مطالب مرتبط:
آیین معرفی «درسنامه غنا و موسیقی» برگزار شد
رایزنی سفیر ایران با رییس جمهور عراق برای پیگیری توافقات سفر روحانی به بغداد
رییس فیلا هم ایران را تهدید کرد!
مقاله97_بررسی قطعیت آراء در نظام کیفری ایران با توجه به اختیارات رییس قوه قضاییه 210 ص
دیدار و گفت وگوی رییس جمهور عراق و سفیر ایران در بغداد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 مرداد 1398 ساعت 14:082019-08-19سياسي

تحلیل رییس موسسه حکمت و فلسفه ایران از درسنامه غنا و موسیقی


رییس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران گفت: دنیای مدرن که مبنایش اومانیسم، سوبژکتیویسم و سکولاریسم است، با این مبنا بر روی هنر مدرن و موسیقی مدرن اثر گذاشته و موسیقی هایی را طراحی می کند که دقیقا مصداق غنای لهوی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه که در آیین معرفی درسنامه غنا و موسیقی؛ متن درس خارج فقه حضرت آیت الله خامنه ای سخن می گفت، پیرامون این درسنامه اظهار کرد: درسنامه حاضر حاصل 75 جلسه درس خارج فقه است که در سال های 87 و 88 گفته شده و این درس ها از حالت گفتاری به نوشتاری درآمده، حیطه بندی و عنوان بندی شده و اگر چیزی بر فرمایشات مقام معظم رهبری افزوده شده، در بین دو قلاب قرار داده شده است.

همچنین احادیث اخلاقی که ایشان مقیدند و در آغاز درس بیان می کنند، در این کتاب نیامده و البته ماخذ اقوال هم در پاورقی و پانوشت اضافه شده است.

وی افزود: سیر کتاب حاضر به گونه ای است که ابتدا روایاتی که ذیل آیات آمده و تفسیر به غنا شده، بیان کرده اند.

همچون آیه واجتنبوا قول الزور که در این جا هشت روایت که قول زور را به غنا تفسیر کرده اند، آمده است.

به علاوه روایاتی که ذیل آیات بیان نشده شامل پنج روایت است و از مجموع این روایات، حرمت فی الجمله غنا را استفاده کرده اند.

سپس وارد روایات استماع غنا می شویم که 16 روایت توضیح داده شده و در ادامه هم برخی مقوله های پیرامونی همچون روایات کسب مغنیه شامل 9 روایت و روایات مربوط به غنا در قرآن شامل چهار روایت را بیان کرده اند.

رییس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران گفت: همچنین مقام معظم رهبری درس بسیار زیبایی را درباره مفهوم غنا بیان کرده اند و ابتدا تفسیری از مرحوم محقق نراقی در مستندالشیعه مطرح و جمعا 14 تعریف از غنا را از مستندالشیعه نقل می کنند.

سپس ایشان می فرمایند می توان دو معنا برای غنا ذکر کرد؛ یک معنای عام که مطلق آواز را می گویند.

به معنای صدایی که مد و زیر و بم پیدا می کند و معنای خاص که عبارت از آوازخوانی بوده و مقصود از غنا در این روایات نیز آوازخوانی است.

وی در خصوص معنای غنا اضافه کرد: آوازخوانی صوتی است که با رعایت قواعد خاص اجرا می شود و لذا وقتی گفته می شود غنا فی الجمله حرام است، یعنی آوازخوانی فی الجمله حرام است و فی الجمله یعنی باید قیودی داشته باشد که نیاز به بررسی دارد.

به تبع آن، روایات تحسین صوت را نیز مورد بحث قرار داده اند و همچنین مباحثی چون گریه بر میت که چهار روایت را شامل می شود، روایات تحسین و تحزین در قرائت قرآن شامل 9 روایت و 22 روایت که دیگر فقها بررسی نکرده اند، بیان شده است.

