مطالب مرتبط:
سواد؛ مفهومی اجتماعی و متغیر با شرایط/ لزوم مقررات گذاری جدید برای رسانه ها
استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی و تولید محتوا / تهران ثبت
خطری که شبکه های اجتماعی برای دختران دارد
خطری که شبکه های اجتماعی برای دختران دارد
استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی،کارشناس تولید محتوا / تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 مرداد 1398 ساعت 10:332019-08-19دانش

مقررات جدید برای رسانه های اجتماعی و ارتباطات شبکه ای باید تدوین شود


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی، جلسه دیدار سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعضای هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای ایران در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

- " دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی بر ضرورت تدوین مقررات جدید برای رسانه های اجتماعی و ارتباطات شبکه ای تأکید کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی، جلسه دیدار سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعضای هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای ایران در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه اعضای هیات مدیره انجمن سواد رسانه ای ایران ضمن ارائه گزارش فعالیت­های گذشته این تشکل، به ارائه چشم انداز پیش رو پرداختند.

شواری عالی انقلاب فرهنگی سرپرستی جریان سواد رسانه ای و اطلاعاتی را عهده دار شودحسن بشیر رییس هیات مدیره انجمن سواد رسانه ای ایران و استاد دانشگاه امام صادق (ع) در ابتدای این نشست خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت سواد رسانه ای و اطلاعاتی در کشور، انتظار می رود شواری عالی انقلاب فرهنگی به نوعی سرپرستی تحقق این جریان در سطح کشور را عهده دار شود تا شاهد نیل به هدف مشترک یعنی بسط و توسعه نهضت سواد رسانه ای باشیم.

وی برنامه ریزی برای گفتمان سازی، اجتماعی کردن موضوع سواد رسانه ای و اطلاعاتی، اسلامی سازی و بومی سازی سواد رسانه ای را مورد تاکید قرار داد و افزود: از این روزنه می توانیم بسیاری از مشکلات آموزشی در کشور را مرتفع کنیم.

جدی گرفته نشدن، مشکل امروز سواد رسانه ای و اطلاعاتی استبشیر تصریح کرد: جدی گرفته نشدن، مشکل امروز حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی در کشور است و امید است با توجه به اهمیت استراتژیک موضوع رسانه و فضای مجازی، این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

سیدمرتضی موسویان مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای ایران در این جلسه اظهار کرد: انجمن سواد رسانه­ ای ایران با حکم وزیر کشور فعالیت خود را بیش از دو سال و نیم است که آغاز کرده و تا امروز 16 دفتر نمایندگی در استان­های کشور را فعال کرده است و در افق پیش رو در تمام استان های کشور نمایندگی فعال خواهد داشت.

وی افزود: انجمن­ سواد رسانه­ ای ایران می ­تواند بازوی یاری گر مناسبی برای نهادهایی همچون شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد و به عنوان یک سازمان مردم نهاد، نیازمند حمایت دستگاه ها در زمینه پیشبرد اهداف مشترک است.

عاملی: سواد رسانه ای مفهوم جامعی برای وضعیت جدید ارتباطی و اطلاعاتی نیستدر ادامه این جلسه سید سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تبریک و گرامیداشت میلاد امام هادی(ع) و عید غدیرخم گفت: مهمترین ظرفیت این انجمن حضور اعضای آن است که در این زمینه تلاش جدی و تخصص لازم را دارند.

وی ادامه داد: مفهوم سواد رسانه­ ای که توسط یونسکو توسعه یافت و ذیل آن سواد اطلاعاتی و مجازی مطرح شد امروزه با چنان گستره ­ای همراه شده است که فراتر از مفهوم صرف سواد رسانه­ ای است.

وی افزود: مباحثی چون خدمات هوشمند ، اینترنت اشیا و یا نانو-بایو دیوایس­ ها (Nano-Bio Devices) که در آن تمامی پدیده ­های هستی در مقیاس نانو متصل به دیوایس می شوند و امکان ارتباطات شبکه ای جدیدی را خلق می کنند.

