مطالب مرتبط:
دود شدن ارز دولتی
ارز دولتی که با پشتیبانی مافیا دود می شود
کاغذ واردشده با ارز دولتی حتماً به مصرف کننده حقیقی برسد/تشکیل کمیته سه جانبه برای نظارت بر توزیع کاغذ
فشار مافیای خودرو به روحانی برای ترخیص خودرو های در گمرک مانده: با شایعه سازی، قیمت «اسمی» خودرو را بالا برده اند ‏/ هدف آن ها واردات خودرو با ارز 4200 تومانی است؛ می خواهند مابه التفاوت دلار دولتی و آزاد را در جیب خود بگذارند / ‏احتمال به هم ریختن بازار ارز و افزایش قیمت کالا های اساس
تخصیص ارز دولتی به واردات کاغذ سیگار؛ بی اطلاعی یا دست های پنهان؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 30 خرداد 1398 ساعت 03:512019-06-19اقتصادي

چطور رقم نجومی از ارز دولتی دود می شود؟


معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به رقم نجومی تخصیص ارز به سیگار گفت: برخلاف تحریم های ظالمانه آمریکا ارز دولتی به سیگار می دهند همچنین 16 میلیون دلار ارز دولتی 4200 تومانی به کاغذ سیگار داده اند؛ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ ایسنا نوشت: مافیای قدرتمند در واردات دخانیات، دست های پشت پرده و اختصاص ارز دولتی برای واردات کاغذ سیگار و ارز نیمایی برای توتون، سه گزاره ای است که دولتی ها و مجلسی ها به حقیقت آن اعتراف کردند و حتی خواستار پیگیری و برخورد با عوامل آن شدند؛ اما چرا مسوولان قبل از بحرانی شدن شرایط و رسیدن سن مصرف سیگار و قلیان به 13 سال راهی برای مقابله با آن پیدا نکردند و فقط به طرح مساله آن هم در تریبون های رسمی می پردازند؟ در سراسر جهان 31 مه روز جهانی بدون دخانیات یا به تعبیری روز جهانی بدون تنباکو است تا هشدارهایی نسبت به شیوع گسترده تأثیرات مصرف تنباکو بر سلامت انسان اعلام شود.

در کشور ما نیز هفته ملی بدون دخانیات از 25 تا 31 خرداد با شعار ملی "اماکن عمومی بدون دخانیات، حق شهروندی" برگزار شد.

هفته ای که شاید تلنگری برای مسئولان و آحاد مردم برای آگاهی از مضرات مصرف دخانیات باشد، مضراتی که محدود به مصرف کننده نیست و اطرافیان و حتی اقتصاد سلامت را تحت شعاع قرار می دهد.

طبق ماده 73 قانون برنامه پنج ساله ششم از ابتدای سال 96 تولید و واردات انواع سیگار و محصولات دخانی علاوه بر مالیات و عوارض مشمول مالیات های اضافی می شود؛ مالیات هر پاکت انواع سیگار تولید داخلی به میزان ده درصد قیمت کارخانه و تولید مشترک بیست درصد، تولید داخل با نشان بین المللی 25 درصد قیمت کارخانه و وارداتی به میزان 40 درصد قیمت کالا، بیمه و کرایه تا بندر مقصد (سیف) تعیین شد.

مالیات انواع توتون پیپ و تنباکوی آماده مصرف تولید داخلی به میزان ده درصد قیمت کارخانه و وارداتی به میزان 40 درصد قیمت کالا، بیمه و کرایه تا بندر مقصد است.

همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است قیمت خرده فروشی انواع سیگار و محصولات دخانی مأخذ محاسبه مالیات موضوع این ماده را به مراجع مسئول و برای درج بر روی پاکت محصول اعلام کند و امکان دسترسی برخط سازمان امور مالیاتی کشور به سامانه اطلاعاتی واردات، تولید و توزیع سیگار و انواع محصولات دخانی را فراهم نماید.

صددرصد درآمدهای حاصل از اجرای این قانون کاهش مصرف دخانیات، پیشگیری و درمان بیماری های ناشی از آن، بازتوانی و درمان عوارض حاصله از مصرف آن و توسعه ورزش در اختیار وزارتخانه های ورزش و جوانان، آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار می گیرد.

