مطالب مرتبط:
دود شدن ارز دولتی
هشدار آیت الله مکارم از دست های پشت پرده مافیا / آنکه 500 میلیون ارز دولتی در بازار می فروشد، همدست دارد
کاغذ واردشده با ارز دولتی حتماً به مصرف کننده حقیقی برسد/تشکیل کمیته سه جانبه برای نظارت بر توزیع کاغذ
فشار مافیای خودرو به روحانی برای ترخیص خودرو های در گمرک مانده: با شایعه سازی، قیمت «اسمی» خودرو را بالا برده اند ‏/ هدف آن ها واردات خودرو با ارز 4200 تومانی است؛ می خواهند مابه التفاوت دلار دولتی و آزاد را در جیب خود بگذارند / ‏احتمال به هم ریختن بازار ارز و افزایش قیمت کالا های اساس
تخصیص ارز دولتی به واردات کاغذ سیگار؛ بی اطلاعی یا دست های پنهان؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 30 خرداد 1398 ساعت 03:002019-06-19اقتصادي

ارز دولتی که با پشتیبانی مافیا دود می شود


مافیای قدرتمند در واردات دخانیات، دست های پشت پرده و اختصاص ارز دولتی برای واردات کاغذ سیگار و ارز نیمایی برای توتون، سه گزاره ای است که دولتی ها و مجلسی ها به حقیقت آن اعتراف کردند و حتی خواستار پیگیری و برخورد با عوامل آن شدند؛ - اما چرا مسوولان قبل از بحرانی شدن شرایط و رسیدن سن مصرف سیگار و قلیان به 13 سال راهی برای مقابله با آن پیدا نکردند و فقط به طرح مساله آن هم در تریبون های رسمی می پردازند؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در سراسر جهان 31 مه روز جهانی بدون دخانیات یا به تعبیری روز جهانی بدون تنباکو است تا هشدارهایی نسبت به شیوع گسترده تأثیرات مصرف تنباکو بر سلامت انسان اعلام شود.

در کشور ما نیز هفته ملی بدون دخانیات از 25 تا 31 خرداد با شعار ملی "اماکن عمومی بدون دخانیات، حق شهروندی" برگزار شد.

هفته ای که شاید تلنگری برای مسئولان و آحاد مردم برای آگاهی از مضرات مصرف دخانیات باشد، مضراتی که محدود به مصرف کننده نیست و اطرافیان و حتی اقتصاد سلامت را تحت شعاع قرار می دهد.

طبق ماده 73 قانون برنامه پنج ساله ششم از ابتدای سال 96 تولید و واردات انواع سیگار و محصولات دخانی علاوه بر مالیات و عوارض مشمول مالیات های اضافی می شود؛ مالیات هر پاکت انواع سیگار تولید داخلی به میزان ده درصد قیمت کارخانه و تولید مشترک بیست درصد، تولید داخل با نشان بین المللی 25 درصد قیمت کارخانه و وارداتی به میزان 40 درصد قیمت کالا، بیمه و کرایه تا بندر مقصد (سیف) تعیین شد.

مالیات انواع توتون پیپ و تنباکوی آماده مصرف تولید داخلی به میزان ده درصد قیمت کارخانه و وارداتی به میزان 40 درصد قیمت کالا، بیمه و کرایه تا بندر مقصد است.

همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است قیمت خرده فروشی انواع سیگار و محصولات دخانی مأخذ محاسبه مالیات موضوع این ماده را به مراجع مسئول و برای درج بر روی پاکت محصول اعلام کند و امکان دسترسی برخط سازمان امور مالیاتی کشور به سامانه اطلاعاتی واردات، تولید و توزیع سیگار و انواع محصولات دخانی را فراهم نماید.

صددرصد درآمدهای حاصل از اجرای این قانون کاهش مصرف دخانیات، پیشگیری و درمان بیماری های ناشی از آن، بازتوانی و درمان عوارض حاصله از مصرف آن و توسعه ورزش در اختیار وزارتخانه های ورزش و جوانان، آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار می گیرد.

قانون برنامه باید تا سال 1401 در سایر قوانین پیاده سازی و اجرا شود و به همین دلیل در قوانین بودجه سنواتی ملاک عمل است.

