مطالب مرتبط:
عمر البشیر برای محاکمه وارد دادگاه شد
مدیرکل دفتر امور سیاسی استانداری: سمنان 31 حزب دارد
مناظره موسوی و قوچانی درباره اخلاق سیاسی و پرونده میترا استاد/ چه کسی مقصر است؟
تحقیق د رمورد جامعه شناسی سیاسی- تعداد صفحات 44 ص -فرمت فایل word ورد
پرونده سکه ثامن در آستانه ارسال به دادگاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 مرداد 1398 ساعت 14:232019-08-19سياسي

دادگاه ها نباید سیاسی باشند


شکی نیست که همراه با عبدالفتاح سلطانی ، نسرین ستوده ، ناصر زرافشان و .

یکی از وکلای شجاع و حرفه ای ایران است.

از آن دست وکلایی نیست که در دفتر شیک بنشیند، - مستقل آنلاین/گروه سیاسی - هرمز شریفیان / آیا در جهان جرمی به نام جرم سیاسی داریم؟ و اگر در ایران این الزام وجود دارد که جرم سیاسی تعریف شود، چه مصداق هایی باید برای آن آورد تا بتوان کسی را به جرم سیاسی متهم کرد؟ بله، در برخی نقاط دیگر دنیا هم جرم سیاسی وجود دارد.

اما در کشور ما تاکنون سعی شده به روشی که به جرائم دیگر رسیدگی می شود به جرم سیاسی نیز رسیدگی شود.

در صورتیکه رسیدگی به جرائم سیاسی برابر آنچه در قانون اساسی تصریح شده، باید تفاوت هایی با سایر جرائم داشته باشد.

برای مثال رسیدگی به یک جرم عادی مانند خیانت در امانت، رسیدگی در مرحله مقدماتی "تفتیشی" و در واقع سری است و جنبه های رسیدگی قضایی به آن پررنگ تر است.

اما در جرم سیاسی، در قانون اساسی پیش بینی شده که با حضور هیأت منصفه رسیدگی انجام گیرد و در واقع ، "جامعه" در مورد گناهکاری متهم یا بی گناهی او قضاوت می کند و قاضی فقط مجازات را در صورت مجرم شناخته شدن متهم تعیین می کند.

هیات منصفه به نحوی نماینده افکار عمومی و جامعه است یعنی آیا جامعه می انگارد کاری که شخص کرده، هنجارشکنی است؟ جامعه را متضرر کرده و باید مجازات شود؟ و آیا از نظر جامعه و نه قاضی، گناهکار است یا نه؟ در جرائم سیاسی که متاسفانه حاکمیت هنوز آن را به رسمیت نشناخته و آن را امنیتی تلقی می کند پیش بینی شده که با حضور هیات منصفه برگزار شود و هیات منصفه هم یعنی برکشیده از جامعه و صرف نظر از دیدگاه قضایی آن.

به عبارت دیگر، هیات منصفه باید از سوی مردم تعیین شده باشد همان هیات منصفه ای که "مجلس ششم" آن را تصویب کرد و اجرا نشد و نه آنچه اینک بعنوان هیأت منصفه در پرونده های مطبوعاتی وجود دارد.

برای مثال در آمریکا کلیه جرائم با نظر هیات منصفه شروع به رسیدگی می شوند.

هیات ژوری اولیه تشخیص می دهد که آیا متهم جرمی را مرتکب شده یا نه که اگر شده باشد روند رسیدگی آغاز می شود و در جریان محاکمه هم با حضور هیأت منصفه رسیدگی انجام می گیرد و در پایان، این هیأت منصفه است که در چند کلمه اعلام می کند که متهم گناهکار است یا بی گناه، پس از آن قاضی رای خود را به شرحی که قبلا عرض کردم صادر می کند.

مصداق های جرم سیاسی از نظر حقوقی چیست؟ اگر شما به خیابان آمدید و به تصمیم حاکمیت اعتراض کردید و در اثر هیجانات اقدامی کردید که نباید می کردید، جرم محسوب می شود.

آنگاه بررسی می کنند که اقدام شما از روی باورهای سیاسی است یا بر اساس منافع شخصی؟ اگر براساس حالت اول باشد، می گویند عمل شما "جرم سیاسی" است.

