مطالب مرتبط:
اگر از قند خون رنج می برید مصرف این مواد غذایی را به خاطره ها بسپارید + بدترین خوراکی برای دیابتی ها
آیا ترامپ از «اختلال شخصیت خودشیفته» رنج می برد؟ / او چگونه از نقل قول غیر مستقیم استفاده می کند؟
آیا ترامپ از «اختلال شخصیت خودشیفته» رنج می برد؟
اگر از قند خون رنج می برید مصرف این مواد غذایی را به خاطر بسپارید
آیا ترامپ از «اختلال شخصیت خودشیفته» رنج می برد؟ / او چگونه از نقل قول غیر مستقیم استفاده می کند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 15 تیر 1398 ساعت 00:482019-07-05پزشكي

آیا از کوتاهی قد خود رنج می برید؟


از قرص های چاقی و لاغری و مسایل جنسی و درمان طاسی گرفته تا ترک اعتیاد و به تصویر کشیدن جراحی ها و حتی بخش هایی از بدن بیمار بر خلاف اصول اخلاقی؛ - تبلیغاتی هستند که این روزها با ترفندهای اغواگرانه به صورتی گسترده اذهان بی اطلاع و ناآگاه را هدف گرفته اند و سال هاست که غیرمجاز فعالند؛ تبلیغات سلامت محوری که بعضا پایه و اساس علمی ندارند و حتی عرصه ای شده اند برای تاخت و تاز غیرپزشکان.

در همین راستا دکتر فربد رهنما - مدیرکل نظارت بر تبلیغات سازمان نظام پزشکی در گفت وگو با ایسنا، ضمن اشاره به جنجال های تبلیغاتی و گاها خارج از عرف در حوزه سلامت و امور پزشکی، ضوابط تبلیغات پزشکی در کشورهای پیشرفته را مورد اشاره قرار داد و گفت: چنانچه وضعیت تبلیغات امور پزشکی در کشورهای با نظام سلامت پیشرفته را بررسی کنیم متوجه وجود ضوابط بسیار جدی در این زمینه می شویم.

به طور نمونه در کشور آمریکا بعد از انتشار کتاب اصول اخلاقی و آیین پزشکی در سال 1847 برای بیش از 130 سال هرگونه تبلیغات پزشکی ممنوع بود تا اینکه در سال 1981 به دنبال ورود شورای رقابت آمریکا و یک بحث حقوقی تبلیغات پزشکی به صورت محدود و با ضوابط بسیار جدی مجاز شد.

در حال حاضر در آن کشور تبلیغات امور پزشکی صرفا در صورت رعایت ضوابطی مشخص قابل انتشار هستند.

ضوابط تبلیغات پزشکی در آن سوی مرزها وی افزود: چند مورد از این ضوابط عبارتند از؛ رسانه مناسب: مثلا عدم استفاده از تبلیغات اتوبوسی و مترویی، عبارات شفاف و ابزکتیو یعنی ذکر نام پزشک، مدرک تحصیلی، خدمات، قیمت خدمات و شماره تماس الزامی است.

رهنما ادامه داد: همچنین عدم ادعای نتیجه تضمینی یا هر گونه قولی مبنی بر نتیجه خدمات، عدم استفاده از صفت برتر یا برترین، عدم آسیب به وجهه بقیه حرفه مندان و همچنین مباحثی نظیر عدم استفاده از سخنگو، بازیگر، بنگاه های تبلیغاتی و .

از جمله دیگر ضوابطی است که برای تبلیغات امور پزشکی در کشورهای دارای نظام های سلامت پیشرفته اعمال می شود.

مدیر کل نظارت بر تبلیغات سازمان نظام پزشکی در ادامه درباره سابقه تبلیغات پزشکی در ایران نیز گفت: در این زمینه می توان به نمونه های تبلیغات قرن حاضر که در جراید منتشر شده اشاره کرد.

رهنما در همین راستا به قانون تشکیل نظام پزشکی اشاره کرد و گفت: در سال 1349 سازمان نظام پزشکی ایران به عنوان اولین و قدیمی ترین سازمان های نظام پزشکی در منطقه رسما و قانونا تشکیل شد.