قانون برنامه باید تا سال 1401 در سایر قوانین پیاده سازی و اجرا شود و به همین دلیل در قوانین بودجه سنواتی ملاک عمل است.

مجلس در بودجه 98 برخلاف انتظارات موجود، سیگار را چندان گران نکرد؛ پیشنهاد افزایش قیمت سیگار به ازای هر نخ 50 ریال بود.

البته همان زمان رییس مجلس شورای اسلامی این توضیح را داد که احکام برنامه در موضوع سیگار اجرا می شود.

همان زمان برخی از کارشناسان نتیجه این مصوبه را افزایش سهم قاچاق و واردات و نه کاهش مصرف دانستند چون معتقدند که قاچاق دخانیات از سوی شبکه های مافیایی و پیچیده درسطح وسیعی انجام می شود که با چنین مصوباتی سود ویژه ای بدست می آورند.

موضوعی که تلویحاً برخی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم آن را تایید کردند.

اخیراً محمدرضا مسجدی دبیر کل جمعیت مبارزه با دخانیات نیز با انتقاد از وضعیت نابسامان دخانیات در کشور، گفت که امسال در کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات، بدترین نمره مالیات به سیگار در دنیا را به ایران دادند.

تعداد کارخانه های دخانیات از سال 94 تاکنون به 17 کارخانه رسیده است ولی ما طبق کنوانسیون جهانی نتوانسته ایم 70 درصد قیمت خرده فروشی مالیات بگیریم باید از سال 85 تا 98 140 درصد مالیات افزایش پیدا می کرد که این اتفاق رخ نداد یعنی عملکردمان خوب نبوده است.

وی ادامه داد: طی 10 سال گذشته مصرف سیگار حدود 28 درصد رشد داشته و از 52 به 70 میلیارد نخ سیگار در یک سال رسیده است.

این اعداد در خصوص تنباکو تا حدود زیادی فاجعه بارتر بوده و رشد 7.

5 برابری، مصرف تنباکو را از 2 به 15 هزار تن رسیده است.

البته افزایش قیمت سیگار در چند ماه گذشته به جیب تولیدکنندگان و واردکنندگان و دلالان می رود.

ما در سیگار تحریم نیستیم به طوری که سال گذشته بیش از 50 میلیون دلار واردات سیگار داشتیم و حتی سیگار آمریکایی به ایران وارد می شود.

مسجدی با بیان اینکه روزانه20 میلیارد تومان و سالانه 100 هزار میلیارد تومان برای سیگار هزینه می شود به موضوع تخصیص ارز دولتی برای واردات کاغذ سیگار و توتون اشاره و اظهار کرد: سیگار در پنج ردیف اول تخصیص ارز واردات کاغذ سیگار و توتون قرار گرفته است که مراجع تقلید نسبت به این موضوع انتقاد دارند.

علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت هم با اشاره به رقم نجومی تخصیص ارز به سیگار گفت: برخلاف تحریم های ظالمانه آمریکا ارز دولتی به سیگار می دهند همچنین 16 میلیون دلار ارز دولتی 4200 تومانی به کاغذ سیگار داده اند؛ متاسفانه به جای دارو و تجهیزات پزشکی 170 میلیون دلار ارز نیمایی به واردات تخصیص پیدا کرد.

ما در سیگار تحریم نیستیم و برترین برندهای سیگار می توانند حتی جلوی وزارت بهداشت شعبه بزنند و مافیای قدرتمند در واردات توتون و کاغذ سیگار دست دارند.

راهکارهای کاهش مصرف دخانیات و مقابله با مافیای قدرتمند در واردات توتون و کاغذ سیگار موضوع گفت و گو با سه عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است.

ابوالفضل سروش در این باره ضمن تاکید بر لزوم فرهنگ سازی برای کاهش مصرف دخانیات، اختصاص ارز دولتی به سیگاررا غیر قابل قبول دانست و گفت: برای مردم روشن نیست که واردات کلان در دست چه کسانی است؛ باید شفاف سازی شود و در اتاق شیشه ای برای مردم توضیح داده شود.

