مطالب مرتبط:
بیش از هزار هکتار بافت ناکارامد شهری استان اردبیل شناسایی شد
سیب زمینی در 21 هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت شد
پنج هزار و 600 هکتار اراضی ملی اردبیل رفع تصرف شد
کشت انتظاری حبوبات در بیش از 2 هزار هکتار از اراضی اردبیل انجام شد
45 هزار هکتار از اراضی استان اردبیل به شبکه آبیاری تحت فشار مجهز می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 تیر 1398 ساعت 10:332019-06-25اقتصادي

اردبیل 830 هکتار سکونتگاه غیررسمی دارد


اردبیل در دهه های اخیرو بعد از استان شدن با پدیده حاشیه نشینی و تشدید سکونتگاه های غیررسمی روبرو بوده به طوری که هم اکنون 830 هکتار سکونتگاه غیررسمی و حاشیه نشینی در اردبیل ثبت شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، هر چند به نسبت کلانشهرها و استان های همجوار وضعیت حاشیه نشینی در استان اردبیل و تبعات ناشی از آن کمتر است اما 30 درصد جمعیت این استان در سه بافت فرسوده، تاریخی و سکونتگاه های غیررسمی ساکن هستند که با تدابیر انجام شده در سال های اخیر حاشیه نشینی در سه شهر اردبیل، پارس آباد و مشگین شهر کنترل شده و از تشدید مهاجرت ها کاسته شده است.

در برخی از روستاهای این استان مهاجرت های معکوس اتفاق افتاده و در بسیاری از شهرهای این استان سکونت تثبیت و یا در یک فرآیند ثابت قرار گرفته به طوری که به گفته کارشناسان و متخصصان حوزه جمعیتی و شهرنشینی این بار مهاجرت از اردبیل به سایر استان ها به دلیل تشدید بیکاری و عوامل موثر اجتماعی نظیر رشت، کرج، تهران و .

اتفاق افتاده است.

رییس اداره بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل در مورد سکونتگاه های غیررسمی، وضعیت حاشیه نشینی و طرح های بازآفرینی در گفتگو با خبرنگار ایسنا، منطقه اردبیل، اظهار کرد: طرح بازآفرینی در واقع ادامه طرح توانمندسازی سکونتگاه های غیررسمی است که دولت در این طرح به صورت تک بعدی به محلات توجه نکرده بلکه مسایل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و عمرانی توام دیده شده است.

روحی شاخص های توسعه مدنظر را در طرح بازآفرینی شامل پنج بافت اعلام و خاطرنشان کرد: بافت سکونتگاه های غیررسمی و یا حاشیه نشینی، بافت فرسوده، بافت تاریخی، روستاهای ادغام شده در شهرها و بافت ناهمگون از جمله آنهاست.

وی بیان کرد: در استان اردبیل ما در سه شهر اردبیل، مشگین شهر و پارس آباد به صورت کامل مطالعات بازآفرینی را انجام دادیم و به صورت استانی در سه شهر بیله سوار، کوثر و گرمی مطالعات این طرح تکمیل شده و در دو شهر خلخال و نمین در قالب مطالعات تکمیلی این برنامه در حال انجام است.

رییس اداره بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل ریاست این ستاد را استاندار و دبیری آن را راه و شهرسازی اعلام کرد و گفت: در این زمینه کارگروه های مختلف با همکاری دستگاه های اجرایی شکل گرفته تا منطبق بر خواسته و نظر مردم و تلاش در جلب رضایت آنها کارها و برنامه ها اتفاق بیفتد.

روحی از پرداخت 60 میلیون تومان تسهیلات در مرکز استان برای احداث و نوسازی واحدهای شهری در این سکونتگاه ها و 50 میلیون تومان تسهیلات برای ساکنان سایر شهرستان ها خبر داد و تصریح کرد: ما هیچ محدودیتی در پرداخت این تسهیلات به شکل سریع و با سهولت خاص نداریم.

وی اضافه کرد: ما با در نظر گرفتن افق 1400 و همراهی همه دستگاه ها و متولیان محلات هدف را در این سه شهر شامل گلمغان و ایران آباد در اردبیل، دره حسنلو و نوشین دره و ولایت در مشگین شهر و محله زیرنهر تراب در پارس آباد برای اجرای طرح های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و عمرانی در نظر گرفتیم.

