مطالب مرتبط:
قدرت دفاعی ایران پیام صلح دارد
برگزاری جشنواره نوروز،پیام آور صلح و دوستی در جهان
اقتدار نظامی ایران در منطقه جنبه بازدارندگی دارد/ پیام ایران به کشور های حاشیه خلیج فارس صلح و دوستی است
مفتی اعظم سوریه: پیام ما صلح و پرهیز از افراط گری است
استخدام نیروی خانم جهت انجام امور منزل و مسلط به آشپزی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 خرداد 1398 ساعت 07:132019-06-17پزشكي

آشپزی در منزل پیام صلح جویانه دارد


یک روانشناس و مدرس خانواده در خصوص تاثیرات آشپزی مادر در فضای منزل گفت: پژوهش ها نشان داده که انتشار بوی غذا در هر فضایی می تواند حالات روانی انسان را تعدیل کند، - همچنین بوی یک غذای مطبوع می تواند سطح استرس، افسرگی و ترس افراد را تا حدودی کمرنگ کند.

محمدعلی ناجی نیا در گفت وگو با خبرنگار ایمنا"، با بیان اینکه در بسیاری مواقع پیام های دیگران را نه از طریق کلمات آنها بلکه از طریق رفتارهای شان درک می کنیم، اظهار کرد: زبان بدن جایگاه مهمی در کشف رمز و رازهای درونی افراد دارد، زبان بدن درواقع همان رفتارهایی است که در پس انجام هرکدام از آنها مفاهیم روانی، احساسات، هیجان های روانی و افکار خاصی پنهان است.

وی در خصوص تاثیر آشپزی مادر بر فضای عاطفی خانواده افزود: آشپزی مادر در فضای یک منزل یک رفتار است، رفتاری که در پس خودش یک مفهوم را منتقل می کند، مفهومی که اثرات روانشناختی بیشتری نسبت به گفتار مادر در فضای خانه دارد.

توجه مادران به آشپزی در منزل نشانگر عشق به فرزند و همسر است این مدرس خانواده با بیان اینکه آشپزی یک مادر در فضای خانه چندین پیام دارد، تصریح کرد: پیام این عمل این است من به عنوان همسر و مادر با این وقت و انرژی که می گذارم و در کنار خلاقیت و تمرکز غذایی تهیه می کنم در حال مخابره این پیام هستم که همسر و فرزندان من آنقدر ارزشمند و در جایگاه رفیعی هستند که من برای آنها وقت می گذارم و این در واقع یک پیام صلح جویانه در فضای منزل است.

وی در خصوص پیام کار مردان هم گفت: مردی که هر روز ساعت های متمادی بیرون از منزل در حال کار کردن است و گذران زندگی خود، همسر و فرزندانش را امکان پذیر می کند، این مرد هم در حال مخابره این پیام است که تو برای من آنقدر دوست داشتنی هستی، که من برای آرامش و آسایش شما وقت و انرژی زیادی می گذارم.

ناجی نیا با بیان اینکه این رفتار برای فرزندان هم پیامی دارد، افزود: پیام این تلاش به فرزندان این است که من به عنوان یک پدر تلاش می کنم تا شما فرزندان در آرامش و آسایش با یک احساس خوب زندگی را ادامه دهی.

وی با اشاره به اینکه این نظر در مورد زنان چندان ارتباطی با شاغل یا خانه دار بودن یک زن ندارد، تصریح کرد: به یقین در مدل جامعه امروز انتظار نداریم زنانی داشته باشیم که وظایف آنها را تنها در انجام کارهای منزل خلاصه کنیم و هدفمان این نیست که زن را وارد جایگاه سنتی خود کنیم و یک بار دیگر از زاویه دید روانشناسی به او بفهمانیم که باید برگردد و نقش های سنتی زنانه اش را ایفا کند.

این مشاور خانواده با تاکید بر اینکه یک زن حتی اگر در فضای بیرون از منزل و محیط اجتماعی فعال است باز هم به وظایف خود در فضای منزل عمل می کند، اظهار کرد: به نظر می رسد یکی از وظایفی که در مدل مدرنیته و زمانی که مرد و زن پابه پای همدیگر کار می کنند این است که هر دو نفر تلاش کنند تا بخشی از بار اقتصادی، اجتماعی زندگی را به دوش بکشند.