سپس هیات منصفه تشکیل می شود(البته نه این هیات منصفه ای که اکنون برای مطبوعات وجود دارد چون اصلا آن را هیات منصفه نمی دانم) که بگوید این شخص گناهکار است یا نه و قاضی تنها مجازات را تعیین می کند.

با توجه به انتقادهای زیادی که به عملکرد قوه قضاییه وارد می شود آیا انتصاب آقای "ابراهیم رییسی" به ریاست این قوه را منشا اثرات مفید و مهم ارزیابی می کنید؟ اگر دقت کنید از بدو استقرار نظام و قبل از اصلاح قانون اساسی پیش بینی شده بود که "رییس دیوان عالی کشور" در مشورت با قضات انتخاب شود.

"شهید بهشتی" که بنا به جهاتی احترام ویژه ای برای ایشان قائلم، زمانی که انتخاب شد، قضات اعتراض کردند که نه تنها توجهی به اعتراض شان نشد بلکه ترتیبات دیگری دادند.

سپس آقایان "موسوی اردبیلی"، "محمد یزدی"، مرحوم "هاشمی شاهرودی" و آقای "آملی لاریجانی" که هیچکدام تجربه ای در کار قضایی نداشتند و به طورمطلق با دستگاه قضا بیگانه بودند و صرفا براساس اعتماد رهبری، منصوب شدند.

یادم می آید مرحوم "هاشمی شاهرودی"، چندماه پیش از اینکه کارشان را به طور رسمی به عنوان رییس قوه قضاییه آغاز کند در ستاد مرکزی این قوه در کاخ مرمر مستقر شد و خبر داشتم که ایشان مدت ها بررسی کرد تا قوه قضاییه را بشناسد و بداند که باید چه کند.

این ناآشنایی که به آن اشاره می کنید از جهت اجرایی است؟ به طور کلی قوه قضاییه را نمی شناختند و آشنایی نداشتند چون در این کار دشوار سابقه علمی، اطلاعی و پیرامونی نداشتند و تنها پوسته را شناخته بودند.

این ناآشنایی صدمات جبران ناپذیری به دستگاه قضایی می زند چون وقتی قرار باشد کسی دستگاهی را که نمی شناسد، اداره کند ناچار است به کسانی اعتماد کند که گمان می کند آنان اورا درست راهنمایی می کنند اما بعضا از آن اعتماد ها، سو استفاده شد.

مرحوم شاهرودی وقتی مسئولیت قوه قضاییه را پذیرفت، گفت: "من ویرانه ای را تحویل گرفتم" و درست هم گفت.

او برای مدتی برخی سوء رفتارها را متوقف کرد چون شنیده بود که برخی جاها به "دکان" تبدیل شده اما در دوره دوم تصدی او بازهم عده ای سوء استفاده های خود راآغاز کردند.

با آمدن آقای "آملی" هم این روند کمابیش ادامه یافت که اینک شاهد دستگیری عده ای هم هستیم.

قبلا در یکی از مصاحبه هایم به این نکته اشاره کردم که آقای "رییسی" از این نظر با روسای پیشین قوه قضاییه متفاوت است چون در درون دادگستری و قوه قضاییه بوده، ساختار را می شناسد و با مشکلات آشنا است و به همین دلیل با داشتن حسن نیت می تواند دریابد که چه خبر است و آیا مشاورانش راست می گویند یا غرض شخصی دارند.

تصمیم های اخیر آقای رییسی مورد استقبال حقوقدانان است و امیدواریم استمرار داشته باشد و نسبت به توصیه های کسانی که دلسوز دستگاه قضا هستند، گوش ها شنوا باشد.

و ای کاش برخی افراد که برای پاک شدن دستگاه طرح و برنامه ارائه می کنند از وکلایی که پرونده های خاصی را در دست دارند نیز دعوت و با آن ها هم مشورت کنند.