رییس اداره بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل از اختصاص 50 میلیارد تومان اعتبار طی سال گذشته و امسال برای اجرای طرح ها در محلات هدف خبر داد و گفت: این پروژه ها در قالب زیربنایی نظیر ساخت کلانتری و خانه محله، زیرساخت، توسعه شبکه های آب و فاضلاب، اصلاح شبکه، برق، توانمندسازی و آموزش و مهارت آموزی اجرا می شود که در برخی از محلات نیز با مداخله و تسهیل گری در ایجاد فرصت های اشتغال و ارتقای آموزش و مهارت خانواده ها اقدامات خوبی آغاز شده است.

روحی افزود: طرح جامع اقدام مشترک در محلات هدف تعریف و تعیین شده و کارگروهی نیز امر پیشگیری و جلوگیری از توسعه سکونتگاه ها را با همکاری شهرداری و مراجع دادگستری انجام می دهند تا از توسعه ساخت و سازها و حاشیه نشینی جلوگیری شود.

وی به سکونت 30 درصد جمعیت استان اردبیل در این محلات اشاره کرد و بیان داشت: ما 100 هکتار در بافت تاریخی، 963 هکتار در بافت فرسوده و 830 هکتار نیز در سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه شهرها فضا داریم.

اما با توسعه و تشدید حاشیه نشینی در سال های اخیر، افزایش قیمت مسکن به رغم ساخت و سازهای واحدهای مسکونی در قالب مسکن مهر ادامه پیدا کرده و ساکنان این مناطق اغلب علاقمند به سکونت در ساخت و سازهای تک واحدی هستند که در این بین مسکن مهر میراشرف از اقبال کمتری در فروش روبرو بوده به طوری که همچنان گره کور این واحدها بعد از گذشت سال ها باز نشده است.

در دهه 80 و 90 مهاجرت هایی که به سمت حاشیه شهر اردبیل و پارس آباد رخ داده قطعا تاثیر مستقیمی بر افزایش قیمت مسکن، زمین و سایر مولفه ها و شاخص های توسعه شهرنشینی داشته به طوری که همین امر سبب شده تا عده ای در خانه های بدون مجوزهای قانونی و بیشتر آلونک ها زندگی کنند که در چند مرحله نیز اکیپ های متشکل از شهرداری و دستگاه قضایی نسبت به تخریب و ممانعت از ساخت و ساز آنها اقدام کرده است.

بیش از یک هزار و 523 هکتار بافت ناکارآمد شهری و یک هزار و 145 هکتار سکونتگاه غیررسمی در اردبیل وجود دارد که عمده این بافت های ناکارآمد و سکونتگاه غیررسمی مربوط به شهرهای اردبیل، پارس آباد و مشگین شهر است.

رویکردی که دولت تدبیر و امید در بازآفرینی شهری و احیا و بهسازی بافت های قدیمی و فرسوده شهری در پیش گرفته اقدامات و فعالیت های مشترک با شهرداری ها و برخی نهادها و دستگاه های اجرایی است که پیش بینی می شود با تداوم اجرای این طرح ها در این مناطق بهترین شرایط برای سکونت مناسب فراهم آید.

مدیر شعب بانک مسکن استان اردبیل نیز با اشاره به اینکه بازآفرینی شهری یکی از پروژه های مهم وزارت راه و شهرسازی است و در این حوزه بانک مسکن حمایت های ویژه ای را اعمال کرده است، اظهار کرد: ما در حوزه بازآفرینی شهری آماده هرگونه همکاری با متولیان امر به ویژه راه و شهرسازی و شهرداری هستیم به طوری که پروژه ای را به تعداد 562 واحد در منطقه شهریار اردبیل اجرا می کنیم و امیدواریم اجرای این پروژه ها به توسعه این مناطق و همچنین روان سازی ترافیک، بازگشایی مسیرهای ارتباطی و همچنین زیباسازی سیمای شهری کمک کرده و در حقیقت همشهریان ما از مزایای این طرح ها استفاده کنند.

ابوالفضل کوهی فرد از همکاری شرکت های تخصصی و انبوه سازان در این حوزه خبر داد و خاطرنشان کرد: شرکت سرمایه گذاری مسکن که زیرمجموعه بانک مسکن محسوب می شود، پروژه هایی را در قالب احیای بافت فرسوده در جمعه مسجد اردبیل به مساحت 4 هزار و 800 مترمربع در حال اجرا دارد که این پروژه ها علاوه بر جمعه مسجد در پیرزرگر نیز در دستور کار و اجراست که قطعا با مشارکتی که در این حوزه انجام می شود امیدواریم نتایج خوبی را در اجرای این پروژه ها با مشارکت شرکت سرمایه گذاری مسکن شاهد باشیم.

