مطالب مرتبط:
کاهش چشمگیر سکته های قلبی و مغزی با مصرف مستمر قرص «پلی پیل»
کاهش چشمگیر سکته های قلبی و مغزی با مصرف مستمر قرص پلی پیل
وقوع حدود 100 مرگ زودرس روزانه در تهران با سکته های قلبی و مغزی
کاهش 50 درصدی میزان سوختگیری با کارت سوخت جایگاهداران
پاورپوینت سکته قلبی (آنفارکتوس میوکارد)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 شهریور 1398 ساعت 23:562019-08-23پزشكي

کاهش 50 درصدی سکته قلبی و مغزی با مصرف مستمر قرص «پلی پیل»


محققان ایران، ضمن موفقیت در ساخت قرص «پلی پیل» برای پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی، قوی ترین شواهد علمی از تاثیر این داروی ترکیبی بر کاهش بیش از 50 درصدی بیماری های قلبی - عروقی و سکته های قلبی و مغزی را در بزرگ ترین کارآزمایی بالینی این نوع مطالعات در جهان ارائه کردند.

- محققان ایران، ضمن موفقیت در ساخت قرص پلی پیل برای پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی، قوی ترین شواهد علمی از تاثیر این داروی ترکیبی بر کاهش بیش از 50 درصدی بیماری های قلبی - عروقی و سکته های قلبی و مغزی را در بزرگ ترین کارآزمایی بالینی این نوع مطالعات در جهان ارائه کردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایمنا" و به نقل از پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، این مطالعه که با عنوان پلی ایران به رهبری دکتر رضا ملک زاده و توسط پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری محققانی از دانشگاه های علوم پزشکی گلستان، اصفهان و موسسات بین المللی تحقیقاتی در آمریکا و انگلیس، انجام و در قالب مقاله ای با عنوان Effectiveness of polypill for primary and secondary prevention of cardiovascular diseases (PolyIran): a pragmatic, cluster-randomised trial در مجله معتبر بین المللی لنست منتشر شده، نشان داده است که مصرف منظم و مستمر قرص پلی پیل موجب کاهش بیش از 50 درصدی مرگ زودرس ناشی از بیماری های قلبی - عروقی و سکته های قلبی و مغزی می شود.

اکنون بروز مرگ های زودرس در جهان و از جمله در ایران، به سطح نگران کننده رسیده است؛ به طوری که بر اساس آمار، سالانه 18 میلیون نفر در جهان، بر اثر این بیماری ها به کام مرگ می روند که 75 درصد این مرگ ها نیز در کشورهای کم درآمد و دارای درآمد متوسط رخ می دهد.

به این آمار تلخ باید سال های از دست رفته عمر بر اثر ناتوانی های ناشی از بیماری های قلبی و عروقی را نیز افزود که طی دهه گذشته 16 درصد افزایش یافته است.

اما نکته قابل تامل این آمار، وقوع مرگ های زودرس ناشی از بیماری های قلبی و عروقی و سکته های قلبی و مغزی است که کشورهای کم درآمد و دارای درآمد متوسط سهم 80 درصدی آن را به خود اختصاص داده اند.

نصف جمعیت ایران 70 سالگی را نمی بینند! در ایران نیز وقوع مرگ های زودرس (زیر 70 سال) و خیلی زودرس (زیر 50 سال) یکی از جدی ترین دغدغه های حوزه سلامت است؛ تا آن جا که به گفته دکتر ملک زاده، معاون تحقیقات وزیر بهداشت، با وجود افزایش سن امید به زندگی هر دو جنس در ایران به 77 سال، اما نصف جمعیت 83 میلیونی کشور، به هفتاد سالگی نمی رسند و دچار مرگ زودرس می شوند؛ به عبارتی، از مجموع 380 هزار مرگ سالانه در ایران، نیمی از آنها زیر 70 سال و زودرس است که از همین میزان مرگ های زودرس، 22 درصد، زیر 50 سال و خیلی زودرس است! این درحالیست که میزان مرگ های زودرس در کشورهای پیشرفته، 15 تا 20 درصد است.

