مطالب مرتبط:
معاون بانکی سابق وزارت اقتصاد در تحلیل بسته ارزی جدید دولت پیشنهاد داد
قول وزارت اقتصاد برای حل مشکلات کارگران نیشکر هفت تپه
وزارت جهاد کشاورزی خود را مسئول اقتصاد روستا نمی داند/ تبخیر بیش از 70 درصد آب ورودی به کشور به دلیل مشکلات ساختاری
وزارت راه پیگیر رفع مشکلات ارزی شرکت های هواپیمایی است
ستاری: مشکلات ارزی بر اقتصاد شرکت های دانش بنیان تاثیر دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 خرداد 1398 ساعت 13:052019-06-18اقتصادي

پیشنهادهای وزارت اقتصاد برای حل مشکلات ارزی


در بسته رونق تولید سال 98 وزارت امور اقتصادی و دارایی، استفاده از رمز ارزها بخصوص برای فروش نفت در شرایط تحریم توصیه شده که مستلزم تایید بانک مرکزی است.

- ": وزارت امور اقتصادی و دارایی برای سال 98 به منظور خروج از رکود و رشد تولیدات بنگاه ها و مسائل و مشکلات اقتصادی بسته ای تحت عنوان رونق تولید ارائه کرده که مباحث گوناگون را در بر می گیرد.

در این بخش از بسته به وضعیت تهیه نقشه ارزی و نکات پیرامونی مباحثی را تبیین کرده است.

 *تهیه نقشه ارزی کشور با توجه به اینکه پس از اعمال تحریم ها برخی از کشورهای خریدار نفت نظیر چین، کره جنوبی و هند وجوه حاصل از خرید نفت را بر مبنای پول داخلی خود به حساب بانک مرکزی ایران واریز کنند و از سوی دیگر واردات اغلب کالاهای اساسی و ضروری کشور بر مبنای یورو تأمین اعتبار می شود، لذا با تداوم روند کنونی، تأمین ارز یورو برای واردات کالاها در سال پیش رو به شدت با محدودیت مواجه خواهد شد و تحت چنین شرایطی تغییر مسیر تجارت کشور و بررسی نوع، میزان و ابزار انتقال ارز قابل پرداخت بر مبنای ارزهای در دسترس بانک مرکزی ضروری است.

دستاوردها امکان برنامه ریزی در واردات کالاها، فراهم سازی زمینه متنوع سازی راه های انتقال ارز *واردات در مقابل صادرات و ایجاد مشوق لازم برای بازگشت ارز حاصل از صادرات با وجود آنکه در دستور العمل های ابلاغی بانک مرکزی در خصوص شیوه های باز گشت ارز حاصل از صادرات به چرخه تجاری کشور، روش واردات در مقابل صادرات به عنوان یکی از روش های رفع تعهد ارزی محسوب می شود، اما استفاده از این شیوه به دلیل پیچیدگی ها و معضلاتی در حوزه ثبت سفارش، عملیات بانکی و تشریفات گمرکی، کارآمدی مورد انتظار را نداشته است.

همچنین قرار گرفتن مواد اولیه و کالاهای واسطه ای مورد نیاز برخی از تولیدکنندگان در گروه 4 کالایی و ممنوعیت ورود این گروه کالاها، امکان تأمین این مواد را دشوار و بعضاً غیر ممکن کرده است.

این در حالی است که با تشکیل کمیته بررسی و حل و فصل موانع و مشکلات رویه واردات در برابر صادرات و ابلاغ بسته تسهیل واردات مواد اولیه و واسطه ای بخش تولید، امید آن می رود که موانع ورود مواد اولیه و واسطه ای مورد نیاز تولید کنندگان در آینده مرتفع شود.

در بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی در سال های گذشته، تأمین مالی بنگاه های صادراتی از طریق اعطای تسهیلات ارزی و ریالی با نرخ سود کمتر از نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار از محل منابع بانکی و منابع صندوق توسعه ملی، تسهیل در فرآیندهای گمرکی و همچنین اعطای مشوق های صادراتی از محل منابع بودجه عمومی کشور بوده است.

