مطالب مرتبط:
چهارشنبه اول ماه شوال و عید سعید فطر است/ چالش های جدی یزد پس از ثبت جهانی/ صدورمجوز برای اکران دو فیلم در ساعات تعطیلی سینما ها در روز15خرداد
اکران ماه رمضان برای فیلم اولی های سینما
جشنواره جهانی فجر باید بستری برای تعامل سینماگران ایرانی و خارجی باشد/شفافیت در چرخه تولید و توزیع سینمای ایران الزامی است
اکران ماه رمضان برای فیلم اولی های سینما
اکران ماه رمضان برای فیلم اولی های سینما
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 تیر 1398 ساعت 08:382019-06-26فرهنگي

چالش جدید اهالی سینما/ درخواست سینماگران برای توزیع عادلانه اکران


چند سینماگر به تحلیل و بررسی موضوع ایجاد هفت سرگروه برای اکران فیلم های سینمایی پرداختند.

- 0 باشگاه خبرنگاران جوان منبع: که همیشه حاشیه ساز بوده مطرح و اجرا می کند، اما انگار این قوانین طبق شواهد موجود، هیچ وقت نتوانسته مشکلات را به کمترین حالت ممکن برساند و سینماگران و صاحبان آثار را با مشکل مواجه می کند.

در جدیدترین این تصمیمات شاهد ایجاد هفت سرگروه سینمایی بودیم که مدتی از اعمال آن می گذرد.

حال این موضوع و بازخورد ها و حاشیه های آن را مورد بحث قرار داده ایم و با چند سینماگر در قالب گفتگو به تحلیل و بررسی پرداخته ایم.

فرید: فیلم ها مانند موش آزمایشگاهی هستند مهرداد فرید تهیه کننده و کارگردان سینما در این باره گفت: به نظرم قبل از هرچیز باید در مورد سیستم اکرانی صحبت کنیم که به صورت آزمون و خطا شده است؛ یعنی تعدادی از دوستان ایده جدید می آورند و روی اکران اعمال می کنند.

این وسط فیلم ها مانند موش آزمایشگاهی هستند و هرکدام در این آزمون ها قرار بگیرند، نابود خواهند شد.

نمونه اش حدود بیست فیلمی است که در سال جدید با سیستم و ایده جدید هفت سرگروه به سینما ها آمدند و اکثر آن ها نابود شدند.

وی افزود: به نظرم اولین بحث برای رهایی از این آزمون و خطا ها و نابودی فیلم ها و نجات سینما، این است که بخش خصوصی و دولتی با هم تعارف نداشته باشند؛ یا دولت سینما را رها کند و به دست بخش خصوصی بدهد و یا بالعکس عمل کند.

چون شترسواری دولا دولا نمی شود !.

این کارگردان ادامه داد: دولت در همه بخش های سینما از تولید تا اکران همه کاره است، اما آنجایی ورود می کند که به نفعش باشد.

واقعاً این نحو عملکرد اصلاً به نفع سینما نیست و سالهاست ضربه آن را خوردیم.

در جریان اکران جن زیبا دستور صدور پروانه نمایش صادر، اما پس از چند ماه برگه آن به دست ما رسید.

تهیه کننده جن زیبا بیان کرد: ای کاش دولت اگر قرار است درست عمل کند، مانند دهه شصت همه کار ها را در دست بگیرد و یا اینکه تعارف را کنار گذاشته به بخش خصوصی بسپارد و فقط طبق وظیفه حکومتی که دارد روی ممیزی ها نظارت کند تا صاحب فیلم با سینمادار طرف شود و بتواند فیلمش را راحت تر اکران کند.

وی عنوان کرد: چرا باید رییس شورای عالی اکران دولتی باشد و طبق خبر هایی که پیگیری کردم، جلسات این حوزه در ساختمان دولت وزارت ارشاد برگزار شود، اما زمانی که باید وارد عمل شوند خود را کنار کشیده و دولت را مبری از مشکلات بوجود آمده بدانند؟! وی افزود: چرا ما از سیستم های تجربه شده و مثبت در سینمای دنیا پیروی نمی کنیم و فکر می کنیم باید چرخ را از ابتدا اختراع کنیم؟ در بیشتر کشور های پیشرفته و صاحب سینما در جهان سالن ها به صاحبان فیلم اجاره داده می شود.

