مطالب مرتبط:
رفتار والدین با فرزندی که محتوای غیراخلاقی می بیند، چگونه باید باشد؟
رفتار والدین با فرزندی که محتوای غیراخلاقی می بیند، چگونه باشد؟
فرزندم محتوای غیراخلاقی می بیند، چه کنم؟
اپل محتوای غیراخلاقی و خشونت بار را سانسور می کند
دادگستری هرمزگان: اجازه رفتار غیراخلاقی به گردشگر نماها را نمی‎دهیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 خرداد 1398 ساعت 01:322019-06-17پزشكي

با فرزندی که محتوای غیراخلاقی می بیند، چگونه رفتار کنیم؟


اغلب والدین در واکنش به تماشای محتوای غیراخلاقی در موبایل فرزندشان دچار خودسرزنشی نسبت به نوع رابطه با فرزندشان می شوند و نمی توانند خونسردی شان را حفظ کنند.

- در این جور مواقع والدین واکنش های متفاوتی از خود بروز می دهند، اما واقعیت این است که اغلب والدین در واکنش به تماشای محتوای غیراخلاقیدر موبایل فرزندشان یا دچار یاس و و خودسرزنشی نسبت به نوع رابطه با فرزندشان می شوند یا نمی توانند خونسردی شان را حفظ کنند و عکس العملی نشان می دهند که اوضاع را بدتر می کند.

در گزارش پیش رو، فتانه ارجمند؛ روان شناس بالینی کودک و نوجوان ضمن ارائه راهکار برای والدین در مواجه با این وضعیت می گوید که تماشای محتوای غیراخلاقی از سمت نوجوان لزوما به معنای انحراف جنسی نیست و ممکن است پیامد اثرات روحی و روانی دیگری باشد.

موضوعی که حجت الاسلام هادی مزینانی هم روی آن صحه می گذارد و در توضیح مسئله شرعی ماجرا برای نوجوان، از لزوم وظیفه شرعی والدین برای پیشگیری و کنترل کنجکاوی نسبت به محتوای نامناسب می گوید.

والدین باید خونسردی شان را حفظ کنند والدین معمولا اتفاقات مربوط به بلوغ جنسی یا کنجکاوی بچه ها نسبت به مسائل جنسی را یک اتفاق غیرمنتظره وشوک آور تلقی می کنند.

درحالی که همان قدر که اتفاقاتی مثل از پوشک گرفتن بچه، از شیر گرفتن او یا چهار دست و پا راه رفتنش طبیعی هستند، بلوغ جنسی، آگاهی از بدن و کنجکاوی نسبت به این مسائل هم جزیی از فرآیند رشد انسان است.

پس اگر والدین متوجه کنجکاوی و حساسیت فرزندش نسبت به مسائل جنسی شد و در موبایل و تبلت شخصی او عکس و فیلم غیراخلاقی مشاهده کرد اولین واکنش باید واکنشی عاقلانه و به دور از تصمیمات هیجانی باشد.

معمولا والدین در مواجهه با این مسئله سریعا روحیه خود را می بازند و می گویند: این چه بلایی بود سرمان آمد؟ ، بچه من که تا دیروز سرش توی کتاب و درسش بود دسته ای دیگری از والدین هم خودشان را سرزنش می کنند.

مثلا می گویند: من چه مادر بدی هستم که متوجه این موضوع نشدم .

یعنی دچار احساس گناه می شوند که انگار به خاطر کم توجهی آن ها فرزندشان به تماشای محتوای غیراخلاقی گرایش پیدا کرده است.

این واکنش ها باعث بروز حجم زیادی از هیجانات و افکار منفی می شود که واکنش های نسنجیده را هم به دنبال دارد.

مثلا مادر، اینترنت خانه را قطع می کند یا پدر موبایل بچه را از او می گیرد یا دستور می دهد که دیگر نباید با دوستانی که من فکر می کنم ماجرا زیر سر آنهاست در ارتباط باشی! توصیه ما به والدین این است که قبل از این رفتار ها و تصمیمات هیجانی اول از همه خودشان را کنترل کنند.

