مطالب مرتبط:
علت کمبود برخی داروها و اقلام پزشکی در بیمارستان ها
کمبود بسیاری از داروها، تجهیزات و لوازم مصرفی در بیمارستان ها
کمبود بسیاری از داروها، تجهیزات و لوازم پزشکی در مراکز درمانی/ پرداخت نشدن تعهدات مالی پیمانکاران از سوی بیمارستان ها
فوت برخی بیماران به دلیل کمبود سرنگ در بیمارستان های ونزوئلا!
کمبود پزشک در اورژانس بیمارستان ملکان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 خرداد 1398 ساعت 15:322019-06-17پزشكي

علت کمبود برخی داروها در بیمارستان ها چیست؟


سرپرست سازمان غذا و دارو درباره چرایی کمبود برخی داروها و تجهیزات پزشکی، صاحبان امضاهای طلاییِ دارویی، وضعیت شفافیت در سازمان غذا و دارو و.

- سرپرست سازمان غذا و دارو درباره چرایی کمبود برخی داروها و تجهیزات پزشکی، صاحبان امضاهای طلاییِ دارویی، وضعیت شفافیت در سازمان غذا و دارو و… توضیحاتی ارائه کرد.

اقتصاد24" – محمدرضا شانه ساز در ادامه نشست خبری که در سازمان غذا و دارو برگزار شد، در پاسخ به سوالی درباره اظهارنظرهایی مبنی بر عدم شفافیت در حوزه دارو، گفت: نمی توانم درباره اظهارنظرهایی که فردی در خارج از سازمان غذا و دارو مطرح می کند، صحبتی کنم و باید از خود افرادی که در این زمینه مباحث را مطرح می کنند، سوال شود تا اگر مساله ای بوده و حتی تخلفی انجام شده، برخوردهای مناسب انجام شود.

وی درباره تغییر و تحولات در رده ریاست سازمان غذا و دارو و اقدام به ایجاد شرایط قرارگاه در سازمان غذا و دارو و همچنین ایجاد شفافیت در فرآیندها و روندهای این سازمان، گفت: واقعا تغییرات و تعویض هایی که در هر سازمان یا مجموعه ای اتفاق می افتد، طبیعی است.

بالاخره یک مدیر با تیمی کار می کند و ممکن است نتواند با گروه بعدی کار کند.

نباید این موضوع را الزاما به مساله یا جریان خاصی ربط داد.

سازمان غذا و دارو را در آکواریومی شفاف قرار می دهیم شانه ساز ادامه داد: در حوزه شفاف سازی تلاش مان این است که مجموعه سازمان غذا و دارو و تصمیم گیری هایش را در یک آکواریوم شفاف قرار دهیم.

بر همین اساس یکی از گام هایی که در مرحله اول برداشتیم، اعلام آراء کمیسیون ها است.

سالیان سال بسیاری از ذینفعان انتظار داشتند که آراء کمیسیون ها اعلام شود که خواسته به حقی بود.

خوشبختانه در حال حاضر با فضایی که به وجود آمده، زمینه اعلام آراء همه کمیسیون ها اعم از دارو و… فراهم شده است.

بحث هایی مانند استفاده از آی تی، جلوگیری از مراجعات حضوری، استفاده از توانمندی NGOها و کار را به دست مردم سپردن و… در سازمان غذا و دارو در حال انجام است.

بحث برون سپاری نیز مطرح است؛ معتقدم بسیاری از فعالیت هایی که اکنون در سازمان غذا و دارو انجام می شود، می تواند از سوی شرکت های رجیستر شده مورد تایید، انجام شود.

در این صورت هم سرعت کار بالا می رود و هم افراد مورد رصد و پایش سازمان قرار می گیرند.

به عبارت دیگر ما تا حد زیادی خودمان را از اقدامات اجرایی جدا می کنیم و به شان نظارتی مان می پردازیم.

سرپرست سازمان غذا و دارو تاکید کرد: اگر مجموع این برنامه ها در کنار یکدیگر قرار گیرد، سازمان غذا و دارو می تواند بسیاری از انتظارات را در زمینه شفاف سازی برآورده کند.

در عین حال در واگذاری اقدامات اجرایی، سازمان غذا و دارو می تواند از شان اصلی خودش که بحث های نظارتی است، دفاع بهتری کند.

