مطالب مرتبط:
فلسطین از مصر و اردن خواست در اجلاس اقتصادی منامه شرکت نکنند
روحانی: روابط اقتصادی ایران و عراق 12 میلیارد دلار است/ نیازی به مداخله خارجی نداریم
در تلاشیم در اثر مشکلات اقتصادی به دانشگاه ها آسیبی نرسد
تقویت مالکیت فکری موجب رونق اقتصادی می شود
توافق کمیسیون اقتصادی و شورای نگهبان برای اصلاح لایحه ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 خرداد 1398 ساعت 14:012019-06-18سياسي

چربیدن قدرت بر بعد اقتصادی نارکوتروریسم


ایرنا- آغاز کار نارکو تروریسم شاید با هدف اقتصادی باشد اما با گسترش یافتن قدرت بر بعد اقتصادی آن می چربد و برای پیش برد اهداف خود حتی با گروه های دیگر تروریستی هم پیمان می شود.

- اقدامات تروریستی که از سوی سوداگران موادمخدر به کار گرفته می شود نارکوتروریسم نامیده می شود.

برای نخستین بار رییس جمهور پرو در سال 1983 میلادی برای توصیف حملات تروریست گونه علیه پلیس مبارزه با مواد مخدر این کشور از این اصلاح استفاده کرد.

کمیته مطالعات منطقه ای انجمن علوم سیاسی ایران و پژوهشکده مطالعات خاورمیانه نشستی با موضوع "نارکوتروریسم، تهدید علیه امنیت ملی" برگزار و سخنرانان این نوع تروریسم را از جنبه های مختلف به صورت علمی و کارشناسی بررسی کردند.

علی هاشمی رییس پیشین ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان جدیت ایران در مبارزه با نارکوتروریسم گفت: طبق آخرین گزارش امریکایی ها در 2017، 75 درصد کشفیات تریاک جهان و 17 درصد کشفیات مورفین دنیا را ایران انجام می دهد.

هاشمی با تناقض خواندن فعالیت ایران در حوزه نارکوتروریسم گفت: جمهوری اسلامی ایران هم مبارزه کننده با نارکوتروریسم است هم خسارت بیننده آن.

رییس پیشین ستاد مبارزه با مواد مخدر با توصیفی از اقدامات ایران در مبارزه با نارکوتروریسم گفت: 7 درصد باندهای مواد مخدر مسلحانه هستند و ما برای مبارزه تا کنون 4000 شهید دادیم.

از 148 هزار تن تولید خالص افغانستان، به معادل تریاک 10 و نیم درصد کشفیات داشتیم.

ازین 10 و نیم در صد در جدال نارکوتروریسم 30 درصد سهمی است که مبارزه می کنیم.

وی افزود: فشار بسیاری وارد شد که آیا می توانیم مبارزه کنیم یا نه اما به دلائل متعدد نمی توانیم مبارزه نکنیم.

به گفته وی، 7 میلیون دستگیری مستقیم مواد مخدر داشتیم و در هر روز 60 نَفَر از دستگیرشدگان یعنی 5 درصدشان حکومتی بودند.

سیدمحمد مهاجرانی پژوهشگر حوزه امنیت بین الملل هم در گزارشی با موضوع تهدید امنیتی نارکوتروریسم گفت: درمورد تروریسم مخدری خواستم با این عنوان "از تروریسم مخدری تا شورش های جهانی" صحبت کنم.

بهترین مطالعات در این حوزه در مکزیک است چون این پدیده در مکزیک بسیار پدیده سازمان یافته ای است و آنجا با ترانزیت مواد مخدر درگیر هستند.

وی با طرح پرسش تاکتیکی بودن یا استراتژیکی بودن نارکوتروریسم، اظهارداشت: معمولاً در جلسات آکادمیک بحث می شود نارکوتروریسم تاکتی است یا استراتژیک، که باید بگویم یک تاکتیک و یک کانال ارتباطی و ابزار ارتباط پیام بین یک گروه با توان کمتر و یا با دولت با توان بیشتر است.

این پژوهشگر حوزه امنیت بین الملل اضافه کرد: پیام این است کاری به کار ما نداشته باشیید و پا روی دم ما نگذارید اگر این کار را بکنید انتقام می گیریم.

مهاجرانی چگونگی ارسال پیام را همان عملیات تروریستی دانست که این پیام به جامعه می رسد و می گوید سراغ ما نیایید قدرت با ماست.