وی در تشریح این موضوع گفت: در بسیاری موارد طبخ غذا توسط یک زن مانند شیردادن یک نوزاد است که با وجود شیرخشک های فراوان در بازار، اما یک مادر ترجیح می دهد نوزاد را با شیر خود تغذیه کند که این کار احتمال بروز بیماری را در نوزاد به میزان زیادی کاهش می دهد و در اینجا آنچه می تواند رشد کودک را به بهترین شکل ممکن تضمین کند، استفاده از شیرمادر است حتی اگر مادرتحصیلات بالا یا جایگاه شغلی رفیعی داشته باشد.

تاکید بر آشپزی مادر در منزل به معنای اعتقاد به سنتی کردن زنان نیست این مدرس دانشگاه با بیان اینکه طبخ غذا توسط مادران از اهمیت روانشناختی بالایی برخوردار است، اظهار کرد: برخی متاسفانه زمانی که از آشپزی مادران و تاثیر روانشناختی آن صحبت می شود اعتقاد دارند این امر تلاشی است برای بازگرداندن زن به محیط خانه، محدود و محصور کردن یک زن در فضای منزل، درحالیکه معتقدم این تعبیر در واقع کمک می کند تا ما بفهمیم جایگاه یک زن و مادر حتی اگر بار زیادی از مسائل اقتصادی را به دوش بکشد و در جایگاه اجتماعی خود توانمند باشد نقش او در ایجاد یک جو مناسب در فضای منزل نقشی بی بدیل، غیرقابل توصیف یا تفویض است.

ناجی نیا با بیان اینکه این نقش شاید شبیه به نقش پدر در تربیت و فرزندپروری باشد، گفت: شاید بتوانیم این دو را باهم مقایسه کنیم چرا که معتقدیم یک پدر در کنار همه وظایفی که بیرون از منزل به عهده دارد، در کنار تأمین غذا و مایحتاج زندگی باید در تربیت فرزند نقشی فعالانه اجرا کند، اینکه یک مرد تصور کند به صرف اینکه وسایل آسایش خانواده را فراهم کرده نقش پدری را به تمام و کمال انجام داده یک اشتباه راهبردی و مهم است.

وی در خصوص شرایط یک پدر موفق اظهار کرد: پدری جایگاه واقعی خودش را در فضای منزل دارد که در کنار تأمین رفاه مادی زن و فرزندان تلاش کند تا زمانی را به کودکان و فرزندانش اختصاص دهد چرا که فرزندان در کنار پدر خصوصیات روانی مهم را یاد می گیرند و مواردی چون حل مسئله، مدیریت هیجانات، خلاقیت، رفتارهای تحولی و ریسک پذیری را بچه ها در کنار حضور یک پدرخوب آموزش می بینند.

آشپزی در منزل منافاتی با اشتغال بیرون از منزل ندارد این روانشناس با بیان اینکه نباید پدری تصور کند به صرف تلاش های بیرون از منزل الگوی یک پدر خوب است، خاطرنشان کرد: معتقدیم اگر یک زن وظایف درون منزل را فراموش و تصور کند با کار بیرون از منزل و کسب درآمد عالی همه وظایفش را انجام داده قطعا این یک خطا و محاسبه نادرست در زندگی است.

وی با اشاره به پژوهش های انجام شده در مورد تاثیر آشپزی مادران، تصریح کرد: پژوهش ها نشان داده که انتشار بوی غذا در هر فضایی می تواند حالات روانی انسان را تا حدودی تعدیل کند، همچنین بوی یک غذای مطبوع می تواند سطح استرس، افسرگی و ترس افراد را تا حدودی کمرنگ کند، شاید به همین دلیل است که در سال های اخیر توصیه بر طبخ غذا در مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست بوده در حالیکه قبلاً در این خانه ها غذا از بیرون تهیه می شد اما اکنون تعبیر بر این است که در محل نگهداری کودکان بی سرپرست اگر آشپزی شود، انتشار بوی غذا به ایجاد احساس خوب و فضای لطیف کمک می کند.