به این ترتیب فکر می کنم می توانیم در مدت زمانی دو تا سه ساله بسیاری از ابهامات در این حوزه را رفع کرده و به بسیاری از حرف ها و حدیث ها پایان دهیم.

شانه ساز در پاسخ به سوال ایسنا، درباره صاحبان امضاهای طلایی و ادعای برخی مبنی بر فشارهای فراسازمانی به این سازمان برای اخذ مجوزها، گفت: در سازمان غذا و دارو بسیاری از معاونین سال ها زحمت کشیدند و تلاش های زیادی را متحمل شده اند.

به هر حال در مجموعه ای با ده ها هزار میلیارد تومان و صدها هزار IRC حرف های زیادی مطرح می شود، اما دستگاه های نظارتی وجود دارند و افراد می توانند با ادله و مستندات از خودشان دفاع کنند.

امضای طلایی به معنی سلیقه ای عمل کردن است وی تاکید کرد: بخش عمده ای از بحث های مربوط به امضاهای طلایی، بحث سلیقه ای عمل کردن است.

به این معنی که ممکن است افراد بتوانند در چارچوب قوانین و مقررات موجود و بر اساس توان کارشناسی، مساله ای را تایید یا رد کنند.

ما تلاش مان این است که برخودرهای سلیقه ای در این حوزه به حداقل برسد و بتوانیم مباحث را ضابطه مند کرده و حتی آن ها را در معرض داوری افکار عمومی قرار دهیم و به این ترتیب این برخوردهای سلیقه ای به حداقل رسد.

این راهی است که بسیاری از کشورها و سازمان های موفق طی کرده اند.

شفافیت می تواند بسیاری از برخوردهای سلیقه ای را کاهش دهد.

طبیعی است که با این اتفاق بحث امضاهای طلایی هم رنگ باخته و برخوردهای سلیقه ای کاهش می یابد.

ماجرای کمبودها در دارو و تجهیزات پزشکی شانه ساز در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره کمبود برخی تجهیزات و ملزومات پزشکی مانند باتری قلب و ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان برای تامین این تجهیزات، اظهار کرد: واقعیت این است که بسیاری از این کمبودها چه در حوزه تجهیزات پزشکی و چه در حوزه دارو، واقعا کمبود نیست.

گزارشات متعددی به ما می رسد مبنی بر اینکه فلان دارو یا وسیله پزشکی وجود ندارد، اما وقتی پیگیری می کنیم می بینیم دارو در استان وجود دارد، اما به دلیل بدهی های طولانی و چند ساله، شرکت پخش دارو یا تجهیزات را به بیمارستان تحویل نمی دهد.

وی ادامه داد: در این زمینه ما تا حدی مداخله کرده و از شرکت ها می خواهیم که تجهیزات و دارو را در اختیار بیمارستان ها قرار دهند، اما بالاخره شرکت ها هم بنگاه های اقتصادی و عمدتا خصوصی هستند و نمی توان آن ها را خیلی تحت فشار قرار داد و بخشی از کار را می توان با مذاکره و لابی پیش برد و از یک جایی به بعد دیگر زبان مسئولان دانشگاهی و ستادی کوتاه می شود.

بنابراین بسیاری از مواردی که در حال حاضر تحت عنوان کمبود گزارش می شود، در این حیطه جای می گیرد.

شانه ساز در همین زمینه گفت: از طرفی یک موضوع هم بحث استفاده از برندها است.

عده ای بر تهیه دارو یا تجهیزات با برندی خاص اصرار می کنند، اما این مساله نه از نگاه علمی و نه با توجه به شرایط اقتصادی کشور قابل دفاع نیست.

بنابراین بحث کمبودها عمدتا در این دو دسته جای می گیرد.

امیدواریم شرایط مالی مناسب تری در بیمارستان ها و مراکز دولتی ایجاد شود تا این اصطکاک ها کمتر شود.

از طرفی حجم مطالبات دارویی و تجهیزات پزشکی هم بالا است و شرکت ها هم نیازمند نقدینگی هستند تا بتوانند ارز بخرند و هزینه های سرباری ناشی از تولید را پرداخت کنند.