لذا با توجه به شرایط کنونی و وجود تنگناهای ارزی کشور لازم است که در بسته حمایتی، بازگشت ارز حاصل از صادرات به عنوان یکی از اهداف اساسی برای تخصیص مشوق ها و اعطای تسهیلات در نظر گرفت.

دستاوردها: تسهیل ورود مواد اولیه و واسطه ای مورد نیاز تولیدکنندگان  تثبیت و تعمیق بازار ارز از طریق تقویت جریان رسمی ارز و ارتقای جریان تبادل اطلاعات *ایجاد و توسعه بازار متشکل برای ارز و ابزارهای مالی مبتنی بر ارز به دلیل مجموعه ای از مسائل واقعی و روانی، نرخ ارز یکی از مهم ترین عوامل تعیین جهت اقتصاد و سایر متغیرهای اسمی اقتصادکشور شده است.

بر همین اساس کنترل تحولات نرخ ارز در سال 1398، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و چنانچه این مهم انفاق نیفتد، تمام برنامه های دیگر را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

در این مسیر اخیر، اقدامات لازم برای ایجاد بازار متشکل ارزی بر اساس الگوهای طراحی شده در سازمان بورس اوراق بهادار و با همت بانک مرکزی در حال انجام است.

این اقدام در صورت موفقیت، برای تثبیت نرخ ارز در یک دامنه قابل تحمل برای اقتصاد و سیال سازی جریان ارزی برای تجارت خارجی ثمربخش خواهد بود.

یکی دیگر از روش های افزایش شفافیت و کشف قیمت واقعی ارز و همچنین جذب نقدینگی در بازار سرمایه و توسعه بازار بدهی، انتشار اوراق ارزی از طریق راه اندازی سامانه معاملات الکترونیکی ارز است که نیازمند همکاری بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار است.

در این راستا، جلسات متعددی در سازمان بورس برگزار شده و بر اساس صورتجلسه مورخ 1396/06/20 شورای عالی بورس در خصوص تأمین مالی از طریق انتشار اوراق بهادار ارزی نیازمند موافقت بانک مرکزی در خصوص حجم انتشار اوراق بهادار ارزی، نوع ارز، مواعد پرداخت و مدتاوراق مذکور است.

همچنین طراحی ابزارهای دیگر مالی مبتنی بر ارز یا باز دهی ارز نیز می تواند قطعات تکمیلی این پازل باشد.

دستاوردها: حفظ ثبات بازار ارز، افزایش شفافیت در بازار ارز و سیال سازی جریان ارزی برای تجارت خارجی *استفاده از رمز ارزها به عنوان ابزار پرداخت تجارت خارجی در سال های اخیر استفاده از ارزهای رمزپایه از آن جهت که امکان انجام تراکنش ارزی مستقیم دو شخص حقیقی یا حقوقی را بدون ضرورت مداخله یک واسطه مالی فراهم می سازد، مورد توجه جدی قرار گرفته است، در شرایط کنونی به رغم کنترل های بین المللی که بر مبادلات مالی کشور صورت می کرد، عملاً سیستم نقل و انتقال ارزهای رمزپایه غیرقابل کنترل بوده و هزینه عملیاتی پایین، سرعت بالا در انتقالات بین المللی و فرامرزی، غیر محتمل بودن کاهش ارزش ارزهای رمزپایه از ناحیه خلق بی رویه آن، امکان رهگیری و شفافیت برای معامله کنندگان، ماهیت هوشمند فرایندهای قراردادی نقل و انتقال ارزهای رمز پایه و امکان کاهش اتکاء به دلار و سایر ارزهای جهانروا، موجب شده تا امکان استفاده از ظرفیت های رمز ارزها در شرایط تحریم مورد بررسی قرار گیرد.

