین را بهتر بشناسید

راه های کاهش یبوست در بارداری

تشدید بیماری آسم با مصرف سیگارهای الکترونیکی طعم دار

ارسال داروهای بدون نسخه و موادغذایی با پهپاد

جینسینگ چیست؟ + خواص دارویی

درمانگاه دامپزشکی در شمال تهران پلمب شد

اگر این 8 علامت را دارید، خطر افسردگی را جدی بگیرید

هفت نوع گیاه را قبل از مصرف، حتما بپزید

درمان یبوست با طب سنتی/ علل ایجاد 

تشدید بیماری آسم با مصرف سیگارهای الکترونیکی طعم دار

سلبریتی ها صلاحیت تبلیغات در حوزه سلامت را ندارند

چای لاغری، افسانه یا واقعیت؟

جولان شپش در مهدهای کودک و مدارس

حفظ شعر امکان ابتلا به آلزایمر را کم می کند

سروناز رفت اما به چند بیمار زندگی دوباره بخشید

عکس عجیب / توده 6 کیلویی از شکم خانم اردبیلی خارج شد

اگر این 8 علامت را دارید، خطر افسردگی را جدی بگیرید

تفاوت فلفل قرمز و فلفل سیاه و فلفل سفید

211 مورد تخلف در انتقال و پذیرش دانشجویان گروه پزشکی به داخل کشور شناسایی شده / ارجاع متخلفین به دستگاه قضایی

طرح پزشک خانواده در گذشته شتاب زده و غیرکارشناسی اجرا شد

طرح پزشک خانواده در گذشته شتاب زده و غیرکارشناسی اجرا شد