به علاوه، حکم رقص نیز از احکامی است که در این کتاب آمده است.

خسروپناه ادامه داد: دو بحث مهم که در این کتاب خواندنی است آن که اولا راهکار فهم دقیق غنا چیست؟ در این مورد مقام معظم رهبری می فرمایند این که لغویان آن را چه معنا کردند، مهم نبوده و باید به سراغ استعمالاتی رویم که در لغت، ادب، عرف و فقه به کار رفته و از طریق استعمالات معنای غنا را دریابیم و همان طور که بیان شد، ایشان معنای آوازخوانی را مطرح کرده اند.

موضوع حرمت غنا است؛ نه موسیقی وی همچنین در خصوص ساختار این کتاب افزود: در بخش دیگر 48 سوال و جواب را مطرح کرده اند که از مجموعه این سوال و جواب، حاصل بحث که نظر مقام معظم رهبری را در مورد غنا معلوم می کند، آن است که ایشان می فرمایند اولا موضوع حرمت، غنا است و نه موسیقی؛ موسیقی چه به معنای فن ترکیب اصوات باشد؛ به گونه ای که مستمع از آن صوت لذت ببرد و یا به معنای خاص؛ یعنی صدای برخاسته از ساز همچون صدایی که از سنتور، نی و تنبک بیرون آید.

خلاصه این که موضوع حرمت موسیقی نیست؛ بلکه غنا موضوع حرمت است.

رییس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران اضافه کرد: دوم آن که غنا معنایی عام دارد و آن ترجیع الصوت؛ یعنی زیر و بم دادن به صدا است و این مقصود نیست؛ بلکه معنای دوم مقصود است و آن آوازخوانی است که شامل اذان گفتن، تلاوت قرآن و مداحی و یا لالایی مادران نیست.

سوم این که غنایی که آوازخوانی معنا شد و موضوع حرمت است، اگر لهوی باشد، یعنی مضلا عن سبیل الله ، بالجمله حرمت دارد.

لذا ترجیع و کشش صوت از مقومات غنای لغوی است و نه مقومات غنای عرفی که موضوع حرمت است.

بنابراین صوت مرجع به معنای زیر و بم دادن، حرمتی ندارد و حتی صوت مطرب، به معنای طرب انگیز بودن نیز موضوع حرمت و غنا نیست و ممکن است از باب دیگری برای آن، حکم حرمت آید.

خسروپناه خاطرنشان کرد: همچنین قالب، محتوا، نظم، نثر، زبان ها، لهجه ها، صوت یا کلام داشتن و نداشتن، دخالتی در حرمت و حلیت غنا نخواهد داشت و حیثیت تعلیلیه حکم حرمت، غنای لهوی مضلا عن سبیل الله است.

به علاوه ریتم دادن به موسیقی و یا در دستگاه خواندن و نخواندن دخالتی در حلیت و حرمت ندارد.

همچنین نمی توان گفت اگر آوازی با سازی باشد حرام و اگر نباشد حلال است.

بنابراین هر آوازخوانی که لهوی؛ یعنی مضلا عن سبیل الله باشد، حرام است؛ چه این ویژگی ها را داشته باشد چه نداشته باشد.

یک تحلیل از کتاب وی همچنین در خصوص امتیازات کتاب غنا و موسیقی مقام معظم رهبری ضمن بیان این که با خواندن این کتاب، قدرت رجالی و فقه الحدیثی افزایش می یابد، عنوان کرد: حدود 73 روایت؛ سندا و دلالتا در این کتاب نقل شده است.

بضمن این که برخی اساتید در درس خارج، گاهی اوقات بر اساس مبنای حدیث شناسی شان، اگر بحثی تعداد روایات متعددی داشته باشد، نیازی به بررسی سند نمی بینند؛ اما مقام معظم رهبری در این کتاب، تک تک روایات را سندا بررسی و نکات حدیث شناسی، رجالی یا درایه جالبی را مطرح کرده اند که به واقع قابل استفاده است.