علاوه بر این از آن جا که تأثیر تحریم های امریکا صرفاً به مراودات مالی دولت ایران منحصر نبوده و مبادلات بخش خصوصی را نیز در بر می گیرد، رمز ارزها می توانند به عنوان ابزار پرداختی جدید برای پرداخت مبالغ مربوط به واردات، به طرفهای خارجی مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین با توجه به سیاست فروش نفت توسط بخش خصوصی (جایگزینی فروش مویرگی به جای فروش شاهرگی) می توان از رمز ارزها به عنوان ابزاری مناسب جهت تحویل پول مربوط به صادرات نفت و فرآورده های نفتی استفاده نمود.

البته استفاده از این روش مستلزم به رسمیت شناختن رمز ارزها توسط بانک مرکزی است.

دستاوردها: دستیابی به منابع حاصل از صادرات نفتی، کاهش هزینه نقل و انتقالات ارزی و افزایش سرعت مبادلات ارزی، کاهش اتکا به دلار و سایر ارزهای جهان شمول، استفاده از فرایندهای هوشمند قراردادهای ارزی رمزپایه.

 *استفاده مؤثر از پیمان های پولی دوجانبه و ساز و کار تهاتر در مبادلات خارجی تحریم های مالی و اقتصادی دولت آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی ایران از یک طرف متکی به سهم بالای آمریکا از اقتصاد جهان بوده و از سوی دیگر از جایگاه دلار به عنوان ارز مسلط برای انجام مبادلات بین المللی بهره می برد.

در این راستا دولت آمریکا سعی کرده است همزمان با تهدید به محرومیت از بازار آمریکا برای افراد دارای روابط اقتصادی با ایران، مؤسسات مالی و بانک ها را نیز از ارائه هرگونه خدمات مالی به ایران منع نماید.

تحت این شرایط، روش هایی که بتوانند دلار را به عنوان واسطه مبادلات بین المللی کنار بگذارند، این قابلیت را خواهند داشت تا به عنوان ابزاری برای دور زدن تحریم به کار روند.

پیمان های پولی دو یا چند جانبه یکی از این راهکارهاست که می تواند بخش قابل توجهی از نیاز ارزی کشور را از طریق سازو کار تسویه بین بانک های مرکزی دو کشور به برطرف سازد.

همچنین یکی از روش های تجارت کالا، خدمات، دارایی، تکنولوژی، دانش و .

است که قدمت آن بسیار طولانی بوده ولی در عصر کنونی به صورت محدود و عمدتاً به دلیل بروز بحران های اقتصادی، کاهش ارزش پول، بروز اختلال در اخذ اعتبارات بانکی و یا کمبود نقدینگی مورد استفاده قرار گرفته است.

با توجه به اینکه در تهاتر، پولی به عنوان واسطه مبادله مورد استفاده قرار نمی گیرد، لذا این شیوه تجاری می تواند به عنوان راهکاری برای مقابله با تحریم های اعمالی بر کشور نیز مورد بررسی قرار گیرد.


کلید واژه ها: صادرات - واردات - بانک مرکزی - تولید - اقتصاد - بانک - امور اقتصادی - اقتصادی - مرکزی - بسته - کشور - مشکلات - وزارت - مشکلات اقتصادی - راه های انتقال - تولید کنندگان - کالاهای اساسی - انتقال - دارایی - وزارت اقتصاد - توسعه صادرات - برنامه ریزی - تحریم - بانکی - شرایط - توسعه - آینده - کره جنوبی - یورو - نقشه

