مطالب مرتبط:
تشکیل خانواده ارتباط مستقیمی با تمدن دارد
مسئولین با خانواده های معلولین ارتباط مستقیم برقرار کنند
آموزش ضرورتی اجتناب ناپذیر برای تشکیل خانواده است
تشکیل نخستین جلسه بنیاد صیانت از خانواده در استان بوشهر
نماینده ولی فقیه در استان کردستان: دهه پنجم انقلاب حرکت به سمت تشکیل تمدن نوین اسلامی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 خرداد 1398 ساعت 10:212019-06-17سياسي

تشکیل خانواده ارتباط مستقیم با تمدن دارد


ایرنا- اصرار دارد که خودش را یک «روانپزشک متعصب ایرونی (ایرانی)» معرفی کند؛ کسی که تاکید می کند برای نخستین بار در ایران مشاوره قبل از ازدواج را شروع کرده تا هرکس با هرکسی ازدواج نکند؛ - تهران- ایرنا- اصرار دارد که خودش را یک روانپزشک متعصب ایرونی (ایرانی) معرفی کند؛ کسی که تاکید می کند برای نخستین بار در ایران مشاوره قبل از ازدواج را شروع کرده تا هرکس با هرکسی ازدواج نکند؛ از خودش و کارش طی 50 سال گذشته رضایت دارد و می گوید که خیلی موفق بوده است.

برخلاف تصورمان، خیلی راحت ما را پذیرفت؛ وقتی با تلفن دفترش تماس گرفتیم منشی تلفن را وصل کرد و پس از آنکه گفتیم درباره ازدواج سفید به دنبال مصاحبه ای متفاوت هستیم، گفت که یک وقت ملاقات حضوری می دهد و چندروز بعد توانستیم با وی مصاحبه کنیم.

توانا بود هرکه دانا بود با خط نستعلیق و کادربندی زیبایی روی دیوار بالای سر منشی دکتر میرمحمد ولی مجد تیموری مشهور به محمد مجد عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران نصب شده بود و سی دی های سخنرانی ها و کتاب های وی هم چند جای مطب در معرض دید قرار داشت.

موسیقی آرام بی کلام خارجی فضای مطب را در بر گرفته بود و تنها وقتی بیماران داخل یا خارج می شدند صدای قفل درِ چوبی قدیمی تزیین شده اتاق دکتر این آرامش را می شکست.

سلام کردیم و داخل شدیم؛ با همان لبخند و آرامشی که روی صندلی چرم، نشسته بود پذیرای ما بود؛ گرم، سلام و علیک و سکوت کرد، منتظر ماند تا سر صحبت را باز کنیم؛ اتاق کوچکی که نور آن هم با برنامه تنظیم شده بود؛ چه برسد به گلدان قدیمی پر از گل های رز قرمز که با میخک های سفید در اطرافش، روی میز، روبه روی دکتر مجد را مزین کرده بود.

تاکیدش بر علاقه به فرهنگ و سنت اصیل ایرانی را در دکور و چیدمان وسایل اتاق هم می شد دید؛ از تلفن قدیمی، قوری و فنجان های شاه عباسی گرفته تا تزیینات دیوار و سایر بخش هاق اتاق؛ البته اگر سوابق، مدارک علمی و دانشگاهی عمدتاً به زبان انگلیسی قاب گرفته روی دیوار پشت سرش را قلم بگیریم.

سرراست رفتیم سر موضوع مصاحبه؛ ازدواج سفید که تاکید بسیار اصرار داشت ازدواج، ازدواج است و رنگ های سفید، قرمز و زرد ندارد؛ تاکید دارد نجیب زادگان و فرزندان خانواده های منسجم ازدواج درست و حسابی می کنند و البته تشکیل خانواده رابطه مستقیمی با تمدن دارد.

شرح این مصاحبه را با دکتر مجد 76 ساله که در جامعه روانپزشکان بین المللی و انجمن روان شناسی آمریکا نیز عضویت دارد با هم مرور می کنیم: س: آقای دکتر در شرایطی که برخی با استناد به شرایط اقتصادی و سختی ازدواج برای جوانان، مدافع ازدواج از نوع هایی مثل سفید شده اند، نظر شما در این زمینه چیست؟ ج: کار من مشاوره خانواده و ازدواج است؛ برای اولین بار در ایران مشاوره قبل از ازدواج را شروع کردم، کار خیلی شیکی است که مردم هر کسی با هر کسی ازدواج نکند، باید بررسی کنیم و خیلی موفق بودم در آن.

