مطالب مرتبط:
سایپا 2_1 سردار بوکان؛ پیروزی سخت شاگردان دایی مقابل حریف گمنام
تشییع دو شهید گمنام در حضور سردار سلیمانی
یادواره شهدای گمنام با حضور سردار نقدی
سایپا 2_1 سردار بوکان؛ پیروزی سخت شاگردان دایی مقابل حریف گمنام
به میزبانی بندرگز و با سخنرانی سردار «علی فضلی» بزرگداشت 313 شهید گمنام و جاویدالاثر استان گلستان می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 خرداد 1398 ساعت 12:562019-06-17سياسي

«سردار بزرگ» هنوز گمنام است


ایرنا- یارمحمدخان کرمانشاهی، سردار بزرگ انقلاب مشروطه نه فقط برای بسیاری از ایرانیان که حتی در زادگاه خود هم گمنام و غریب است تا جایی که جز یک سنگ قبر ساده و محصور، - هیچ نام و نشانی از او در شهر نیست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایرنا، اینکه قدر و منزلت بزرگان استان کرمانشاه و چهره های علمی، فرهنگی، دینی، ادبی و هنری آن به شایستگی پاس داشته نشده، از گلایه ها و انتقادات دیرینه است.

آنقدر در معرفی و شناساندن شخصیت های تاثیرگذار در تاریخ و فرهنگ استان کم کاری شده که خدمات بزرگ بسیاری از آنها در تاریخ جامانده و در حال فراموشی است.

یکی از چهره های تاریخ معاصر و نهضت مشروطه یارمحمدخان کرمانشاهی از لَک زبانان استان کرمانشاه است؛ کسی که در آخرین لحظات تسلیم و شکست ستارخان و باقرخان، سردار و سالار ملی ، به میدان نبرد رسید و دلاوری های بزرگی کَرد و در نهایت در راه مبارزه با طاغوت جان داد.

انقلاب مشروطه رویدادهایی است که در نهایت به امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه قاجار انجامید و تا دوره محمدعلی شاه قاجار برای تبدیل حکومت استبدادی به حکومت مشروطه ادامه یافت و منجر به تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب نخستین قانون اساسی ایران شد.

به بهانه مطرح شدن گمنامی یارمحمدخان در روزهای اخیر و ضرورت ساماندهی مزارش، نگاهی می اندازیم بر طلوع و غروب او.

ورود یارمحمدخان به مبارزات مشروطه کردهای ایران برخلاف کردهای عثمانی هرگز از مشروطیت به عنوان وسیله ای برای رسیدن به اهداف شخصی و یا ملی گرایی کردی استفاده نکردند بلکه در ابتدا به این تصور که مشروطیت با ایرانی بودن کردها منافات دارد و ممکن است به تجزیه کشور بینجامد، با آن مخالفت کردند.

مبارزان کُرد نهضت مشروطه با به توپ بسته شدن مجلس توسط محمدعلی شاه و آغاز دوره استبداد صغیر و شکل گیری شورش های تبریز و رشت و بختیاری ها، کردستان و کرمانشاه هم شاهد فداکاری مردم خود در دفاع از مشروطیت بود؛ در راس این فداکاری ها، مجاهدی کرمانشاهی به نام یارمحمدخان قرار داشت.

یارمحمدخان فرزند میرزامحمد زردلانی (از طوایف لک زبان) و بلقیس خانم از طایفه لک زبان بالاوند در سال 1249 شمسی در زردلان کرمانشاه متولد شد.

نوجوان بود که پدر خود را از دست داد و بار مسئولیت مادر و خواهر بر دوشش افتاد.

یارمحمدخان بوده است.

یارمحمدخان در ابتدا شغل بارفروشی داشت و به دلیل نزدیکی محل کار او به مسجدی که حجت الاسلام حاج آقا محمدمهدی مجتهد کرمانشاهی امام جماعت آن بود، تحت تأثیر شخصیت و کرامات مجتهد قرار گرفت.

