مطالب مرتبط:
گوترش: عادی سازی روابط تجاری با ایران بخش مهم برجام است
گوترش: عادی سازی روابط تجاری با ایران بخش مهم برجام است
ظریف: وظیفه اعضای برجام عادی سازی روابط اقتصادی ایران است/ اروپا در موضعی نیست که از ما انتقاد کند
وظیفه اعضای برجام عادی سازی روابط اقتصادی ایران است
ظریف: تنها راه حفظ برجام عادی سازی روابط اقتصادی ایران است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 تیر 1398 ساعت 00:062019-06-26سياسي

دبیرکل سازمان ملل: عادی سازی روابط تجاری با ایران بخش مهم برجام است


گوترش در بیانیه ای با تاکید بر اینکه «ضروری است این تلاش های دیپلماتیک و دستاوردهای سخت به دست آمده آن حفظ و تکمیل شود»، اضافه کرد: در این راستا، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ دبیرکل سازمان ملل متحد بار دیگر با تاکید بر اینکه همه دولت های عضو این سازمان از اجرای برجام پشتیبانی کنند، گفت: لغو تحریم ها و عادی سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، بخش مهمی از برجام است.

رزماری دیکارلو معاون سیاسی آنتونیو گوترش روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت که به منظور بررسی چگونگی اجرای قطعنامه 2231 مربوط به توافق هسته ای ایران برگزار شد، به نیابت از دبیرکل این گزارش را قرائت کرد.

در بخش ابتدایی گزارش دبیرکل به تاریخچه برجام پرداخته شده و افزوده است: در تاریخ 16 ژانویه 2016، پس از اتمام اقدامات خاص جمهوری اسلامی ایران (مشخص شده در برجام) که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شد، یک دهه تحریم های سازمان ملل متحد و همچنین تحریم های چند جانبه و ملی مربوط به برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران مطابق با این برنامه لغو شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: به موجب قطعنامه 2231 (2015)، کشورهای عضو و بازیگران منطقه ای و بین المللی در حمایت از قطعنامه و برجام بسیج شدند که به طور گسترده ای پایه ای برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی و دستاورد بزرگی در منع گسترش سلاح های اتمی و گفت و گو و دیپلماسی محسوب می شود.

**تاسف از خروج آمریکا از برجام گوترش در این بیانیه با تاکید بر اینکه ضروری است این تلاش های دیپلماتیک و دستاوردهای سخت به دست آمده آن حفظ و تکمیل شود ، اضافه کرد: در این راستا، متاسفم که ایالات متحده به دنبال خروج از برجام در 8 ماه می 2018 تصمیم گرفته که معافیت مربوط به خرید نفت از جمهوری اسلامی ایران را تمدید نکند و به پروژه های منع گسترش سلاح اتمی در چارچوب برجام را به طول کامل معافیت ندهد.

وی تصریح کرد: این اقدام خلاف اهداف ترسیم شده در برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

این اقدامات ممکن است همچنین مانع توانایی جمهوری اسلامی ایران در اجرای مقررات خاص این برنامه و قطعنامه شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین نگرانی خود را از نامه 23 ماه می نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد و نامه 11 ژوئن فدراسیون روسیه به وی و شورای امنیت اعلام کرد.

گوترش ادامه داد: من از اعلامیه 8 می 2019 جمهوری اسلامی ایران متاسفم که خود را به رعایت محدودیت نگهداری ذخایر اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین در مرحله فعلی متعهد نمی داند و همچنین تعلیق محدودیت های غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی راکتور آب سنگین اراک را افزایش خواهد داد، اگر دیگر طرف های برجام ظرف 60 روز، خواسته های آن را به خصوص در زمینه های بانکی و نفت، برآورده نکنند.

وی اضافه کرد: اعتقاد راسخ من این است که چنین اقداماتی منافع طرف ها را در بر نداشته و ممکن است به حفظ برجام و منافع اقتصادی ملموس مردم ایران کمک نکند.

