مطالب مرتبط:
پولشویی و فرار مالیاتی با اجاره حساب بانکی/ وال استریت بدترین شب کریسمس تاریخ خود را ثبت کرد/ سقوط سنگین بهای نفت خام/ گردش تجاری 5 تریلیون دلاری «جاده ابریشم»
جاده ابریشم نمودی از وحدت فرهنگی است
وزیر ارشاد: جاده ابریشم را باید دوباره فرهنگی کنیم
‎ درتازه ترین رویداد فرهنگی روناک جاده ابریشم را درمی نوردد
وزیر ارشاد: جاده ابریشم را باید دوباره فرهنگی کنیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 خرداد 1398 ساعت 16:412019-06-18سياسي

جاده ابریشم، فرهنگی ترین جاده بازرگانی تاریخ


ایرنا - شاید تصور ذهنی جاده ابریشم، راه های تجارتی کاروان رویی که از سده های دوم قبل از میلاد وجود داشت و به صدور محصولاتی همچون ابریشم ختم نمی شد بلکه محل مبادله فرهنگ، - اندیشه و هنر ایران پهناور و متمدن و چین باستان و هند بود، هیجان انگیز باشد.

بی گمان، در طول تاریخ جاده بازرگانی مهم تر از جاده ابریشم سراغ نداریم، جاده ای که علاوه بر گذرگاهی اقتصادی، شاهراه و شاهکار ملت ها در تعاملات فرهنگ و هنر بود و باعث همزیستی مسالمت آمیز و دوستی و صلح آنها با یکدیگر می شد و یکی از نشانه های باقی مانده آن در تمام شهرهای این مسیر از چین، هند گرفته تا تانزانیا شعرهای فارسی حک شده بر روی بناها و مقبره ها است.

در همین راستا با توجه به اینکه در هفته فرهنگی ترکمنستان (25 تا 29 خرداد 98) هستیم، نشستی با عنوان جاده ابریشم از آغاز تاکنون با حضور پژوهشگران ایران و ترکمنستان در خانه هنرمندان تهران برگزار شد که البته قرار بود وزیر فرهنگ ترکمنستان نیز شرکت کند که به دلایلی نتوانست در این نشست حاضر باشد.

فرهنگ ظرفیت اعتماد سازی و جهان شمولی دارد رییس مرکز مطالعات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این نشست گفت: باید بدانیم چه درس هایی می توان از تجربه تاریخی جاده ابریشم آموخت؟ محمد علی ربانی با بیان اینکه مبنای اساسی تعاملات بین جوامع ایجاد صورت های مثبت ذهنی است، افزود: صورت های ذهنی منفی یکی از چالش های اساسی امروز ملل است در حالی که تجربه تاریخی می گوید اعتماد پایه تعاملات بوده و حس امنیت ازهمزیستی و میل به ثبات و استمرار آن از طریق توسعه تعاملات اجتماعی اقتصادی و به ویژه فرهنگی شکل گرفته است.

ربانی گفت: آنچه امروز از جاده ابریشم باقی مانده بخش تعاملات فرهنگی است که در قالب نمادها، معماری ها و ارزش های فرهنگی است لذا زبان دیپلماسی در جاده ابریشم فرهنگی بود و در واقع این فرهنگ بود که عرصه سیاست و اقتصاد را در جاده ابریشم به یکدیگر وصل می کرد.

وی با تاکید بر این نکته که فرهنگ قابلیت تطبیق پذیری نسبت به حوزه اقتصاد و سیاست دارد، اظهار داشت: فرهنگ ظرفیت بالایی برای انگاره سازی و ذهنیت سازی دارد و همچنین ظرفیت اعتماد سازی و جهان شمولی دارد که مورد اقبال جوامع مختلف است.

رییس مرکز مطالعات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: تعاملات گفت و گو محوری و ارتباطات بی واسطه از جمله تعاملات جاده ابریشم بود، وقتی فردی انگیزه تجاری داشت مجبور بود اول زبان آن منطقه در جاده ابریشم را بیاموزد و خود را با آن فرهنگ تطبیق دهد به همین دلیل آموزش و انتقال مفاهیم فرهنگی به وفور در جاده ابریشم اتفاق می افتاد.

