مطالب مرتبط:
مدیریت شهری می تواند به رفع معضلات زیست محیطی کمک کند
نشست بررسی رفع معضلات تصفیه خانه فاضلاب در شاهدیه یزد
طرح های بازآفرینی شهری یزد براساس اولویت ها باشد
مدیریت پسماند؛ راهی برای درآمد پایدار شهری
معضلی که برای مدیریت شهری اولویت نیست 
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 خرداد 1398 ساعت 20:062019-06-19دانش

استارت آپ ها، یکی از اولویت های رفع معضلات مدیریت پسماند های شهری یزد است


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در جلسه کانون تفکر شهر هوشمند دانشگاه یزد که با حضور حمیدرضا رحیمدل رییس سازمان مدیریت پسماند، دبیر و سایر اعضای کانون تفکر در پردیس آزادی برگزار شد، - " در جلسه کانون تفکر شهر هوشمند دانشگاه یزد که با حضور حمیدرضا رحیمدل، رییس سازمان مدیریت پسماند، دبیر و سایر اعضای کانون تفکر در پردیس آزادی برگزار شد، چالش های حوزه مدیریت پسماند مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در جلسه کانون تفکر شهر هوشمند دانشگاه یزد که با حضور حمیدرضا رحیمدل رییس سازمان مدیریت پسماند، دبیر و سایر اعضای کانون تفکر در پردیس آزادی برگزار شد، چالش های حوزه مدیریت پسماند مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این جلسه امیر جهانگرد، دبیر کانون تفکر شهر هوشمند دانشگاه یزد ، دستور کار جلسه را بررسی مدیریت پسماند اعلام کرد.

جهانگرد ضمن معرفی اجمالی از استارتاپ های فعال در زمینه بازیافت و فروش مجدد پسماند، در توضیح استارت آپ های فعال در زمینه غربالگری پسماند، تصریح کرد: شرکتی دایر در فنلاند با سرمایه 14.

4 میلیون یورو به منظور تسهیل و تسریع فرآیند تفکیک انواع پسماند، سیستم مبتنی بر فناوری رباتیک و Machine Vision ارائه کرده است که به صورت خودکار انواع پسماند خشک را شناسایی کرده و آن ها را از هم جدا می کند.

این سیستم رباتیک که به منظور کاهش هزینه های جداسازی پسماند ها و بالاتر بردن کارایی طراحی شده اند، قابلیت جداسازی قطعات پسماند باارزش از زباله های جامد را با استفاده از بازو های مکانیکی خود دارند.

ازجمله پسماند های قابل جداسازی توسط این ربا تها می توان به انواع فلزات، چو بها، مواد معدنی، پلاستیک ها و مقوا ها اشاره کرد.

شرکت این سیستم های رباتیک را معمولا به شرکت های بازیافت و تفکیک پسماند می فروشد، هرچند در برخی موارد تولیدکنندگان عمده ی پسماند های خشک نیز به منظور کاهش هزینه ی دفع پسماند خود از این سیستم بهره می برند.

وی ادامه داد: شرکتی دیگر در ایالات متحده با سرمایه 6.

8 میلیون دلار به منظور تسهیل تفکیک پسماند های خطرناک و بازیافت کارآمدتر آن، سیستمی برای تفکیک پسماند های شیمیایی خانگی ارائه کرده است.

برای این منظور شرکت پایگاه داده ی جامعی از انواع پسماند های خطرناک خانگی مانند حشره کش ها، مواد شوینده و .

تهیه کرده است.

در کنار این پایگاه داده یک سیستم خواندن RFID طراحی شده است که اپراتور با استفاده از آن میتواند مواد شیمیایی مختلف مانند مواد شوینده، حشره کش ها و .

را در دسته های مختلف قرار دهد و به بازیافت کنندگان امکان تفکیک دقیقتر و سریعتر پسماند های شیمیایی را می دهد.

تاکنون این شرکت در 11 شهر بزرگ ایالات متحده با شهرداری ها همکاری می کند.

