مطالب مرتبط:
دبیرکل سازمان ملل: عادی سازی روابط تجاری با ایران بخش مهم برجام است
گوترش: عادی سازی روابط تجاری با ایران بخش مهم برجام است
گوترش: عادی سازی روابط تجاری با ایران بخش مهم برجام است
دبیرکل سازمان ملل خواهان خویشتنداری آمریکا و ایران شد
ظریف: وظیفه اعضای برجام عادی سازی روابط اقتصادی ایران است/ اروپا در موضعی نیست که از ما انتقاد کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 تیر 1398 ساعت 01:032019-06-26سياسي

دبیرکل سازمان ملل: عادی سازی روابط تجاری با ایران بخش مهم برجام است/تاسف از خروج آمریکا از برجام


دبیرکل سازمان ملل متحد بار دیگر با تاکید بر اینکه همه دولت های عضو این سازمان از اجرای برجام پشتیبانی کنند، گفت: لغو تحریم ها و عادی سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، - بخش مهمی از برجام است.

آفتاب نیوز : " رزماری دیکارلو معاون سیاسی آنتونیو گوترش روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت که به منظور بررسی چگونگی اجرای قطعنامه 2231 مربوط به توافق هسته ای ایران برگزار شد، به نیابت از دبیرکل این گزارش را قرائت کرد.

در بخش ابتدایی گزارش دبیرکل به تاریخچه برجام پرداخته شده و افزوده است: در تاریخ 16 ژانویه 2016، پس از اتمام اقدامات خاص جمهوری اسلامی ایران (مشخص شده در برجام) که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شد، یک دهه تحریم های سازمان ملل متحد و همچنین تحریم های چند جانبه و ملی مربوط به برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران مطابق با این برنامه لغو شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: به موجب قطعنامه 2231 (2015)، کشورهای عضو و بازیگران منطقه ای و بین المللی در حمایت از قطعنامه و برجام بسیج شدند که به طور گسترده ای پایه ای برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی و دستاورد بزرگی در منع گسترش سلاح های اتمی و گفت و گو و دیپلماسی محسوب می شود.

**تاسف از خروج آمریکا از برجام گوترش دراین بیانیه با تاکید بر اینکه ضروری است این تلاش های دیپلماتیک و دستاوردهای سخت به دست آمده آن حفظ و تکمیل شود ، اضافه کرد: در این راستا، متاسفم که ایالات متحده به دنبال خروج از برجام در 8 ماه می 2018 تصمیم گرفته که معافیت مربوط به خرید نفت از جمهوری اسلامی ایران را تمدید نکند و به پروژه های منع گسترش سلاح اتمی در چارچوب برجام را به طول کامل معافیت ندهد.

وی تصریح کرد: این اقدام خلاف اهداف ترسیم شده در برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

این اقدامات ممکن است همچنین مانع توانایی جمهوری اسلامی ایران در اجرای مقررات خاص این برنامه و قطعنامه شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین نگرانی خود را از نامه 23 ماه می نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد و نامه 11 ژوئن فدراسیون روسیه به وی و شورای امنیت اعلام کرد.

گوترش ادامه داد: من از اعلامیه 8 می 2019 جمهوری اسلامی ایران متاسفم که خود را به رعایت محدودیت نگهداری ذخایر اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین در مرحله فعلی متعهد نمی داند و همچنین تعلیق محدودیت های غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی راکتور آب سنگین اراک را افزایش خواهد داد، اگر دیگر طرف های برجام ظرف 60 روز، خواسته های آن را به خصوص در زمینه های بانکی و نفت، برآورده نکنند.

وی اضافه کرد: اعتقاد راسخ من این است که چنین اقداماتی منافع طرف ها را در بر نداشته و ممکن است به حفظ برجام و منافع اقتصادی ملموس مردم ایران کمک نکند.

**15 بار تایید اجرای تعهدات ایران دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازهای آژانس بین المللی انرژی اتمی، خاطرنشان کرد: همانگونه که تا کنون آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرده جمهوری اسلامی ایران با وجود چالش های قابل توجه پیش رو، همچنان تعهدات هسته ای خود را ادامه داده است و مشوق آن هستم که تداوم یابد.