در نتیجه تصمیم گیرنده نهایی اکران، صاحب فیلم و شرکت پخشی است که سهامدار اثر شده، اما در کشور ما سالن داران هستند که برای اکران فیلم ها تصمیم می گیرند و این باعث بوجود آمدن حاشیه ها و مشکلاتی است که شاهد آن هستیم و می بینیم صاحب فیلم باید دست به سینه جلوی سالن دار بایستد! این تهیه کننده گفت: از سویی در سینمای ما پخش کننده جز اینکه فیلم را از صاحب فیلم گرفته و به سینمادار بدهد، چه کار دیگری انجام می دهد؟ آیا این کار سختی است که باید بخشی از درآمد فیلم را هم در قبالش بردارد؟! آیا این کار از عهده صاحب فیلم بر نمی آید؟ در صورتی که پخش کننده در سینمای پیشرفته دنیا حتی در تولید فیلم شریک شده و قدم های مثبتی در موفقیت اثر بر می دارد.

فرید عنوان کرد: متاسفانه کار هایی مانند ایجاد هفت سرگروه در سینما پاسخی سنتی به افرادی است که نسبت به عملکرد مسئولان نقد دارند.

رویکردی که دیگر در دنیای رو به پیشرفت این سال ها کارایی ندارد و البته این پاسخ های سنتی در دیگر ارگان ها و سازمان ها هم وجود دارد.

آب پرور: تنوع در بازار آزاد تجارت تنور سینما را داغ تر می کند مسعود آب پرور کارگردان سینما گفت: من از پشت پرده این جریان خبر ندارم، اما از بیرون که نگاه می کنم اشکالی ندارد؛ چون این تنوع در بازار آزاد تجارت تنور سینما را داغ تر می کند.

هرچه این بازار شلوغ تر باشد، مردم با شور و حال بیشتری مبادرت به دیدن فیلم ها می کنند.

وی افزود: با وجود پردیس ها، تنوع فیلم ها برخی مواقع به ده یا دوازده اثر می رسد که اتفاق خوبی است؛ چون دست مخاطب را در انتخاب آثار سینمایی باز می گذارد، اما در این بین هنوز هم نبود فیلم های خارجی نقطه ضعفی است که نمود می کند و اگر در پردیس هایی که سالن بیشتری دارند زمینه اکرانش به وجود بیاید، بازار نمایش داغ تر هم خواهد شد.

کاظمی: چرا سر و سامانی به اکران فیلم ها نمی دهند؟ بهرام کاظمی تهیه کننده و کارگردان سینما هم بیان کرد: بحث فراتر از ایجاد هفت سرگروه سینمایی" است و کلا بحث جای دیگری است.

در مورد فیلم های حاکمیتی این شبهه وجود دارد که بلیت می خرند برای اینکه سالن ها را پر نگه دارند تا کف فروششان نیفتد و ادامه اکران داشته باشند.

وی افزود: قبل از هرچیز اکران ها باید عادلانه باشد؛ بخصوص برای بخش های مستقل سینما، از همه مهمتر برای انجمن تهیه کنندگان و کارگردان ها که سینمای مستقل و واقعی هستند.

این کارگردان عنوان کرد: به نظرم باید برای سینمای مستقل یکسری سینما و سانس اختصاصی در نظر گرفت تا فیلمی اجتماعی و مستقل که کیفیت بالایی دارد اما از بازیگران میلیاردی برخوردار نیست، بتواند به خوبی اکران شود.

کاظمی گفت: واقعاً تکلیف فیلم اجتماعی با کیفیت و غیر میلیاردی در اکران چیست؟ آیا باید بسوزد و از بین برود، متاسفانه فیلم های این چنینی زیادی داریم که یا با محدودیت اکران و سالن روبرو شدند و یا سال ها در صندوق مانده اند.

ظلم آنجاست که برخی فیلم ها در مدت زمان کوتاهی ساخته و بلافاصله به سینما ها می آیند.

آیا این عدالت و انصاف است؟! وی اظهار داشت: واقعاً دیگر چیزی از بخش خصوصی و سینمای مستقل باقی نمانده و در حال نابودی است.

