مطالب مرتبط:
مرگ زیر 70 سال برای ایرانی ها ممنوع شد!
ازدواج دختران زیر 13 سال ایرانی ممنوع شد! + جزییات
مرگ زیر 70 سال برای ایرانی ها ممنوع شد
ازدواج دختران زیر 13 سال ایرانی ممنوع شد! + جزییات
10 علت مرگ های زودرس در ایران اعلام شد/ چه تعداد ایرانی سال گذشته فوت شدند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 خرداد 1398 ساعت 10:402019-06-17پزشكي

مرگ زیر 70 سال برای ایرانی ها ممنوع شد!


رییس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت جلوگیری از مرگ ایرانیان در زیر سن 70 سال ،کاهش 25 درصدی فشار خون و 30 درصدی مصرف نمک در بین مردم را از جمله اهداف وزارت بهداشت عنوان کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازراهبرد معاصر؛ تنوع بیماری ها و علل بروز و ظهور آنها در بین انسانها بسیار زیاد است و همواره انسان به علت شرایط زندگی شامل آب و هوا، تغذیه، فشارها و استرس های محیطی و… در معرض انواع آن قرار دارد و یکی از دل مشغولی های بشر، خاصه پزشکان و محققان علوم پزشکی در طول صدها سال کاهش عوارض بیماری ها و تأثیرات منفی آن بر بدن انسان بوده است.

در تقسیم بندی بیماری ها می توان شالوده اصلی آن را به دو قسمت اصلی بیماری های واگیر و غیر واگیر تقسیم بندی کرد.

در این میان نقش بیماری های غیر واگیر در مرگ انسانها بسیار مؤثر و تعیین کننده است؛ به شکلی که بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان و بیماری های مزمن تنفسی عامل بیش از 80 درصد مرگ و میرها هستند.

هرساله تعداد بسیار زیادی از افراد جامعه قربانی این بیماری ها می شوند.

برای آشنایی از روند برنامه ریزی های وزارت بهداشت درباره جلوگیری از بیماری های غیر واگیر پای صحبت افشین استوار، رییس مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نشستیم تا از چند و چون این برنامه ها و وضعیت بیماری های غیر واگیر در کشور آگاه شویم.

وی اصلی ترین بیماری های غیرواگیر را بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان و بیماری های مزمن تنفسی برشمرد که عامل بیش از 80 درصد مرگ و میرها هستند و مهمترین عوامل خطر رفتاری بیماری های غیرواگیر برای این چهار بیماری را تغذیه ناسالم، کم تحرکی، مصرف سیگار و الکل دانست؛ ضمن اینکه یکی از اهداف وزارت بهداشت را کاهش 30 درصد مصرف میانگین نمک و 25 درصد کم تحرکی در جامعه عنوان کرد.

آنچه در ادامه از نظرتان می گذرد مشروح این گفت وگو است که با هم مرور می کنیم.

افشین استوار، رییس مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: بیماری های غیرواگیر بیماری هایی است که توسط یک عامل عفونی مانند میکروب، ویروس، قارچ و انگل منتقل نمی شود؛ برای نمونه دیابت یک بیماری غیرواگیر است اما اسهال، سل، وبا، مالاریا، سرخک و سرمایه خوردگی از جمله بیماری های واگیر است.

البته بین بیماری های واگیر و غیرواگیر یک تعاملات و ارتباطاتی وجود دارد.

مثلاً برخی بیماری های غیر واگیر مثل سرطان دهانه رحم عامل عفونی دارد؛ یعنی یک ویروسی در انسانی وجود دارد که عامل اکثر بیماری های سرطان رحم است و ویروس از فردی به فرد دیگری منتقل شده و باعث ایجاد این سرطان می شود.

بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان و بیماری های مزمن تنفسی عامل 80 درصد مرگ ها بیماری سرطان کبد، هپاتیت B و C فرد را مستعد سرطان کبد می کند و نیز سرطان معده که در برخی موارد عامل عفونی، یک میکروب است و بعضی از انواع دیابت به علت وجود یک ویروس است.