به طور دقیق یکی از پرسش های مشخص این است که آیا روسای قوه قضاییه تا به حال، حقوق دانان و وکلای مستقل را از کانون وکلا برای مشورت گرفتن دعوت کرده اند؟ به نحوی با کانون وکلا تماس هایی دارند، عضا هیأت مدیره هم مشکلات کانون را مطرح می کنند اما تقریبا هیچیک از مدیران کانون با مشکلات مربوط به دادگستری در بخش حقوق بشر و امنیتی، آشنا نیستند چون وکالت در این گونه پرونده در کارنامه آن ها جای ندارد و بیشترین نقدها هم نسبت به کارهایی است که در این بخش از دستگاه قضا صورت می گیرد.

البته فساد اقتصادی و اخلاقی که مقامات شامخ قضایی به آن ها اشاره می کنند باید ریشه کن شود اما در واقع بیشتر انتقادهای وارده به قوه قضاییه در بخشی است که تحت تأثیر نیروهای خارج از این قوه با دخالت های خود، قاضی را به سمتی سوق دهند که ممکن است نتواند بی طرفی را رعایت کند.

به نظر شما قوانین کیفری و جزایی ما نیاز به بازنگری و تغییر دارند؟ سال 92 در قوانین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی اصلاحات جالب و جذابی صورت گرفت که به شخصه بسیار علاقه مندم که ادامه داشته باشد.

مواردی مانند مجازات های جایگزین و مجازات هایی که حبس نداشته باشند.

در آیین دادرسی کیفری هم تغییرات بسیار خوبی صورت گرفت و غیر از "تبصره ماده 48" این قانون، بقیه موارد را می پسندم.

اما نکته ای که اهمیت دارد اجرا شدن این تغییرات است ما در حوزه کیفری قوانین درستی مانند "ممنوعیت شکنجه"، "ممنوعیت بازداشت های غیرقانونی" و .

داریم که استفاده از مجازات های جایگزین، جمعیت زندانی را کم می کند و نوعی "تنبه" و "سازش" در آن دیده می شود.

ایجاد هیات های حل اختلاف و میانجی و نه شورای حل اختلاف که بین طرفین دعوا، سازش ایجاد کنند؛ این ها همه نهادهای جدیدی است که در قانون پیش بینی شده و برای همین گمان می کنم که قوانین جزایی ما در حال حاضر خوب هستند و فقط به نظارت دقیق نیاز دارند تا اجرا شوند.

در صورت نظارت دقیق، دیگر شاهد موارد "ایراد اتهامی که با واقعیت انطباق ندارند" نخواهیم بود.

برای مثال، شخصی در مقابل مجلس بدون هیاهو و جنجال اعتراض کند و او را به اتهام "تبلیغ علیه نظام" یا "اقدام علیه امنیت ملی" دستگیر کنند.

مشکل اینجاست که این شخص، این جرم ها را مرتکب نشده و به همین دلیل، ضابطین، دادسرا و دادگاه هایی که در این خصوص محاکمه هایی برگزار می کنند باید تحت نظارت قرار گیرند.

آیا این موارد ناشی از فشارهای بیرونی نیست؟ یعنی اینکه قوه قضاییه بخواهد موارد قانونی را اجرا کند اما این فشار بیرونی، نگذارد؟ اگر قاضی مستقل و دستگاه نظارت در قوه قضاییه مستقل از تمام امور امنیتی و غیره باشد، این مشکل هم برطرف می شود.

وقتی یک قاضی برخلاف موازین صریح قانونی، مصداق را نا به جا به کار می برد و حکمی صادر می کند، دادسرای انتظامی قضات باید بتواند با او برخورد کند.

اما وقتی برخورد نمی شود ممکن است برخی از تعقیب، مصونیت داشته باشند که این مشکلات پیش می آید این را تاکید کنم که منظورم کلیت قوه قضاییه نیست بلکه اشاره ام به برخی از قضات است.

درحال حاضر پرونده هایی وجود دارند که جنبه جهانی پیدا کرده اند مانند حقوق بشر، حقوق صنفی روزنامه نگاران، کارگران و معلمان و فعالان محیط زیست.

در حالیکه برخی نهادها و وزارت خانه های ذیربط و حقوق دانان برجسته، اتهام های وارده به این افراد را قانونی نمی دانند.

برای جلوگیری از چنین روندی چه باید کرد؟ در حال حاضر افکار عمومی به سمتی و سویی است که حتی اگر فرض کنیم این افراد مجرم باشند هم برایشان قابل قبول نیست و دستگاه قضا در برابر افکار عمومی قرار گرفته است.

