مطالب مرتبط:
ترامپ بیماری دروغ گو است
اسراری جالب از خواهر و برادر های ترامپ
اسراری جالب از خواهر و برادر های ترامپ
با مردم آمریکا دعوا نداریم/ ترامپ مانند دزد سر گردنه است/ برخی در ماه رمضان بیماری متدین آزاری دارند/ وظیفه نیروی انتظامی مقابله با گناه است
هتل ترامپ؛ اتاق فکر جدید جدید علیه ایران/ لابی پرهزینه شیخ عراقی برای حمله آمریکا به ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 20 تیر 1398 ساعت 10:232019-07-11سياسي

اسراری از «بیماری ترامپ»!


پس از انتخاب شدن دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهوری آمریکا، گروهی از اعضای انجمن روان پزشکان آمریکا درباره سلامت روانی او اعلام خطر کردند.

یک گروه 27 نفره از روان پزشکان و روان شناسان شناخته شده در مؤسسه های هاپکینز، - هاروارد و ییل، کتابی را با عنوان خطر ترامپ برای آمریکا و جهان در 2017 منتشر کردند.

آفتاب نیوز : "پس از آن روزنامه گلوبال پست مصاحبه ای با خانم برندی لی ، روان پزشک جرم شناس دانشگاه ییل انجام داد که سخت مرکز توجه مسئولان بهداشت روانی و نمایندگان سنا و کنگره آمریکا قرار گرفت.

خانم لی گرایش خاص حزبی یا سیاسی ندارد و در انتخابات سال 2016 نیز چندان فعالیتی برای هیچ یک از کاندیداها نداشته است.

چاپ کتاب خطر دونالد ترامپ برای آمریکا و جهان باعث بحث های زیادی در جامعه علمی، پزشکی و روان شناسی شد.

بخشی از انجمن ملی روان پزشکی آمریکا، به دکتر لی و همکارانشان انتقاد کردند که با چاپ این کتاب، قوانین و اساسنامه داخلی انجمن را نقض کرده اند و قانون معروف گلدواتر (قانون داخلی که بر اساس آن روان پزشکان و روان شناسان نمی توانند بدون آزمایش و مصاحبه حضوری، درباره بهداشت جسمی و روانی مراجعان و حتی مسئولان حکومتی نظر حرفه ای بدهند) را شکستند.

اما لی و همکارانش در جواب این انتقاد خاطرنشان کردند که انجمن، قانون داخلی را وارونه کرده است تا متخصصان منتقد را ساکت کنند.

پس از آن روزنامه گلوبال پست مصاحبه ای را با دکتر لی ترتیب داده که ترجمه آن را در ادامه می خوانید: خانم دکتر لی شما از چه زمانی نگران شرایط بهداشت روانی و سلامتی رییس جمهور ترامپ شدید؟ و چرا تصمیم گرفتید تا این احساس و دل نگرانی خود را برای عموم شهروندان رسانه ای کنید؟ اولین بار که سخنرانی آقای ترامپ در جمع هوادارانش را در تلویزیون تماشا کردم و نوع واکنش او را به مردم دیدم متوجه شدم که یک جای این تعامل با مردم اشکال دارد.

همان دقایق اول و نوع برخورد ترامپ با جمعیت حاضر در سخنرانی، مرا به فکر فرو برد.

پس از آن بود که سیل تلفن ها، پیام ها و ایمیل ها از طرف دانشجویان، استادان، همکاران، حقوق دانان و سازمان های شهروندان به سمتم سرازیر شدند چون به تخصص و تجربه من در رابطه با پیشگیری و راهکارهای مقابله با خشونت آشنایی داشتند، آنها هم مثل من نگران بودند.

تشخیص من این بود که تلاش و تخصص 20ساله من در مهار و پیشگیری از خشونت، اگر امروز به درد نخورد، پس کی به درد خواهد خورد، باید کاری می کردم و صدایم را به گوش دیگران می رساندم.

به نظر چنین می رسد که خیلی از افراد معمولی اعتقاد دارند که آقای ترامپ دیوانه است.

اما از نگاه بالینی، به عنوان یک روان پزشک، شما چه نگرانی مشخصی در مورد سلامت روانی رییس جمهور ترامپ می بینید که ما نمی بینیم؟ بله متوجه ام.

اولا بگذارید یک مسئله را روشن کنم و آن این است که من به اندازه ای که نگران تأثیر رفتار ترامپ بر جامعه و در نتیجه سلامتی و امنیت روانی جامعه هستم، نگران وضعیت بهداشت روانی خود آقای ترامپ نیستم و اکنون با شرایط پیش آمده بیشتر تمرکزم بر سلامتی روانی جامعه است در کل.