به طور مثال، زمانی فرد خواننده اطلاعات مربوط به فرق و نحل را نیز در بعضی موارد از این درسنامه در می یابد.

همچنین در نام بردن از علما نیز برخی اطلاعات تاریخی را مطرح کرده اند.

به علاوه این کتاب، اطلاعات مرجع شناسی و کتاب شناسی مفیدی به ما ارائه می دهد.

تبیین جامع رهبری از غنا در درسنامه غنا و موسیقی رییس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران ضمن تاکید بر این که این کتاب اطلاعات رجالی و حدیثی جامعی را در اختیار خواننده قرار می دهد، افزود: از دیگر نکات تحلیلی که می توان در مورد این کتاب بیان کرد، تبیین جامعی است که مقام معظم رهبری از بحث غنا دارند و بسیار دقیق به معنای عرفی و نه معنای لغوی که موضوع حرمت است، می پردازند.

به علاوه طبق مطالعاتی که از پیش در مورد غنا داشتم، مشاهده نکردم بزرگانی را که در مورد غنا یا موسیقی مطلبی را گفته باشند و حضرت آقا در این درسنامه بدان توجه نداشته باشند.

لذا این کتاب، یک کتاب جامع مجتهدپرور است و بنده به عنوان کسی که در فقه تلمذ و مباحثه درسی داشته ام، کمتر کتابی را دیدم که چنین وزین و عمیق به زوایای مختلف بپردازد و جامع باشد.

نیازمند شاخص در بحث حرمت و حلیت غنا هستیم وی همچنین در بخش سوم سخنان خود گفت: نکته دیگر این که یک سری بی دقتی های مرتبط با ویراستار در کتاب موجود است و خوبتر بود که ویراستار کتاب نیز مشخص می شد.

گذشته از این بنده دو سوال مهم دارم که به عقیده من محققین باید در مورد آن بیندیشند.

یکی این که در بحث حلیت و حرمت موسیقی و غنا به شاخص نیاز داریم و مفاهیم کیفی کافی نیست.

مقام معظم رهبری در این کتاب بیان کرده اند موضوع حرمت، غنا و آن هم غنای عرفی است که به توضیح آن پرداختند و منظور غنای لهوی مضلا عن سبیل الله است.

با توجه به آنچه گفته شد، این موارد همگی مفاهیم کیفی است و سوال این است که شاخص در این بحث کجاست؟ به این معنا که چه غنایی مضلا عن سبیل الله است؟ یعنی شاخص اظلال در این بحث چیست؟ رییس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران ضمن اشاره به این که دغدغه رهبری حل مسائل جامعه نیز هست، بیان کرد: یک بحث جالب در این کتاب به این موضوع پرداخته که چرا اکثر این روایات از امام صادق(ع) است و بیان می کند از آن جا که غنا در بین آحاد مردم در عصر امام صادق(ع) رواج پیدا کرده است، این گسترش باعث شده آن حضرت این بحث را به طور جدی مطرح کند.

خسروپناه ضمن بیان این که قطعا برخی مصادیق غنای لهوی، برخی مصادیق موسیقی است، خاطرنشان کرد: اکنون در پخش اخبار، فیلم، مستند و.

از موسیقی استفاده می شود و لذا موسیقی جزیی از سبک زندگی افراد شده است.

از طرفی، امروزه در دنیای مدرن، موسیقی ها و یا دستگاه هایی از موسیقی به همراه سازهایی ساخته شده، که امکان ندارد غنای لهوی نباشد.

به طور مثال امروزه موسیقی های مدرن همچون راک، متال، بلک متال، جاز، پاپ و غیره وجود دارد و راک و متال و نیز برخی شاخه های آن که با ساز گیتار الکترونیک استفاده می شود، دقیقا مصداق غنای لهوی است.