من نماینده هم نمی دانم که پشت واردات سیگار و یا هر واردات کلان دیگری چه کسانی هستند.

لازم است در شرایط حساس جلوی این افراد گرفته شود نه این که سیگار را گران کنید.

قطعا دست های پرقدرت پشت موضوع واردات سیگار و توتون هستند.

محمدنعیم امینی فرد نیز با اشاره به گردش مالی زیاد تجارت مواد دخانی در کشور گفت: نباید سیاست گذاری ها درباره تجارت دخانیات به سمت توقف آن رود چون دخانیات نیازی هرچند کاذب در کشور ما است؛ استفاده از توتون هم قانونی است پس باید قبل از هر چیزی با فرهنگ سازی به سمت کاهش مصرف دخانیات رفت چون ما عوارض مصرف سیگار را بالا برده ایم تا جبران ضررهای استفاده از آن شود کما این که عوارض انسانی استفاده از دخانیات قابل جبران نیست، چون مصرف مواد دخانی هزینه های سنگینی به اقتصاد و سلامت وارد کرده و باعث شیوع بیماری های قلبی، عروقی و تنفسی می شود که جامعه درگیر آن بوده و مردم در پی این موضوع بیماری های مزمن را می گیرند.

وی ادامه داد: میزان عوارض مصرفی از مصرف دخانیات باید به اندازه ای باشد که نقش بازدارنده ایفا کند، عوارض دریافتی فعلی در حد ایفای نقش بازدارندگی نیست و بسیار کمتر از نرم های جهانی است ما حتی در مقایسه با افغانستان هم عوارض کمتری از مواد دخانی می گیریم قطعا مجلس شورای اسلامی در این زمینه می تواند نقش مهمی را ایفا کند.

ما در سه دوره تلاش کردیم که نتیجه آن تعیین عوارض 10 درصدی از محل مصرف دخانیات در برنامه ششم توسعه بوده است که مبالغ حاصل از آن برای سلامت مردم هزینه می شود، باید این عوارض افزایش پیدا کند.

امینی فرد با بیان این که اختصاص ارز دولتی برای واردات سیگار خلاف سیاست های کلی سلامت و عدالت اجتماعی است، اظهار کرد: اختصاص ارز دولتی به سیگار یعنی از جیب مردم ماده ای وارد کشور می شود که به ضرر مردم است.

قطعا در این باره منافع مادی دخیل است منافعی که بیشتر مربوط به بخش خصوصی است، چون برای دولت دخانیات منافعی ندارد و بیشتر کارخانه ها خصوصی هستند و مقدار کمی به سازمان دخانیات باز می گردد.

واردات سیگار با ارز دولتی منافع مادی مشخصی برای گروهی از افراد دارد.

احمد همتی نیز با تاکید بر لزوم اجرای قانون گفت: طبق مصوبه مجلس باید ارز دولتی صرفا برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به خصوص طبقات کم درآمد و دارو و تجهیزات پزشکی داده شود لذا تخصیص ارز برای غیر از این موارد غیرقانونی است و دولت تخلف کرده است.

وی با دادن این احتمال که وجود برخی رانت ها و باندها باعث این تخلفات شده است بر لزوم فرهنگ سازی برای کاهش مصرف دخانیات تاکید کرد و افزود: سن مصرف سیگار و اعتیاد پایین آمده و به قشر نوجوان رسیده است، پس باید برنامه های جایگزینی برای نوجوانان و جوانان داشت یعنی برای آنها تفریح مناسب و فضای بانشاط و ورزشی ایجاد کرد تا آنها کمتر به دنبال مصرف دخانیات روند تا زمانی که نتوانیم فضای بانشاط تفریحی را برای جوانان و نوجوانان ایجاد کنیم طبعا تمایل آنها برای رفتن به این مسائل بیشتر می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سیگار - دخانیات - مالیات - واردات - تولید - درصد - مصرف - انواع - قیمت - سازمان امور مالیاتی کشور - وزارت صنعت، معدن و تجارت - کارخانه - میزان - سازمان امور مالیاتی - بهداشت - امور مالیاتی کشور - وزارت - درمان - قانون - پیشگیری و درمان - آموزش و پرورش - سن مصرف سیگار - ماده - جهان - برنامه - وزارت بهداشت - آموزش - توتون - جهانی - عوارض

