مطالب مرتبط:
3 سال حبس برای پیمانکار حادثه اتوبوس دانشگاه آزاد
افتتاح 6 ایستگاه جدید خط 7 مترو تا پایان سال
فیلم کشتن سگ ها مربوط به سال 96 است
تخصیص 470 میلیارد ریال تسهیلات به مشاغل خانگی/ از سال گذشته تاکنون 7200 نفر اشتغال خانگی داشته ایم
بارسا؟ می خواهم سال ها در بایرن بمانم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 مرداد 1398 ساعت 01:032019-08-19سياسي

10 سال غفلت از «معرکه» ها


«یوجینو باربا، کارگردان و تئوریسین صاحب نام تئاتر دنیا سال 1395 وقتی به ایران آمد، در آخرین ساعات حضورش شاهد مجلس تعزیه در سالن انتظار تئاتر شهر بود و چنان از این گونه نمایش حیرت زده شد که گفت چرا آن را به دنیا معرفی نمی کنید؟ این نمایش همه چیز دارد و همین .

- یوجینو باربا، کارگردان و تئوریسین صاحب نام تئاتر دنیا سال 1395 وقتی به ایران آمد، در آخرین ساعات حضورش شاهد مجلس تعزیه در سالن انتظار تئاتر شهر بود و چنان از این گونه نمایش حیرت زده شد که گفت چرا آن را به دنیا معرفی نمی کنید؟ این نمایش همه چیز دارد و همین که از جدال خیر و شر حرف می زند بسیار مهم است.

نکته تأسف برانگیز این است که حتی وقتی وی چنین پیشنهادی را نیز مطرح می کند ما هیچ اقدامی نکردیم.

(1) یک دهه از ثبت جهانی تعذیه در یونسکو می گذرد اما تنها زمان برون گرایی این نمایش، روزهایی اندک از ماه محرم به وقت عزاداری برای امام حسین (ع) است.

این به محاق بردن فقط خاص تعزیه نبوده، پرده خوانی و نقالی، سیاه بازی و جلوه هایی دیگر از هنر نمایش، چنین سرنوشت غم انگیزی داشته اند که گاه تا مرز محوشدگی رفته اند.

حقیقت آن است فرهیختگانی از سراسر جهان که حتی با عنوان گردشگر به ایران می آیند، در پی فرصتی برای آشنایی با گوشه ای از سنت ها و آیین های ایران به هر شکل هستند، درحالی که چنته ما خالی است.

هم اینک جز یک خانه موزه خیمه شب بازی در تهران و قهوه خانه هایی که گاه به پرده های نقالی ساکتی مزین شده اند و جشنواره نمایش های آیینی و سنتی که هر دو سال یک بار در تهران برپا می شود، هیچ کجای دیگری برای مواجهه با این بخش از فرهنگ، تاریخ و هویت ایران وجود ندارد.

محمدحسین ایمانی خوشخو، رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی که در فاصله سال های 1382 تا 88 معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و عضو انجمن علمی گردشگری ایران است و درباره تئاتر و گردشگری روایدادمحور مقالاتی متعدد داشته است، در گفت وگو با ایسنا به این چالش می پردازد و درباره این که جشنواره هایی با محتوایی از شبیه خوانی، معرکه ها، آیین ها و بازی های سنتی، نمایش های عروسکی سنتی، نقالی و روایت های ملی چقدر توان متبدیل به رویداد جذاب گردشگری را دارند، به ظرفیت ها و خلاءهای موجود اشاره می کند و می گوید: امروزه در بین گونه های مختلف گردشگری، یک گونه به نام گردشگری رویداد وجود دارد که هدف اصلی آن، رونق گردشگری و استفاده ی گردشگر از جنبه هایی فراتر از سرگرمی و تاریخ یک کشور است.

این اثر متقابل، گردشگری رویدادمحور را در سطحی فراگیر و بین المللی مطرح کرده است و کشورها با توجه به سبقه خود در موضوعاتی از قبل ورزش، آیین های مذهبی و سنتی، هنر، تاریخ و ادبیات رویدادهای متناسبی را برگزار می کنند که سبب رونق گردشگری بین المللی می شود.

این استاد دانشگاه بیان می کند: متاسفانه در ایران کمتر به این جنبه ها توجه شده است.

شاید جاذبه های مهمی مثل میراث ملموس فرهنگی، جذابیت هایی متاثر از آب و هوا و یا مکان های دینی آنقدر بزرگ شده که شعاع گسترده آن ها باعث می شود از رویدادهای دیگر غافل شویم.

درحالی که بسیاری از رویدادهای موجود در ایران این قدرت را دارند که به عنوان جاذبه گردشگری روی آن ها حساب کنیم.

