مطالب مرتبط:
آنچه پشت مصدق را شکست...
حکم پرونده حادثه سقوط اتوبوس در دانشگاه آزاد صادر شد
روزی که مصدق از آمریکا کتک خورد/ اختصاص هزینه یک میلیون دلاری برای کودتای 66 سال قبل
دانلود کتاب صوتی سقوط اثر آلبر کامو MP3
نگاهی به برترین گل های فوتبال اروپا در هفته ای که گذشت + فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 مرداد 1398 ساعت 14:232019-08-19سياسي

سقوط مصدق از نگاهی دیگر


بسیاری از حوادث جامعه توسط سیاستمداران و آدم های شناخته شده اتفاق نمی افتد، بلکه افرادی زمینه بروز آن اتفاق را فراهم می کنند که ما معمولاً آن ها را نادیده می گیریم.

- یک مورخ می گوید: بسیاری از حوادث جامعه توسط سیاستمداران و آدم های شناخته شده اتفاق نمی افتد، بلکه افرادی زمینه بروز آن اتفاق را فراهم می کنند که ما معمولاً آن ها را نادیده می گیریم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا- نقش مهم تاریخ در تفکر بشر با مفاهیمی مانند تأثیر شرایط مادی و نوع نگاه اجتماعی در رفتارهای آدمی و درنتیجه وقوع حوادث تاریخی مرتبط است، به گونه ای که کسب تجربه از تاریخ، ماحصلی است که پیش روی ما قرار می گیرد؛ از سویی دیگر، بررسی تاریخ می تواند به ما در شناخت اکنونمان کمک کرده و راهگشایی برای انتخاب ها و تصمیم سازی ها باشد.

کودتای 28 مرداد، یکی از وقایع مهم تاریخ ایران است که مسعود کثیری، مورخ و مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی اصفهان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا- آن را مورد بررسی قرار داده و با پرداختن به این واقعه و برشمردن اهمیت تاریخِ اندیشه در مقابل روایت و تحلیل تاریخ، از نقش تأثیرگذار ساکنان محله شهر نو در کودتای 28 مرداد و سقوط دولت مصدق سخن گفته است.

مشروح سخنان این عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان را در ادامه می خوانید: چشم ها را باید شست تاریخ دو جنبه دارد: بخشی روایت تاریخ است؛ یعنی تاریخ به منزله روایت گذشته، که در این قسمت مورخان نسبتاً به خوبی عمل کرده اند و بخش دوم؛ تاریخ به منزله تحلیل گذشته است.

در بخش اول، روایت یکی است اما تحلیل ما در هر زمان متفاوت است.

نگاهی که امروزه به تاریخ وجود دارد نگاه جدیدی است و ما معتقدیم که تاریخ دیگر صرفاً روایت گذشته و حتی صرفاً تحلیل گذشته هم نیست بلکه تاریخ؛ تاریخ اندیشه ها و عقاید است و به همین دلیل باید به ریشه های حوادث تاریخی بپردازیم و به دنبال عللی باشیم که چرا این حوادث اتفاق افتاده است.

پیش از این، در تاریخ معمولاً تاریخ سیاستمداران و آدم های بزرگ و تاریخ مذکر مورد نظر بود، اما امروزه در دنیای پسامدرن سعی می کنند به شکل دیگری به تاریخ نگاه کنند و می گویند تاریخ، دیگر تاریخ آدم های معروف و سیاستمداران نیست، آن ها نیستند که تاریخ سازند بلکه افرادی تاریخ ساز هستند که در گوشه و کنار جامعه زندگی می کنند، اما ما عادت به دیدن آن ها نداریم و اگر تاریخ را به درستی تحلیل کنیم در می یابیم که بسیاری از حوادث در جامعه توسط آدم های بزرگ اتفاق نمی افتد بلکه افرادی زمینه آن را فراهم می کنند که ما آن ها را نادیده می گیریم.