آخرین اخبار سرویس:
اجرای آسفالت بیش از 3 میلیون متر مربع در روستاهای کهگیلویه و بویراحمد

سم پاشی 8750هکتار از اراضی گچساران علیه ملخ های مهاجم

اعلام آمادگی وزیر نفت برای سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز کهگیلویه و بویراحمد

تخصیص اعتبار به پروژه های بالای 70درصد کهگیلویه در کمیته برنامه ریزی

جمع آوری زباله گرگانی ها از 10 شب

رونق یک کارخانه فرآوری زیتون، 54 کارگر جدید را مشغول به کار کرد

دیدار فرمانده سپاه نینوا با مسئولین شهری گرگان

پرداخت روزانه بیش از 10 میلیارد تومان تعهدات بیمه ای توسط تامین اجتماعی گیلان

پایان برداشت گل گاوزبان در گیلان

کاهش ازدواج و افزایش طلاق در لرستان بروجرد رتبه اول طلاق را دارد

کوپن بخشی از اصلاح ساختار بودجه است

مسکن از دلار جلو زد

اصلی ترین عوامل موثر در کاهش قیمت ارز

آموزش مهارت مشاغل خانگی به سربازان

تولید کتاب در سراشیب سقوط

تولید هر بیت کوین برابر مصرف برق 24سال یک مشترک خانگی است

یورونیوز: رنو با خروج از ایران، زیان مالی بسیاری متحمل شد

چرا در حریم خصوصی دیگران دخالت می کنیم؟

جدول نرخ سکه و ارز در تاریخ 98/4/26

قیمت خودروهای داخلی در بازار 98/4/26

خسارت سنگین خودروساز فرانسوی با خروج از ایران

ثبت انبارها در سامانه الکترونیکی سازمان صنعت و معدن، مبارزه با احتکار

افزایش صادرات تجهیزات نظامی سوییس

استقبال از اجراهای خیابانی در تبریز

قیمت شیشه شیر در بازار + قیمت

مظنه خرید لنز دوربین عکاسی چند؟ + جدول

کالای خواب طبی در بازار چند؟ + قیمت

دفتریادداشت را در بازار چند بخریم؟ + جدول

جدیدترین قیمت انواع خرما + جدول

قیمت برنج ایرانی بسته بندی در فروشگاه ها + جدول

احیا ظرفیت های خالی کارخانجات لوازم خانگی

چگونه بتوانیم راحت تر چربی بسوزانیم؟

معرفی برخی تکنیک های رایج مغالطه

اصول و اهمیت ایمنی استخر رفتن

ابراهیم درستی: گوشی های GLX در ایران مونتاژ می شوند

دلار و سکه با خودرو در سراشیبی/ سیاست های دولت نتیجه داده است؟

کاهش 75 درصدی اسقاط خودروهای فرسوده/ کاهش 56 درصدی شماره گذاری خودروهای نوشماره

کاهش 75 درصدی اسقاط خودروهای فرسوده/ کاهش 56 درصدی شماره گذاری خودروهای نوشماره

حقوق دانشجو معلمان 400 هزارتومان افزایش می یابد

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز چهارشنبه 98/4/26+ تغییرات

ابراهیم درستی: گوشی های GLX در ایران مونتاژ می شوند

درج فهرست توانمندی های تولیدی و خدماتی کشور در سامانه

35 ماه مطالبات معوقه 600 نفر از کارکنان دفاتر سهام عدالت پرداخت شد

9 فروند شناور سنگین تحویل مرزبانی می شود

مسابقات قرآن شهرداری ها در سطح کشور برگزار می شود/ پیشنهاد حمایت از منتخبان جشنواره آیه های مهربانی

