مطالب مرتبط:
دود شدن ارز دولتی
ارز دولتی که با پشتیبانی مافیا دود می شود
کاغذ واردشده با ارز دولتی حتماً به مصرف کننده حقیقی برسد/تشکیل کمیته سه جانبه برای نظارت بر توزیع کاغذ
فشار مافیای خودرو به روحانی برای ترخیص خودرو های در گمرک مانده: با شایعه سازی، قیمت «اسمی» خودرو را بالا برده اند ‏/ هدف آن ها واردات خودرو با ارز 4200 تومانی است؛ می خواهند مابه التفاوت دلار دولتی و آزاد را در جیب خود بگذارند / ‏احتمال به هم ریختن بازار ارز و افزایش قیمت کالا های اساس
تخصیص ارز دولتی به واردات کاغذ سیگار؛ بی اطلاعی یا دست های پنهان؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 30 خرداد 1398 ساعت 03:512019-06-19اقتصادي

چطور رقم نجومی از ارز دولتی دود می شود؟


معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به رقم نجومی تخصیص ارز به سیگار گفت: برخلاف تحریم های ظالمانه آمریکا ارز دولتی به سیگار می دهند همچنین 16 میلیون دلار ارز دولتی 4200 تومانی به کاغذ سیگار داده اند؛ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ ایسنا نوشت: مافیای قدرتمند در واردات دخانیات، دست های پشت پرده و اختصاص ارز دولتی برای واردات کاغذ سیگار و ارز نیمایی برای توتون، سه گزاره ای است که دولتی ها و مجلسی ها به حقیقت آن اعتراف کردند و حتی خواستار پیگیری و برخورد با عوامل آن شدند؛ اما چرا مسوولان قبل از بحرانی شدن شرایط و رسیدن سن مصرف سیگار و قلیان به 13 سال راهی برای مقابله با آن پیدا نکردند و فقط به طرح مساله آن هم در تریبون های رسمی می پردازند؟ در سراسر جهان 31 مه روز جهانی بدون دخانیات یا به تعبیری روز جهانی بدون تنباکو است تا هشدارهایی نسبت به شیوع گسترده تأثیرات مصرف تنباکو بر سلامت انسان اعلام شود.

در کشور ما نیز هفته ملی بدون دخانیات از 25 تا 31 خرداد با شعار ملی "اماکن عمومی بدون دخانیات، حق شهروندی" برگزار شد.

هفته ای که شاید تلنگری برای مسئولان و آحاد مردم برای آگاهی از مضرات مصرف دخانیات باشد، مضراتی که محدود به مصرف کننده نیست و اطرافیان و حتی اقتصاد سلامت را تحت شعاع قرار می دهد.

طبق ماده 73 قانون برنامه پنج ساله ششم از ابتدای سال 96 تولید و واردات انواع سیگار و محصولات دخانی علاوه بر مالیات و عوارض مشمول مالیات های اضافی می شود؛ مالیات هر پاکت انواع سیگار تولید داخلی به میزان ده درصد قیمت کارخانه و تولید مشترک بیست درصد، تولید داخل با نشان بین المللی 25 درصد قیمت کارخانه و وارداتی به میزان 40 درصد قیمت کالا، بیمه و کرایه تا بندر مقصد (سیف) تعیین شد.

مالیات انواع توتون پیپ و تنباکوی آماده مصرف تولید داخلی به میزان ده درصد قیمت کارخانه و وارداتی به میزان 40 درصد قیمت کالا، بیمه و کرایه تا بندر مقصد است.

همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است قیمت خرده فروشی انواع سیگار و محصولات دخانی مأخذ محاسبه مالیات موضوع این ماده را به مراجع مسئول و برای درج بر روی پاکت محصول اعلام کند و امکان دسترسی برخط سازمان امور مالیاتی کشور به سامانه اطلاعاتی واردات، تولید و توزیع سیگار و انواع محصولات دخانی را فراهم نماید.

