مطالب مرتبط:
انتقاد نمکی از ریل گذاری های غلط در طرح تحول/چاه ویل بیمه سلامت
اجرای طرح های الکترونیک در نظام سلامت، سبب ارائه خدمات بهتر می شود
طرح نسخه الکترونیک بیمه سلامت، مکمل طرح نظام سلامت است
ریل خدمات الکترونیک سلامت تا پایان خرداد 98 تکمیل می شود
مسیر رشد و توسعه البرز در شورای راهبری استان ریل گذاری می شود/تحقق کامل دولت الکترونیک در البرز مورد تاکید است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 تیر 1398 ساعت 10:432019-06-25سياسي

ریل گذاری درست برای طرح سلامت الکترونیک/ برخی نگران شفافیت اند


دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات، «سلامت الکترونیک» را نیاز کشور برای ایجاد تحول در حوزه سلامت می داند و معتقد است راهی جز پیمودن مسیر ریل گذاری شده در این حوزه نداریم هرچند او بزرگ ترین چالش برای اجرای سلامت الکترونیک را مدیریت تغییر در نظام سلامت .

- دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات، سلامت الکترونیک را نیاز کشور برای ایجاد تحول در حوزه سلامت می داند و معتقد است راهی جز پیمودن مسیر ریل گذاری شده در این حوزه نداریم هرچند او بزرگ ترین چالش برای اجرای سلامت الکترونیک را مدیریت تغییر در نظام سلامت می داند و تأکید می کند ذینفعان با نگرانی از شفاف سازی مانع اجرای این تحول می شوند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، رضا باقری اصل، درباره اهمیت سلامت الکترونیک اظهار کرد: بحث سلامت یکی از خدمات پایه ای دولت ها تلقی می شود و بیش ترین کاربری و دامنه فراگیری را در حوزه سرویس های عمومی حوزه سلامت دارد.

حوزه سلامت فقط مربوط به وزارت بهداشت و فقط محدود به بحث درمان نیست.

حوزه سلامت از محیط زیست شروع می شود تا شیوه تعامل با محیط های شهری.

به تعبیری 60 درصد تعاملات حوزه سلامت خارج از این بخش رقم می خورد.

باقری اصل ادامه داد: بخشی از مهم ترین شاخص های کیفیت زندگی هم مبتنی بر شاخص حوزه سلامت است و کارایی دولت ها هم با این حوزه عجین است.

در بسیاری از کشورها، مبنای برنامه هایی که در حوزه سلامت ارائه می کنند مبنای تحولات سیاسی تلقی می شود و دولت های مختلف تلاش می کنند با استفاده از منابع عمومی و همین طور منابع بخش غیردولتی بتوانند نظام کارآمدتری از حوزه سلامت را برای مردم و شهروندان به ارمغان بیاورند.

کشور ما هم از قضیه مستثنا نیست.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات تصریح کرد: در دولت یازدهم، طرحی تحت عنوان طرح تحول سلامت مطرح شد که در کنار آن موضوع سلامت الکترونیک در دستور کار دولت قرار گرفت.

پیشینه آن نیز بازمی گردد به ماده 35 قانون برنامه پنجم توسعه که موضوع پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان را هدف گرفته بود.

بهبود کیفیت خدمات با اجرای سلامت الکترونیک وی ادامه داد: نگاه دولت نسبت به سلامت الکترونیک هم مبتنی بر بهبود کیفیت خدمات با استفاده از ابزارهای الکترونیکی و هم بهره وری منابع سلامت - که یکی از پرهزینه ترین بخش های بودجه ما محسوب می شود- است.

اهمیت به گونه ای بوده که در برنامه ششم توسعه بند ح ماده 68 تکلیف نظارت بر حوزه سلامت الکترونیک بر عهده شورای اجرایی فناوری اطلاعات گذاشته است.

باقری اصل تأکید کرد: ما در دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات، نظام سلامت الکترونیک را در تحقق چند پروژه کلیدی می بینیم که در حقیقت با این چند پروژه زیربنایی، موضوع سلامت الکترونیک محقق می شود و به سمت دستیابی به اهداف مدنظر دولت و قانون گذار گام برداشته می شود.