بازدید مدیراستانی بانک ایران زمین از کارخانه پروفیل فولاد آپادانا

راه اندازی سامانه بورسار در بانک شهر

دمای هوا تا 50 درجه افزایش می یابد

انتصاب مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت

وزیر نیرو: وضعیت توزیع و مصرف برق تحت کنترل است

سد و نیروگاه چم شیر را بیشتر بشناسید

چرا بورس ریزش کرد؟

3 نوشیدنی که فشار خون را کاهش می دهند

افزایش قیمت گندم منتفی است

کاهش عمر ساختمان در ایران به 23 سال

قمت پراید تکان خورد/ 111 به کمتر از 50 میلیون تومان رسید

قمت پراید تکان خورد/ 111 به کمتر از 50 میلیون تومان رسید

بیش از 3 هزار نفر در یزد مقرری بیکاری می گیرند

بزرگترین تحول تاریخ بازار نفت در راه است

رسولی: شیوه نامه بهینه سازی حریم شهرستان تهران قانونی است

عوامل 4گانه کاهش قیمت دلار

6 خرید عجیب ثبت شده در باشگاه ثروتمندان جهان

آغازحفاری مکانیزه بخش غرب خط دو قطارشهری اصفهان از ماه آینده

یک کودک چهار ساله در کشور 200 میلیارد تراکنش داشته است!

بستن تنگه هرمز چه تاثیری روی قیمت نفت دارد؟

طرح تبدیل محصولات ایران خودرو (تیر 98)

کاهش واردات نفت هند

نظارت کافی بانک مرکزی بر شبکه بانکی

بلیت هواپیما دربرخی مسیرها تا 6 برابر قیمت فروخته می شود

تمام بیمه شدگان تامین اجتماعی بدون دفترچه خدمات می گیرند

فرصت های خوب سرمایه گذاری در شهر اردکان وجود دارد

تسهیل و رفع موانع تولید

اختصاص 1250 میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه حمل و نقل شهر تهران

تشکیل اتاق فکر در سازمان تامین اجتماعی/ افزایش نقش شرکای اجتماعی در تصمیم گیری های کلان

1500 میلیارد تومان اعتبار لایروبی رودخانه ها به وزارت نیرو ابلاغ شد

مرحله دوم اعطای وام بازنشستگان بزودی اجرایی می شود

پیشبرد اهداف خط یک و دو اولویت شورای پنجم

اصفهان دراجرای پروژه های کلان از منابع ملی کمتر استفاده کرده است

نظارت کافی بانک مرکزی بر شبکه بانکی/ شرایط بانک ها رو به بهبود است

حق ولخرجی از منابع سازمان تامین اجتماعی را نداریم

حریق گسترده در بازار گل امام رضا(ع) در جاده خاوران

بلاتکلیفی پیش خریدکنندگان خودروهای وارداتی و سکوت سازمان حمایت

رییس کل بانک مرکزی: از تعدادی از صادرکنندگان متخلف نشان و آدرس دقیقی در دست نیست

کمک 37 میلیارد ریالی خیران به حوزه سلامت

البرز | جای خالی کتاب

تولید همدان سرپاست

 سبد خرید میوه های تابستانی کوچک شد

وزیر نیرو: وضعیت توزیع و مصرف برق تحت کنترل است

نوبرانه های کویر

طرح و نقش فرش اردبیل به روز نیست

یزد | 8 برنامه مدون برای حمایت از تولید

نهادهای حمایتی برای رفع مشکلات هم پوشانی داشته باشند

سلامت شهروندان اساس توسعه پایدار شهر است

قیمت طلا بعد از 2 سال به زیر 400 هزار تومان رسید

جایگاه نظارتی شورایاران را تقویت کنیم

نظارت کافی بانک مرکزی بر شبکه بانکی/شرایط بانک ها رو به بهبود است

کانال های سیل بر برای مهار سیلاب خوزستان حیاتی است

قیمت اجاره مسکن 80 متری در تهران

ساز ناکوک تنظیم بازار محصولات کشاورزی

مذاکرات روسیه و عربستان برای گسترش همکاری های انرژی

چطور رقم نجومی از ارز دولتی دود می شود؟

چطور رقم نجومی از ارز دولتی دود می شود؟