در آغاز مشروطه خواهی و قیام اهالی کرمانشاه علیه سیف الدوله که شخصیت های مذهبی و سیاسی طرفدار مشروطیت در خطر ترور سیاسی توسط عوامل پادشاهی قرار گرفتند، آقامحمدمهدی، به دلیل داشتن اطمینان و اعتماد به یارمحمدخان و حسین خان کلاهمال (برادرخوانده یارمحمدخان) آنها را محرم و محافظ خود قرار داد و هر 2 پس از فراغت از کار روزمره همواره همراه او بودند.

یارمحمدخان در جلسات سِری و مجالس مشروطه طلبان کرمانشاه که با حضور افراد زیادی و بیشتر به صورت مخفی و شبانه تشکیل می شد، محافظ آقامحمدمهدی بود و در آن جلسات شرکت می کرد که تبعا در مباحثه ها در جریان اوضاع قرار می گرفت.

در همین دوره یارمحمدخان همراه حجت الاسلام مجتهد به عراق رفت و پس از ملاقات با علمای مقیم نجف، با تصمیمات جدید به کرمانشاه بازگشتند.

حجت الاسلام مجتهد و یارانش پس از مدتی اقدام به تشکیل کمیته غیرت برای ساماندهی مبارزات کردند که به نام شاعر آزادی خواه کرمانشاه سید عبدالکریم غیرت نامگذاری شد.

اندیشه آزادی خواهی یارمحمدخان منجر به عضویت او در این کمیته شد.

دوست بازاری یارمحمدخان که حامی مالی او بود در همین جلسات با حاج حسن اعتماد الرعایا مشهور به حاج اعتماد از بازاریان خوشنام، متدین و مشروطه خواه که املاکی نیز در حومه کرمانشاه داشت، آشنا شد.

حاج اعتماد از مریدان محمدمهدی بود که سهم امام، خمس و وجوهات را به مانند سایر مشروطه خواهان شهری و عشایر به آقا می پرداخت و ارتباط مذهبی و سیاسی اعتقادی بین محمدمهدی و حاج اعتماد برقرار بود.

توجه و اعتماد آقا محمدمهدی به یارمحمد و حسین خان موجب توجه حاج اعتماد به یارمحمد و الفت روزافزونی بین آن دو شد به طوری که به دور از تضادهای طبقاتی و تفاوت های اجتماعی، یارمحمد حاج اعتماد را داشی یعنی برادر بزرگ خطاب می کرد و در گرفتاری زندگی حاج اعتماد پشتوانه او محسوب می شد.

در زمانی که ظهیرالملک خوشنام امور حکومتی کرمانشاه را به عهده گرفت، یارمحمد به توصیه محمدمهدی و حاج اعتماد، در صف توپچیان حکومتی استخدام شد و کار بازار را رها کرد.

او با نشان دادن رشادت به سرعت به درجهٔ نایبی رسید اما روح سرکش و غلیان درونی و ذات آزادیخواه او به این مراتب و اطاعت از فرمانده نظامی بالاتر قانع نمی شد به همین دلیل با تمام توجه حاکم وقت و با وجود داشتن زن و فرزند و مادر و برادران خردسالی که تحت تکفل او بودند، به تکاپو افتاد تا شاید خود را به مرکز انقلاب در هر کجای ایران برساند و در کنار سایر مبارزان پرچم آزادیخواهی را برافرازد.

تعهد مخارج زندگی و تهیه اسلحه و تأمین هزینه افراد تحت تکفل در طول مسافرت برای یارمحمدخان و حسین خان، توسط حاج اعتماد تأمین می شد.

در این دوره همچنین کمیته ای به همت میرزا احمد خان، میرزا علی خان، حاج مشیر الرعایا و آقامحمدمهدی برای انجام امور مالی و تدارکاتی مجاهدین در کرمانشاه تشکیل شد که هزینه سفرهای بعدی و انجام امور تبلیغی و نظامی در محدوده شهر از آن طریق تأمین می شد.