سکته های قلبی و مغزی عامل نیمی از مرگ های زودرس ایران وی با اشاره به این که بیماری های قلبی و عروقی و سکته های قلبی و مغزی، عامل نیمی از مرگ های زودرس هستند، افزود: 35 درصد ایرانی ها به دلیل سکته قلبی و 15 درصد به علت سکته مغزی می میرند و این روند در حال افزایش است.

همچنین 35 درصد ایرانی هایی که بر اثر سکته قلبی فوت می کنند، زیر 55 سال هستند و سن سکته قلبی در ایران 10 سال پایین تر از میانگین کشورهای اروپایی است! وقوع حدود یکصد مرگ زودرس روزانه در تهران با سکته های قلبی و مغزی رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، همچنین به آمار مرگ و میرها بر اثر سکته قلبی و مغزی در تهران اشاره کرد و گفت: روزانه بین 150 تا 200 نفر در پایتخت فوت می کنند که نیمی از آنها، کمتر از 65 سال دارند و دچار مرگ زودرس شده اند.

وی علت 35 درصد مرگ های زودرس در تهران را سکته قلبی و 16 درصد را سکته مغزی اعلام کرد و گفت: سهم مردان در مرگ های زودرس تهران، 57 درصد و زنان نیز 43 درصد است.

توقف نیمی از مرگ های زودرس ایران با پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی این آمار فاجعه بار درحالیست که به گفته معاون تحقیقات وزیر بهداشت، سکته های قلبی و مغزی تا 80 درصد قابل پیشگیری است و اگر ایران بتواند مانع بخش عمده ای از سکته های قلبی و مغزی شود، مشکل نیمی از مرگ های زودرس را حل کرده است.

انجام مطالعه پلی ایران در بستر قوی ترین زیرساخت تحقیقات پزشکی کشور بر اساس گزارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، مطالعه پلی ایران در بستر مطالعه کوهورت گلستان، بزرگ ترین مطالعه کوهورت خاورمیانه و شمال آفریقا انجام شده است؛ مطالعه ای که از سال 76 به منظور شناسایی علل شیوع سرطان مری در شمال شرق ایران با بیش از 50 هزار شرکت کننده 40 تا 75 سال به اجرا درآمد و پس از کسب نتایج مهم ملی و بین المللی در زمینه سرطان های دستگاه گوارش، در ادامه به بررسی بیماری های غیرواگیر موثر در مرگ ومیرها به ویژه مرگ های زودرس پرداخت؛ چرا که نتایج این مطالعه بزرگ نشان می داد نیمی از شرکت کنندگان در مطالعه کوهورت گلستان، بر اثر بیماری قلبی و عروقی و سکته های قلبی و مغزی فوت می کنند و علاوه بر این، 15 درصد افراد تحت مطالعه که سکته مغزی داشته اند، زیر سن 70 بودند.

همچنین 30 درصد مرگ ومیرهای ثبت شده ناشی از بیماری های قلبی و عروقی در سنین زیر 60 سال و 64 درصد در سنین زیر 70 سال (مرگ های زودرس) رخ داده است.

در مطالعه پنج ساله پلی ایران که بر روی حدود 7 هزار فرد بالای 50 سال شرکت کننده د مطالعه 50 هزار نفری کوهورت گلستان انجام شد، 236 روستای استان به دو دسته مداخله و کنترل تقسیم شدند؛ 116 روستا، با 3 هزار و 417 شرکت کننده تحت آموزش سبک زندگی سالم ( رژیم غذایی درست، ورزش، خودداری از مصرف دخانیات و دیگر عوامل) بدون مصرف پلی پیل قرار گرفتند و 3 هزار و 421 نمونه ساکن در 120 روستا نیز، علاوه بر آموزش سبک زندگی سالم، هر روز یک قرص پلی پیل مصرف کردند.