بنابراین این طور نیست که اینها دو چیز مجزا باشند.

اصلی ترین بیماری های غیرواگیر بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان و بیماری های مزمن تنفسی است که عامل بیش از 80 درصد مرگ و میرها هستند.

در ایران چه بیماری های غیرواگیری شیوع بیشتری دارد؟ استوار: در جهان و ایران بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان و بیماری های مزمن تنفسی چهار عاملی هستند که بیش از 80 درصد بیماری های غیرواگیر و مرگ و میرهای وابسته به آن را تشکیل می دهند.

وزارت بهداشت چه برنامه هایی در خصوص پیشگیری از بیماری های غیرواگیر انجام می دهد؟ استوار: وزارت بهداشت براساس شواهد علمی اقدام می کند و هر چقدر بار بیماری بیشتر باشد وزارت بهداشت به آن اهمیت بیشتری می دهد و متناسب با آن برای کنترل، پیشگیری و ارتقای سلامت برنامه ریزی می کند.

تغذیه ناسالم، کم تحرکی، مصرف سیگار و الکل علل ایجاد بیماری های غیر واگیر است بیماری های قلبی و عروقی، سرطان، دیابت و بیماری های مزمن تنفسی عمده اولویت وزارت بهداشت را تشکیل می دهد.

البته خوشبختانه این بیماری ها عوامل خطر مشترکی دارند که عبارت است از فاکتورهایی که افراد را مستعد ابتلا به این بیماری ها می کند.

مهمترین عوامل خطر رفتاری بیماری های غیرواگیر برای این چهار بیماری، تغذیه ناسالم، کم تحرکی، مصرف سیگار و الکل است.

البته عوامل خطر بیولوژیک هم وجود دارد؛ مانند بالا بودن قند خون، چربی خون، چاقی و مهم تر از همه فشار خون بالا است.

آیا عامل وراثتی هم نقشی در ایجاد این بیماری ها در انسان دارد؟ استوار: بله.

همه بیماری ها کم و بیش جزء ارثی و اکتسابی دارند و بیماری های واگیر نیز این طور است.

مثلاً ممکن است دو فرد به دلایل ارثی با یک عامل عفونی در تماس باشند؛ یکی بیمار شده و دیگری بیمار نشود.

معنای آن این است که یکی استعداد ژنتیکی ابتلا به آن بیماری را دارد و دیگری مقاومت نسبی دارد.

بنابراین همه بیماری ها یک جز ارثی و ژنتیکی دارند که مقدار آن کم و زیاد است.

اینکه چقدر بیماری مربوط به ژنتیک و چقدر اکتسابی است، بیماری به بیماری و در جمعیت های مختلف متفاوت است.

مهمترین عوامل خطر رفتاری بیماری های غیرواگیر برای این چهار بیماری، تغذیه ناسالم، کم تحرکی، مصرف سیگار و الکل است.

وزارت بهداشت چه برنامه هایی برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر دارد؟ استوار: کارهایی را که انجام می دهیم به این شکل است که روی همین بیماری ها و عوامل خطر نظام خدمات اولیه بهداشتی کار می کنیم؛ یعنی در پایگاه های بهداشتی، خانه ها و مراکز بهداشتی و در سطح جامعه کار کرده و مداخلات مبتنی بر جامعه را طراحی و اجرا می کنیم.

منظور ما از این کار آموزش ها و غربالگری های عمومی است که در سطح جامعه اجرا می شود.

برای نمونه بسیج کنترل فشار خون یک کاری است که در سطح جامعه انجام می دهیم و تلاش می کنیم آگاهی مردم را بالا ببریم و با هماهنگی های بین بخشی و سازمان هایی که به نوعی در عوامل خطر تأثیرگذار باشند همگی را دور یک هدف مشترک جمع کنیم.