وی با اشاره به اینکه در جاده ابریشم تعامل فرهنگی بسیار سریع تر از حوزه تجارت و سیاست رخ می داد، گفت: یکی از موانع اصلی ارتباطات انسانی در دنیای امروز، نقش واسطه گری رسانه هاست که ملت ها را از ارتباط مستقیم و گفت و گو باز داشته است.

ربانی ملت محوری تعاملات در جاده ابریشم را نیز مورد اشاره قرار داد و افزود: طبیعی است که این ارتباطات راحتتر بود زیرا دولتها و سازوکار تشریفاتی آن نبود و مناسبات دوام و عمق بیشتری داشت.

رییس مرکز مطالعات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی سفر را نکته بعدی تعاملات در جاده ابریشم ذکر و اضافه کرد: سفر، خروج از خود، جغرافیا و فرهنگ خود و رفتن و نگاه به دیگری است.

ربانی با بیان اینکه نوعی مطالعه بیافرهنگی را در سفرنامه ها شاهدیم که نشان از اوج بالندگی و تمدنی یک ملت دارد، تصریح کرد: سفر در فضای صلح و آرامش اتفاق می افتد نه در فضای جنگ، و این تفاوت مهاجرت که از روی الزام انجام می شود با سفر است.

وی یادآور شد که در گذشته از دروازه فرهنگ به توسعه مناسبات تجاری و سیاست می رسیدیم، به همین دلیل نیاز امروز بازگشت به رویکرد گذشته است.

ایران آماده آموزش مرمت کاران تاریخی ترکمنستان رایزن فرهنگی کشورمان در عشق آباد با اشاره به برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران اظهار کرد: از بدو آغاز روابط دو کشور، همواره دوستی و علاقه مندی میان دولت ها و مردم رو به افزایش بوده است و امیدوارم در آینده شاهد گسترش این روابط در تمامی زمینه های فرهنگی باشیم.

رضا خانیان در ادامه از آمادگی استادان مرمت کار ایرانی برای آموزش و مرمت آثار تاریخی در ترکمنستا ن خبر داد و بر مرمت و احیای آثار تاریخی ترکمنستان، تاکید کرد.

وی در نشست علمی جاده ابریشم از آغاز تاکنون که در خانه هنرمندان تهران برگزار شد، افزود: هیچ کشوری به اندازه ترکمنستان به سنت ها و حفظ آن توجه ندارد و این ویژگی آنها، شگفت انگیز است.

وقتی برای نخستین بار به این کشور سفر می کنید، این موضوع برایتان بسیار ملموس است.

وی با بیان اینکه قربانقلی بردی محمداف رییس جمهور ترکمنستان بر احیای جاده ابریشم تاکید بسیار دارد، اظهار داشت: این توجه باید با منافع ایران و ترکمنستان تطبیق پیدا کند.

ما به دنبال این نیستیم که آن تاریخ گذشته فقط احیا شود بلکه می خواهیم تاریخ درخشان گذشته برای دو ملت مفید باشد.

رایزن فرهنگی ایران در عشق آباد افزود: روز گذشته دو کتاب رییس جمهوری ترکمنستان درباره جاده ابریشم در کتابخانه ملی رونمایی شد و امیدواریم این رویداد، آغاز احیای جاده ابریشم قرار گیرد.

رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان با اشاره به روابط خوب تهران و عشق آباد اظهار داشت: مذاکرات اتصال خط راه آهن قزاقستان، ترکمنستان و اینچه برون در جریان است.

بازسازی کاروانسراهای جاده ابریشم در ترکمنستان غلام الله یاخچی مرادف مدیر بخش انستیتوی تاریخ و باستان شناسی آکادمی علوم ترکمنستان با اشاره به اشتراکات عمیق بین ایران و ترکمنستان از گذشته های دور گفت: ما در کاوش های تاریخی در جاده ابریشم به زیورآلات نقره ای و فلزی، موزاییک و ظروفی رسیدیم که در ایران ساخته می شه است.

وی افزود: همچنین در مسیر جاده ابریشم در ترکمنستان نام شهرها برگرفته از نام هایی است که در قرون وسطی در خراسان وجود داشت.

مرادف اظهار داشت: جاده ابریشم مسیر تجاری دوستی و برادری بوده است و شهرهای در مسیر جاده ابریشم شهرهای مهم در روابط ملت ها بوده است.