صددرصد درآمدهای حاصل از اجرای این قانون کاهش مصرف دخانیات، پیشگیری و درمان بیماری های ناشی از آن، بازتوانی و درمان عوارض حاصله از مصرف آن و توسعه ورزش در اختیار وزارتخانه های ورزش و جوانان، آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار می گیرد.

قانون برنامه باید تا سال 1401 در سایر قوانین پیاده سازی و اجرا شود و به همین دلیل در قوانین بودجه سنواتی ملاک عمل است.

مجلس در بودجه 98 برخلاف انتظارات موجود، سیگار را چندان گران نکرد؛ پیشنهاد افزایش قیمت سیگار به ازای هر نخ 50 ریال بود.

البته همان زمان رییس مجلس شورای اسلامی این توضیح را داد که احکام برنامه در موضوع سیگار اجرا می شود.

همان زمان برخی از کارشناسان نتیجه این مصوبه را افزایش سهم قاچاق و واردات و نه کاهش مصرف دانستند چون معتقدند که قاچاق دخانیات از سوی شبکه های مافیایی و پیچیده درسطح وسیعی انجام می شود که با چنین مصوباتی سود ویژه ای بدست می آورند.

موضوعی که تلویحاً برخی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم آن را تایید کردند.

اخیراً محمدرضا مسجدی دبیر کل جمعیت مبارزه با دخانیات نیز با انتقاد از وضعیت نابسامان دخانیات در کشور، گفت که امسال در کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات، بدترین نمره مالیات به سیگار در دنیا را به ایران دادند.

تعداد کارخانه های دخانیات از سال 94 تاکنون به 17 کارخانه رسیده است ولی ما طبق کنوانسیون جهانی نتوانسته ایم 70 درصد قیمت خرده فروشی مالیات بگیریم باید از سال 85 تا 98 140 درصد مالیات افزایش پیدا می کرد که این اتفاق رخ نداد یعنی عملکردمان خوب نبوده است.

وی ادامه داد: طی 10 سال گذشته مصرف سیگار حدود 28 درصد رشد داشته و از 52 به 70 میلیارد نخ سیگار در یک سال رسیده است.

این اعداد در خصوص تنباکو تا حدود زیادی فاجعه بارتر بوده و رشد 7.

5 برابری، مصرف تنباکو را از 2 به 15 هزار تن رسیده است.

البته افزایش قیمت سیگار در چند ماه گذشته به جیب تولیدکنندگان و واردکنندگان و دلالان می رود.

ما در سیگار تحریم نیستیم به طوری که سال گذشته بیش از 50 میلیون دلار واردات سیگار داشتیم و حتی سیگار آمریکایی به ایران وارد می شود.

مسجدی با بیان اینکه روزانه20 میلیارد تومان و سالانه 100 هزار میلیارد تومان برای سیگار هزینه می شود به موضوع تخصیص ارز دولتی برای واردات کاغذ سیگار و توتون اشاره و اظهار کرد: سیگار در پنج ردیف اول تخصیص ارز واردات کاغذ سیگار و توتون قرار گرفته است که مراجع تقلید نسبت به این موضوع انتقاد دارند.

علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت هم با اشاره به رقم نجومی تخصیص ارز به سیگار گفت: برخلاف تحریم های ظالمانه آمریکا ارز دولتی به سیگار می دهند همچنین 16 میلیون دلار ارز دولتی 4200 تومانی به کاغذ سیگار داده اند؛ متاسفانه به جای دارو و تجهیزات پزشکی 170 میلیون دلار ارز نیمایی به واردات تخصیص پیدا کرد.

ما در سیگار تحریم نیستیم و برترین برندهای سیگار می توانند حتی جلوی وزارت بهداشت شعبه بزنند و مافیای قدرتمند در واردات توتون و کاغذ سیگار دست دارند.

راهکارهای کاهش مصرف دخانیات و مقابله با مافیای قدرتمند در واردات توتون و کاغذ سیگار موضوع گفت و گو با سه عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است.