وی، بخشی از هدف قاچاق مواد مخدر را اقتصادی دانست و گفت: در نارکوتروریسم وقتی با دولت طرف می شوید اولین هدف به دست گرفتن قدرت است.

باندهای قاچاق در کشور یک گروه ترانزیت هستند که از مرز می آورند و خارج می کنند و گروهی هم آشپزخانه دار هستند اما در سطح بین المالی از ابتدای تولید تا انتهای توزیع، کارتل ها سعی می کنند همه موارد را در اختیار بگیرند.

مهاجرانی با اشاره به کم بودن اطلاعات دقیق و معتبر در ایران در زمینه نارکوتروریسم گفت: به صورت ملی کشفیات آمار داریم اما هیچوقت نمی فهمیم مبادی ورودی یا خروجی کجاست یا راجع به میزان جنایات وابسته به کشفیات و قتل های سازمان یافته مربوط با مواد مخدر اطلاعات نداریم.

وی افزود: در کشور هنوز پیچیدگی لازم در مواد مخدر و هنوز جنگ های خیابانی نمی بینیم.

وقتی از جنگ های خیابانی حرف می زنیم منظور در سطح اراذل خیابانی است که این گروه ها هنوز در مرحله نسل اول خودشان هستند هرچقدر پیچیده تر شوند بیشتر به سمت چیزی می روند که با قدرت سروکار دارد.

مهاجرانی اضافه کرد: هرچقدر جرم سازمان یافته تر شود، به همان اندازه فرد قدرت می یابد در برابر قانون و قدرت بایستد.

این پژوهشگر حوزه امنیت بین الملل با تاکید بر اهمیت قدرت نارکوتررویسم بر اقتصاد آن، اظهارداشت: اول می گویند فکر اقتصادی دارند اما برای عبور مواد یک مسیر امن می خواهند تا مواد را عبور دهند و به دست کارتل یا گروه سازمان یافته بعدی برسانند.

دنبال این هستند با موانع قانونی مواجه نشوند و بتواند اعمال قدرت کنند و در لایه دوم می بینیم دعوا بر سر قدرت است.

وی افزود: در این سطح، امنیت از دو راه ترویج فساد، تسخیر دولت و حتی تاثیرگذاری بر رژیم های بین المللی مواد مخدر بدست می آید.

تروریسم مخدری پس یک تاکتیک است با یک گروههای شورشی که به دنبال کسب قدرت هستند.

در شرق و غرب کشور قدرت حاکم نیست و اگر مشکل قضایی هست دادگستری اهمیت چندانی ندارد چون رسیدگی به پرونده دو سال طول می کشد.

مهاجرانی با بیان اینکه آنها ما را در دو جهت با تهدید مواجه می کنند، گفت: اول اینکه در سطح ملی در برابر دولت می ایستند، بازیگران را افزایش می دهند، گروه های مختلف تبهکاری و پولشویی ایجاد می کنند و این زمینه درگیری ها را افزایش می دهد؛ لذا سطح منازعه داخل کشور بیشتر می شود.

به گفته وی، هرچقدر این باندها گسترش یابد به تبع آن گانگسترهای خیابانی بیشتر و درنتیجه امنیت ملی دچار آسیب می شود.

این گروه مخدری فضایی برای گروه شورشی ایجاد می کند تا در خواب برود و خود را وارد اون گروه می کند.

مهاجرانی با اشاره به مطرح بودن بحث قانونی سازی حشیش در دنیا و پول سفید درنظر گرفتن حاصل از آن، گفت: با انجام این کار، مبارزه با گروه های تروریستی و کارتل ها سخت تر می شود.

**نارکوتروریسم تهدیدی علیه امنیت انسانی مهدخت ذاکری مدرس دانشگاه و پژوهشگر هم آخرین سخنران این نشست بود که مشخصه بارز نارکوتروریسم را ماهیت دوگانه آن دانست و گفت: اکثراً این فعالیت ها غیردولتی است.

نارکو از گروه راه درخشان پرو و فارک کلمبیا شروع شد.

نارکو از سال 1983 که در پرو شکل گرفت تا کنون یک روند دگردیسی طی کرد.

وی ادامه داد: ابتدا صرفاً گروه های جرایم سازمان یافته بود.