وی اظهار می کند: همه آیین هایی که ما فکر می کنیم قدیمی شده است و یا به شکل محدود فقط ایرانی ها می توانند از آن استفاده کنند برای گردشگران خارجی که طالب دیدن رویدادهای جدیدی هستند، یک جاذبه به شمار می آید.

ایمانی خوشخو می گوید: به استناد تحقیقی که انجام دادم دریافتم بسیاری از آیین ها در حوزه محرم برای گردشگران به مراتب جذاب تر از رویدادهای سایر کشورها است، ولی ما از این قضیه غافلیم و یکسری موانع برای خود درست می کنیم که در نتیجه آن، دیگران نمی توانند از این جذابیت ها بهره ای ببرند.

وی اضافه می کند: هرچند اخیرا شهر یزد از ظرفیت رویداد محرم در گردشگری استفاده کرده و برای مشاهده گردشگران خارجی از آیین های عاشورایی، مکان هایی را هماهنگ کرده است که شاید روزی این نگاه رونق داده شود و به شهرهای دیگری که این آیین ها با هنر و فرهنگ آن ها عجیبن شده است، تسری یابد.

او با اشاره به ظرفیت جشنواره نمایش های آیینی و سنتی که هیچ پیوندی با گردشگری ندارد اما در هفته گذشته بخش هایی از فضاهای عمومی شهر را آنچنان درگیر کرد که نظر رهگذر عادی را هم جلب کرد، اظهار می کند: رویدادهای هنری فراوان داریم که سرمایه های بی نظیر برای گردشگری هستند، جشنواره نمایش های آیینی و سنتی، یک مثال های خوب است.

این جشنواره چندسالی است در کشور برگزار می شود.

در دوره ای که در وزارت فرهنگ و ارشاد حضور داشتم از این رویداد بسیار حمایت کردم، چون گونه هایی از نمایش های سنتی درحال محو شدن بود و نسل جوان هیچ شناختی نداشت.

این جشنواره سال های سال به سختی اجرا شده است.

با وجود چنین مصائبی برای حفظ این هنرهای نمایشی و سنتی اگر خود را به جای یک گردشگر خارجی بگذاریم می بینیم چقدر این هنرهای نمایشی جذاب هستند.

شخصا تجربه درک این شرایط را در یکی از جشنواره های بین المللی داشتم و شاهد استقبال تماشگران از یک نمایش سنتی ایرانی بودم، با این که ارتباط کلامی بین تماشاگر و بازیگر آن برقرار نمی شد اما آن نمایش برای خارجی ها جذاب بود و با جدیت و علاقه مندانه سعی می کردند با صحنه ارتباط برقرار کنند.

وی اضافه می کند: به هر حال زمانی پیش می آید که مشکلات مالی از اجراها و حضور گروه های بین المللی مانع می شود، ولی این راه ارتباطی را به نحوی می توان حفظ کرد.

برای مثال نمایش هایی که در داخل اجرا می شوند را به محافل خارجی ببریم و یا تماشگران خارجی را وارد این حوزه کنیم.

البته این اقدامات هماهنگی های بین سازمانی نیاز دارد که ما نوعا در این حوزه ضعیف هستیم.

فکر می کنیم اگر بخواهیم تماشگر خارجی جذب کنیم از صفر تا صد آن را وازرت فرهنگ و ارشاد باید انجام دهد، درصورتی که همه نهادها باید درگیر شوند.

دیگر آن زمانی که خود را بی نیاز از گردشگری می دانستیم گذشته است.

امروزه به هر شکل می توان گردشگر جذب کرد.

فقط همت جمعی نیاز است که برنامه ریزی کند و به رویدادها از جمله هنری رونق بیشتری ببخشد و این گونه گردشگری را در ایران گسترش دهد.

این استاد دانشگاه درباره ضرورت اختصاص مکان هایی ویژه برای برگزاری مدام این نمایش های سنتی و آیینی در گردشگری، با نگاهی به تجربه های جهانی می گوید: در کنار گردشگری رویدادمحور، گونه دیگری وجود دارد که مرتبط با این بحث است؛ گردشگری هنری به این معنی که نمایش های خاص در مکان های خاص به شکل مستمر اجرا شوند، در آن صورت است که به یکی از جاذبه های گردشگری تبدیل خواهند شد و همیشه در پکیج تور تعریف می شوند.

مثل نمایش هایی که به مدت 10 سال روی صحنه هستند و هرگز جنبه تکراری برای گردشگر پیدا نمی کنند.

این همان بُعد از گردشگری است که در آن خیلی ضعیفیم و به عبارتی اصلا گردشگری هنری نداریم.