من روانپزشک سنتی متعصب ایرونی (ایرانی) هستم، اول خودم را معرفی کنم.

بنابراین به آداب و رسوم این مملکت از قدیم تا حالا خیلی متعصبانه علاقه مند بوده ام.

مثلاً علاقه دارم که کانون تشکیل شود نه اینکه مردم وِل بگردند، علاقه مندم افرادی که کمی از لحاظ فکری و عاطفی به هم نزدیک هستند با هم ازدواج کنند.

ازدواج تعریف دارد، قولنامه و عقدنامه دارد، ما نباید فراموش کنیم که این گذشته ماست.

ما از قدیم الایام در این مملکت به ازدواج رسمی عقیده داشته ایم، هیچ عقیده ای به این کارها نداشتیم که این اواخر حرفش را می زنند؛ ازدواج سفید و سرخ و زرد، اینها چیست؟ یا باید ازدواج کرد یا طلاق داد.

اولاً در پاسخ به این سوال که باید ازدواج کرد یا خیر؟ صراحتاً می گویم که باید ازدواج کرد و سن هم دارد.

خانم ها حدود 20 تا 25، آقایان حدود 25 تا 30 سال و یکبار هم ازدواج کرد.

این آداب و رسوم ایرانی است و من خیلی به آن بها می دهم.

هر غلطی (کار خارج از ازدواج) مردم می خواهند بکنند مربوط به قبل از ازدواج است ولی بعد ازدواج ما دیگر متکی و متعهد به زندگی هستیم، برای اینکه بچه هایی تربیت می کنیم که از ما یاد می گیرند و خود ما وقتی یک کانون داریم، یک زن، یک شوهر، تکلیف ما دیگر روشن است.

پس مکلف هستیم به انجام تعهداتی و از زندگی لذت می بریم، وقتی حواسمان پرت شد (ارتباط خارج از ازدواج) دیگر لذت نمی بریم.

مثال خیلی خوب اینکه، مردمی که اینجا و آنجا سرشان گرم است (ارتباط خارج از ضابطه با دیگران) با این استرس ها عمر کوتاهی دارند و زودتر می میرند؛ این استرس نصیب خانم و آقایی می شود که در حالی که ازدواج کرده اما با این و آن باشد.

در ایران این مسائل متداول نبود، البته گاهی عده بسیار اندکی، یکی دو آدم اگر درصد بگیرید از این کارها می کردند ولی به طور نرمال، نجیب زاده به کسی می گفتند که به زندگی زناشویی متعهد است.

س: نجیب زاده در فرهنگ دیگر جوامع می فرمایید یا فرهنگ خودمان؟ ج: نه، فرهنگ خودمان، من اصلاً کاری به اونور (دیگر جوامع) ندارم؛ هیچوقت از آنور خوشم نیامده است.

البته بدون اینکه تعصب داشته باشم، تعدادی از کشورهای دنیا نجیب زادگانی دارند و به زندگی با تعهد و ازدواج رسمی آن مملکت پایبندند، البته عده ای هم عقیده ندارند.

بعضی کشورها اصلاً این کاره نیستند؛ مثلاً در انگلیس بسیار عقیده دارند که باید ازدواج کرد، ازدواج معقول، در آمریکا هم همینطور… خانواده هایی که ازدواج کردند بسیار به هم چسبیده اند و متعهد هستند، من دیده ام.

مثلاً در سوئد دیدم مردمی که ازدواج کردند چقدر متعهد هستند، بر خلاف اینکه از دور می گویند آنها این طور نیستند.

قبل از ازدواج ممکن است (ارتباطاتی داشته باشند) ولی بعد از ازدواج نه.

ازدواج رسمی ازدواجی است که باعث تداوم زندگی خوب، سعادت، سرخوشی و به قول مردم ما خوشبختی است.