مدل درآمدی این شرکت همکاری با شهردار یها برای احداث مراکز تفکیک پسماند های شیمیایی شهری است که بر اساس میزان پسماند تفکیک شده ازشهرداری ها هزینه دریافت میکنند و همچنین فروش پسماند های تفکیک شده به بازیافت کنندگان منبع دیگر درآمدی این شرکت به حساب می آید.

اعتماد؛ اصلی ترین عامل موفقیت استارت آپ های حوزه پسماندبه گفته جهانگرد الگوبرداری از استارت آپ هایی که در هند فعال هستند نسبت به دیگر استارت آپ ها با جامعه ایران هماهنگ ترند.

وی افزود: در صورتیکه سازوکاری تعریف شود تا میزان زباله خانوار در هر ماه ارزیابی شود، به تدریج مردم متوجه اهمیت آن شده و تلاش جهت کاهش مصرف زباله خواهند کرد.

وی اعتماد را از اصلی ترین عوامل موفقیت استارت آپ های حوزه پسماند دانست و افزود: بسیاری از استارت آپ های این حوزه به دلیل عدم وجود اعتماد بین دولت و مردم با شکست روبه رو می شود.

وی پیشنهاد کرد: سازمان مدیریت پسماند به منظور حل مسائلی که نیاز به نوآوری دارد، چالش نوآوری برگزار کند و از عموم مردم در خواست مطرح کردن ایده های خود را در جهت حل مسائل کند.

وی الزامات قانونی را در حل معضل نخاله های ساختمانی بی فایده برشمرد و ایجاد سازوکاری جهت تبدیل نخاله به مواد با ارزش افزوده را راه حل بهتری دانست.

دبیر کانون، ورود کانون به مسئله مدیریت پسماند با هدف ایجاد شهری هوشمند، استفاده از فناوری اطلاعات برای بهینه تر کردن فرآیند تفکیک و جمع آوری زباله، افزایش و گسترش مشارکت مردم و کمک به حل چالش های این حوزه اعلام کرد و افزود: مباحث مربوط به تبدیل پسماند به مواد با ارزش افزوده بایستی زیر نظر کارشناسان تخصصی بررسی شود.

مهدی فلاح، عضو هیئت علمی دانشگاه یزد با اشاره به تجربه موفق برخی کشور های اروپایی در کاهش مصرف پلاستیک، تصریح کرد: فروش کیسه های پلاستیکی و عرضه رایگان کیسه های بادوام در فروشگاه ها سبب میشود که مردم به استفاده از کیسه های غیر پلاستیکی رو آورده و به تدریج در این زمینه فرهنگسازی شود.

علیرضا عابدینی مدیر انجمن شهر هوشمند یزد فرهنگ سازی در زمینه عدم استفاده از بطری های پلاستیکی در سازمان ها و افزایش نرخ پلاستیک را در کاهش مصرف مواد پلاستیکی موثر دانست.

وی تدوین قوانین و الزاماتی برای تخریب ساختمان و نخاله ساختمانی را در کاهش میزان پسماند های ساختمانی بااهمیت برشمرد.

محمد علی عبداللهی نماینده انجمن سواد رسانه ای و اطلاعاتی با ارائه توضیحاتی در مورد ویژگی های فضای مجازی، بر استفاده از ظرفیت فضای مجازی جهت فرهنگ سازی و ایجاد اعتماد برای موفقیت استارت آپ ها تاکید کرد.

ضرورت ایجاد سازوکاری جهت کاهش تولید پسماندحمیدرضا رحیمدل، رییس سازمان پسماند با اعلام این خبر که سازمان پسماند 65 خودرو جمع آوری پسماند و 6 پیمانکار دارد، تصریح کرد: روش هایی که سبب کاهش تولید پسماند میشود، حائز اهمیت است.

به گفته وی در شهر اصفهان سطل زباله هوشمند وجود دارد که توانایی فشرده سازی سه هزار بطری و جمع آوری شیرابه آن را دارد، همچنین به ازای کمک در جمع آوری بطری به شهروندان کارت قرعه کشی اهدا میشود.

وی تصریح کرد: برای جلوگیری از استفاده کیسه های پلاستیکی توسط مردم، ابتدا باید جایگزینی برای آن معرفی شود.