برای این کار کمیته ای با عنوان کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در وزارت بهداشت وجود دارد که رییس آن وزیر بهداشت بوده و همه معاونت های مختلف در داخل وزارتخانه عضو آن هستند.

کاری که این کمیته دنبال می کند در واقع نوعی سازوکار بین بخشی را در پیش می گیرد تا بتواند همه سازمان ها و نهادهایی را که در کشور چه در دولت و چه در بخش خصوصی روی بیماری های غیرواگیر تأثیر و تأثر دارند را دور هم جمع کند.

برنامه ریزی برای کاهش 25 درصدی فشار خون بالا در کشور برای انجام این کار سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر وجود دارد که این سند در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی که رییس جمهور رییس آن است به تصویب رسیده و تقریباً همه وزارتخانه ها و نهادهای اصلی مؤثر در پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در این سند مشارکت دارند؛ ضمن اینکه 13 هدف برای این موضوع در وزارت بهداشت هدف گذاری شده است.

در واقع برای کاهش عوامل خطر بیماری های غیرواگیر و دسترسی مردم به تکنولوژی و داروها اقدام می شود.

به عنوان مثال یکی از اهداف این است که ما 25 درصد شیوع فشار خون بالا را در کشور کاهش دهیم.

تلاش برای کاهش 30 درصد مصرف میانگین نمک در جامعه یکی دیگر از اهداف این است که 30 درصد مصرف میانگین نمک در جامعه و 25 درصد کم تحرکی را کاهش دهیم.

به این ترتیب این 13 هدف وجود دارد.

این اقدامت برای این است که ما را در نهایت به سمت هدف اصلی و کلی که یکی از 13 هدف است سوق دهد و آن کاهش مرگ و میر زودرس است.

جلوگیری از مرگ مردم در سنین زیر 70 سال؛ هدف وزارت بهداشت این را همه می دانند که روزی عمر به پایان می یابد اما ما می خواهیم تا جایی که ممکن است به تعویق بیندازیم و فعلاً هدف این است که مردم زیر سن 70 سالگی از بین نروند؛ چرا که اگر فردی زیر سن 70 سالگی از بین برود می گوییم از نظر اهداف سازمان جهانی بهداشت مرگ زودرس داشته است.

برای این کار باید به این موضوع توجه کنیم که شیوع فشار خون و مرگ ناشی از تصادفات و حوادث ترافیکی را کم کنیم و مصرف چربی ترانس را کاهش دهیم و به این ترتیب به هدف اصلی می رسیم.

هدف این است که مردم زیر سن 70 سالگی از بین نروند؛ چرا که اگر فردی زیر سن 70 سالگی از بین برود می گوییم از نظر اهداف سازمان جهانی بهداشت مرگ زودرس داشته است.

سن امید به زندگی در مردان 74 و در زنان 78 سال است سن امید به زندگی در ایران چقدر است و با نُرم جهانی چه فاصله ای داریم؟ استوار: سن امید به زندگی در ایران در بین مردان و زنان متفاوت است.

در مردان سن امید به زندگی 74 سال و در زنان 78 سال است.

وقتی می گوییم امید به زندگی یعنی وقتی نوزادی اکنون با شرایط فعلی به دنیا می آید چقدر امید به زنده ماندن دارد.

در دنیا میزان امید به زندگی متفاوت است.

بالا بودن امید به زندگی در کشورهای ژاپن و اسکاندیناوی بالاتر از میزان نرم جهانی است.

به این ترتیب در کشورهای در حال توسعه پایین تر و کشورهایی فقیرتر خیلی پایین تر است و نابرابری زیادی بین کشورها وجود دارد.

شیوع فشار خون بالا در 26 تا 27 درصد جمعیت بالای 18 سال کمپین و بسیج ملی کنترل فشار خون در ایران چگونه اجرا می شود؟ استوار: ابتدا باید به این پرسش پاسخ دهیم که چرا به دنبال کمپین یا بسیج ملی کنترل فشار خون هستیم که باید پاسخ داد علت این است که میزان شیوع فشار خون بالا در جمعیت 18 سال به بالا در کشور حدود 26 تا 27 درصد است.