وی با بیان اینکه اکثر کاروان سراها در مسیر جاده ابریشم در قرن 13 و پیشرفته ترین آنها در قرون 15 و 16 ساخته شده است، گفت: اکثر کاروان سراها در مسیر آب رو بوده است و ما اکنون در حال بازسازی این مناطق تاریخی همچون کاروانسراها و مقبره های پادشاهان در این مسیر هستیم.

پیشنهاد ثبت پرونده های مشترک میراث ناملموس در یونسکو مرتضی رضوانفر عضو هیأت علمی پژوهشکده میراث فرهنگی نیز گفت: با توجه به اینکه برای ثبت سالانه میراث ناملموس در یونسکو محدودیت وجود دارد، ایران و ترکمنستان می توانند پرونده های مشترک متعددی را برای ثبت به یونسکو ارسال کنند چرا که پرونده مشترک محدودیت ندارد.

وی با اشاره به راه زمینی و راه دریایی جاده ابریشم گفت: ایران و ترکمنستان، قلبِ راه جاده ابریشم بودند.

وقتی راه زمینی پرخطر شد، راه دریایی جاده ابریشم شکل گرفت.

تعاملات علمی دو کشور را توسعه دهیم محمداف گلدی مراد، مدیر بخش منابع تاریخ ترکمن آکادمی علوم ترکمنستان نیز از دیگران سخنرانان این نشست بود که اظهار داشت: اشتراکات دو ملت مربوط به قرن ها قبل است و ما اکنون خواستار گسترش روابط علمی بین دو کشور هستیم که برگزاری سمپوزیوم و کنفرانس های بین دو کشوربسترساز توسعه این ارتباطات است.

در این نشست محمد علی کیانی مدیر کل همکاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور و شماری از میهمانان داخلی و خارجی هم حضور داشتند.

هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران هفته فرهنگی ترکمنستان در تهران روزهای 26 تا 28 خرداد سالجاری برگزار و عصر امروز با آیین اختتامیه به کار خود پایان خواهد داد.

در این رویداد فرهنگی کاروان 42 نفره هنرمندان ترکمن در رشته های مختلف فرهنگی و هنری به ارائه آثار پرداختند.

هفته فرهنگی ترکمنستان، با همکاری محمد علی کیانی مدیر کل همکاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سفارت ترکمنستان در تهران نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای تجسمی برگزارشد.

افزون بر ملاقات های شاه مراداف با رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی از کتاب های رییس جمهور کشور ترکمنستان با موضوع جاده ابریشم درکتابخانه ملی ایران رونمایی بعمل آمد.

به این مناسبت همچنین از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، نمایشگاه اسناد و نسخ خطی دوره سلجوقیان به مدت 3 روز در محل کتابخانه ملی برپا خواهد بود.

طبق هماهنگی های انجام شده گروه موسیقی و اجرای حرکات آیینی مردم ترکمنستان سه شنبه شب ساعت 19 در محوطه برج میلاد تهران به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

دیداروگفت وگوی وزیر فرهنگ ترکمنستان با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وهمچنین کنفرانس مطبوعاتی وزرای فرهنگ دو کشور و ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات، اجرای موسیقی سنتی ترکمنی، اجرای حرکات آیینی، و بازدید هنرمندان از ایران مال از دیگر برنامه ها برای برگزاری این هفته فرهنگی بود برگزاری کارگاه هنری و نشست تخصصی با هنرمندان و کارشناسان فرهنگی کشورمان، نمایش فیلم های مستند و داستانی و همچنین اجرای موسیقی از جمله برنامه های این هفته فرهنگی بودکه در محل خانه هنرمندان برگزار خواهند شد.

این میزگرد هم طبق هماهنگی بعمل آمده با مؤسسه اکو، باموضوع جاده ابریشم با حضور هنرمندان و تاریخ دانان ایرانی وترکمنی درخانه هنرمندان برگزارشد.