چه باید کرد که این ذهنیت نسبت به قوه قضاییه تغییر کند؟ سیاست باید از دریچه دادگاه به بیرون پرتاب شود.

یادم هست آقای "محمد یزدی" در زمان ریاست بر قوه قضاییه، جمله جالبی گفت که هرچند به آن عمل نمی شد اما این بود: "اگر سیاست وارد دادگاه شد، عدالت از پنجره بیرون می رود" و این یک واقعیت است.

اگر بخواهیم مخالفان و معترضان را با "چوب قضاوت" سرکوب کنیم، مشکلی که به آن در پرسش تان اشاره کردید پیش می آید.

اینجاست که می گویم خداکند آقای رییسی بتواند این کار را انجام دهد و افرادی که سال ها در این زمینه تکیه بر مسند قضاوت زده اند باید بین شاکی این پرونده ها که حاکمیت است و متهمین قضاوت کنند لکن غالبا متاسفانه با تعصبی و ارادتی که به حاکمیت دارند عملشان در واقع قضاوت نیست بلکه دفاع از حکومت است.

اگر رییس قوه قضاییه بتواند آنان را به امور قضایی دیگری بگمارد و قضاتی به این نوع پرونده ها رسیدگی کنند که وقتی به پرونده های امنیتی و در واقع سیاسی و مطبوعاتی رسیدگی می کنند گوش خود را به هرگونه توصیه و درخواستی از ناحیه اشخاص خاص ببندند و بین شاکی (حکومت) و متهم فقط قضاوت کنند نه اینکه خودشان شاکی باشند یا خودشان را نماینده شاکی بدانند.

رییس قوه قضاییه باید بسیار مقتدر باشد تا جلوی این روند را بگیرد و امیدوارم که به تدریج بتواند.

تردیدی نیست در بین وکلای دادگستری افرادی کاردان، شجاع و متعهد وجود دارند.

نام های درخشانی که نه تنها از وجودشان استفاده نمی شود بلکه محدودیت و زندان هم می کشند و هزینه می دهند چرا با چنین وکلایی آگاه و شجاع، چنین برخوردهایی می شود؟ نه تنها از توانایی آنان استفاده نمی شود بلکه همانطور که اشاره کردید، برخورد هم می شود و با توجه به سماجتی که این افراد برای وکالت برخی پرونده ها دارند و برای اینکه دست آنان را کوتاه کنند، قانون را دور زده و تبصره ای در آن تعبیه کرده اند که مانع حضور آنان در پرونده هایی شوند که وکلای خاصی حاضر به قبول و دفاع از متهم آن هستند.

جالب است شما این نکته را بدانید و بارتاب دهید که آقای "علی مطهری" نماینده مجلس در مراسم جشن استقلال کانون وکلا که خودم در آن حضور داشتم، گفت: "تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری را بدون طرح در مجلس به قانون اضافه کردند".

ماده 48 قانون دادرسی کیفری یک ماده بسیار خوب است که تا به حال نداشتیم و می گوید، "به موجب اصل 35 قانون اساسی، متهم حق دارد در تمام مراحل از حضور وکیل بهره مند باشد ".

اما گفته شد که نمی توانیم پرونده های سری، امنیتی و محرمانه را به وکلایی بسپاریم که به متهم یاد بدهد چگونه از خود دفاع کند.

در گام نخست گفتند که قاضی بتواند در 5 روز اول مانع حضور و دیدار وکیل با متهم شود.

وقتی به شورای نگهبان رفت، شورا آن را خلاف قانون اساسی تشخیص داد و عنوان کردند که متهم را نمی توان از داشتن وکیل حتی برای یک روز هم محروم کرد چون مغایر اصل 35 قانون اساسی است .

آقای مطهری می گفت وقتی مصوبه برگشت ما نفهمیدیم چه کسی آمد و این تبصره را گذاشت که وکلای پرونده باید مورد تایید رییس قوه قضاییه باشند.

این تبصره غیر قانونی است اما اعمال و اجرا می شود صرفا به این دلیل که وکلایی که به آنان اشاره کردید نتوانند در دادگاه هایی با پرونده های خاص وکالت کنند.