**15 بار تایید اجرای تعهدات ایران دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازهای آژانس بین المللی انرژی اتمی، خاطرنشان کرد: همانگونه که تا کنون آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرده جمهوری اسلامی ایران با وجود چالش های قابل توجه پیش رو، همچنان تعهدات هسته ای خود را ادامه داده است و مشوق آن هستم که تداوم یابد.

گوترش اظهار کرد: از ژانویه 2016 تاکنون، آژانس بین المللی انرژی اتمی، 15 بار گزارش داده که جمهوری اسلامی ایران به تعهدات مربوط به مسایل هسته ای تحت برجام پایبند بوده است.

وی همچنین به بیانیه کمیسیون مشترک هم اشاره کرد و گفت: از بیانیه رییس کمیته مشترک پس از جلسه 6 مارس 2019 استقبال می کنم که اذعان کرد در کنار اجرای تعهدات جمهوری اسلامی ایران تحت این برنامه، لغو تحریم ها و عادی سازی تجارت و روابط اقتصادی بخش مهمی از برجام است.

**ضرورت منافع ملموس اقتصادی برای مردم ایران دبیرکل سازمان ملل متحد افزود: من همچنین درک عمیق خود را از ضرورت و نیاز به نتایج ملموس بیان شده در بیانیه اعضای برجام در زمینه روابط تجاری و اقتصادی به اشتراک می گذارم.

گوترش ادامه داد: من آنها را برای حفاظت از آزادی فعالان اقتصادیشان در پیگیری تجارت مشروع با جمهوری اسلامی ایران در تطابق کامل با قطعنامه 2231 و دیگر ابتکاراتشان در حمایت از تجارت و روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران تشویق می کنم.

آنها باید به عنوان یک اولویت در نظر گرفته شوند.

وی تصریح کرد: رساندن منافع اقتصادی ملموس به مردم ایران به منظور تداوم برجام، از سوی همه طرف ها مساله اساسی است.

تداوم اجرای برنامه جامع اقدام مشترک و قطعنامه 2231 با حمایت گسترده جامعه بین المللی محقق می شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد از همه دولت های عضو سازمان ملل متحد خواست با طرف های این توافق به صورت موثر در حفاظت از آن همکاری کنند که شامل ایجاد شرایط لازم برای فعالان اقتصادی آنها به منظور تجارت با جمهوری اسلامی ایران مطابق این قطعنامه می شود.

گوترش افزود: همچنین از همه دولت های عضو می خواهم از لفاظی ها و اقدامات تحریک آمیز که ممکن است تاثیر منفی بر ثبات منطقه داشته باشد، اجتناب کنند.

**ضمیمه ب قطعنامه دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه با تاکید بر اینکه برجام تنها بخشی از قطعنامه 2231 است، به موضوعات دیگر به خصوص ضمائم آن اشاره کرد و گفت: حمایت اعضای برجام و سایر اعضای سازمان ملل متحد با نگرانی هایی از فعالیت های ایران در ارتباط با ضمیمه ب قطعنامه همراه است.

من بار دیگر جمهوری اسلامی ایران را تشویق می کنم که به دقت با در نظر گرفتن این مسایل، این نگرانی ها را مورد توجه قرار دهد.

گوترش همچنین به 2 پیشنهاد کانال خرید که به شورای امنیت ارائه شده اشاره کرد و افزود: من از تایید اعضای کمیسیون مشترک برجام در ششم ماه مارس 2019 مبنی بر آمادگی کانال مالی به منظور نقل و انتقال کالاهای خاص، تکنولوژی و خدمات مربوط به جمهوری اسلامی ایران استقبال می کنم.

این کانال یک فرایند شفاف و اعتمادساز در این نقل و انتقالات است تا اطمینان حاصل شود که بر اساس قطعنامه 2231 و مقررات و اهداف برجام عمل می شود.