رفته رفته گروه های تروریستی که اهداف ایدئولوژیکی، آزادیخواهی و ناسیونالیستی داشتند به این گروه نزدیک شدند و از اینها پول می گرفتند و از آن طرف بی نظمی سیاسی که گروه های تروریستی ایجاد می کردند جولان خوبی برای فعالیت نارکو بود.

گفته می شود بین داعش و فارک کلمبیا همکاری استراتژیکی ایجاد شده بود.

این مدرس دانشگاه، سازمان های هیبریدی را شکل جدیدی از نارکو برشمرد و داعش را نمونه این سازمان هیبریدی دانست که در سال 2015 ثروتمندترین گروه تروریستی تاریخ شناخته شد.

طالبان و القاعده نخست هدف ایدئولوژیک داشتند اما بعدها منافع مالی بیشتر اهمیت یافت.

ذاکری در پاسخ به این پرسش که نارکوتروریسم چه تهدیدی برای امنیت انسانی می تواند باشد، اظهارداشت: قاچاق انسان سالانه 150 میلیارد دلار درآمد نصیب قاچاقچیان می کند و در سال 2014 حدود 7.

5 میلیارد دلار درآمد از این طریق نصیب خاورمیانه شد.

درآمد سالانه قاچاق اعضای بدن انسان 840 میلیون تا یک میلیارد دلار است.

در ارتباط مواد مخدر سال 2014 داعش درآمدی بیش از 2 میلیارد دلار داشته که 400 میلیون سهم مواد مخدر بود.

این پژوهشگر گفت: داعش بیش از 7 میلیون مهاجر اجباری از سوریه و عراق داشت و بابت هر نفر برای قاچاق اعضای بدن، 15 هزار دلار دریافت می کرد.

ذاکری مهمترین دلیل شکل گیری نارکو را دولت های ورشکسته مانند افغانستان و عراق، وجود بسترهای تاریخی منازعه مانند کشمیر و سینچیان، نابسامانی اقتصاد أعم از اقتصاد سیاه و فقر مانند پرو و کلمبیا و همجواری با این مراکز شکل گیری گروه نارکو تروریستی به دلیل سر ریزی تهدیدات عنوان کرد.

وی گفت: نگاه صرفاً مقابله ای و مبارزه ای پاسخگو نیست بلکه بهتر است با رویکردهای آسیب شناسانه این موضوع رسیدگی شود.

هاشمی در پاسخ به پرسش یکی از حضار مبنی بر قانونی شدن ترانزیت مواد مخدر و انجام کارهای فرهنگی به جای هزینه برای مبارزه، گفت: از نظر شرعی اجازه نداریم بگذاریم مواد مخدر از کشور عبور کند.

وی ادامه داد: 2 هزار میلیارد دلار گردش مالی مواد مخدر با سالیانه 500 میلیون دلار سود است که به همه صنایع تنه می زند.

150 هزار تن تولید خالص موا مخدر در سال در دنیاست رییس پیشین ستاد مبارزه با مواد مخدر با استناد به بند 57 قانون برنامه ششم توسعه که به مدیریت مصرف مواد مخدر مربوط می شود، گفت: طبق این بند قرا شد مدیریت مصرف انجام شود تا با آن 25 درصد مصرف کاهش یابد که این کار انجام نشد.

وی افزود: هزینه سرانه پیشگیری در کشور نیم دلار است و این درحالی است که این هزینه در دنیا 20 دلار است.

هاشمی با بیان اینکه بسیاری از کشورها 70 درصد پیشگیری را با ورزش حل کردند، گفت: در بهمن 74 امید به آینده در نسل جوان در تهران ارزیابی و کار تحقیقی شد که براساس آن امید به آینده در جوانان تهران بسیار منفی بود، اما پس از حماسه 2 خرداد، در سال 77 همان امید منفی به آینده در جوانان تهران به 50 درصد مثبت رسید.

و این هم به خاطر حس مسئولیت اجتماعی بود.