ابوالفضل سروش در این باره ضمن تاکید بر لزوم فرهنگ سازی برای کاهش مصرف دخانیات، اختصاص ارز دولتی به سیگاررا غیر قابل قبول دانست و گفت: برای مردم روشن نیست که واردات کلان در دست چه کسانی است؛ باید شفاف سازی شود و در اتاق شیشه ای برای مردم توضیح داده شود.

من نماینده هم نمی دانم که پشت واردات سیگار و یا هر واردات کلان دیگری چه کسانی هستند.

لازم است در شرایط حساس جلوی این افراد گرفته شود نه این که سیگار را گران کنید.

قطعا دست های پرقدرت پشت موضوع واردات سیگار و توتون هستند.

محمدنعیم امینی فرد نیز با اشاره به گردش مالی زیاد تجارت مواد دخانی در کشور گفت: نباید سیاست گذاری ها درباره تجارت دخانیات به سمت توقف آن رود چون دخانیات نیازی هرچند کاذب در کشور ما است؛ استفاده از توتون هم قانونی است پس باید قبل از هر چیزی با فرهنگ سازی به سمت کاهش مصرف دخانیات رفت چون ما عوارض مصرف سیگار را بالا برده ایم تا جبران ضررهای استفاده از آن شود کما این که عوارض انسانی استفاده از دخانیات قابل جبران نیست، چون مصرف مواد دخانی هزینه های سنگینی به اقتصاد و سلامت وارد کرده و باعث شیوع بیماری های قلبی، عروقی و تنفسی می شود که جامعه درگیر آن بوده و مردم در پی این موضوع بیماری های مزمن را می گیرند.

وی ادامه داد: میزان عوارض مصرفی از مصرف دخانیات باید به اندازه ای باشد که نقش بازدارنده ایفا کند، عوارض دریافتی فعلی در حد ایفای نقش بازدارندگی نیست و بسیار کمتر از نرم های جهانی است ما حتی در مقایسه با افغانستان هم عوارض کمتری از مواد دخانی می گیریم قطعا مجلس شورای اسلامی در این زمینه می تواند نقش مهمی را ایفا کند.

ما در سه دوره تلاش کردیم که نتیجه آن تعیین عوارض 10 درصدی از محل مصرف دخانیات در برنامه ششم توسعه بوده است که مبالغ حاصل از آن برای سلامت مردم هزینه می شود، باید این عوارض افزایش پیدا کند.

امینی فرد با بیان این که اختصاص ارز دولتی برای واردات سیگار خلاف سیاست های کلی سلامت و عدالت اجتماعی است، اظهار کرد: اختصاص ارز دولتی به سیگار یعنی از جیب مردم ماده ای وارد کشور می شود که به ضرر مردم است.

قطعا در این باره منافع مادی دخیل است منافعی که بیشتر مربوط به بخش خصوصی است، چون برای دولت دخانیات منافعی ندارد و بیشتر کارخانه ها خصوصی هستند و مقدار کمی به سازمان دخانیات باز می گردد.

واردات سیگار با ارز دولتی منافع مادی مشخصی برای گروهی از افراد دارد.

احمد همتی نیز با تاکید بر لزوم اجرای قانون گفت: طبق مصوبه مجلس باید ارز دولتی صرفا برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به خصوص طبقات کم درآمد و دارو و تجهیزات پزشکی داده شود لذا تخصیص ارز برای غیر از این موارد غیرقانونی است و دولت تخلف کرده است.

وی با دادن این احتمال که وجود برخی رانت ها و باندها باعث این تخلفات شده است بر لزوم فرهنگ سازی برای کاهش مصرف دخانیات تاکید کرد و افزود: سن مصرف سیگار و اعتیاد پایین آمده و به قشر نوجوان رسیده است، پس باید برنامه های جایگزینی برای نوجوانان و جوانان داشت یعنی برای آنها تفریح مناسب و فضای بانشاط و ورزشی ایجاد کرد تا آنها کمتر به دنبال مصرف دخانیات روند تا زمانی که نتوانیم فضای بانشاط تفریحی را برای جوانان و نوجوانان ایجاد کنیم طبعا تمایل آنها برای رفتن به این مسائل بیشتر می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سیگار - دخانیات - مالیات - واردات - تولید - درصد - مصرف - انواع - قیمت - سازمان امور مالیاتی کشور - وزارت صنعت، معدن و تجارت - کارخانه - میزان - سازمان امور مالیاتی - بهداشت - امور مالیاتی کشور - وزارت - درمان - قانون - پیشگیری و درمان - آموزش و پرورش - سن مصرف سیگار - ماده - جهان - برنامه - وزارت بهداشت - آموزش - توتون - جهانی - عوارض