قانون این سازمان تاکنون چندین بار در مجلس اصلاح شده که آخرین و جدیدترین قانون مربوط به سال 1383 است.

وی در این باره ادامه داد: مطابق ماده 3 این قانون، تنظیم دستورالعمل تبلیغات مواد دارویی، خوراکی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی و امور پزشکی بر عهده سازمان است.

سازمان نظام پزشکی مطابق ماده 3 قانون در سال 1385 نسبت به تدوین و تصویب دستورالعمل نحوه تبلیغات در محصولات آرایشی، بهداشتی، مواد خوراکی و امور پزشکی در حوزه سلامت اقدام کرد.

بر این اساس هر نوع تبلیغ در حوزه پزشکی، محصولات آرایشی، بهداشتی و غذایی باید با مجوز سازمان نظام پزشکی باشد؛ این درحالیست که متأسفانه در حال حاضر وضعیت بدینگونه نیست و تخلفاتی در این حوزه رخ می دهد.

تبلیغاتی دروغ مدیرکل نظارت بر تبلیغات سازمان نظام پزشکی افزود: به طور مثال تبلیغات مواد آرایشی و بهداشتی از رسانه های تصویری صورت می گیرد بدون اینکه مجوز تبلیغات از این سازمان دریافت کرده باشند.

بعضا صاحبان رسانه استلال می کنند که چون این محصول مجوز از سازمان غذا و دارو دریافت کرده، پس قابل تبلیغ است؛ حال آنکه همکاران ما در سازمان غذا و دارو مجوز ساخت یا تولید یا واردات یک محصول را صادر می کنند، ولی در هنگام تبلیغات یک محصول و اشاره به خواص و فواید آن، باید بررسی توسط سازمان نظام پزشکی صورت گیرد.

وی ادامه داد: به طور نمونه یک شامپو را در نظر بگیرید.

سازمان غذا و دارو نحوه تولید، مواد مورد استفاده و سایر موارد را بررسی می کند و به آن شامپو مجوز تولید می دهد و این بدان معناست که این شامپو استاندارد تولید شده است، ولی اگر تولید کننده شامپو بخواهد تبلیغی مبنی بر اینکه این شامپو خاصیت ضد ریزش دارد، منتشر کند باید به سازمان مراجعه و با ارایه مستندات ثابت کند که محصول مذکور واجد این خواص است.

در مجموع گاهی عدم توجه رسانه ها به این موضوع منجر به پخش تبلیغاتی می شود که محتوای فریبنده دارند.

ماجرای "کرم حلزون " وی با اشاره به تبلیغات کرم حلزون به عنوان مثالی خوب و ملموس از این دست تبلیغات معرفی کرد و افزود: تبلیغات کرم حلزون که سال های گذشته از تلویزیون پخش می شد، بدون مجوز سازمان نظام پزشکی بود.

در صورتی که تولیدکنندگان این کرم حتی اگر مجوز تولید این کرم را از سازمان غذا و دارو را داشتند، باید اقدام به اخذ مجوز تبلیغات از سازمان نظام پزشکی می کردند.

سازمان نظام پزشکی مجوزی برای تبلیغات این محصول در صدا و سیما صادر نکرده بود و متاسفانه تبلیغات این محصول به طور گسترده صورت گرفت.

صدا و سیما از قانون تمکین کند مدیرکل نظارت بر تبلیغات سازمان نظام پزشکی، هماهنگی و تمکین به قانون را دو قسمت مهم و در راستای هم معرفی کرد و گفت: خوشبختانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در چند سال اخیر همکاری مناسبی با سازمان نظام پزشکی برای ابلاغ دستورالعمل های ما به کانون های تبلیغی خود داشته است.

همچنین قسمت دیگر صدا و سیماست که باید از قوانین تبلیغات حمایت کرده و قانون را تمکین کند.

تبلیغ "دارو" مجاز نیست وی افزود: در این بین اما حوزه دارو و تبلیغات آن در ایران متفاوت است.

تبلیغات دارو به این علت که منجربه افزایش مصرف دارو(و بخصوص مصرف خودسرانه دارو) می شود مجاز نیست.