والدینی که بر رفتار" و هیجانات خود کنترل ندارند نباید انتظار داشته باشند که فرزندشان به آن ها اعتماد کند و درباره مسائل حساسیت برانگیز با آن ها راحت باشد.

پس طبیعی است که از راهی مثل مخفی کردن یا اعتماد کردن به دوستان دنبال پاسخگویی با این کنجکاوی های طبیعی برود.

برای کودک هندوانه در بسته نباشید واقعیت این است که رشد کودک" یک مسیر دارد و ما به عنوان والد اگر بخواهیم در برهه های حساسی مثل نوجوانی در مواجهه با فرزندمان درست عمل کنیم باید بذر این عمل درست را از قبل بکاریم.

والدین باید در طول مسیر رشد، ذهنشان را در اختیار کودک قرار بدهند و از کودک هم بخواهد ذهنش را در اختیار آن ها قرار بدهد.

بعضی از والدین خودشان مثل یک هندوانه دربسته یا یک صندوقچه قفل شده هستند، ولی از فرزندشان انتظار دارند که تمام افکارش را برای آن ها بازگو کند.

در موقعیت های مختلف والدینی، ما باید به کودک این اطمینان را بدهیم که برای او یک پایگاه قابل اطمینان و قابل اتکا هستیم.

هیچ اشکالی ندارد اگر به فرزند در آستانه نوجوانی مان بگوییم: تو داری بزرگ می شوی و ممکن است من نتوانم خیلی از دغدغه های تو را درک کنم.

اما دوست دارم تو کمکم کنی تا دنیا و افکارت را بفهمم و درک کنم این دست رفتار ها کودک را به سمتی می برد که اولین مرجع هر سوال و هرپرسشی که برایش پیش می آید؛ حتی درباره مسائل جنسی والدینش باشند.

چون والدینش را آدم هایی دیده که قرار نیست از سوال های او درباره مسائل حساسیت برانگیز برآشفته بشوند، ساختار روانی شان به هم بریزد و تبدیل به آدم هایی عصبانی و غیرقابل پیش بینی بشوند.

پس یک پیشگیری خوب این است که قبل از این که کودک به سن کنجکاوی درباره مسائل جنسی برسد به او این اطمینان را بدهیم که من نسبت به همه سوال ها و کنجکاوی های تو پذیرش دارم و هرچه باشی تو را دوست دارم.

به روی نوجوان نیاورید تا حرمت ها حفظ بشود اما اگر ما والدینی بودیم که این مسیر را طی نکردیم و فهمیدیم که کودک سابق و نوجوان فعلی ما تصمیم گرفته جواب سوال ها و کنجکاوی های ذهنی اش را خودش پیدا کند کار سخت تری داریم.

روزی پدر یا مادر لب تاپ فرزندش را باز می کند و با محتوا های غیراخلاقی روبه رو می شود.

توصیه من به عنوان روان شناس این است که در عین حفظ خونسردی در ابتدای امر این موضوع را به روی فرزندمان نیاوریم.

در قدم اول لب تاپ را ببندید و به نوجوان چیزی نگویید.

این کار دو مزیت دارد.

اول اینکه در اصطلاح روی شما به روی فرزندتان باز نمی شود و حریم و حرمتی در این بین شکسته نمی شود.

دومین مزیتش هم این است که اعتماد نوجوان به شما سرجایش باقی می ماند.

درست است که والدین در این لحظه می توانند مچ فرزندشان را بگیرند و فرزند هم مسلما خطاکاری اش را می پذیرد، اما در عمل والدینش را به چشم افرادی می بیند که مدام وسائل شخصی او را چک می کنند و او را می پایند.

این احساس پاییده شدن یکی از بدترین احساسات برای فرزندان در چارچوب یک خانواده است و اثرات بسیار سویی روی رفتار آن ها دارد.

اما این به معنای رها کردن اوضاع نیست.

بعضی از والدین تصمیم می گیرند که موضوع را به فرزندشان نگویند، اما خودآگاه یا ناخودآگاه رفتار هایی بروز می دهند که تاثیرات بدتری دارد.