ما امروزه باید به تاریخ خود به شکل دیگری نگاه کنیم و برای اینکه بتوانیم از حوادث تاریخ استفاده مناسب ببریم و به کمک تاریخ، آینده را برای خود پیش بینی کنیم باید روایت خود را از تاریخ بنویسیم؛ به قول سهراب چشم ها را باید شست و جور دیگر باید دید.

حادثه 28 مرداد هم اگرچه بسیار معروف است، اما روایت های بسیار متعددی درباره آن وجود دارد و برخی از این روایت ها برجسته شده و بسیار دیده شده اند و برخی نیز دیده نشده است.

نفت ایران و تاخت وتاز استعمارگران چه چیزی باعث شد کودتای 28 مرداد اتفاق بیفتد؟ این سؤالی است که در ذهن بسیاری از پژوهشگران وجود داشته است.

زمانی که نفت در ایران کشف و استخراج شد به معضل بزرگی برای ما تبدیل شد چرا که قدرت های استعماری ازجمله انگلستان و بعدها شوروی و آمریکا، همه می خواستند به این منبع دست داشته باشند و این موضوع باعث شد که کشور ما صحنه تاخت وتاز سیاستمداران و حتی نظامیان کشورهای بیگانه قرار بگیرد.

انگلستان به مدت طولانی و شاید نزدیک به 30 سال نفت ما را به قیمت نزدیک به مجانی می گرفت و نه تنها منبع اصلی اقتصاد ما را غارت می کرد بلکه تمام شئون سیاسی و حیات اجتماعی و آزادی های مدنی ما را هم لگدکوب کرده بود، پس به نفع انگلستان بود که ما حکومت های دیکتاتور و سرکوبگر و از لحاظ توسعه و فرهنگی نیز مردمی عقب مانده داشته باشیم و شئون کشور ما دست آن ها باشد و این بلایی بود که دولت انگلستان به واسطه نفت بر سر ما آورد.

البته بارها سعی شد تا استیلای انگلستان بر شئون سیاسی اجتماعی از بین بروند اما این اتفاق نیفتاد.

بعد از جنگ جهانی دوم، فضای سیاسی تا حدی بازتر شد و بحث نفت دوباره داغ و منجر به ملی شدن صنعت نفت شد.

ملی شدن نفت دو جنبه داشت؛ یکی بحث اقتصادی و دیگری بحث سیاسی.

سردمداران کشور ما ازجمله مصدق و نیروهای ملی مذهبی که در رأس آن ها آقای کاشانی قرار داشت، عنوان می کردند که هدف از ملی شدن فقط پول آن نیست بلکه اعتقاد داشتند که ما حتی حاضریم چاه های نفتمان را آتش بزنیم ولی انگلیسی ها از این مملکت بروند.

از آن طرف هم دولت انگلستان تمام پیشنهادهایی که چه از طریق بانک جهانی و چه آمریکا بر سر میانجیگری بر سر نفت ارائه می شد رد می کرد، چون فقط نفت برای آن ها مهم نبود بلکه می خواستند الگویی که در حال ایجاد است یعنی ملی شدن نفت و نفت ملی به شکست منتهی شود چرا که می گفتند اگر بنا باشد ایرانی ها این کار را انجام بدهند فردا روز برای مصری ها و هندی ها و سایر کشورها نیز این امر به یک الگو تبدیل شده و دست ما از دنیا کوتاه می شود.

به همین دلیل اعتقاد داشتند که باید همین امروز محکم و قاطع جلوی حرکت ملت ایران را بگیرند و این دولت را سرنگون کنند.

دشمنان داخلی و خارجی ملی شدن نفت طبعاً دولت ملی ایران دشمنان زیادی داشت.

بخشی از این دشمنان که در رأس آن ها انگلستان بود تلاش می کردند هر طور که هست دولت را ساقط کنند.

