مطالب مرتبط:
4 عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در فهرست سرآمدان علمی کشور
پذیرش مقاله عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد خرم آباد در ژورنال اپتیک آمریکا
آقازاده های خیرین جذب هیأت علمی دانشگاه آزاد نشوند
پذیرش مقاله عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد خرم آباد در ژورنال اپتیک آمریکا
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ساوه به سرپرستی کمیته همگانی فدراسیون تنیس روی میز منصوب شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 خرداد 1398 ساعت 16:502019-06-19دانش

دانشگاه آزاد در گام دوم به تربیت قوه عاقله کشور توجه کند/الزام جذب سالانه هزار عضو هیأت علمی


رییس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر جذب اساتید جوان، از جذب سالانه هزار عضو هیأت علمی در این دانشگاه خبر داد و گفت: دانشگاه آزاد در گام دوم باید به تربیت قوه عاقله کشور توجه کند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی در پنجمین جلسه شورای دانشگاه که امروز به میزبانی واحد شیراز برگزار شد، گفت: این دانشگاه همزمان با گام دوم انقلاب اسلامی، گام دوم خود را برداشته است.

همانطور که در گام اول این دانشگاه، توسعه کمی مدنظر بود و سرمایه خوبی نیز فراهم شد، در گام دوم نیز الزاماتی مدنظر دارد و در گام دوم به تربیت قوه عاقله کشور و هویت فرهنگی که لازمه آن تحول و صیرورت درونی است، باید توجه ویژه داشت.

وی با تأکید بر لزوم توجه دانشگاه به موضوعات فرهنگی و فضای مجازی، گفت: مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند مسئله اصلی این است که فضای مجازی یک مرحله تمدنی جدید را ایجاد می کند.

مثل انقلاب صنعتی که یک بحثی در بحث های تمدنی غرب شد و نشانه های این حرکت هم الان پیدا شده است.

شاید هویت انقلاب و جامعه دستخوش تغییر شود.

معنای آنها این است که تمام حوزه های ما را تحت تأثیر قرار دهند.

اخلاق، فرهنگ و اقتصاد تحت تأثیر قرار می گیرد.

ما باید برای صیانت از خود و ارزش های خود کار کنیم.

حاکمیت باید روی این موضوع متمرکز شود.

طهرانچی با تاکید بر اینکه با توجه به اهمیت این موضوع، نقش دانشگاه در فضای مجازی دنباله روی نیست و باید نقش راهبردی داشته باشد، خاطرنشان کرد: دانشگاه در غرب صیرورت داشته، به گونه ای که دانشگاه کلاسیک در نیمه قرن بیستم تبدیل به دانشگاه اجتماعی شد و اکنون دانشگاه نسل جدید می خواهد با امپراطورهای اقتصادی، فضای مجازی و کنشگران جدید، وارد عرصه جدید خود شود.

وی با طرح این پرسش که چرا از عنوان گام دوم استفاده می کنیم؟ گفت: گام دوم در دانشگاه آزاد اسلامی الزاماتی دارد که باید با توجه به آن، وارد این عرصه شویم.

یکی از این موضوعات، دسترسی گسترده به آموزش عالی همراه با فناوری اطلاعات است که این موضوع توان فناوری را برای مردم ایجاد می کند و این موضوع، لزوم هوشیاری را می طلبد تا غربی ها از آن بهره برداری نکنند، بنابراین اگر 10 سال پیش تشکیل معاونت علوم انسانی ضرورت داشت، اکنون وجود و نقش این معاونت بسیار حیاتی است و باید به آن توجه داشته باشیم.

اقتصاد دانشگاه باید مبتنی بر دانش باشد عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: دلیل اینکه در این جلسات از تحول سخن می گوییم، این است که تحول در دانشگاه آزاد اسلامی در فضای جدید یک الزام است و ما در طرح آمایش به دنبال اقتصاد آموزش عالی هستیم، چرا که همانطور که آیت الله دژکام در ابتدای این جلسه اشاره کردند، دانشگاه قرار نیست کارهایی انجام دهد که مردم عادی انجام می دهند، بلکه اقتصاد دانشگاه باید مبتنی بر دانش بوده و دانشگاه در این مسیر پیشرو باشد.