وی بانک مسکن را در حوزه ساختمان های پیش ساخته و صنعتی سازی پیشگام دانست و بیان کرد: بانک مسکن از صنعتی سازی ساختمان حمایت می کند به طوری که یک درصد نرخ سود پایین تر به سازندگان این بنا تسهیلات اعطاء می شود که در استان اردبیل نیز ما در این زمینه پروژه هایی را در حال اجرا داریم که امیدواریم نتایج آن به تحکیم و مقاوم سازی بیشتر مساکن و همچنین زیباسازی سیمای شهری کمک کند.

مدیر شعب بانک مسکن استان اردبیل اقدامات بانک را در حوزه مسکن مهر یادآور شد و گفت: در این حوزه ما از ساخت 62 هزار واحد مسکن حمایت کردیم به طوری که تنها 3 هزار و 200 واحد از این مساکن به مرحله اقساط بندی نرسیده که پیگیر هستیم نسبت به تعیین تکلیف آنها در اسرع وقت اقدام شود.

کوهی فرد تصریح کرد: ما جزء استان های موفق و با کمترین مشکل در ساخت و تقسیط تسهیلات بانک مسکن محسوب می شویم و بنده از صاحبان این واحدها درخواست دارم تا با بازپرداخت به موقع اقساط بانکی خود بانک مسکن را در پرداخت تسهیلات جدید به متقاضیان و افراد فاقد مسکن کمک کرده و یاری کنند.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل یکی از معضلات اجتماعی را بحث حاشیه نشینی و تبعات ناشی از آن اعلام کرد و گفت: از اوایل هه 90 و با تشکیل کمیته ها و کارگروه های نظارت و پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در مجموعه شهرداری اردبیل کارها به سمتی پیش رفته تا جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز و غیرمستحکم گرفته شده تا به نوعی از مهاجرت بی رویه ممانعت و از ناهمگونی ساخت و سازها و مخدوش شدن چهره شهرها جلوگیری شود.

یوسف خدادادی تصریح کرد: بر اساس آمارهای موجود 200 هزار نفر از جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفری استان اردبیل حاشیه نشین هستند و از این تعداد تاکنون 15 هزار و 295 نفر در 24 محله اردبیل، 19 هزار و 85 نفر در 13 محله مشگین شهر، 30 هزار و 846 نفر در هفت محله پارس آباد، 2 هزار و 500 نفر در 2 محله خلخال و 9 هزار و 321 نفر در سه محله شهر گرمی به عنوان اهالی سکونتگاه های غیر رسمی شناسایی شدند.

شهردار اردبیل نیز گفت: ما با شعار اردبیل شهر انسان محور نگاهی یکپارچه به همه مناطق شهری داریم و بیشترین خدمات در سال های اخیر در مناطق کمتر توسعه یافته اتفاق افتاده تا اثری از حاشیه نشینی باقی نماند.

حمید لطف اللهیان با بیان اینکه در طرح های بازآفرینی شهری با همراهی راه و شهرسازی استان اردبیل فعالیت های مختلفی را در محلات گلمغان، نیار، ملایوسف و همچنین ساماندهی رودخانه بالیقلو انجام شده است، خاطرنشان کرد: کمک به بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در سکونتگاه های غیررسمی و ساماندهی این مناطق جزو رویکرهای اصلی شهرداری اردبیل بوده است.

وی بیان کرد: از لحاظ سیمامنظر شهری ما در مناطق مختلف شهر به سمتی حرکت می کنیم تا طرح های عمرانی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را ضریب نفوذ جمعیتی بیشر و خروجی مناسب به انجام برسد.

و سخن پایانی اینکه در تمام جوامع با وجود اینکه حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیررسمی نقطه آسیب پذیر شهرها بوده اما بار رویکردها و راهکارهایی متفاوت سعی شده تا کنترل تشدید این مهاجرت ها انجام شده و به نوعی از تبعات منفی پدیده حاشیه نشینی ممانعت و زمینه برای تقویت فعالیت ها و اقدامات تاثیرگذار در رشد و بالندگی زندگی شهرنشینی و حفظ آرامش و امنیت اجتماعی تحقق یابد.