این به آن معنا است که ما جمیعتی بالغ بر 15 میلیون در کشور از جمعیت 18 سال به بالا داریم که دارای فشار خون بالا هستند.

یک سوم جمعیت 30 سال به بالا فشار خون بالا دارند اگر به جمعیت هدف برنامه های ما در نظام ارائه خدمات بهداشتی که جمعیت 30 سال به بالا است توجه کنیم این آمار حتی به بیش از یک سوم افزایش پیدا می کند.

معنای آن این است که یک سوم جمعیت 30 سال به بالای کشور فشار خون بالا دارند.

6 تا 7 میلیون نفر از افراد دارای بیماری فشار خون بالا از بیماری خود مطلع نیستند نکته ای که وجود دارد این است که از تعداد 15 میلیون نفری که استعداد مبتلا شدن به فشار خون را دارند، فقط 60 درصد آنها مطلع هستند که فشار خون بالا دارند و 40 درصد مابقی هیچ اطلاعی از این موضوع ندارند؛ چرا که فشار خون هیچ علامت مشخصی ندارد؛ یعنی 6 تا 7 میلیون نفر بیمار مبتلا به فشار خون بالا در کشور داریم که اصلاً از بیماری خود مطلع نیستند.

از طرفی دیگر از بین کسانی که از بیماری خود مطلع هستند فقط 40 درصد مراقبت و داروی لازم را دریافت می کنند؛ در نتیجه اتفاقی که در کشور می افتد این است که هر سال نزدیک به 100 مرگ منتسب به فشار خون در کشور روی می دهد.

یک چهارم مرگ ها در کشور در اثر فشار خون این در حالی است که ما تقریباً نزدیک 380 هزار مرگ در کشور داریم؛ یعنی بیش از یک چهارم مرگ هایی که در کشور اتفاق می افتد در اثر بیماری هایی است که منتسب به بیماری فشار خون است.

همه اینها نشان می دهد که این بیماری چقدر مهم است.

از طرفی دیگر خصوصیتی که فشار خون بالا دارد این است که قابل شناسایی و کنترل است.

یعنی با یک تجهیزات ساده مثل فشارسنج قابل شناسایی بوده و با داروهای موجود نیز قابل کنترل است؛ بنابراین این یکی از اولویت های اصلی وزارت بهداشت است.

نزدیک 380 هزار مرگ در کشور داریم؛ یعنی بیش از یک چهارم مرگ هایی که در کشور اتفاق می افتد در اثر بیماری هایی است که منتسب به بیماری فشار خون است.

در سه دهه گذشته شیوع فشار خون در کشور تقریباً سه برابر شده است و اگر به همین شکل پیش برویم انتظار می رود در 5 تا 6 سال آینده این میزان به چهار برابر برسد.

در 30 سال پیش میزان شیوع فشار خون 10 درصد بوده است؛ در حالی که اکنون به 30 درصد رسیده و تا چند سال دیگر به 40 درصد خواهد رسید؛ در نتیجه اگر کاری انجام ندهیم با بحران جدی مواجه می شویم.

لذا برنامه های جامعی برای کنترل فشار خون در نظر داریم؛ یعنی با کنترل عوامل خطر جلوی فشار خون بالا را بگیریم.

برای اطمینان یا افزایش پوشش مراقبت، درمان و کنترل فشار خون در افراد دارای فشار خون بالا برنامه هایی در وزارت بهداشت داریم که در حال اجرا است.

یکی از این کارها همین کمپین فشار خون بالا است که از 27 اردیبهشت روز جهانی فشار خون شروع شده و تا پایان ماه رمضان کمپین اطلاع رسانی و آموزش آن ادامه داشت و در پس زمینه این اطلاع رسانی تدارکات لازم را در مراکز بهداشتی و دانشگاه های علوم پزشکی انجام شد.