یعنی روان پزشکی پیشگیری از نابهنجاری ها و خشونت ها.

تمرکز و توجه من روی پرخاشگری های زبانی و خشونت های کلامی رییس جمهور است چون می دانم این پرخاشگری ها طولی نمی کشد که به برخوردهای فیزیکی منجر شود.

سخن ها و جملات بی پروای او در مورد زنان با خشونت جنسی همراه است.

علاقه شخصی او به اعمال خشونت آمیز و تقدیس اسلحه، همراه با تقدیس قدرت در طول رقابت های انتخاباتی و بعد در دوران ریاست جمهوری، تهدید دشمنان و حتی دوستان با سلاح های کشتارجمعی، همگی نشانه های خطرناکی هستند که یک ارزشیابی فوری از وضعیت موجود جامعه و شخصیت رییس جمهور را طلب می کنند.

دکتر جان گارتنر ، یکی از همکاران شما در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز، کتابی در مورد ترامپ نوشته است که می گوید: رییس جمهور یک خودشیفته بدخیم است .

من گمان می کنم خیلی و شاید همه سیاست مداران، در نظر عموم مردم، متهم می شوند به خودشیفتگی اما سؤال این است که تا چه حدی این خصلت خودشیفتگی، از ویژگی های شخصیتی فراتر می رود و بالقوه بیمارگونه می شود؟ اولا لازم است بگویم که دکتر گارتنر همکار من نیست اما او نظراتش را در کتابی که من تألیف کردم هم آورده است.

همه روان پزشکان و روان شناسان نامداری که در تألیف این کتاب با من همکاری کرده اند، تلاش کرده اند که اساسنامه و مقررات اخلاقی را رعایت کرده تا در مورد رییس جمهور، نظرات تشخیصی ندهیم.

با وجودی که اطلاعات کافی در دست نداریم، ولی به طور جدی نگران هستیم و با توجه به مشاهدات خود، این نظر را داریم که آقای رییس جمهور به احتمال قوی از چندین مشکل روانی رنج می برند، نه فقط یک خصلت نارسیسیستیک.

خلاصه کردن تمام مشکلات ایشان به شخصیت نارسیسیستیک یا خودشیفته، نه تنها غیرمسئولانه است بلکه ندیده گرفتن جدیت و پیچیدگی مسئله است.

در حال حاضر آیا بین رفتارهای قابل مشاهده و ویژگی های شخصیتی آقای دونالد ترامپ، از یک طرف و اختلالات پاتولوژیک (یا بیمارگونه) فرضی او، تفاوت اساسی وجود دارد؟ آیا به طور کلی بین این دو حدفاصلی وجود دارد؟ بله؛ دقیقا.

این تشخیص افتراقی خیلی مهم است.

در حقیقت نشانه های پاتولوژیک بیماری و اختلال حد نهایی همان نشانه هایی هستند که در افراد عادی هم مشاهده می شوند و اینها نشانه های جدیدی نیستند که تازگی داشته باشند یا اختراع شده باشند؛ بنابراین بسیاری نشانه های پاتولوژیک و بیمار گونه را همان خصلت ها و نشانه هایی می دانند که در آدم های عادی هم با دامنه بسیار کمتر می شود دید.

یکی دیگر از متخصصان دانشگاه هاروارد که در تألیف کتاب شما هم مشارکت داشته، می نویسد خصلت ضد اجتماعی شخصیت آقای ترامپ انکار ناپذیر است ، بدون اینکه وارد فاز تشخیصی بشویم، خطر های بالقوه یک شخصیت ضد اجتماعی در جامعه را چگونه می بینید و این افراد چه خطراتی را ممکن است به وجود بیاورند؟ بله؛ من موافقت کردم تا ایشان این اصطلاح را در کتاب بیاورند، برای اینکه این ویژگی شخصیتی، ضد نُرم های اجتماعی است.

البته ما می توانیم این گونه رفتار را بیشتر مشاهده و مطالعه کنیم تا ببینیم تا چه حد این گونه رفتارها در تعاملات اجتماعی و در ارتباط با دیگران، خطر آفرین هستند.

خصلت های سوسیوپاتیک، غالبا برای دیگران و اجتماع خطر آفرین هستند.

اجازه بدهید تا این واقعیت را هم بگویم که بیشتر بیماران روانی برای جامعه خطرناک نیستند و چه بسا که به علت غیرعادی بودن و متفاوت بودن با نُرم های جامعه، مورد آزار و اذیت هم قرار بگیرند و خیلی وقت ها هم قربانی اند؛ بنابراین ضرورتا رفتارهای تجاوزکارانه و خشونت آمیز را با بیماری روانی پیوند زدن اشتباهی نابخشودنی است.