طهرانچی تأکید کرد: با توجه به اهمیت این موضوع، طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی به گونه ای تدوین شده که اقتصاد آموزش عالی، اقتصاد مقاومتی، اقتصاد کارآفرین، اقتصاد مولد و دانش بنیان مورد توجه است، چرا که مقام معظم رهبری در سخنرانی 14 خرداد فرمودند دشمن به اقتصاد ما حمله کرده است ، بنابراین ما در دانشگاه آزاد اسلامی تصمیم گرفته ایم که مقوّم اقتصاد کشور باشیم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت جمعیت آموزش عالی در کشور، گفت: با توجه به سیاست های برخی مدیران آموزش عالی کشور، جمعیت دانشجویی در حال کاهش است، چرا که این مدیران معتقد بودند که عدم اشتغال فارغ التحصیلان بالاست و باید از تولید آنها جلوگیری شود.

این در حالی است که ما معتقدیم باید روش ها را تغییر داد و اصلاح کرد.

وی افزود: 68 درصد از کل جمعیت آموزش عالی کشور در مقطع کارشناسی و 22 درصد دانشجوی مقطع کاردانی هستند که سهم دانشگاه آزاد اسلامی از کل دانشجویان 50 درصد در مقطع کارشناسی و 16 درصد در مقطع کاردانی است.

طهرانچی با بیان اینکه 37 درصد کل دانشجویان کشور در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می کنند، اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی سالانه حدود 105 هزار ورودی کارشناسی ارشد و 30 هزار ورودی کاردانی دارد که برای آن باید طرح ویژه تربیتی و تربیت مهارت محور در دستور کار داشته باشد.

اگر سهم واحدها در منطقه خود کمتر از این عدد باشد، جای تأمل دارد و مدیران واحدها باید برای حل آن تدبیری بیندیشند.

دانشگاه آزاد اسلامی به منظور ایجاد تحول و نشاط علمی هیأت علمی جوان جذب می کند رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به وضعیت هرم هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: این دانشگاه 24 هزار عضو هیأت علمی دارد که از این تعداد، 11 هزار نفر مربی هستند.

اکنون جذب سالانه هزار عضو هیأت علمی در دستورکار دانشگاه آزاد اسلامی است.

این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است، به طوری که دکتر ولایتی شخصاً گزارش هیأت جذب استان ها را از دکتر رنجبر پیگیری می کند.

در برنامه ریزی هایمان در نظر گرفته ایم که به منظور ایجاد تحول و نشاط علمی در دانشگاه، هیأت علمی جوان جذب کنیم و نیروهای جوان در کنار اعضای هیأت علمی باتجربه قرار بگیرند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه همچنان از جذب هزار عضو هیأت علمی جدید فاصله داریم، تصریح کرد: دکتر ولایتی تأکید دارد که تا پیش از آغاز سال تحصیلی جدید (مهرماه) این تعداد تکمیل شود.

هیأت رییسه دانشگاه آزاد هماهنگ ترین و همراه ترین مجموعه با هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه است وی با بیان اینکه امانت دانشگاه آزاد اسلامی از سوی مقام معظم رهبری به دکتر ولایتی سپرده شده است، گفت: باید با تمام وجود در جهت تحقق خواسته های رهبر معظم انقلاب و دکتر ولایتی که این امانت را پذیرفته، حرکت کنیم؛ بنابراین هیأت رییسه دانشگاه آزاد اسلامی هماهنگ ترین و همراه ترین مجموعه با هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه است، چرا که ما خود را سرباز ولایت می دانیم و با تمام وجود در خدمت کسی که از ولایت مأموریت می گیرد، هستیم.

حمایت کامل هیأت امنا را داریم و وظیفه خود می دانیم خواسته های هیأت امنا و دکتر ولایتی را اجرایی کنیم.

ارزیابی مدیران استانی بر اساس انجام سیاست های ابلاغی است طهرانچی با اشاره به اجرای طرح بازمهندسی کشاوری در دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار کرد: ارزیابی مدیران استانی بر اساس انجام سیاست های ابلاغی است که یکی از این سیاست ها، بحث آمایش و تعالی علوم انسانی و اجرای طرح بازمهندسی کشاورزی است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: آموزش کشاورزی در کشور ما به بن بست رسیده است؛ حضور 1600 عضو هیأت علمی در کنار 7 هزار دانشجوی این رشته، گواه این موضوع است که آینده کشور در زمینه متخصص کشاورزی مورد تهدید است.

به این دلیل دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال بازمهندسی کشاورزی است که بر اساس آن، دانشجویان دو سال در کلاس های تئوری، آموزش های تخصصی را پشت سر گذاشته و دو سال در مزرعه آموزش عملی ببینند.