یک نگرانی برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی سرپرست سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در حال حاضر یکی از نگرانی های ما در حوزه تامین دارو و تجهیزات که چالش ایجاد می کند، نبود یا کمبود نقدینگی در شرکت ها است، گفت: اگر این موضوع با کمک همه و در نظر گرفتن بودجه های مناسب، مرتفع شود، یکی از نگرانی های ما برای تامین دارو وتجهیزات پزشکی از بین می رود.

شانه ساز در پاسخ به سوالی درباره سامانه تی تک، گفت: سامانه تی تک برای رصد فعالیت ها در راستای شفاف سازی طراحی شده تا از تخلفات و تقلبات جلوگیری کند و بسیار هم توسعه یافته است.

با توجه به قراردادهایی که در این زمینه از قبل وجود داشت، پیگیر هستیم تا هر چه سریع تر اطلاعات سامانه به درون سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت منتقل شود.

اگر این سامانه به همان صورتی که طراحی شده، پیش رود، خدمت بسیار بزرگی محسوب می شود.

ما اصرار داریم که ظرف دو تا سه ماه آینده این پروژه به فرآیند جاری تبدیل شود و بتوانیم از گزارشات آن استفاده بهتری کنیم.

نحوه نظارت مجلسی ها بر سازمان غذا و دارو وی در پاسخ به سوالی درباره نظارت مجلسی ها بر سازمان غذا و دارو، گفت: شان نظارتی مجلس جزو حقوق قانونی است و همه باید در قبال آن پاسخگو باشند.

اتفاقا از چند سال قبل مقرر شد که یک نفر از کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی هر زمان که بخواهند می توانند در جلسات کمیسیون ها شرکت کنند.

ما هم از حضور نمایندگان در سازمان استقبال می کنیم.

زیرا با مشکلاتی که در اجرای ضوابط و مقررات ما وجود دارد، آشنا می شوند و می توانند به ما کمک کنند.

تلاش ما بر این است که سازمان کاملا برای دستگاه های نظارتی در دسترس باشد.

اگر شفافیت ایجاد شود و اقدامات مان در معرض نگاه افکار عمومی قرار گیرد، بسیاری از ابهامات پاسخ داده می شوند.

از طرفی در این صورت می توانیم به نقاط ضعف مان هم پی ببریم.

امیدواریم در آینده نزدیک بسیاری از نگرانی هایمان برطرف شود.

شانه ساز در ادامه در پاسخ به سوالی درباره نقش شوراهای مشورتی در قرارگاه تامین دارو، گفت: ترکیب شوراهای مشورتی عمدتا شامل روسای سندیکاها، NGOها و افراد خوشنام حوزه دارو هستند.

قرار است این شوراها ماهی یک تا دو بار با وزیر بهداشت و مسئولان عالی رتبه وزارتی جلسه داشته باشند و مسائل و مشکلات شان را مطرح کنند.

معتقدیم سندیکاها هم می توانند مشکلات را به ما منتقل کنند و هم بهترین مشاور و راهنما برای حل این معضلات هستند.

شوراهای مشورتی می توانند به نوعی یک اتاق فکر مطالبه گر باشند و قرار است بازوی فکری و اجرایی سازمان غذا و دارو باشند.

ارائه مجوزهای فراقانونی در دارو؛ آری یا خیر؟ وی در پاسخ به سوالی درباره ارائه مجوزهای فراقانونی به برخی شرکت ها در حوزه دارو نیز گفت: در این زمینه اگر مستنداتی وجود دارد، به ما ارائه دهند و قطعا بازبینی وبازنگری می شود.

البته بین ادعا و اثبات فاصله است و باید موارد قانونی رعایت شود تا حق کسی ضایع نشود.

شانه ساز در ادامه درباره اقدامات سازمان غذا و دارو در راستای کنترل فشار خون در کشور با توجه به فعالیت بسیج ملی کنترل فشار خون، گفت: از گذشته ما در این حوزه اقداماتی را انجام داده ایم.

به عنوان مثال در زمینه کنترل و کاهش روغن های ترانس در محصولات غذایی کار کرده ایم و شاخص ها و استانداردها را بازنگری کردیم.

همچنین اقداماتی چون نشانگرهای رنگی، کاهش مصرف نمک و… را هم پیش برده ایم.