کلید واژه ها: جاده ابریشم - فرهنگ - جاده - فرهنگی - ترکمنستان - اقتصاد - ارتباطات - تاریخ - همزیستی - اقتصادی - خانه هنرمندان - اسلامی - تاریخی - هیجان انگیز - امروز - جوامع - فرهنگ و هنر - ایران - جهان - هنرمندان - زبان - دیپلماسی - صورت - اجتماعی - انتقال - شاهکار - برگزار - اندیشه - معماری - انگیزه

آخرین اخبار سرویس:
دیدار و گفتگوی ظریف با معاون اول رییس جمهور ونزوئلا

آخرین بار کشتی انگلیسی کجا سیگنال مکانیابی فرستاد؟

سه داستان کوتاه، زیبا و آموزنده

متن های زیبا برای تبریک تولد

اعمال دیکتاتوری دولتی در کاهش بودجه صدا و سیما/اقدام عهد قاجاری دولت امید و اعتدال/بودجه انقلاب سند منگوله دار برخی افراد نیست

شهرداری الکترونیک گامی در جهت تسهیل روند اداری

تدوین بودجه سال 99 بدون نفت

ذبح شرعی و تفاوت آن با ذبح غیر شرعی

استخدام مشاور املاک آقا در املاک سعادت نوین در شهر بندر عباس

آیا شما شوهر خوبی هستید؟ (تست)

تزیین کشک و بادمجان

آقای بازیگر تکذیب کرد/ این عکس متعلق به پسرِ من نیست!

مهریه یا شروط ضمن عقد، کدام بهتر است؟

دومین نشست بریتانیا درباره توقیف نفتکش این کشور در تنگه هرمز

1400 مورد مراجعه به پزشک متخصص در درمان گاه های مدینه

نفتکش در برابر نفتکش ایران به وعده خود عمل کرد

بیمه بیکاری به کدام کارگران تعلق نمی گیرد ؟

معاون اول رییس جمهور سه شنبه به استان البرز سفر می کند

گزارش تصویری:مراسم ختم حجت الاسلام والمسلمین حائری در دفتر آیت الله سیستانی

مالک کشتی انگلیسی برای ملاقات با خدمه کشتی درخواست می دهد

2 گروگان با تلاش رزمندگان قرارگاه قدس جنوب شرق سپاه آزاد شدند

900هزار مسکن طی امسال و سال آینده ایجاد و تکمیل می شود

انتقاد نماینده تهران از واکنش ها به اظهارات سیدمحمد خاتمی در مورد ضرورت مشارکت در انتخابات

جوانان جسارت بیشتری در تصمیم گیری ها دارند سخنان رهبری دولت را دلگرم کرد

استخدام حسابدار آقا یا خانم به صوت تمام وقت در تهران

استخدام مهندس IT در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی تولید محتوا در شرکت نبض و درمان در تهران

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر مهندسی-کرمانشاه

استخدام ماشینکار در شرکت مدیران توان اندیشه کوشا در تهران

لحظات عملیات ایران و توقیف نفتکش انگلیسی

افکار نظامی و پادگانی نباید وارد انتخابات شوند

رئالیسم شجاعانه آیت الله خامنه ای در «جنگ اراده ها»

فال روزانه یکشنبه 30 تیر 1398

ماجرای ماندن سعیدمعروف و سعید رضایی در آمریکا چه بود؟

هانت: دوشنبه واکنش به اقدام ایران را به پارلمان ارائه می دهیم

لحظه عملیات ایران و توقیف نفتکش انگلیسی

جوانان جسارت بیشتری در تصمیم گیری ها دارند/ سخنان رهبری دولت را دلگرم کرد

نسخه آیت الله علوی بروجردی برای رونق تولید/ کمبودها در بخش های مختلف، به نگاه مردم به دین لطمه می زند

جهانگیری: پیشبرد دستوری برنامه های فرهنگی به نتایج موفقی نمی رسد

علیرضا دبیر: برای تسویه حساب های شخصی نیامده ام

نظام مدیریت وقف و امور خیریه در آلمان

ظریف: دولت آمریکا درصدد است توافق هسته ای را به ورطه شکست بکشاند

نسخه آیت الله علوی بروجردی برای رونق تولید کمبودها در بخش های مختلف، به نگاه مردم به دین لطمه می زند

فرهنگ دفاع مقدس به عنوان الگو به جوانان مسلمان جهان معرفی شود

استمرار حاشیه ها و بلاتکلیفی در پارلمان شهری بهشهر

شیوه های تبلیغ پذیرش طلاب جدید در حوزه خواهران یزد بررسی شد

دولت وارد فاز اجرایی تشکیل وزارت بازرگانی شد

توسعه دسترسی شهروندان به فضاهای عمومی

تامین 10 مطالبه شهروندان از سوی مدیریت شهری قم

طرح تعیین 14 سکه به عنوان مهریه رد شد

آخرین وضعیت سامانه ثبت اموال مسؤولان اعلام شد

تاکید جهانگیری درباره اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور: به دنبال کار دستوری نیستیم