گوترش اظهار کرد: از ژانویه 2016 تاکنون، آژانس بین المللی انرژی اتمی، 15 بار گزارش داده که جمهوری اسلامی ایران به تعهدات مربوط به مسایل هسته ای تحت برجام پایبند بوده است.

وی همچنین به بیانیه کمیسیون مشترک هم اشاره کرد و گفت: از بیانیه رییس کمیته مشترک پس از جلسه 6 مارس 2019 استقبال می کنم که اذعان کرد در کنار اجرای تعهدات جمهوری اسلامی ایران تحت این برنامه، لغو تحریم ها و عادی سازی تجارت و روابط اقتصادی بخش مهمی از برجام است.

**ضرورت منافع ملموس اقتصادی برای مردم ایران دبیرکل سازمان ملل متحد افزود: من همچنین درک عمیق خود را از ضرورت و نیاز به نتایج ملموس بیان شده در بیانیه اعضای برجام در زمینه روابط تجاری و اقتصادی به اشتراک می گذارم.

گوترش ادامه داد: من آنها را برای حفاظت از آزادی فعالان اقتصادیشان در پیگیری تجارت مشروع با جمهوری اسلامی ایران در تطابق کامل با قطعنامه 2231 و دیگر ابتکاراتشان در حمایت از تجارت و روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران تشویق می کنم.

آنها باید به عنوان یک اولویت در نظر گرفته شوند.

وی تصریح کرد: رساندن منافع اقتصادی ملموس به مردم ایران به منظور تداوم برجام، از سوی همه طرف ها مساله اساسی است.

تداوم اجرای برنامه جامع اقدام مشترک و قطعنامه 2231 با حمایت گسترده جامعه بین المللی محقق می شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد از همه دولت های عضو سازمان ملل متحد خواست با طرف های این توافق به صورت موثر در حفاظت از آن همکاری کنند که شامل ایجاد شرایط لازم برای فعالان اقتصادی آنها به منظور تجارت با جمهوری اسلامی ایران مطابق این قطعنامه می شود.

گوترش افزود: همچنین از همه دولت های عضو می خواهم از لفاظی ها و اقدامات تحریک آمیز که ممکن است تاثیر منفی بر ثبات منطقه داشته باشد، اجتناب کنند.

**ضمیمه ب قطعنامه دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه با تاکید بر اینکه برجام تنها بخشی از قطعنامه 2231 است، به موضوعات دیگر به خصوص ضمائم آن اشاره کرد و گفت: حمایت اعضای برجام و سایر اعضای سازمان ملل متحد با نگرانی هایی از فعالیت های ایران در ارتباط با ضمیمه ب قطعنامه همراه است.

من بار دیگر جمهوری اسلامی ایران را تشویق می کنم که به دقت با در نظر گرفتن این مسایل، این نگرانی ها را مورد توجه قرار دهد.

گوترش همچنین به 2 پیشنهاد کانال خرید که به شورای امنیت ارائه شده اشاره کرد و افزود: من از تایید اعضای کمیسیون مشترک برجام در ششم ماه مارس 2019 مبنی بر آمادگی کانال مالی به منظور نقل و انتقال کالاهای خاص، تکنولوژی و خدمات مربوط به جمهوری اسلامی ایران استقبال می کنم.

این کانال یک فرایند شفاف و اعتمادساز در این نقل و انتقالات است تا اطمینان حاصل شود که بر اساس قطعنامه 2231 و مقررات و اهداف برجام عمل می شود.

وی ادامه داد: بار دیگر همه دولت ها و بخش های خصوصی را به پشتیبانی و بهره برداری کامل از این کانال تشویق می کنم.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین به اعلامیه سوم ماه می 2019 آمریکا درباره تحریم همکاری برای فعالیت های هسته ای ایران اشاره کرد و گفت: طبق اعلام آمریکا، ممکن است انتقال اورانیوم غنی شده به ازای دریافت اورانیوم طبیعی یا کمک به گسترش نیروگاه هسته ای بوشهر فراتر از راکتور موجود، در معرض تحریم قرار گیرد اما باید توجه داشت که معافیت های مندرج در بند 2 پیوست قطعنامه به منظور انتقال اقلام، مواد، تجهیزات، کالاها و فناوری مورد نیاز برای فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شده است.