تنها در شرایطی خاص امکان تبلیغ دارو برای جامعه پزشکی وجود دارد.

به طور مثال اگر داروی جدیدی وارد فرآورده های دارویی کشور شده باشد و شرکت تولید کننده یا وارد کننده بخواهد آن را به پزشکان اطلاع رسانی کند، در آن شرایط در صورتی که جامعه هدف، پزشکان باشند مجوز تبلیغات برای این گروه از داروها صادر می شود.

اعجازهای ماهواره ای! رهنما، تبلیغات شبکه های ماهواره ای را از دیگر موضوعات مورد توجه سازمان نظام پزشکی خواند و گفت: البته خوشبختانه در این شبکه های ماهواره ای چندان شاهد تبلیغات خدمات پزشکی نیستیم، اما تبلیغ مواد آرایشی و دارویی به وفور در این شبکه ها دیده می شود؛ از این رو ما با همکاری وزارت ارشاد این شبکه ها را رصد می کنیم و با کمک وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو با متخلفین برخورد می کنیم.

بسیاری از این محصولات که از طریق این شبکه های ماهواره ای تبلیغ می شوند فاقد هرگونه مجوزی برای تبلیغات هستند.

به طور مثال تبلیغات داروی افزایش قد بزرگسالان یکی از این موارد است که فقط باعث گمراهی عده ای از مردم می شود.

دغدغه اصلی نظام پزشکی وی افزود: در حال حاضر تبلیغات غیر مجاز امور پزشکی در فضای مجازی دغدغه اصلی نظارتی ماست.

این تبلیغات می توانند موجب القای خدمات شوند؛ به این معنا که افراد با مشاهده تبلیغات جراحی زیبایی، به دریافت خدمات ترغیب شوند و از دیگر سو می توانند موجب باز شدن عرصه برای دخالت غیر مجاز در امور پزشکی شوند.

پزشکان چطور خود را تبلیغ کنند؟ رهنما در این باره افزود: در سال 1397 کمیسیون تبلیغات نظام پزشکی، مصوبه ای تصویب کرد که فضای مجازی را تحت شمول دستورالعمل تبلیغات سازمان نظام پزشکی قرار داد.

یعنی اگر فردی بخواهد در حوزه فضای مجازی اقدام به تبلیغات دارویی، آرایشی، بهداشتی یا امور پزشکی کند، موظف به اخذ مجوز از سازمان نظام پزشکی است.

این مجوز با در نظر گرفتن جامعه هدف، محتوای تبلیغات و راستی آزمایی محتوا صادر می شود.

وی ادامه داد: این درحالیست که در حال حاضر شاهدیم بسیاری از افراد بدون اخذ مجوز در فضای مجازی اقدام به تبلیغات امور پزشکی می کنند که این یکی از معضلات جدی نظام سلامت است.

صراحتاً اعلام می کنم که تبلیغ در تمام شبکه های فضای مجازی حتی در قسمت های فیلتر شده آن، مشمول قانون و نظارت مستقیم سازمان نظام پزشکی است.

رصد تبلیغات مجازی در 210 شعبه نظام پزشکی رهنما ادامه داد: اگر فردی در فضای مجازی بدون دریافت مجوز اقدام به تبلیغات در حوزه پزشکی و سلامت کند، با او برخورد می شود.

یکی از کارهایی که ما در مرکز سازمان نظام پزشکی و نیز در سایر 210 شعبه نظام پزشکی در کشور انجام می دهیم، رصد کردن فضای مجازی است.

همچنین یکی از فعالیت های جدید سازمان نظام پزشکی در راستای جلوگیری از تبلیغات لجام گسیخته کنونی، طبقه بندی و گرید بندی تخلفات است.

مرجع رسیدگی به تخلفات در هر یک از این تخلفات ممکن است یک شخصیت حقوقی مجزا باشد.

آرایشگرهای پزشک نما وی با اشاره به ورود افراد غیرمتخصص در انجام اعمال زیبایی، گفت: متاسفانه در حال حاضر شاهدیم که بعضی از آرایشگرها نیز به امور پزشکی و تبلیغات حوزه پزشکی ورود پیدا کردند.