وی در ادامه با اشاره به پروژه های زیربنایی سلامت الکترونیک گفت: ریل گذاری که در این حوزه انجام گرفته معطوف می شود به چهار پروژه بزرگ شامل پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان ، استحقاق سنجی ، نسخه الکترونیک و رسیدگی الکترونیکی به اسناد پزشکی .

البته در کنار آن نظام ارجاع و حذف دفترچه بیمه و چند پروژه دیگر هم تعریف شده است و دبیرخانه تلاش می کند موضوع مهم صیانت از داده های افراد را نیز در این طرح در نظر گرفته و با همکاری نهادهای مسئول، نظام سلامت الکترونیکی، ناقض حفظ حریم خصوصی و داده های حساس سلامت نشود.

باقری اصل افزود: شنبه یکم تیرماه به دعوت مرکز فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بازدیدی از نحوه اجرایی شدن پرونده الکترونیک سلامت برای ارزیابی اینکه تا چه اندازه محقق شده است داشتیم.

پرونده الکترونیک سلامت در مرحله آغاز فاز اول ورود و تکمیل اطلاعات وی ادامه داد: تصور دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات این است که آغاز فاز اول ورود و تکمیل اطلاعات برای اجرایی شدن پرونده الکترونیک سلامت با اتصال زیرسامانه هایی مثل سامانه های مراکز بهداشتی تحت عنوان سیب ، ناب و سینا و همین طور اتصال آن با تأمین اجتماعی و سازمان غذا و دارو مهیا شده است.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات درباره کارکرد پرونده الکترونیک سلامت گفت: این پرونده دو کارکرد می تواند داشته باشد.

یکی از کارکردها همان Electronic health record است که مربوط می شود به سوابق بیماری یا سوابق مراجعه فرد به نظام سلامت.

کارکرد دیگر هم مربوط می شود به بخش خود اظهاری یا personal health record که با تلفیق این دو پرونده الکترونیک سلامت تشکیل می شود.

وی افزود: در خیلی از کشورها بخش خود اظهاری یا personal health record را اپلیکیشن های خارج از مجموعه دولت انجام می دهند.

بخش اصلی که مورد هدف قانون گذار بوده است بخش مربوط به Electronic health record است که تراکنش های تعاملات شخص به عنوان بیمار یا مراجعه کننده به هر کدام از مراکز خدمت دهنده را نگهداری می کند.

البته در قانون نیز به حفظ حریم خصوصی تأکید شده و باید با همکاری سایر نهادهای مسئول ضوابطی توسط وزارت بهداشت برای نحوه دسترسی به این اطلاعات تدوین شود.

باقری اصل با بیان اینکه مراکز خدمت دهنده حوزه سلامت در پرونده الکترونیک سلامت دارای سه سطح است گفت: سطح یک را در روستاها به عنوان خانه بهداشت و در شهرها به عنوان مراکز بهداشت می شناسیم.

سطح دو کلینیک ها، پاراکلینیک ها، مطب ها، پزشکان متخصص، داروخانه ها و مراکز تصویربرداری هستند و سطح سه هم به بخش بستری در بیمارستان ها مربوط می شود.

در پرونده الکترونیک سلامت داده های این سه سطح به یکدیگر متصل می شوند.

وی افزود: بنابراین پرونده الکترونیک سلامت دو حوزه کارکرد دارد.

حوزه اول افزایش کیفیت خدمات سلامت و حوزه دوم به بحث نظارتی و سیاست گذاری حوزه بهداشت، درمان و سلامت کشور بازمی گردد که متولیان این حوزه می توانند با جمع آوری اطلاعات و تحلیل و ارزیابی آن نسبت به روندهای معالجه و درمان اشراف بهتری پیدا کنند.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات تصریح کرد: یکی از پروژه هایی که جدیداً در همین ارتباط اجرایی شده است بحث پروژه ملی کنترل فشار خون بود.

داده های این پروژه وارد سامانه پرونده الکترونیک سلامت شده است و یک ارزیابی از فشار خون جمعیت کشور به دست آمده است.

وی ادامه داد: بر اساس این داده ها می توان به این نتیجه رسید که مثلاً کدام استان ها فشار خون بالایی دارند و کدام استان ها فشار خون پایین و همین مسئله باعث می شود که نظام های بهداشت و سلامت به بهبود کیفیت زیست و تغذیه در استان ها توجه بیشتری کنند؛ بنابراین پرونده الکترونیک سلامت می تواند از طریق برنامه ریزی ها به بهبود کیفیت زندگی مردم کمک کند.