تکلیف روشن است، یک خانم است و بچه هایی؛ ولی ازدواج های بیخودی با یکی باشی چند سال بعد بگی ازدواج سفید و سیاه.

البته این طور نیست که اینها را زیاد ببینم.

من سه میلیون و 700 هزار نفر آدم (طی سال های گذشته در جریان فعالیت های روانپزشکی) دیده ام که این عدد خیلی برای من از نظر آماری مهم است؛ 50 سال است که روانپزشکم و مشاوره می دهم.

به چشم خودم دیده ام مردمی که سرگردان و گرفتارند 50 سالشان است و ازدواج نکرده اند.

با 40 نفر آدم بوده اند و اینها آدم هایی هستند با اختلال شخصیت؛ مثلاً شخصیت های ضداجتماعی و کمی اشکالات دارند در وجدانیات؛ متعهد به هیچ چیزی نیستند، نه فقط زندگی و کارشان، در هیچ چیز.

مشاوره قبل از ازدواج که شروع کردیم اینها را پیدا کردیم و خیلی خوب شد.

دامادهایی آمدند اینجا با عروس هایی، که من با بررسی فهمیدم برخی از آنها به درد ما (ازدواج با فرد موردنظر) نمی خورند، به قول حرفای قدیمی ها این داماد من نیست؛ و الان مردم یاد گرفته اند.

احساس می کنم مردم فامیلم هستند، جوانان مثل پسرانم هستند که برای مشاوره ازدواج مراجعه می کنند و بعد از بررسی می گم این داماد من نیست، آنها (والدین) هم قبول می کنند چون صداقت مرا می بینند.

خیلی از مردم اصلاً نباید ازدواج کنند، واقعاً نباید ازدواج کنند چون به آن کمال نرسیده اند و فکر می کنند این هم یک قسمت و از زندگی و بازی است؛ در حالی که ازدواج قسمت مهمی از زندگی است و پارت نیست؛ یعنی ما از تاریخی که ازدواج کردیم به بعد دیگر متعهد می شویم.

اختلال شخصیت یکی از آن چیزهایی است که ازدواج سفید می آورد.

س: یعنی فرد بعد از این نوع رابطه ها دچار اختلال شخصیت می شود؟ ج: نه، اختلال شخصیت باعث می شود این (ازدواج سفید) را انتخاب کند.

در واقع نوعی کلاه گذاری بر سر یک خانم، از شما چه پنهان یا بر سر یک آقا.

س: با چند جامعه شناس و روانشناس قبل از شما صحبت کردیم و برخی از آنها حتی می گویند چون شرایط اقتصادی جامعه و ازدواج سخت شده، اشکال ندارد جوانان برای ارضای امیالشان به این همباشی تن بدهند و بهتر از سرکوب امیال است، آیا شما هم توصیه می کنید؟ ج: اصلاً، اولاً ازدواج بخاطر تخلیه امیالمان نیست، بخاطر یک زندگی مقدس است.

ما سکس را در ازدواج دخالت نمی دهیم، اصلاً؛ آن داستان دیگری است، از طرفی فقط در ایران نیست که مشکلات اقتصادی وجود دارد، بسیاری از کشورهای دنیا سال ها پیش مشکلات اقتصادی داشتند ولی ازدواج کردند و ازدواج سفید هم ندارند.

ژاپن گران ترین کشور دنیاست و درآنجا مردم ازدواج می کنند؛ ما بیراهه می رویم که می گوییم بخاطر امیال یا اینکه پول نداریم.

همین حالا در فقیرترین خانواده ها ازدواج مُد است.

حیثیت و آبروی یک خانواده به ازدواج است.

این تصور که ازدواج می کنیم بخاطر تخلیه امیال جنسی، بسیار غلط است.

اصلاً این طور نیست چنانکه مردمی که ازدواج می کنند بعد از یکی دو سال دیگر آنطور (مثل اوایل) سکس ندارند، بیشتر رفیق هستند و دیگر زندگی شان را می کنند.

س: پس باتوجه به این شرایط جامعه چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟ ج: در درجه اول اتمسفر خانواده؛ ما در خانواده های خودمان بزرگ شده ایم.