گوترش با تاکید بر اینکه گزارشی دال بر عرضه، فروش یا انتقال اقلام، مواد، تجهیزات، کالاها یا فناوری هسته ای با کاربری دوگانه درباره ایران دریافت نکرده است که برخلاف بند 2 پیوست قطعنامه باشد، گفت: در مورد انتقال دو کالایی که قبلاً مورد توجه شورای امنیت قرار گرفته بود، مقامات کارخانجات دولت ها و دولت دوم صادر کننده به دبیرخانه اطلاع دادند که هیچ نشانه ای از اقدامات ناسازگار با قطعنامه 2231 (2015) نیافته اند.

وی در بخش دیگری از گزارش خود به مساله سلاح های یمن از جمله موشک زمین به هوا پرداخت و افزود: در طی دوره گزارش دهی بر اساس بررسی های به عمل آمده، برخی قطعات به جای مانده از موشک ها و پهپادها از ایران هستند اما هیچ نشانه ای ندارد که آنها پس از 16 ژانویه 2016 منتقل شده باشند.

دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه این گزارش به اظهارات یحیی سینوار از اعضای ارشد جنبش مقاومت حماس مبنی بر حمایت ایران از حماس و جهاد اسلامی فلسطین، اشاره کرد و گفت: هرگونه انتقال تسلیحات پس از 16 ژانویه 2016 مغایر شروط پیوست ب قطعنامه 2231 محسوب خواهد شد.

گوترش درباره سفرهای سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس هم اظهار کرد: از زمان گزارش قبلی، سرلشکر سلیمانی به رغم تحریم ها همچنان به سفر ادامه می دهد و به نظر می رسد یکی دیگر از افراد لیست تحت نظارت قطعنامه 2231 (2015) هم در طول دوره این گزارش، سفرهای خارجی داشته است.

وی افزود: به عنوان نمونه، فقدان شناسه های مربوطه ممکن است مانع از اجرای ممنوعیت مسافرت شده باشد.

برای اطمینان از اجرای مناسب آن و نیز مقررات توقیف دارایی ها، توصیه می کنم شورای امنیت، لیست را به صورت مناسب بررسی و به روز کند.


کلید واژه ها: سازمان ملل متحد - جمهوری اسلامی - سازمان ملل - دبیرکل سازمان ملل - ایران - نامه - جمهوری - اسلامی - شورای امنیت - بین المللی - آژانس بین المللی انرژی اتمی - شورای امنیت سازمان ملل متحد - شورای امنیت سازمان ملل - امنیت - برنامه - غنی سازی اورانیوم - تحریم - شورای - دستاورد - برنامه هسته ای - هسته ای - آمریکا - خروج - توافق هسته ای - معافیت - ایالات متحده - لغو تحریم ها - برنامه هسته - روابط - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
شرع ،اخلاق و قانون سه اصل تایید صلاحیت ها

چرا شورای نگهبان لایحه حمایت از محیط بانان را تایید نکرد؟

چگونه بفهمیم معتاد دیجیتال هستیم یا نه؟ +اینفوگرافی

جزییات دیدار بشار اسد و امیرعبداللهیان

تکذیب فضاسازی درباره آمادگی ایران برای مذاکره موشکی

شرکت در فوق برنامه های مدارس هیئت امنایی، اجباری نیست

ثبت بیش از 299 هزار ولادت در سه ماه اول سال جاری

کمیته امداد خراسان شمالی از 1000 دانشجو حمایت می کند

آیت الله حاج شیخ حسین حقانی درگذشت / اعلام مراسم تشییع

تکذیب مذاکره بر سر دفاع موشکی ایران

چرا جزییات برنامه اصلاح ساختار بودجه منتشر نشد؟

بانوان لرستانی مکالمه عربی را فرا می گیرند

کارگرانی که رویای کار را در کشورهای همسایه جست و جو می کنند

محسن کیایی: چه خبرهایی که در راه است! /عکس

همراه و همدل تا نتیجه مطلوب

استخدام مهندس مکانیک خانم مسلط به نرم فزار solid work و ICDL

«نظارت» یک امر عقلی و منطقی است/ عدم مغایرت نظارت استصوابی با اصل بی طرفی

تمامی فعالیت های انتخاباتی استان را رصد می کنیم احتمال ثبت نام یک هزار داوطلب از آذربایجان شرقی برای انتخابات مجلس