پلی پیل ترکیبی چهارگانه از داروهای ضروری پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی و سکته های قلبی و مغزی رص پلی پیل تجویز شده در این مطالعه که در سال 1389 توسط محققان ایرانی ساخته و توسط یک شرکت داروسازی، تولید انبوه شد، شامل ترکیبی از آسپرین 81 میلی گرم، انالاپریل 5 میلی گرم (والسارتان 40 میلی گرم برای کسانی که با مصرف انالاپریل دچار سرفه می شدند)، آتورواستاتین 20 میلی گرم وهیدروکاروتیازید 12 میلی گرم، از مهم ترین داروهای اساسی مورد نیاز بیماران قلبی عروقی برای کنترل فشار خون، چربی خون و ضد انعقاد خون است.

از آن جا که بیش از 90 درصد مرگ ومیر ناشی از بیماری های قلبی عروقی در افراد بالای 50 سال رخ می دهد، تمام شرکت کنندگان در مطالعه پلی ایران ، از این گروه سنی بودند.

در این مطالعه، جمعیت زنان و مردان، برابر و بیش از 82 درصد شرکت کنندگان از قوم ترکمن بودند، 10 درصد دارای سابقه بیماری قلبی و عروقی، 15 درصد دچار دیابت، 49 درصد با فشار خون بالا و 5 درصد نیز سابقه مصرف سیگار داشتند و اکثر افراد تحت بررسی، مشابه جمعیت عمومی بودند.

کاهش بیش از 50 درصدی سکته های قلبی و مغزی با مصرف دائمی پلی پیل سرپرست مطالعه پلی ایران گفت: یافته های این مطالعه که پیگیری نمونه های آن با موفقیت 99 درصدی همراه بوده و میزان دقت و کیفیت بالای داده ها و پیگیری ها مورد توجه مجله لنست قرار گرفته، حاکیست 71 درصد از مجموع مصرف کنندگان پلی پیل، به مصرف دائمی آن پایبند مانده اند.

رضا ملک زاده درباره میزان تاثیر پلی پیل گفت: در مجموع، مصرف قرص پلی پیل، 34 درصد در پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی و مرگ های ناشی از آن موثر است و با بهبود پایبندی بیماران به مصرف مستمر این دارو، تاثیر آن افزایش خواهد یافت؛ به طوری که در همین مطالعه با پایبندی 70 درصدی به مصرف پلی پیل، میزان تاثیر آن بر پیشگیری اولیه از سکته های قلبی و مغزی به 57 درصد در فرد مصرف کننده رسیده است.

هدف گذاری جهانی برای کاهش 25 درصدی مرگ های زودرس تا 2030 رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به هدفگذاری سازمان بهداشت جهانی برای کاهش 25 درصدی مرگ های زودرس تا سال 2030، گفت: نتایج موفق مطالعه پلی ایران در کاهش بیش از 50 درصدی پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی با مصرف مستمر پلی پیل ، افق امیدبخشی برای ایران در رسیدن به این هدف جهانی است.

مطالعه پلی پیل تلاش تاریخی تیم تحقیقاتی ایران برای مبارزه با مرگ های زودرس به عنوان مشکل عمده بهداشتی جهان بزرگ ترین کارآزمایی بالینی تاثیر پلی پیل بر کاهش سکته های قلبی و مغزی در شرایطی حاصل شده است که جهان به شدت نیازمند توسعه رویکرد پیشگیرانه و کنترلی در زمینه عامل اصلی این مرگ ها، به جای صرف هزینه های هنگفت درمانی و کلینیک محور است.

مجله معتبر بین المللی لنست نیز در تحلیلی از مطالعه محققان ایرانی، آن را بیانگر تلاش تاریخی یک تیم تحقیقاتی برای درک ارزش پلی پیل در مبارزه با مرگ های زودرس به عنوان مشکل عمده بهداشت جهانی توصیف کرده که بر پایه یک زیرساخت تحقیقاتی قدرتمند در انجام کارآزمایی بالینی طولانی مدت حاصل شده است.

لنست ، همچنین یافته های محققان ایرانی در مطالعه پلی ایران را به ویژه برای کشورهای دارای درآمد متوسط و پایین که 80 درصد بار جهانی بیماری های قلبی - عروقی و سکته های قلبی و مغزی را متحمل می شوند و برای سایر کشورها در زمینه پیشگیری از حوادث قلبی - عروقی بسیار مفید دانسته است.