وی تدوین فرآیند شناسایی محتویات داخل خودرو جمع آوری زباله که میتواند شامل انواع پسماند و نخاله ساختمانی باشد را در بهبود مدیریت پسماند اثرگذار دانست.

رییس سازمان پسماند ضمن قدردانی از کانون تفکر شهر هوشمند جهت ورود به مسئله پسماند تصریح کرد: یکسری عوامل در اجرا وجود دارد که سبب تعویق در امور مدیریت پسماند میشود.

رحمیدل زباله دزدی به خصوص پسماند خشک را از معضلات جدید سازمان مدیریت پسماند اعلام کرد که سبب اعتراض شهروندان نیز شده است.

به گفته وی بنا بر دستور دادستانی امکان مقابله با این افراد وجود ندارد و این افراد حتی حاضر به ورود به برنامه های مشارکت با پیمانکار نیز نیستند.

حمیدرضا قمی، رییس کمیسیون شهر هوشمند، طراحی مکانیسمی برای فعال شدن استارت آپ های حوزه مدیریت پسماند را ضروری برشمرد و از کانون خواست تا در انتخاب بهترین نوع استارت آپ که با شرایط یزد همخوان است، یاری رسان باشد.

وی مشارکت دوره گردان زباله در جمع آوری پسماند زیر نظر پیمانکار را بجای مقابله با این قشر ضعیف راه حل مسئله دانست.

مسعود تاج آبی، رییس سازمان فاوا شهرداری ورود به فعالیت های ارگانیکی را در کاهش تولید زباله موثر دانست و افزود: چنین فعالیتی نیاز به جامع نگری در بحث مطالعات دارد.

وی با اشاره به تجربه موفق بعضی کشور ها در ودیعه ای کردن برخی اجناس مانند شیشه، انجام چنین طرح هایی را در کاهش تولید زباله موثر دانست.

وی تبدیل نخاله های ساختمانی به مواد باارزش را از دیگر مسائل مهم در حوزه مدیریت پسماند اعلام کرد.

در این نشست مهدی پارساییان، رییس گروه فاوای استانداری، امیر شریف یزدی، مدیر مرکز پژوهش های خورشیدی شرکت برق منطقه ای یزد، سید محمد حسین متقی نماینده گروه و راحله سادات حسینی کارشناس دبیرخانه کانون های تفکر نیز حضور داشتند.


کلید واژه ها: پسماند - دانشگاه - مدیریت - سازمان مدیریت - برگزار - هوشمند - مواد شوینده - انواع - کاهش هزینه - رباتیک - خبرگزاری - پردیس - آزادی - جهانگرد - شیمیایی - خبرنگار - خطرناک - سرمایه - ایالات متحده - گزارش - طراحی - هزینه - کاهش - فروش - پلاستیک - فنلاند - فناوری - زباله - صورت - یورو

آخرین اخبار سرویس:
سیستم جامع آبیاری هوشمند دانشگاه آزاد یزد به بهره برداری رسید

فضاهای خالی شهر ها به کارخانجات نوآوری تبدیل می شود

پوشش رسانه ای المپیاد ورزشی دانشجویان از شبکه جهان بین

مدیرکل جدید ارتباطات همراه اول منصوب شد

کانون تقریب بین المذاهب الاسلامیه دانشگاه آزاد خواف گشایش یافت

آغاز مدرسه تابستانه چالش های مدیریت ورزشی در تبریز

مدیرکل جدید ارتباطات همراه اول منصوب شد

ماه گرفتگی امشب در افق مشهد

جشن دانش آموختگی در دانشگاه علامه طباطبایی

دانشگاه بوعلی در فهرست دانشگاه های مؤثر دنیا قرار دارد / پذیرش دانشجوی D8 بدون محدودیت

مدیرکل جدید ارتباطات همراه اول منصوب شد

نظارت درستی بر اساس استاندارهای جهانی برای دفع زباله وجود ندارد

فناوری بومی کشت بافت، تکثیر یکی از گرانترین گیاهان جهان را آسان کرد

ویژه برنامه ماه گرفتگی در افلاک نمای دانشگاه فردوسی برگزار می شود

سیستم آموزش عالی کشور نیازمند اصلاح / جذب دانشجو بر اساس نیاز های روز جامعه باشد

ثبت نام دومین دوره معرفت رضوی ویژه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