آیا فرد یا سازمانی پاسخگو است؟ چرا پاسخی در خصوص توزیع ناعادلانه سانس و سالن و اکران دریافت نمی شود؟ چرا سر و سامانی به این جریان نمی دهند؟ بچه های سینمای مستقل تا چه زمانی باید این حرف ها را بزنند و کسی گوش ندهد؟ ای کاش در طول سال تعدادی سالن و سانس و اکران به فیلم هایی بدهید که به لحاظ داشتن سوپراستار های گران غنی نیستند، اما کیفیت دارند! کاظمی بیان کرد: اینکه سینمادار فیلمی پرفروش را اکران کند و به آن بها دهد بد نیست، اما اگر واقعا می خواهد به سینمای مستقل کمک کند نیم نگاهی هم به این حوزه داشته باشد.

در غیر این صورت کمر به همت نابودی آن بسته شده است.

نمی دانیم وزارت ارشاد و سازمان سینمایی این وسط چه کاره اند؟! کم و زیادشدن گروه ها و سرگروه ها، تداوم بازی قدرت مافیا در اکران است! جبار آذین منتقد سینما هم درباره افزایش سرگروه های سینمایی اظهار کرد: سینمای نفتی امروز ایران، به دلیل فرسودگی ساختار تشکیلاتی، مدیریتی، مناسباتی، اجرایی و ناکارآمدی سازمان اشتباهی سینمایی و زیر مجموعه های انحرافی آن از جمله خانه سینما، فارابی و حضور نامدیرانی که به جای گزینش از میان اهالی متخصص و کارشناس فرهنگ و سینما، بر اساس معیار های سیاسی، تجارتی و رفاقتی انتخاب شده اند و همچنین ظهور انواع باند های مافیایی و فعالیت قبیله پولشویان و رواج نازل و ابتذال سازی، بیمار و ناتوان است.

نابسامانی اوضاع سینما، سبب خانه نشینی و بیکاری هنرمندان کاربلد وحرفه ای و سینماگران جوان خلاق شده و در عوض بی هنران و وابستگان و عوامل متصل به مافیا و پولشویان، سکان های تولید و اکران و مناسبات سینمایی را در اختیار گرفته اند.

بدیهی است حاصل چنین سینمایی آشفتگی، حیف و میل بیت المال، تخریب دستاورد های سینما و فرهنگ و دوری از نیاز، سلیقه و خواست مخاطب، فرهنگ و واقعیت های جامعه است.

بازگذاشتن در های سینما به روی مافیا و همسفره شدن با عوامل آن، موجب نفوذ و سلطه مافیا در حوزه های اکران، پخش، تبلیغات محیطی، در اختیار گرفتن بهترین فصول سینمایی، سالن ها و سانس ها و گروهها و سرگروه های سینمایی شده است.

مافیاکه یکی از صدها عملکرد آن، تعطیل کردن حدود سی دفتر پخش و انحصار پخش توسط خود و دوستان است.

با هماهنگی رفقا و بعضی نقش داران در اکران، برای قبضه بیشتر سینما و اکران، تعداد سرگروه های سینمایی را به عدد هفت رسانده اند.

ظاهر قضیه این است که این اقدام برای حل گوشه ای از معضلات و مشکلات فراوان اکران است، ولی واقعیت این است که این حرکت هم در راستای کنترل بیشتر و سلطه کامل تر بر اکران و ایزوله کردن دیگر گروه های سینمایی، بویژه مستقل ها و غیر وابسته هاست.

افزون بر این چنانچه بر فرض نیت خیری هم در پس این اقدام وجود داشت که جز تجارت و سوداگری ندارد، هیچ تغییر مثبتی در کم کردن بی سامانی اکران نداشته و ندارد و اوضاع به همان شکل و شیوه مافیایی جریان دارد.

از همین رو کم و زیاد شدن تعداد سرگروه های سینما، نه در مسیر سامان یابی بلبشوی اکران که در جهت ساماندهی مطلوب تر تجارت انحصارگران، یکه تازان و سودبران و مافیای اکران است.