آغاز میدانی طرح کنترل فشار خون از عید فطر تا 15 تیر البته مردم می توانند در همین مدت نیز به مراکز درمانی ما مراجعه کرده یا به صورت خود اظهاری در سامانه فشار خون خود را وارد کنند.

مرحله عملیاتی و میدانی طرح بسیج ملی سنجش فشار خون از عید فطر شروع شده و تا 15 تیرماه ادامه خواهد داشت.

یک فرد 30 تا 40 سال سالم سه سال یکبار باید فشار خون خود را بسنجد هر فرد چند وقت یکبار باید فشار خون خود را کنترل کند؟ استوار: این موضوع بستگی به آن دارد که فرد عوامل خطر دیگر را دارد یا خیر یا اساساً فشار خون او بالاست.

در مراکز درمانی اگر یک فرد 30 تا 40 سال فشار خون خود را بگیرد و عوامل دیگر خطر در آن را بسنجیم و مشکلی نداشته باشد به او اعلام می کنیم برای اندازه گیری فشار خون خود سه سال دیگر مراجعه کند.

اگر یک عامل خطر وجود داشته باشد یا سن فرد از 40 سال به بالا باشد باید هر سال فشار خون خود را اندازه بگیرد؛ یعنی حداقل سالی یکبار این کار را انجام دهد.

اگر فشار خون بالا داشته باشد به او اعلام می کنیم تا هر ماه برای اندازه گیری فشار خون مراجعه کند و هر سه ماه یکبار نیز پزشک او را ویزیت می کند؛ این پروتکل هایی است که در مراکز بهداشتی و درمانی رعایت می شود.

به این ترتیب ما با کنترل فشار خون جلوی عواقب جدی آن مانند سکته قلبی را می گیریم.

فشار خون بروز سکته های قلبی و مغزی، مرگ کمتر از سن 70 سال، زوال عقل و دمانس، نارضایی کلیوی و آلزایمر را افزایش می دهد.

وزارت بهداشت درباره پایش بیماری های غیرواگیر در کشور چه اقداماتی انجام می دهد و آیا می توانید ادعا کنید که این پایش در همه جای کشور انجام گرفته است.

استوار: خیر.

ما چنین ادعایی نداریم.

البته ما آمار دقیق آن را داریم و پیمایش عوامل خطر بیماری های غیرواگیر را هر سه سال یکبار انجام می دهیم.

در سال جاری دوباره پیمایش را تکرار می کنیم و می توانیم وضعیت بیماری ها را رصد کنیم.

فشار خون بروز سکته های قلبی و مغزی، مرگ کمتر از سن 70 سال، زوال عقل و دمانس، نارضایی کلیوی و آلزایمر را افزایش می دهد.

ما کار خود را در مراکز درمانی و خانه های بهداشت به صورت روزانه انجام می دهیم و این کمپین فشار خون یک کار تکمیلی است و در اثر انجام این کار سطح آگاهی جامعه را به یکباره بالا می بریم.

بنا داریم فشار خون 20 میلیون از افرادی بالای 30 سال را در این طرح اندازه گیری کنیم.

البته همکاران ما به صورت روزانه این کار را در مراکز بهداشتی انجام می دهند اما کافی نیست.

باید مردم خود عوامل خطر را کنترل کنند.

به این شکل که باید نمک کمتری در روز مصرف کنند، فعالیت بدنی داشته، سیگار و الکل مصرف نکنند و با مراجعه منظم به مراکز بهداشتی و درمانی در صورتی که فشار خون بالا دارند آن را تشخیص داده و کنترل کنند.

ما می خواهیم به مردم اعلام کنیم که چطور می توانند از خود مراقبت کنند و این کمپین یک موج ایجاد می کند و می تواند ما را یک سطح بالاتر ببرد.

برآورد کرده ایم 2 میلیون بیماری مبتلا به فشار خون بالا را در این طرح شناسایی کنیم.