باقری اصل درباره این که چرا هنوز پرونده الکترونیک سلامت به طور رسمی آغاز به کار نکرده است گفت: علت آن این است که داده های بسیاری از بیمارستان های خصوصی، مطب ها، پاراکلینیک ها مثل داروخانه ها هنوز وجود ندارد چراکه اصلاً هنوز پروژه نسخه نویسی الکترونیکی به طور کامل اجرایی نشده است.

وی افزود: در حقیقت پرونده الکترونیک سلامت حاصل اجرای باقی پروژه ها است؛ بنابراین وقتی پروژه های استحقاق سنجی ، نسخه الکترونیک و رسیدگی الکترونیکی به اسناد پزشکی تکمیل شد آن موقع شاهد ریزش اطلاعات و تکمیل پروژه پرونده الکترونیک سلامت خواهیم بود.

باقری اصل ادامه داد: پرونده الکترونیک سلامت در حال حاضر اجرایی می شود اما داده هایی که در اختیار هم مردم و هم مراکز درمانی قرار می گیرد نمی تواند منجر به تصمیم پزشکی شود؛ چون کامل نیست به همین خاطر هم در حال حاضر صرفاً جهت اطلاع محسوب می شود.

البته این مسیری است که در حوزه تحول سلامت باید طی شود و راه دیگری غیرازآن نمی توان متصور بود.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات درباره پروژه نسخه الکترونیک و اینکه این پروژه اکنون در چه مرحله ای قرار دارد نیز گفت: نسخه نویسی و نسخه پیچی ملموس ترین بخش سلامت الکترونیک است.

هدف نهایی نسخه الکترونیک حذف دفترچه بیمه است؛ یعنی وقتی دفترچه بیمه کاغذی نداشته باشیم می توان به این نتیجه رسید که نسخه الکترونیک اجرایی شده است.

وی افزود: در حال حاضر در مراکز ملکی تأمین اجتماعی، دفترچه بیمه استفاده نمی شود چون در مراکزی که در اختیار تأمین اجتماعی است و سایر بخش هایی که به صورت پایلوت با تأمین اجتماعی همکاری می کنند، سیستم نسخه الکترونیک اجرایی شده است و پروسه استفاده از دفترچه بیمه کاغذی به طور کامل کنار گذاشته است.

باقری اصل با بیان این که در کنار پروژه نسخه الکترونیک پروژه نظام ارجاع نیز قرار دارد گفت: نظام ارجاع یک نوع شیوه مدیریت سلامت است که در حقیقت بیمار را از پزشک عمومی به پزشک متخصص و سایر مراکز درمانی متصل می کند.

وی افزود: ما هنوز نظام ارجاع را هم اجرا نکرده ایم ولی تلقی ما به عنوان حوزه تحول دیجیتال این است که ابزارهایی مثل نسخه الکترونیک ، پرونده الکترونیک سلامت ، استحقاق سنجی و رسیدگی الکترونیکی به اسناد پزشکی زمینه ایجاد نظام ارجاع را هم فراهم می کنند.

پس از آن باید متولیان حوزه سلامت تصمیم بگیرند که آیا می خواهند نظام ارجاع را اجرا کنند یا خیر.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات تصریح کرد: مدل های نظام ارجاع در کشورهای مختلف وجود دارد که بر اساس آن پزشک خانواده مرجع اصلی رجوع بیمار محسوب می شود و فرد دیگر مستقیم سراغ پزشک متخصص نمی تواند برود، از آن مسیر وارد چرخه سلامت می شود و یا به بیمارستان و یا به پزشک متخصص ارجاع داده می شود.

