مطالب مرتبط:
حذف چهار صفر تاثیری بر کاهش تورم ندارد
سخنگوی دولت:بانوان در بازی های ملی می توانند در ورزشگاه حضور پیدا کنند
سخنگوی دولت: از حضور بانوان در بازی های ملی حمایت می کنیم
سخنگوی دولت: اقداماتی صورت می گیرد تا در بازی های ملی شاهد حضور بانوان در ورزشگاه باشیم
نتایج کنکور 98، مصداقِ بی عدالتی در حق فرودستان/ کارگران پول ندارند فرزندانشان را به مدارس لاکچریِ موفق بفرستند/ سهم صفر درصدی مدارسِ دولتی در میان نفرات برتر ورودی های دانشگاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 مرداد 1398 ساعت 14:182019-08-19اقتصادي

دولت به جای حذف صفر مبانی پول ملی را تقویت کند


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، دکتر اسماعیل حسین زاده، یکی از اساتید ایرانی اقتصاد در آمریکا است و طی گزارشی به موضوع حذف چهار صفر از پول ملی پرداخته است.

- با توجه به تجریه دیگر کشور ها در حذف پول ملی می توان به این نتیجه رسید که بدون تقویت مبانی اثرگذار بر پول ملی، این اقدام نه تنها موفقیت آمیز نخواهد بود بلکه تجربه تلخ دیگر کشور ها از این اقدام را نیز تکرار خواهد کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، دکتر اسماعیل حسین زاده، یکی از اساتید ایرانی اقتصاد در آمریکا است و طی گزارشی به موضوع حذف چهار صفر از پول ملی پرداخته است.

اگرچه این استاد ایرانی الاصل اقتصاد در آمریکا از سال 1354 در خارج از کشور زندگی کرده و وقت خود را صرف تحقیق و پژوهش در زمینه اقتصادی کرده، اما از شرایط داخل کشور غافل نشده و تحولات اقتصادی ایران همواره یکی از مقوله هایی است که وی توجه ویژه ای به آن داشته است.

در ارتباط با برنامه جدید دولت برای حذف چهار صفر از پول ملی به سراغ حسین زاده رفتیم تا به عنوان یک کارشناس نظر وی را نیز جویا شویم.

حسین زاده معتقد است حذف چهار صفر از پول ملی (که ده هزار ریال یا یک هزار تومان فعلی را به یک تومان جدید تبدیل خواهد کرد) نه تنها دردی را از اقتصاد بیمار ایران دوا نخواهد کرد؛ بلکه به احتمال زیاد عوارض جانبی زیانباری هم به بار خواهد آورد.

درغیاب توسعه اقتصادی، رونق تولید و ایجاد اشتغال، حذف چند صفر از پول ملی اقدامی صرفا نمایشی و باطل خواهد بود.

در واقع، چنین اقدامی مثل این است که روی یک زخم عفونی که احتیاج به جراحی کارشناسانه دارد را با چسب زخم بپوشانیم.

این استاد اقتصاد دانشگاه دریک در آیالت آیوای آمریکا می گوید: ارزش پول ملی هر کشور عمدتا بستگی به پشتوانه کالایی یعنی تولید ملی آن کشور دارد.

در شرایطی که رشد صنعتی ما در حال توقف یا تنزل بوده، و تولید و فروش نفت ما بر اثر تحریم های ظالمانه امپریالیستی به شدت کاهش یافته است، حذف چند صفر از پول ملی نمیتواند از سقوط ارزش آن جلوگیری کند.

*اول باید مبانی ارزش پول ملی را تقویت کردوی افزود: همانگونه که معالجه موثر یک بیماری مستلزم تشخیص درست آن بیماری میباشد، پیشگیری از سیر نزولی پول ملی (و لذا از سیر صعودی تورم) نیز احتیاج به ریشه یابی کارشناسانه و دقیق دارد.

واقعیت این است که بی ارزش شدن پول ما معلول اختلال یا نارسایی چندین عامل بنیادی یا ساختاری است که بدون اصلاح و مدیریت صحیح آن ها جلوگیری از کاهش پول ملی غیر ممکن میباشد.