وی اضافه می کند: زمان که می خواستیم تئاتر نصر را به موزه نمایش تبدیل کنیم، به این جنبه توجه کرده بودیم، قرار بود بخشی از سالن آن به اجرای نمایش های سنتی اختصاص داده شود که متاسفانه این اتفاق رخ نداد.

او ادامه می دهد: اختصاص مکانی ثابت برای اجرای تعزیه، خیمه شب بازی و پرده خوانی یعنی ایجاد موزه برای نمایش های سنتی که برای گردشگران خارجی بسیار جذاب خواهد بود.

با این ایده گردشگری هنری را توسعه داده ایم و نیازی را در گردشگران به وجود آورده ایم که برای آن پاسخی روشن وجود دارد؛ مکان هایی ثابت که در زمان و مکان مشخص، گوشه ای از هنرهای سنتی و آیین های این کشور را در دسترس قرار می دهد.

ایمانی خوشخو بیان می کند: در حقیقت گردشگری رویداد و گردشگری هنری که برای گردشگر جذابیت بالایی دارد، ظرفیتی مغفول در کشور است که شاید علت اصلی آن جاذبه های دیگری باشد که تحت تاثیر آن ها فکر می کنیم غیر از این ها چیزی برای عرضه به گردشگران خارجی نداریم.

(1) داوود فتحعلی بیگی، پژوهشگر و محقق تئاتر آیینی و سنتی ایران انتهای پیام
کلید واژه ها: گردشگر - گردشگری - نمایش - ایران - تئاتر - شورای عالی انقلاب فرهنگی - هایی - کارگردان - فرهنگ - تعزیه - جشنواره - گردشگری ایران - انقلاب فرهنگی - انتظار - سنتی - آیین - بازی - وزارت فرهنگ - تهران - تاریخ - بین المللی - امام حسین - خانه موزه - پرده - سالن - جهان - کشور - مجلس - خانه - ماه محرم

آخرین اخبار سرویس:
استخدام فروشنده آقا جهت فروشگاه ترشینه در اصفهان

جای خالی هنرستان اقوام در کرج

ارزیابی مثبت یک حقوقدان از بخشنامه رییس قوه قضاییه درباره نحوه احضار اشخاص حقوقی

استخدام کانتر تور خارجی،کارآموز در یک آژانس هواپیمایی/تهران

دیپلمات ارشد آمریکا: ترامپ مجوز جنگ با ایران را ندارد

ارسال لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت به دولت

استخدام کارشناس یا کارشناس ارشد مکانیک خانم در استان البرز

صوفی: اگر دستگاه دیپلماسی عاقلانه رفتار نمی کرد کشور به بحران کشیده می شد

استخدام کارمند بازرگانی در یک شرکت معتبر در تهران

پایان کار پروفسور در جده/ الاهلی رسماً با برانکو قطع همکاری کرد

آخرین مهلت واگذاری مراکز علمی کاربردی دستگاه های دولتی/دانشکده خبر واگذار می شود

استخدام کارشناس متلورژی جهت یک شرکت مشاور در بافق یزد

استخدام اپراتور خانم جهت پاسخگویی تلفن مرکزی در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت پارس آوان رایان در تهران

#شبنم_نعمت_زاده

نورافشانی ماه بر فراز ویرانی

بار دیگر اپرای عروسکی مولوی

نمایشگاه فرانکفورت؛ فرصتی که نباید از دست برود

فرهنگ با بخشنامه و دستور به جایی نمی رسد

همه چیزم را حراج کردم

تیم ویژه شهرداری برای پایش و ساماندهی تابلوهای شهدا در تهران

پیشنهاد بازار بزرگ منطقه ای برای استارتاپ ها

«کودک همسری» مانع بزرگ ادامه تحصیل در سیستان و بلوچستان

مهد کودک ها آفلاین نظارت می شوند!

مهاجران در آتش سیاست های ناسیونالیستی هند

نخستین دیدار برگزیتی جانسون با یونکر

نبرد دو افراطی بر سر کرسی نخست‎وزیری

رونق فرهنگی در گذر رودکی

راهی به خیالات آدم ها

آنها فکر می کنند به تعالی رسیده اند

درآمد صادرات پتروشیمی 26 میلیارد دلار می شود

دخل شهرنشینان بیشتر از خرج شان است

حمله گازانبری

ترخیص می شود اما توزیع نمی شود

کسی که مثل هیچکس نیست

استخدام تعدادی راننده جهت کار در آژانس مهاجر – کرج

مراسم آغاز سال تحصیلی جدید حوزه علمیه خواهران یزد

نظر سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس درباره انتقادات به لایحه تجارت

