مطالب مرتبط:
دانلود بررسی مطالعه تطبیقی شهادت شهود در حقوق کیفری ایران و فقه امامیه
تفاوت قیمت خودروهای ایران خودرو در کارخانه و بازار امروز 28 مرداد 98
سخنگوی وزارت خارجه: گام سوم ایران برای کاهش تعهدات برجامی در حال طراحی است
دانشگاه علوم پزشکی ایران میزبان جلسات تدبر در قرآن
خبرنگاری که فعالیت برای ایران، مایه شرمساری اوست!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 مرداد 1398 ساعت 14:132019-08-19سياسي

بزرگداشت مردی که ایران مدیون اوست


در مراسم بزرگداشت باقر آیت الله زاده شیرازی از این موضوع سخن گفته شد که مرمت ایران مدوین اوست.

همچنین راه اندازی نشان یا جایزه ویژه ای به نام او پیشنهاد داده شد تا کارهای برتر در حوزه میراث فرهنگی این نشان را بگیرند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که عصر یکشنبه، 27 مرداد، در آیین دوازدهمین سالگرد درگذشت مرحوم باقر آیت الله زاده شیرازی - پدر مرمت نوین ایران - در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی سخن می گفت، بیان کرد: برای فعالیت های بعدی در حوزه میراث فرهنگی شاید بتوان نشانی ویژه به نام دکتر شیرازی برنامه ریزی کرد تا به یاد او کارهای برتری را که در این حوزه انجام می شود معرفی کنیم.

او همچنین به لزوم انتشار آثار باقی مانده از دکتر شیرازی در سطح جامعه اشاره کرد و گفت: اگر دوستان و همکاران وی به میراث فرهنگی کمک کنند، این اقدام می تواند به ایجاد یک بنیاد پژوهشی به نام شیرازی منجر شود تا همه کارهایی را که در این حوزه به انجام شان تمایل داشت عملیاتی کنیم.

وی با بیان این که محمدباقر آیت الله زاده شیرازی محبوب ترین و مهمترین شخصیت در عرصه میراث فرهنگی است که باید او را بنیانگذار مرمت علمی و تاریخی در بناهای تاریخی کشور معرفی کرد، او را نگهبان مرزهای فرهنگی کشور دانست.

طالبیان با بیان خاطره ای از عملکرد دکتر شیرازی در زمان تحویل گرفتن ارگ کریمخانی شیراز و لزوم مرمت روی آن به خصوص درباره یکی از برج های ارگ که کج شده بود، ادامه داد: او همیشه در تخت جمشید به من می گفت بازسازی در این مکان کفایت نمی کند و باید سراغ حفاظت نیز برویم.

رویکرد مرمت به عنوان بازسازی را به حفاظت تبدیل می کرد، بنابراین بسیاری پژوهش های انجام شده بی نظیر می شدند.

او با اشاره به مشکلاتی که در زمان زلزله بم برای این محوطه جهانی به وجود آمده بود، نیز اظهار کرد: در زلزله بم با گرفتاری عجیبی روبه رو بودیم.

باید کمک می کردیم تا در کنار تعلیمات انسانی مورد نیاز، حفاظت از محوطه نیز مورد توجه باشد.

مرحوم شیرازی و دکتر مهریار هر دو با غیرت میراثی و انسانی خود شبانه روز زیر چادرها در حال تحلیل و بررسی سایت بودند.

همه مسائل حل شده بود.

به خاطر دارم که تقریباً راهبردهای کلانی را به وجود آورده بودند، باید کنترل می کردیم تا در بم مداخلات سازه عظیم صورت نگیرد.

طالبیان با اشاره به خشتی بودن بخش زیادی از آثار تاریخی کشور ادامه داد: به اعتقاد دکتر شیرازی باید بررسی ها و مطالعات زیادی روی آثار خشتی کشور انجام می شد، به همین دلیل کنگره معماری شهرسازی را که یکی از درخواست های مرحوم شیرازی بود، تا کنون در قالب چهار کنگره در 31 استان کشور برگزار کرده ایم تا نام شیرازی در همه استان ها بچرخد و خوشبختانه مقالات درجه یکی نیز از این کنگره ها به دست آمده اند.

معاون میراث فرهنگی کشور ادامه داد: با توجه به آمادگی هایی که از قبل داشتیم سعی می کنیم تا اردیبهشت آینده در بم زمینه ای را مهیا کنیم تا بار دیگر این کنگره برگزار شود.