مثلا ناگهانی وارد اتاق فرزندشان می شوند یا دنبال فرصتی هستند تا در غیاب او موبایلش را بررسی کنند.

این رفتار ها به وسواس واضطراب در والدین منجر می شود که اگر طولانی مدت ادامه پیدا کند تبدیل به بیماری خواهد شد و البته کمکی هم به حل مشکل فرزندشان نخواهد کرد.

کشف کنید چرا نوجوان به تماشای محتوای نامناسب گرایش پیدا کرده است نادیده گرفتن گرایش نوجوان به سمت محتوای غیراخلاقی باید با یک هوشمندی از طرف والدین همراه باشد.

بهتر است این وظیفه را والدین همجنس برای دختر یا پسر به عهده بگیرند یا آن را به نزدیکان همجنس مثل خاله و عمو بسپارند.

به این صورت که در موقعیت هایی با نوجوان همراه بشوند و سر حرف درباره کنجکاوی های جنسی را باز کنند: من وقتی همسن تو بودم راجع به فلان موضوع سوالات زیادی داشتم .

یک بار از مادربزرگت فلان سوال را پرسیدم و او هم اینطوری جواب داد طرح مسائلی از این دست کم کم موضع نوجوان را خواهد شکست و او با شما درباره دغدغه های مربوط به مسائل جنسی که در ذهنش دارد گفتگو می کند یا حداقل به آن ها اشاره می کند.

در مرحله بعد می شود به اتفاق مذکور یعنی محتوای غیراخلاقی که در وسیله شخصی نوجوان دیده ایم هم اشاره کنیم.

این جا جایی است که می توانیم بفهمیم اصلا نوجوان ما چرا به سمت دیدن محتوای غیراخلاقی گرایش پیدا کرده است.

گاهی پای اضطراب در میان است خیلی از نوجوان ها متوجه ماهیت عکس و فیلم های غیراخلاقی که در اینترنت" می بینند نیستند.

آگاهی دادن در مرحله ای که اعتماد نوجوان را جلب کرده ایم مهم است.

برای او بگوییم که آیا نمی داند این دست محتوا ها اغلب غیرواقعی و اغراق شده هستند؟ آیا می داند که این محتوا ها اکثرا به خاطر تبلیغات تولید می شوند و به همین خاطر هیچ پشتوانه ای از واقعیت ندارند؟ در این مرحله شاید متوجه بشویم که کودک فقط کنجکاو بوده است.

جایی اسمی یا تعریفی را شنیده و در اینترنت جست وجو کرده است.

از دوستانش چیزی را شنیده و خواسته خودش ببیند و.

بهترین راهکار برخورد با این نوجوان این است که اولا این مسئله را زیاد به روی او نیاوریم و مرتبا و به صورت مستقیم درباره آن صحبت نکنیم.

سطح آگاهی اش را بالا ببریم و او را نسبت به هدف و مقصود این دست محتوا ها در فضای مجازی آگاه کنیم.

ایجاد سرگرمی، تنها نگذاشتن او در خانه و پاسخ مقتضی به سوال ها و دغدغه هایش در زمینه مسائل جنسی احتمالا تا حد زیادی این رفتار را در او کاهش می دهد و از بین می برد.

اما گاهی بیماری اضطراب و وسواس شدید باعث گرایش نوجوان به سمت محتوای غیراخلاقی می شود.

در حالت مزمن شخص به دیدن این دست محتوا ها اعتیاد پیدا می کند.

البته در این حالت هم از نظر روان شناسی بعید است که نوجوان به خاطر لذت جنسی به دیدن محتوای غیراخلاقی اعتیاد پیدا کند.

در واقع بیماری های زمینه ای دیگری مثل وسواس و اضطراب که به خاطر رفتار ها یا نوع تربیت والدین در سنین پایین تر به وجود آمده، در سن نوجوانی به صورت این سبک از اعتیاد بروز و ظهور پیدا می کند.