مجلس در بودجه 98 برخلاف انتظارات موجود، سیگار را چندان گران نکرد؛ پیشنهاد افزایش قیمت سیگار به ازای هر نخ 50 ریال بود.

البته همان زمان رییس مجلس شورای اسلامی این توضیح را داد که احکام برنامه در موضوع سیگار اجرا می شود.

همان زمان برخی از کارشناسان نتیجه این مصوبه را افزایش سهم قاچاق و واردات و نه کاهش مصرف دانستند چون معتقدند که قاچاق دخانیات از سوی شبکه های مافیایی و پیچیده درسطح وسیعی انجام می شود که با چنین مصوباتی سود ویژه ای بدست می آورند.

موضوعی که تلویحاً برخی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم آن را تایید کردند.

اخیراً محمدرضا مسجدی دبیر کل جمعیت مبارزه با دخانیات نیز با انتقاد از وضعیت نابسامان دخانیات در کشور، گفت که امسال در کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات، بدترین نمره مالیات به سیگار در دنیا را به ایران دادند.

تعداد کارخانه های دخانیات از سال 94 تاکنون به 17 کارخانه رسیده است ولی ما طبق کنوانسیون جهانی نتوانسته ایم 70 درصد قیمت خرده فروشی مالیات بگیریم باید از سال 85 تا 98 140 درصد مالیات افزایش پیدا می کرد که این اتفاق رخ نداد یعنی عملکردمان خوب نبوده است.

وی ادامه داد: طی 10 سال گذشته مصرف سیگار حدود 28 درصد رشد داشته و از 52 به 70 میلیارد نخ سیگار در یک سال رسیده است.

این اعداد در خصوص تنباکو تا حدود زیادی فاجعه بارتر بوده و رشد 7.

5 برابری، مصرف تنباکو را از 2 به 15 هزار تن رسیده است.

البته افزایش قیمت سیگار در چند ماه گذشته به جیب تولیدکنندگان و واردکنندگان و دلالان می رود.

ما در سیگار تحریم نیستیم به طوری که سال گذشته بیش از 50 میلیون دلار واردات سیگار داشتیم و حتی سیگار آمریکایی به ایران وارد می شود.

مسجدی با بیان اینکه روزانه20 میلیارد تومان و سالانه 100 هزار میلیارد تومان برای سیگار هزینه می شود به موضوع تخصیص ارز دولتی برای واردات کاغذ سیگار و توتون اشاره و اظهار کرد: سیگار در پنج ردیف اول تخصیص ارز واردات کاغذ سیگار و توتون قرار گرفته است که مراجع تقلید نسبت به این موضوع انتقاد دارند.

علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت هم با اشاره به رقم نجومی تخصیص ارز به سیگار گفت: برخلاف تحریم های ظالمانه آمریکا ارز دولتی به سیگار می دهند همچنین 16 میلیون دلار ارز دولتی 4200 تومانی به کاغذ سیگار داده اند؛ متاسفانه به جای دارو و تجهیزات پزشکی 170 میلیون دلار ارز نیمایی به واردات تخصیص پیدا کرد.

ما در سیگار تحریم نیستیم و برترین برندهای سیگار می توانند حتی جلوی وزارت بهداشت شعبه بزنند و مافیای قدرتمند در واردات توتون و کاغذ سیگار دست دارند.

راهکارهای کاهش مصرف دخانیات و مقابله با مافیای قدرتمند در واردات توتون و کاغذ سیگار موضوع گفت و گوی ایسنا با سه عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است.

ابوالفضل سروش در این باره ضمن تاکید بر لزوم فرهنگ سازی برای کاهش مصرف دخانیات، اختصاص ارز دولتی به سیگاررا غیر قابل قبول دانست و گفت: برای مردم روشن نیست که واردات کلان در دست چه کسانی است؛ باید شفاف سازی شود و در اتاق شیشه ای برای مردم توضیح داده شود.

من نماینده هم نمی دانم که پشت واردات سیگار و یا هر واردات کلان دیگری چه کسانی هستند.

لازم است در شرایط حساس جلوی این افراد گرفته شود نه این که سیگار را گران کنید.