عاملی گفت: در واقع سواد رسانه ای پوشش دهنده سواد مرتبط با فضای دوم زندگی که مجموعه ای از پدیده های مرتبط با حکمرانی، کسب و کار، خدمات پزشکی از راه دور و البته خدمات رسانه ای را شامل می شود نیست و سواد رسانه ای به هیچ وجه مفهوم جامعی برای وضعیت جدید ارتباطی و اطلاعاتی نیست و شاید بهتر بود انجمن به سواد سواد مجازی و اطلاعاتی یا سواد مجازی و رسانه ای حرکت می کرد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت افزود: سواد رسانه­ ای مفهومی با سابقه حدوداً 60 ساله است که هم­ اکنون نیازمند بازنگری جدی است.

کندوی ادامه داد: سواد یک مفهوم اجتماعی است که متناسب با شرایط اجتماعی تغییر پیدا می ­کند چنانکه قبل از گوتنبرگ سواد به توانایی استفاده از حافظه و خطاطی و خوش نویسی اطلاق می شد و هرکسی را که می­ توانست خوش نویسی کند با سواد می­ دانستند و بعد از انقلاب گوتنبرگ، سوای مفهوم خواندن و نوشتن و پیوند خوردن به نوشتارهای صنعتی را بوجود آورد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران تصریح کرد: امروزه با توسعه فضای مجازی و دو فضایی شدن زندگی بشری، سواد به مفهوم توانایی و کار و زندگی مؤثر و مفید در فضای دوم و فضای اول بصورت همزمان است.

وی افزود: امروز مفهوم سواد مجازی سه قلمرویی شده است و شامل سواد عمومی مجازی، سواد اختصاصی مجازی که مرتبط با زیست بوم و سواد مجازی فرهنگی زندگی است و البته سواد تخصصی که به موازات همه تخصص های علمی جدید سواد مجازی جدید بوجود آمده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی دوره 35 ساله ­ای را پشت سر گذاشته است که بیشتر دستور جلسات آن در قالب طرح بوده و در آن نقش آفرینی مستقیم ذی نفعان کم رنگ بوده است.

وی با اشاره به جلسه دیدار با مدیران و صاحبنظران رسانه ها عنوان کرد: در آن جلسه تشکیل کمیسیون معین رسانه ­ای با مشارکت متولیان رسانه طرح شد که با توجه به ظرفیت غیردولتی و مردم نهاد بودن انجمن سوادرسانه­ ای می ­توان از ظرفیت این انجمن نیز در تشکیل آن کمیسیون استفاده کرد.

عاملی خاطرنشان کرد: در زمینه تدوین اسناد سیاستی مرتبط با حوزه سواد رسانه ­های اجتماعی نیز انجمن می­تواند به شورای عالی انقلاب فرهنگی کمک کند.

وی افزود: در تدوین این اسناد بایستی 5 لایه سواد شامل سواد اطلاعاتی، سواد دانشی، سواد معرفتی، سواد حقوقی و سواد تحلیلی مورد توجه قرار گیرند.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به قابلیت­ها و چالش های فضای مجازی و ارتباط آن با عرصه زندگی اجتماعی خاطرنشان کرد: همه مواردی که در فضای واقعی ماهیت جرم دارد در فضای مجازی نیز دارای همان ماهیت جرم هستند منتهی روش و چگونگی آن تغییر می کند.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال دزدی که در فضای مجازی از مسیر هک کردن و نفوذ در سیستم های رایانه ای اتفاق می افتد؛ دسترسی به حساب مالی یک فرد یا نهاد را فراهم می کند و در نتیجه مقررات گذاری های جدید برای فضای رسانه های اجتماعی و ارتباطات شبکه ای یک ضرورت جدی است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: ما اکنون وارد جامعه شبکه­ ای شده­ ایم که اعضای آن در سطوح مختلف به صورت همزمان تأثیر و تأثر دارند اما در این زمینه مقررات گذاری نشده است.

عاملی با اشاره به تفاهم ­نامه­ ای که میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی امضا شده است خاطر نشان کرد: در زمینه ایجاد رشته­ های جدید دانشگاهی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور نقش محوری دارند و شورای عالی فضای مجازی در این زمینه نقش همکار را ایفا می­ کند.