پیش از این مطالعه بالینی با پیگیری طولانی مدت محققان ایرانی، مطالعات بالینی با پیگیری کوتاه مدت در تعدادی از کشورها از جمله در انگلیس نشان داده است که ترکیبات پلی پیل برای بیماری های قلبی -عروقی می تواند به کاهش فشار خون، سطح چربی خون و پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی کمک کند؛ اما به گفته دکتر غلامرضا روشندل، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گلستان و نویسنده اول مقاله مطالعه پلی ایران ، آنچه مطالعه پلی ایران را در جهان پیشرو کرده است، طولانی ترین و بزرگ ترین کارآزمایی بالینی جامعه محور آن است که با اثبات افزایش پایبندی بیماران به مصرف پلی پیل، ظرفیت این ایده راهگشا در پیشگیری اولیه و ثانویه از بیماری های قلبی و عروقی و سکته های قلبی و مغزی و کاهش قابل توجه بارِ این بیماری ها در سطح جامعه را برای نخستین بار با قوی ترین شواهد علمی در جهان نشان داده است.

دکتر تام مارشال، استاد دانشگاه بیرمنگام انگلستان و از همکاران بین المللی مطالعه پلی ایران نیز گفت: پلی پیل ها در 22 کشور، برای پیشگیری ثانویه از سکته های قلی و مغزی در دسترس هستند، اما مطالعه پلی ایران بزرگ ترین کارآزمایی بالینی این نوع مطالعات است که تاثیر پلی پیل را در پیشگیری اولیه از سکته های قلبی و مغزی اثبات کرده و بیشترین تاثیر پلی پیل متوجه افرادی است که با خطر حمله قلبی مواجهند.

چه کسانی باید قرص پلی پیل مصرف کنند؟ مجری اصلی مطالعه پلی ایران درباره گروه مصرف کننده قرص پلی پیل و سطوح تاثیر این دارو در پیشگیری از بیماری های قلبی - عروقی و سکته های قلبی و مغزی گفت: پلی پیل برای افراد بالای 50 سال قابل مصرف و دارای دو کاربرد پیشگیرانه است؛ در سطح پیشگیری اولیه (کسانی که حداقل یک عامل خطر از میان عوامل خطر فشار خون بالا، چربی خون بالا، دیابت، مصرف سیگار، چاقی و کم تحرکی دارند و خطر بروز بیماری های قلبی - عروقی آنها در حد متوسط است) مصرف روزانه یک عدد قرص پلی پیل، موجب کاهش قابل توجه خطر حملات قلبی عروقی می شود .

ملک زاده افزود: در سطح پیشگیری ثانویه (افرادی که دارای دو یا چند عامل خطر هستند و سابقه تنگی رگ های کرونر قلب، سکته قلبی و یا مغزی دارند) نیز مصرف روزانه آن بسیار مهم و ضروری است.

این دارو، تنها به کسانی که حساسیت یا منع مصرف مشخص دارو داشته باشند، داده نمی شود.

ی درعین حال تاکید کرد: مصرف پلی پیل اگر با سبک زندگی سالم همراه باشد، نتایج بهتری به همراه خواهد داشت، مصرف این دارو نباید موجب دوری از شیوه زندگی سالم شود.

فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد، همچنین مصرف پلی پیل را فاقد عوارض مهم توصیف کرد.

اجرای مطالعه پلی ایران در سایر استان ها سرپرست مطالعه پلی ایران این موضوع مهم را نیز یادآور شد که محققان پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای تعمیم نتایج مطالعه پلی پیل به کل جمعیت ایران، اقدام به اجرای این مطالعه در استان فارس کرده اند که از نظر خصوصیات جمعیتی و ترکیب قومیتی نسبت به استان گلستان متفاوت هستند.

وی اظهار امیداوری کرد این مطالعه در سایر استان های ایران نیز به اجرا درآید.