آخرین اخبار سرویس:
بالن قیمت مسکن پردیس سقوط کرد

استخدام کارشناس فروش تلفنی در شرکت تجارت برتر در البرز

استخدام 5 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در غرب تهران

چراغ سبز محیط زیست به اصلاح قانون «منع استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران»

صرف هزینه 8 میلیون دلاری برای واردات چراغ شلنگی

 ورود مجلس به واگذاری سرخابی ها

استخدام پشتیبان فروش خانم در شرکت بین المللی Dio Pars

استخدام لابی من بازنشسته جهت مجتمع اداری در تهران

موافقت لسترسیتی با جدایی مگوایر

استخدام یک شرکت دارویی معتبر در کرمانشاه

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت و بیمه در تهران

استخدام کارشناس فنی آقا با رشته مهندسی مکانیک-تهران

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش ، منشی خانم در تهران

استخدام کارشناس فروش و خرید(مواد، صنایع، متالورژی) در تهران

استخدام کارمند اداری (ترجیحاً کامپیوتر یا صنایع) در تهران

بهزیستی 200 میلیارد تومان در ماه مستمری می دهد

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی توانایی تولید محتوا در تهران

مالیات بر ارزش افزوده در 160 کشور دنیا اجرا می شود

خروج سرمایه های سرگردان از بازار خودرو با اهرم مالیاتی؟

استخدام کارشناس فروش در شرکت دایو پارس

استخدام کارمند سئو در شرکت قصران گشت

تعمیر 4 هزار واحد مسکونی سیل زده خوزستان احتمال جابجایی 8 روستا

استخدام رییس دفتر هیئت مدیره مسلط به انگلیسی و ICDL/تهران

استخدام اتوکار و دکمه زن داخل کارگاه در قم

راههای تقویت منابع صندوق بیمه بیکاری

تحریم داخلی بیشترین ضربه را به صنعت خودرو وارد کرد

نظام مالیاتی خراسان رضوی؛ حامی واحدهای تولیدی

چه کسانی مشمول بخشودگی 100 درصدی جرایم مالیاتی می شوند؟

بهای طلای سرخ در بازار های ایران + جدول

قیمت انواع پنیر در بازار+ جدول

انواع سس ها را در بازار با چه قیمتی خریداری کنیم؟ + جدول

تب سنج دیجیتالی را چند بخریم؟

قیمت دوچرخه های برقی در بازار چند؟

نرخ فروش انواع ظروف غذا در بازار چقدر است؟

نرخ جدید حبوبات بسته بندی شده در بازار + جدول

کیفرخواست متهمان جدید بانک سرمایه قرائت شد

پروانه رسمی بهره برداری از موزه دانشگاه فردوسی مشهد صادر شد

پروانه رسمی بهره برداری از موزه دانشگاه فردوسی مشهد صادر شد

اقتصادی بودن، تفاوت باغستان سنتی با پهنه های جنگلی است

بیش از 14 هزار خانوار معلول صاحب مسکن می شوند

افزایش زمان تقسیط مالیات از 36 به 60 ماه

استخدام برنامه نویس#C در شرکت نوین ایلیا صنعت ربات در اصفهان

استخدام کارشناس پروتز دندانی تسلط بر زبان انگلیسی در تهران

استخدام حسابدار مالیاتی خانم در اصفهان

برای دریافت لاستیک دولتی در صف نمانید

حقوق دریافتی اکثر مردم ایران چقدر است؟

چه زمان هایی باید توجه بیشتری به قلبتان داشته باشید؟

استخدام مدیر مالی در شرکت بازرگانی فضل آذربایجان

استخدام حسابدار آشنا به نرم افزار همکاران سیستم در تبریز

استخدام مشاور مالی، مالیاتی و حقوقی در تبریز

