مطالب مرتبط:
من شهر تنهای شبم
من مرد تنهای شبم
دانلود آهنگ جدید بابک اعلم بنام تنهای این شهر
من مرد تنهای شبم
بررسی فیلم I Think Wechr(8217)re Alone Now، من مرد تنهای شبم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 خرداد 1398 ساعت 09:262019-06-17سياسي

من شهر تنهای شبم


ایرنا- طرح «زیست شبانه» فعلاً در تهران قابل اجرا نیست.

شورای شهر در این دو سال تلاش های زیادی کرد تا پیوست زیست شبانه به کلانشهر پرحاشیه تهران اضافه شود.

- تهران- ایرنا- طرح زیست شبانه فعلاً در تهران قابل اجرا نیست.

شورای شهر در این دو سال تلاش های زیادی کرد تا پیوست زیست شبانه به کلانشهر پرحاشیه تهران اضافه شود.

تلاش هایش، اما در نهایت به اجرای دو ماه آزمایشی این طرح در 5 محور شهر خلاصه شد و با مخالفت پلیس، زیست شبانه از دستور برنامه های شهر خارج شد.

در این گزارش از روزنامه ایران آمده است: اگرچه به نظر می رسد همچنان پلیس به دلایل امنیتی و نظم و انضباط شهری، یکی از مخالفان اصلی اجرای این طرح باشد، اما اظهارنظر عجیب رییس شورای شهر از تناقضی پرده برداشت که حتی برخی شورایی ها را هم در دسته مخالفان قرار داده است! کارشناسان اجتماعی و اقتصادی البته جزو دسته ای قرار می گیرند که نگاه متفاوت تری به اجرای این طرح دارند.

زیست شبانه حالا در اغلب شهرهای بزرگ و زنده دنیا در حال اجراست.

رییس شورای شهر تهران در توییتی نوشت: اگر برای زیست شبانه طرحی متفاوت و بومی را درنظر داریم، بهتراست ابتدا جزییات طرح کارشناسی شود، اگر می خواهیم که بستر مناسب برای برنامه های فرهنگی، تفریحات سالم و فعالیت های اجتماعی در قالب زیست شبانه فراهم شود، باید ابتدا این برنامه را طراحی و تدوین کنیم و پس از تأیید کارشناسی به اجرا درآوریم.

محسن هاشمی همچنین درباره طرح زیست شبانه با بیان اینکه مخالف حضور فرزندانم در زیست شبانه هستم، به فارس می گوید: خودم نیز شب ها ساعت 10 می خوابم و 5 صبح بیدار می شوم بنابراین تمایلی به این طرح ندارم.

در صورتی که فرزندان جداگانه برنامه هایی برای زیست شبانه داشته باشند نگران می شوم و به نظرم این مسأله در صورتی که در چارچوب خانواده باشد، مشکل زا نیست.

هاشمی تأکید می کند: در صورتی که در یک خانواده نیز پدر به تنهایی در زیست شبانه باشد، قطعاً نگرانی هایی برای زنان ایجاد می کند.

البته هاشمی در توییتی دیگر نوشت اگربرای زیست شبانه طرحی متفاوت و بومی را درنظر داریم، بهتراست ابتدا جزییات طرح، کارشناسی شود، اگر می خواهیم که بسترمناسب برای برنامه های فرهنگی، تفریحات سالم وفعالیتهای اجتماعی درقالب زیست شبانه فراهم شود، باید ابتدا این برنامه را طراحی وتدوین کنیم وپس از تأیید کارشناسی به اجرا درآوریم.

حیات شبانه فرصتی برای نشاط اردشیر گراوند ، جامعه شناس درباره طرح حیات شبانه به ایران ، می گوید: باز بودن فضای عمومی شهر از جمله سینما، تئاتر، رستوران و… را از دو جهت می توان بررسی کرد.

اولین نکته اینکه طرح حیات شبانه چقدر از نظر فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی روانی آثار مثبت در شهرها به دنبال دارد و نکته دوم اینکه چند نفر از مردم تقاضای حیات شبانه را دارند؟ وی اجرای طرح شبانه را ملزم به انجام یک مطالعه دقیق در این زمینه می داند و ادامه می دهد: این مطالعه باید به دو نکته ای که به آن اشاره شد در کنار بحث امنیتی حیات شبانه توجه کند.