(مقاله کرمانشاه و کردستان در مشروطیت نوشته نادر پروانه) یارمحمدخان چگونه سر از تبریز درآورد احمد کسروی، تاریخ نگار می نویسد: از روزی که محمدعلی شاه به باغ شاه رفت و در میان او و مجلس کشاکش برخاست از همه شهرها تلگراف می آمد و همه اینها نوید ایستادگی و یاوری می دادند.

ولی اینها همه رویه کارانه می بود… تبریز که ایستادگی نمود و 11 ماه در جنگ و کشاکش می بود، با اینکه از گرجیان و ارمنیان و ترکان و قفقازیان به یاوری آمدند، از شهرهای ایران کسی نیامد، تنها کسانی که از شهرهای ایران به یاری تبریز آمدند، یارمحمدخان کرمانشاهی و همراهان او بودند.

در آن روز که مجلس به همه شهرها تلگراف فرستاده یاوری می طلبید، یارمحمدخان با یک برادر و یک دوست که نام های هر 2 حسین بود (حسین خان امیر برق، سیدحسین نصرت المله) تفنگ و اسب خریدند و با یک نوکر (حاج نعلبند) آهنگ تهران کردند که به یاری دار الشورا برسند، ولی چون به قم رسیدند، در آنجا از داستان بمباران (به توپ بستن مجلس شورای ملی توسط قوای قزاق به فرماندهی لیاخوف و سرکوب مشروطه خواهان) آگاهی یافته، ناگزیر گردیدند که خود را نهان دارند.

ولی چون چند روزی گذشت، آوازه ایستادگی های تبریز به آنجا رسید و این بود که یارمحمدخان و همراهانش مردانه آهنگ تبریز کرده، از بیراهه خود را به آنجا رسانیدند و تا پایان جنگ های تبریز در آنجا بودند و همیشه دلیری ها و مردانگی ها نمودند.

(کتاب درباره مبارزات کردستان، نوشته حمید مؤمنی) یارمحمدخان به داد سردار و سالار ملی رسید پس از ورود یارمحمدخان به تبریز عده ای دیگر از مشروطه خواهان کرمانشاه به آنها پیوستند.

بنابر روایت مورخان، در این زمان تبریز توسط نیروهای محمدعلی شاه به محاصره افتاده و نهضت ستارخان و باقرخان در حال احتضار بود اما با حمله یارمحمدخان به قشون محمدعلی شاه و تصاحب چهار مسلسل اطراف شهر، محاصره شکسته و مشروطه احیا می شود.

یارمحمدخان و حسین خان آنقدر در آذربایجان از خود دلاوری نشان دادند حسین خان به دلیل چابکی و سریع بودن، از سوی مردم تبریز به حسین خان امیر برق شهرت یافت و یارمحمدخان نیز به دلیل رشادت و جسوری به یارمحمدخان سرمجاهد معروف شد.

حسین خان در مبارزات تبریز جان خود را از دست و شهید شد.

اولین حضور یارمحمدخان در جنگ های آذربایجان اردوکشی او به مراغه و شرکت در جنگ شرامین بود که بین مشروطه خواهان و قوای صمدخان رخ داد.

مجاهدان در این نبرد شکست خوردند اما یارمحمدخان و حسین خان توانستند از مهلکه نجات یابند و به تبریز برسند.

یارمحمدخان در حمله بعدی به اردوگاه شجاع الدوله، تلفاتی به دشمن وارد کرد.

حضور دیگر او در جنگ حکم آباد بود که دلیری و رشادت یارمحمدخان و حسین خان را بر سر زبان ها انداخت و موجب شد انجمن ایالتی تبریز از آنها قدردانی کند.

جنگ دیگر نبرد آناخاتون بود که او از ناحیهٔ پا زخمی شد اما جنگ به سود آزادیخواهان خاتمه یافت.