بر این اساس، مزرعه های دانشگاه آزاد اسلامی دیگر صرفاً تولیدی نخواهد بود.

برای تحقق این موضوع، همه توان علمی، فناوری و حمایت های صندوق پژوهش و فناوری را پشتوانه طرح بازمهندسی آموزشی، پژوهشی و فناوری رشته های کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی، قرار داده ایم.

وی افزود: علاوه بر حوزه علوم مهندسی، در آموزش فنی و مهندسی و علوم پزشکی نیز چنین طرح هایی را در دستور کار داریم تا کیفیت و کارآمدی این علوم را نیز افزایش دهیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به وضعیت علوم پزشکی در استان فارس، گفت: بیمارستان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون نیاز به حمایت دارد که این موضوع همت مسئولان و خیِران استانی را می طلبد که این بیمارستان را مورد توجه قرار داده و آن را احیا کنند.

واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید بسترساز اقتصاد دانش بنیان شهرها باشند طهرانچی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی در اکثر شهرستان های استان فارس حضور دارد و واحدهای این دانشگاه باید بتوانند بسترساز اقتصاد دانش بنیان شهرها باشند.

به همین منظور وضعیت بخش های مختلف استان را تحلیل و نقاط ضعف و قوت آنها را شناسایی کرده ایم تا برای توسعه هوشمند استان فارس برنامه ریزی کنیم که البته برای تحقق این موضوع نیازمند کمک استان هستیم.

نرم افزار طرح پایش و نظام موضوعات از هفته آینده به صورت کامل عملیاتی می شود رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اجرای طرح پایش در این دانشگاه، تصریح کرد: سامانه پژوهش یار دانشگاه آزاد اسلامی، این امکان را می دهد که دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در یک نظام، موضوع پایان نامه و رساله خود را انتخاب کنند.

کل فرآیند ثبت تا دفاع در این سامانه قابل نظارت خواهد بود.

از هفته آینده نیز نرم افزار طرح پایش و نظام موضوعات به صورت کامل عملیاتی خواهد شد و از مهرماه 98 هیچ دانشجویی پایان نامه بی هدف نخواهد داشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: تاکنون 15 هزار موضوع پژوهشی احصاء و در سامانه پایش بارگذاری شده که تلاش دارد حل مسائل ملی و منطقه ای را دنبال کند.

وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری درخصوص اهمیت حوزه پژوهش در دانشگاه ها می فرمایند مسئله تعداد دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی خوشبختانه در این چند سال اخیر افزایش چشمگیری پیدا کرده و این یک مزیّت بسیار فوق العاده ای است، منتها باید برنامه ریزی صحیحی نسبت به خروجی این پدیده مهم انجام بگیرد.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: با توجه به اهمیت این موضوع، تاکنون بیش از 15 هزار چالش ملی شناسایی و نظام موضوعات آن احصاء و در سامانه پایش بارگذاری شده که اساتید دانشگاه آزاد اسلامی تا شهریورماه باید در حوزه های مربوطه اعلام آمادگی کنند.

این برنامه جدی ما در حوزه پژوهش است تا بتوانیم رهنمودهای مقام معظم رهبری را محقق کنیم.

طهرانچی با اشاره به اهمیت موضوعات فرهنگی و اعتقادی در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: برای هنجارشکنی و قانون شکنی در دانشگاه، یک هجمه مهندسی شده بر اساس نماد حجاب ایجاد شد و 66 هزار کانال در فضای مجازی برای ترویج استایل دانشجویی در حرکتی برنامه ریزی شده به وجود آمد که این موضوع نشان می دهد نباید نسبت به مهندسی دشمن در موضوعات فرهنگی غفلت داشت.

وی در پایان با اشاره به ابلاغ دستورالعمل آراستگی و شئون رفتاری و فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار کرد: برای اجرایی شدن این دستورالعمل باید در همه واحدها کارگروه ویژه ای ایجاد شود و رؤسای استان ها به عنوان مسئولان مقابله با هجمه های فرهنگی دشمنان در جلسات این کارگروه در واحدهای استانی حضور داشته و گزارش های آن را به سازمان مرکزی ارسال کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه آزاد - دانشگاه آزاد اسلامی - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - فضای مجازی - رییس دانشگاه آزاد - اسلامی - آزاد - مجازی - اقتصاد - جدید - فرهنگ - تربیت - مقام معظم رهبری - فناوری اطلاعات - کشور - فناوری - فرهنگی - علوم انسانی - علمی - هویت - اطلاعات - اجتماعی - سرمایه - برگزار - کلاسیک - جامعه - اهمیت - گزارش - شیراز