کلید واژه ها: اردبیل - استان - حاشیه نشینی - حاشیه - بافت - شهرسازی - اداره - مهاجرت - مشگین شهر - روستاهای - تسهیلات - اجتماعی - برنامه - صورت - تاریخی - جمعیت - استاندار - خبرنگار - اقتصادی - بیکاری - نوسازی - گفتگو - توسعه - خلخال - ادغام - منطقه - گزارش - پدیده - تهران - دبیری

آخرین اخبار سرویس:
تولید نفت ایران، مجهول اما خبرساز

ارزانی طلا تا آخر تابستان ادامه دارد؟

جدیدترین تحریم های امریکا

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز جمعه 98/4/28+ تغییرات

پیش بینی قیمت طلا تا اخر تابستان + جزییات

اپلیکیشنی که عکس هایتان را پیر می کند چیست و چه خطراتی دارد؟

انجمن صنفی برق کاران ساختمانی قم پیشتاز طرح رتبه بندی کارگران ساختمان

روند کاهشی قیمت خودرو ادامه دار شد + جزییات

نرخ های پایانی بازار در آخرین روز هفته/ سکه امامی 4 میلیون و 45 هزار تومان قیمت خورد

ویلا | این خیابان یک طرفه به کجا می رسد؟

ارزانی طلا تا اخر تابستان ادامه دارد؟

انجمن صنفی برق کاران ساختمانی قم پیشتاز طرح رتبه بندی کارگران ساختمان

بلااستفاده ماندن آزمایشگاه های اداره کل استاندارد/ ایجاد پژوهشکده استاندارد در آذربایجان شرقی

افزایش قیمت مرغ در کرمانشاه، مصرف کننده و فروشنده را متضرر کرد

افزایش 918 کیلومترمربعی وسعت دریاچه ارومیه

رتبه یک استان در مهاجرت مهاجرت سالانه حدود 12 هزار نفر از استان

قرارگاه خاتم 2500 میلیارد پروژه در لرستان در دست اجرا دارد

آیا خرید گوشی گلکسی A50 در حال حاضر تصمیم خوبی است؟

توقع بازدهی بالا بدون دانش یعنی گرفتار شدن در کانال های سیگنال دهی/ مشارکت در بازار سرمایه حرکت به سمت خصوصی سای واقعی است

سقف قیمت مرغ 12 هزار و 900 تومان تعیین شد

معرفی 2هزار مورد نیاز صنعتی و معدنی کشور

افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه آبرسانی شهری در نکا

بیش از 7 هزار نفر در جشنواره اسلامی ناتنیگهام شرکت خواهند کرد

منوچین بار دیگر اینستکس را تهدید به تحریم کرد

نبود چارچوب مشخص در تجمیع نیازها چالشی در بخش صنعت/ مرکز ساخت داخل در وزارت صمت فعال می شود

دستیابی به تجارت 30 میلیارد دلاری با ترکیه، توسعه روابط بانکی را اجتناب ناپذیر می کند

وکیل نجفی: خبر رضایت کذب است

افزایش وام مشاغل خانگی به 50 میلیون تومان

کاهش 22 درصدی واردات

تسهیلات مشارکت کنندگان در پروژه chr(8220)ساخت داخلchr(8221) اعلام شد

طرح ممنوعیت واردات برنج به صحن علنی مجلس ارائه می شود

دکل بندی جزء مشاغل سخت و زیان آور شد

تخصیص 500 میلیارد تومان برای اتمام پروژه تونل انتقال آب از زاب به دریاچه ارومیه

امسال 57 واحد تولیدی آذربایجان غربی احیا شدند

حمایت از همایش های فرهنگی منجر به رشد سرمایه گذاری در کزدستان شود

انتخاب بندر چابهار به عنوان پایلوت هوشمندسازی بنادر کشور

توافق ازبکستان و افغانستان در مورد اجرای طرح های مشترک و توسعه تجارت

افزایش وام مشاغل خانگی به 50 میلیون تومان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند: مرند قطب تولید زردآلو در کشور است

توقیف محموله 1116 کیلوگرمی ماهی منجمد فاسد در ارومیه

22میلیارد تومان اعتبار آزادسازی قلعه فلک الافلاک تا شهریورماه پرداخت می‎شود

گام سوم کاهش تعهدات برجامی را بر می داریم؛ اروپا نه اراده دارد و نه توان

موافقت رهبر انقلاب با کمک 5 هزار میلیارد تومانی صندوق توسعه ملی به مناطق سیل زده

بازار برق در بورس انرژی جان گرفت

کاهش نرخ بیکاری نتیجه جنب و جوش اقتصادی 2 سال اخیر است

بلایی که دلالان بر سر کتابخانه های شخصی می آورند

برای شکوفایی بازار گوشی های 5G تا سال 2023 صبر کنید!