ناجی نیا با بیان اینکه واژه مامان پز بار معنایی خوبی دارد، اظهار کرد: زمانی که یک رستوران خیلی خوب، قصد دارد از کیفیت خوب غذایش صحبت کند از همین تعبیر استفاده می کند و به طور کلی این واژه برای به رخ کشیدن کیفیت غذای یک مادر است، شاید ما این تعابیر را استفاده می کنیم، اما متوجه مفاهیم روانی پشت آنها نیستیم وقتی ما به یک رستوران مجلل می رویم و کیفیت غذای آن را با تعبیر مامان پز تعریف می کنیم این بدین معناست که ما در سیستم روانی خود احساس خوبی به غذای مادر داشتیم و آن هیجان و غنای روانی خاص در ساختار روانی ما اثرگذار بوده است.

این مشاور خانواده افزود: وقتی تداعی های مثبت بی نظیری را به واسطه مصرف غذاهایی که مادر در فضای خانه طبخ کرده درسیستم روانی مان داریم تعبیرهایی که به ما کمک می کند تا بعدها در سختی ها و در مشکلات دوام بیاوریم و خودمان هم الگویی مشابه را برای فرزندان مان رقم بزنیم.


کلید واژه ها: پیام - فرزندان - منزل - فرزند - آشپزی - مادر - خانواده - رفتار - فضای خانه - همسر - روانشناس - خانه دار - زبان بدن - مشاور خانواده - زنان - خانه - احساس - روانشناختی - زندگی - انرژی - آرامش - نشان - زبان - سنتی - غذای - خبرنگار - انتظار - مفهومی - خلاقیت - هیجان

آخرین اخبار سرویس:
رتبه 8 از 10 ایران در جهان از نظر مخاطرات طبیعی

مالک تامین اجتماعی کارگران هستند ؛ نه دولت

تولد نوزاد هندی با 3 سر پزشکان را شوکه کرد!؟ +عکس

سگک شلوار و پل شلوار چیست؟

مضرات نوشیدن آب یخ

رتبه 8 از 10 ایران در جهان از نظر مخاطرات طبیعی

هفت تسکین دهنده طبیعی برای درد عضله

استخدام پزشک عمومی جهت همکاری در مطب در شهر تهران

5هزار بیمار خاص زیر پوشش بیمه سلامت در اصفهان

بهره برداری از کلینیک تامین اجتماعی گچساران

معرفی اولین میوه کاشته شده در فضا توسط ناسا

نتایج اولیه دستیاری دندانپزشکی اعلام شد

معرفی اولین میوه کاشته شده در فضا توسط ناسا

فراخوان بیست وپنجمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی

تولید داروی سالک

رژیم غذایی ساده برای سلامت کلیه ها

9 سبزی و میوه تابستانی برای خنک شدن بدن

گام هایی برای سم زدایی مثانه

پایگاه داده جامع مواد شیمیایی خطرناک برای انسان تهیه شد

سرانجام کودک آزار دیده در کارواش چه شد؟

خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی در کمین مبتلایان به آرتروز

روش غیردارویی برای رفع اضطرابِ قبل از عمل | موسیقی آرامبخش

ایمونوتراپی یکی از درمان های نوین سرطان است/ محصولاتی که داروخانه های اینترنتی اجازه فروش دارند

رتبه 8 از 10 ایران در جهان از نظر مخاطرات طبیعی

پرداخت 100 درصدی هزینه درمان بیماران خاص در خراسان جنوبی

چند زن افغان خود را در قفس زندانی کردند

رد پای تغییرات آب وهوایی در کاهش مواد مغذی

اردوی جهادی پزشکی در روستای چنار چیتاب

برگزاری سومین جشنواره غذا و سلامت در بهشت نیشابور

وزیر بهداشت درباره واردات داروهای غیراستاندارد پاسخگو باشد

فواید نوشیدن آب با معده خالی

پلمب دو استخر شنا در سبزوار

درآمدی بر کاهش افسردگی با شعردرمانی

استخدام شرکت محصولات سولولزی و بهداشتی / اصفهان

مشهد دوم مرداد میزبان اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور

کمک خیر سلامت به شبکه بهداشت و درمان خلیل آباد

رفع اضطراب کودکان بیمار در محیط بیمارستان عروسکی

«کور رنگی» یا ندیدن رنگ‎ها!