اگر متوجه این موضوع در فرزندمان شدیم باید هرچه سریعتر موضوع را با یک روان شناس درمیان بگذاریم.

وقتی این اضطراب به عنوان یک بیماری روانی از بین برود اعتیاد او به دیدن محتوای غیراخلاقی یا هرمدل وسواس و اعتیاد دیگری از بین خواهد رفت.

تربیت ناآگاهانه منجر به ایجاد وسواس می شود والدین نباید وجود وسواس در فرزندشان را انکار کنند.

گاهی ما فکر می کنیم که در حال انجام یک والدگری نرمال هستیم، اما در واقع داریم زمینه های بروز وسواس و بیماری های بعد از آن را در کودک به وجود می آوریم.

مثلا وقتی داریم کودک را از پوشک می گیریم هر پنج دقیقه نظام فکری او را به هم می زنیم و می پرسیم: دستشویی نداری؟ مطمئنی؟ می خواهی برویم دستشویی؟ حواست باشه ها! هر وقت دستشویی داشتی بگو من مراجع سه ساله ای داشتم که به جمع کردن جعبه های دستمال کاغذی و وسائلی از این دست اعتیاد داشت.

خب این رفتار غیرنرمال بود و وقتی بررسی کردیم دیدیم یک کودک سه ساله به خاطر تربیت ناآگاهانه والدین به اضطراب و وسواس مبتلاست.

حجت الاسلام مزینانی: دیدن محتوای غیراخلاقی برای نوجوان لزوما به معنای انحراف جنسی نیست قطعا توضیح اینکه تماشای محتوای غیراخلاقی برای نوجوان اشکال شرعی دارد لازم است، اما واقعیت این است که اغلب تماشای این سبک محتوا ها از سر کنجکاوی است و انحراف جنسی تلقی نمی شود.

از آن طرف توضیح احکام شرعی مربوط به تماشای محتوای غیراخلاقی یا توضیح مفهوم روابط نامشروع ممکن است باعث کنجکاوی بیشتر نوجوان بشود یا موضوعاتی که برای سن او لازم نیست را برایش باز کند.

برای همین توصیه این است که قبل از توضیح مسئله شرعی برای نوجوان؛ والدین یک وظیفه شرعی برای خودشان در نظر بگیرند.

وظیفه شرعی مبنی بر کنترل و نظارت بر روی رفتار مجازی نوجوان.

وظیفه دیگر می تواند رشد سواد والدین در زمینه تکنولوژی های مجازی باشد.

بعضی از بچه ها از عدم آگاهی والدین سواستفاده می کنند و یا غفلت آن ها را به وسیله ای برای کنجکاوی بیشتر تبدیل می کنند.

درحالی که اگر والدین پابه پای فرزندشان از تازه های تکنولوژی خبردار باشند می توانند کنترل و نظارت بیشتری را به صورت غیرمستقیم اعمال کنند.

اما در کنار همه این ها باید بدون اشاره مستقیم به روابط جنسی قبح تماشای محتوای غیراخلاقی را برای نوجوان جا بیاندازیم.

لازم است این دو موضوع از هم تفکیک بشود که روابط زناشویی شامل محبت، لمس و.

برای پدر و مادر و یا هر زن و شوهری دیگری اشکال ندارد، اما تماشای رابطه خصوصی زن و مرد برای فرد سوم دارای اشکال شرعی، حرام و یکی از بزرگترین گناهان است.

اگر به صورت کلی روابط بین زن و شوهر را قبیح و بد توصیف کنیم حتما برای کودک" و نوجوان این سوال پیش می آید که پس چرا بین پدر و مادرم یا دیگر زن و شوهر ها روابط عاطفی کلامی و حتما روابط عاطفی لمسی وجود دارد؟ بنابراین تفکیک این موضوع برای نوجوان مخصوصا در سنین پایان نوجوانی ضروری است که روابط زناشویی ایرادی ندارد، اما تماشای آن به هر طریقی از جمله عکس و فیلم و.

از طریق نفر سوم حرام است.