سرپرست دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی منصوب شد

دانشگاه بوعلی سینا؛ میزبان المپیاد ورزش همگانی دانشجویان پسر دانشگاه های کشور

خدایی: نحوه پذیرش دانشجویان دانشگاه آزاد در اختیار شورای سنجش و پذیرش است/ بررسی مساله چندباره برگزار شدن کنکور

به کارگیری نیروهای دانشگاهی در صنعت؛ شرط رونق تولید/ لمس فعالیت های دانشگاهی در بطن جامعه

راه اندازی استارت آپ در دانشگاه بوعلی؛ گامی در جهت اشتغال دانشجویان

اعزام 13 هزار و 200 دانشجو به عتبات

قوانین آزمون ارشد گروه پزشکی تغییر کرد / ضرورت کسب 25 درصد نمره زبان انگلیسی

انتصاب سرپرست دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

محققان به روشی نوین برای تبدیل کربن دی اکسید به سوخت پاک دست یافتند

اعزام دانشگاهیان به عتبات از 27 تیرماه آغاز می شود / بیش از 90 درصد ثبت نام ها نهایی شده

اپلیکیشن کهکشان قرآنی در دانشگاه آزاد نجف آباد رونمایی شد

تجهیزات ایران ساخت لایه نشانی می شوند

1280 کدرشته محل جدید در دانشگاه های علمی کاربردی تصویب شد

همدان میزبان المپیاد ورزشی دانشجویان پسر دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور

سرپرست دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی منصوب شد

بهبود نسبی در حوزه مدیریتی زنان در دانشگاه ها/ لزوم تغییر کیفی واگذاری مدیریت ها به زنان

دانشجویان خوزستانی مقام دوم مسابقات تنیس روی میز دانشگاه آزاد را کسب کردند

حوزه مدیریتی زنان در دانشگاه ها 5 درصد بهبود نسبی پیدا کرده است

اولین دوره رسانه‎ای «نباء» ویژه دانشجویان دختر سراسر کشور شهریورماه برگزار می شود

اولین دوره رسانه‎ای «نباء» ویژه دانشجویان دختر سراسر کشور برگزار می شود

در حوزه توسعه جایگاه مدیریتی زنان نباید وارد چالش رقابت های جنسیتی شویم

«فرهاد یکه یزداندوست» سرپرست دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی شد

سرپرست دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی منصوب شد

اولین دوره رسانه ای«نباء» ویژه دانشجویان دختر سراسر کشور برگزار می شود

مرحله دوم یازدهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی آغاز شد

سرپرست دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی منصوب شد

نقشه راه همکاری های دوجانبه ایران و کره جنوبی بررسی شد

وزیر علوم تأکید کرد: نگاه مثبت وزارت علوم در جذب اعضای هیأت علمی زن

چهارمین دوره المپیاد ورزش های همگانی دانشجویان دختر 27 تیرماه برگزار می شود

گشایش نخستین مرکز علمی کاربردی گردشگری

مقاله دانشجوی دانشگاه حکیم سبزواری در مجله انجمن شیمی آمریکا منتشر شد

امروز؛ آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد

ربات های فضانورد روی ماه تلسکوپ نصب می کنند

نسبی گرایی فرهنگی؛ ارمغان سفر

قابل سکونت کردن مریخ با یک اینچ هواژل سیلیسی!