در حوزه تامین داروهای جدید فشار خون برای درمان نیز اقداماتی را انجام داده ایم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره خبری مبنی بر اینکه پسری پنج ساله سهام دار یکی از شرکت های بزرگ دارویی است، گفت: ما هم این خبر را شنیده ایم، اما این موارد بیشتر بحث مالکیتی است.

وظیفه ما بیشتر تمرکز بر روی کیفیت دارو و حفظ سلامت محصولات است.

نمی توانیم به بحث های اقتصادی یا سوءاستفاده ها ورود کنیم؛ چراکه نه ابزار آن را داریم و نه وظیفه ای در این باره برعهده سازمان است، بلکه بیشتر بر روی کیفیت و سلامت محصولات فعالیت می کنیم.

دستگاه های متولی باید در این زمینه پاسخگو باشند.

منبع: خبرآنلاین
کلید واژه ها: سازمان غذا و دارو - دارو - شفاف - هایی - آکواریوم - تغییر و تحولات - تصمیم گیری - بیمارستان - نشست خبری - انتظار - برگزار - برنامه - تصمیم - شرایط - طبیعی - فضایی - مردم - مدیر - صورت

آخرین اخبار سرویس:
کمبود دارو، معضلی که بیماران با آن دست و پنجه نرم می کنند

بحران بهداشت دهان و دندان به دلیل مصرف مواد خوراکی شیرین

مایه کوبی 760 هزار رأس دام علیه تب برفکی

پیش بینی برداشت 10تُن گیاهان دارویی در خراسان شمالی  

رژیم غذایی ویژه مبتلایان به بیماری کبد چرب

تمهیدات وزارت بهداشت برای جلوگیری از ورود این ویروس جدید

علائم و راه های تشخیص سرطان مثانه

بیشترین اشتباهات پزشکی مربوط به کدام بیماری هاست؟

توسعه ورزش بانوان در سلامت جامعه نقش مؤثری ایفا می کند

استخدام مشاور پزشکی در سایت سلامتی24 در تهران

ممنوعیت واردات دستگاه های اُزن تراپی

آمار پوکی استخوان در کشور

آیا با خوردن نان چاق می شویم؟

توضیحات وزارت بهداشت درباره ویروس «نیل غربی»

راهکار طب سنتی برای سنگ کیسه صفرا و تسکین درد آن

با کودکان «بیش فعال» چگونه رفتار کنیم؟

توضیحات یک نماینده مجلس درباره تاخیر وزارت بهداشت در جمع آوری یک داروی پرحاشیه

مراجعه به پزشک و روانشناس با پزشک خوب

بیشترین اشتباهات پزشکی، مربوط به کدام بیماری ها است؟

برداشت انگور از تاکستان های استان قم

دسترسی نامنظم بیماران هموفیلی به دارو و خطر معلولیت/ دخالت های غیرکارشناسی بیمه گران