بخش دیگری از دشمنان که کمونیست ها بودند تلاش می کردند هم بر منابع نفت شمال دست اندازی کنند و هم کمونیست را در ایران حاکم کنند، بنابراین با ابزاری که در اختیار داشتند و بالاترین این ابزارها که حزب توده بود، تلاش می کردند تا این کار را انجام دهند؛ از طرفی نیز طرف آمریکایی می خواستند هم در عرصه بین المللی نفت رقیب انگلستان باشند و هم از گسترش اردوگاه کمونیست جلوگیری کنند.

دربار هم دشمن دولت ملی بود و در آن برهه زمانی نمی خواست ملی شدن نفت اتفاق بیفتد چون دولت انگلستان را دولت قوی می دانست و می گفت اگر بنا باشد پادشاه آن گونه که حکومت مشروطه مشخص کرده صرفاً یک مقام تشریفاتی باشد و زمام امور به دست دولت باشد، این پادشاهی خیلی به درد ما نمی خورد.

شاه می خواست در کشور همه کاره باشد، درحالی که بر اساس قوانین مشروطه، شاه فقط یک فرد سمبلیک در کشور است و زمام امور به دست دولت است.

به همین دلیل شاه این موضوع را نمی پذیرفت و طبعاً افرادی هم که اطراف او بودند این گونه فکر می کردند.

بخشی از مَلاکین هم دشمنان دولت ملی ایران بودند، چون فکر می کردند باوجود دولت ملی ممکن است بخشی از منافع خود و نفوذ سیاسی خود را از دست بدهند.

بخشی از نیروهای مذهبی هم مخالف دولت ملی بودند چرا که فکر می کردند در صورت ملی شدن نفت یا دولت فعلی به سمت دولتی سکولار یا لاییک پیش می رود که این طبعاً به ضرر اقتدار مذهبی است و یا اینکه کمونیست ها حاکم می شوند که این نیز به ضرر خواهد بود.

بنابراین از چند جبهه مختلف علیه دولت ملی مصدق توطئه و مبارزه می شد اما دولت مصدق چطور توانست در عرصه داخلی و بین المللی قدرتمندانه عمل کند؟ دولت ملی و پشتیبانی به نام ملت با وجودی که آن زمان انگلستان تحریم های شدیدی را علیه ایران اعمال کرده و نفت ایران تحریم بود و دولت ایران عملاً از مهم ترین منبع خود محروم بود ولی دولت مصدق تدبیرهایی را بکار برد که این تدبیرها ازجمله فروش اوراق قرضه ملی، بسیار موردتوجه مردم هم قرار گرفت.

چرا این اتفاق افتاد؟ به دلیل اینکه مردم دولت را از خودشان می دانستند و احساس می کردند که این دولت برآمده از میان خودشان است و سعی می کردند تا آنجا که ممکن است از دولت حمایت کنند و بنابراین تیر هیچ کدام از این مخالفان بر دولت کارگر نبود.

این نشان می دهد که اگر دولتی در یک مملکت پشتیبانی به نام ملت داشته باشد هیچ دولت بیگانه ای نمی تواند بر آن استیلا داشته باشد اما امان از آن زمان که بین همان نیروهای مردمی اختلاف بیفتد که این اتفاق در دوران مصدق هم به توطئه بیگانگان انجام شد و کم کم بین گروه های مختلفی که باهم جمع شده بودند تا نهضت ملی را پیش ببرند، اختلاف افتاد که منجر به ایجاد شکاف های عمیقی بین طبقات اجتماعی جامعه شد و وقتی نهضت به پیروزی رسید برخی ها نقش خود را برجسته تر از آن چیزی که بود قلمداد کردند، برخی امر به آن ها مشتبه شد که شاید یک محبوبیت ذاتی دارند که این محبوبیت ذاتی می تواند تا ابد ادامه پیدا کند و این موارد منحصر به یک گروه نبود و هم نیروهای مذهبی و هم نیروهای ملی دچار این آفت شدند.