شیرازی دایره المعارف ایران بود مهدی حجت – بنیانگذار سازمان میراث فرهنگی و همکار مرحوم دکتر شیرازی – نیز در سخنانی گفت: آشنایی ام با شیرازی به اوایل انقلاب برمی گردد، در مشهد بنای مهمی را تخریب کرده بودند که او در نامه ای به حسن حبیبی - وزیر وقت فرهنگ - از این اتفاق شکایت کرده بود، دکتر حبیبی نیز برای بررسی خانه تخریب شده به مشهد رفت و بعد از برگشت از من خواست شیرازی را پیدا کنم.

فردای آن روز با او روبه رو شدم، شخصیتی استثنایی که معتقدم همه خصوصیاتش هدیه الهی به او بود.

او با بیان این که دکتر شیرازی یک معمار و هنرمند با استعداد ذاتی بود که در خانواده ای با این خصوصیات پرورش یافته بود، افزود: در طول 30 سالی که با او همراه بودم گاهی در همه رفت وآمدهایش از دوران کودکی و زندگی خود می گفت، وقتی در نجف بود تا شکل گرفتن شخصیتش، وقتی وارد دانشکده هنرهای زیبا شد و سفرهای زیادی که از زمان آغاز کارش به سراسر کشور داشت، او را به مرور به دایره المعارف ایران تبدیل کرد، کسی که حافظ قرآن بود و به مجالس سیاسی نیز رفت و آمد داشت.

حجت با اشاره به حضور مرحوم شیرازی در ایتالیا در دهه 60 برای گذراندن آموزش هایی در زمینه معماری، سینما، مرمت و موسیقی ادامه داد: او که با آخرین فرمت ها در حوزه مرمت و معماری آشنا شده بود بعد از برگشت به ایران، سراغ آثار تاریخی ایران آمد و رییس حفاظت آثار اصفهان شد، به این ترتیب شرایط پرورشی اجتماعی و محیطی اطراف را در اختیار گرفت تا آن محوطه را به یک منطقه کاملاً استثنایی تبدیل کند.

مرمتِ ایران مدیون شیرازی است سیدمحمد بهشتی – رییس سابق سازمان میراث فرهنگی – نیز در این آیین بزرگداشت گفت: شیرازی همه عمر به یک موضوع پرداخت و از این شاخه به آن شاخه نپرید، همان طور که آخرین جملاتش در زمان حیات توصیه های روز اولش بود.

توصیه هایی که خودش هم به همان دلیل سراغ میراث فرهنگی و حفاظت از آثار تاریخی کشورش رفت.

در واقع بسیاری از توصیه هایش در وجود، شخصیت و سیره او قابل مشاهده بود.

وی با بیان اینکه اگر 15 جلسه دیگر هم برای او برگزار کنیم هیچ کدام حرف تکراری از او نخواهیم زد، ادامه داد: می توان گفت رشته مرمت در ایران مدیون باقر آیت الله زاده شیرازی است، او موثرترین شخصی بود که تا آخرین روز زندگی اش هنوز شاگردان زیادی داشت و دفتر کارش در ساختمان قوام پر از پایان نامه های دانشجویانی بود که به صورت مستقیم و غیر مستقیم به آن ها کمک می کرد.

بهشتی با بیان این که شیرازی در تشکیل مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی نیز نقش مهمی داشت، گفت: دانشگاه هنر اصفهان و دانشگاه آزاد نیز از تعلیم و تربیت های او بی نصیب نبودند.

او در تولید دانش در زمینه تاریخ معماری نقش یگانه ای داشت.

برگزاری کنگره های تاریخ معماری در طول سال های مختلف نیز از جمله اقدامات او بود.

تلاش هایی که برای تعلیم و تربیت و آموزش انجام می داد، مهم بود، به اندازه ای که تربیت همیشه برای او اهمیت بیشتری از آموزش داشت چون معتقد بود اگر آموزش همراه با تربیت نباشد مضر است.

او با بیان این که شیرازی به هر جلسه یا دورهمی که پا می گذاشت بساط همه را از یک صحنه رسمی به یک صحنه تربیتی به هم می ریخت، ادامه داد: این که چطور درباره یک موضوع بحث علمی کنیم اهمیت داشت، حتی گاهی اوقات بداخلاق ترین فرد آن جمع می شد چون احساس می کرد افرادی هستند که در آن جمع به تربیت نیاز دارند.