یارمحمدخان در ربیع الاول 1328 هجری قمری و پس از سرکوب مستبدان و استقرار مشروطه، به همراه ستارخان و باقرخان و 100 سوار دیگر به تهران آمد.

(کتاب تاریخ انقلاب مشروطیت نوشته مهدی ملک زاده) نامه ستارخان در باره یارمحمدخان دلاوری ها یارمحمدخان و یار او (حسین خان) بازتابی در روزنامه های آن زمان نداشت؛ موضوعی که ستارخان سردار ملی را دست به قلم کرد.

زمانی که روزنامه های حبل المتین و کلکته از فداکاران نهضت مشروطیت یاد می کردند و اشاره ای به نام یارمحمدخان نداشتند، ستارخان در نوشته ای به این روزنامه ها فداکاری و از خودگذشتگی یارمحمدخان را یادآور شد و در تأیید شخصیت سیاسی و نظامی سرداران کرمانشاهی نوست: یارمحمدخان و حسین خان کرمانشاهی که در این مدت با یک غیرت فوق العاده در مقابل جنود استبداد با این خادم ملت داد مردی داده و از اشخاصی هستند که تمام جراید تصدیق بر مجاهدت حقیقی او دارند، چند روز قبل در انجمن مقدس ایالتی هم توصیه مشارالیهما را نموده این خادم ملت نیز استدعای مخصوص از حضور مبارک می نماید که محض جبران فداکاری های صادقانه مشارالیها که همه نوع لیاقت خدمتگزاری را دارند به ریاست سواره یا افواج نظامی حدود کرمانشاهان و منصب شایانی مفتخر و سرافراز فرمایید مشغول خدمتگزاری بوده باشند، مایه امیدواری عموم مجاهدان خواهد بود.

خادم ملت ستار".

(کتاب اوضاع سیاسی کردستان از سال 1258 تا 1320 نوشته مجتبی برزویی) همه کنار رفتند اما او در میدان بود با انحراف مشروطیت و پراکنده شدن مجاهدان و تصرف تبریز توسط قوای روس، این تنها یارمحمدخان بود که صادقانه در راستای آرمان های مشروطیت گام می گذاشت.

کسروی در این باره نوشته است: با آنکه زمان گذشته و این هنگام ستارخان پاشکسته به گوشه ای خزیده و یفرم خان زیر خاک رفته و حیدرخان عمواغلی از ایران بیرون افتاد و تبریز، آن کانون غیرت، به دست روسیان آمده و مجاهدان آنجا یکدسته جان باخته و یکدسته به خاک عثمانی گریخته بودند.

با این همه یارمحمدخان غیرت نموده و درفش برافراشته بود.

یارمحمدخان تنها با دسته اندک از مجاهدان می کوشید و شهر کرمانشاهان را در دست می داشت.

دکتر مهدی ملک زاده، تاریخ پژوه می نویسد: یارمحمدخان یکی از شجاعان انقلاب مشروطیت و جنگ های 6 ساله است.

اگر گفته شود که در شهامت و جوانمردی و پاکدلی و پاکدامنی و ساده لوحی و ایمان به آزادی و مشروطیت در میان مجاهدین کم نظیر بود، گزاف گویی نشده.

حسین خان برادر خوانده یارمحمدخان هم در جنگ های گذشته کشته شد و این 2 برادر شجاع و با ایمان اول کسانی بودند که به یاری مجلس شتافتند و یکی بعد از دیگری در راه آزادی شهید شدند.

باید اقرار کرد منظور و مقصود سیاست دمکرات ها هر چه بود یارمحمدخان جز آزادی و حکومت ملی و سربلندی ملت ایران هدفی نداشته است.

" (کتاب تاریخ انقلاب مشروطیت ایران نوشته مهدی ملک زاده) پایان سردار با ایجاد اختلاف بین آزادیخواهان و کینه جویی دولت مشروطه، مجاهدان همچنان در سنگر مبارزه با حکومت ماندند.