خودم وکالت دو تن از متهمان پرونده معروف به محیط زیست را برعهده داشتم.

بازپرس اجازه داد از یکی شان دفاع کنم و جالب است که برای همان یک تن قرار منع پیگرد برای جاسوسی و مشارکت در جاسوسی صادر شد ولی وقتی پرونده به دادگاه رفت رییس دادگاه نگذاشت که به دفاع از او ادامه دهم.

درباره نفر دوم، بازپرس اصلا اجازه ندادکه وکالتش برعهده من باشد و گفتند باید وکیل تسخیری بگیرد و وکیل تسخیری باید از بین وکلایی باشد که رییس قوه قضاییه به او اعتماد دارد.

آخر این چه حرفی است؟ یعنی قوه قضاییه کسی را متهم کرده و خودش برای او وکیل معین می کند؟! به جرات می توان گفت که اعتماد مردم نسبت به دستگاه قضا پایین آمده در حالیکه باید عکس این قضیه باشد.

به طور کلی برای ترمیم این بی اعتمادی چه پیشنهادی دارید؟ اولا قضات باید از بین حقوق دانان انتخاب شوند.

اینکه افراد از رشته ها و رسته های دیگر بدون اینکه حقوق خوانده باشند در مسند قضاوت قرار گیرند، به روند و نتیجه کار لطمه خواهد زد.

در گذشته صلاحیت قضات از نظر علمی و اخلاقی دقیق و در هر مرحله ای مورد بررسی قرار می گرفت و ارزیابی می شد.

اکنون افرادی بسیار محترم، صالح و سالم در حوزه علمیه فقط فقه خوانده اند اما از حقوق و آیین دادرسی که فوق العاده مهم است، اطلاعی ندارند چون درس حقوق را در دانشکده های حقوق نخوانده اند ولی بعضا با یک ابلاغ سه خطی، رییس دادگاه می شوند در حالیکه برای این کار تربیت نشده و دوره ندیده اند.

به خدا قسم که کار قضایی بسیار کار دشواری است و یکی از دلایلی که دستگاه قضا به این روز افتاده این است که برخی بدون داشتن صلاحیت علمی و گاهی اخلاقی، به کسوت قضا وارد شده اند.

اگر کسی دوست دارد قاضی شود، اشکالی ندارد اما باید دانشکده حقوق را هم بگذراند.

در برخی موارد هم به دستگاه نظارت اجازه داده نمی شود که به تکلیف قانونی خود عمل کند مثلا همین آقای "سعید مرتضوی" ده سال پیش از اینکه آن تخلفات معروف را مرتکب شود در دادسرای انتظامی قضات پرونده داشته است.

شنیدم که بالاترین مقام دستگاه قضا در آن زمان به دادسرا رفته و گفته حق ندارید قاضی مرا تحت تعقیب قرار دهید.

اگر دستگاه نظارت در آن زمان با او برخورد مناسب کرده بود، او این همه مشکل درست نمی کرد.


کلید واژه ها: سیاسی - جامعه - جرائم - قانون اساسی - پیش بینی - مجازات - قاضی - نسرین ستوده - قضایی - قانون - ایران - هایی - صورت - بینی - آمریکا - اعتراض - خیابان - محاکمه - برگزار - خیانت - تشخیص - ستوده - همراه - تصمیم - تفاوت - شروع - دفتر - کشور - کلیه - جهان

آخرین اخبار سرویس:
عربستان سعودی عضو شورای حکام آژانس انرژی اتمی شد

کمیسیون صنایع یکشنبه ایرادات شورای نگهبان به طرح ساماندهی خودرو را رفع می کند

مسئولیت روحانیت نسبت به شبهات و ابهامات موجود از زبان تولیت آستان قدس رضوی

انتصاب مشاور رییس سازمان تبلیغات اسلامی در امور قرآنی

آغاز ثبت نام کاروان های اربعین بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد

عربستان عضو شورای حکام آژانس انرژی اتمی شد

استایل «الهام پاوه نژاد» در جشن تولدش/ عکس

از نامه دانش آموز روستایی به مقام معظم رهبری تا ساخت 1644 مدرسه

عربستان عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی شد

ایزدی: عدم مذاکره نشان دهنده نتیجه ندادن سیاست های آمریکا است

تلاوت ترتیل صفحه 154 قرآن باصدای خلیل الحصری+صوت و متن آیات

خط حزب الله 202 | این هنوز آغاز کار است

شعر خراسان هنوز چاووش خوان است/ تفاوت آشکار شعر آیینی و شعر هیأت

درخواست 29 تشکل دانشجویی برای ورود دادستانی به ماجرای دروغ پراکنی ها درباره دختر آبی

حکایت ارادتی به سیدالشهدا (ع) از جنس باران در دل حسینیه ایران+تصاویر

وزارت خارجه برای آزادی استاد ایرانی از زندان های آمریکا اقدامات موثرتری را انجام دهد

جمالی: مذاکره با هیات حاکمه فعلی آمریکا معنایی ندارد

گفت وگویی با «گل آقای هرمزگان»/ خالو راشد را بیشتر بشناسید

سومین رژه هوایی مشترک ارتش و سپاه 31 شهریور برگزار می شود

معمای جنایی با جایزه – هفته هفتم + اسامی برندگان ششمین مسابقه

عکس| تولد لاکچری برادر «الناز شاکردوست»

با پیشنهاد فدراسیون کشتی و موافقت لالوویچ/ منصور برزگر عضو تالار مشاهیر اتحادیه جهانی کشتی می شود

لیگ اروپا؛ پیروزی دلچسب آرسنال در شب شکست لاتزیو و اسپورتینگ

توجه به نسل جوان باید از اولویت های حوزه باشد/ لزوم تسلط طلاب بر مسائل اجتماعی سیاسی زمانه

مره صدق: آمریکا به دنبال حل مسائل و کاهش تنش از طریق دیپلماتیک نیست

عربستان سعودی عضو شورای حکام آژانس انرژی اتمی شد

نماینده مجلس: زنگنه در حال اجرای بی سروصدای طرح برندینگ است

عربستان عضو شورای حکام آژانس انرژی اتمی شد

نظر جیمی کارتر درباره پیروزی ترامپ در انتخابات 2020

شیخ عیسی قاسم، مهمان ویژه کنگره بین المللی امام سجاد (ع)

تصویر هوایی دیدنی از نصف جهان

ظریف بامداد جمعه عازم نیویورک می شود

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح شنبه 30 شهریور 98

مردم حق دارند از رای و موضع گیری نمایندگان مجلس مطلع باشند

ایران در زمینه جنگ الکترونیک قوی تر از گذشته خواهد شد

اتهامات بدون سند سعودی باید در مجامع بین المللی پیگری شود

آیت الله عیسی قاسم سخنران ویژه گردهمایی اربعینی ها

اگر یارانه تان قطع شده بخوانید

پلمب یک فروشگاه زنجیره ای در حال تاسیس در دماوند

برگزاری کنفرانس بین المللی مسیر معنویت و گفت وگوی ادیان جاده ابریشم

هنگام بلاک شدن در اینستاگرام راه حل چیست؟

رییس جمهور مستعفی یمن وزیر خارجه دولت خود را تغییر داد

جملات آتشین پرویز پرستویی علیه مدیر شبکه 3

عضویت عربستان در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی

آغاز سال تحصیلی جامعه المصطفی العالمیه

کولاکوویچ: تیم های آسیایی انگیزه زیادی برای رویارویی با ما دارند

صعود بازیکنان ایران به جمع 64 بازیکن برتر رقابت های جهانی تن ‎بال

تلاوت ترتیل صفحه 155 قرآن باصدای مرحوم مصطفی اسماعیل+صوت و متن آیات

آیین آغاز سال تحصیلی جامعه المصطفی العالمیه ـ مشهد

ارائه دیدگاه ملی، برای وحدت گروه های فلسطینی

اطلاعیه باشگاه زنیت روسیه درباره مصدومیت آزمون

آیت الله العظمی نوری همدانی: دشمن سعی می کند بین ایران و عراق ایجاد اختلاف کند

نظر جیمی کارتر درباره پیروزی ترامپ در انتخابات 2020

این حسینیه، 12 مجلس عروسی به خود دیده است

عربستان سعودی عضو شورای حکام آژانس انرژی اتمی شد

به خیل بیکاران بنگرید!