عدم اجرای نظام ارجاع باعث اتلاف منابع می شود وی با تأکید بر اینکه عدم اجرای نظام ارجاع باعث اتلاف منابع می شود گفت: در این رابطه سوالی آقای رییس جمهور هم مطرح کرده اند که چرا باید برای یک دوره درمان بیمار سه بار MRI تجویز و تهیه می شود و هر دکتر بیمار را به پزشک موردنظر خود برای تهیه MRI ارجاع می دهد؟ باقری اصل افزود: اگر پرونده الکترونیک سلامت وجود داشته باشد و اجرایی شود، قواعد درمان و قواعد بیمه ای بر ارجاع و نسخه حاکم می شود و به طور قطع هزینه های بخش سلامت کشور مدیریت خواهد شد و نسخه الکترونیکی و پرونده الکترونیک سلامت می تواند از این طریق منابع سلامت را مدیریت کند.

وی در ادامه در تشریح پروژه استحقاق سنجی گفت: این پروژه در حقیقت یک نظام کنترلی است که هویت شخص، هویت مرکز و نوع خدمت را تعیین می کند که آیا شخص صلاحیت اخذ این خدمت را دارد و یا این مرکز صلاحیت ارائه این خدمت به را فرد دارد.

در حقیقت استحقاق بیمه هم از طریق پروژه استحقاق سنجی بررسی می شود.

اصلی ترین دلیل مقاومت در اجرای پروژه، نگرانی از شفاف سازی است دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات درباره چالش های پیش روی اجرای شدن سلامت الکترونیک گفت: بزرگ ترین چالش برای اجرای سلامت الکترونیک، مدیریت تغییر در نظام سلامت است و این می طلبد که در ساختار فعلی اداره درمان کشور تحول ایجاد شود.

البته یکی از اصلی ترین دلایل مقاومت در اجرای این پروژه، نگرانی از شفاف سازی است چراکه این پروژه می تواند مدل های کسب وکارها در این حوزه را تغییر دهد و امکان نظارت هوشمند نسبت به هر نوع فعالیت در حوزه پزشکی را افزایش دهد.

کنترل ها در حوزه سلامت کاملاً هوشمندانه و مبتنی بر سیاست های ملی خواهد شد که این برای برخی ذی نفعان شاید مطلوبیت نداشته باشد.

وی افزود: اگر در این معادله گزینه فساد را در نظر نگیریم با اجرای پروژه سلامت الکترونیک حتماً همه ذی نفعان به سود می رسند.

ولی اصل قضیه این است که این نظام تغییر و تحول، زمان بر است و تقریباً همه کشورها این چالش را داشته اند که نظام تحول سلامت شان کندتر از نظام الکترونیک شان شکل گرفته است.

برخی از پروژه های هم که در کشورها شکست خورده اند به خاطر نظام الکترونیک نبوده بلکه به خاطر مدیریت تغییر بوده است که ذی نفعان مانع اجرای این تحول شده اند.

تغییر از نظام پیمانکاری به اپراتوری باقری اصل با بیان این که وزارت بهداشت باید رویکرد خود در مدیریت را از نظام امانی و پیمانکاری به نظام اپراتوری تغییر دهد گفت: یک واژه ای در حوزه مدیریت استفاده می شود تحت عنوان تولی گری که ترکیبی از حکمرانی و تصدی گری است.

وزارت بهداشت دقیقاً در حال تولی گری است.

ما پیش ازاین در حوزه های الکترونیکی تجربه تولی گری را داشتیم اما در حال حاضر حکم رانی را از تصدی گری جدا کرده ایم.

در حال حاضر خدمات دسترسی در حوزه ارتباطات در اختیار بخش غیردولتی است و حوزه های نظارتی، ایمنی و حاکمیتی در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات.

وی افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید این تحول نگاه را در نظام فنی و اجرایی خود ایجاد کند.

نظام فنی و اجرایی وزارت بهداشت هنوز امانی فکر می کند یعنی درون سپاری و خودمان اجرا کنیم و همچنان برای ورود به حوزه اپراتوری مقاومت می کند.

سلامت الکترونیک باید برون سپاری شود دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات ادامه داد: پروژه سلامت الکترونیک اگر در وزارت بهداشت درون سپاری شود با چالش اجرا مواجه خواهد شد.

قطعاً سرویس دهی یک اپراتور با یک مدل کسب وکاری مشخص غیردولتی قوی تر از سرویس دهی است که دولت در آن مداخله دارد؛ حتی اگر در نهایت نقش پیمانکاری را ایفا کند.

اساساً حتی مدیریت پیمانکاری دولت هم ضعیف است.