هنگامی که سپاه فرمانفرما برای سرکوبی مجاهدان از سنندج به سوی کرمانشاه حرکت کرد، یارمحمدخان و به دنبال او سالارالدوله نیز از کرمانشاه به طرف سنندج رفتند اما 2 سپاه به هم برخورد نکردند و فرمانفرما به کرمانشاه رسید و دارلحکومه مستقر شد.

یارمحمدخان و سالارالدوله سپاهی فراهم کرده و از سنندج به طرف کرمانشاه حرکت کردند.

ساعت حدود 10 صبح روز در 13 مهر 1291 هجری شمسی یارمحمدخان زیر سقف پوشیدهٔ بازار کلوچه پزها (طلا فروش ها) نزدیک به دارالحکومه کرمانشاه، مشغول رایزنی برای حمله نهایی بود که تیری از یکی از سوراخ های سقف بازار شلیک شد و یکی از همراهان سردار به زمین افتاد.

یارمحمدخان برای ردیابی مسیر گلوله سرش را بالا آورد اما تیر دوم به صورت او شلیک شد و او را نقش زمین کرد.

طولی نکشید که تعداد زیادی از همرزمان او هم کشته شدند و جنگ به سود دولت خاتمه یافت.

یاران یارمحمدخان پس از مرگ او به نقطه نامعلومی در اطراف قزوین تبعید شدند.

سردار هنوز گمنام است یارمحمدخان اما سال هاست که به حاشیه رفته و حتی بسیاری از کرمانشاهی ها درباره او زیاد نمی دانند و اطلاع ندارند که مزارش کجاست.

آرامگاه سردار در اتاقکی در محوطه انبار نقلیه مرکز بهداشت کرمانشاه قرار دارد.

هنوز نه تندیسی از او در زادگاهش وجود دارد و نه میدان و خیابانی به اسم او شده است.

شهرام ناظری بر سر مزار یارمحمدخان کرمانشاهی سردار بزرگ مشروطه حتی در شهر خودش هم گمنام است.

هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه 25 خرداد 98 از اختصاص 2 میلیارد تومان اعتبار برای احیای آرامگاه یارمحمدخان خبر داد.

البته پیش از آغاز ساخت آرامگاه برای سردار مشروطه، دانشگاه علوم پزشکی باید با تبدیل محوطه مزار او به یک مجموعه فرهنگی موافقت کند؛ انتظاراتی که امید است به نتیجه برسد.

7444/8066 گزارش از عبدالله الماسی
کلید واژه ها: کرمانشاه - مشروطه - استان کرمانشاه - انقلاب مشروطه - محمدعلی شاه - ایران - بزرگ - تاریخ - کردها - استان - گمنام - سردار - مظفرالدین شاه - ایرانی - زبان - قانون اساسی - حکومت - فرهنگ - مجتهد - ایرانیان - چهره - مجلس - کردستان - مبارزان - خبرنگار - بختیاری - ستارخان - سنگ قبر - محل کار - نوجوان

آخرین اخبار سرویس:
سیره فاطمی (قسمت سوم)

طول و عرض اعجاب آور نفتکش توقیف شده انگلیس/تصویر

آیا معاونت های دانشجویی-فرهنگی، حامی خوبی برای نشریات دانشجویی هستند؟ / کابوس بودجه  

مشخصات پهپاد ایرانی که از ناو آمریکایی تصویربرداری کرد + عکس

نامه دادستان کل کشور در حمایت از حقوق علامه شیخ زکزاکی

تحلیل مبلغ از احتمال ایجاد «جریان سوم سیاسی» در انتخابات پیش رو

دریاچه چیتگر حیات و حوض برج های اطراف شده است

عناوین روزنامه های سیاسی 29 تیر 98/ حیاط خلوت اقتصاد خودرو در ایران +تصاویر

ظریف راهی ونزوئلا شد

چه اقداماتی در راستای احیای دریاچه ارومیه انجام شده است؟/از پایان سال 98 حتی با وجود کاهش بارندگی تراز دریاچه ارومیه کاهش نمی یابد