پیغام ترامپ به FIFA علیه ایران

اختصاص 110 میلیارد تومان اعتبار به مسجدسلیمان

توسعه روابط پولی و بانکی ایران و ترکیه اجتناب ناپذیر است

رییس کل بانک مرکزی: دستیابی به تجارت 30 میلیارد دلاری با ترکیه، توسعه روابط بانکی را اجتناب ناپذیر می کند

فروش نوشابه های انرژی زا به افراد زیر 16 سال در بریتانیا ممنوع می شود

استخدام کارگر تولید جهت یک شرکت در تهران

سهم 10 درصدی مازندران از آب های سطحی/ عقب ماندگی 35 درصدی از متوسط فاضلاب شهری کشور

آغاز به کار نمایشگاه الکامپ 98

حفظ روند کاهش قیت خودرو در بازار، مقدار کاهش کافی نیست!

صندوق بین المللی پول: دلار بیش از حد ارزش گذاری شده است

اهداف همتی از سفر به ترکیه چیست؟

جایگزین رنو و برلیانس مشخص شد

قیمت انواع ظروف مسی در بازار

پرفروش ترین گوشی در آمریکا مشخص شد

تقاضای خارجی برای خرید مسکن در آمریکا 36 درصد سقوط کرد

طرح های سرمایه گذاری در سایت کشورهای عضو اکو معرفی می شوند

خوکفایی با پرداخت تسهیلات اشتغال زایی + فیلم

رونق کار و تولید و آبادانی در روستا

خاموشی 90درصدی کنتور چاه های کشاورزی در اردستان

انتشار ویژه نامه «نقش زن در اقتصاد و تولید» در کرمانشاه

همکاری 70 میلیارد تومانی استان مازندران و بنیاد برکت

اجرای 800 طرح اشتغال در 4 شهر مازندران

خبر خوش مالی برای دانشجو معلمان

1000 میلیارد تومان برای زیرساخت های شهری و روستایی لرستان تصویب شد

استخدام تکنسین و تعمیرکار الکترونیک در شرکت اسپادانا الکترونیک

اشتغال، مهمترین دغدغه ما در سال تولید ملی است/ نداشتن مهارت مهمترین معضل در ایجاد اشتغال است

اشتغال، مهمترین دغدغه ما در سال تولید ملی است نداشتن مهارت مهمترین معضل در ایجاد اشتغال است

100درصد تسهیلات روستایی شرق مازندران جذب شد

ابلاغ 4هزار میلیاردی اعتبارات سیل به استان

طغیان رودخانه های جنوب سیستان وبلوچستان/447 روستای خراسان جنوبی بدون شبکه آبرسانی

58 درصد مازندرانی ها تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند

لایروبی رودخانه ها، راهکاری برای کاهش خسارت سیل

31 پیشنهاد به رییس جمهوری برای توسعه تجارت و معیشت مرزنشینان

100درصد تسهیلات روستایی شرق مازندران جذب شد

خواب سنگین میراث فرهنگی کشور در برابر جعل مجوز/ در خوزستان هیچ اراده ای برای ممانعت از تعرض به بناهای تاریخی وجود ندارد/ حرکت میراث فرهنگی با شیب ملایم رو به پایین

پیش بینی تولید یک میلیون و 420 هزار تن شلتوک در مازندران

بازار داغ ارز دیجیتال در کشورهایِ مخالف ترامپ

شبکه فاضلاب اردبیل هیچ مشکلی در تخلیه فاضلاب مناطق مختلف شهر ندارد

مرکز کودک ناشنوا و کم شنوا در پارس آباد راه اندازی می شود

نوسان شاخص بورس در هفته آخر تیرماه

کیفیت نامطلوب آب شهرک پیشاهنگی

احیای گردشگری حیات وحش در استان اردبیل

جدول/ خودروسازان خصوصی ارزان کردند

خوکفایی با پرداخت تسهیلات اشتغالزایی+فیلم

تسهیلات اشتغالزایی راهی برای شکوفایی اقتصادی مددجویان

لایروبی رودخانه ها ، راهکاری برای کاهش خسارت سیل

ارتباط آتش سوزی میدان حسن آباد و انبار کاغذ بانک صادرات چیست؟

بازدید سرزده مدیر عامل صندوق بازنشستگی از شرکت شیر پاستوریزه پگاه تهران

مذاکرات پولی و بانکی ایران و ترکیه/ همتی به آنکارا رفت

هرچیزی که به طور تخصصی در مورد جین باید بدانید

کرمانشاه تبدیل به کانونی برای شکلگیری رویدادهای توسعه آفرین شده است

بهره برداری 155 واحد مسکونی مددجویان در مازندران

رشد قارچ گونه شهرک های ویلایی غیرمجاز در قزوین

اردبیل 830 هکتار سکونتگاه غیررسمی دارد

اردبیل 830 هکتار سکونتگاه غیررسمی دارد