همچنین، به نظر من صحبت های ناجا در مورد بحث امنیتی طرح شبانه درست است.

چراکه اجرای این طرح باعث افزایش نیروی انسانی و هزینه های ناجا خواهد شد و طبیعی است که آنها بابت این مسأله نگران باشند.

این جامعه شناس تأکید می کند: اگر بخواهم عقیده شخصی خودم را درباره طرح حیات شبانه بگویم نظرم در این باره مثبت است.

در شرایطی که اغلب مردم حداقل تا 7 بعدازظهر سرکار هستند حیات شبانه می تواند به طولانی شدن شب ها و افزایش فراغت و نشاط مردم کمک کند.

برهمین اساس، پیشنهاد می کنم تا زمانی که بررسی جامعی روی طرح انجام نشده به صورت آزمایشی در روزهای پنجشنبه یا جمعه اجرا شود.

در مشهد حیات شبانه نداریم برخی آمارها نشان می دهد که ایران تنها کشوری است که حیات شبانه ندارد.

تجربه زیستی اغلب توریست ها در شهرهای بزرگ هم همین موضوع را تأیید می کند، اما از نگاه برخی، مشهد یک شهر دارای زیست شبانه است.

حرفی که البته از زبان رییس شورای شهر مشهد، با این عنوان تعبیر نمی شود.

محمدرضا حیدری به ایران می گوید که زندگی شبانه در مشهد به این شکل رایج نیست و جز در فلکه حضرتی و خیابان های منشعب به حرم رضوی، خیابان های دیگر براساس قانون عمل می کنند.

در خیابان های اطراف حرم نیز تنها صنوفی که سوغات می فروشند، باز هستند و این طور نیست که همه اغذیه فروشی ها و رستوران ها باز باشند.

این خیابان ها نیز به خاطر تردد زائران شلوغ می شوند.

درباره حمل و نقل عمومی هم تا آنجا که می دانم برخی اتوبوس ها در خطوط اطراف حرم تا صبح فعال هستند.

این موضوع البته یک روال سنتی، خودجوش و طبیعی دارد که از قدیم در مشهد رایج بوده است و براساس نیاز زائران شکل گرفته وگرنه شورای شهر مشهد فعلاً هیچ طرحی برای احیای زیست شبانه در این شهر ندارد.

اگر هاشمی رفسنجانی زنده بود به فرزندانش اجازه می داد حسین مرعشی، فعال اصلاح طلب به اظهارنظر محسن هاشمی، رییس شورای شهر درباره زیست شبانه این طور واکنش نشان می دهد: زیست شبانه تصمیم خوبی است که باید ابعاد و فرآیند آن از سوی اعضای شورای شهر برای مسئولان تشریح شود، آقای هاشمی می تواند فقط درباره فرزندان خود تصمیم گیری کند، اما من مطمئن هستم اگر آقای هاشمی رفسنجانی زنده بودند، به فرزندانشان اجازه می دادند.

به گفته او، اساساً یکی از مظاهر تحول و افزایش کیفیت در زندگی شهری، بحث فعال ماندن بخشی از فضاهای شهری تا ساعاتی از نیمه شب است.

به یاد دارم که دیدگاه های کمونیستی در دوران گذشته، موجب شده بود تا شهرها از اوایل غروب تعطیل شوند.

در ایران هم زمانی برای اصناف، ساعت های محدود تعیین شده بود که حالا منسوخ شده و لااقل مثل آن زمان، محدودیت وجود ندارد، اما زیست شبانه صرفاً به معنای باز بودن مغازه ها و فروشگاه ها از منظر اقتصادی نیست.

زیست شبانه به محورهای پیاده و فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و تفریحی هم نیاز دارد که البته در کنار آن باید امنیت هم وجود داشته باشد.