به همین خاطر بهترین شیوه اجرای این پروژه ها شیوه برون سپاری کامل به صورت مشارکتی و اپراتوری است.

باقری اصل تأکید کرد: این تولی گری که توصیف تصدی گری را با خود به دنبال دارد به حوزه سلامت الکترونیک هم نفوذ کرده و در حال اثرگذاری روی داده ها است به نحوی که آزادسازی داده ها در این حوزه ضعیف صورت می گیرد که اگر قوی تر این آزادسازی انجام شود، امکان انواع تحولات نوآورانه در حوزه کسب وکارهای سلامت الکترونیک فراهم می شد و این منافاتی با حکمرانی و اعمال سیاست های دولت ندارد و طبیعتاً می تواند کیفیت سرویس هایی که به دست مردم می رسد را افزایش دهد.

وی ادامه داد: بنابراین پیشنهاد ما این است که در تمامی حوزه های چهار پروژه سلامت الکترونیک شامل پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان ، استحقاق سنجی ، نسخه الکترونیک و رسیدگی الکترونیکی به اسناد پزشکی وزارت بهداشت گامی فراتر از حوزه مقررات گذاری نگذارد و وارد حوزه تصدی گری نشود.

ثبت هویت 76 میلیون نفر در پرونده الکترونیک دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در ادامه درباره آخرین آمارها از اجرای سلامت الکترونیک در سطح کشور گفت: بنا بر گزارشی که اخیراً از وزارت بهداشت در اختیار گرفته ایم، در حوزه پرونده الکترونیک، هویت 76 میلیون نفر به ثبت رسیده است که 71 میلیون نفر از آن ها تابه حال حداقل یک بار سرویس الکترونیک دریافت کرده اند.

وی افزود: پروژه استحقاق سنجی هم در 8 درصد از مراکز به اجرا درآمده است که همپوشانی بیمه ها هم در این پروژه اعمال می شود که حدود 4 و نیم میلیون همپوشانی مشاهده شده است که 2 و نیم میلیون همپوشانی رفع شده است.

حدود 27 میلیون نفر هم استحقاق سنجی شده اند.

در استحقاق سنجی هم استان گلستان پیشرو است که حدود 96 درصد جمعیت این استان استحقاق سنجی شده اند.

باقری اصل ادامه داد: در 148 بیمارستان دولتی رسیدگی الکترونیک انجام گرفته است که به این آمار باید حدود 80 بیمارستان تأمین اجتماعی را هم اضافه کرد در این بیمارستان ها حدود 37 هزار پرونده، رسیدگی الکترونیکی شده اند که در شش استان پایلوت، استان مازندران در رسیدگی الکترونیک پیشرو است.

400 هزار تراکنش نسخه الکترونیک در شش استان پایلوت وی تصریح کرد: در سرویس های مربوط به نسخه الکترونیک هم حدود 1008 مطب و 657 مرکز، حدود 400 هزار تراکنش نسخه الکترونیک در شش استان پایلوت داشتند که آذربایجان شرقی در این زمینه پیشرو بوده است؛ بنابراین نسخه الکترونیک مربوط به بیمه سلامت ایرانیان در حال حاضر جاری و ساری است.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در خاتمه با تأکید دوباره بر این نکته که سلامت الکترونیک راهی است که باید پیمود و غیرقابل برگشت است گفت: تلقی ما این است که در این حوزه ریل گذاری درستی انجام گرفته و اگر بتوانیم تبادل داده ها داخل وزارت بهداشت و تبادل داده ها با سایر مجموعه ها مثل سازمان تأمین اجتماعی را بهتر انجام دهیم و استانداردهایی را که برای تبادل اطلاعات هستند را پایدارتر کنیم امیدواریم ظرف دو سال پایداری هر چهار پروژه را به سطحی برسانیم که بسیاری از خدمات درمانی دیگر نیازمند نسخه کاغذی نباشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سلامت - الکترونیک - فناوری اطلاعات - اطلاعات - فناوری - دولت - شورای - برنامه - بزرگ ترین - کشور - نظام - برنامه ششم توسعه - باقری - طرح تحول سلامت - مدیریت - پرهزینه ترین - وزارت بهداشت - اهمیت - توسعه - محیط زیست - شفاف - ماده - شاخص - ایرانیان - بزرگ - محیط - بهره وری - بهداشت - وزارت - سیاسی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس ارتباط با مشتری آقا در شرکت ماکسیم-یاسوج