آخرین اخبار سرویس:
امروز؛ آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد

از ثبت 52 ژن جدید در بانک داده های ژنتیکی جهان تا فاسد شدن نمونه های تحقیقاتی

استخدام حسابدار تمام وقت با مدرک مرتبط در تهران

فراهم نبودن بسترهای لازم برای رفتن به سمت پایان نامه های چندرسانه ای

تعداد ورودی های دانشگاه پیام نور در استان مرکزی روبه کاهش است

غزال فضایی را ببینید+تصاویر

اولین جلسه ستاد مهندسی فرهنگی به ریاست جهانگیری

استخدام مدرس (روانشناسی، مشاوره یا علوم تربیتی ) در اصفهان

استخدام مربی با تجربه کاری مهد کودک در همدان

استخدام نیروی علوم آزمایشگاهی در تهران

استاد دانشگاه شیراز در تالیف کتاب مرجع بین المللی مشارکت کرد

توضیحات معاون وزیر علوم درباره انتشار اطلاعات پایان نامه های محرمانه

کنگره پژوهشی سالانه دانشجویی شهریورماه در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه برگزار می شود

خوابگاه جدید دانشگاه علوم پزشکی تبریز در 9 بلوک احداث می شود

رصد خسوف در بزرگ ترین رصدخانه فعال کشور

خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم شد

افزایش رشته های دانشگاه سمنان 

تقویت رابطه دانشگاه تهران با دانشگاههای فرانسوی

کاشت فلفل در فضا غذای مریخ نوردان را تامین خواهد کرد

استخدام مدرس با مدرک لیسانس یا فوق لیسانس علوم تجربی – کرج

پایان جشنواره فرهنگی دانشجو معلمان کشور در شیراز

آمار دقیق تعداد انتشارات علمی ایرانیان در جهان برای اولین بار ارائه می شود

تولید هدفمند گیاهان دارویی درآمد های غیر شهریه ای دانشگاه آزاد را افزایش می دهد

دکتر خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم شد

ابرخازن های ذخیره انرژی در کشور بومی سازی شد

تصاویر/ جشن ازدواج دانشجو‎ی در دانشگاه کردستان

لزوم تداوم رشد پرشتاب علمی در کشور سرانه ورزشی سه برابری در دانشگاه آزاد استان

وظیفه عمده دانشگاه فنی و حرفه ای برعهده مدرسان حق التدریسی است

تولید محصولات زیستی به کاهش ارزبری در کشور کمک می کند

مراسم جشن ازدواج دانشجو‎یان در دانشگاه کردستان + تصاویر

خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم شد

دانشجویان علوم پزشکی کردستان در مسابقات تنیس روی میز منطقه غرب کشور مقام اول را کسب کردند

دانشگاه های صنعتی امیرکبیر و کردستان عراق تفاهم نامه همکاری امضاکردند

دانشگاه های صنعتی امیرکبیر و کردستان عراق تفاهم نامه همکاری امضاء کردند

غرب به دنبال تحمیل ارزش های آمریکا به جهان است

برگزاری جلسه هیأت امنای پژوهشکده عروه الوثقی

وعده طهرانچی درباره ایمن سازی مسیر تردد دانشجویان علوم و تحقیقات

انتصاب معاون آموزشی وزارت علوم

منافع آموزش عالی مهم تر از منافع فردی است/به دانشگاه برمی گردم

راهکاری برای حل بحران پلاستیک های غیرقابل بازیافت در جهان

مصوبه جدید درباره تابعیت فرزندان مادران ایرانی

معما های ماده تاریک با پژوهش جدید محققان حل می شود

پروژه علمی «جایگاه کرامت انسان در استنباط» اجرا می شود

«علی خاکی صدیق» معاون آموزشی وزارت علوم شد

تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه های علوم پزشکی افزایش خواهند یافت

ریاست شورای عالی خانه هنرمندان ایران به ایرج راد رسید

درد بر روی حافظه چه تاثیری دارد؟

پرورش فلفل در فضا؛ خلاقیت جدید ناسا + تصاویر

تولید هدفمند داروهای گیاهی در دانشگاه آزاد

مشکلات شهرک شهید مدنی با همکاری شهرداری منطقه 7 تبریز برطرف می شود

افتتاح مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم فناوری دردانشگاه بیرجند