آخرین اخبار سرویس:
کاهش قیمت دلار چه تاثیری در بازار خودرو گذاشت؟

ضریب وابستگی 82 درصد در دانه های روغنی

استخدام تکنسین تعمیرات صوتی تصویری در تهران

استخدام تعدادی فروشنده تلفنی به صورت تمام وقت در قم

ساخت مسکن اجاره ای کلید خورد

تعداد خودروهای دپو شده مشخص شد

بی توجهی بازار ارز به خبرهای سیاسی

قرعه کشی الکترونیکی بیست و دومین جشنواره تابستانی کیش

در نشست تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو چه گذشت؟

کاهش 22 درصدی واردات کشور

بنیاد مستضعفان مال سازی را ممنوع کرد

استخدام کارشناس فروش تلفنی حضوری شیفت صبح و عصر در 5040

خسارت 13 هزار و 710 میلیاردی سیل به بخش کشاورزی/ 165 هزار پرونده تشکیل شد

پویش نه به گرانی مسکن در بندرعباس

ثبات نرخ مرغ در بازار

وزیر صنعت، معدن و تجارت،اجازه پیش فروش را به خودروسازان نداد

خریدتضمینی گندم 9درصدکاهش یافت

هفت عادتِ مردمانی که وطن شان را دوست دارند

چهار سال خودکفایی گندم با وجود خشکسالی

اجرای اولین پروژه قالیچه معلق کشور در مشگین شهر

استخدام برنامه نویس وب جاوا در شرکت تجارت هوشمند توکا-تهران

استخدام آشپز و کمک آشپز جهت کار در رستوران ابوریحان در مشهد

استخدام تحصیلدار در یک شرکت بازرگانی در تهران

شرکت کنسرسیوم توسعه فولاد به بهره برداری می رسد

خبر های کوتاه بخش خبری 20 بیست ونهم تیر 98+ فیلم

فراخوان استانداری برای انتخاب مدیرکل دفتر امور شهری و شورا ها

روش بازیابی رمز کارت هوشمند سوخت

بیش از 30 هزار زائر ایرانی وارد عربستان شدند

قیمت ها بالا رفت اما پایین نیامد

ادامه اعتراض ها به نظام سرمایه داری در فرانسه

قهرمانی ایرانی که ماهی 15 میلیون تومان پول مواد غذایی می دهد! +فیلم

استخدام برنامه نویس در شرکت افراپویش تیام سهامی خاص

استخدام بازاریاب حرفه ای مواد غذایی در پخش انصاف

افزایش قیمت هر انس طلا در بازارهای جهانی

با امر و نهی کردن راه به جایی نخواهیم برد/ حل مشکلات از عهده مسئولان خارج شده است

نرخ خودکشی زندانیان در زندان های آمریکا به سطح هشدار رسید/زندان پنسیلوانیا رکورد دار خودکشی زندانیان

افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن بانک ملی ایران

پرداخت بیش از 560 میلیارد ریال تسهیلات نوسازی در بافت های فرسوده

بازدید مدیرعامل بانک کارآفرین از سه شعبه تهران

بانک رفاه کارگران در ارائه خدمات به بازنشستگان و مستمری بگیران سرآمد و کارآمد است

شعب به رابطه تعادلی منابع و مصارف توجه کنند

صنعت بیمه استعداد دیجیتالی شدن و تحول دیجیتال را دارد

رشد 41 درصدی سود شرکت بیمه دی

کاشت چمن طبیعی در تهران ممنوع شد

عضو جدید هیئت مدیره شرکت ملی پتروشیمی منصوب شد

اجرای پروژه های کشاورزی مشارکتی با بخش خصوصی ابلاغ شد

افتتاح هشتمین مرکز اورژانس اجتماعی استان قزوین در آوج

تولید 50کیلو ژل رویال در گیلان

چگونه کفش ادوارد گرین طراحی می شود؟

دادگاه بررسی پرونده متهمان بانک سرمایه

استخدام زن و شوهر جوان بدون بچه جهت کار در یک متل در مشهد

افتتاح هشتمین مرکز اورژانس اجتماعی استان قزوین در آوج

آماده کردن تقاضا برای دیدار با خدمه کشتی بازداشتی در ایران

تحریم فرصتی برای دوری بودجه از نفت است/ جلوگیری از فرار مالیاتی

استخدام ویزیتور مویرگی جهت شرکت پخش مواد غذایی در قزوین

شروط بانک مرکزی برای برگزاری مجمع سالانه بانک صادرات

جریمه 2 میلیارد و 200 میلیون تومانی فروشگاه شهروند و تامین کنندگانش بابت برنج های تقلبی