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری آقا در شرکت ماکسیم-رفسنجان

استخدام فروشنده خانم در صفادشت ملارد-استان البرز

استخدام حسابدار مسلط به امور حسابداری در تهران

استخدام نگهبان انبار،مهندس معمار در تهران

استخدام کارشناس اداری در استودیو عکاسی لالیک در گیلان

تیپ مشکی «سحر دولتشاهی» در یک مراسم/ عکس

ایران رتبه 9 در ثبت میراث فرهنگی در یونسکو را کسب کرد

قیمت آپارتمان های 3 ساله تهران

ماجرای دیدار 140 دقیقه ای پوتین با سردار سلیمانی

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز سه شنبه

استخدام مهندس معمار در یک شرکت مهندسین مشاور-تهران

استخدام راننده با تانکر حمل آب آقا در تهران

استخدام منشی در کانون آگهی و تبلیغات شناسا-اصفهان

استخدام بازاریاب حرفه ای،مسئول دفتر در تهران

چهره «آزاده صمدی» متفاوت تر از همیشه/ عکس

استخدام نیروی تاسیسات آقا با سابقه کار در البرز

استخدام مهندس الکترونیک مسلط به برنامه نویسی میکروکنترلر – رشت

استخدام کارشناس ارشد دفتر در شرکت تاکسی ماکسیم در اصفهان

استخدام حسابدار خانم در شرکتی معتبر واقع در رشت

عکس یادگاری «اکبر عبدی» و دخترش کنار آبشار نیاگارا

شیرجه گاو/ عکس

استخدام نیروی ماهر به کار تخته و کباب کوبیده در قم

استخدام نیروی آقا جهت کار در کارگاه دوغابی – همدان

استخدام کارشناس تست و مستند سازی(QA) در تهران

ماجرای انتخابات ناگهانی انجمن اسلامی لندن چه بود؟ / از عضوگیری شبانه تا لغو عضویت ناگهانی اعضای انجمن اسلامی لندن!

یک مراسم عروسی در بنگلادش به عزا تبدیل شد

سیل زدگان مازندران تا پایان تابستان در خانه هایشان ساکن می شوند / ساخت 700 خانه در مناطق آسیب دیده از سوی دانشجویان جهادی

استخدام نیروی خانم جهت ماموریت استانی در یک مجموعه فرهنگی

استخدام حسابدار برای شرکت ساختمانی در قم

با وجود برگزاری دادگاه های مفاسد اقتصادی، رقم مفاسد افزایش دارد

تیپ «مریم معصومی» در حرم امام رضا(ع)

مجری ممنوع التصویر و عکس متفاوتش

استخدام پیتزا خلیج جهت همکاری در شهر اصفهان

استخدام نیروی حسابدار آقا ساکن تهران

ملکه زیبایی ایران چه تفاوتی با جوامع غربی دارد؟

چادر سرکردن «سحر قریشی» /عکس

انتشار تصویر سارقان طلای کودکان نظرآباد

استخدام همکار خانم مسلط به امور دفتری و اداری در مشهد

استخدام کارشناس حسابداری با ضامن معتبر در تهران

استخدام راننده با اتومبیل جهت کار در آژانس در همدان

مقام روس: برخی معتقدند برجام به 5 سالگی نمی رسد

ارجاع طرح ممنوعیت ازدواج دختران و پسران کمتر از 16 سال به کمیسیون حقوقی

فرونشست تهران به سمت لایه پایینی کرج در حال حرکت است

استخدام کارشناس فروش آماده سفر به شهرستانها در تهران

استخدام کارگر ساده در یک شرکت تجهیزات پزشکی در البرز

استخدام کارشناس IT(رشته های مرتبط با کامپیوتر و شبکه)