وی تأکید می کند: در ایران همیشه در مقابل تغییرات، مقاومت صورت می گیرد و برخی نهادهای سنتی فکر می کنند برای جلوگیری از اصلاحات اجتماعی باید در مقابل تحولات ایستادگی کرد.

اما این وظیفه شورای شهر تهران است که در یک فرآیند اطلاع رسانی و هماهنگ سازی، ضرورت فعالیت های شبانه را برای سازمان ها و دستگاه های مختلف تشریح و تبیین کند.

خب همه مدیران و مسئولان اطلاعات لازم را درباره این نوع طرح ها ندارند و لازم است که آگاه سازی شود.

به هرحال از یک شهر 10 میلیون نفری، ده ها هزار نفر علاقه مند به زندگی در شب هستند، دوست دارند به کافه بروند، فیلم ببینند، دورهم درباره مسائل اجتماعی و فرهنگی مباحثه کنند، چه اشکالی دارد که این اتفاق بیفتد؟ در هر صورت آنها هم از این شهر سهمی دارند.

شهروندان امکانات شبانه هم می خواهند سعیدمعدنی، جامعه شناس معتقد است که نباید زیست شبانه در شهرهای بزرگ را نادیده گرفت.

به گفته او هم اکنون همه شهرهای شلوغ و بزرگ دنیا زیست شبانه دارند و حتی در پاریس در یکی از خیابان هایش در طول شب، همه نوع امکاناتی عرضه می شود.

مثلاً اگر کسی بخواهد از نامه ای کپی بگیرد می تواند در این خیابان کار خود را راه بیندازد.

متأسفانه در تهران ما فاقد چنین امکانات شبانه ای هستیم.

به اعتقاد من زیست شبانه فقط جنبه تفریحی ندارد، زندگی شهری، تنوع شغلی و فکر و سلیقه شهروندان ایجاب می کند تا برای هر طیفی، الگوهای متفاوتی را ارائه کنیم، چون زندگی در شهر با زندگی در روستا متفاوت است.

او درباره علت مخالفت پلیس هم به ایران این طور توضیح می دهد: من فکر می کنم علت مخالفت پلیس با این طرح، دلایل امنیتی و تأمین نظم و انضباط باشد.

به هرحال اغلب جرایم در شب اتفاق می افتد و کنترل اراذل و اوباش و جرم و جنایت در شب سخت تر است.

اما زیست شبانه می تواند از یک منظر، تأمین کننده امنیت باشد.

اتفاقاً برخلاف دیدگاهی که می گوید حضور خانواده ها در محیط های آسیب خیز باید حذف شود، دیدگاهی هم معتقد است که برای تأمین امنیت، می توان از حضور خانواده ها استفاده کرد، چه بسا زیست شبانه بتواند نقاط جرم خیز را کنترل کند.

برخی مسئولان به اشتباه حضور خانواده را ممنوع می کنند.

درحالی که زیست شبانه مخاطبان خاص خودش را دارد.

البته برای این کار می توان چند نقطه از یک محله را انتخاب کرد و قرار نیست این طرح در همه خیابان ها اجرا شود.

سوال مهم این است که آیا این طرح در این دو ماه اجرای آزمایشی، موفق ظاهر شده است یا نه؟ این جامعه شناس با بیان اینکه این طرح می تواند به نشاط اجتماعی منجر شود، به شرط آنکه از ابزارهایی مثل موسیقی و تئاتر خیابانی بهره بگیرد، می گوید: در کشورهای دیگر استفاده از موسیقی در فضاهای شهری رایج است و مردم به این فضاها در هر ساعتی از شبانه روز دسترسی دارند.

زیست شبانه گردشگر بین المللی می خواهد سوال اصلی اینجاست چرا در طول مدتی که این طرح به صورت آزمایشی اجرا شد، پلیس مخالفت خود را اعلام نکرد و بعد از اتمام دوران آزمایشی، اجازه اجرای این طرح را نداد.

حسین ایمانی جاجرمی، جامعه شناس در پاسخ به این سوال با بیان اینکه در اجرای این طرح در ابتدا باید نظر ذینفعان و مشارکت کنندگان جلب می شد، به ایران می گوید: در کشور ما مدیریت شهری تنها بخشی از اداره شهر را برعهده دارد و باید حتماً رضایت پلیس را جلب می کرد.