یک خانواده منسجم، فرزندان منسجم تربیت می کند و اصلاً ممکن نیست در یک خانوده درست و حسابی، پسری پیدا شود که این حرف ها را بزند، نکته اول خانواده مهم است.

درجه دوم تسهیلات اقتصادی جامعه را پیشنهاد می کنم؛ این البته به معنای این نیست که به جوانان نفری مثلاً 80 میلیون بدهیم که ازدواج کنند، خیر.

تسهیلات یعنی (هزینه های اضافه) مراسم را کم و مهریه را تنظیم کردن؛ از خرج تراشی کوتاه آمدن و زندگی را به معنویتش دیدن.

چنانکه خیلی از مردم اینجا (دفتر مشاوره) می آیند و می گویند ما همدیگر را دوست داریم پس مهریه یا خانه نمی خواهیم.

اگر با این دیدگاه نگاه کنیم اصلاً کمک اقتصادی معنا ندارد وگرنه افراد را گدا بار می آوریم که می گوییم شما 80 میلیون بگیر، ازدواج کن و این معنا ندارد.

مگر ما در این مملکت نبودیم و ازدواج نکردیم؟ یک قرون از کسی نگرفتیم و زندگی کردیم.

البته در پاسخ به آنان که بحث سقوط جامعه را مطرح می کنند، من به عنوان مشاور قدیمی ایران که روانپزشک بین المللی هستم سقوط جامعه را نمی بینم؛ اصلاً، همه بچه های جوان چه دانشگاهی و چه غیردانشگاهی می خواهند ازدواج کنند، هیچکس اینجا نیامده که بگوید ما می خواهیم پارتنر باشیم یا ازدواج سفید داشته باشیم، اصلاً.

من ندیده ام، چند نفر هم که دیده ام، اختلال شخصیت داشتند که اگر بخواهم به زبان زشت بگویم، لات های جامعه بودند.

مردم نجیب زاده این کار را نمی کنند.

س: انجام رابطه جنسی بین 2 فردی که علاقه مند هستند و عشق و محبت بین آنان وجود دارد با انجام رابطه یا فقط ارضای شهوت بین افرادی که علاقه ای بینشان وجود ندارد آیا اصلاً تفاوتی دارد؟ چون ظاهراً این همباشی بیشتر با این هدف انجام می شود و بیشتر آنها هم به ازدواج نمی رسد.

ج: بله، خیلی تفاوت بین آنهاست.

موضع شماره یک، کلیات ساختمان شخصیت ی ماست، اصلاً عشق را کنار بگذاریم، یعنی در یک شخصیت سالم اصلاً این، پیام داده نمی شود که ما دختر مردم را سرگردان کنیم که چهار شب کنارش بخوابیم و رهایش کنیم.

آدم های درست و حسابی را می گوییم، شخصیت سالم، تمامی افرادی که غیر از این هستند این یعنی بیماری.

از معتاد گرفته تا لات و لوت که مقید به هیچ استیل و اتیکتی نیستند؛ عشق چیز دیگری است.

اگر ما کسی را واقعاً دوست داریم مثلاً دوست داشتن مرحله 4 عاشقانه، اصلاً به کسی که علاقه داریم احساس جنسی نداریم، تنها دوستش داریم و بعد خود به خود به مراحل ارضای جنسی می رسد.

در این شرایط فکر انسان دوستانه در مورد همدیگر، خانم و آقا، غالب است.

احساسات جنسی ما تازگی ندارد، 2 میلیون سال است که انسان روی کره زمین است آیا آنها احساس جنسی نداشتند؟ چکار کردند؟ همین نسل خودمان احساس جنسی داشتیم.

یکی به من گفت آقای دکتر شما سنت زیاد شده عشق را ندیدی و دیگر عشق را نمی فهمی.

گفتم مرسی، من هم یک روزی جوان بودم، گفت چه احساسی دارید، گفتم خیلی شدید دوست داشتن را احساس می کنم من همیشه 76 سالم نبوده، یک روزی جوان بودم، احساس جنسی و احساس عشق را می فهمم، بعد این بچه سرخ شد، خجالت کشید و فهمید که آقای دکتر 76 ساله هم زمانی پسر بوده.

به نظر این جوری می آید که ما یکسری چیزها را بزرگ کردیم.