ضابطه نشسته خواندن نماز

واکنش کدخدایی به توقیف نفتکش انگلیس

تمجید نماینده اصلاح طلب از اقدام سپاه در رصد ناو آمریکایی

اقدام ایران مصداق قاعده مقابله به مثل در حقوق بین الملل است

واکنش کدخدایی به توقیف نفتکش انگلیس توسط سپاه

تمجید محمود صادقی از رصد ناو آمریکایی توسط سپاه

ظریف نیویورک را به مقصد کاراکاس ترک کرد

چگونه از وکیل شکایت کنیم؟

واکنش کدخدایی به توقیف نفتکش انگلیسی توسط سپاه

تمجید محمود صادقی از اقدام سپاه در رصد ناو آمریکایی

حکم حبس دوماهه به اتهام توهین در واتس آپ

مهمترین نتیجه جنگ 33 روزه برای ایران چه بود؟

جنگ یمن تا فشارهای بیشتر روی عربستان ادامه دارد

توقیف نفتکش انگلیسی مصداق قاعده مقابله به مثل در حقوق بین الملل است

ایران باید از مواضع ضد آمریکایی جنبش هایی همچون «نم» در جهت منافع خود استفاده کند

فعالیت 20 کانون خادمیاری رضوی در یزد

3 سناریوی ترامپ برای دروغ پهپادی/الزامات شرایط حساس کنونی چیست؟ /توافق اصلاح طلبان و اصولگرایان برای انتخابات آتی

اطلاع گیری وزارت خارجه و دفاع انگلیس درباره نفتکش توقیف شده

استخدام سرآشپز آقا در رستوران ارکیده

نامه دادستان کل کشور به مقامات قضایی نیجریه

پیام تشکر سیدمهدی شجاعی از همه تسلی بخشان در سوگ پدر

نفتکش توقیف شده انگلیسی 23 خدمه دارد

کارتون| کارمان با برانکو تمام شد

توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز

استخدام تعدادی همکار خانم جهت کارهای دفتری و نام نویسی

استخدام منشی مسلط به کامپیوتر و با روابط عمومی مناسب در البرز

استخدام حسابدار خانم مسلط به کامپیوتر در استان البرز

دعای نادعلی

داستان زندگی مریم مجدلیه، زنی که حضرت عیسی(ع) او را نجات داد

واکنش صفحه اینستاگرام رهبر انقلاب به توقیف نفتکش انگلیسی توسط سپاه

دلیل توقیف نفتکش انگلیسی اعلام شد

محمودی شاه نشین: برگزاری انتخابات شورایاری ها منع قانونی ندارد

عکس| نعیمه نظام دوست به طارمی تبریک گفت

عکس| تبریک تولد نعیمه نظام دوست به طارمی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 29 تیر 98

تصویری از صفحه اینستاگرام سایت رهبر انقلاب بعد از توقیف نفتکش انگلیس توسط سپاه

توضیح وکیل محمدعلی نجفی درباره ابهامات جنجالی

ظریف نیویورک را به مقصد کاراکاس ترک کرد

قاعده مقابله به مثل در حقوق بین الملل، امری شناخته شده است

واکنش روسیه به توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز

کاخ سفید به توقیف نفتکش انگلیسی توسط سپاه پاسداران واکنش نشان داد

تصویری از صفحه اینستاگرام رهبر انقلاب بعد از توقیف نفتکش انگلیس توسط سپاه

واکنش توییتری سخنگوی شورای نگهبان به توقیف نفتکش انگلیسی توسط سپاه

جنگ اقتصادی روی آب/ ماجرای توقیف نفتکش انگلستانی در خلیج فارس چه بود؟

خونریزی های زنانه ای که باید جدی گرفته شود

پست اینستاگرامی صفحه رهبر انقلاب همزمان با توقیف نفتکش انگلیسی +عکس

تصویب شهرستان کرخه در کمیسیون دولت

واکنش رییس جمهوری آمریکا به توقیف کشتی انگلیسی

نفتکش انگلیسی مصدر ، آب های ایران را ترک کرد/ یک نفتکش انگلیسی توقیف شده است

آقای ترامپ؛ خوابی یا بیدار؟!