به گفته وی، زیست شبانه در جوامع آزاد و در شهرهایی که سختگیری های مذهبی، فرهنگی و اجتماعی ندارند، رایج است و به همین علت در کشور ما چندان تحقق پذیر نیست.

چون بخش عمده ای از رونق زیست شبانه بر تفریحات و کسب و کارهایی می چرخد که ما مجاز به داشتن آنها نیستیم.

از طرفی در این کشورها هم قوانین و مقررات ویژه ای وضع شده و این طور نیست که هر کس هر کاری خواست انجام دهد.

مثلاً در طول هفته این اتفاق نمی افتد و در روزهای شنبه و یکشنبه، مردم فرصت دارند تا در نیمه های شب، بیرون باشند.

شخصاً تجربه زیست شبانه در وین و پیزا را داشته ام و البته در پاریس و فلورانس، فضای شهری متفاوت تر است.

متفاوت از این جهت که این شهرها، توریستی هستند.

جاجرمی با تأکید بر اینکه زیست شبانه ارتباط مستقیمی با صنعت گردشگری دارد، می گوید: تهران مثل استانبول نیست و اگر ما تا این اندازه گردشگر بین المللی داشتیم، باید به نوعی به نیازهای آنها پاسخ می دادیم، اما حتی شهرهایی مثل شیراز و اصفهان هم نمی توانند با شهرهای توریستی دنیا رقابت کنند، بنابراین اجرای چنین طرح هایی بیشتر حالت تشریفاتی به خود می گیرد، ضمن آنکه جمعیت ساکن تهران اغلب شاغل و پرمشغله اند و فرصتی برای زندگی شبانه ندارند مگر در اواخر هفته! وی با بیان اینکه گردشگری ما از نوع محدود است، می گوید: تنها با اجرای پیش شرط هایی امکان اجرای چنین طرحی وجود دارد و تا وقتی انگیزه های اقتصادی در پشت آن نباشد و ریشه های قوی برای آن تعریف نشود، در حد پاسکاری بین دستگاه ها و بوروکراتیک باقی می ماند.

ما در خاورمیانه زندگی می کنیم و ملاحظات امنیتی ویژه ای داریم.

شهری مثل لاس وگاس امریکا می تواند یک نمونه واضح از زیست شبانه باشد.

جاجرمی ادامه می دهد: ما جامعه ای خانواده گرا هستیم و از لحاظ فرهنگی هم محدودیت هایی داریم و خیلی مهم است که اگر کاری می خواهیم انجام دهیم حتماً توافق کنیم و همه جوانب را ببینیم.


کلید واژه ها: شبانه - زیست - برنامه - شورای شهر - تهران - رییس شورای شهر - شورای - اجتماعی - رییس شورای شهر تهران - متفاوت - صورتی - هاشمی - فرزندان - شورای شهر تهران - مخالفان - خانواده - روزنامه ایران - هایی - ایران - طراحی - محسن هاشمی - شهر تهران - پلیس - سالم - روزنامه - رستوران - اقتصادی - برداشت - گزارش - اولین

آخرین اخبار سرویس:
عربستان بار دیگر خواستار گفتگو با ایران شد

استخدام نیروی پیتزا و ساندویچ زن در یک فست فود

استخدام مونتاژ و تولید مدارات الکترونیکی آشنا با مونتاژ قطعات الکترونیکی

استخدام نیروی پذیرش جهت یک دندانپزشکی در مشهد

استخدام پیاده سازی الگوریتم های پردازشی (VHDL) در تهران

استخدام کارشناس امنیت در شرکت دانش بنیان ژرف پویان توس

یک عمر تلاش برای روزی حلال

مصاحبه اختصاصی با دبیر شورای راهبردی روابط خارجی

هیاهوی انگلیسی! /آنچه باید بگویند/ انگلیس و کشتی بان جدید

فاقدین کارت ملی هوشمند چگونه در انتخابات شورایاری ها شرکت کنند؟

نماینده عربستان در شورای امنیت: ریاض آماده ی برقراری ارتباط با تهران است

نماینده مجلس: اصلاح ساختار بودجه 98 نه امکانپذیر است نه به صلاح

30 ماه زندان برای دانشجوی دانشگاه تهران به دلیل تجمع!