مصرف زیاد مواد قندی و شیوع جهانی بیماری های دهان و دندان

تولید داروی سالک در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

بازدید رییس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت از مراکز درمانی سبزوار

استفاده ار میکروب روده برای درمان بیماری ام اس

خدمت رسانی بسیج جامعه پزشکی به 3 هزار نفر در دیشموک

بدنسازی و افزایش وزن

کار با رایانه از اختلال شناختی سالمندان جلوگیری می کند

هفت تسکین دهنده طبیعی برای درد عضله

خارش پوست سینه؛ از دلایل تا درمان

ایمنوانکولوژی یکی از درمانهای هدفمند در درمان کانسر

با این اختلال چشمی خطرناک آشنا شوید

دانه های مفید برای سلامت قلب

تغییر رنگ چشم زنگ خطر ابتلا به یک بیماری خطرناک

غربالگری جنین تا 87 درصد اختلالات احتمالی را شناسایی می کند

زبان ریاضی اثرگذارترین دارو برای هر فرد را مشخص می کند

نکته بهداشتی: تنگ نفس

شناسایی 1000 بیمار جدید در شهرستان نکا/ 11 هزار نفر در آستانه ابتلا به فشار خون بالا

علامت هشداردهنده آلزایمر

رژیم غذایی زخم معده و مقابله با هلیکوباکتر

واکنش تند سلبریتی ها به سخنان ترامپ

اهداء اعضای بیمار مرگ مغزی در اراک

مردم غمگین غم زده ای داریم/ سعی کنید غم شکن باشید

خارج کردن حجم زیادی اجسام خارجی از معده یک بیمار

4 ماسک صورت برای درمان جوش سرسیاه

خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی در کمین مبتلایان به آرتروز

دامپزشکی خراسان شمالی با کمبود اعتبار برای تامین سم مواجه است

خارش پوست سینه؛ از دلایل تا درمان

اجسام عجیبی که یک جراح از معده زن گنابادی خارج کرد + عکس

کمبود ویتامین D ریسک ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر آرایشی و بهداشتی

ترخیص کودک آزار دیده در کارواش از بیمارستان

ترشی لیته ، چاشنی بی نظیر

اجسام عجیبی که یک جراح از معده زن گنابادی خارج کرد + عکس

آیا همورویید خطرناک است ؟ چطور درد همورویید را کاهش دهیم؟

بااین اختلال چشمی خطرناک آشنا شوید

خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی در کمین مبتلایان به آرتروز

آخرین وضعیت کودک آزار دیده در کارواش بوشهر

سندروم قلب شکسته با سرطان ارتباط دارد

جدیدترین داروی درمان ام اس در کشور رونمایی شد

دانه های خوراکی سرشار از مواد مغذی

تولد نوزادی با سه سر در هند +عکس

فرصت خدمت به مردم محدود است

نوشابه باعث تسریع روند پیری می شود

استخدام کارشناس فنی در شرکت وستا تجهیز پارت در تهران

تصاویر / وقتی آدرنالین به اوج می رسد!

سرانجام کودک آزار دیده در کارواش چه شد؟

خارج کردن صدف هفت میلی متری از ریه بیمار

التهاب حنجره چیست و چطور درمان می شود؟

رژیم غذایی ویژه برای مبتلایان به زخم معده

کالری پوچ چیست؟

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی «کانال انتقال نظام مند تجربیات بحرانی» را راه اندازی می کند

استخدام فروشنده حضوری با حقوق،پورسانت، بیمه در استان گلستان

گوارش سالم به کمک پروبیوتیک ها

توصیه های طب سنتی برای کم کردن عرق و از بین بردن بوی بد بدن

نوشیدنی همراه غذا خوب است یا بد

نوشابه شما را پیر می کند

دیدار مدیر درمان سازمان تامین اجتماعی خوزستان با مدیرکل صدا و سیما

چاق ترین مرد دنیا از 380 کیلو به 89 رسید+عکس

سرانجام کودک آزار دیده در کارواش چه شد؟

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم پزشکی و پلیس شاهرود

ویدئو/ وقتی «آدرنالین» به اوج می رسد

ترفندهای تشخیص لوازم آرایش اصل از تقلبی

آشپزی در منزل پیام صلح جویانه دارد

آشپزی در منزل پیام صلح جویانه دارد