ساده زیستی و مردمداری امامان جمعه در زمان کنونی باید پررنگ تر باشد

جدیدترین مدل جوراب های ساق بلند بچگانه

وزیر خارجه بریتانیا: توقیف دو کشتی در تنگه هرمز توسط ایران بسیار نگران کننده است

اولین تصاویر رصد ناو آمریکایی یو اس اس باکسر

آمریکا هیچ گاه مثل امروز نزد جهانیان بی ارزش نشده بود

کاخ سفید به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران واکنش نشان داد

واکنش روسیه به توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز

ترامپ: با انگلیس درباره توقیف نفتکش توسط ایران گفت وگو می کنم

اولین واکنش روسیه به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

ترامپ: با انگلیس درباره توقیف نفتکش توسط ایران گفت وگو می کنم

لزوم تسریع در برآورد خسارات زلزله مسجدسلیمان

خلیج فارس زیر ذره بین سپاه پاسداران /توقیف 2 نفتکش طی دو روز

پست اینستاگرامی صفحه رهبر انقلاب همزمان با توقیف نفت کش انگلیسی +عکس

نامه دادستان کل کشور به مقامات قضایی نیجریه در حمایت از حقوق شیخ زکزاکی

کشتی انگلیسی توقیف شده، اصل عبور بی ضرر در تنگه هرمز را رعایت نکرد

زمان مجاز برای فاصله انداختن میان نماز طواف و سعی/ پاسخ حضرت آیت الله سیستانی

واکنش ترامپ به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

المیادین: نفتکش دیگری متعلق به انگلیس به طرف ایران تغییر مسیر داد

نقض مقررات دریانوردی دلیل توقیف نفتکش انگلیسی

نفتکش توقیف شده انگلیسی 23 خدمه دارد

چرا سپاه پاسداران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد؟

اولین واکنش آمریکا به توقیف نفتکش انگلیس توسط ایران

ترامپ به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران واکنش نشان داد

ماجرای ترور امام جمعه گرمسار چیست؟

دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش انگلیسی جلسه اضطراری تشکیل داد

اولین واکنش آمریکا به توقیف نفتکش انگلیس توسط ایران

لباس عروس فوق العاده زیبا الهام حمیدی/ عکس

مراسم ختم آیت الله حائری از سوی مقام معظم رهبری در قم

نفتکش توقیف شده انگلیسی 23 خدمه دارد

گفتگوی تلفنی ترامپ و مکرون در مورد ایران

نفت کشِ انگلیسی در تنگه هرمز توقیف شد

دوستی با صاحبان قدرت انحراف از مسیر اصلی انقلاب است

گزارش تصویری: مراسم ترحیم آیت الله سید علیرضا حائری در حرم حضرت معصومه(س)

احادیثی برای رفع برداشتهای منفی از رزاق بودن خداوند

شرکت مالک نفتکش توقیف شده انگلیس: نفتکش 23 خدمه دارد

کشتی انگلیسی توقیف شده، اصل عبور بی ضرر در تنگه هرمز را رعایت نکرد

اولین واکنش آمریکا به توقیف نفتکش انگلیس توسط ایران

اولین واکنش آمریکا به توقیف نفتکش انگلیسی

زندگینامه حضرت مریم (س)

اولین واکنش آمریکا به توقیف نفتکش انگلیس توسط ایران

«سردار بزرگ» هنوز گمنام است

«سردار بزرگ» هنوز گمنام است