یک شبانه روز در اقتصاد ایران چه می گذرد؟ (اینفوگرافی)

پایان نامه آتش نمی زنیم

حکم «پهلوان» صادر شد

ایران اظهارات نژادپرستانه ترامپ ضد مردم افغانستان را محکوم کرد

تصاویر جدید از نفتکش انگلیسی در بندرعباس

رویداد های خبری چهار شنبه دوم مردادماه 98 مرکز لرستان

مشکلات کشور با همراهی ائمه جمعه برطرف می شود

هفدهمین شماره نشریه «عفاف» منتشر شد

نگاه امنیتی به جریان فرهنگی مشکل ساز است/ لزوم نظارت به دور از تعصب و تنگ نظری

حضور 120 دانش آموز چهارمحال وبختیاری در طرح «ولایت»

امید، مجاهدت و پرهیز از ترس؛ شرط های تحقق بیانیه گام دوم انقلاب

عبور کشتی های انگلیسی از تنگه هرمز به صفر رسید/ کنترل تنگه هرمز برای ایران آسان است

چرا صداوسیما تریبونی برای کارگران نیست؟ / بیش از نیمی از جمعیت کشور به خاطر قراردادهای موقت در رنج هستند

توان فنی، نظامی و تسلیحاتی کم نظیر ژاپن در جنگ جهانی دوم

بزودی شاهد افتتاح کامل بیمارستان خواهیم بود/ ابلاغ و تخصیص بودجه به دانشکده علوم پزشکی قزوین برای راه اندازی بیمارستان

میرزایی نیکو: در تخصیص بودجه صداوسیما اجحافی صورت نگرفته است

نقش آفرینی نمازجمعه در جامعه افزایش یابد

پربازدید ترین اخبار استان در یکم تیر

پیام تشکر رییس‎کل سازمان مالیاتی از مودیان و کارکنان نظام مالیاتی

فیلم و عکس | مجلس حنابندان 2 چهره موسیقی ایران | حنا حنا می بندیم

توصیه ظریف به جوانان بولیوی +عکس

چرا حقوق بازنشستگان افزایش نمی یابد؟

استخدام تعدادی رنگ کار کوره با حقوق عالی در مشهد

استخدام تعدادی کارمند خانم و آقا در کرج

اقدام جنجالی مجری مشهور تلویزیون پس از پناهنده شدن! + عکس

ارائه پیام روحانی به مکرون

دیوان محاسبات نباید بهانه کار نکردن مدیران باشد

نماهنگ «ایستاده بر موج»

آنچه باید بگویند

فعالیت حدود دوهزار بانوی طلبه در مدارس امین کشور

حبس ابد برای پهلوان پدیده

امکان تقلب در انتخابات الکترونیک وجود دارد؟

واکنش ذوالنوری به دوتابعیتی بودن روحانی: این موضوع را باور نداریم و مطرح نکرده ایم

چه کسی جایگزین «آمانو» می شود؟

ایران اثرگذارترین کشور منطقه در علم نانو/ صدرنشینی دانشمندان ایرانی در آسیای غربی

«شب نشینی» مهران مدیری در شبکه نمایش خانگی

می خواهم زندگی کنم!

ذوالنوری: دوتابعیتی بودن روحانی را باور نداریم و نگفته ایم/ عضو جبهه پایداری نیستم؛ برخی مرض دارند و مدام این موضوع را تکرار می کنند

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

خبرهای خوش برای سهامداران پتروشیمی فجر

دانشجویان انقلابی مشهد در حمایت از شیخ زکزاکی در دانشگاه فردوسی تجمع کردند + تصاویر

زندگی آبرومندانه با چقدر حقوق؟

اقتدار دریایی ایران در تنگه هرمز زیر ذره بین بحث روز

باغ موزه های دفاع مقدس؛ ظرفیتی برای گردشگری مبتنی بر ارزش های انقلاب

مواظب باشید اینجا ایران است

نورانی شدن به انوار الهی توفیق می خواهد/ به بهانه شادی گرفتار فریب دشمن نشویم

جزییات دستور ویژه رهبر انقلاب برای رسیدگی به یک زمین خواری

فیلم | هنرنمایی دو پیانیست ایرانی به صورت تصادفی در یک فروشگاه!