مثلاً احساس جنسی را خیلی بزرگ کردیم، یک چیز معمولی است، اینقدر که مردم گفتند، سکس و ازدواج برای سکس.

س: یا شاید هم زیاد سخت گیری کردیم؟ ج: بله، شاید هم سخت گیری کردیم، یعنی خوب با بچه ها صحبت نکردیم و آنها لج کردند وگرنه سکس هم مثل سایر احساسات یکی از پارامترهای زندگی است، تمامش که نیست.

مثلاً دوره ما خیلی ها می خواستند درس بخوانند، حالا هم هست البته، هم کُشته مُرده دانشگاه هستند، اما زمان ما خیلی ها می خواستند درس بخوانند، اصلاً حواسشان نبود، دختر چیه، پسر چیه، خیلی می خواستند کاری کنند یک نامه عاشقانه می نوشتند می انداختند در خانه کسی و تمام.

افراد آن موقع، دنبال برو پدر در بیار نبودند؛ بعد جامعه خود به خود سوق پیدا کرد به طرف بی بند و باری و مردم از هم یاد گرفتند، به طوری که بعضی دخترها می گویند من که دوست پسر ندارم به من می گویند تو عقب افتاده ای یا من که دوست دختر ندارم عقب افتاده ام.

این مد خیلی لَق است چون انسان دارای تفکراتی است و اینها احساساتی است که یک دوره اپیدمی خواهد بود و می رود.

در دنیا چگونه است؟ در برخی کشورهای دنیا هم اینچنین روابطی در خانواده اشرافشان توصیه نمی شود و افراد اصلاً نباید دوست دختر داشته باشند و در فامیل نزدیکشان یکی را شایسته ازدواج انتخاب می کنند.

من فکر می کنم هر چه ما متمدن تر باشیم بیشتر به تشکیل کانون و خانواده علاقه مندیم.

بحث احساس گناه و وجدانیات خیلی مهم است.

اگر بخواهیم در انسان، وجدانیات را برداریم دیگر چیزی نمی ماند، ما عین حیوانات می شویم.

انسانیات، ما را کنترل می کند مثل ترمز دستی.

به نظر می آید در جامعه اخیر، پدرو مادرها همه چیز را رها کردند و گفتند هر چه جوان ها بخواهند، این صحیح نیست چون جوانان تجربه لازم را ندارند.

مثلاً جوان 18 ساله داریم بدون هیچ درآمد و شغلی از خانواده، ماشین، آن هم شاسی بلند می خواهد.

از بچگی هرچه خواست به او دادیم حالا رسیده به جایی که بعد از ماشین، دختر می خواهد، مثل اسباب بازی.

اما این مسائل تمام می شود و باز می گردیم به کانون خانواده.

س: آقای دکتر کی ازدواج کردید؟ ج: سال ششم پزشکی وقتی 26 سالم بود، سال 1345.

س: چند فرزند دارید؟ ج: یک دختر.

س: اگر پسر داشتید ما سوالات دیگری هم می پرسیدیم (بالبخند)، مثلاً شما خودتان تاحالا عاشق شده اید؟ ج: اولاً فرقی نمی کند چون جوانانی اینجا می آیند که همه پسرها و دخترهای من هستند، بعد هم، بله من هم خیلی عاشق شده ام، عاشق یک هفته ای و یک ماهه هم شده ام اما بعد از ازدواج دیگر وقت نکردم عاشق بشوم، رفتیم دنبال زندگیمان.

س: اگر کارکرد و فرآیندهای جامعه شناسی روابط جنسی را در نظر بگیریم، این رابطه در انتهای یک روند و چرخه وجود دارد که از ابعاد مختلف آرامش روحی، تولید مثل و… سازنده هم هست و البته، در آخر آن روند قرار دارد، اما اگر این چرخه برعکس شود و فقط شهوت باشد، آن هم در ابتدای چرخه قرار گیرد چه می شود؟ ج: ارتباط جنسی یک ارتباط عاطفی، انسانی و مکانیکی است؛ سه پارامتر دارد.

آن بخش انسانی آن، قسمت شیک آن محسوب می شود، عاطفی یعنی دوست داشتن و مکانیکال یعنی ارتباط جنسی معمولی.