از اینجا اختلافات شروع شد و دشمن هم روی همین اختلاف ها دست گذاشت و باعث شد که شکاف های عمیق در صفوف ایجاد شود تا جایی که آیت الله کاشانی و مجلس هفدهم، رودرروی مصدق قرار گرفتند.

برخی از نزدیک ترین دوستان مصدق از وی جداشده و برخی نیز بی تفاوت و از نهضت جدا شدند و به این ترتیب دولت تضعیف شد و مردم هم سرخورده شدند و وقتی دیدند اختلاف در حدی شده که کسانی که تا دیروز دوست نزدیک هم بودند و برای پیشبرد یک هدف دست در دست یکدیگر داشتند اما حالا دارند علیه یکدیگر حرف می زنند سرخورده شدند و هرکسی به گوشه ای خزید و به این ترتیب نیروهای بیگانه احساس کردند که می توانند ورود پیدا کنند.

تا زمانی که مردم به شکل یَد واحد پشت سر دولت بودند هیچ دشمن و مخالفی نتوانست هیچ کاری انجام دهد اما زمانی که مردم سرکوب و محکوم و سرخورده شدند و سردمداران میدان کسانی شدند که سر در آخور بیگانگان داشتند این اتفاق افتاد.

کودتای کم هزینه برای توسعه پایدار باید به مردم اندیشید، باید مردم و رفاه عمومی را در رأس قرار دارد.

شاید هیچ کسی فکر نمی کرد که گروهی کودتای 28 مرداد را به نهایت برسانند که قبلاً هیچ حسابی روی آن ها باز نمی شد! در طول تاریخ، فحشا و روسپی گری در همه جوامع وجود داشته و قابل انکار نیست، در جامعه ما هم وجود داشته است.

زمانی که حکومت رضاشاه به قدرت رسید به دلایل مختلفی می خواست بحث روسپی گری را کنترل کند.

اسناد نشان می دهد آن قدر این مسئله حاد بود که درمانگاه های ویژه برای آن تأسیس شده بود و کارت بهداشتی برای خانم ها صادر شد و این افراد را در محله ای به نام قلعه شهر نو جمع کردند تا تحت کنترل باشند، اما این یک روی سکه بود؛ روی دوم سکه فضای اجتماعی وارد بر این قلعه یا این محله بزرگ بود و آن فضا چهره زشت فقر، بدبختی، بی سوادی، بی فرهنگی و توسعه نیافتگی بود.

خیلی از ساکنان این محله در مدت کوتاهی می مردند و در حیاط خانه دفن می شدند خیلی های دیگر هم یا در همان محله و محله های دیگر پراکنده می شدند و به کار قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان، گدایی و فحشای خارج از کنترل دولت و جرم و جنایت و بسیاری مسائل دیگر روی می آوردند؛ بنابراین دولت با محله ای افسارگسیخته مواجه می شود که در آن یک عده آدم های بدبخت در آن حضور داشتند و به این ترتیب باندهای مافیایی برای اقتصاد فحشا و جنایت راه اندازی می شد.

تهدید آخر و مشت آخر را چه کسانی بر فرق ملت ایران فرود آورد؟ این تهدید را همین افراد این محله وارد کردند درحالی که هیچ وقت ما عادت نکرده بودیم آن ها را ببینیم و به حساب بیاوریم.

تا روز 25 مرداد که اولین کودتا شکل می گیرد بازهم کودتا شکست می خورد چون تمام آن ها را پیش بینی کرده بودند اما کودتای 28 مرداد را چه کسانی پیش می برند؟ این کودتا را آدم هایی مثل پری بلنده، ملکه اعتضادی، اشرف چهارچشم، حسین رمضان یخی، شعبان بی مخ و خیلی افراد دیگری با حداقل هزینه ها پیش بردند که کسی آن ها را به حساب نمی آورد! درواقع از این افراد به عنوان ابزار استفاده کردند.