البته بعضی از سندروم ها یا بعضی از گونه ها و تیپ های شخصیتی خطرناک تر از بقیه هستند و یکی از آنها سوسیوپات ها یا ضد اجتماعی ها هستند.

سؤال این است که بعد از انتشار این کتاب، آیا رفتار رییس جمهور تغییرات آن چنانی کرده است که شما و همکاران حرفه ای شما را بیشتر نگران بکند؟ مطمئنا بله؛ عقبگرد های زیادی به چشم می آیند.

خیلی ها می بینند که توانایی های ذهنی و شناختی ایشان خیلی بدتر شده اند و فکر می کنم و مطمئنم که این عقبگرد ها در طول مدت یکی، دو سال، بیشتر قابل تشخیص هستند.

ویدئو هایی وجود دارند که نشان می دهند آقای رییس جمهور در گفتن یک جمله کامل یا تلفظ یک کلمه مشکل دارد یا در نوشتن یک پاراگراف معنی دار، ناتوان است.

او نمی تواند چند جمله نسبتا ادبی و بامعنی را به صورت روان و سلیس ترکیب کند و گاه گاهی کلمه ای را فراموش می کند و نمی تواند کلمه هم معنی دیگری فورا جایگزین آن کند؛ گاهی هدف پاراگراف و تفکر و پیام درونی آن فراموش شده اند و آقای ترامپ نتوانسته به یاد بیاورد که آغاز پاراگراف کجا بوده و به کجا باید ختم می شده است.

این مشاهدات ویدئویی که در دسترس هستند، به خوبی نشان می دهند که نشانه های افول توانایی های ذهنی و شناختی رییس جمهور جدی هستند.

شما خودتان هم احتمالا جدیدا دیده اید که اسم ها را قاطی می کند؛ حتی فکر می کرد که ونزوئلا نام یک کمپانی در آمریکاست! او به اشتباه و خطای حافظه، محل تولد پدرش و محل تولد پدر بزرگش را یکی قلمداد کرد؛ در صورتی که محل تولد پدربزرگش آلمان و محل تولد پدرش نیویورک است.

خیلی مشاهده شده که کلماتی که به نوعی با هم شبیه هستند، به جای هم به کار برده است؛ در صورتی که هر کدام معانی کاملا متفاوت و کاربرد کاملا متفاوتی دارند؛ مثلا کلمه oranges (پرتقال) را به جای کلمه origins که به معنی مبدأ و آغاز است، به کار برده که واقعا بی معنی است و ناگهان وسط یک سخنرانی رسمی بدون هیچ مقدمه می گوید من یک آدم خیلی عادی هستم.

نیستم؟ این نشانه مشخصی از اغتشاش فکری است و مغز او هم متوجه این گسیختگی افکار و تشخیص مشکلات درونی هست.

بنابراین او بلافاصله در همین سخنرانی باز بدون هیچ دلیلی خودش را آدمی نابغه و متعادل معرفی می کند و می گوید: من خیلی هم نرمال و نابغه هستم .

ممکن است خودش به این گفته ها باور داشته باشد، ولی خیلی از فرایند ها و عملکرد های مغز خودکار و ناخودآگاه اند.

در رابطه با خطرناک بودن رییس جمهوری در این یکی، دو سال آینده باید اذعان کنم که آقای ترامپ به طور چشمگیری خطرناک تر شده اند و درباره سلامت روانی جامعه، اوضاع بدتر شده است.

طرفداران او هم بیشتر و بیشتر غیرمنطقی تر شده اند و باور دارند که توطئه ای در کار است.

خود او هم به کرات این تئوری را بین طرفداران خود تبلیغ کرده است.

ما می بینیم که رفتار خشونت آمیز در جامعه به اشکال مختلف زیادتر شده، حملات مسلحانه به اجتماعات بیشتر و بیشتر شده اند و بیشتر اعتقاد بر این است که سخنرانی های ترامپ به این خشونت ها انرژی و چراغ سبز نشان داده اند.

در همین جا متوجه شده ایم که علاقه ایشان به توییت کردن افزایش پیدا کرده حتی در ساعت های خواب.

من توجهم روی فراوانی و روند توییت های اوست نه محتوای آنها.

البته محتوای توییت ها بیشتر پلمیک های سیاسی اند که نشان از نهایت استرس در مغز اوست که ترامپ را آرام نمی گذارد.