وی ادامه داد: بار دیگر همه دولت ها و بخش های خصوصی را به پشتیبانی و بهره برداری کامل از این کانال تشویق می کنم.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین به اعلامیه سوم ماه می 2019 آمریکا درباره تحریم همکاری برای فعالیت های هسته ای ایران اشاره کرد و گفت: طبق اعلام آمریکا، ممکن است انتقال اورانیوم غنی شده به ازای دریافت اورانیوم طبیعی یا کمک به گسترش نیروگاه هسته ای بوشهر فراتر از راکتور موجود، در معرض تحریم قرار گیرد اما باید توجه داشت که معافیت های مندرج در بند 2 پیوست قطعنامه به منظور انتقال اقلام، مواد، تجهیزات، کالاها و فناوری مورد نیاز برای فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شده است.

گوترش با تاکید بر اینکه گزارشی دال بر عرضه، فروش یا انتقال اقلام، مواد، تجهیزات، کالاها یا فناوری هسته ای با کاربری دوگانه درباره ایران دریافت نکرده است که برخلاف بند 2 پیوست قطعنامه باشد، گفت: در مورد انتقال دو کالایی که قبلاً مورد توجه شورای امنیت قرار گرفته بود، مقامات کارخانجات دولت ها و دولت دوم صادر کننده به دبیرخانه اطلاع دادند که هیچ نشانه ای از اقدامات ناسازگار با قطعنامه 2231 (2015) نیافته اند.

وی در بخش دیگری از گزارش خود به مساله سلاح های یمن از جمله موشک زمین به هوا پرداخت و افزود: در طی دوره گزارش دهی بر اساس بررسی های به عمل آمده، برخی قطعات به جای مانده از موشک ها و پهپادها از ایران هستند اما هیچ نشانه ای ندارد که آنها پس از 16 ژانویه 2016 منتقل شده باشند.

دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه این گزارش به اظهارات یحیی سینوار از اعضای ارشد جنبش مقاومت حماس مبنی بر حمایت ایران از حماس و جهاد اسلامی فلسطین، اشاره کرد و گفت: هرگونه انتقال تسلیحات پس از 16 ژانویه 2016 مغایر شروط پیوست ب قطعنامه 2231 محسوب خواهد شد.

گوترش درباره سفرهای سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس هم اظهار کرد: از زمان گزارش قبلی، سرلشکر سلیمانی به رغم تحریم ها همچنان به سفر ادامه می دهد و به نظر می رسد یکی دیگر از افراد لیست تحت نظارت قطعنامه 2231 (2015) هم در طول دوره این گزارش، سفرهای خارجی داشته است.

وی افزود: به عنوان نمونه، فقدان شناسه های مربوطه ممکن است مانع از اجرای ممنوعیت مسافرت شده باشد.

برای اطمینان از اجرای مناسب آن و نیز مقررات توقیف دارایی ها، توصیه می کنم شورای امنیت، لیست را به صورت مناسب بررسی و به روز کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سازمان ملل متحد - جمهوری اسلامی - سازمان ملل - دبیرکل سازمان ملل - ایران - نامه - جمهوری - اسلامی - شورای امنیت - بین المللی - آژانس بین المللی انرژی اتمی - شورای امنیت سازمان ملل متحد - دستاورد - شورای امنیت سازمان ملل - امنیت - برنامه - تحریم - گزارش - شورای - برنامه هسته ای - هسته ای - توافق هسته ای - معافیت - بیانیه - ایالات متحده - لغو تحریم ها - برنامه هسته - منطقه - روابط - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
خاتمی چگونه 8 میلیارد تومان برای نجات نجفی می دهد؟

توضیح عارف درباره خبر مخالفت با نامه درباره محمدرضا خاتمی

جزییات دیدار سردار سلیمانی و پوتین

تقلب واقعی را خود شما مرتکب شدید آقای خاتمی

آقای نماینده؛ ساعت خواب

عکس یادگاری احمدی نژاد با هواپیمای برجامی!