البته در چنین مواردی اگر محرز شود که فردی که پزشک نیست به بخش خدمات پزشکی ورود کرده است، با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مربوطه به اتهام دخالت غیر مجاز در امور پزشکی به دادگاه و مراجع قضایی ارجاع می شوند.

رهنما افزود: همچنین اگر شرکت های سازنده مواد بهداشتی و دارویی تخلف کنند، مرجع رسیدگی به تخلفات آنان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است.

در حالتی که پزشکان یا سایر حرف پزشکی و وابسته، تخلف تبلیغاتی مرتکب شوند رسیدگی به آن تخلف در دادسرای انتظامی سازمان نظام پزشکی انجام می شود.

جرم انگاریِ نمایش بدن بیمار مدیرکل نظارت بر تبلیغات سازمان نظام پزشکی، در ادامه صحبت هایش تخلفات تبلیغات امور پزشکی را به چهار دسته تقسیم کرد و گفت: دسته اول تبلیغاتی است که اگر پزشک به سازمان نظام پزشکی مراجعه و برای دریافت مجوز اقدام می کرد، مجوز تبلیغات برای وی صادر می شد.

این پایین ترین درجه تخلف است.

دسته دوم تبلیغات بدون مجوز با محتوای فریبنده و اغواگرانه است؛ مثلاً فردی که ادعا می کند بیماری خاصی را تضمینی درمان می کند.

دسته سوم تبلیغات بدون مجوزی است که محتوای جعل عنوان داشته و بطور نمونه درج عناوین تخصصی غیر مندرج در پروانه طبابت در تبلیغات دارد.

دسته چهارم مربوط به تخلفاتی است که بر خلاف اصول اخلاقی و حاوی تصاویر بدن بیماران است که البته این دسته نیز بر حسب عضو مورد نمایش یک تقسیم بندی ثانویه دارد.

بعضی از موارد این دسته چهارم از تخلف خارج شده و مصداق جرم دارند.

وی با بیان اینکه انتشار تصویر از کل یا بخشی از بدن بیمار، حتی با رضایت خود فرد غیر مجاز است، گفت: البته باید توجه داشت که پوشاندن چشم های بیمار به معنای عدم نمایش صورت نیست.

در راستای ممنوعیت انتشار تصاویر بیمار در فضای مجازی، لازم به ذکر است که اخیراً مواردی از فیلمبرداری از اعمال جراحی توسط برخی پزشکان گزارش شده است که این اتفاق صد در صد تخلف بوده و با این پزشکان برخورد می شود.

البته خوشبختانه تعداد صفحات تبلیغات پزشکی غیر قانونی واجد تصاویر غیر اخلاقی در فضای مجازی به طور نسبی بالا نیست، ولی قطعا این تبلیغات باید برچیده شوند.

اعتماد نکنید رهنما همچنین با اشاره به تبلیغاتی که در حوزه لیزر، پیکر تراشی لیپوماتیک، جوانسازی و .

در فضای مجازی انجام می شود، اظهار کرد: تمامی این تبلیغات غیرمجاز بوده و جزو تخلفات تبلیغاتی محسوب می شوند.

از مردم دعوت می کنم به تبلیغات خدمات پزشکی در فضای مجازی اعتنا نکنند؛ چرا که در بعضی موارد، این تبلیغات فریبنده و اغواگرانه بوده و می توانند موجب آسیب شوند.

رصد پزشکانِ مجازی و ورود پلیس فتا مدیرکل نظارت بر تبلیغات سازمان نظام پزشکی در پایان صحبت هایش با اشاره به اینکه رصد تبلیغات فضای مجازی توسط این سازمان از سال گذشته آغاز شده است گفت: اقدامات مناسبی در این راستا صورت گرفته البته سرعت سازمان نظام پزشکی آنچنان بالا نبوده است.