در هر ارتباط جنسی چند موضوع بسیار مهم است، یکی سلامتی جسم و روان، دیگری سلامتی هورمون ها از هیپوفیز و هیپوتالاموس گرفته تا تسترون و ….

به طور معمول یک آدم سالم احساس جنسی دارد چنانکه اشتها به غذا دارد.

در مغز هم همینطور است، مرکز ارتباط جنسی، غذا، خواب و مرکز عاطفه در کنار همدیگر است.

وقتی این سیستم سالم باشد ما به طور نرمال احساس جنسی داریم اگر احساس جنسی نداشته باشیم این هورمون ها در فشارند بنابراین عصبی می شویم، حالمان بد است دعوا می کنیم و وقتی احساس جنسی تخلیه شد احساس آرامش می کنیم در حالی که هیپوفیز، هیپوتالاموس، تیرویید و تمام سیستم های هورمونی ما ریلکس می شوند، انسان حال خوبی پیدا می کند و انعکاسش در روان، شادمانی است.

اما نکته مهم این است که شادمانی در یک فضای امن با آدمی که او را دوست داریم و در یک ارتباط جنسی معقول ، با ارتباط جنسی در اتاق در بسته با پارتنرِ ناامن ِهمراه با عذاب وجدان شدید و ترس قابل مقایسه نیست.

ما سلامتی را در امنیت می بینیم، امنیت کامل 2 فردی که می خواهند ازدواج کنند ارتباط جنسی هم دارند.

ما در اتاق خواب مردمی که ازدواج کرده اند زیاد اضطراب و این جور مسائل نمی بینیم ولی آنان که همدیگر را برای ادامه زندگی دوست ندارند، قاچاقی زندگی می کنند و فعالیت جنسی هم انجام می دهند، همیشه اضطراب دارند، بعد در نتیجه، زودانزالی (رخ می دهد) و خانم هم به ارگاسم نمی رسد و ارضا نمی شود زیرا ترس و وحشت دارد.

س: یعنی در مشاوره ها شما این موارد را دیده اید؟ ج: بله، کاملاً دیده می شود.

وقتی اتاق آرام است زن و شوهر همدیگر را می خواهند، ازدواج کرده اند و خانواده هم راضی است؛ اینها وقتی در اتاق خوابشان ریلکس هستند ممکن است سکس هم نداشته باشند ولی بسیار آرام هستند.

ولی آن گروه نه، همیشه در اضطراب و ترسند و این ارزش ندارد مثل اینکه شما غذای خیلی خوب بخورید اما در گوشه ای 2 گرگ ایستاده باشند و به شما نگاه کنند؛ یعنی آرامش را ما فراموش کرده ایم.

گفت و گو از داود میاندهی و عاطفه نژاد سالاری تهرام / 9353/ ‬ 1008
کلید واژه ها: ازدواج - ایران - مصاحبه - قبل از ازدواج - دانشگاه علوم پزشکی ایران - ازدواج سفید - خانواده - دکتر - ایرانی - دانشگاه علوم پزشکی - سفید - روان - اتاق - دیوار - قدیمی - دانشگاه - تلفن - نخستین - زبان انگلیسی - چیدمان وسایل - تزیین - آرامش - شرایط - بین المللی - روان شناسی - هیات علمی - محمد - شروع - سلام - علمی