سنجش فشار خون 20 میلیون نفر آیا همه افرادی بالای 30 سال در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون تحت پوشش قرار می گیرند؟ استوار: خیر.

ما 40 میلیون نفر افراد بالای 30 سال داریم و هدف گذاری کرده ایم از هر دو نفر، فشار خون یک نفر را اندازه گیری کنیم؛ در نتیجه 50 درصد از این تعداد را پوشش می دهیم و امیدواریم این کار کمک کند تا 50 درصد دیگر نیز خودشان مراجعه کنند.

مردم برای سنجش فشار خون خود به کجا باید مراجعه کنند؟ استوار: ما در همه مراکز، خانه های بهداشت، پایگاه های بهداشتی و درمانی و پایگاه های بهداشت شهری و همه بیمارستان ها این کار را انجام می دهیم.

1002 بیمارستان در کشور داریم که در همه آنها یک پایگاه سنجش فشار خون خواهیم داشت؛ ضمن اینکه در همه کلینیک های تخصصی، بیمارستان های خصوصی و خیریه این کار انجام می گیرد.

علاوه بر آن دانشگاه های علوم پزشکی ایستگاه های سنجش فشار را در سطح شهر سازماندهی کنند.

سنجش فشار خون برای همه افراد رایگان است.

مشارکت خوبی در این طرح وجود دارد؛ به شکلی که نیروهای مسلح اعلام کردند فشار خون همه بیمه شدگان خود را اندازه گیری می کند، بسیج جامعه پزشکی، سازمان نظام پزشکی و نظام پرستاری در این خصوص همکاری می کنند و یک بسیج ملی نیروها در کشور به وجود آمده است؛ با توجه به اینکه رییس جمهور به همه دستگاه ها دستور داده است تا در این خصوص با وزارت بهداشت همکاری کند.

دانشجویان پزشکی، پیراپزشکی و پرستاری نیز در این طرح مشارکت می کنند.

مطلب پزشکان به عنوان ایستگاه سنجش فشار خون فعالیت می کنند؛ ضمن اینکه در دانشگاه های ایستگاه های سنجش را ایجاد کرده ایم و در هر شهر لیست و آدرس ایستگاه های سنجش فشار خون در اختیار مردم قرار گرفته و مردم می توانند نزدیک ترین ایستگاه را انتخاب کنند.

علاوه بر اینها ایستگاه های سیاری در محل تجمع مردم ایجاد شده است.

سنجش فشار خون طی 2 مرحله انجام می شود و حداقل 10 تا 15 دقیقه زمان می برد و میانگین آن را اندازه گیری می کنیم.

آیا برنامه مشترکی برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر با وزارتخانه های دیگر مانند آموزش و پرورش دارید؟ استوار: بله.

برای کنترل مصرف دخانیات چند برنامه داریم؛ مانند ممنوعیت تبلیغات دخانیات، ممنوعیت مصرف دخانیات در اماکن عمومی، کنترل قاچاق سیگار، افزایش مالیات سیگار، ممنوعیت عرضه سیگار به کودکان و نوجوانان زیر 18 سال؛ از جمله برنامه هایی است که از طریق اعمال قانون و آموزش مردم پیش می بریم.

در مدارس برنامه های فعالیت بدنی و تحرک دانش آموزان را داریم.

برنامه کنترل بوفه های سالم و تغذیه دانش آموزان از دیگر برنامه هاست؛ ضمن اینکه با هماهنگی آموزش و پرورش درسی با عنوان بهداشت و سلامت را به برنامه درسی اضافه کرده ایم که در پایه دوازدهم بوده و یک فصل از این کتاب در خصوص بیماری های غیرواگیر است.

پیمایش و اندازه گیری سلامت دانش آموزان با هماهنگی آموزش و پرورش انجام می شود؛ ضمن اینکه طرح سلامت کارکنان دستگاه ها را داریم که بخش عمده ای از آن در حوزه بیماری های غیرواگیر است و در وزارتخانه های مختلف دبیرخانه های سلامت تشکیل شده است.