بهشتی اظهار کرد: او معتقد بود یادگیری نشانه ای از مظاهر فرهنگ ایرانی است، بسیاری از افراد با آثار تاریخی سر و کار دارند، اما از هر فرصتی استفاده می کنند تا فرصت ها و فاصله ها را کمتر کنند، یعنی به مثابه یک آینه در هر مسئله فرهنگی نظر می کرد و افراد را تربیت می کرد، بی دلیل نبود که در آن غروب وقت اذان و در محفلی که همه به خاطر او جمع شده بودند پر کشید و رفت.

چه کاری بهتر از تعمیر مسجد و امامزاده حسن بلخاری - رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی - نیز در سخنانی اظهار کرد: دکتر باقر آیت الله زاده شیرازی که چند سالی سعادت همکاری با او را در فرهنگستان هنر و سه کنگره اول تا سوم تاریخ معماری و شهرسازی ایران داشتم، در دانشگاه تهران، معماری خوانده بود (در مقطع کارشناسی ارشد) و در ایتالیا مطالعه و مرمت بناها و بافت های تاریخی را در رساله ای با عنوان حوزه احیای بازار اصفهان به عنوان مرکز کهن تجاری و فرهنگی شهر، تحت نظارت و راهنمایی معمار مشهور ایتالیایی دکتر "دِ آنجلیز" (در مقطع دکتری) یعنی همان جمع میان معماری و مرمت به سرانجام رسانده بود.

او با بیان این که شیرازی از معدود حافظان و مرمت گرانی بود که عالِم این عرصه بود و مسلط در علم معماری و بنیادهای نظری مرمت و حفاظت و دیدگاه و رویکردی معنوی و عرفانی داشت، افزود: مرحوم آیت الله زاده شیرازی از آن دسته شریف مردان و اندیشمندانِ خوش سلوک و خوش رفتاری بود که حقیقتاً مصاحبت با او لذت بخش و از نظر علمی بسیار سودمند بود.

بلخاری به صحبت های شیرازی درباره انتخاب شغلش در دوره جوانی اشاره کرد و به نقل از او گفت؛ از پدرمان پرسیدیم که چه کار بکنیم؟ چه حرفه ای را انتخاب کنیم؟ خدا رحمت کند، ایشان گفتند: هر کاری که خدا را راضی کند بکنید.

ما دیدیم که خُب وقتی که بزرگ شدیم چه کاری بهتر از مسجد تعمیر کردن و امامزاده مرمت کردن.

خُب همین کار را انتخاب کردیم.

رضا آیت الله زاده شیرازی - فرزند باقر آیت الله زاده شیرازی - نیز در سخنانی گفت: نکوداشت و پاسداشتِ اعتقاد و عشق به وطن یک کار خالصانه است برای همه کسانی که در حوزه های فرهنگ و ادب کشور در دنیا ماندگار شده اند و ریشه عشق به وطن و کار خالصانه در خون خود داشتند.

او با بیان این که خوشبختانه اکنون اقدامات باارزشی در حال شکل گیری است، ادامه داد: پدرم همیشه از طریق ایفای نقش، آموزه های تربیتی اش را به ما منتقل می کرد، اما هیچ گاه این روش انتقال به صورت مستقیم نبود.

وی به جمع آوری مستنداتی درباره ی دکتر شیرازی اشاره کرد و افزود: با جمع آوری بیشتر آن ها، می توان تحربیات او را برای همیشه در اختیار داشت تا علاقه مندان از آن ها استفاده کنند.

در این مراسم همچنین کتاب زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی سیدباقر آیت الله زاده شیرازی، معمار، مرمت گر و استاد فقید دانشگاه و چهره ماندگار عرصه معماری از سوی انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی رونمایی شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: میراث فرهنگی - شیرازی - شیراز - فرهنگی - میراث - آیت الله - دکتر - تاریخی - کشور - ایران - بازسازی - مراسم بزرگداشت - سالگرد درگذشت - نشان - زاده - برنامه ریزی - آثار تاریخی - زلزله - صنایع دستی - محبوب ترین - تخت جمشید - شهرسازی - گردشگری - پیشنهاد - معماری - برنامه - نگهبان - سالگرد - درگذشت - محبوب

آخرین اخبار سرویس:
مراسم بزرگ اربعین حسینی نمایش وحدت مسلمانان و آزادیخواهان جهان برابر استکبار است