وی افزود: همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای تحول و ارتقای علوم انسانی ظرفیت همکاری در ارائه رشته ­های جدید دانشگاهی را دارند.

وی افزود: انجمن سواد رسانه­ ای می­ تواند در زمینه زندگی شبکه­ ای همکاری کند و با توجه به مسائلی چون توسعه پایدار و سلامت اجتماعی می­ توان نگاه اسلامی را در تشکیل جامعه اسلامی تعمیم داد.

انجمن سواد رسانه­ ای می­ تواند در رشته­ های تخصصی همکاری­ های بسزایی را انجام دهدعاملی ادامه داد: انجمن سواد رسانه ­ای می ­تواند در زمینه رشته ­های تخصصی نیز همکاری های بسزایی را انجام دهد چنانکه در حوزه پزشکی در حدود 24 تله (Tele) به وجود آمده و نیازمند بررسی تخصصی در زمینه ترویج سواد اطلاعاتی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مسؤولیت محوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه علم و فناوری و فرهنگ خاطرنشان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی 3 سند مرجع، 85 سند سیاستی و حدود 2269 مصوبه دارد که سه سند مرجع نقشه جامع علمی کشور، سند مهندسی فرهنگی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هرکدام دارای برنامه اقدام­ های متعددی هستند.

سند مهندسی فرهنگی حدود 304 برنامه اقدام داردوی افزود: سند مهندسی فرهنگی حدود 304 برنامه اقدام دارد که با توجه به برگزاری اولین جلسات ستاد راهبری مهندسی فرهنگی کشور مباحث مربوط به رسانه را می ­توان در برخی جلسات این ستاد پیگیری کرد.

در این دیدار حسن بشیر رییس هیات مدیره انجمن سواد رسانه ای، سیدمرتضی موسویان مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای، حمیدرضا کمالی ـ نایب رییس انجمن سواد رسانه ای، امیدعلی مسعودی عضو هیات مدیره و سخنگوی انجمن سواد رسانه ای، معصومه نصیری عضو هیات مدیره و خزانه دار انجمن سواد رسانه ای و محمدصادق افراسیابی مدیرعامل سابق انجمن سواد رسانه ای حضور داشتند.


کلید واژه ها: انقلاب فرهنگی - شورای عالی انقلاب فرهنگی - رسانه - سواد - فرهنگی - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - عالی - شورای - اطلاعاتی - ایران - رسانه های اجتماعی - کشور - برگزار - دانشگاه - اجتماعی - مدیره - خبرگزاری - نمایندگی - ارتباطات - گزارش - امروز - عاملی - استاد دانشگاه - مشکل - برنامه ریزی - اهمیت - دیدار - استان - وزیر کشور - شبکه

آخرین اخبار سرویس:
نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد اعلام شد

مانع تراشی جدید برای دانشجویان ایرانی در آمریکا

نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

اولین دانشجویان لهستانی در قزوین مشغول به تحصیل شدند

اشک های پدرانِ 8 ماه حقوق نگرفته هپکو در برابر خانواده شان را نمی بینید!

اخذ مجوز برگزاری مسابقات جهانی 3MT

نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

ضرورت اصلاح اساسنامه جایزه جهانی پیامبر اعظم(ص)

اعلام ­نتایج دوره کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه سمنان و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام امضا شد

نتایج کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

کهکشانی متشکل از ستاره های مرده؛ عکس روز ناسا

آزمایشگاه فیزیک پیشرفته در دانشگاه یزد ساخته می شود

تحصیل دانشجویان خارجی در دانشگاه دافوس ارتش

موفقیت دانشگاه شهید اشرفی در پذیرش دانشجو

دانشگاه رازی کرمانشاه در نظام رتبه بندی تایمز شرکت نکرده است

دانشگاه رازی کرمانشاه در نظام رتبه بندی تایمز شرکت نکرده است

دانشجویان دانشگاه آزاد سمنان در حرکتی جهادی به دانش آموزان کم برخوردار خدمت رسانی کردند

ضرورت اصلاح اساسنامه جایزه جهانی پیامبر اعظم (ص)

فعالیت های فرهنگی دانشجویان را برای مناسبات اجتماعی آماده می کند

نام استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان در جمع داوران مقالات علمی جهان قرار گرفت