مثلاً گفتند آقای حسین رمضان یخی، فردا چند نفر چماق دار می توانی بیاوری که یک روز بیایند به مصدق فحش بدهند و ادارات دولتی را تسخیر کنند؟ و او هم تعدادی را مشخص می کرد.

اسنادی موجود است که دولت آمریکا پیش بینی کرده بود 10میلیون دلار باید برای این کودتا خرج کند، اما برای کودتای 28 مرداد شاید 150 هزار دلار هم خرج نشد! بنابراین در روز 28 مرداد کل محله شهر نو به دنبال اراذل واوباش راه افتادند؛ قطعاً چنین آدم هایی نه شرم و حیایی دارند، نه از کسی ترس و واهمه دارند و نه در شأن آدم های فرهنگی جامعه است که بروند در برابر آن ها بایستند چون آن ها چیزی برای از دست دادن ندارند.

بنابراین ما امروزه به عنوان مورخ اگر قرار است حوادث تاریخی آینده را پیش بینی کنیم موظفیم گروه هایی را ببینیم که دیده نمی شوند.

تهدید محلات فقیرنشین را جدی بگیریم امروز تهدیدهایی که در جامعه وجود دارد که اگر آن ها را نبینیم ممکن است به خطر بالقوه تبدیل شود.

امروز اگر نخواهیم جوانان را بینیم و آن ها را درک کنیم و مدام آن ها را متهم کنیم، برای ما تهدید خواهند بود.

امروز نباید چشم خود را به روی واقعیت های جامعه ببندیم و باید تهدیدهای اطرافمان را ببینیم.

تهدیدهای محله های فقیرنشین را ببینیم.

تهدیدهای جوان هایی که عاصی شده و به دلایل مختلفی تحقیر شده اند را ببینیم.

اگر ما بخواهیم پایدار بمانیم و اگر بخواهیم جوانانمان ابزار دست بیگانگان نشوند باید آن ها را درک کنیم، به آن ها احترام بگذاریم، آن ها را ببینیم و عزت و کرامتشان را حفظ کنیم؛ اگر این کار را نکنیم این جوان در دست فرد دیگری می افتد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تاریخ - سیاستمداران - حوادث - کودتای 28 مرداد - جامعه - دانشگاه اصفهان - تاریخی - اندیشه - اصفهان - کتابخانه ملی - هیئت علمی - کتابخانه - سقوط - بزرگ - دانشگاه - خبرنگار - اجتماعی - متفاوت - انتخاب - مسعود - معروف - شرایط - ایران - اسناد - اهمیت - تصمیم - گزارش - زندگی - عادت - مدیر

آخرین اخبار سرویس:
عربستان عضو شورای حکام آژانس انرژی اتمی شد

استایل «الهام پاوه نژاد» در جشن تولدش/ عکس

از نامه دانش آموز روستایی به مقام معظم رهبری تا ساخت 1644 مدرسه

عربستان عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی شد

ایزدی: عدم مذاکره نشان دهنده نتیجه ندادن سیاست های آمریکا است

تلاوت ترتیل صفحه 154 قرآن باصدای خلیل الحصری+صوت و متن آیات

خط حزب الله 202 | این هنوز آغاز کار است

شعر خراسان هنوز چاووش خوان است/ تفاوت آشکار شعر آیینی و شعر هیأت

درخواست 29 تشکل دانشجویی برای ورود دادستانی به ماجرای دروغ پراکنی ها درباره دختر آبی

حکایت ارادتی به سیدالشهدا (ع) از جنس باران در دل حسینیه ایران+تصاویر

وزارت خارجه برای آزادی استاد ایرانی از زندان های آمریکا اقدامات موثرتری را انجام دهد

جمالی: مذاکره با هیات حاکمه فعلی آمریکا معنایی ندارد

گفت وگویی با «گل آقای هرمزگان»/ خالو راشد را بیشتر بشناسید

سومین رژه هوایی مشترک ارتش و سپاه 31 شهریور برگزار می شود

معمای جنایی با جایزه – هفته هفتم + اسامی برندگان ششمین مسابقه

عکس| تولد لاکچری برادر «الناز شاکردوست»