ربات های فضانورد روی ماه تلسکوپ نصب می کند

اعضای هیئت علمی از 300 عنوان فرصت مطالعاتی در صنعت برخوردار می شوند

ویژه برنامه ماه گرفتگی در افلاک نمای دانشگاه فردوسی

راهکارهای توسعه مناطق آزاد کاستاریکا کدام اند؟

حمایت حمید سوریان از کدام کاندیدای ریاست کشتی؟

تبدیل کربن دی اکسید به سوخت با کمک طلای سیاه نانو

تدوین نظام موضوعات پایان نامه ها در دانشگاه باقرالعلوم(ع)

دانشجویان کردستانی قهرمان مسابقات تنیس روی میز دانشگاه آزاد شدند

ترجمه قرآن، رشته تخصصی و دانشگاهی شود

چهارمین گردهمایی مدیران روابط عمومی جهاد دانشگاهی 27 تیرماه برگزار می شود

سی و ششمین نشست اتحادیه دفتر تحکیم وحدت امروز 25 تیر در تبریز برگزار می شود

دانشجویان مستعد تحصیلی دانشگاه های کرمانشاه حمایت می شوند

رییس جدید دانشگاه خواجه نصیر امروز 25 تیر معرفی می شود / گزینه های پیشنهادی چه کسانی هستند؟

رییس جدید دانشگاه خواجه نصیر امروز 25 تیرماه معرفی می شود / گزینه های پیشنهادی چه کسانی هستند؟

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل(مدیریت یا حسابداری) در تهران

25 تیر آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد

همایش «قرآن پژوهی» در اردبیل برگزار شد

معرفی طرح های پذیرفته شده در فراخوان رستار

کاربرد پژوهش های نوآورانه از مهمترین شاخص های رتبه بندی های جهانی است

ماه گرفتگی در بامداد 26 تیر

جزییات اولین همایش بین المللی رئولوژی ایران اعلام شد

داوطلبان دامغانی کنکور 98 اعتراض خود را با سازمان سنجش مکاتبه کنند

5 رشته جدید به رشته های دانشگاه علم و فرهنگ اضافه شد

امضا قراداد پژوهشی بین موزه ملی علوم و دانشگاه حکیم سبزواری

اخبار جذب هیات علمی در وزارت بهداشت

نخستین همایش بین المللی رئولوژی ایران

دانش آموخته دانشگاه گیلان جایزه پروفسور حسابی را از آن خود کرد

5 رشته جدید به رشته های دانشگاه علم و فرهنگ اضافه شد

بیش از 160 هزار نفر در آزمون ارشد پذیرفته می شوند/انتخاب رشته 45 درصد مجازین

گذر فرهنگی؛ عنصری پویا در شهر

دانشجویان مستعد تحصیلی دانشگاه های لرستان مورد حمایت قرار می گیرند

اعلام جذب 800 هیأت علمی در فراخوان شهریور 98

آخرین فرصت انتخاب رشته کنکور ارشد 98

انتشار اطلاعات پایان نامه های محرمانه با موافقت کارفرما امکان پذیر است

فرید براتی:پایان فعالیت 4 مرکز جامع علمی وکاربردی در استان چهارمحال وبختیاری

رونمایی از نرم افزار کهکشان قرآنی

امشب آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد/ 206 هزار نفر اقدام به انتخاب رشته کردند

صفر تا صد انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98/ امشب آخرین مهلت انتخاب رشته در کنکور

روایت یک جنایت! / پنجمین شماره نشریه دانشجویی «دیدار» منتشر شد

فاصله گرفتن صنعت با دانشگاه به دلیل ناآگاهی صنایع از توانمندی دانشگاه هاست

مدرسه توسعه دهنده ICAN رونمایی شد

مهر و موم دو عطاری متخلف

رو نمایی از نرم افزار کهکشان قرآنی

گذر فرهنگی؛ عضوی زنده در شهر

اعطای تسهیلات رفاهی به بیش از 2 هزار دانشجوی کاشانی

«خاکی صدیق» معاون آموزشی وزارت علوم شد

انتشار اطلاعات پایان نامه های محرمانه با موافقت کارفرما امکانپذیر است

بیش از 100 نفر از دانشجویان خراسان رضوی در اردوی جهادی روداب شرکت می کنند

تصاویر/ اولین جلسه هیأت امنای پژوهشکده بین المللی عروه الوثقی

استارت آپ ها، یکی از اولویت های رفع معضلات مدیریت پسماند های شهری یزد است

استارت آپ ها، یکی از اولویت های رفع معضلات مدیریت پسماند های شهری یزد است