در انتخابات میان دوره ای کنگره و در دوره پایانی تحقیقات آقای مولر (درباره نقش روس ها در پیروزی ترامپ) و فراخواندن تعداد بیشتری از نزدیکان او به دادگاه و کمیته های حقیقت یاب، رفتار و احساسات آقای رییس جمهور تغییرات زیادی را نشان داده اند که عمدتا در پسرفت هستند.

روند مسخره کردن مخالفان و حملات شخصی و پرخاش های کلامی او نسبت به منتقدان در حزب دیگر یا رسانه ها افزایش یافته اند و فریادهایش بلندتر شده که توطئه می کنند تا مرا پایین بکشند.

دعوت به خشونت با بالا رفتن میزان استرس در او قابل مشاهده اند و ما بیشتر و بیشتر شاهد این روند هستیم.

آیا شما باور دارید که این گونه رفتارها ادامه خواهند داشت و اگر چنین است آیا امکان دارد که بدتر و خطر آفرین تر بشوند؟ بله.

اگر درمان نشوند و اگر پیشگیری های لازم انجام نشوند، آن وقت نه تنها عمیق تر خواهند شد بلکه گسترش هم پیدا خواهند کرد.

من به طور جدی بر این باورم که غیرمسئولانه است که صبر پیشه کنیم و منتظر بمانیم تا امکان ارزشیابی کلینیکی ترامپ فراهم بشود.

من فکر نمی کنم که بیش از این باید صبر کرد.

در نوشتن و تألیف این کتاب، بعضی ادعا می کنند که شما و همکارانتان قوانین و مقررات داخلی انجمن روان پزشکان آمریکا را زیر پا گذاشته اید.

شما برای این انتقاد یا ادعا چه جوابی دارید.

آیا کار شما غیر اخلاقی و غیر حرفه ای است؟ بله.

مقررات اخلاقی مفهومی بسیار پیچیده دارند؛ اولا، این ما نبودیم که از مقررات اخلاقی عدول کردیم بلکه این انجمن روان پزشکی بود که از نرم های اخلاقی حرفه ای خود عدول کرده و قانون داخلی موسوم به گلدواتر را زیر پا گذاشته تا منتقدان و متخصصان دیگر را به حاشیه براند و ساکت کند.

کتاب ما زمانی بیرون آمد که قبل از آن در کنفرانس چند روزه ای به طور جدی نرم های اخلاقی را با متخصصان روان پزشکی و روان شناسی و سایر دست اندر کاران بهداشت روانی به بحث و تبادل نظر گذاشتیم.

نتیجه این مباحث و رایزنی ها این بود که قانون گلد واتر در آگاهی دادن به اجتماع درباره سلامت روانی نقش مسئولانه ای دارد.

این قانون فقط برای حفظ سلامتی و امنیت روانی تک تک مراجعان و بیماران نیست، بلکه مسئولیت حفظ سلامتی و امنیت روانی و اجتماعی کل جامعه را هم به دوش دارد.

این هم جزء وظایف اولیه ما روان پزشکان و روان شناسان است.

مسئولیت ما درباره بیماران مهم است، همان طور که در مرام نامه داخلی انجمن آمده و همان قدر هم مسئولیت ما در برابر اجتماع مهم است و انجمن هم نگفته که مسئولیت ما در برابر سلامتی جامعه ثانویه است و در برابر بیماران و مراجعان اولیه.

درثانی، قانون گلد واتر به روشنی گفته است هدف این مرام نامه، حفظ سلامتی جامعه است که در حقیقت من و همکارانم نیز با آن موافقیم؛ چراکه در 20 سال حرفه ای گذشته خودم همواره آن را مراعات کرده ام.

به عنوان روان پزشک جرم شناس، از انجمن جدا شده ام، ولی هنوز این قانون را زیر پا نگذاشته ام؛ چراکه قبول دارم زمانی که درباره یکی از مسئولان بالای دولتی صحبت می کنیم، همواره مراعات می کنیم در صحبت های خود بار تشخیص پزشکی نداشته باشیم؛ مگر اینکه ملاقات حضوری داشته و برای تشخیص، آزمایش های لازمه را انجام داده باشیم.

با وجود اینها، هنوز معتقدیم این مسئولیت دامنه وسیع تری دارد؛ یعنی مسئولان دولتی که نقش بالایی در اجتماع دارند و بیمار خصوصی ما هم نیستند.

این به آن معنا نیست که ما در برابر نقش آنها در سلامتی جامعه بی مسئولیت باشیم.

داستان ماده قانونی گلدواتر از اینجا شروع شد که بری گلدواتر، سناتور جمهوری خواه از ایالت آریزونا، در سال 1964 مبارزه انتخاباتی خود را برای ریاست جمهوری آمریکا شروع کرد.