با پیشنهاد فدراسیون کشتی و موافقت لالوویچ/ منصور برزگر عضو تالار مشاهیر اتحادیه جهانی کشتی می شود

لیگ اروپا؛ پیروزی دلچسب آرسنال در شب شکست لاتزیو و اسپورتینگ

توجه به نسل جوان باید از اولویت های حوزه باشد/ لزوم تسلط طلاب بر مسائل اجتماعی سیاسی زمانه

مره صدق: آمریکا به دنبال حل مسائل و کاهش تنش از طریق دیپلماتیک نیست

عربستان سعودی عضو شورای حکام آژانس انرژی اتمی شد

نماینده مجلس: زنگنه در حال اجرای بی سروصدای طرح برندینگ است

عربستان عضو شورای حکام آژانس انرژی اتمی شد

نظر جیمی کارتر درباره پیروزی ترامپ در انتخابات 2020

شیخ عیسی قاسم، مهمان ویژه کنگره بین المللی امام سجاد (ع)

تصویر هوایی دیدنی از نصف جهان

ظریف بامداد جمعه عازم نیویورک می شود

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح شنبه 30 شهریور 98

مردم حق دارند از رای و موضع گیری نمایندگان مجلس مطلع باشند

ایران در زمینه جنگ الکترونیک قوی تر از گذشته خواهد شد

اتهامات بدون سند سعودی باید در مجامع بین المللی پیگری شود

آیت الله عیسی قاسم سخنران ویژه گردهمایی اربعینی ها

اگر یارانه تان قطع شده بخوانید

پلمب یک فروشگاه زنجیره ای در حال تاسیس در دماوند

برگزاری کنفرانس بین المللی مسیر معنویت و گفت وگوی ادیان جاده ابریشم

هنگام بلاک شدن در اینستاگرام راه حل چیست؟

رییس جمهور مستعفی یمن وزیر خارجه دولت خود را تغییر داد

جملات آتشین پرویز پرستویی علیه مدیر شبکه 3

عضویت عربستان در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی

آغاز سال تحصیلی جامعه المصطفی العالمیه

کولاکوویچ: تیم های آسیایی انگیزه زیادی برای رویارویی با ما دارند

صعود بازیکنان ایران به جمع 64 بازیکن برتر رقابت های جهانی تن ‎بال

تلاوت ترتیل صفحه 155 قرآن باصدای مرحوم مصطفی اسماعیل+صوت و متن آیات

آیین آغاز سال تحصیلی جامعه المصطفی العالمیه ـ مشهد

ارائه دیدگاه ملی، برای وحدت گروه های فلسطینی

اطلاعیه باشگاه زنیت روسیه درباره مصدومیت آزمون

آیت الله العظمی نوری همدانی: دشمن سعی می کند بین ایران و عراق ایجاد اختلاف کند

نظر جیمی کارتر درباره پیروزی ترامپ در انتخابات 2020

این حسینیه، 12 مجلس عروسی به خود دیده است

عربستان سعودی عضو شورای حکام آژانس انرژی اتمی شد

به خیل بیکاران بنگرید!

سن ازدواج حداقل 18 سال باشد

مسئولان چند ماه دیگر باید اولین کارنامه خود در اجرای بیانیه گام دوم را ارائه دهند

آمریکا برای روحانی و ظریف ویزا صادر کرد

تفقه و تبلیغ دین دو وظیفه مهم حوزویان است

آمریکا برای روحانی و ظریف ویزا صادر کرد

دیدار کاروان «حفاظت از منافع ملت» با امام جمعه خرم آباد

تو را به جان مادرت دستم را بگیر/طبیبی که فوق همه تخصص های عالم را دارد

چند سروده عاشورایی از یک بانوی شاعر/ تمام عمر من با گریه پای روضه ات سر شد

اربعین رمز استمرار حرکت امام حسین(ع) است

پیش بینی حضور 3 میلیون زائر ایرانی در پیاده روی اربعین

مسئولان چند ماه دیگر باید اولین کارنامه خود در اجرای بیانیه گام دوم را ارائه دهند