چرا با وجود پیشرفت های علمی خیره کننده با آمار هولناک مرگ های زودرس مواجهیم؟ آمار هولناک مرگ های زودرس، پرسشی مهم و بسیار جدی را مطرح می سازد: چرا با وجود پیشرفت های علمی خیره کننده در مورد پیشگیری و درمان بیماری های قلبی - عروقی، تولید داروهای متعدد و موثر، ساخت بیمارستان های تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق، تربیت هزاران کادر تخصصی درمانی و دیگر تلاش ها، شاهد این میزان از مرگ های زودرس در ایران هستیم؟ معاون تحقیقات وزیر بهداشت به برخی دلایل بالا بودن مرگ های زودرس اشاره کرد و گفت: بی خبری افراد از ابتلا به بیماری، اقدام دیرهنگام برای شروع درمان، کنترل نکردن دقیق بیماری افراد تحت درمان و پایبند نبودن بیماران به مصرف مستمر داروهای مورد نیاز تجویز شده از مهم ترین دلایل کلی هستند که تلاش های فراوان صورت گرفته برای پیشگیری و درمان بیماری ا در جهت کاهش مرگ های زودرس را تحت تاثیر قرار داده و و موجب بلعیده شدن بودجه های محدود بخش سلامت شده است.

بیش از نیمی از بیماران قلبی و عروقی، مصرف داروهای ضروری خود را متوقف می کنند وی افزود: از سویی دیگر، درحالی که بیماران شناخته شده قلبی عروقی (کسانی که سابقه تنگی رگ های کرونر قلب، سکته قلبی یا مغزی دارند) باید به طور مرتب تحت درمان دارویی تجویز شده پزشکان خود باشند، اما متاسفانه بیش از نیمی از بیماران قلبی عروقی، پس از چهار پنج سال هیچ یک از داروهای ضروری خود را مصرف نمی کنند که این امر نیز دلایل گوناگونی دارد؛ مراجعه مکرر به پزشکان و داروخانه، دشواری تامین هزینه داروها، تعداد دفعات مصرف داروها در طول شبانه روز، احساس ناخوشایند ناشی از بیماری و تعداد داروهای مصرفی از آن جمله اند.

پلی پیل استراتژی راهگشای جهانی برای پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی ملک زاده پلی پیل (قرص های ترکیبی) را یک استراتژی جهانی برای پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی دانست و گفت: خطر بیماری های قلبی عروقی با عملکرد متقابل چندین عامل خطر مثل سن، جنس، سیگاری بودن، مصرف مواد مخدر، سطح کلسترول، چاقی، نداشتن فعالیت بدنی کافی، فشار خون و دیابت مشخص می شود.

رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد علوم پزشکی تهران تاکید کرد: پایبند نبودن بیماران به مصرف مستمر داروهای ضروری بیماری ها، سبب شد ایده ترکیب چندین دارو در یک قرص برای اولین بار در سال 2003 مطرح شود؛ ایده ای که به ظاهر ساده اما بسیار مورد توجه جوامع علمی جهان قرار گرفت و از آن به عنوان یک استراتژی راهگشا و امیدبخش در کنترل بیماری ها یاد می شود.

انتظار افزایش سن امید به زندگی در ایران به بیش از 80 سال با مصرف پلی پیل و کاهش سکته های قلبی و مغزی وی یادآور شد: در زمینه بیماری های قلبی عروقی نیز درمان ترکیبی ثابت پلی پیل به عنوان یک رویکرد برای کاهش بار بیماری های قلبی عروقی (CVD) پیشنهاد شده است.

این رویکرد، مزایای دیدگاه جامعه محور را در قیاس با محدودیت های دیدگاه کلینیک محور در ارائه خدمات پیشگیری ثانویه به بیماران شناخته شده قلبی عروقی نشان می دهد و این استراتژی، بنیانگذاران آن را در دستیابی به هدف کاهش مرگ های زودرس جهان تا سال 2030 بسیار امیدوار کرده است.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت، افزایش سن امید به زندگی ایرانیان به 80 سال را یکی از اهداف نظام سلامت برشمرد و اظهار امیدواری کرد که با مصرف مستمر قرص پلی پیل توسط افراد بالای 50 سال، سن امید به زندگی از بدو تولد در ایران به 83 سال افزایش یابد و با تحقق این مهم، شاهد کاهش بار کمرشکن سکته های قلبی و مغزی و سال های از دست رفته عمر در کشور باشیم.