حسین زاده در ادامه تأکید کرد: عمده ترین این عوامل عبارتند از: رکود یا تعطیلی کارخانجات و صنایع تولیدی؛ انحراف سرمایه مالی از فعالیت های تولیدی به فعالیت های سوداگری و انگلی؛ عدم نظارت، راهنمایی و شفافیت در زمینه های واردات و صادرات؛ واگذاری سرنوشت و معیشت کشاورزان و باغداران به دست دلالان؛ عدم نظارت و جلوگیری از غارت ثروت و صنایع ملی به بهانه خوصوصی سازی؛ و بطور کلی، عدم مسئولیت پذیری، برنامه محوری، و مدیریت اقتصادی در سطح ملی یا کلان.

استاد اقتصاد دانشگاه دریک مؤکدا معتقد است بدون اصلاح این نواقص ساختاری، و متعاقبا بدون احیا و رونق تولید ملی، یا به عبارت دیگر بدون تقویت پشتوانه پول ملی، حذف چند صفر از آن بیشتر به طفره رفتن از اجرای مسولیت های خطیر اقتصادی شباهت دارد و در حکم پاک کردن صورت مساله است.

حسین زاده می گوید: شاید یک مثال عددی رابطه بین پول ملی و پشتوانه کالایی یا فیزیکی آن را بهتر روشن کند.

به خاطر سهولت محاسبه، فرض کنیم تولید ملی ما معادل یک تن یا هزار کیلو یا میلیون گرم طلا باشد.

با این فرض و با در نظر گرفتن اینکه هر گرم طلا پانصد هزار تومان ارزش دارد، حجم نقدینگی یا حجم پول در گردش در یک لحظه زمانی باید منطقا 500 میلیارد تومان باشد.

بدیهی است که بر اساس این فرض ها ارزش پول ملی (یعنی یک تومان معادل یا نماد یک پانصد هزارم یک گرم طلا) در صورتی ثابت خواهد ماند که حجم پول ملی و حجم طلای پشتوانه (یعنی حجم تولید ملی) یا تغییر نکنند یا اگر تغییر میکنند، در همان جهت و به همان نسبت باشد.

در غیر اینصورت، ارزش پول ملی تغییر خواهد کرد.

اگر حجم تولید ملی بیشتر از حجم نقدینگی افزایش پیدا کند، ارزش پول ملی بالا خواهد رفت، زیرا که در اینصورت طلای محتوی یک تومان افزایش یافته است، و بالعکس.

این دکترای اقتصاد ادامه داد: این مثال فرضی روشن میکند که دلیل عمده کاهش ارزش پول ایران افزایش سرسام آور حجم نقدینگی در مقابل رشد ناچیز (یا حتی کاهش) تولید یا پشتوانه کالایی آن میباشد.

این مثال همچنین روشن میکند که چاره اصلی و اصولی حفظ و افزایش ارزش پول ملی را باید در تقویت و رونق تولید یعنی پشتوانه کالایی آن جست و جو کرد—نه در حذف صفر ها از آن.

گفتنی است، رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب فرموده اند که مسئله ی اقتصاد؛ مشکلات معیشتی، امروز چیزی است که آحاد مردم، همه آن را احساس میکنند؛ یک بخشی از مردم هم بشدّت و واقعاً زیر فشارند؛ گرانی هست؛ در مواد غذایی، گوشت، تخم مرغ، مرغ، بقیّه ی چیز های لازم در زندگی، اجاره بهای مسکن، در وسایل منزل، وسایل دیگر و امثال اینها، گرانی فراوان است.

خب این ها واقعاً فشار می آورد روی مردم؛ یک مشکلاتی است که وجود دارد؛ یا کاهش ارزش پول ملّی؛ این ها مشکلات اقتصادی کنونی کشور است.

کارشناسان اقتصادی کشور و بسیاری از مسئولین، متّفقند بر اینکه عامل این حوادث، تحریم های خارجی نیست، عامل این حوادث، درونی است، مشکلات داخلی است.