قطعا دست های پرقدرت پشت موضوع واردات سیگار و توتون هستند.

محمدنعیم امینی فرد نیز با اشاره به گردش مالی زیاد تجارت مواد دخانی در کشور گفت: نباید سیاست گذاری ها درباره تجارت دخانیات به سمت توقف آن رود چون دخانیات نیازی هرچند کاذب در کشور ما است؛ استفاده از توتون هم قانونی است پس باید قبل از هر چیزی با فرهنگ سازی به سمت کاهش مصرف دخانیات رفت چون ما عوارض مصرف سیگار را بالا برده ایم تا جبران ضررهای استفاده از آن شود کما این که عوارض انسانی استفاده از دخانیات قابل جبران نیست، چون مصرف مواد دخانی هزینه های سنگینی به اقتصاد و سلامت وارد کرده و باعث شیوع بیماری های قلبی، عروقی و تنفسی می شود که جامعه درگیر آن بوده و مردم در پی این موضوع بیماری های مزمن را می گیرند.

وی ادامه داد: میزان عوارض مصرفی از مصرف دخانیات باید به اندازه ای باشد که نقش بازدارنده ایفا کند، عوارض دریافتی فعلی در حد ایفای نقش بازدارندگی نیست و بسیار کمتر از نرم های جهانی است ما حتی در مقایسه با افغانستان هم عوارض کمتری از مواد دخانی می گیریم قطعا مجلس شورای اسلامی در این زمینه می تواند نقش مهمی را ایفا کند.

ما در سه دوره تلاش کردیم که نتیجه آن تعیین عوارض 10 درصدی از محل مصرف دخانیات در برنامه ششم توسعه بوده است که مبالغ حاصل از آن برای سلامت مردم هزینه می شود، باید این عوارض افزایش پیدا کند.

امینی فرد با بیان این که اختصاص ارز دولتی برای واردات سیگار خلاف سیاست های کلی سلامت و عدالت اجتماعی است، اظهار کرد: اختصاص ارز دولتی به سیگار یعنی از جیب مردم ماده ای وارد کشور می شود که به ضرر مردم است.

قطعا در این باره منافع مادی دخیل است منافعی که بیشتر مربوط به بخش خصوصی است، چون برای دولت دخانیات منافعی ندارد و بیشتر کارخانه ها خصوصی هستند و مقدار کمی به سازمان دخانیات باز می گردد.

واردات سیگار با ارز دولتی منافع مادی مشخصی برای گروهی از افراد دارد.

احمد همتی نیز با تاکید بر لزوم اجرای قانون گفت: طبق مصوبه مجلس باید ارز دولتی صرفا برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به خصوص طبقات کم درآمد و دارو و تجهیزات پزشکی داده شود لذا تخصیص ارز برای غیر از این موارد غیرقانونی است و دولت تخلف کرده است.

وی با دادن این احتمال که وجود برخی رانت ها و باندها باعث این تخلفات شده است بر لزوم فرهنگ سازی برای کاهش مصرف دخانیات تاکید کرد و افزود: سن مصرف سیگار و اعتیاد پایین آمده و به قشر نوجوان رسیده است، پس باید برنامه های جایگزینی برای نوجوانان و جوانان داشت یعنی برای آنها تفریح مناسب و فضای بانشاط و ورزشی ایجاد کرد تا آنها کمتر به دنبال مصرف دخانیات روند تا زمانی که نتوانیم فضای بانشاط تفریحی را برای جوانان و نوجوانان ایجاد کنیم طبعا تمایل آنها برای رفتن به این مسائل بیشتر می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دخانیات - سیگار - واردات - مالیات - تولید - درصد - قیمت - مصرف - انواع - سازمان امور مالیاتی کشور - وزارت صنعت، معدن و تجارت - کارخانه - میزان - سازمان امور مالیاتی - امور مالیاتی کشور - درمان - قانون - پیشگیری و درمان - جهان - ماده - برنامه - قوانین - سن مصرف سیگار - آموزش و پرورش - افزایش قیمت - توتون - آموزش - جهانی - وزارت - عوارض