کلید واژه ها: بیماری های قلبی - دانشگاه علوم پزشکی تهران - بیماری - ایران - دانشگاه علوم پزشکی - سکته - درصد - دانشگاه - درآمد - بین المللی - محققان - بزرگ ترین - کاهش - جهان - پژوهشکده - پزشکی - قوی ترین - ملک زاده - سن امید به زندگی - پیشگیری - علوم - آمار - افزایش - موفقیت - امید به زندگی - جمعیت ایران - جمعیت - داروی - تهران - سالگی

آخرین اخبار سرویس:
7 دلیل برای افزودن تخم مرغ به صبحانه

اختلال پانیک چیست؟

سیستم ایمنی بدن تان را با این کارها در پاییز به خطر می اندازید

6 علت اصلی گرایش ورزشکاران به مکمل ها و مواد نیروزا

حکایت یک بیمارستانِ بدهکار با بیمارانِ تنها

6 علت اصلی گرایش ورزشکاران به مکمل ها و مواد نیروزا

استخدام بازاریاب حرفه ای لوازم آرایشی در اصفهان

کثیف ترین پول دنیا متعلق به کدام کشور است؟!

یک ترکیب جادویی برای رشد سریع موهای ریخته

8 هفتگی جنین آغاز زمان احتمالی پوسیدگی دندانی/مصرف مواد معدنی از سوی مادران باردار ضروری است

بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا

موضع وزیر بهداشت درباره «فرار مالیاتی» پزشکان

فشارهای روحی؛ مهم ترین عامل دندان قروچه

تزریق واکسن آنفلوآنزا در چه زمانی بهترین عملکرد را دارد؟ / هشدارهایی درباره عفونت های تنفسی در دانش آموزان

استخدام کارگر ساده در مجموعه غذایی در مشهد

7 نشانه ای که می گویند روده هایتان در خطر جدی اند

«استرس دست دوم» چیست و چگونه از آن در امان باشیم؟

فرشیدی بر صندلی ریاست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نشست

واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

سالانه 138 میلیون مرگ به دلیل قصور پزشکی رخ می دهد

واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

استخدام فروشنده جهت فروش لوازم آرایشی و بهداشتی در اصفهان

سازمان امور مالیاتی پزشکان متخلف را معرفی کند/برخی بیماران به دلیل هزینه های گران، قید درمان را می زنند/دفترچه بیمه در مراکز خصوصی درمانی کارایی ندارد

جزییاتی از دستگیری دانشجوی قلابی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دانلود طرح توجیهی تولید داروهای گیاهی

استرس و اضطراب

بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا

ارتباط قلب و ورزش کردن

آدلر و نظریه های روانشناسی فردی

سریعترین راه ها برای کاهش هورمون استرس

فشارهای روحی؛ مهم ترین عامل دندان قروچه

تحقیق واکسن و ایمن سازی

واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

دلایلی که نشان می دهد زیاد هوس شیرینی می کنید

استخدام ویزیتور حضوری آقا جهت شرکت معتبر مواد غذایی – کرج

جواب مثبت بدن شوماخر به درمان از طریق سلول های بنیادی/ اسطوره آلمانی پس از 6 سال به هوشیاری کامل رسید

خواص جالب گل نسترن

مقاومت ویروس های دلفین ها در برابر آنتی بیوتیک ها

داروی دیابت بیماری قلبی را کاهش می دهد

لیستی از محصولات غذایی که شما را به مرگ یک قدم نزدیک تر می کند

پاورپوینت خون و ایمنی بدن (مربوط به علوم دوره اول دبیرستان)

تحقیق بررسی میزان شیوع اختلالات روانی در مدیران دبیرستانهای دخترانه شهر تهران

شیوه زندگی

تحقیق تعیین میزان سلامت روان در بین پرستاران شاغل در بیمارستانهای تهران

تحقیق پیرامون نوشابه

نشانه های خطرناک برای سلامتی چشم

تحقیق ایمنی برق

شاید بینایی تان در خطر باشد

تحقیق قوانین و اصولات کلی برای ساخت یک بیمارستان

بررسی علل و عوامل اجتماعی موثر بر خودکشی

قالب بادی طراحی شده در سالیدورک

استخدام 3 ردیف شغلی در شرکت دارویی آرین سلامت سینا در تهران

5 سنت بسیار عجیب و غریب هندوها!! (+عکس)