فرهنگی: طبقات فرودست جامعه از تحریم و ناکارآمدی آسیب می بینند

هاله حرارتی دریاچه ارومیه، ایده فرضی و شخصی نیست سیل های اخیر به دلیل نبود مطالعات هیدرولوژیکی رخ داد

دشمن برای زیر سوال بردن کارآمدی نظام تلاش می کند

دولت از همکاری دانشگاهیان در اجرای پروژه ها استفاده کند

دریاچه ارومیه باوجود احیا همچنان دارای مشکل اکولوژیکی است

زمینه جذب حداکثری سرمایه گذاری بخش خصوصی در آذربایجان غربی فراهم شود

بحران کم آبی کشور باید به شکل علمی رفع شود

دهکده سلامت در 3 منطقه آزاد کشور ایجاد می شود

دولت برای نجات محیط زیست راهی جز تکیه به مراکز علمی ندارد

خمیازه سمور/ عکس

برنامه موشکی ایران تحت هیچ شرایطی قابل مذاکره نیست

محدودیت تردد ظریف در نیویورک نشانگر ترس آمریکا از رایزنی های ایران است

پیشنهاد منتجب نیا برای شور انتخاباتی: آرای خاکستری، مستقل وارد صحنه شوند

نخستین آیین نکوداشت مقام مادر در یاسوج برگزار می شود

رییس ستاد اقشار بسیج کهگیلویه و بویراحمد معرفی شد+عکس

توجه ویژه امور مالیاتی کشور برای تخصیص درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده به کهگیلویه و بویراحمد

استاندار گلستان: برگزاری همایش ظرفیت های استان می تواند موجب توسعه گلستان شود

آغاز ثبت نام سطح دو حوزه های علمیه خواهران در گلستان

مجلس شهدا مجلس اتمام حجت است سه ویژگی یاران خدا

ساماندهی کولبران کردستان به کجا رسید؟

تکذیب گفت وگو بر سر دفاع موشکی ایران

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | چهارشنبه 26 تیر 98

مسجد محوری؛ ضرورتی برای مقابله با آسیب های اجتماعی و معضلات فرهنگی

دوره تربیت مربی سواد رسانه ای در بندرعباس آغاز شد

بازتاب سخنان امروز مقام معظم رهبری در رسانه های بین المللی

کمک رسانی ایران به یک نفتکش خارجی در خلیج فارس

حمایت سعید جلیلی از مواضع ضد فساد وزیر بهداشت

درخشش فولاد امیرکبیر کاشان در بین روابط عمومی های کشور

گلایه آیت الله مکارم از قانون مهریه/خطر نابودی جنگل های بلوط زاگرس/تکذیب گفتگو بر سر توان موشکی ایران

ایجاد کانال های پرمخاطب در فضای مجازی و راه اندازی 800 گروه فرهنگی توسط دانشجومعلمان

منتجب نیا: آرای خاکستری، مستقل وارد صحنه انتخابات شوند

لزوم بررسی آثار مثبت و منفی خلأ شورای توسعه فعالیت های قرآنی/ مطالبه جامعه قرآنی کم است

انتشار میزان پرداختی های شهرداری و شورا به رسانه ها

وقتی آقای بازیگر به مراد دلش می رسد/ عکس

آخرین لحظه عمر یک ماهی/ عکس

واکنش جامعه جهانی باعث عقب نشینی ترامپ شد

وظیفه اصلی شورای نگهبان، پاسداری از احکام اسلامی، قانون اساسی و نظارت بر انتخابات است