نکته مهم در تبیین این مطلب این است که اولا به نوجوان برچسب منحرف اخلاقی نزنیم و بعدهم به صورت غیرضروری باب مسائلی مثل روابط نامشروع و کم و کیف آن را برای او باز نکنیم تا اگر چیزی را هم نمی داند در سن نامناسب به آن آگاه بشود.


کلید واژه ها: والدین - واکنش - کنجکاوی - موبایل - جنسی - مسائل جنسی - نوجوان - کودک و نوجوان - موبایل و تبلت - رفتار - رابطه - مادر - روان - بلوغ - دست و پا - پیشگیری - اینترنت - نامناسب - مزینانی - راهکار - واقعیت - حساسیت - احساس - توصیه - انسان - وظیفه - گزارش - طبیعی - اولین - خانه

آخرین اخبار سرویس:
اهدای اعضای جوان 37 ساله مرگ مغزی

6 دلیل فوق العاده برا اینکه هر روز آب گرم بنوشید

چشم هم سکته می کند؟

تاثیر آرتروز زانو و لگن بر خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی

پسماندهای بیمارستانی و مجرمانی که محاکمه نمی شوند

ایمونوتراپی یکی از درمان های نوین سرطان است

ایمنوانکولوژی یکی از درمان های هدفمند در درمان سرطان

تصویر عجیب از نوزاد سه سر + عکس

هشدار اساتید و دانشجویان پزشکی در خصوص وضعیت درمانی شیخ ابراهیم زکزاکی

پوست شما در مورد غذایی که می خورید، هشدار می دهد!

آخرین وضعیت کودک آزار دیده در کارواش

2 نمایشگاه آرایشی بهداشتی و سلامت و ورزش در اصفهان برگزار می شود

دارویی جدید برای میگرن مزمن

حجم زیادی اجسام خارجی از معده یک بیمار خارج شد

استخدام صندوقدار خانم جهت فروشگاه مواد غذایی افلاطون – یزد

آخرین وضعیت کودک آزار دیده در کارواش

بهترین روش های نگهداری از سیر تازه

اهمییت پروبیوتیک ها در سلامت دستگاه گوارش

تفریح خطرناک موتورسواران تبریزی (عکس)

تهدید سلامت مردم با هدایت فاضلاب به سمت اراضی کشاورزی

مرحله دوم طرح تحول نظام سلامت مقدم بر پیشگیری و درمان سرپایی است

اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی برگزار شد

چرا غش می کنیم؟

این دانه ها برای سلامت قلب مفید هستند

تداوم افسردگی کودکان تا سنین بزرگسالی

نوزادی با 3 سر در هند به دنیا آمد

سندروم قلب شکسته با سرطان ارتباط دارد

چاق ترین مرد دنیا از 380 کیلو به 89 رسید

برگزاری دوره آموزشی آشنایی با عارضه ‏و خطاهای دارویی در بیمارستان کیش

بزرگ ترین اشتباهات خانم ها در رابطه جنسی

جزییاتی درباره مرگ کارگر پتروشیمی به دلیل گرما

sgpt alt چیست ؟

راه های درمان شایع ترین بیماری ناباروری در آقایان

2 نمایشگاه آرایشی- بهداشتی، سلامت و ورزش در اصفهان برپا می شود

استخدام نیروی آقا جهت کار در فروشگاه مواد غذایی در یزد

استخدام کارشناس زمین شناسی در یک شرکت معتبر در تهران

روغن کنجد درمانی برای پوکی استخوان

خوراکی هایی که کلید سرطان را غیرفعال می کنند

جزییاتی درباره مرگ کارگر پتروشیمی به دلیل گرما

کوکوی مرغ و تره فرنگی، یک غذای پیک نیکی

مسکن های طبیعی خانگی را بشناسید

نقش اسید چرب فراموش شده در کاهش بیماری های قلبی!