اقتصادی بودن، تفاوت باغستان سنتی با پهنه های جنگلی است

کاغذ دیر برسد برخی کتب درسی مهر به دست دانش آموزان نمی رسد

قیمت انواع دوغ در بازار چقدر است؟

جزییات گوشی های جا مانده در گمرک

قیمت ماست میوه ای هلو در بازار چند؟

ظریف: بازار ایران به روی شرکت های آمریکایی باز است

ساخت حدود 2 هزار پروژه گردشگری در کشور واگذاری بهره برداری از بناهای تاریخی به بخش غیردولتی ساخت 180 هتل 4 و 5 ستاره

استخدام کارشناس مکانیک فیکس و روتاری – تهران

سهام شرکت هواپیمایی بویینگ کاهش یافت

استخدام تراشکار ماهر با سابقه کار در هشتگرد البرز

استخدام تعمیرکار مکانیک آقا (رشته تحصیلی: مکانیک)

استخدام راننده جرثقیل در یک شرکت پیمانکاری در کرمان

استخدام بازاریاب با حقوق ثابت و مزایا عالی در تهران

استخدام چکش کار جهت صنایع مس کیان زنجان

بیش از 14 هزار خانوار معلول صاحب مسکن می شوند

واردات خودروی هیبریدی با تعرفه صفر دخالت در کار دولت است

قطع گاز برخی از مناطق اهواز

پرداخت ماهانه200 میلیاردتومان مستمری بهزیستی

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز سه شنبه 98/4/25+ تغییرات

دستمزد احسان علیخانی در عصر جدید + جزییات

برای تقویت مو های تان از این ماسک ارزان قیمت خانگی استفاده کنید

مالیات بر عایدی مسکن تولید را تقویت می کند

پرداخت ماهانه 200 میلیارد تومان به خانوارهای زیر پوشش بهزیستی کشور

خرید گندم در کردستان به 130 هزار تن رسید

استخدام بازاریاب حرفه ای آقا و خانم در یزد

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی و وب سایت در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور با مزایا در کرمان

گفت و شنود/ دم دستی ها!

ایران نهمین مصرف کننده انرژی در دنیاست

علت های اصلی کمبود میل جنسی در مردان

راز مهار تورم

لوکس ترین مرکز خرید توکیو در عکس روز نشنال جئوگرافیک

یوفا اعلام کرد؛19 میلیون درخواست برای بلیت یورو 2020 دریافت کردیم

اگر اروپا با ایران تجارت کند با تحریم آن ها را له می کنیم

کمبود آب در بخش غیزانیه اهواز

سرمایه گذاری آلمانی ها در روسیه

پالایش نفت در چین رکورد زد

استخدام کارگر دائمی جهت کت و شلوار فروشی در زنجان

استخدام کارشناس ارشد دفتر رشت آقا/تاکسی ماکسیم

استخدام حسابدار خانم آشنا به تهیه صورتهای مالی در تهران

استخدام حسابدار خانم با سه سال سابقه کار در مشهد

استخدام برشکار ماهر شیشه جهت کار در کارخانه تولید شیشه در مشهد

اعلام آمادگی بیمه ایران برای حضور پررنگ تر در استان ایلام در ایام اربعین

ساخت اولین مولد حرارتی پوسته لوله پتروشیمی در شیراز

جنگل های هیرکانی پس از ثبت جهانی

به یک «دادزن» قهار نیازمندیم/ شغل های کاذب این روزها

19 میلیون درخواست برای بلیت یورو 2020

یوفا اعلام کرد؛درخواست 19 میلیون برای بلیت یورو 2020

دهیاری های کردستان 2600 میلیارد ریال کمک دولتی گرفتند

رشد 52 درصدی ورود گردشگران خارجی به کشور

چطور رقم نجومی از ارز دولتی دود می شود؟

چطور رقم نجومی از ارز دولتی دود می شود؟