آخرین اخبار سرویس:
چگونه بفهمیم معتاد دیجیتال هستیم یا نه؟ +اینفوگرافی

جزییات دیدار بشار اسد و امیرعبداللهیان

تکذیب فضاسازی درباره آمادگی ایران برای مذاکره موشکی

شرکت در فوق برنامه های مدارس هیئت امنایی، اجباری نیست

ثبت بیش از 299 هزار ولادت در سه ماه اول سال جاری

کمیته امداد خراسان شمالی از 1000 دانشجو حمایت می کند

آیت الله حاج شیخ حسین حقانی درگذشت / اعلام مراسم تشییع

تکذیب مذاکره بر سر دفاع موشکی ایران

چرا جزییات برنامه اصلاح ساختار بودجه منتشر نشد؟

بانوان لرستانی مکالمه عربی را فرا می گیرند

کارگرانی که رویای کار را در کشورهای همسایه جست و جو می کنند

محسن کیایی: چه خبرهایی که در راه است! /عکس

همراه و همدل تا نتیجه مطلوب

استخدام مهندس مکانیک خانم مسلط به نرم فزار solid work و ICDL

«نظارت» یک امر عقلی و منطقی است/ عدم مغایرت نظارت استصوابی با اصل بی طرفی

تمامی فعالیت های انتخاباتی استان را رصد می کنیم احتمال ثبت نام یک هزار داوطلب از آذربایجان شرقی برای انتخابات مجلس

فرهنگی: طبقات فرودست جامعه از تحریم و ناکارآمدی آسیب می بینند

هاله حرارتی دریاچه ارومیه، ایده فرضی و شخصی نیست سیل های اخیر به دلیل نبود مطالعات هیدرولوژیکی رخ داد

دشمن برای زیر سوال بردن کارآمدی نظام تلاش می کند

دولت از همکاری دانشگاهیان در اجرای پروژه ها استفاده کند

دریاچه ارومیه باوجود احیا همچنان دارای مشکل اکولوژیکی است

زمینه جذب حداکثری سرمایه گذاری بخش خصوصی در آذربایجان غربی فراهم شود

بحران کم آبی کشور باید به شکل علمی رفع شود

دهکده سلامت در 3 منطقه آزاد کشور ایجاد می شود

دولت برای نجات محیط زیست راهی جز تکیه به مراکز علمی ندارد

خمیازه سمور/ عکس

برنامه موشکی ایران تحت هیچ شرایطی قابل مذاکره نیست

محدودیت تردد ظریف در نیویورک نشانگر ترس آمریکا از رایزنی های ایران است

پیشنهاد منتجب نیا برای شور انتخاباتی: آرای خاکستری، مستقل وارد صحنه شوند

نخستین آیین نکوداشت مقام مادر در یاسوج برگزار می شود

رییس ستاد اقشار بسیج کهگیلویه و بویراحمد معرفی شد+عکس

توجه ویژه امور مالیاتی کشور برای تخصیص درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده به کهگیلویه و بویراحمد

استاندار گلستان: برگزاری همایش ظرفیت های استان می تواند موجب توسعه گلستان شود

آغاز ثبت نام سطح دو حوزه های علمیه خواهران در گلستان

مجلس شهدا مجلس اتمام حجت است سه ویژگی یاران خدا

ساماندهی کولبران کردستان به کجا رسید؟

تکذیب گفت وگو بر سر دفاع موشکی ایران

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | چهارشنبه 26 تیر 98

مسجد محوری؛ ضرورتی برای مقابله با آسیب های اجتماعی و معضلات فرهنگی

دوره تربیت مربی سواد رسانه ای در بندرعباس آغاز شد

بازتاب سخنان امروز مقام معظم رهبری در رسانه های بین المللی

کمک رسانی ایران به یک نفتکش خارجی در خلیج فارس

حمایت سعید جلیلی از مواضع ضد فساد وزیر بهداشت

درخشش فولاد امیرکبیر کاشان در بین روابط عمومی های کشور

گلایه آیت الله مکارم از قانون مهریه/خطر نابودی جنگل های بلوط زاگرس/تکذیب گفتگو بر سر توان موشکی ایران

ایجاد کانال های پرمخاطب در فضای مجازی و راه اندازی 800 گروه فرهنگی توسط دانشجومعلمان

منتجب نیا: آرای خاکستری، مستقل وارد صحنه انتخابات شوند

لزوم بررسی آثار مثبت و منفی خلأ شورای توسعه فعالیت های قرآنی/ مطالبه جامعه قرآنی کم است

انتشار میزان پرداختی های شهرداری و شورا به رسانه ها

وقتی آقای بازیگر به مراد دلش می رسد/ عکس

آخرین لحظه عمر یک ماهی/ عکس

واکنش جامعه جهانی باعث عقب نشینی ترامپ شد

وظیفه اصلی شورای نگهبان، پاسداری از احکام اسلامی، قانون اساسی و نظارت بر انتخابات است