تحقیق استرس شغلی و راه های مقابله با آن

راهکارهایی برای داشتن شکمی صاف

استخدام فروشنده جهت فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی – همدان

جامعه پزشکی کشور را تخریب نکنیم/ نیاز دولت به واردات دارو را کاهش می دهیم

نشانه ها و راه های مقابله با آلرژی های فصلی را بشناسید

ماشین عروس متفاوت زوج عراقی سوژه شد

جامعه پزشکی کشور را تخریب نکنیم/ نیاز دولت به واردات داروی خارجی تا پایان کار دولت کاهش می دهیم

پاورپوینت دیابت

پاورپوینت زخم معده و اثنی عشر

پاورپوینت دستگاه گردش خون

پاورپوینت تب در اطفال

پاورپوینت چگونه قند خون خود را کنترل کنید

تحقیق معلولیتهای ادراکی

تحقیق معرفی توانبخشی

استخدام ویزیتور خانم و آقا جهت شرکت معتبر آرایشی – قزوین

تحقیق روان شناسی خواب

تحقیق روان درمانی گروهی

تحقیق رابطه افسردگی با عوامل خانوادگی در دانشجویان دختر رشته حسابداری

تحقیق درمان معتادین به مواد مخدر

تحقیق درآمدی بر انسان شناسی و مردم شناسی

نکته بهداشتی: شناخت مونونوکلئوز

درمان های خانگی برای تسکین کمردرد | درد پشتتان را با این روش ها آرام کنید

تحقیق اختلالات ارتباطی

استخدام راننده ایسوزو در شرکت پخش مواد غذایی در بجنورد

بازدید از بیمارستان های رضوانشهر و ماسال

آیا نقاشی کردن با انگشتان پا آموختنی است؟

جهانگیری: آمریکا از هر روشی برای اخلال در بخش دارو و تجهیزات پزشکی استفاده می کند

استخدام ساندویچ زن آقا جهت یک رستوران معتبر – همدان

کاشت چای ترش برای نخستین بار در ایج استهبان

پرسشنامه سلامت روان scl90 با تفسیر و نمره گذاری، روایی و پایایی

کشت چای ترش برای نخستین بار در ایج استهبان

لیست غیرمجازها در بوفه مدارس/درمان ناباروری زنان با مغز استخوان

فصل دوم پایان نامه و پیشینه پژوهش اختلال اضطرابی وابسته مصرف مواد و دارو

به کارگیری 3000 نفر نیروی فوریت های پزشکی

استخدام ویزیتور پخش مواد غذایی لبنی در مشهد

نما هایی زیبا از خانه جدید جنیفر لوپز

هوشتان را با خوردن صبحانه بالا ببرید

بازدید 2 مقام کشوری از بیمارستان های رضوانشهر و ماسال + آلبوم

استخدام تعدادی کارشناس فروش تلفنی در مشهد

استقرار پزشکان متخصص در بیمارستان رضوانشهر

توصیف و ماهیت اختلال بدشکلی بدن و تشخیص افتراقی آن

7 دلیل برای خوردن تخم مرغ برای صبحانه

حمایت وزیر بهداشت از پزشکان و انتقاد از صداوسیما/ جذب 3 هزار نیروی جدید در اورژانس

استخدام کافه من آقا جهت کار در یک رستوران معتبر – همدان

مردم آستارا از کمبود امکانات درمان رنج می برند

استخدام مهندس گیاه پزشکی و باغبانی در تهران

ضربان های متوالی قلب، خطر مرگ را هشدار می دهند

کاهش 50 درصدی سکته قلبی و مغزی با مصرف مستمر قرص «پلی پیل»

کاهش 50 درصدی سکته قلبی و مغزی با مصرف مستمر قرص «پلی پیل»