آخرین اخبار سرویس:
پاک دستی پاکبان آبیکی در بازگرداندن مال گمشده+ فیلم

آغاز برداشت گندم از مزارع شهرستان گلپایگان

کاهش دید افقی در 5 جاده خراسان جنوبی

بزرگداشت روز ملی صنعت، معدن و تجارت

قیمت گوشت به 56هزار تومان رسید

تبریز از قافله صاحبخانه خوب عقب ماند

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در یک گروه صنعتی

استخدام نیروی فروش آشنا به نرم افزار حسابداری جهت درب اتوماتیک در تهران

پایداری گرما تا 10 روز آتی در کشور/هوای تهران و سایر کلانشهر ها در وضعیت ناسالم/تغییر کاربری علت اولیه آتش سوزی میدان حسن آباد/توزیع کارت ورود به جلسه 24 المپیاد دانشجویی آغاز شد

از جغرافیای آسیای شرقی در تور مالدیو،بالی و چین بدانید

اینستکس منافع ایران را تامین نمی کند/ ترامپ اشتباهش را نمی پذیرد

نرخ سودهای بانکی همواره از تورم عقب است/ هدف دولت تنها جبران کسری بودجه است

3200 واحد مسکونی در مناطق فرسوده اردبیل قرار دارد

طرح های جان لاب از 2015 تا 2020

موافقت با نرخ صادراتی برق برای بیت کوین

ساخت 400هزار واحد مسکونی طی 2 سال آینده

قیمت تخم مرغ در غرفه های تره بار

مترو 5 سال دیگر به نمایشگاه بین المللی تهران می رسد

کاهش قیمت مسکن در 9 منطقه از تهران

بررسی روند افزایش قیمت پراید در طی 10 سال

ادامه روند کاهش قیمت خودرو در بازار، قیمت ها همچنان گران است

دپوی 17 هزار تن گوشت وارداتی

میزان تاثیر ماجرای نفت کش ها در فروش نفت ایران چقدر بوده است؟

کمکهای اصفهانیها به سیل زده ها، 220 کامیون

چین خرید محصولات کشاورزی را از آمریکا از سر می گیرد

پیش بینی نکردن کم آبی در استان اصفهان

جلوگیری از فرار مالیاتی 32 دانه درشت اقتصادی

استخدام تعدادی کارشناس فروش آقا و خانم در املاک در قم

تداوم افت قیمت ها در بازار خودرو |  قیمت خودروها به نرخ های پایه 18 فروردین نزدیک شد

نرخ منفی رشد خودکشی در خوزستان در سال جاری

افت نرخ خودروها در بازار امروز؛ سمند 76 میلیون شد

شرکت مس از برترین های حوزه بومی سازی در کشور است

گران شدن 500درصدی پراید در 10 سال

جریمه میلیونی گوگل به خاطر نقض قوانین حریم شخصی کودکان توسط یوتیوپ

دستور جهانگیری به بانک مرکزی، وزارتخانه های صنعت و کشاورزی برای حل مشکل کاغذ مطبوعات

پرونده بزرگترین بدهکار بانکی روی میز ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

افتتاح 4 طرح اشتغالزا در کرمان ورفسنجان

کشف ومعدوم سازی یک تن شیرخام غیرقابل مصرف درسبزوار

مستحکم شدن روابط اقتصادی اصفهان و سن پترزبورگ

مبارزه با آفت ملخ صحرایی در سطح 750 هزار هکتار انجام شد

اختصاص بودجه برای آبادی جاده ابوزیدآباد

اولویت ساخت وسازها استفاده از مصالح بومی

ارزش بازار اوراق بهادار به بالاترین مقدار در یکسال اخیر رسید

اعطای 10 میلیون دلار ارز نیمایی به کارخانه چوب و کاغذ مازندران

اخرین قیمت گوشت در بازار یکشنبه 30 تیر

​بانک صادرات ایران در پایان خرداد 98 از نقطه سر به سر عبور کرد

خرید بیش از 10760 میلیارد ریال اوراق بهادار در بورس تهران

طراحی ماشین حساب محاسبه وجوه تضمین قراردادهای اختیار معامله

ارزش بازار اوراق بهادار به بالاترین مقدار در یکسال اخیر رسید

سرمایه گذاری فضای استارتاپی در اختیار بخش خصوصی

ورود به بازارهای بین المللی؛ هدف اصلی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران

خبر جدید رییس بانک مرکزی درباره بیت کوین

برنامه ریزی و سیاستگذاری برای ساماندهی واحدهای مسکونی در مناطق پرخطر مسجد سلیمان

افزایش 190 هزار تومانی قیمت سکه امامی/ حباب سکه به 40 هزار تومان رسید

افزایش 250 تومانی دلار در صرافی های بانکی/ تغییر مسیر بازار با ورود تقاضا

سیزدهمین عرضه نفت خام سبک؛ اول مرداد

حمله جدید به فدرال رزرو از کاخ سفید

پایه های مالیاتی را باید افزایش دهیم

محیط ظهور قحطی اقتصادی

قیمت مرغ در بازار12900 تومان، بالاتر از آن گرانفروشی است

وزیر راه و شهرسازی: پس از 28 سال صاحب یک واحد مسکونی شدم

مجمع ایران خودرو در آستانه تشکیل

دلار قیمت خودرو را کاهش داد + جزییات

کسری بودجه 50 میلیارد دلاری کشور های عربی

اشخاص قبل از خرید زمین و ملک حتما استعلام کنند

گران شدن 500 درصدی پراید در 10 سال

آخرین وضعیت استفاده و استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال در کشور

ردپای مافیا در انحرافات ارزیِ دارو / هشدار پلیس درباره نرم افزار Faceapp

تحقق 41 درصدی اعتبارات مصوب شهرستان بهشهر

قوانین زیست محیطی مربوط به نفتکش ها چه می گوید؟

چگونه دلار ارزان شد | نرخ ارز به کدام سمت می رود؟

فروش بی پایان پایان نامه

ظریف: بولتون می خواهد انگلیس را به باتلاق بکشاند

تحقق 41 درصدی اعتبارات مصوب شهرستان بهشهر

17 هزار تن گوشت دپو شده در انتظار ترخیص!

بازار سکه متلاطم شد

دستور جهانگیری به بانک مرکزی، وزارتخانه های صنعت و کشاورزی برای حل مشکل کاغذ مطبوعات

خبر جدید رییس کل بانک مرکزی درباره بیت کوین

ایران سومین تولیدکننده سوخت فسیلی در جهان شد

دریافت شماره شبای بانکی مشمولان سهام عدالت ادامه دارد

همتی: ساز و کار تولید ارز دیجیتال در کمیسیون اقتصادی دولت مصوب شد

تاریخ دقیق پرداخت حق التدریس معلمان را نمی دانم!

داخلی سازی قطعات صنعتی محور توسعه در چادرملو

واریز آنی سود سهام داران بیمه سامان در جلسه مجمع عمومی

تشکیل اولین مجمع عمومی عادی سالیانه پس از ورود به فرابورس

خرید هفت هزار و 957 عنوان کتاب در سال 97

قوانین زیست محیطی مربوط به نفتکش ها چه می گوید؟

سکه گران شد/ طلا به گرمی 409 هزارتومان رسید

زنگنه: روش های فعلی فروش نفت تایید شد

روند بازگشت دلار آغاز شد/ یورو 13.700 تومان شد

دلار بخریم یا نخریم؟

شرکت های خارجی از فروش سموم به ایران خودداری می کنند

مهم ترین اخبار امروز/ از شکایت انگلیس از ایران به شورای امنیت و درخواست ها برای آزادی نفتکش توقیف شده ی انگلیس تا روند نزولی قیمت مسکن و بازگشت نفتکش توقیف شده ی ایران از بندر جده

پیگیر اعمال قانون مناطق جنگی برای بازنشستگان هستیم

تبدیل شدن طلاق در عراق به یک پدیده

ادامه کاهش قیمت ها در بازار

آخرین وضعیت استفاده و استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال در کشور

ایجاد تمایز در خدمات بانکی با اجرای بانکداری دیجیتال

مشکل تامین سنگ آهن ذوب آهن حل می شود

هزاران خانه خالی بیخ گوش تهران! +عکس

ارز دولتی که با پشتیبانی مافیا دود می شود

ارز دولتی که با پشتیبانی مافیا دود می شود