در همین راستا تلاش کردیم 210 شعبه سازمان نظام پزشکی در سراسر کشور را فعال کنیم که خوشبختانه همکاری مناسبی از سوی جامعه پزشکی، سازمان های نظام پزشکی، شورای عالی فضای مجازی و پلیس فتا صورت گرفته است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تبلیغات - پزشکی - تبلیغات پزشکی - سازمان نظام پزشکی - نظام پزشکی - نظام - قانون - تبلیغاتی - سازمان نظام پزشکی ایران - سلامت - کشور - رهنما - کشورهای پیشرفته - آمریکا - صورت - شورای رقابت - نظارت - ایران - قدیمی ترین - ترک اعتیاد - مجاز - مدیر - اعتیاد - لاغری - درمان - اطلاع - اولین - اصلاح - صورتی - بیمار

آخرین اخبار سرویس:
بیمه سلامت چقدر از هزینه داروهای ام. اس را می پردازد؟

چگونه یک ضدآفتاب مناسب انتخاب کنیم؟

این سبزی ضد آلزایمر را بشناسید

ویتامین های دوران کهنسالی!

اگر استرس کاری دارید این مدیتیشن را امتحان کنید

مقایسه دئودرانت،اسپری و مام زیر بغل، تفاوت اینها در چیست؟

چاقی غیرخوراکی؛ از کبد تا دیابت!

با فرزندانتان طوری رفتار نکنید که فضای بیرون را به داخل خانه ترجیح دهند

وزارت بهداشت بسیج های مشابه کنترل فشارخون را راه اندازی کند

مرگ مبتلایان به ایدز کاهش یافت

دارو نقل و نبــات نیست

اگر دچار 5 وضعیت پزشکی هستید، مراقب وزن خود باشید

وزارت بهداشت بسیج های مشابه بسیج ملی کنترل فشارخون را راه اندازی کند

تلاش برای تبدیل درمانگاه تامین اجتماعی خواف به پلی کلینیک

افزایش شیوع و بروز اتیسم در یزد وجود 300 کودک مبتلا به اتیسم در شهرستان میبد

استخدام ویزیتور جهت پخش گرم مواد غذایی در اصفهان

به این 5 دلیل مصرف شکر مضر است

هر آنچه درباره ویتامین D باید بدانید

تمیز کردن کفش با چند روش جالب

پس از کاشت مو چه کنیم؟

وقت خداحافظی با پوشک

94 درصد گروه هدف طرح ملی کنترل فشار خون در خوزستان غربالگری شدند

پژوهش های سلامت هدفمند نیستند/چالش های پژوهش در بیماری های ضایعات نخاعی

اختلالی که موجب مرگ نوزاد می شود

حضور وزارت بهداشت در نمایشگاه بین المللی الکامپ با محوریت پرونده الکترونیک سلامت

حذف هپاتیت C تا پایان سال 99

«فشارخون» برای جوانان خطرناک تر است

آیا ویتامین D خطر بروز دیابت را کاهش می دهد/ زایمان زودهنگام موجب تغییر در فعالیت مغز نوزاد می شود

حذف دفترچه های کاغذی از سیستم درمانی تامین اجتماعی یزد

شش تهدید جدی رژیم های بدون چربی برای سلامت

افزایش شیوع و بروز اتیسم در یزد / وجود 300 کودک مبتلا به اتیسم در شهرستان میبد

اضافه وزنی که علتش پرخوری نیست

اعلام هفت قلم فرآورده غذایی و آشامیدنی غیرمجاز در گیلان

میوه خون ساز

کدام رشته های پزشکی در اصفهان نیاز است؟

اجرای 9 طرح عمرانی زیربنای در شهرستان خوی

تقویت دانش پژوهی آموزشی باعث ارتقاء آموزش پزشکی می شود

آیا خمیر دندان های ذغالی واقعی هستند و دندان ها را سفید می کنند؟

20 تاکتیک برای کاهش عوارض تلفن همراه

با مصرف جوشانده این برگ به جنگ دیابت و سرطان بروید

دلایل مخالفت جامعه پزشکی با پیوند عضو از محکومین اعدامی

اعلام هفت قلم فرآورده غذایی و آشامیدنی غیرمجاز در گیلان

خربزه ؛ شیرینی بهشتی

مرکز ژنتیک میبد در کل کشور ارزان ترین تعرفه را دارد پیشگیری کامل از تولد کودکان معلول در جنوب شرق