منبع: مشرق
کلید واژه ها: بیماری - بیماری های غیرواگیر - وزارت بهداشت - بهداشت - وزارت - بیماری های قلبی - انسان - درصد - سرطان - مدیریت - دیابت - ویروس - سرطان دهانه رحم - برنامه - کاهش - مصرف - ایرانی - برنامه ریزی - جامعه - پزشکی - تغذیه - ایرانی ها - بدن انسان - ایرانیان - فشار خون - سرمایه - قربانی - پزشکان - محققان - عوارض

آخرین اخبار سرویس:
اینجا صدای دردهای تهران را می شنوند+ درمان

10 علامت هشداردهنده آلزایمر/ با تشخیص زودهنگام آلزایمر قابل کنترل است

10 علامت هشداردهنده آلزایمر

ویدئو / امیدهای تازه برای درمان ایدز و نابینایی

6 خاصیت درمانی پیاز

حقوق و دستمزد کارکنان صداوسیما فدا نمی شود

خدمات رسانی گروه جهادی در شهرستان قیر و کارزین

سیستم ایمنی بدن خود را چگونه تقویت کنیم؟

خبری خوش برای مبتلایان به سرطان سینه

استخدام کارشناس فروش در شرکت تجهیزات پزشکی در اصفهان

استخدام مدیرخرید پوشاک و لوازم آرایشی،کارشناس اداری ، مالی

غذا را با شعله کم بپزید تا آلزایمر نگیرید!

پیاده روی ملایم و تمرینات کششی بهترین تمرینات ورزشی بعد از زایمان

خواهر خواندگی دیابت با بیماری های قلبی

سایه و روشن های تزریق ژل لب

گامی بزرگ در مبارزه با کمبود ویتامین D

کباب سیمیت

پیاده روی ملایم و تمرینات کششی بهترین تمرینات ورزشی بعد از زایمان

مشکل ازن از خودروساز نیست، از کیفیت سوخت است

شربتی خوش طعم که کبدتان را پاکسازی می کند

اگر روزی یک لیوان نوشابه بخوریم چه اتفاقی می افتد؟

اهدای خون قدرت شما را کاهش نمی دهد

چگونه از کودک خود در مقابل گرما محافظت کنید؟

چه بخوریم تا قلب مان مثل ساعت کار کند؟

نگاه کردن به ماه گرفتگی در دوران بارداری ضرر دارد؟

علت انحراف شست پا چیست؟

راهی برای تقویت یادگیری زبان در کودکان

با رعایت این نکته ها بوی بد دهان را از بین ببرید

معجزه ای برای درد معده

چند توصیه برای پیشگیری از «سرطان کبد» در مبتلایان به هپاتیت سی

طرز تهیه دیپ ذرت و هالوپینو

کمک به کودکان قربانی سوءتغذیه با تقویت میکروبیوم روده

کوچک کردن شکم با غذاهای خوش طعم

کاهش مرگ مبتلایان به ایدز

چگونه تب کودکان را پایین بیاوریم؟

3 نوشیدنی تایید شده برای کاهش فشار خون

کشف فساد با داروی سرطان زا/حقیقت ماجرای داروی وارداتی سرطان زا چیست!؟

بلایی که با نوشیدن روزانه یک لیوان نوشابه به سرتان می آید!