یک مجله با طرح یک پرسش نامه از 12هزار روان پزشک، پرسشی را مطرح کرد که آیا سناتور گلدواتر از نظر روانی سلامتی کامل دارد که رییس جمهور شود یا خیر؟ در این پرسش نامه فقط کمتر از 10 درصد با جواب های غیرمسئولانه به تشخیص پزشکی پرداختند و گفتند او شرایط روانی مناسبی ندارد و نمی تواند کاندیدا شود.

انجمن روان پزشکان آمریکا بعد ها ماده اخلاقی گلدواتر را به استناد همان پرسش نامه 10درصدی در اساسنامه جا دادند که باعث سرافکندگی و شرمندگی است.

اعتراض ما این است که انجمن روان پزشکی واقعیت این پرسش نامه را تغییر داده و آن را به عنوان قانون ترامپ مطرح کرده تا تفاوت ماهوی آن را با قانون گلدواتر مخدوش کند.

در ماه مارس 2017، دو ماه بعد از به رسمیت شناخته شدن ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا، انجمن روان پزشکی آمریکا بار دیگر تعریف تشخیص حرفه ای را تغییر داد و روان پزشکان و روان شناسان را از ابراز هرگونه عقیده ای درباره بهداشت روانی و تعادل روانی رییس جمهور و هر مقام بالای دولتی منع کردند و گفتند هر عقیده ای که متخصصان حرفه ای به خصوص روان پزشکان درباره مسئولان حکومتی بیان کنند، تشخیص حرفه ای آنها به حساب می آید.

ظاهرا با این تعبیر و تفسیر متفاوت، مشکلی هم به وجود نمی آید؛ مشکل اینجا پیش می آید که لازم و ضروری است همه اعلام خطر کنند که رژیم های سرکوبگر و حکومت های استبدادی، علاقه بسیاری دارند یکه تاز میدان شوند و هرگونه نظرات حرفه ای و منتقدانه را به حاشیه رانده و آنها را خاموش کنند تا راه رسیدن اطلاعات علمی و تفکر انتقادی به عامه مردم را مرزبندی کرده و سد کنند.

این است آنچه انجمن روان پزشکان آمریکا به نمایندگی از دولت فعلی انجام می دهد.

رییس این انجمن اعتراف کرده است به این دلیل این کار را کرده اند تا کمک های مالی دولت فدرال را از دست ندهند.

بنابراین ما در حقیقت باید به این فکر کنیم که انجمن روان پزشکی به کدام سو می رود؛ تعهد به مردم یا ریاست جمهوری؟ نمی شود هم شریک دزد شد و هم رفیق قافله؛ در اینجا صحبت از تضاد منافع در میان است.

به همین دلیل، من از عضویت در این انجمن انصراف دادم؛ چرا که دیدم این سازمان از کمپانی های بزرگ داروسازی پول های کلانی می گرفته است؛ در نتیجه سیاست های آن به نفع این کمپانی ها چرخید، نه در راستای بهزیستی بیماران روانی و بهداشت روانی جامعه.

درحال حاضر نیز نگران ازدست دادن کمک های مالی دولت فدرال بودند و تصمیم گرفتند با وجود انتقادها و اعتراض های اعضا، به دولت ترامپ روی خوش نشان بدهند.

در حالی که اعضا درخواست بازبینی قانون گلدواتر و رأی گیری دوباره درباره سیاست های انجمن را مطرح کرده بودند، رهبران انجمن زیر بار نرفتند؛ در نتیجه، ما تصمیم های انجمن را غیراخلاقی و عدول از پرنسیپ های اولیه حرفه ای و در خدمت سیاسی کاری ارزیابی کردیم و به اعتراض برخاستیم.

رییس جمهور ساعت ها در تلویزیون یا در سخنرانی های خود در میان مردم صحبت هایی کرده است.

آیا بر اساس این مشاهدات، شما احساس می کنید که با شنیدن و دیدن این رفتار ها می توانید اطلاعات مفیدی از رفتار اجتماعی ترامپ ارائه دهید؟ مطلب خوبی را عنوان کردید.

یک رفتار در یک سخنرانی یا در یک مصاحبه می تواند نقش باشد حتی مشاهده چندین رفتار هم، حقیقتا نمی تواند نماینده شخصیت و تفکر واقعی شخص باشد؛ ممکن است سیاسی کاری و مصلحت اندیشانه باشد.

اما رفتار یا الگوهای رفتاری خیلی چیز ها را به ما می گویند.