درخواست از مجلس برای ورود به ماجرای افزایش شهریه دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد

برنامه راهبردی دانشگاه تصویب شد/ لزوم هدایت دانشجویان به سمت مهارت آموزی و اشتغالزایی

شرایط اعطای وام تحصیلی دانشگاه خلیج فارس بوشهر اعلام شد

کسب 10 رتبه کشوری دانشگاه شهید چمران اهواز در المپیاد علمی دانشجویی

افضلی مدیرعامل شرکت دخانیات ایران شد

فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ،دانشجویان را برای مناسبات اجتماعی آماده می کند

سرنخ های مهمی برای بازیابی شکل گیری حیات در جهان پیدا شد

مراحل ساخت موشک «سیستم پرتاب فضایی» درحال اتمام است

استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان در میان داوران مقالات علمی جهان در سال 2019

فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها، دانشجویان را برای مناسبات اجتماعی آماده می کند

ثبت نام پذیرفته شدگان دوره های کاردانی دانشگاه جامع از فردا 31 شهریورماه آغاز می شود

فعالیت ستاد استقبال از ورودی های جدید دانشگاه ایلام آغاز شد

مسیه 110؛ کهکشانی که به نظر می رسد از ستارگان مرده تشکیل شده

موافقت با کلیات تبدیل واحد علوم پزشکی تهران به سازمان/ تغییر عنوان پژوهشکده معتمد

اسامی اساتید پذیرفته شده در رشته های علوم حدیث و اخلاق پزشکی منتشر شد

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشوردر خصوص اعلام فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی کد رشته محل های پذیرش دوره کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی مهر ماه سال 1398

جایی که فقط تاریخ از آن می داند / شماره اول نشریه دانشجویی «گام» منتشر شد

سی امین شماره فصلنامه «فرهنگ در دانشگاه اسلامی» منتشر شد

دانشمندان ایرانی لباس خواب هوشمند طراحی کردند / «فیژامه» راه رهایی از اختلالات خواب

خراسان رضوی مقام سوم مسابقات شنا دانشجویان دانشگاه های آزاد کشور را کسب کرد

تیم های برتر مسابقات شنای دانشجویان دانشگاه های آزاد کشور مشخص شدند

اتصال بزرگراه چمران به درکه و اوین

هنگام انتخاب یک خوابگاه یا پانسیون دخترانه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

شش دانشجوی دانشگاه گیلان در المپیاد علمی رتبه برتر کسب کردند

جزییات ثبت نام در رشته های خاص دانشگاه صدا و سیما اعلام شد

سه گروگان ایرانی دزدان دریایی سومالی در شرایط هولناکی نگهداری میشوند

استخدام کانتردار جهت فست فود دومینوس در تبریز

استخدام فست فودکار جهت همکاری در کرج

وزارت علوم «بازرسان ویژه» استخدام می کند

تیغه های نانویی گرما را به انرژی تبدیل می کند

ایراد دیوان عالی کشور به پرونده محمدعلی نجفی

تکذیب خبر فروش سهمیه های شاهد و ایثارگر در دانشگاه های آزاد و دولتی

تقویم آموزشی دانشگاه صدا و سیما منتشر شد / آغاز کلاس ها از فردا 31 شهریور ماه

ﺗﻐﻴﻴﺮﺍﺕ ﺁﻳﻴﻦﻧﺎﻣﻪ ﭘﺮﺩﺍﺧﺖ ﮐﻤﮏ ﻫﺰﻳﻨﻪ تحصیلی ﺑﻪ ﺣﺎﻓﻈﺎﻥ ﻭ ﻗﺎﺭﻳﺎﻥ دانشجو ابلاغ شد

دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای استقبال از دانشجویان جدید آمادگی دارد

پنجمین جشنواره فرهنگی هنری بلوط در دانشگاه تهران برگزار می شود

فرهنگ پاسخگویی؛ حلقه مفقوده مدیران صداوسیما / نبض مدیریتی این سازمان در دستان صاحبان قدرت است