اجتماع بزرگ عاشقان اربعین حسینی (ع)

دنیزلی: در کورس قهرمانی خواهیم بود/ مشکل گلزنی را به زودی حل می کنیم

عربستان: تسلیحات حمله به آرامکو ایرانی بود/ لاوروف: اتهام زدن به ایران دردی را دوا نمی کند

دستور حناچی برای عزل پیمانکاران خاطی در موضوع حذف نام شهدا

روحانیت باید نسبت به شبهات و ابهامات جواب علمی و منطقی داشته باشد

عربستان سعودی عضو شورای حکام آژانس انرژی اتمی شد

آیت الله نوری همدانی: فقر زیبنده جامعه اسلامی نیست/اظهارات زرینچه درباره لباس جنجالی استقلالی ها

عضویت عربستان در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی

سخنان بشار الجعفری در شورای امنیت سازمان ملل متحد

نام نویسی حدود 700 هزار نفر در سامانه سماح برای شرکت در مراسم اربعین

عضویت عربستان در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی

فال روز جمعه 29 شهریور 1398

حداقل قد برای معافیت از سربازی چقدر است؟

رویترز: آمریکا برای روحانی و ظریف ویزا صادر کرد

اجتماع عظیم زائران اربعین حسینی

دومین اجتماع بزرگ عاشقان اربعین حسینی

رییس ستاد انتخابات: حضور مردم در این دوره از انتخابات مجلس از ادوار قبل بیشتر خواهد بود

رکوردشکنی بارسلونا از حیث کسب درآمد در فصل جدید

تارتار: بازیکنان در زمین مراقب همدیگر باشند/ از بازی با سپاهان 3 امتیاز می خواهیم

وزیر فرهنگ: از روایت های تاثیرگذار و ادبی حرکت مردمی در اربعین استفاده می کنیم

امروز رمز پیروزی ما در جنگ تمام عیار استکبار علیه کشورمان حفظ اتحاد و انسجام درونی است

شمارش معکوس برای بهره مندی از معافیت 28 و 29 ماه سابقه ایثارگری

آمریکا روادید روحانی و ظریف را صادر کرد / ظریف جمعه به نیویورک می رود

ترامپ و مکرون درباره ایران گفتگو می کنند

دانشجویان و طلاب در نماز جمعه فردای اراک حضور می یابند

خبر20، 28 شهریور 98

امریکا وزیای ظریف و روحانی را صادر کرد + جزییات

کاروان پیاده روی مشهد تا کربلا وارد ایذه شد

47 عنوان برنامه در هفته دفاع مقدس در کهگیلویه اجرا می شود

تصاویر / افتتاح گردان صاحب الزمان(عج) ویژه طلاب و روحانیون بسیجی کرمان

انتخاب اعضای جدید شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی

ظریف بامداد جمعه راهی نیویورک می شود

دشمن در صورت آغاز 31 شهریور دیگر، جوابی سخت تر از گذشته خواهد گرفت

نابودی ارزش ها و تغییر سبک زندگی، هدف اصلی دشمن در جنگ نرم است/ دفاع مقدس نشأت گرفته از کربلا است

آمریکا ویزای روحانی را صادر کرد/ظریف تحریم شده، فردا به نیویورک می رود

ویزای هیات ایرانی آمد/ ظریف به نیویورک می رود

پرویز پرستویی به مدیر شبکه 3: از این سفره خوب تغذیه کن / مگه صداوسیما ارث پدری شماست؟

اربعین را به «احساس خوب» تقلیل ندهید/ پیشنهاد پناهیان به جاماندگان اربعین

سقوط مصدق از نگاهی دیگر

سقوط مصدق از نگاهی دیگر