در مورد این رییس جمهور، مشاهدات درازمدت و انبوهی از رفتارهای واقعی و کنترل نشده در موقعیت های طبیعی در دست هست که هم در جمع کوچک تر و خصوصی تر و هم در طول زمان، چه در مصاحبه های تلویزیونی و چه در سخنرانی های عمومی ثبت شده اند که قابل اتکا هستند.

این الگوهای رفتاری، فکری و احساسی، می توانند به شما بگویند که این رفتارها استراتژیک و مصلحتی هستند یا نشانه هایی از اختلال و بیماری.

ولی هنوز لازم است که هریک از این فرضیه ها آزمایش شوند.

بنابراین ما اطلاعات کافی از آقای ترامپ در دست داریم؛ حتی بیشتر از بیمارهای خودمان.

تعداد بسیاری از اعضای تیم درمانی بهداشت روانی هم همین طور فکر می کنند.

خب ما می توانیم این فرضیه را آزمایش کنیم که آیا این رفتار او سیاسی کاری است یا شخصیت واقعی اوست؟ دلیل دیگری که ما روی رفتار اجتماعی رییس جمهور تکیه می کنیم این است که ما نگران سلامت روانی و امنیت اجتماع و شهروندان خود هستیم و برایمان هم فرقی نمی کند که این رفتارها حساب شده و در خدمت سیاسی کاری هستند یا اینکه زمینه پاتولوژیک دارند، اما نتیجه یکی است.

این رفتار ها به جامعه آسیب وارد می کنند.

برای بسیاری از مسئولیت های دولتی و ملی معمولا پیشینه نامزدها بررسی می شوند و همچنین آزمایش های لازم برای سلامت روانی و فکری ضروری به نظر می رسند.

آیا برای شما اینکه در پست ریاست جمهوری چنین پیشینه سنجی و روان آزمایی ای صورت نمی گیرد، مسئله ساز نیست؟ به خصوص که این پست حساسیت صدچندان هم دارد؟ دقیقا، این موضوع نگرانی اصلی من است.

من تأکید کرده ام که تمام افراد پلیس و فرماندهان ارتش قبل از استخدام و گرفتن مسئولیت باید آزمایش های پزشکی و روانی را پشت سر بگذارند.

آیا کسی که در مسئولیت بزرگ تری است و حتی امکان استفاده از سلاح های اتمی و کشتارجمعی را هم دارد، نباید سلامت روانی، فکری و جسمی اش به دقت آزمایش شده و هرساله هم تکرار شود؟ اما با کمال تأسف می بینیم که هنوز چنین آزمایش هایی برای فرمانده اصلی که قدرت استفاده از سلاح های اتمی را هم دارد، اجرا نمی شوند! این در حالی است که در ادارات ما، وقتی رفتار غیرمتعادل و نابخردانه ای از کارمندی مشاهده می شود، فوری برای او آزمایش های گوناگون تجویز می شود و یا مسئولیتش را تغییر می دهند تا مطمئن شوند که شخص کنترل رفتار، توهمات فکری و احساسات غیرمنطقی خود را به دست آورده است و می تواند مسئولیت های شغلی خود را انجام دهد.

این تمهیدات در همه جای آمریکا جاری هستند و حتی در مورد رؤسای شرکت های بزرگ تولیدی، صنعتی و اقتصادی هم اجرا می شود، اما با کمال تأسف این قانون در مورد شخصی که بزرگ ترین مسئولیت های کشور را دارد (یعنی ریاست جمهوری) اجرا نمی شود و اصلا جزء شرایط استخدام هم نیست!؟ اکنون، این درخواست مطرح شده است.

مردم ایالات متحده آمریکا، رییس جمهور را استخدام می کنند.

بنابراین می توانند بخواهند که این درخواست عملی شود.

در قانون اساسی ما هیچ استثنایی در مورد انجام آزمایشات استاندارد پزشکی و بهداشت روانی و درمان آنها وجود ندارد.

رییس جمهور هم مستثنا نیست.

او ممکن است در برابر بعضی از قوانین ایمن باشد اما مطمئنا در برابر خدمات درمانی و پزشکی ایمن نیست.