ابرسیاهچاله ها منظومه های شمسی بزرگ به وجود می آورند

حکم اعدام محمدعلی نجفی نقض شد

استخدام ساندویچ و پیتزازن ماهر آقا با تسلط کامل به پخت در همدان

اختراع جدیدی برای رویش مجدد مو

طرح پایش سلامت روان برای نودانشجویان دانشگاه تهران اجرا می شود

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان نهایی رشته های گروه علوم پزشکی

بر دیوار حواشی یادگاری ننویسیم! / شماره 12 نشریه دانشجویی «قطب نما» منتشر شد

ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی دانشگاه صنعتی شریف آغاز شد / شروع کلاس ها از 6 مهرماه

نهادهای فرهنگی رسالت ارتقای سرمایه های اجتماعی را برعهده دارند

واکنش وزیر علوم به پدیده ای با عنوان فروش صندلی در دانشگاه ها

تصویب سیاست های اشتغال دانش آموختگان در دستور کار ستاد نقشه جامع علمی کشور قرار گرفت

مرحله منطقه ای مناظرات دانشجویی به میزبانی البرز برگزار می شود

ثبت نام کاروان اربعین دانشگاه آزاد بجنورد از فردا آغاز می شود

شروع فراخوان جذب هیئت علمی وزارت علوم متقاضیان شاهد و ایثارگر

نهادهای فرهنگی رسالت ارتقاء سرمایه های اجتماعی را برعهده دارند

مصوبه ﺗﻐییرات ﺁیین ﻧﺎﻣﻪ ﺍﺟﺮﺍیی ﭘﺮﺩﺍﺧﺖ ﮐﻤﮏ ﻫﺰینه ﺗﺤﺼیلی ﺩﺍﻧﺸﺠﻮیی ﺑﻪ ﺣﺎﻓﻈﺎﻥ ﻭ ﻗﺎﺭیان قرآن ﺩﺭ ﺳﺎﻝ 98

ثبت نام کاروان پیاده روی اربعین دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز شد

آیا بازی رایانه ای عامل خشونت است؟

آغاز ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی از امروز

تمهیدات اتوبوسرانی تهران برای شهرآورد پایتخت

بخشی از پژوهش های دانشگاهی باید به سمت زندگی دانشجویی سوق داده شود / آغاز سال جدید تحصیلی با فرهنگ عاشورا

رسالت نهادهای فرهنگی ارتقاء سرمایه های فرهنگی است

وزارت علوم برای مقابله با پایان نامه فروشی چه در سر دارد؟

وزیر علوم: پدیده ای با عنوان فروش صندلی در دانشگاه ها نداریم

استخدام کارشناس آزمایشگاه شیمی در استان البرز

سرفصل های بازنگری شده 14 رشته دانشگاه آزاد ابلاغ شد

وزارت علوم «بازرسان ویژه» استخدام می کند

شرایط پذیرش ناشنوایان در مقطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد فراهم می شود

داوطلبانی که با رتبه 2 و 3 قبول نشدند!

تلخند سیاسی / نشریه دانشجویی «تنوع کده» دانشگاه علوم پزشکی جهرم منتشر شد

دانشجویان دختر دانشگاه آزاد البرز قهرمان مسابقات تکواندو شدند

ماه مهر و باز گشایی مدارس

برنامه «جذب دستیار پژوهش» برای فارغ التحصیلان سال 98 فعال شد

آیین شروع سال تحصیلی جدید در دانشگاه فردوسی مشهد

هندسه، علم کاربردی

تهران و شریف در جمع دانشگاه های اشتغالزای جهان قرار گرفتند

هندسه قدیمی ترین علم جهان/کاربرد هندسه محاسباتی از نجوم تا دنیای پزشکی

معلمان زمینه عشق به هندسه را در دانش آموزان به وجود آورند

هشت ژن در گیاه یولاف و سه ژن در گیاه گشنیز از سوی پژوهشگران واحد خرم آباد شناسایی و ثبت شد

20 درصد اعتبارات تجهیزات دانشگاهی در اختیار وزارت علوم قرار گرفت

وزارت علوم بازرسان ویژه استخدام می کند

مقررات جدید برای رسانه های اجتماعی و ارتباطات شبکه ای باید تدوین شود

مقررات جدید برای رسانه های اجتماعی و ارتباطات شبکه ای باید تدوین شود