کلید واژه ها: سینما - اکران - دولت - فیلم - جدید - سینماگران - کارگردان - فیلم های سینمایی - آزمون - مشکلات - مشکل - پروانه نمایش - مهرداد فرید - وزارت ارشاد - سینمای دنیا - حاشیه - اکران فیلم - خبرنگاران - هایی - زیبا - ساختمان - پروانه - قوانین - نابودی - برگزار - تولید - نمایش - ارشاد - وظیفه - ممیزی

آخرین اخبار سرویس:
بزرگ تر بودن خانم بازیگر از همسرش + عکس

بازی تاج و تخت رکورددار نامزدهای جوایز امی2019

آمازون نسخه بعدی جک ریچر را می سازد

بزرگترین چرخ آبی فعال جهان

محمدعلی کشاورز: مشغول نوشتن زندگی نامه ام هستم

شاسی بلند جدید ژاپنی + تصاویر

زوج های موفق سینمای ایران چه کسانی هستند ؟

آغاز طرح تابستانه کتاب در قزوین

نبود مرکز بستر درمانی در شهر هشتبندی+ فیلم

اولین بانوی کارگردان ایرانی + عکس

«پیشونی سفید» سریال می شود؟

نگاهی به مهم ترین نمایشگاه های هنری سال 2019

مخاطبین ما در کنسرت ها فقط بانوان هستند و تنها فرق ما باسایر گروه ها در جهان همین است/ موزیسین های خانم چیزی از آقایان کم ندارند

یک اتفاق خطرناک در سینما

توضیحات ارشاد و خانه مطبوعات ایلام درباره نتایج آزمون دوره کوتاه مدت روزنامه نگاری مقدماتی

برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان

مجموعه خبری بخش 20سیماشبکه خاوران،25 تیر98

سولقان میزبان دومین جشنواره شاتوت

دورهمی خانم ها و آقایان بازیگر + عکس

خانم کارگردان و همسرش در اکران فیلم( شبی که ماه کامل بود) + عکس

عجایب زبان فارسی: به کارگیری 19 فعل در یک جمله!

مجموعه خبری 20:45 سه شنبه 98/4/25 مازندران

«انتقام جویان» در یک قدمی تاریخ سازی

26 تیر | تیتر یک روزنامه های ورزشی صبح ایران

26 تیر | پیشخوان روزنامه های صبح ایران

یک اتفاق خطرناک در سینما

بازهم سلفی خانم بازیگر + عکس

مجموعه خبرهای ورزشی 26 تیر ماه+فیلم

تماشای میلیونی نامشروع سریال آسپرین سرمایه ما را به خطر انداخت

برگزاری جشنواره خاطره نویسی خبرنگاران و اصحاب رسانه در سمنان

«شاهرخ استخری» و «سیاوش خیرابی» دوباره هم بازی شدند

بازیگری که برای فرار از چهره شدن، کم کار شد

فلورا سام «مرضیه» را کارگردانی می کند/ «شاهرخ استخری» و «سیاوش خیرابی» دوباره هم بازی شدند

تشییع پیکر استاد خوشنویسی کردستان

تقویم و اوقات شرعی قزوین 26 تیر + فیلم

سری جدید برنامه «پایان ناباروری» از مرداد ماه

فیلمبرداری «سگ ها دیشب نخوابیدند» به روز های پایانی رسید

استخدام عکاس همراه با دوربین در یک مجموعه در اصفهان

این بازیگر کم کار شد، چون نمی خواست چهره شود

فردوس کاویانی کم کار شد، چون نمی خواست چهره شود

32 کاندیداهای «بازی تاج و تخت» در امی 2019

توافق بازیگران سینمای ایران با عکاسان

فیلمبرداری «سگ ها دیشب نخوابیدند» به روز های پایانی رسید

«جواد رضویان»: قهر من با تلویزیون حقیقت ندارد/به زودی به خانه پدری ام بازمیگردم

کتاب «پیامبر رحمت» منتشر شد

سازمان سینمایی باید از اکران فیلم های کودک حمایت کند/به آثار کودک سالن نمایش بدهند

بازیگر نقش ریگی در اکران مردمی + عکس

نامزدهای جوایز امی 2019 معرفی شد/ سریال «بازی تاج و تخت» رکوردار بیشترین نامزد است

ازدحام مردم برای خرید بلیت فیلم «شهر موش ها» / عکس

عشق گمشده جمشید مشایخی در آی فیلم

«بازی تاج و تخت» رکورددار نامزدهای جوایز امی 2019

سازمان سینمایی باید از اکران فیلم های کودک حمایت کند/ اختصاص سالن به نمایش آثار کودک

عکس دو نفره آقای بازیگر و پسر پویا امینی

بازیگر محبوب «شهرزاد» : فعلاً دوست ندارم کار کنم

راهیابی «برا» به مرحله بازخوانی متون جشنواره ملی تئاتر «فتح خرمشهر»

اتفاق جدید در سینمای ایران را جدی بگیرید!