دفاع مقدس؛ صحنه وفاق ملی در دفاع شرافتمندانه بود

4 گزینه جانشین آیت الله محسن اراکی

رییس قوه قضاییه: افق ما دستیابی به قوه قضاییه هوشمند است

تصاویر جلسه رسیدگی به اتهامات مسئولان سابق شرکت خودروسازی سایپا

طرح شکایت نمایندگان ایران از هالیوود به کجا رسید؟

تحمیل مالیات بر ارزش افزوده به بیمه آسیب می رساند

ثانیه شماری دوقلو های پایتخت برای شهراورد

دکتر توسلی زاده:در بازدید از شهرستانها مشکلات مردم را شخصا پیگیری می کنم

احداث یادمان شهدای گمنام در بوستان مجیدیه/ طراحی یادمان شهدا به مسابقه گذاشته می شود

حجاب، فریضه ای گمشده در لابلای روزمرگی ها

واکنش قاطعانه نیرو های مسلح به هرگونه خطای دشمن

پزشکان ایلامی در پرداخت مالیات خوش حساب هستند

سردار باقری: سپاه باحشد الشعبی امنیت زائران اربعین را برعهده دارد

مهم ترین اخبار امروز/ از تکذیب حملات سایبری به زیرساخت های حیاتی ایران و درخواست نماینده مجلس برای ورود دادستانی به موضوع خانه های خالی و حل معضل مسکن تا ادامه پی گیری ها برای آزادی سایر کارگران معترض هپکو و تناقض گویی فرماندار و استاندار تهران در شناور شدن ساعات اداری

تکذیب حملات سایبری موفق به تاسیسات نفتی و زیرساخت های ایران

سخنگوی قوه قضاییه: نصف بیشتر متهمان هفت تپه کارگر نیستند

نحوه نگهداری معتادان در مراکز ترک اعتیاد مناسب نیست

«مردمی بودن» ویژگی برجسته اشعار شهریار

میناب به شهر صنایع دستی تبدیل می شود

اقدامات اقلیمی برای صلح

اصفهان آماده میزبانی مسابقات قرآن/ تأکید بر دوری از اسراف و صرفه جویی در رقابت ها

نقش شرکت های دانش بنیان در اقتصاد مقاومتی عنصر پیشران و پیشبرنده اقتصاد محسوب می شود/ رفع مشکلات این شرکت ها از نظر مالی حقوقی، اقتصادی و زمینه کار و فعالیت یک ضرورت است

جلسه رسیدگی به اتهامات مسئولان سابق «سایپا» برگزار شد + اسامی

دیدار جمعی از فعالان رسانه ای مشهد با یادگاران دوران دفاع مقدس

معنویت گرایی ایرانی، همان زبان جدید دین است

روزگارِ دوزخی آقای اباذری /ماجرای توهین یوسف اباذری به رضا براهنی

بیانیه وزارت دفاع به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

گروه های مردم نهاد نقش تعیین کننده ای در توسعه کشور دارند

دستور فوری ریاست جمهوری در خصوص هپکو

حضور رسمی بیمه پاسارگاد در شبکه های اجتماعی با کمپین جسورانه زندگی کن

دعوا و زد و خورد میهمانان بر سر شام عروسی

آیا از لیست یارانه بگیران حذف خواهید شد؟

جوان سازی متصدیان امور قضایی ضروری است

دیدار جمعی از اصحاب رسانه های خراسان رضوی با جانبازان در مشهد

وزیر آموزش و پرورش آغاز سال تحصیلی جدید را تبریک گفت

توضیح گودرزی درباره نقض دادنامه نجفی از سوی دیوان عالی کشور

مسیح مهاجری: کسی از روحانیت توقع ساختن آپولو ندارد اما انتظار ادب، طبیعی است

مافیای صندلی پزشکی دستگیر شد

رتبه های تک رقمی که در کنکور قبول نشدند!

قانون تجارت جدید چه عواقبی در بر دارد؟

همکاری سپاه و حشدالشعبی برای تامین امنیت راهپیمایی اربعین

یادداشت رسیده | دست از نمایش برداریم

پوستر هفته دفاع مقدس

جهت گیری دولت تبدیل سواحل مکران به یکی از مهمترین کانون های توسعه کشور است

5300 میلیون ریال به واحدهای فناور جهاد دانشگاهی لرستان اختصاص یافت

بانک اطلاعاتی زنان ایثارگر گیلان تشکیل می شود

120 ویژه برنامه هفته دفاع مقدس در عجب شیر برگزار می شود

نهادینه سازی فرهنگ احترام به سالمندان در جامعه ضروری است

استخدام ویزیتور حضوری با مزایای عالی در شرکت گلستان در قزوین

ادعای دخالت ایران در حادثه آرامکو، بی اساس است

کنایه جهانگیری به اختلافات بر سر شفاف شدن آراء نمایندگان: به جای دعواهای بی فایده در مجلس، لایحه شفافیت را تصویب کند