خارج کردن 50 سنگ از مثانه یک بیمار در شوشتر

آلودگی صوتی کدام کشورها بیشتر است؟

با حساسیت فصلی چه کنیم؟

درمان بیماری پارکینسون با امواج مافوق صوت

مفصل ها هم پیر می شوند

از بین رفتن شنوایی کودک 4 ساله/ لزوم بررسی احتمال قصور پزشکی

یادگیری مهارت های جدید مغز سالمندان را 30 سال جوان می کند

بیشترین اشتباهات پزشکی، متعلق به کدام بیماری ها است؟

ویزیت رایگان بیماران نیازمند

پنج دلیل برای افزودن زنجبیل به صبحانه

گریه تنفس را تنظیم می کند

تاخیر وزارت بهداشت در جمع آوری داروی لوزارتان قابل پیگیری است

سفر به دور جهان مادربزرگ 90 ساله

عمل آپاندیس و مراقبت های بعد از آن

با حساسیت فصلی چه کنیم؟

چرا دچار اسهال مزمن می شویم؟

تولد نوزاد در دستان کارشناسان اورژانس

استخدام دستیار دندانپزشک خانم در مطب دندانپزشکی در تهران

دقت در خرید موادغذایی بسته بندی

علل بروز بیماری کبدچرب /رژیم غذایی ویژه مبتلایان این بیماری

خطرناک ترین اختلال ناشی از گرما چیست؟

کشتارهای غیرمجاز دام عاملی برای شیوع بیماری تب کریمه کنگو

برنامه های وزارت بهداشت برای جلوگیری از ورود ویروس نیل غربی به کشور

خارج کردن 50 سنگ از مثانه یک بیمار در تهران

فوائد افزودن زنجبیل به صبحانه

«تحقیقات ثابت کردند به هرچه بخواهید می رسید»؛ چقدر به این جمله باور دارید؟

برگزاری کارگاه آموزشی دلقک درمانی در دانشگاه علوم پزشکی ایران

آلودگی صوتی کدام کشورها بیشترند؟

5 دلیل برای افزودن زنجبیل به صبحانه

جدایی دانشگاه های علوم پزشکی از وزارت بهداشت به سادگی نیست

اضافه وزن شدید «ترانه علیدوستی» + عکس

تمهید وزارت بهداشت برای جلوگیری از ورود ویروس نیل غربی به کشور

علل بروز بیماری کبدچرب چیست؟

5 دلیل برای افزودن زنجبیل به صبحانه

چه کسانی بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند؟

مسجدی که نان نیازمندان محل را تأمین می کند/ پوشش درمانی برای 700 خانواده

ساختار قلب تمساح ها پژوهشگران را شوکه کرد

استفاده از دانش سلول های بنیادی؛ از نیازهای اولیه خراسان شمالی

پایین آوردن تب کودک با رعایت چند نکته تغذیه ای

استخدام صندوقدار ،کمک حسابدار در عمده فروشی مواد غذایی

خواص معجزه آسای برگ درخت زیتون که نمی دانستید!

خطرناک ترین اختلال ناشی از گرما چیست؟

جدایی دانشگاه های علوم پزشکی از وزارت بهداشت به سادگی امکان پذیر نیست

3 بیماری که تشخیصِ اشتباهِ آنها پیامد جدی دارد

با این گیاهان مغزتان را تقویت کنید

خارج کردن 50 سنگ از مثانه بیمار در یک عمل جراحی نادر

آب زلال به قنات جهانی زارچ بازمی گردد

حالت بهتر برای خواب بهتر

لباس هایی که هر خانمی برای تابستان باید داشته باشد

نوشیدنی که زود پیرتان می کند

5 دلیل برای افزودن زنجبیل به صبحانه

تاثیر زایمان سزارین و طبیعی بر رشد شناختی نوزادان

کبدتان را با سرکه و انگبین پاکسازی کنید

دانه های مفید برای سلامت قلب

علل بروز بیماری کبدچرب /رژیم غذایی ویژه مبتلایان این بیماری

خطر جدی سقط جنین با امواج وای.فای

خطرناک ترین اختلال ناشی از گرما چیست؟

درباره اختلال ویرانگر اوتیسم چه می دانیم؟

افزایش طول عمر با مصرف این غذاها

بیماری کبدی که رنگ شما را زرد می کند

یک بارداری چند سونوگرافی می خواهد؟

نکات تغذیه ای برای کاهش تب کودکان

داروی ضد فشارخون «لوزارتان» واقعا سرطان زاست؟

چه کسانی بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند؟

گزارش لحظه ای از ترک سیگار !!

10 راه برای جلوگیری از لخته شدن خون

همه چیز درباره مرغ سبز

با معده خالی، صبح ها این 5 عادت سالم را دنبال کنید

دلایل و علت های ناگهانی لرزش یا تشنج

سالمندان در فصل گرما مراقب کم آبی بدنشان باشند

شایع ترین علت زخم معده

نکات مهم درباره حشره گزیدگی در تابستان

علائم گرمازدگی

وضعیت بغرنج این بازیگر ایرانی+ عکس

5 دلیل برای افزودن زنجبیل به صبحانه

آلودگی صوتی کدام کشورها بیشترند؟

کاری که مغز افراد سال خورده را 30 سال جوانتر می کند

حقایقی که درباره فقر ویتامین ب 12

اغلب مکمل های غذایی تاثیری بر طول عمر و سلامت قلب ندارند

علت کمبود برخی داروها در بیمارستان ها چیست؟

علت کمبود برخی داروها در بیمارستان ها چیست؟