ایران ادعای مذاکره موشکی را تکذیب کرد/ فضاسازی های انجام شده صحت ندارد

شورای نگهبان؛ حافظ اسلامیت انقلاب

موسوی : پاسخ ظریف در مورد فعالیت های موشکی ایران «تعلیق به محال» بود

کمک رسانی ایران به یک نفتکش خارجی در خلیج فارس

به دنبال تغییر نظام در ایران نیستیم

استخدام طراح گرافیست خانم در شرکت چاپ و تبلیغات نگاران

روزنامه استخدامی استان قم | چهارشنبه 26 تیر 98

استخدام مهندس معماری با تسلط به امور اداری شهرداری

استخدام کارشناس حقوق با تسلط به امور قراردادها در مشهد

استخدام مسئول دفتر جهت یک شرکت معتبر در مشهد

استخدام حسابدار باتجربه در یک شرکت معتبر بین المللی

روزنامه استخدامی استان همدان | چهارشنبه 26 تیر 98

جزییات 6 خبر ویژه امروز چهارشنبه 26 تیرماه 1398

افق روشن گام دوم انقلاب با روحیه جهادی توام با مقاومت/«انقلابی گری» لازمه تحقق گام دوم انقلاب

پاسخ یک مدافع حرم به نحوه گذراندن زندگی با حقوق پاسداری

پارلمان اروپا صلاحیت رییس جدید کمیسیون اروپا را تأیید کرد

درهای بوستان های جنگلی تا ساعت 12 شب باز است

سخنگوی قوه قضاییه: کیفرخواست عیسی شریفی صادر شد

رییس قوه قضاییه: فرار مالیاتی باید در کشور به حداقل برسد

تکذیب گفتگو بر سر دفاع موشکی ایران

جاخالی های اصلاح بودجه

موسوی : پاسخ ظریف در مورد فعالیت های موشکی ایران «تعلیق به محال» بود

دیدار رهبر انقلاب با ائمه جمعه سراسر کشور/ واکنش وزیر ارتباطات به کم فروشی در بسته های اینترنتی/ صدور حکم سیدهادی رضوی/ تکذیب خبر صدور حکم اعدام و اتهام جاسوسی در پرونده معاون قالیباف

نقطه ضعف جمهوری اسلامی در مقابل دشمنان به روایت مهاجرنیا

ایران آمادگی برای مذاکره موشکی را رد کرد

حمایت سعید جلیلی از وزیر بهداشت

دیدار گریفیتس با رهبر جنبش انصارالله یمن در صنعاء

کتاب «صَدِ روسی» منتشر می شود

کمک رسانی ایران به یک نفتکش خارجی در خلیج فارس

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 26 تیر 98

آیت الله جنتی: شورای نگهبان وابسته به هیچ جریان سیاسی نیست

لاریجانی: در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم

تکذیب گفتگو بر سر دفاع موشکی ایران

توجیه ترامپ برای توییت های زننده علیه نمایندگان کنگره

کمک رسانی ایران به یک نفتکش خارجی در خلیج فارس

حقوق دانشجو معلمان 400 هزار تومان افزایش می یابد

ایران: برنامه موشکی ما قابل مذاکره با هیچ کشوری نیست

کشاورزان شهرستان امیدیه تقاضای صدور مجوز تجمع اعتراضی دارند

قطعنامه پایانی تجمع کارگران

تصاویر/ تجمع اعتراضی کارگران به مناسبت سالروز تامین اجتماعی

پاسخ ربیعی به سوالی درباره کاندیداتوری اش در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس

ترامپ:حتی یک استخوان نژادپرست در بدن ندارم!

با پیشنهاد مدیرکل دیوان محاسبات استان همدان مشکل نورمهال حل می شود؟! + فیلم

ماه گرفتگی امشب در گلستان مشاهده می شود

نوبخت: اصلاح ساختاری بودجه در این مقطع تاریخی ضروری است

دبیرکل سازمان ملل: عادی سازی روابط تجاری با ایران بخش مهم برجام است/تاسف از خروج آمریکا از برجام

دبیرکل سازمان ملل: عادی سازی روابط تجاری با ایران بخش مهم برجام است/تاسف از خروج آمریکا از برجام