دیدار جمعی از اصحاب رسانه های خراسان رضوی ازجانبازان در مشهد

آیین نصب تمثال 2 هزار شهید شهر تهران

اعتماد به شورای صنفی، به تربیت مدیران آینده کمک می کند

شکارچی پهپاد امریکایی به نمایش درآمد

پروانه سلحشوری: ترسی از رد صلاحیت ندارم/ چرا فقط امثال پناهیان باید از تریبون نماز جمعه استفاده کنند

حضور گروه فولاد مبارکه در اولین نمایشگاه رونق تولید ملی

چگونه اقتصاد را به فرزندم بیاموزم؟

افتتاح اتاق های عمل بیمارستان «شفا یحیاییان»

4 گزینه مطرح برای دبیرکلی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

روحانی: عواید حاصل از اصلاح ساختاری قیمت ها باید به اقشار کم درآمد داده شود

اختصاص اعتبار برای بازسازی تابلوهای شهدا/ اجرای طرح «خادم منتظر» در مسیر نجف به کربلا

جلسه رسیدگی به اتهامات مسئولان سابق سایپا و مرتبطان این پرونده

اربعین حسینی (ع) در رفسنجان بازسازی می شود

طرح «مهر تحصیلی» در قم اجرا شد

حملات سایبری به ایران به جایی نرسید!

معرفی راه یافتگان به مرحله نهایی رشته دعا خوانی مسابقات سراسری قرآن

سیمایی صراف: دفتر هیأت دولت آخرین مرحله تصمیم سازی است

جهانگیری: کار ما در دولت این است اثر تحریم ها را به حداقل برسانیم

سلحشوری: ماساژوری که گفتند بازداشت شده، برادرزاده من نیست

روایتی متفاوت از وحدت ارتش و سپاه در دوران دفاع مقدس در «پلاک»

اجرای 40 برنامه هفته دفاع مقدس در گچساران

به جد پیگیرموضوع پارلمان زنان کیش هستیم

حکم اعدام محمد علی نجفی نقض شد

جدیدترین اقدامات برای یافتن کودک ناپدید شده در قلعه نو

دموکراسی به سبک آمریکا!!!

بیانیه وزارت دفاع به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

اعتراض فدراسیون کشتی به داوری دیدار یونس امامی/ نامه به اتحادیه جهانی کشتی

تدوین سند "ارتقا وضعیت زنان و خانواده" در همه استان ها ضروری است

سازمان های بین المللی باید یک ظرفیت برای نظام باشند

سال تحصیلی مدارس علمیه آیت الله اعتمادی(ره) کاشان آغاز شد

انتقاد نماینده مجلس از تجمیع وام ازدواج با وام مسکن یکم

لزوم همکاری گسترده برای خدمت رسانی اربعین

سردار جاویدان فرمانده انتنظامی استان : دستگاه قضایی و پلیس نهادهای مهمی در تامین نظم و امنیت جامعه هستند

آخرین مهلت ثبت نام پزشکان در پایانه فروشگاهی

دبیرکل حاما: ایران تا آستانه جنگ پیش رفت

تصاویر| جلسه ای با حضور روحانی، لاریجانی و رییسی

آغاز همایش «نام آوران فرهنگی و ادبی» با ایرج افشار

مراسم معارفه دبیر جدید هیات دولت برگزار شد

سومین همایش فقه هنر در قم برگزار می شود

قانون بیمه بیکاری باید اصلاح شود

10 شب 10 منبر| اهمیت شناخت وقایع سال 61/ شباهت امتحان کوفیان با امتحانات آخرالزمان

تصمیم گیری درباره تعیین قیمت حامل های انرژی/ تعیین هیأت سه نفره نظارت بر واگذاری طرح های نیمه تمام

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی برگزار شد

فردا رژه سراسری نیرو های مسلح برگزار می شود

دادگاه رسیدگی به اتهامات مسئولان سابق سایپا

وزیر آموزش و پرورش با صدور پیامی آغاز سال تحصیلی جدید  را تبریک گفت

کسی نباید بر سر قدرت دفاعی کشورمان چانه زنی کند

نشست هم اندیشی پیرامون «نقش شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها در تحول قضایی»

بزرگداشت مردی که ایران مدیون اوست

بزرگداشت مردی که ایران مدیون اوست