ایران ادعای مذاکره موشکی را تکذیب کرد/ فضاسازی های انجام شده صحت ندارد

شورای نگهبان؛ حافظ اسلامیت انقلاب

موسوی : پاسخ ظریف در مورد فعالیت های موشکی ایران «تعلیق به محال» بود

کمک رسانی ایران به یک نفتکش خارجی در خلیج فارس

به دنبال تغییر نظام در ایران نیستیم

استخدام طراح گرافیست خانم در شرکت چاپ و تبلیغات نگاران

روزنامه استخدامی استان قم | چهارشنبه 26 تیر 98

استخدام مهندس معماری با تسلط به امور اداری شهرداری

استخدام کارشناس حقوق با تسلط به امور قراردادها در مشهد

استخدام مسئول دفتر جهت یک شرکت معتبر در مشهد

استخدام حسابدار باتجربه در یک شرکت معتبر بین المللی

روزنامه استخدامی استان همدان | چهارشنبه 26 تیر 98

جزییات 6 خبر ویژه امروز چهارشنبه 26 تیرماه 1398

افق روشن گام دوم انقلاب با روحیه جهادی توام با مقاومت/«انقلابی گری» لازمه تحقق گام دوم انقلاب

پاسخ یک مدافع حرم به نحوه گذراندن زندگی با حقوق پاسداری

پارلمان اروپا صلاحیت رییس جدید کمیسیون اروپا را تأیید کرد

درهای بوستان های جنگلی تا ساعت 12 شب باز است

سخنگوی قوه قضاییه: کیفرخواست عیسی شریفی صادر شد

رییس قوه قضاییه: فرار مالیاتی باید در کشور به حداقل برسد

تکذیب گفتگو بر سر دفاع موشکی ایران

جاخالی های اصلاح بودجه

موسوی : پاسخ ظریف در مورد فعالیت های موشکی ایران «تعلیق به محال» بود

دیدار رهبر انقلاب با ائمه جمعه سراسر کشور/ واکنش وزیر ارتباطات به کم فروشی در بسته های اینترنتی/ صدور حکم سیدهادی رضوی/ تکذیب خبر صدور حکم اعدام و اتهام جاسوسی در پرونده معاون قالیباف

نقطه ضعف جمهوری اسلامی در مقابل دشمنان به روایت مهاجرنیا

ایران آمادگی برای مذاکره موشکی را رد کرد

حمایت سعید جلیلی از وزیر بهداشت

دیدار گریفیتس با رهبر جنبش انصارالله یمن در صنعاء

کتاب «صَدِ روسی» منتشر می شود

کمک رسانی ایران به یک نفتکش خارجی در خلیج فارس

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 26 تیر 98

آیت الله جنتی: شورای نگهبان وابسته به هیچ جریان سیاسی نیست

لاریجانی: در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم

تکذیب گفتگو بر سر دفاع موشکی ایران

توجیه ترامپ برای توییت های زننده علیه نمایندگان کنگره

کمک رسانی ایران به یک نفتکش خارجی در خلیج فارس

حقوق دانشجو معلمان 400 هزار تومان افزایش می یابد

ایران: برنامه موشکی ما قابل مذاکره با هیچ کشوری نیست

کشاورزان شهرستان امیدیه تقاضای صدور مجوز تجمع اعتراضی دارند

قطعنامه پایانی تجمع کارگران

تصاویر/ تجمع اعتراضی کارگران به مناسبت سالروز تامین اجتماعی

پاسخ ربیعی به سوالی درباره کاندیداتوری اش در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس

ترامپ:حتی یک استخوان نژادپرست در بدن ندارم!

با پیشنهاد مدیرکل دیوان محاسبات استان همدان مشکل نورمهال حل می شود؟! + فیلم

ماه گرفتگی امشب در گلستان مشاهده می شود

نوبخت: اصلاح ساختاری بودجه در این مقطع تاریخی ضروری است

حقوق دانشجو معلمان 400 هزار تومان افزایش می یابد

سخنگوی شورای نگهبان: مذاکره با آمریکا بی فایده است

تشکیل خانواده ارتباط مستقیم با تمدن دارد

تشکیل خانواده ارتباط مستقیم با تمدن دارد