وعده های غذایی نامنظم نیاز فرد معتاد به ماده مخدر را افزایش می دهد

حیوانات و گیاهان ،چشم انتظار قطره های مهربانی

سبک زندگی سالم خطر ژنتیکی ابتلا به زوال عقل را تعدیل می کند

تشدید نظارت بر استخرها در فصل تابستان

فعالیت های دانش پژوهی در دانشگاه های علوم پزشکی تبیین شود

داروی خوراکی درمان سرطان پروستات روانه بازار شد

بریانی مرغ کویتی، غذای خوشمزه عربی

عصاره «کرنبری» مقاومت آنتی بیوتیکی را کاهش می دهد

4توصیه به والدین برای تغذیه سالم کودکان

خور شهر آبسردکن ها در قلب کویر ایران

با مصرف جوشانده این برگ به جنگ دیابت و سرطان بروید

استخدام کارپرداز در یک شرکت معتبر تجهیزات پزشکی-خراسان رضوی

استخدام راننده با وانت آقا جهت شرکت پخش محصولات در تبریز

کاهش یک سومی مرگ و میر مبتلایان به ایدز

گروه پزشک ایرانی، موفق به نابودی ویروس ایدز شد

خواص دانه چیا چیست ؟

سقط مکرر؛ تجربه ای تلخ اما درمان پذیر

4توصیه به والدین برای تغذیه سالم کودکان

تولید 37 محصول حوزه پزشکی بازساختی در یکی از شرکتهای دانش بنیان

فعالیت 1700 پزشک در استان مرکزی/جراح اطفال نداریم

کوچک کردن شکم با غذاهای خوش طعم

اکنون در زندان یوسف (ع) چه می گذرد؟

بیمه سلامت چقدر از هزینه داروهای «ام. اس» را می پردازد؟

پژوهش های سلامت هدفمند نیستند/چالش های پژوهش در بیماری های ضایعات نخاعی

تشدید نظارت های بهداشتی بر استخرها/مردم با 190 تماس بگیرند

مشکلات استخر ها را با 190 درمیان بگذارید

مشکل بهداشتی در استخرها دیدید با 190 تماس بگیرید

خبری خوش برای مبتلایان به سرطان سینه

مشکل بهداشتی استخرها را با این شماره در میان بگذارید

انتقال دانشجویان پزشکی از خارج به دانشگاه های داخلی + شرایط

پلاسمای تولیدی کردستان مورد تایید وزارت بهداشت اتریش قرار گرفت

با دیدن طبیعت، عادات بد را از خود دور کنید!

استخدام تعدادی راننده با خودروی غیر پراید در اصفهان

آسیب در کشیدن دندان چیست؟

انگل هایی که با آب استخر منتقل می شود!

بیمه سلامت چقدر از هزینه داروهای ام. اس را می پردازد؟

مشکلات استخر ها را به 190 درمیان بگذارید

استخدام بازاریاب با مزایا جهت لاین داروخانه در تهران

خواص عجیب روغن مار برای پوست و مو

تشدید نظارت بر آب استخرها در فصل تابستان

راه های پیشگیری از گرمازدگی کودکان در تابستان

احیای علمی طب سنتی، افزایش اعتماد به نفس ملی را به دنبال دارد

تشدید نظارت های وزارت بهداشت بر استخرها

قلیان زنانه شد

پلاسمای تولیدی کردستان مورد تایید وزارت بهداشت اتریش قرار گرفت

گزارش تصویری: تَه مانده های سیگار

صفر تا صد «توییت های 20 میلیونی» در نظام سلامت

میزان مفید مصرف کاکائو برای کودک چقدر است؟

اگر در تابستان با ورزش کردن جوش می زنید، بخوانید

فواید بی شمار این نارنجیِ دوست داشتنی

برای جلوگیری از گرمازدگی کودکان چه کنیم؟

مرغ بریانی کویتی+طرز تهیه

چگونه سیستم ایمنی بدنمان را تقویت کنیم؟

با شعله کم آشپزی کنید تا آلزایمر نگیرید

توزیع دارو متناسب با جمعیت شهرهای بزرگ نیست

راهکار هایی آسان برای داشتن پوستی خیره کننده

آیا از کوتاهی قد خود رنج می برید؟

آیا از کوتاهی قد خود رنج می برید؟