استخدام کمک آشپز جهت تهیه غذا در محدوده گیشا تهران

استخدام مترجم و منشی خانم جهت یک مطب در خراسان رضوی

کاروان پیاده روی 60 نفره جیرفت به مشهد مقدس رسید

استخدام فروشنده خانم جهت یک مزون در خراسان رضوی

خودمان را با اصلاح ساختار بودجه سال 98 مشغول نکنیم/ اصلاحات اساسی را شجاعانه برای سال 99 انجام دهیم/ چیزی به نام یارانه پنهان نداریم

برای دست یابی به امنیت، نیازمند گفت وگوی منطقه ای هستیم/ برخی کشورهای عربی، مستقل از آمریکا قادر به آغاز مذاکره با ایران نیستند/ رییس جمهور آمریکا مثل یک تاجر عمل می کند

سفر فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به لرستان

برنامه ریزی برای برگزاری مناسب جشنواره تولیدات مراکز صدا و سیما

دانشجویان انقلابی مشهد در حمایت از شیخ زکزاکی تجمع کردند + تصاویر

مخالفت در شورای امنیت با سخنان نماینده ترامپ درباره «معامله قرن»

با چقدر حقوق می شود زندگی آبرومندانه داشت؟

حسینیان: رهبر انقلاب با استعفای دولت موافقت نمی کنند

رییس پدیده به حبس ابد محکوم شد

عراقچی پیام کتبی روحانی را تسلیم ماکرون کرد

نقوی حسینی: کریمی قدوسی تابعیت ایرانی دارد اما ایرانی الاصل نیست

استخدام کارگر ساده خانم یا آقا با حقوق مکفی در مشهد

تاکید امام جمعه تربت جام بر تبلیغ فضایل نمازجمعه

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

پست مهمان چیست؟ و چه مزایایی دارد؟ / آموزش گام به گام ارسال پست مهمان

همایش روز جهانی حفاظت از اکوسیستم های مانگرو در بندرخمیر برگزار می شود

با چه درآمدی می توان زندگی آبرومندانه داشت؟

غفلت در مبارزه با موادمخدر، آسیب زا است

جاده ابریشم کوتاه ترین مسیر برای ثبت جهانی آثار همدان

چرا ظریف تحریم نشد؟

چه کسی جایگزین «آمانو» می شود؟

توضیح نقوی حسینی درباره تابعیت کریمی قدوسی

آگهی استخدام مهندس - استخدام امروز 2 مرداد 98

کلیه استخدامی های فارس و شیراز - 2 مرداد 98

آگهی استخدام رشته حقوق و الهیات - استخدام امروز 2 مرداد 98

کلیه استخدامی های خراسان رضوی و مشهد - 2 مرداد 98

مجلسی که نمی تواند با نجومی بگیران مقابله کند!

مرجانه گلچین خداحافظی کرد+ عکس

کنسرت های خلاف شریعت در حکومت اسلامی جایگاهی ندارند/ ایکنا؛ اشاعه دهنده سبک زندگی اسلامی

آغاز شیرین سفر زندگی

مسئولان اجرایی هنجارشکنان را ملزم به رعایت قانون کنند/ وظیفه داریم از ناجا حمایت کنیم

کینه توزی ناتمام حسام الدین آشنا

کلیات طرح اساسنامه شرکت ملی گاز ایران بررسی شد

فاقدین کارت ملی هوشمند چگونه در انتخابات شورایاری ها شرکت کنند؟

ارائه پیام «روحانی» به «مکرون» توسط «عراقچی»

من شهر تنهای شبم

من شهر تنهای شبم