بیستمین جلسه دادگاه بررسی پرونده متهمان بانک سرمایه

جریمه 2 میلیارد و 200 میلیون تومانی فروشگاه شهروند و تامین کنندگانش بابت برنج های تقلبی

آخرین قیمت خودرو در بازاری که مشتری ندارد

فورد 200 کارگر را در کانادا از کار برکنار می کند

قیمت گوشی همزمان با دلار کاهش نیافت!

رییس سازمان بازرسی کل کشور: 180 هزار خودرو دپو شده در سایت ها وجود دارد

در مجمع پتروشیمی مبین سود 150 تومانی به ازای هرسهم تقسیم شد

کرمانشاه گرمترین روز امسال خود را پشت سر گذاشت ادامه گرما تا فردا

راه اندازی زیر سامانه دادرسی مراجع حل اختلاف کار به زودی در خوزستان

عضو مجمع تشخیص مصلحت: جنگ با آمریکا جنگی بلندمدت است

تشکیل وزارت بازرگانی؛ در دستور کار دولت

استخدام کارشناس خدمات پس از فروش درالبرز

بهره برداری از نیروگاه خورشیدی در لارستان

مشاوران املاک هرمزگانی مبتکر پویش نه به گرانی مسکن

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در یک شرکت تولیدی-اصفهان

استخدام فروشنده پوشاک در یک مجموعه معتبر در تهران

بررسی راه اندازی واحدهای صنایع تبدیلی کشاورزی در سمنان

مصرف برق در شیراز به مرز قرمز رسید

سفر ایرانی ها به خارج کمتر شد

اجرای طرح همیار خانواده در روستای لنگر تربت جام

کشف و توقیف 20 دستگاه تولید ارز دیجیتالی در اصفهان

دلار باید 8 هزار تومان شود/ حرکت دلالان برای مقابله با ریزش قیمت دلار

هافبک فیورنتینا با قراردادی قرضی به رم پیوست

نرخ رهن و اجاره ملک در مشهد چقدر است؟

استخدام رییس انبار جهت شرکت امید فنر در قم

استخدام حسابدار در یک شرکت بازرگانی وارداتی

استخدام نیروی خدماتی جوان آقا در فروشگاه اینترنتی اس وی اس کالا

استخدام توزیع کننده آقا در پخش سراسری باراکا

استخدام بازاریاب و سرپرست فروش در پخش سراسری باراکا

عضو مجمع تشخیص مصلحت: جنگ با آمریکا جنگی بلندمدت است

وزیر صنعت، معدن و تجارت: خودروسازان اجازه پیش فروش ندارند

اعلام نرخ دلار در اولین روز هفته/ یورو 13.600 تومان شد

سهمیه بندی کالاها به نفع سفره خانوارهاست؟

سکه همچنان در سراشیبی/ طلا گرمی 389 هزار تومان شد

آخرین قیمت خودرو در بازار بی مشتری/هایماS7 چهار میلیون تومان کاهش یافت

آغاز طرح خانه دار شدن کارمندان

کاهش شاخص بورس تهران

روزگار سخت اجاره نشین ها در ایران

صرافی ها بیت کوین را خرید و فروش نمی کنند

آغاز ساخت 150 هزار واحد مسکن با حضور رییس جمهور

در ایران اتفاق می افتد، گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی

چهل صندوق خرد، مجری طرح بهبود فضای کسب و کار

ایرانسل و شرکت کنترل گاز اکباتان تفاهم نامه همکاری امضا کردند

پیشنهادهای وزارت اقتصاد برای حل مشکلات ارزی

پیشنهادهای وزارت اقتصاد برای حل مشکلات ارزی