* روان شناس و عضو هیئت علمی
کلید واژه ها: روان - آمریکا - پزشک - دونالد ترامپ - روان شناسان - رییس جمهور - پزشکان - بهداشت - مصاحبه - قانون - سخنرانی - مسئولان - روزنامه - پیشگیری - انتخاب - دکتر - کتاب - انتقاد - کنگره آمریکا - سلامت روانی - رییس جمهوری - خشونت - سلامت - پزشکی - روان شناسی - جهان - تلویزیون - مردم - انتخابات - دانشگاه

آخرین اخبار سرویس:
کرمانشاه کانون شکل گیری رویداد های توسعه آفرین

نیازمند نوآوری در محتوا و روش مشاوره هستیم

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: آبراه خلیج فارس برای صادرات نفت یا برای همه امن است یا برای هیچ کس

آیت الله نعیم آبادی شخصیتی خوش اثر است/به رهنمودهای رهبری جامه عمل بپوشانیم

میدان داری نوجوانان در مراسم تجلیل از خادمین راهیان نور مازندران

گلایه یک عضو شورای شهر از ترافیک اطراف نمایشگاه الکامپ

دلیل آتش سوزی میدان تاریخی حسن آباد از زبان عضو شورای شهر

رایزنی های شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی

جزییاتی مهم از توقیف کشتی خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

زیباکلام: فراکسیون امید به دنبال معامله و خوش خدمتی به اصولگراهاست

رساله حقوق 31/ فصول و کلمات اذان بهترین درس معارف است

آیت الله اعرافی: مرحوم آیت الله حائری در حوزه نجف به درجات عالی رسید

تحریم ها فرصتی برای رهایی بودجه کشور از نفت است/ باید روش های مدیریتی را عوض کنیم

ابلاغ مصوبه لغو روادید برای ورود اتباع چین به ایران

حضور 40 هیئت عالی رتبه بین المللی در افتتاحیه ‎الکامپ25 چشمگیر بود/ بدون استثنا همه از توانمندی جوانان ایرانی تمجید کردند

زن عامل گناه نیست صرف ازدواج نمی تواند از بی بندوباری جنسی جلوگیری کند

جزییاتی مهم از توقیف کشتی خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

زیباکلام: فراکسیون امید به دنبال معامله و خوش خدمتی به اصولگراهاست

استخدام منشی شرکت آیین بتن دماوند-تهران

بانک رفاه کارگران در ارائه خدمات به بازنشستگان سرآمد است

استخدام گرافیست در شرکت پارس ارتباط افزار-تهران

تأمین 6 هزار واحد مسکونی برای تحویل به خانوارهای دارای معلول 

نسخه موبایلی پرونده الکترونیک سلامت رونمایی شد؛ همه چیز کاملا محرمانه است

یادواره شهدای یگان ویژه نیروی انتطامی فارس

تصاویر/ تربیت در آموزش کارکنان نیروهای مسلح

دوره میثاق طلبگی حوزه همدان پنجم مرداد آغاز می شود

سردار فدوی: آمریکایی ها را مجبور کرده ایم در خلیج فارس، به زبان فارسی صحبت کنند

ادعای آیت الله یزدی درباره ساخت و پاخت ها بین نمایندگان مجلس و وزرای دولت

جزییاتی مهم از توقیف کشتی خارجی توسط سپاه

تاکید بر جان گرفتن جرقویه

آغاز همایش تخصصی پیلاتس کشور در همدان

سردار سلیمانی : تحریمها فرصتی برای فاصله گرفتن از درآمدهای نفتی

کابینه ژاپن پس از انتخابات آتی ترمیم می شود

ایجاد 54 هزار شغل برای معلولان تحت پوشش بهزیستی

ابراز نگرانی هانت از شعارهای مردم در کارزار انتخاباتی ترامپ

روحانیون بازنشته می شوند ؟

سردار سلیمانی: تحریم ها فرصتی برای رهایی بودجه کشور از نفت است

واکنش ناوگان دریایی امریکا به توقیف یک نفت کش توسط ایران

واکنش پزشکی قانونی به اظهارات نجفی در مورد میترا استاد

در دیدار فعالان محیط زیست با رییسی چه گذشت؟

در سوگ 80 سالگی امجدیه، روایتی از حمیدرضا صدر+فیلم

لزوم اصلاح ساختار بودجه/اختلاس های انجام شده در آذربایجان غربی بررسی شد

دژپسند رییس شورای وزیران صندوق توسعه اوپک شد

واکنش نماینده اصلاح طلب به توقیف شناور خارجی در خلیج فارس توسط سپاه پاسداران

انتقاد سردار سلیمانی از مدیریت مبتنی بر درآمدهای نفتی و غفلت از استعدادهای بی شمار در کشور

سفر رییس ستاد اجرایی فرمان امام و معاونین وزارت راه به مناطق زلزله زده مسجد سیلمان

روحانیت ارتباط خود را با نسل جوان بیشتر کند

صیانت از سرمایه های معنوی و جوانان ضروری است

تبیین بیانیه گام دوم انقلاب در جامعه ضروری و حیاتی است

اکران مستند آن زمستان همراه با نقد و بررسی

توقیف یک کشتی خارجی حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق توسط سپاه

اجرای آهنگ بی دفاع در کنسرت مهدی یراحی پس از ممنوع الکاری!