کلید واژه ها: تروریسم - مبارزه - مبارزه با مواد مخدر - مواد مخدر - ستاد مبارزه با مواد مخدر - مخدر - ایران - درصد - پلیس مبارزه با مواد مخدر - اقتصادی - تروریست - امنیت - کشفیات - جمهوری اسلامی - گزارش - مکزیک - تریاک - پدیده - هاشمی - رییس جمهور - خاورمیانه - پژوهشکده - پیام - امریکایی - جهان - مهاجرانی - موادمخدر - دستگیری - ترانزیت - نخستین

آخرین اخبار سرویس:
خبر 20 اول مرداد 98

وزیر بهداشت دوتابعیتی نیست

نقش معاونت حقوقی رییس جمهور در قانونمداری

زندگی رهبری متوسط روبه پایین است

محسن افشانی یک سال زندانی می شود + جزییات

تامین اجتماعی متعلق به کارگران و بازنشستگان است

شبکه ی ملی اطلاعات طی 18 ماه پیشرفت قابل ملاحظه ای داشت/ وظایف دستگاه ها در لایه ی خدمات توسط شورای فضای مجازی تعیین شود/ از هفته ی پیش از گوشی ایرانی استفاده می کنم؛ باید روی کیفیتش بیشتر کار شود

دانلود طرح جابر اول دبستان حیوانات اهلی به همراه دفتر کارنما

زندگی شیرین

خلاصه کتاب مقدمه ای بر نظریه های یادگیری دکتر علی اکبر سیف (تالیف دکتر السون و دکتر هرگنهان)

نقشه ساختمان اجرا شده با مصالح بنایی

دانلود کتاب لک لکی در کار نیست!

سوال عملی Power Point با جواب

دانلود کتاب مبانی کارآفرینی chr(8211) علی اکبر احمدی، حسن درویش chr(8211) علوم تربیتی chr(8211) pdf

اخذ رأی حتی یک دقیقه پس از ساعت 24 روز رای گیری، پذیرفته نیست

پیام تبریک آیت الله اعرافی به رؤسای جدید کمیته امداد و بنیاد مستضعفان

پژمانفر رییس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی شد

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا شد

شناسایی 1970 نامزد احتمالی انتخابات در کشور

لاریجانی از هدف آمریکا سخن گفت

دستور وزیر ارشاد در پی شائبه پرداخت یارانه به تعدادی از نشریات

لاریجانی: توطئه به صفر رساندن صادرات نفت ایران باعث اتحاد جناح های سیاسی شد

توصیه ظریف به دانشجویان بولیویایی

استخدام کارمند دفتری خانم آشنا به نرم افزار هلو در البرز

استخدام مهندس عمران برای انتشارات فنی مهندسی در تهران

بقعه شیخ محمود خیوی با 700 سال قدمت در آستارا

اختلافات دستگاه های اجرایی در خود قوه مجریه حل و فصل شود/دولت و دولتمردان باید راهبر و نگهبان قانون باشند

نشست مشورتی هیات های بازرگانی ایران و بلاروس برگزار شد

حکم قاتلان شیرمحمدعلی صادر شد+جزییات

واکنش رییس سازمان اطلاعات سپاه به اقدام وزارت اطلاعات

توصیه مهم ظریف به دانشجویان بولیویای

طرح پایش سلامت بنیاد شهید یزد اجرا شد

برگزیدگان چهل و دومین دوره مسابقات قرآن کریم در ایلام تجلیل شدند

تشریح موارد قانونی مربوط به جانبازان و رزمندگان معسر

دکتر لاریجانی در دیدار نایب رییس دفتر سیاسی حماس: حمایت از فلسطین واجب اسلامی است

نماینده مشهد از پاسخ های وزیر ارتباطات در جلسه کمیسیون امنیت ملی قانع شد

حمایت از فلسطین واجب اسلامی است

حتما بخشنامه حقوق عامه مورد بازنگری قرار خواهد گرفت

دستور رهبر انقلاب برای رسیدگی به زمین خواری در استان گلستان

توصیه ای ظریف به دانشجویان بولیوی

توصیه سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس به مردم درباره استفاده از محصولات تراریخته

تیتر روزنامه ترکیه ای به مناسبت تولد رهبرانقلاب +عکس

گازرسانی؛ شرط حذف بخاری نفتی از مدارس/ 800 مدرسه با عمر بیش از 40 سال فقط در تهران