سلفی شاد «ماهور الوند» درکنار دوستانش

فال آنلاین دیوان حافظ سه شنبه 25 تیرماه 98

شاید ما هم به جایی برسیم که مثل نجفی،ماشه را بکشیم

استخدام نیروی نگهبان در شرکتی معتبر در تهران

از عزل محمدعلی شاه قاجار تا بازداشت مدیرعامل ثامن الحجج

«پدر توپخانه ایران» دار فانی را وداع گفت

راه گردشگردان به اهرام مصر باز شد

خوشحالی جالب جوکوویچ پس از قهرمانی در ویمبلدون

لحظه وحشتناک حمله خانواده مقتول به قاتل در جلسه دادگاه!

استخدام منشی خانم مسلط به امور اداری و آشنا به انگلیسی/ البرز

استخدام کارآموز خانوم مسلط به زبان انگلیسی در تهران

استخدام تعمیرکار پاور و بردهای الکترونیک با سابقه در تهران

استخدام نیروی خدمات آقا مسلط به امور پذیرایی و تشریفات-تهران

وزیر ارشاد احمدی نژاد: ما یک وقتی فکر می کردیم برای تبلیغ انتخاباتی از صداوسیما استفاده کنیم،اما بعدا فهمیدیم خیلی از مردم اصلا تلویزیون را نمی بینند

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در گروه صنعتی بهشهر - تهران

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری آقا در شرکت ماکسیم-یاسوج

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری آقا در شرکت ماکسیم-رفسنجان

استخدام فروشنده خانم در صفادشت ملارد-استان البرز

استخدام حسابدار مسلط به امور حسابداری در تهران

استخدام نگهبان انبار،مهندس معمار در تهران

استخدام کارشناس اداری در استودیو عکاسی لالیک در گیلان

تیپ مشکی «سحر دولتشاهی» در یک مراسم/ عکس

ایران رتبه 9 در ثبت میراث فرهنگی در یونسکو را کسب کرد

قیمت آپارتمان های 3 ساله تهران

ماجرای دیدار 140 دقیقه ای پوتین با سردار سلیمانی

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز سه شنبه

استخدام مهندس معمار در یک شرکت مهندسین مشاور-تهران

استخدام راننده با تانکر حمل آب آقا در تهران

استخدام منشی در کانون آگهی و تبلیغات شناسا-اصفهان

استخدام بازاریاب حرفه ای،مسئول دفتر در تهران

چهره «آزاده صمدی» متفاوت تر از همیشه/ عکس

استخدام نیروی تاسیسات آقا با سابقه کار در البرز

استخدام مهندس الکترونیک مسلط به برنامه نویسی میکروکنترلر – رشت

استخدام کارشناس ارشد دفتر در شرکت تاکسی ماکسیم در اصفهان

استخدام حسابدار خانم در شرکتی معتبر واقع در رشت

عکس یادگاری «اکبر عبدی» و دخترش کنار آبشار نیاگارا

شیرجه گاو/ عکس

استخدام نیروی ماهر به کار تخته و کباب کوبیده در قم

استخدام نیروی آقا جهت کار در کارگاه دوغابی – همدان

استخدام کارشناس تست و مستند سازی(QA) در تهران

ماجرای انتخابات ناگهانی انجمن اسلامی لندن چه بود؟ / از عضوگیری شبانه تا لغو عضویت ناگهانی اعضای انجمن اسلامی لندن!

یک مراسم عروسی در بنگلادش به عزا تبدیل شد

سیل زدگان مازندران تا پایان تابستان در خانه هایشان ساکن می شوند / ساخت 700 خانه در مناطق آسیب دیده از سوی دانشجویان جهادی

استخدام نیروی خانم جهت ماموریت استانی در یک مجموعه فرهنگی

استخدام حسابدار برای شرکت ساختمانی در قم

با وجود برگزاری دادگاه های مفاسد اقتصادی، رقم مفاسد افزایش دارد

تیپ «مریم معصومی» در حرم امام رضا(ع)