سن ازدواج حداقل 18 سال باشد

مسئولان چند ماه دیگر باید اولین کارنامه خود در اجرای بیانیه گام دوم را ارائه دهند

آمریکا برای روحانی و ظریف ویزا صادر کرد

تفقه و تبلیغ دین دو وظیفه مهم حوزویان است

آمریکا برای روحانی و ظریف ویزا صادر کرد

دیدار کاروان «حفاظت از منافع ملت» با امام جمعه خرم آباد

تو را به جان مادرت دستم را بگیر/طبیبی که فوق همه تخصص های عالم را دارد

چند سروده عاشورایی از یک بانوی شاعر/ تمام عمر من با گریه پای روضه ات سر شد

اربعین رمز استمرار حرکت امام حسین(ع) است

پیش بینی حضور 3 میلیون زائر ایرانی در پیاده روی اربعین

مسئولان چند ماه دیگر باید اولین کارنامه خود در اجرای بیانیه گام دوم را ارائه دهند

اجتماع بزرگ عاشقان اربعین حسینی (ع)

دنیزلی: در کورس قهرمانی خواهیم بود/ مشکل گلزنی را به زودی حل می کنیم

عربستان: تسلیحات حمله به آرامکو ایرانی بود/ لاوروف: اتهام زدن به ایران دردی را دوا نمی کند

دستور حناچی برای عزل پیمانکاران خاطی در موضوع حذف نام شهدا

روحانیت باید نسبت به شبهات و ابهامات جواب علمی و منطقی داشته باشد

عربستان سعودی عضو شورای حکام آژانس انرژی اتمی شد

آیت الله نوری همدانی: فقر زیبنده جامعه اسلامی نیست/اظهارات زرینچه درباره لباس جنجالی استقلالی ها

عضویت عربستان در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی

سخنان بشار الجعفری در شورای امنیت سازمان ملل متحد

نام نویسی حدود 700 هزار نفر در سامانه سماح برای شرکت در مراسم اربعین

عضویت عربستان در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی

فال روز جمعه 29 شهریور 1398

حداقل قد برای معافیت از سربازی چقدر است؟

رویترز: آمریکا برای روحانی و ظریف ویزا صادر کرد

اجتماع عظیم زائران اربعین حسینی

دومین اجتماع بزرگ عاشقان اربعین حسینی

رییس ستاد انتخابات: حضور مردم در این دوره از انتخابات مجلس از ادوار قبل بیشتر خواهد بود

رکوردشکنی بارسلونا از حیث کسب درآمد در فصل جدید

تارتار: بازیکنان در زمین مراقب همدیگر باشند/ از بازی با سپاهان 3 امتیاز می خواهیم

وزیر فرهنگ: از روایت های تاثیرگذار و ادبی حرکت مردمی در اربعین استفاده می کنیم

امروز رمز پیروزی ما در جنگ تمام عیار استکبار علیه کشورمان حفظ اتحاد و انسجام درونی است

شمارش معکوس برای بهره مندی از معافیت 28 و 29 ماه سابقه ایثارگری

آمریکا روادید روحانی و ظریف را صادر کرد / ظریف جمعه به نیویورک می رود

ترامپ و مکرون درباره ایران گفتگو می کنند

دانشجویان و طلاب در نماز جمعه فردای اراک حضور می یابند

خبر20، 28 شهریور 98

امریکا وزیای ظریف و روحانی را صادر کرد + جزییات

کاروان پیاده روی مشهد تا کربلا وارد ایذه شد

47 عنوان برنامه در هفته دفاع مقدس در کهگیلویه اجرا می شود

تصاویر / افتتاح گردان صاحب الزمان(عج) ویژه طلاب و روحانیون بسیجی کرمان

انتخاب اعضای جدید شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی

ظریف بامداد جمعه راهی نیویورک می شود

دشمن در صورت آغاز 31 شهریور دیگر، جوابی سخت تر از گذشته خواهد گرفت

دادگاه ها نباید سیاسی باشند

دادگاه ها نباید سیاسی باشند