برخی موسیقی های مدرن، مصداق دقیق غنای لهوی است وی تصریح کرد: دنیای مدرن که مبنایش اومانیسم، سوبژکتیویسم و سکولاریسم است، با این مبنا بر روی هنر مدرن و موسیقی مدرن اثر گذاشته و موسیقی هایی را طراحی می کند که دقیقا مصداق غنای لهوی است.

به بیان دیگر، به گونه ای از دانش موسیقی استفاده شده است که نوعی موسیقی که مصداق غنای لهوی است، طراحی شود و حال آیا می توان در این جا گفت که سازها و دستگاه ها مطلقا تاثیری ندارد؟ البته گاهی در زمینه دستگاه های سنتی خود بحث می کنیم و در این جا به عقیده من نمی توان گفت دستگاه شور یا سه گاه و چهارگاه غنای لهوی هست یا نیست؛ بلکه در ریتمی می تواند باشد و در ریتم دیگری نباشد.

اما برخی موسیقی های مدرن دقیقا برای غنای لهوی ساخته شده است و لذا شیطان پرست ها از آن استفاده می برند.

ضمن این که در میان شیطان پرستان هرگز نمی بینید که از موسیقی پاپ استفاده کنند و موسیقی مورد استفاده آن ها یا راک و یا متال است و به نظر من به این مباحث باید پرداخته شود.

رییس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در تکمیل سخنان خود در مورد این کتاب عنوان کرد: فکر می کنم این اثر ذی قیمت، که قوی ترین، غنی ترین و جامع ترین منبع در بحث غنا بوده و طبیعتا در بحث موسیقی، رقص و تبعات غنا نیز از این کتاب استفاده می شود، می تواند یک منبع دقیق برای آن باشد که فقهایی که موضوع موسیقی را به لحاظ دستگاه ها و سازها و آوازها کار کردند، از آن استفاده کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مقام معظم رهبری - موسیقی - حضرت آیت الله خامنه ای - آیت الله خامنه ای - فلسفه - موسسه - ایران - رهبری - کتاب - حرام - قرآن - آیت الله - زیبایی - گزارش - طراحی - خامنه - هایی - گریه - دکتر - آیین

آخرین اخبار سرویس:
تلاوت ترتیل صفحه 154 قرآن باصدای خلیل الحصری+صوت و متن آیات

خط حزب الله 202 | این هنوز آغاز کار است

شعر خراسان هنوز چاووش خوان است/ تفاوت آشکار شعر آیینی و شعر هیأت

درخواست 29 تشکل دانشجویی برای ورود دادستانی به ماجرای دروغ پراکنی ها درباره دختر آبی

حکایت ارادتی به سیدالشهدا (ع) از جنس باران در دل حسینیه ایران+تصاویر

وزارت خارجه برای آزادی استاد ایرانی از زندان های آمریکا اقدامات موثرتری را انجام دهد

جمالی: مذاکره با هیات حاکمه فعلی آمریکا معنایی ندارد

گفت وگویی با «گل آقای هرمزگان»/ خالو راشد را بیشتر بشناسید

سومین رژه هوایی مشترک ارتش و سپاه 31 شهریور برگزار می شود

معمای جنایی با جایزه – هفته هفتم + اسامی برندگان ششمین مسابقه

عکس| تولد لاکچری برادر «الناز شاکردوست»

با پیشنهاد فدراسیون کشتی و موافقت لالوویچ/ منصور برزگر عضو تالار مشاهیر اتحادیه جهانی کشتی می شود

لیگ اروپا؛ پیروزی دلچسب آرسنال در شب شکست لاتزیو و اسپورتینگ

توجه به نسل جوان باید از اولویت های حوزه باشد/ لزوم تسلط طلاب بر مسائل اجتماعی سیاسی زمانه