مجری ممنوع التصویر و عکس متفاوتش

استخدام پیتزا خلیج جهت همکاری در شهر اصفهان

استخدام نیروی حسابدار آقا ساکن تهران

ملکه زیبایی ایران چه تفاوتی با جوامع غربی دارد؟

چادر سرکردن «سحر قریشی» /عکس

انتشار تصویر سارقان طلای کودکان نظرآباد

استخدام همکار خانم مسلط به امور دفتری و اداری در مشهد

استخدام کارشناس حسابداری با ضامن معتبر در تهران

استخدام راننده با اتومبیل جهت کار در آژانس در همدان

مقام روس: برخی معتقدند برجام به 5 سالگی نمی رسد

ارجاع طرح ممنوعیت ازدواج دختران و پسران کمتر از 16 سال به کمیسیون حقوقی

فرونشست تهران به سمت لایه پایینی کرج در حال حرکت است

استخدام کارشناس فروش آماده سفر به شهرستانها در تهران

استخدام کارگر ساده در یک شرکت تجهیزات پزشکی در البرز

استخدام کارشناس IT(رشته های مرتبط با کامپیوتر و شبکه)

استخدام صندوقدار خانم در رستورانی در شرق تهران

فلاحت پیشه: ایران طرح «بازگشت در مقابل بازگشت» را مطرح کند

چگونه سیاهی و گودی زیر چشم را از بین ببریم؟

استخدام مشاور املاک در ملک پرداز در تهران

دبیر برای انتخابات ریاست کشتی تاییدصلاحیت شد

«بَخون خوشرو»؛ فراتر از یک قطعه موسیقایی 

حضور بازیگران مشهور در جشن تولد «پولاد کیمیایی» /عکس

استخدام طراح دکوراسیون داخلی آشنایی کامل با متریال ها در کرج

نشست نمایندگان ادوار عضو جمنا

ظریف: گزینه ما مقاومت در برابر هر گونه فشار است

باید در راستای «تئوری بازی ها» حرکت کنیم/ ایران در مواجهه با اروپا کنشی عمل کند

استخدام کارشناس تضمین کیفیت با رشته شیمی و رشته های مرتبط-رشت

شرط جدیددریافت تابعیت برای فرزندانِ پدرخارجی

معوقات فرهنگیان تا پایان سال پرداخت می شود

آمریکا پشت ارزهای دیجیتال را خالی می کند؟

استخدام فروشنده خانم جهت فروش تلفنی با مزایا در تهران

استخدام برنامه نویس،کارشناس مستندسازی در تهران

استخدام کارمند اداری،کارشناس شبکه در هلدینگ فاطر رسانور-تهران

استخدام وکیل پایه یک،کارآموز وکالت در تهران

حسینی: غرب نمی تواند نیازهای جامعه ای چون ایران را پاسخ دهد

استخدام بازاریاب مسلط به زبانهای انگلیسی و ترکی استانبولی

استخدام مهندس معمار خانم در کاشی سنتی سلیمانی در اصفهان

استخدام مشاوره تحصیلی در یک موسسه آموزشی در تهران

استخدام تعدادی کارشناس بیهوشی جهت همکاری در تهران

استخدام نیروی تشریفات و پذیرایی در شرکت علوم سبز در تهران

استخدام نیروی نگهبان جهت همکاری در هتل در مشهد

استخدام حسابدار تحصیلکرده حسابداری در قزوین

استخدام تکنسین رادیولوژی جهت همکاری در تهران

استخدام دستیار دندانپزشک جهت کار در کلینیک دندانپزشکی – کرج

چرا نظر عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره آیت الله جنتی یکباره تغییر کرد؟

انتظار ایران از شرکای غربی برجام

حسین پاکدل در کنار دردانه اش یحیی +عکس

دبیرکل سازمان ملل: عادی سازی روابط تجاری با ایران بخش مهم برجام است

دبیرکل سازمان ملل: عادی سازی روابط تجاری با ایران بخش مهم برجام است