استخدام کارشناس پشتیبانی آقا در شرکت تونل ساز ماشین در قزوین

استخدام روانشناس خانم در مطبی در غرب تهران

نشاط اجتماعی حلقه مفقوده جامعه امروز

خبری خوب برای گردشگران چینی

ذی القعده ماه استغفار است

تلویزیون خانه من است

انگلیس خواهان درگیری با ایران نیست/ مسیر دیپلماسی باید باز باشد

با توجه به هشدار کارشناسان امنیتی انتخاب نجفی برای شهرداری تهران غلط بود

استخدام کارشناس برنامه نویسی و تحلیل Microsoft dynamic CRM و کارآموز

حمایت از فلسطین واجب اسلامی است

ویژگی های زنان در آخرالزمان در کلام نورانی امیرمومنان (ع)

گزارش تصویری: آیین غبارروبی مضجع مطهر امام رضا(ع) با حضور مراجع عظام تقلید

سیدجواد حسینی: هدف المپیادها این است که دانش افراد عمق پیدا کند و آن دانش هدفمند شود

کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30 دقیقه

ترامپ: آمریکا پلیس تنگه هرمز نیست

افشای مکالمات تحقیرآمیز آمریکا و انگلیس با کشورهای حاشیه خلیج فارس

حکم پرونده عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی صادر شد

«مارک اسپر» رسما وزیر دفاع آمریکا شد

رایزنی ظریف با وزیر امور خارجه بولیوی

آیت الله اراکی: موسیقی به عنوان عاملی هویت ساز مورد توجه قرار گیرد

تکذیب ادعای دوتابعیتی بودن وزیر بهداشت

افراد زیادی برای انحلال شورای شهر رشت تلاش کردند برای قضاوت در خصوص عملکرد شهردار رشت زود است

استناد به قوانین نیم قرن پیش بلای گیلان شده است در صدور مجوزها به مسائل زیست محیطی توجه شود

ادامه مذاکرات برای رفع مشکلات اقتصادی شرکت لوله سازی اهواز در تهران

بستن معابر توسط دست فروشان پذیرفتنی نیست

دو تصویر دیدنی از ونیز!

استخدام پذیرش خانم مسلط به زبان عربی در یک هتل در مشهد

هاشمی طبا: اصلاح طلبان انتخابات را تحریم نمی کنند

انگلیس خواهان درگیری با ایران نیست/ مسیر دیپلماسی باید باز باشد

افراد زیادی برای انحلال شورای شهر رشت تلاش کردند/ برای قضاوت در خصوص عملکرد شهردار رشت زود است

استناد به قوانین نیم قرن پیش بلای گیلان شده است/ در صدور مجوزها به مسائل زیست محیطی توجه شود

لیست دو تابعیتی ها منتشر شد

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا شد

ثروتمندترین مردان دنیا چه خودرویی دارند؟

روایت جدید فرمانده بلندپایه سپاه از دستگیری چند آمریکایی در خلیج فارس

افزایش درآمد کسب و کارتان 2 تا 10 برابر (تضمینی و تست شده)

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا شد

توصیه ظریف به جوانان بولیوی

ممنوعیت پرداخت حقوق بالای 12میلیون

ادامه مذاکرات برای رفع مشکلات اقتصادی شرکت لوله سازی اهواز در تهران

لیست کاندیداهای شورایاری ها خانه کارگر

بستن معابر توسط دست فروشان پذیرفتنی نیست

نماینده ولی فقیه در سپاه: بصیرت سیاسی در سپاه واجب، اما جناح بندی سیاسی حرام است

شهردار قزوین استعفا داد

شهردار قزوین استعفا کرد

فردا؛ انتخاب اعضای هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات در دستور کار شورای نگهبان

استخدام نصاب جهت همکاری در شهر اصفهان

استخدام کارشناس تولیدمحتوا،کارشناس پشتیبانی سایت-اصفهان

استخدام نیروی فلزکار و mdf کار ،حسابدار در اصفهان

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا شد

بازدید سرزده شهردار فلاورجان از فرهنگسرای غدیر

«علی تگری»، دوای درد گرمای تابستان/ عکس 

جوابیه سازمان خصوصی سازی به اظهارت یک نماینده مجلس

پسر ترامپ هم نویسنده شد

برخی چنان به دولت می تازند که انگار نه انگار این دولت 25 میلیون رأی دارد

خرید آنلاین بلیط هواپیما چه مزایایی دارد؟

انگلیس: دنبال درگیری با ایران نیستیم

چربیدن قدرت بر بعد اقتصادی نارکوتروریسم

چربیدن قدرت بر بعد اقتصادی نارکوتروریسم