مره صدق: آمریکا به دنبال حل مسائل و کاهش تنش از طریق دیپلماتیک نیست

عربستان سعودی عضو شورای حکام آژانس انرژی اتمی شد

نماینده مجلس: زنگنه در حال اجرای بی سروصدای طرح برندینگ است

عربستان عضو شورای حکام آژانس انرژی اتمی شد

نظر جیمی کارتر درباره پیروزی ترامپ در انتخابات 2020

شیخ عیسی قاسم، مهمان ویژه کنگره بین المللی امام سجاد (ع)

تصویر هوایی دیدنی از نصف جهان

ظریف بامداد جمعه عازم نیویورک می شود

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح شنبه 30 شهریور 98

مردم حق دارند از رای و موضع گیری نمایندگان مجلس مطلع باشند

ایران در زمینه جنگ الکترونیک قوی تر از گذشته خواهد شد

اتهامات بدون سند سعودی باید در مجامع بین المللی پیگری شود

آیت الله عیسی قاسم سخنران ویژه گردهمایی اربعینی ها

اگر یارانه تان قطع شده بخوانید

پلمب یک فروشگاه زنجیره ای در حال تاسیس در دماوند

برگزاری کنفرانس بین المللی مسیر معنویت و گفت وگوی ادیان جاده ابریشم

هنگام بلاک شدن در اینستاگرام راه حل چیست؟

رییس جمهور مستعفی یمن وزیر خارجه دولت خود را تغییر داد

جملات آتشین پرویز پرستویی علیه مدیر شبکه 3

عضویت عربستان در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی

آغاز سال تحصیلی جامعه المصطفی العالمیه

کولاکوویچ: تیم های آسیایی انگیزه زیادی برای رویارویی با ما دارند

صعود بازیکنان ایران به جمع 64 بازیکن برتر رقابت های جهانی تن ‎بال

تلاوت ترتیل صفحه 155 قرآن باصدای مرحوم مصطفی اسماعیل+صوت و متن آیات

آیین آغاز سال تحصیلی جامعه المصطفی العالمیه ـ مشهد

ارائه دیدگاه ملی، برای وحدت گروه های فلسطینی

اطلاعیه باشگاه زنیت روسیه درباره مصدومیت آزمون

آیت الله العظمی نوری همدانی: دشمن سعی می کند بین ایران و عراق ایجاد اختلاف کند

نظر جیمی کارتر درباره پیروزی ترامپ در انتخابات 2020

این حسینیه، 12 مجلس عروسی به خود دیده است

عربستان سعودی عضو شورای حکام آژانس انرژی اتمی شد

به خیل بیکاران بنگرید!

سن ازدواج حداقل 18 سال باشد

مسئولان چند ماه دیگر باید اولین کارنامه خود در اجرای بیانیه گام دوم را ارائه دهند

آمریکا برای روحانی و ظریف ویزا صادر کرد

تفقه و تبلیغ دین دو وظیفه مهم حوزویان است

آمریکا برای روحانی و ظریف ویزا صادر کرد

دیدار کاروان «حفاظت از منافع ملت» با امام جمعه خرم آباد

تو را به جان مادرت دستم را بگیر/طبیبی که فوق همه تخصص های عالم را دارد

چند سروده عاشورایی از یک بانوی شاعر/ تمام عمر من با گریه پای روضه ات سر شد

اربعین رمز استمرار حرکت امام حسین(ع) است

پیش بینی حضور 3 میلیون زائر ایرانی در پیاده روی اربعین

مسئولان چند ماه دیگر باید اولین کارنامه خود در اجرای بیانیه گام دوم را ارائه دهند

اجتماع بزرگ عاشقان اربعین حسینی (ع)

دنیزلی: در کورس قهرمانی خواهیم بود/ مشکل گلزنی را به زودی حل می کنیم

عربستان: تسلیحات حمله به آرامکو ایرانی بود/ لاوروف: اتهام زدن به ایران دردی را دوا نمی کند