استخدام صندوقدار خانم در رستورانی در شرق تهران

فلاحت پیشه: ایران طرح «بازگشت در مقابل بازگشت» را مطرح کند

چگونه سیاهی و گودی زیر چشم را از بین ببریم؟

استخدام مشاور املاک در ملک پرداز در تهران

دبیر برای انتخابات ریاست کشتی تاییدصلاحیت شد

«بَخون خوشرو»؛ فراتر از یک قطعه موسیقایی 

حضور بازیگران مشهور در جشن تولد «پولاد کیمیایی» /عکس

استخدام طراح دکوراسیون داخلی آشنایی کامل با متریال ها در کرج

نشست نمایندگان ادوار عضو جمنا

ظریف: گزینه ما مقاومت در برابر هر گونه فشار است

باید در راستای «تئوری بازی ها» حرکت کنیم/ ایران در مواجهه با اروپا کنشی عمل کند

استخدام کارشناس تضمین کیفیت با رشته شیمی و رشته های مرتبط-رشت

شرط جدیددریافت تابعیت برای فرزندانِ پدرخارجی

معوقات فرهنگیان تا پایان سال پرداخت می شود

آمریکا پشت ارزهای دیجیتال را خالی می کند؟

استخدام فروشنده خانم جهت فروش تلفنی با مزایا در تهران

استخدام برنامه نویس،کارشناس مستندسازی در تهران

استخدام کارمند اداری،کارشناس شبکه در هلدینگ فاطر رسانور-تهران

استخدام وکیل پایه یک،کارآموز وکالت در تهران

حسینی: غرب نمی تواند نیازهای جامعه ای چون ایران را پاسخ دهد

استخدام بازاریاب مسلط به زبانهای انگلیسی و ترکی استانبولی

استخدام مهندس معمار خانم در کاشی سنتی سلیمانی در اصفهان

استخدام مشاوره تحصیلی در یک موسسه آموزشی در تهران

استخدام تعدادی کارشناس بیهوشی جهت همکاری در تهران

استخدام نیروی تشریفات و پذیرایی در شرکت علوم سبز در تهران

استخدام نیروی نگهبان جهت همکاری در هتل در مشهد

استخدام حسابدار تحصیلکرده حسابداری در قزوین

استخدام تکنسین رادیولوژی جهت همکاری در تهران

استخدام دستیار دندانپزشک جهت کار در کلینیک دندانپزشکی – کرج

چرا نظر عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره آیت الله جنتی یکباره تغییر کرد؟

انتظار ایران از شرکای غربی برجام

حسین پاکدل در کنار دردانه اش یحیی +عکس

استخدام مهندس برق یا کامپیوتر در فروشگاه سیستم امنیتی

قهرمان پور: برجام دفع شر بود/ ادامه مسیر برجام باید مبتنی بر تصمیم حاکمیت باشد

نام های تکراری 80 معبر تغییر می کند

استخدام نیروی رزرواسیون جهت همکاری در هتل در مشهد

هشدار نسبت به تأثیرپذیری مجلس از سند 2030

واکنش کدخدایی به استفاده از واژه «شورای نگهبان دوم» برای هییت عالی نظارت مجمع تشخیص

استخدام کارمند اداری آشنا به نرم افزار فناروان و office در تهران

بهزیستی؛ از تأمین نیازمندی های اولیه تا بهتر زیستن قشر محروم جامعه

سرتیپ ترکان از دنیا رفت

جمع آوری سالانه 700 معتاد متجاهر در خوزستان

استخدام کارمند اجرایی نمایشگاه،گرافیست در محدوده غرب تهران

استخدام نیروی فر کار جهت همکاری در فست فود در مشهد

خیابان های شهرمان روی میز قمار

جلب مشارکت های مردمی با همراهی شـورایـاران

واکنش توییتری عارف به خبر ممانعتش از جمع آوری امضا برای پرونده محمدرضا خاتمی

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | سه شنبه 25 تیر 98

ماکرون: این هفته با روحانی، ترامپ و پوتین صحبت می کنم

وقتی « آزاده نامداری» پشیمان می شود! / عکس

ملاقات با سران قوا برای رفع حصر/ پیگیری پرونده محمدرضا خاتمی

1000 واحد مسکونی برای مددجویان بهزیستی کردستان احداث می شود

میراث فرهنگی با ثبت ملی باغستان قزوین به حفظ آن کمک کرده است

ریل گذاری درست برای طرح سلامت الکترونیک/ برخی نگران شفافیت اند

ریل گذاری درست برای طرح سلامت الکترونیک/ برخی نگران شفافیت اند