بسیاری از مسئولین هم این را بر زبان آورده اند، گفته اند.

کارشناس ها هم تقریباً -تا آنجایی که بنده مطّلع شده ام- متّفق بر این معنا هستند.

نه اینکه تحریم ها اثر ندارد؛ چرا، تحریم ها هم اثر دارد؛ امّا عمده ی تأثیر، مربوط به عملکرد ما ها است.

اگر چنانچه این عملکرد ها بهتر از این باشد، با تدبیرتر از این باشد، بهنگام تر از این باشد، قوی تر از این باشد که امروز هست، تحریم ها اثر زیادی نمیگذارند؛ میشود علاج کرد و در مقابل تحریم ها میشود ایستاد.

بیشترِ مشکل، ناشی از مسائل درونی و داخلی خود ما است.

حسین زاده در راستای سخنان رهبر معظم انقلاب درباره ریشه مشکلات اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی معتقد است: البته عوامل دیگری نظیر جنگ و صلح، ثبات یا عدم ثبات سیاسی، اعتماد یا عدم اعتماد به آینده، تحریم های امپریالیستی، و امثال این ها نیز روی ارزش پول ملی تاثیرگذار هستند؛ منتهی تاثیر چنین عوامل خارج از سیستم یا ساختار اقتصادی را هم میتوان با مدیریت صحیح و مسولیت بی آلایش به حد اقل ممکن رساند.

این استاد اقتصاد می گوید: دولت آقای روحانی و دیگر طرفداران حذف چهار صفر از پول ملی چنین استدلال می کنند که برداشتن این صفر ها امور مربوط به محاسبه یا حسابداری، مربوط به پرداخت ها و دریافت های خرید و فروش مردم، و مربوط به نقل و انتقال پول را آسانتر خواهد کرد.

این استدلال با توجه به اینکه امروزه حدود هشتادوپنج درصد داد و ستد ها و نقل وانتقالات پولی داخل کشور الکترونیکی انجام میشود قانع کننده نیست و چنین استدلالی اصولا از پایه یعنی حتی درغیاب پرداخت های الکترونیکی هم قانع کننده بنظر نمیرسد.

حسین زاده ادامه داد: البته، تحت شرایط حاضر که ریال عملا چندان مورد استفاده قرار نمیگیرد، حذف یک صفر یعنی تبدیل واحد پول ملی از ریال به تومان کاملا منطقی بنظر میرسد.

*تجربه ناموفق کشور ها در حذف صفر پول ملیوی تأکید کرد: دولت آقای روحانی و دیگر طرفداران حذف صفر ها از پول ملی استدلال می کنند که، چون تجربه ترکیه در این مورد نسبتا موفقیت آمیز بوده، ما هم می توانیم با حذف چند صفر از پول ملی به موفقیت مشابهی نائل شویم.

به دو دلیل عمده این استدلال هم (مثل استدلال قبلی) ضعیف غیر قابل قبول میباشد.

دلیل اول اینکه، این طرفداران حذف صفر از پول ملی تنها از تجربه موفق ترکیه اسم می برند و به آن استناد میکنند، ولی از تجربه های ناموفق و فلاکت بار چندین کشور دیگر که صفر از پول ملی خود حذف کردند چیزی نمی گویند.

این چند کشور عبارتند از: آرژانتین، برزیل، ونزوئلا، کنگو، یوگسلاوی سابق، اوکراین، بولیوی، و آذربایجان.

به گفته حسین زاده دلیل دوم ضعیف بودن استدلال مذکور این است که دولت آقای روحانی و دیگر طرفداران حذف صفراز پول ملی توضیح نمی دهند که دلیل موفقیت آمیز بودن تجربه ترکیه چه بوده است.