حاتمی، جوان ترین دانشیار کشور شد

مسیر تردد دانشجویان علوم تحقیقات ایمن می شود

کشتی ایرانی توقیف شده در کویت آزاد شد

همکاری دانشگاه های امیرکبیر و زاخو کردستان عراق

کنفرانس بین المللی گردشگری در دانشگاه محقق اردبیلی

شناسایی 8 مشکل کلیدی شهرهای کشور

نهایی شدن راه اندازی مرکز پسران دانشگاه فرهنگیان

برگزاری کنفرانس بین المللی گردشگری در دانشگاه محقق اردبیلی

زمان توزیع کارت ورود به جلسه المپیاد علمی دانشجویی کشور مشخص شد

«پکر های متورم شونده درون چاهی» بومی سازی شد

افتتاح خط تولید آزمایشی پژو 301

زمان ثبت نام دوره کاردانی و کارشناسی دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان شرقی اعلام شد

تولید هدفمند داروهای گیاهی در دانشگاه آزاد

تبدیل دانش به اشغالزایی با حمایت از دانشجویان صورت می پذیرد / 6 مقام برتر تیم MRL دانشگاه آزاد قزوین در مسابقات ربوکاپ

کانون تقریب بین المذاهب الاسلامیه دانشگاه آزاد خواف افتتاح شد

عزم جدی برای برخورد با تقلب های علمی

دانشگاه زنجان به عضویت مجمع فائو درآمد

میرازخانی های زیادی در گمنامی زندگی می کنند

عزم جدی برای مقابله با تقلب های علمی

چهارمحال و بختیاری؛ میزبان پنجمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی

جشن ازدواج 122 زوج دانشجو در دانشگاه کردستان برگزار شد

موزه دانشگاه فردوسی مشهد در فهرست موزه های میراث فرهنگی قرار گرفت

مدرسه تابستانی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان در دانشگاه علامه آغاز به کار کرد

تشکیل کلاس درس 30 سال پیش به یاد دیروز

همایش حجاب و عفاف در دانشگاه علامه طباطبایی خرم آباد

آزادی 13 زندانی جرائم غیرعمد در جهرم

آزادی 13زندانی جرائم غیرعمد در جهرم

دانشگاه فرهنگیان 44 هزار دانشجومعلم جذب میکند +جزییات

گاندو؛ فیلمی آتش به اختیار در حوزه جوانگرایی

کم سوادی، فقر و اعتیاد؛ مثلث تضییع حقوق کودکان

تبریک ­موفقیت دانشجویان در بازی های یونیورسیاد

جهادگران دانشگاه آزاد الیگودرز به مناطق سیل زده شهرستان اعزام شدند

جزییات فراخوان جذب هیئت علمی

رصد ماه گرفتگی در بزرگترین رصدخانه کشور

دانشگاه بیرجند به مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری پیوست

ایمن سازی مسیر تردد دانشجویان علوم تحقیقات از هفته آینده اجرایی می شود

اعزام جهادگران گلستانی برای بازسازی مناطق سیل زده از شهریور شتاب بیشتر می گیرد

شناسایی 8 مشکل کلیدی شهرهای کشور

علیرضا منظری توکلی، نماینده روسای استانی دانشگاه آزاد در هیئت رییسه شد

چهارمین نشست تخصصی «شب های فناوری» برگزار می شود

پذیرفته شدگان نهایی دکتری عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران معرفی شدند

لرستانی: اگر می خواهند گزینه خودشان رییس کشتی شود، اعلام کنند

بحران انباشت زباله در هند

مورسیا، بهترین نژاد بز پرورشی

دانشگاه پیام نور برای هیچ موسسه آموزشی مجوز فعالیت صادر نکرده است

ماده تاریک سبک تر و فرارتر از تصور ماست

کارت آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی 98 منتشر شد

مشکلات دانشگاه محقق اردبیلی را در سطح وزارتخانه پیگیری می کنیم

انتخاب رشته بیش از 180 هزار داوطلب آزمون ارشد/ فردا آخرین مهلت

دانشگاه آزاد در گام دوم به تربیت قوه عاقله کشور توجه کند/الزام جذب سالانه هزار عضو هیأت علمی

دانشگاه آزاد در گام دوم به تربیت قوه عاقله کشور توجه کند/الزام جذب سالانه هزار عضو هیأت علمی