استخدام مشاور علمی خانم در شرکت پخش کبریا در مازندران

استخدام نیروی آقا و خانم جهت فروشگاه مواد غذایی افلاطون – یزد

آیا شما هم معتاد به فست فود هستید؟

تولید بتن بدون استفاده از سیمان

بستر حرفه آموزی و مشارکت اجتماعی افراد ناتوان ذهنی فراهم شود

برگزاری دوره آموزشی آشنایی با عارضه ‏و خطاهای دارویی در بیمارستان کیش

راه های درمان واریکوسل

وقتی «آدرنالین» به اوج می رسد.

چه کسانی در معرض ابتلا به سنگ کلیه هستند؟

ایمنوانکولوژی یکی از درمان های هدفمند در درمان کانسر

استخدام مشاور پزشکی در سایت سلامتی24 در تهران

امضای تفاهـم نامه بین جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات و دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

توسعه داروهای جدید درمان آسیب های نخاعی با کمک گورخرماهی

شایع ترین دلیل ناباروری در آقایان

توصیه هایی جدی برای بوتاکس اولی ها

انتقاد فرماندار قم از عملکرد بهزیستی و علوم پزشکی

دلایل وجود تفاوت قیمت برخی داروها در داروخانه ها اعلام شد

تفاهـم نامه همکاری بین جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران و دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

نقش اسید چرب از یاد رفته در بیماری های قلبی!

تداوم افسردگی کودکان تا سنین بزرگسالی

مصرف نوشابه موجب تسریع در روند پیری می شود

آمادگی کادر درمانی در مطب ها و درمانگاه ها قبل از ورود زائران به مکه

نان های شور، خطری جدی برای سلامت یزدی ها

هشدار درباره عوارض مصرف قرص های متامفتامین

بیت المال را پایمال نخواهم کرد/مثل کوه پشت مدیران حوزه سلامت هستم

نمکی: مثل کوه پشت مدیران حوزه سلامت ایستاده‎ام / فرصت خدمت به مردم محدود است

لوزارتان، بازی با جان

دلایل وجود تفاوت قیمت برخی داروها در داروخانه ها اعلام شد

برنج قهوه ای فقط برای لاغری نیست!

دانه های مفید برای سلامت قلب

همه چیز درباره بی اشتهایی عصبی

نگهداری و ارائه خدمات به بیماران کم توان ذهنی

چه کسانی بیشتر در معرض سنگ کلیه هستند؟

میکروسفالی چیست ؟

بهره مندی 821 کودک دچار سوء تغذیه استان تهران از سبد غذایی

شناسایی و درمان 821 کودک دچار سوء تغذیه در استان تهران

821 کودک دچار سوء تغذیه استان تهران از سبد غذایی بهره مند می شوند

کالری پوچ چیست؟

دانه های مفید برای سلامت قلب

ژن درمانی به کمک درمان بیماران هموفیلی می آید

چالش های درمان ناشنوایان

فرصت خدمت محدود است / بیت المال را پایمال نخواهم کرد

8 تمرین برای رفع خستگی چشم

استخدام کارشناس برق در یک شرکت تجهیزات پزشکی در تهران

زنی که ورود به قلمروی پری ها را آموزش می دهد

بیشترین مراجعان نزاع به پزشکی قانونی از تهران و خراسان رضوی

چالش های درمان ناشنوایان

7 تاکتیک ساده و اساسی که ضامن سلامتی تان می شود

دانه های مفید برای سلامت قلب

گرفتار در قفس همرنگی با جماعت

مشکلات شلوغ ترین زایشگاه پایتخت/ثبت 11 هزار زایمان

استخدام مراکز تحقیقاتی اصفهان (استخدام جدید)

افتتاح نمایشگاه بسیج ملی کنترل فشار خون در مه ولات

راهکارهایی برای تقویت بینایی

فایده کار کردن با کامپیوتر در سنین بالا چیست؟

داروی خوراکی درمان سرطان پروستات روانه بازار شد

ارتباط هوش پایین در کودکی با ابتلا به آلزایمر در بزرگسالی

دلایل تفاوت قیمت برخی داروها در داروخانه ها

با فرزندی که محتوای غیراخلاقی می بیند، چگونه رفتار کنیم؟

با فرزندی که محتوای غیراخلاقی می بیند، چگونه رفتار کنیم؟