رمز موفقیت تجربه ترکیه در این نهفته است که دولت این کشور قبل از حذف صفر ها یک تغییر ساختاری عظیمی در اقتصاد به عمل آورد، تغییری بنیادی از سیستم سرمایه داری عنان گسیخته سوداگری، انگلی، دلالی، مافیایی، و ریاضتی اقتصاد نئو لیبرال به سرمایه داری هدایت شده، با برنامه، وهدفمند (Guided Capitalism).

* سقوط ارزش پول ملی ترکیه با اجرای سیاست های صندوق بین المللی پولدولت ترکیه بنا بر توصیه صندوق بین المللی پول از سال1980 از حمایت، هدایت، نظارت، و مقررات یا استاندارد گذاری اقتصادی دست کشید.

دراین راستا، سیاستگذاران اقتصادی ترکیه برنامه های کلان عمرانی و رفاهی را نیز به حداقل ممکن تقلیل دادند.

این سیاست بی مسولیتی دولت که با شعار فریبنده "دولت کوچک یعنی کارایی بزرگ" پیگیری می شد منجر به خصوصی سازی های بی بندوبار غارتگرانه، افراط در مقررات زدایی از بازار و فعالیت های دلالی، رکود اقتصادی، و لذا سختی معیشت مردم شد.

متعاقب این نا بسامانی اقتصادی ارزش پول ترکیه هم به شدت سقوط کرد؛ به حدی که رابطه مبادله بین دلار آمریکا و لیر ترکیه از یک دلار معادل 35 لیر در سال 1980 به یک دلار معادل یک میلیون و ششصدوپنجاه لیر در سال 1999 تنزل پیدا کرد.

به منظور جلوگیری از این سیر نزولی اقتصادی و سقوط ارزش پول ملی، دولت ترکیه در سال 1999 دست بکار شد.

نسخه "تعدیل ساختار اقتصادی" صندوق بین المللی پول، یعنی عدم دخالت یا بی مسولیتی اقتصادی دولت، را کنار گذاشت؛ و برنامه ای هدفمند و نسبتا جامع را در زمینه های عمرانی و رفاهی پایه گذاری کرد.

هدایت و نظارت و شفافیت را در زمینه های سرمایه گذاری مولد، محدودیت واردات، وترفیع صادرات به نحو چشمگیری افزایش داده و بدین ترتیب تقویت پشتوانه پول ملی از طریق تقویت چرخه تولید را فراهم آورد.

سیاستگذاران اقتصادی ترکیه بعد (نه قبل) از آنکه تولید ملی یعنی پشتوانه پول ملی را تقویت کردند، صفر از پول ملی را حذف کردند.

به عبارت دیگر، حذف صفر از پول ملی به منزله آخرین حلقه از زنجیره بلند اصلاحات اقتصادی و مالی بود.

حسین زاده معتقد است: در غیاب چنین اصلاحات ساختاری جامع، حذف صفر از پول ملی نمی توانست و نمی تواند موفقیت آمیز باشد؛ همچنانکه تجربه کشور هایی که بدون اصلاحات ساختاری صفر از پول ملی خود حذف کردند موفقیت آمیز نبوده است.

استاد اقتصاد دانشگاه دریک آمریکا می گوید: به دلیل مشابه، اقدام دولت آقای روحانی در جهت حذف چهار صفر از پول ملی (ولو اینکه مجلس این اقدام را تصویب بکند) موفقیت آمیز نخواهد بود.

ایکاش دست اندرکاران و سیاستگذاران اقتصادی مملکت وقت و انرژی و بودجه ای را که صرف این موضوع حاشیه ای و اقدام بیهوده میکنند، صرف اقدامات مفید و موثر در راه توسعه اقتصادی، ایجاد اشتغال و رونق تولید، یعنی تقویت پشتوانه پول ملی، میکردند تا بدین ترتیب درعین حال که ارزش پول ملی را افزایش می دادند تورم کمرشکن را هم کاهش میدادند.