«دورهمی» برمی گردد

فیلمبرداری «سگ ها دیشب نخوابیدند» به روز های پایانی رسید

ثبت ملی 2 اثر فرهنگی تاریخی فارس

تقویم و اوقات شرعی شیراز 26 تیر + فیلم

تقلید تلخ پسر ازعصر جدید از زبان پدرش

بازیگران سینمای ایران با عکاسان به توافق رسیدند

آقای بازیگر صابر ابر را هل داد + عکس

شما هنوز یکه تازی آقای مدیری/ چهره ای که همچنان «هیولا»ی طنز ایران است

خوشبختی های «شبنم قلی خانی» /عکس

فردوس کاویانی کم کار شد، چون نمی خواست چهره شود

خانم بازیگر خسته و کوفته کف خیابان/ عکس

کاسه ای زیر نیم کاسه است/ سینمای ایران چه نیازی به جشنواره های کوچولو دارد؟

محبت مادرانه «مهناز افشار» /عکس

بهاره رهنما، الهه حصاری در کنار رضا عطاران در یک قاب +عکس

عکس متفاوتی که «گلاره عباسی» منتشر کرد

سلفی بازیگران در مراسم اهدای جوایز حافظ +عکس

آیا مستند ویژه «گاندو» درباره جیسون رضاییان روی آنتن می رود؟

کاریکاتوریست اردبیلی به دنبال موفقیتی دیگر 

رها حاجی زینل: چهره ظاهری، تنها ملاک انتخاب بازیگر در سینماست

عکس عاشقانه آقای بازیگر

پایان اجرای نمایش های جشنواره کمال الملک نوشهر

نمایش فیلم «متری شیش و نیم» در جشنواره ونیز؟!

جزییات ازدواج پنهان سحر دولتشاهی با همایون شجریان + بیوگرافی و عکس

طرز تهیه انواع قهوه+ تصاویر

حبیب، مازیار و مسعود در فوق لیسانسه ها +عکس

سکوت معنادار بازیگر زن جنجالی/ عکس

لباس بلوچی الناز شاکردوست در اکران «شبی که ماه کامل شد»

اعزام 2365 طلبه و مبلغ به مناطق سیل زده

مجسمه بزرگ نقاش معروف در مکزیکو سیتی/عکس

سینما ساحل مرکز جشنواره فیلم کودک خواهد بود

زنده شدن جوان 20 ساله در مراسم تشییع جنازه اش!

زوج خندان و بی حاشیه سینما در کنار هم

مستند جیسون رضاییان امشب روی آنتن شبکه پنج

آخرین ملاک انتخاب بازیگر در سینما کیفیت بازی است/کارگردانان سینما به تئاتر هیچ توجهی نمی کنند

وداع با استاد خوشنویس کردستان

سیما خضرآبادی شبیه بیماران مبتلا به سرطان

افتتاح نخستین شبکه تلویزیونی اینترنتی ناشنوایان

«بازی تاج و تخت» رکورددار نامزدهای جوایز امی 2019

«پابرهنه، لخت، قلبی در آغوش» در ساری روی صحنه می رود

20 داستان از ناجیان زمین

چالش های همکاری با ژاله علو از نگاه یک بازیگر

فیلم «درون ماهی» در فستیوال شانگهای درخشید

آنجلینا جولی عاشق کیانو ریوز شده است؟ / شایعه ای که هنوز به طور رسمی تکذیب نشده است

معلم صابر نگار گر واژه ها

چالش جدید اهالی سینما/ درخواست سینماگران برای توزیع عادلانه اکران

چالش جدید اهالی سینما/ درخواست سینماگران برای توزیع عادلانه اکران