تغذیه مداوم با شیر مادر؛ مهم ترین عامل کاهش زردی نوزاد است

بیماری های خطرناکی که از طریق نیش پشه انتقال پیدا می کند

با استفاده از این درمان های خانگی با ریزش موی خود خداحافظی کنید

10 مواد غذایی اسیدی که بدنتان ممکن است شما را از خوردن متنفر کند

کشف جدید محققان از دندان های 2 میلیون ساله

کمبود 30 هزار پزشک متخصص در کشور؛ علل و پیامدها

راز هایی درباره رابطه عاطفی با همسر

دستورالعمل تهیه کیک هویج لقمه ای خام

نقش باکتری روده در حفاظت از مغز و سیستم عصبی مرکزی

احتمال کاهش خطر بروز دیابت با مصرف ویتامین D

دستورالعمل تهیه کلم پلو متفاوت

فال روزانه پنجشنبه 27 تیر 1398

زایمان زودرس موجب تغییر مغز نوزاد می شود

عصاره این میوه مقاومت آنتی بیوتیکی را کاهش می دهد

روش هایی برای درمان حلقه های تاریک دور چشم

تولید میکروسکوپ سه بعدی که سلول ها را بدون تخریب نشان می دهد

انتصاب سرپرست معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد+عکس

مردم در صورت مشاهده مشکل در آب استخرها با 190 تماس بگیرند

انبار داروی غیر مجاز

اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، کلیدواژه پیشگیری از بیماری های غیر واگیر

جلسه سازمان جهانی بهداشت برای بررسی بحران ابولا

انگل هایی که با شنا منتقل می شود/ کاهش خطر دیابت با مصرف ویتامین D

کدام استان های کشور دارای ناامنی غذایی هستند؟

7 نسخه خانگی برای درمان ریزش موی

کیک شکلاتی زردآلو + یک عصرانه خوشمزه برای تابستان

کشف ژن مرتبط با ناشنوایی

مراجعه سرپایی 2 میلیون و 700 هزار نفر به مراکز درمانی در سال 97

فروش اتومبیل الیزابت تیلور با قیمت نجومی

شبکه های اجتماعی خطر افسردگی را در نوجوانان افزایش می دهند

علت مرگ زودهنگام مبتلایان به بیماری های روان

مهمترین خواص گردو کدامند

کشف ژن مرتبط با ناشنوایی

وقتی جوان ایرانی معجزه زندگی 3 هزار بیمار« پی کی یو» می شود

معجزه ای برای درد معده

این سبزی ضد آلزایمر را بشناسید

اثرات فرهنگ بر مدیریت بدن

تصاویر دردناک از مردی با پوست پولکی در ایران

چرا دیگر عاشق همسرمان نیستیم؟

ربات هایی که بدن را ترمیم می کنند!

توضیحات حج و زیارت درباره افزایش سهمیه حجاج

بازدید استاندار از بیمارستان تامین اجتماعی

تحقق برنامه ها نیازمند حفظ استقلال دانشگاه ها

پیش بینی موثر بودن شیمی درمانی با ابزار قابل حمل

توضیحات حج و زیارت درباره افزایش سهمیه حجاج

اعزام کاروان سلامت احسان به الیگودرز

سنجش سلامت بیش از 8 هزار نوآموز در قزوین

عدم وجود داروی برند در کشور، کمبود دارویی نیست

استخدام پزشک یا کارشناس تغذیه خانم در کلینیک تناسب اندام

تعارض منافع پزشکان مانع افزایش ظرفیت پذیرش در رشته های پزشکی

افتتاح دومین کلینیک مددکاری، مشاوره و روانشناسی در پیشوا

روش های ساده برای شست وشوی سبزیجات

5 گام ساده و طبیعی برای خوشبو بودن در تابستان

مضرات مصرف چای بعد از غذا

8 میلیون ایرانی در معرض ابتلا به فشارخون بالا

نظارت بر آب استخرها در فصل تابستان تشدید می شود

پیام محبت آمیز سلمان خان به دختر معلول ایرانی

امکان تشخیص سرطان ریه با آزمایش خون ساده به زودی محقق شود

طناب ورزشی چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

درمان مینیسک زانو با چند حرکت ورزشی

اعتراض معلولان مقابل وزارت بهداشت

چرا احساس عشق از بین می رود؟

تحقیر کردن همسر جلوی خانواده اش

مرگ زیر 70 سال برای ایرانی ها ممنوع شد!

مرگ زیر 70 سال برای ایرانی ها ممنوع شد!