دستور حناچی برای عزل پیمانکاران خاطی در موضوع حذف نام شهدا

روحانیت باید نسبت به شبهات و ابهامات جواب علمی و منطقی داشته باشد

عربستان سعودی عضو شورای حکام آژانس انرژی اتمی شد

آیت الله نوری همدانی: فقر زیبنده جامعه اسلامی نیست/اظهارات زرینچه درباره لباس جنجالی استقلالی ها

عضویت عربستان در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی

سخنان بشار الجعفری در شورای امنیت سازمان ملل متحد

نام نویسی حدود 700 هزار نفر در سامانه سماح برای شرکت در مراسم اربعین

عضویت عربستان در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی

فال روز جمعه 29 شهریور 1398

حداقل قد برای معافیت از سربازی چقدر است؟

رویترز: آمریکا برای روحانی و ظریف ویزا صادر کرد

اجتماع عظیم زائران اربعین حسینی

دومین اجتماع بزرگ عاشقان اربعین حسینی

رییس ستاد انتخابات: حضور مردم در این دوره از انتخابات مجلس از ادوار قبل بیشتر خواهد بود

رکوردشکنی بارسلونا از حیث کسب درآمد در فصل جدید

تارتار: بازیکنان در زمین مراقب همدیگر باشند/ از بازی با سپاهان 3 امتیاز می خواهیم

وزیر فرهنگ: از روایت های تاثیرگذار و ادبی حرکت مردمی در اربعین استفاده می کنیم

امروز رمز پیروزی ما در جنگ تمام عیار استکبار علیه کشورمان حفظ اتحاد و انسجام درونی است

شمارش معکوس برای بهره مندی از معافیت 28 و 29 ماه سابقه ایثارگری

آمریکا روادید روحانی و ظریف را صادر کرد / ظریف جمعه به نیویورک می رود

ترامپ و مکرون درباره ایران گفتگو می کنند

دانشجویان و طلاب در نماز جمعه فردای اراک حضور می یابند

خبر20، 28 شهریور 98

امریکا وزیای ظریف و روحانی را صادر کرد + جزییات

کاروان پیاده روی مشهد تا کربلا وارد ایذه شد

47 عنوان برنامه در هفته دفاع مقدس در کهگیلویه اجرا می شود

تصاویر / افتتاح گردان صاحب الزمان(عج) ویژه طلاب و روحانیون بسیجی کرمان

انتخاب اعضای جدید شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی

ظریف بامداد جمعه راهی نیویورک می شود

دشمن در صورت آغاز 31 شهریور دیگر، جوابی سخت تر از گذشته خواهد گرفت

نابودی ارزش ها و تغییر سبک زندگی، هدف اصلی دشمن در جنگ نرم است/ دفاع مقدس نشأت گرفته از کربلا است

آمریکا ویزای روحانی را صادر کرد/ظریف تحریم شده، فردا به نیویورک می رود

ویزای هیات ایرانی آمد/ ظریف به نیویورک می رود

پرویز پرستویی به مدیر شبکه 3: از این سفره خوب تغذیه کن / مگه صداوسیما ارث پدری شماست؟

اربعین را به «احساس خوب» تقلیل ندهید/ پیشنهاد پناهیان به جاماندگان اربعین

رویترز: آمریکا برای روحانی و ظریف ویزا صادر کرد

ظریف بامداد جمعه راهی نیویورک می شود

ناگفته هایی از زندگی لئوناردو داوینچی chr(8211) دانشمندی کنجکاو و همه فن حریف

ملاک در حکومت داری و نحوه پیاده سازی سیاست ها باید امر به معروف باشد

غریب آبادی: رژیم صهیونسیتی به معاهده عدم اشاعه ملحق شود

تحلیل رییس موسسه حکمت و فلسفه ایران از درسنامه غنا و موسیقی

تحلیل رییس موسسه حکمت و فلسفه ایران از درسنامه غنا و موسیقی