استخدام برنامه نویس حرفه ای در شرکت پرتو آفتاب کویر در کرمان

تصاویر/ نشست شورای حوزه علمیه استان آذربایجان غربی با آیت الله اعرافی

استخدام آقا یا خانم جهت امور نظافت در کرمانشاه

استخدام نیروی صندوقدار جهت همکاری در مجموعه سعادت – بندرعباس

قدردانی از خادمان شیعه، اهل سنت و مسیحی اربعین/ هراس دشمنان از پیاده روی اربعین

از دریای عربی تا مدیترانه در تیررس سپاه

تصاویر/ نشست صمیمی مدیران و اساتید حوزه علمیه آذربایجان غربی با آیت الله اعرافی

86 پرونده قضایی در اندیمشک با صلح و سازش مختومه شد

رینوتکس 2019 در 18 بخش برگزار می شود

اراده ای از سوی نهادهای فرهنگی برای احیای سینماها وجود ندارد

دستگاه های اجرایی کرمان ملزم به مناسب سازی محیط برای معلولان شدند

ظرفیت پارک بیش از 60 هزار خودرو در مرز خسروی فراهم شد

دولت مصمم به ایجاد زیرساخت گردشگری در آشوراده است

هفته دفاع مقدس فرصتی مناسب برای بیان رشادت های رزمندگان است

شمار دفتر های خدمات الکترونیک قضایی هرمزگان به 33 واحد می رسد

استخدام نیروی آقا با مدرک دیپلم آشنا به کامپیوتر در مشهد

استخدام مهندس مکانیک با حقوق مکفی و بیمه در تهران

فتوا| محرم و صفر می توانید خواستگاری و ازدواج کنید

استخدام رویه کوب ماهر مبل و صندلی در تولیدی جهانتاب/تهران

استخدام رییس دفتر مدیرعامل در یک شرکت معتبر/تهران

عکس عجیب و غریب «سارا منجزی پور»

تحقیق علم الهی

تحقیق شرح عملیات واحد Reforming پتروشیمی برزویه

تحقیق خواص و روش های اندازه گیری ویسکوزیته

جزوه آموزشی آشنایی با ابزار دقیق

گزارش کارآموزی در واحد تعمیرات اساسی (کارگاه مرکزی)

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 26 شهریور 98

جزوه زبان پیش دانشگاهی برای کنکوری ها

استخدام یکنفر ظرفشور جهت همکاری در شهر همدان

رونمایی از مستند بانو

ضرورت ارتقای دانشگاه نوشیروانی بابل به صنعتی بین المللی

روسیه خواستار دوری آژانس بین المللی انرژی اتمی از سیاست بازی شد

دشمن تلاش می کند راهپیمایی اربعین دیده نشود

نکات خوش پوشی برای خانم های چهارشانه

لیست تجهیزات پست و کاربرد آن ها

پروژه با موضوع طراحی یخچال به همراه اسمبل کامل پارت ها و قیدبندی

جزوه تکنیک های پاسخ گویی بدون حل تست

نمونه مسایل کدنویسی آجاکس

استخدام کارشناس پشتیبان سایت خانم در تهران

عکس متفاوت بازیگر محبوب «پایتخت» /عکس

دیدار صالحی و سرپرست موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی

تحقیق پیکاسو و زندگی او

تحقیق پست مدرنیسم و هنرهای تجسمی

تحقیق دستور العمل ساختن پاپیروس

ترجمه مقاله آنالیز چارچوب مدیریت پاداش دهی با روش های تصمیم گیری چند معیاره

پرسشنامه باورهای معرفت شناختی

تحقیق بررسی نظام پاسخگویی مبتنی بر عملکرد در بیمارستان حضرت رسول در سال 1382

تحقیق آموزش مدیریت منابع انسانی

تحقیق آموزش الزامی در بهره وری نیروی انسانی

تحقیق اصول سرپرستی

تحقیق پرورش مهارت های سرپرستی روابط عمومی

حضور مردمی در اربعین از 100 کشور

اعلام آمادگی برخی نمایندگان برای اعلام شفاف آراء در مجلس

آبروی هلال احمر ایران رفت| نماینده ولی فقیه جلسه را تحریم کرد

تحقیق شایسته سالاری

تحقیق بررسی وضعیت کار و زمان سنجی برنامه ها در شرکت زامیاد

تحقیق رویکرد تی. یی. ای.ام در ارزیابی عملکرد منابع انسانی

استخدام نیروی خانم و آقا جهت کار در فست فود در مشهد

استخدام صافمکار جهت همکاری در شهر بندر عباس

مردم 100 کشور در اربعین شرکت می کنند

تحقیق سازمان های کامیاب امروز، سازمان های یادگیرنده و دانش آفرین

تحقیق 160 نکته در مورد مدیریت

10 سال غفلت از «معرکه» ها

10 سال غفلت از «معرکه» ها