تشکر سلمان خان از فاطمه حمامی، نقاش ایرانی!

ارزیابی عملکرد باعث ارتقا سطح کیفی کارکنان و مدیران می شود

تشکیل پاتوق فرهنگی اولویت تبلیغات اسلامی کردستان است

در عرصه های اقتصادی و اشتغال، کمک حال دولت خواهیم بود

دست به دست هم دهیم تا شهرستان را نگین سرآمد کشور کنیم پتروشیمی مارون در کنار منافع ملی، منافع حوزه خود را فراموش نخواهد کرد

مصوبه لغو روادید برای ورود اتباع چین به ایران ابلاغ شد

لغو همه انتخابات ها بهتر از انتخابات بدون محوریت احزاب مردمی است

پرونده| پیدا و پنهان دادگاه محمدعلی نجفی؛ از حاشیه تا متن یک قتل

حاشیه امن ساکنان «اتاق جنگ» علیه دولت روحانی

تدوین برنامه ارتباطات، آموزش، مشارکت و آگاهی افزایی

استخدام دستیاردندانپزشک خانم جهت همکاری در تهران

امیدوارم با تزریق روحیه ی امید مانع از عملی شدن نقشه های دشمنان شویم

بیانیه مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب اسلامی را مطالعه کنید

برنامه های هفته اردبیل به صورت فراملی برگزار می شود

آغاز دوره جدید طرح مهارت آموزی کارکنان وظیفه سپاه

ادامه همت در موعد مقرر باید به البرز برسد

حسینیه شیعیان مدینه

استاد هادوی تهرانی درگذشت آیت الله حائری را تسلیت گفت

واکنش بریتانیا و آمریکا به توقیف یک کشتی خارجی حامل سوخت قاچاق در خلیج فارس

پرونده| پیدا و پنهان دادگاه محمدعلی نجفی؛ از حاشیه تا متن یک قتل

حاشیه امن ساکنان «اتاق جنگ» علیه دولت روحانی

مصوبه دولت درباره شورایاری ها لازم الاجراست

مصوبه لغو روادید برای ورود اتباع چین به ایران ابلاغ شد

مدیران، ویترین توسعه انقلاب اسلامی هستند

ماجرای مورد اخلاقی یک نماینده مجلس از زبان کدخدایی

شرایط سخت روانیِ آمریکایی ها در خلیج فارس

دست به دست هم دهیم تا شهرستان را نگین سرآمد کشور کنیم/ پتروشیمی مارون در کنار منافع ملی، منافع حوزه خود را فراموش نخواهد کرد

کشف پیکر فرمانده گمنام ارتش در جنگ تحمیلی، پس از 38 سال

اهدای جهیزیه به 40 زوج جوان در بندرعباس

برگزاری دومین دوره المپیاد استعدادهای برتر جودوی خراسان رضوی

در سوگ 80 سالگی امجدیه، روایتی از حمیدرضا صدر

اهدای 2 هزار بسته لوازم خانگی بین مناطق زلزله زده مسجدسلیمان/ بازدید آیت الله جزایری و استاندار خوزستان از مناطق زلزله زده مسجدسلیمان

اکثریت اعضای شورا از عملکرد شهرداری ناراضی هستند

کشاکش دو مکتب تحلیلی و تطبیقی در تاریخ فقه شیعه

آیت الله حائری عمر خود را برای تحقیق در فقه اهل بیت(ع) صرف کرد

قانون اساسی؛ از ابهام تا سوء تفسیر

اصلاحات از طریق فضای مجازی؛ به قلم رضا صادقیان

جمع آوری 17 میلیارد ریال زکات امسال در شهرستان مهاباد

برگزاری دوره های مهارت آموزی سربازی

استخدام برنامه نویس وب،کارشناس لینوکس در مشهد

حجت الاسلام و المسلمین حائری درگذشت

بسیج برای کمک به مردم وارد عرصه تولید و اشتغال می شود

استخدام جوشکار co2 و برق در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی آقا جهت همکاری در پذیرش مهمانپذیر رضوان – قم

استخدام بازاریاب حرفه ایی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مشاور املاک در دپارتمان شهریار در تهران

دخل و خرج دولت در 3 ماهه اول سال چقدر بوده است؟

پیام تشکر استاندار خراسان شمالی از رییس جمهور

اسراری از «بیماری ترامپ»!

اسراری از «بیماری ترامپ»!