علیرضا دبیر: برای تسویه حساب های شخصی نیامده ام

تکذیب ضرب و شتم یک روحانی به خاطر امر به معروف در البرز

ایزنی ظریف با معاون اول رییس جمهور ونزوئلا در مورد آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی

پادکست:اخبار روز شفقنا؛ شنبه 29 تیرماه 1398

قدم آخر وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی

دولت، سوار بر قطار استارت آپ ها ‎

خبرهای خوب رییس ستاد فرمان امام(ره) برای مردم مسجدسلیمان

روابط عمومی ذوب آهن اصفهان تندیس زرین سرآمدی کسب کرد

باید گفت وگوها با ایران ادامه پیدا کند

رایزنی ظریف با معاون اول رییس جمهور ونزوئلا

استخدام تعدادی راننده جهت کار در آژانس آرمان در همدان

آیا آزاده صمدی مجددا ازدواج کرده است؟!

دوره آموزشی خبر، یادداشت و جوابیه نویسی برای روابط عمومی ها

آماده کردن تقاضا از ایران برای دیدار با خدمه کشتی انگلیسی توقیف شده

آتش سوزی در سفارت آمریکا در لیبی

کودک آزاری و همسر آزاری در صدر خشونت های خانگی

دست در دست هم برای محله ای آباد

مراسم تکریم و معارفه فرمانده انتظامی میاندورود

عقب نشینی نرم ترامپ

«آیت الله جنتی» چگونه تایید صلاحیت می شود؟/روحانی: اجاره بها 30 درصد افزایش یافته که عددی امیدوار کننده است

ثبت نام دوره های بلند مدت دفتر تبلیغات اسلامی خوزستان، آغاز شد

طلاب کرمانشاه به دیدار جانباز 75 درصد رفتند+ عکس

دیدار ظریف با معاون اول مادورو در کاراکاس

زمان و مکان تشییع پیکر شهید مدافع حرم «ابوالفضل سرابی» در کرمانشاه اعلام شد

کلیپ تمسخرآمیز آذری جهرمی در مورد ترامپ

سومین نشست خبری استاندار اردبیل بعد از 10 ماه برگزارشد

استخدام نیروی خدمات آقا جهت هتل آپارتمان ایوان – مشهد

جهانگیری: پیشبرد دستوری برنامه های فرهنگی به نتایج موفقی نمی رسد

ایران در تعامل با دنیاست

پیشبرد برنامه های فرهنگی به صورت دستوری به نتایج موفقی نمی رسد

اگر دولت های عضو جنبش عدم تعهد در صفی واحد قرار نگیرند، همه بازنده خواهیم بود

دیدار ظریف با معاون اول رییس جمهور ونزوئلا

جهانگیری: استفاده از نظرات نخبگان در روزآمدسازی نقشه مهندسی فرهنگی کشور ضروری است

مجلس؛ مقصر بخش از فرار مالیاتی

چه اقداماتی در راستای احیای دریاچه ارومیه انجام شده است؟

ظریف با معاون اول رییس جمهور ونزوئلا دیدار و گفت وگو کرد

نظامی ارشد آمریکا: توقیف نفت کش انگلیسی پاسخ متقابل و قابل پیش بینی ایران بود

آزاد سازی بیش از 15 کیلومتر ساحل دریا در چالوس

جهانگیری: پیشبرد برنامه های فرهنگی به صورت دستوری به نتایج موفقی نمی رسد

بودجه سال 99 بدون نفت تدوین می شود

رمزگشایی از نقش آقای ش در پرونده جنجالی بانک سرمایه

دانلود آهنگ جدید رسول بنام عشق تو

معیشت مرزنشینان مورد توجه رییس جمهوری

آغاز تحقیقات در مورد ستاره جدید بارسلونا/ اتلتیکو انتقال را غیرقانونی دانست

چرا ارتش رضاشاه در برابر هجوم متفقین تنها چند ساعت دوام آورد

انتقاد اینستاگرامی وزیر بهداشت از برخی رسانه ها

سیاست ایسنا در انتخابات عدم تخریب شخصیت ها است

بازاریابی مهم ترین نیاز اشتغال بانوان است

جاده ابریشم، فرهنگی ترین جاده بازرگانی تاریخ

جاده ابریشم، فرهنگی ترین جاده بازرگانی تاریخ