کلید واژه ها: پول ملی - اقتصاد - اقتصادی - ایران - آمریکا - کشور - ارزش پول ملی - کارشناس - گزارش - زاده - ایرانی - خبرگزاری - تولید - بیمار - بیماری - عوارض جانبی - شرایط - دولت - دکتر - کاهش - جدید - فروش نفت - دانشگاه - پیشگیری - اختلال - مدیریت - واقعیت - برنامه - موفقیت - تحریم

آخرین اخبار سرویس:
خبر خوش برای تاکسیداران تهرانی

استخدام کمک انبار دار خانم در شرکت تولیدی ایندو در تهران

استخدام کارشناس تعمیرات در شرکت توسن تکنو در تهران

چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن خانه دار می شوند؟

استخدام فروشنده ترجیحا آقا در تهران میدان ونک

کاهش عملکرد در کشت زعفران/ تولید در هر هکتار به 4 کیلوگرم رسید

از مشاهده نور قبل از زلزله سال 57 طبس تا مشاهده عقرب در زلزله سال 93 مورموری

استخدام شرکت دکوراسیون داخلی آدرینا در شهر مشهد

لزوم نوسازی 13 هزار ون فرسوده

استخدام نیروی ماهر و نیمه ماهر جهت تعمیر لوازم خانگی در اصفهان

استخدام فروشنده آقا یا خانم جهت فروش تشک در مشهد

استخدام کارشناس فروش در شرکت کانون انفورماتیک در تهران

هواپیماهای ارزان، امنیت روانی جهان را به هم ریختند

ثبت سفارش برنج وارداتی تا پایان فصل برداشت ممنوع است

انتقاد ترامپ از سیاست های رییس بانک مرکزی آمریکا

جزییات طرح شناور شدن ساعت کاری در تهران

استخدام کارمند تدارکات،کارشناس تولید در شرکت معتبر تولیدی-کرج

استخدام نیروی خدماتی و ظرف شور در کافه ای در تهران

رحمانی فضلی: دغدغه های موجود در حوزه خودرو تقریبا رفع می شود

بخشنامه ای پرماجرا برای طرح روی کیف مدارس

استخدام سرپرست برنامه ریزی مدیریت یا مهندسی صنایع در کرج

به عربستان حمله شده نه به ما؛ به آن ها قول حفاظت نداده ام

سوختگیری از ذخایر استراتژیک

استخدام نیروی بازرگانی خانم جهت کار در دفتر بازرگانی در مشهد

گاز مایع از دسترس نیکشهری ها دور است

استخدام پیک موتوری جهت توزیع بسته های پستی در بندر عباس

ورود پنجاه و هفتمین کشتی به بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی

امسال حتی یک مداد اضافه هم نمی خرند

آغاز به کار نمایشگاه ویژه بازگشایی مدارس در اهواز

آسفالت 3 جاده روستایی در اشنویه به بهره برداری رسید

مطالبات گندمکاران استان کرمانشاه پرداخت شد

استخدام تعدادی موتورسوار متعهد جهت پیک احمدآباد – مشهد

بیش از 64 تن پشم شیشه به کشور وارد شد

طرح فروش نقد و اقساط محصولات سایپا ویژه 26 شهریور+جدول و جزییات

اینفوگرفی / اقدامات بنیاد مسکن در مناطق سیل زده فروردین 98

هجوم کشاورزان برای کشت گوجه فرنگی

استخدام نیروی اداری خانم جهت کار در یک کارخانه در مشهد

استخدام مهندس مکانیک شاخه ساخت و تولید در قم

افزایش تنها 10 درصدی قیمت خودرو در اروپا طی 19 سال!

استخدام راننده پایه دوم جهت کار پخش در کرمانشاه

استخدام کارشناس کنترل تولید و موجودی ها و انبار در تهران

پروژه بررسی پدیده هیدروپلانینگ به روش المان محدود و حجم محدود

تحقیق هیدرات گازی در صنعت نفت و گاز

جزوه آموزشی پمپ ها، انواع، اصول کار، بهره برداری، عیب یابی و تعمیرات

شرح کلی پالایشگاه ساحلی فازهای 15و 16 پارس جنوبی

گزارش کارآموزی پتروشیمی شهید تندگویان

حکایت توانایی سعودی ها که توسط یمن در نطفه خفه شد

حرکت لاک پشتی بازآفرینی شهری رشت

استخدام نیروی نصاب پرده به صورت ثابت در اصفهان

استخدام کلاف کار ماهر و نیمه ماهر در مشهد

استخدام فروشنده با تجربه آقا جهت فروش ابزار یراق در مشهد

مجموعه کامل جزوات مکانیک مخصوص کارشناسی ارشد با قیمت استثنایی

تحقیق برآورد هزینه تأسیس گلخانه به همراه لیست هزینه ها

برنامه ایجاد صفحه نوشتن متن، در سی شارپ

برنامه تایمر، در سی شارپ

برنامه باز و بسته کردن درایو، در سی شارپ

برنامه باز کردن نوت پد، در سی شارپ

برنامه تغییر وضعیت سیستم به حالت Sleep، در سی شارپ

100 ایده برای تجارت سود آور

تحقیق بررسی کنترل ولتاژ و فرکانس در نیروگاه

تحقیق افزایش بازده نیروگاه های گازی توسط سیستم تولید هم زمان

تحقیق بهینه سازی طراحی ساختاری و معرفی انواع مختلف روش های آن

تحقیق برنامه ریزی کلان، شهرهای جدید و شهرک های استراتژی بهینه سازی مصرف انرژی

استخدام کارشناس بازرگانی داخلی،کارشناس انفورماتیک در تهران

روحانی در دیدار با پوتین: آمریکا بدنبال بی نظمی در جهان است

نیمی از تولیدکنندگان مشکل دار ایلام در صنعت اند

تحقیق تصفیه و بهساری آب و بازیابی بخار در صنایع کاغذسازی

تحقیق بهبود کیفیت چوب به کمک پرتوگاما (چوب پلاستیک)

بررسی تبلت Apple iPad 2019 ، یک آیپد نسل شش در آیپد ایر 2019

تحقیق سیستم مدیریت یکپارچه IMS

تحقیق مدیریت تحول

تحقیق دمینگ

تحقیق سیستم تولید بیسکویت در کارخانه گرجی

تحقیق جستاری در کنترل کیفیت

تحقیق تولید ناب و افزایش بهره وری

تحقیق توسعه محصول جدید در اقتصاد مبتنی بر دانش

تحقیق تعریف معماری سازمان و پیاده سازی سیستم جامع اطلاعاتی و اتوماسیون مورد نیاز مرکز تأمین قطعات…

دانلود طرح توجیهی تولید و بسته بندی آجیل و خشکبار

تحقیق استراتژی تولید

دانلود طرح توجیهی اکتشاف گرافیت

دانلود طرح توجیهی معدن سنگ مرمریت

دانلود طرح توجیهی کشت وپرورش گلها وگیاهان دارویی و صنعتی

تحقیق اتحادهای استراتژیک

دانلود طرح توجیهی خیار درختی

تحقیق CMM و RUP

دانلود طرح توجیهی احداث باغ پسته

دانلود طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا

گزارش مقدماتی تأسیسات الکتریکی موزه فرش

استخدام کارشناس فروش آقا در کارخانه سپاهان جارو در اصفهان

خوب و بد خرید طلای آب شده

پیش بینی افزایش 45 درصدی زائران اربعین

دانلود طرح توجیهی پرورش گل و گیاه در گلخانه

دانلود طرح توجیهی پرورش کرم ابریشم

دانلود طرح توجیهی ادوات کشاورزی

دانلود طرح توجیهی سورت و بسته بندی مرکبات

دانلود طرح توجیهی پرواربندی گوساله

دانلود طرح توجیهی فنر تخت اتومبیل

معرفی کسب کار خانگی خدمات تلخیص

معرفی کسب کار خانگی موسسه تبلیغاتی

معرفی کسب کار خانگی منشی گری و پشتیبانی اداری

دولت به جای حذف صفر مبانی پول ملی را تقویت کند

دولت به جای حذف صفر مبانی پول ملی را تقویت کند