مطالب مرتبط:
تعامل «جامعه روحانیت» و «مجمع روحانیون» باید از گفت و گوی ملی شروع شود/ ممکن است به دلیل شکل گیری شورای وحدت به انتخابات ورود نکنیم
نقش سادات در شکل گیری جامعه عدل اسلامی ‏یک سنت حتمی است
یکی از عوامل شکل گیری وضعیت امروز ناکارآمدی مجلس است
نماز جمعه نقش مهمی در شکل گیری شخصیت مومنان و جامعه اسلامی دارد
شکل گیری صندوق پژوهش و فناوری کهگیلویه و بویراحمد از پایه های جدی رونق است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 خرداد 1398 ساعت 02:002019-06-16سياسي

محمدنبی: وضعیت بد مالی از پایه های اساسی شکل گیری نزاع ها در جامعه است


یک وکیل دادگستری یکی از پایه های اساسی شکل گیری نزاع ها در جامعه را وضعیت بد مالی و معاش مردم دانست و گفت: این مساله باعث می شود تا به اموری از قبیل کلاهبرداری، - /پاسخ به دعوت رییس قوه قضاییه در بررسی دلایل وقوع نزاع ها/ محمدنبی: وضعیت بد مالی از پایه های اساسی شکل گیری نزاع ها در جامعه است یک وکیل دادگستری یکی از پایه های اساسی شکل گیری نزاع ها در جامعه را وضعیت بد مالی و معاش مردم دانست و گفت: این مساله باعث می شود تا به اموری از قبیل کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع، سرقت و صدور چک بلا محل روی آورده شود که خود این امر می تواند در تشکیل پرونده های عدیده در دادگستری تأثیرگذار باشد.

حسین محمدنبی در گفت وگو با ایسنا، در خصوص دعوت رییس قوه قضاییه از صاحب نظران و کارشناسان به منظور بررسی علل کثرت نزاع ها و دعاوی در جامعه، اظهار کرد: به نظر می رسد خطر به تحلیل رفتن حکمفرمایی قانون در جهان و بالطبع در جمهوری اسلامی ایران می تواند بازتاب نظرات و تصمیمات قوای سه گانه باشد که علی الخصوص نقش مؤثر نظام قضایی در کشور ما، ارتباط با قضا و آداب آن و وکالت و آداب آن در جامعه ما کم رنگ تر شده است.

وی افزود: البته این عنوان و این تعبیر در مورد کشورهای جهان نیز صادق است.

آنچه مسلم است و آیت الله رییسی در جمع وکلای دادگستری اظهار داشتند بحث اجرای قانون و حرمت به قانون و ایجاد فضای سالم و سلامت برای رعایت قانون الزامی است.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: یک نظام قضایی مستقل و بی طرف حق داشتن یک محاکمه عادلانه و همچنین نیاز به یک کانون وکلای قدرتمند و مستقل دارد که تساوی همگان در برابر قانون را سرلوحه کار خود قرار دهند، یعنی احترام به قانون و کرامت انسانی (و لقد کرمنا بنی آدم)، اما اگر چنین نباشد و قوای محترم اصول اساسی را مد نظر قرار ندهند در واقع در جامعه ای که دیگر نظارت بی طرفانه این بر آن نباشد مشکلات عدیده ای عارض می شود از جمله شکل گیری نزاع ها و دعاوی مختلف که حاصل آن تشکیل پرونده های قضایی خواهد بود.

محمدنبی در خصوص دلیل عمده وجود نزاع ها گفت: باید دید چرا تاکنون آسیب شناسی و بررسی در این خصوص صورت نپذیرفته است که یکی از دلایل آن اجرای اصول قانون اساسی و اصولی که از ضروریات جامعه است باشد که شاید کمتر مورد توجه قوای محترم قرار گرفته و یا اگر هم قسمتی شروع به اجرا کرده اند اجرای آن کامل نبوده است که از این مأوا لطمات جبران ناپذیری به جامعه رسیده است.

وی افزود: اصول 19 الی 42 در خصوص برخورداری مردم ایران از حقوق مساوی با هر رنگ و زبان و حمایت قانون در همه زمینه ها از ملت و حفظ حقوق زنان و احیای حقوق مادی و معنوی آنان و حمایت از مادران و ایجاد دادگاه های صالح برای حفظ کیان و بقای خانواده و همچنین حیثیت، جان، مال، حقوق، مسکن و شغل اشخاص است که باید از تعرض مصون باشد.

همچنین اصل ممنوعیت تفتیش عقاید و آزادی مطبوعات و نشریات (مگر آنکه مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد) و با عنایت به اصول استقلال و آزادی وحدت ملی با رعایت موازین اسلامی و اساسی جمهوری اسلامی ایران احزاب و جمعیت ها دارای آزادی هستند و نهایتاً وظیفه دولت در آموزش رایگان و داشتن مسکن مناسب، داشتن کار مناسب و مواردی از این قبیل که اساس جامعه ای را تشکیل می دهد که موجبات سلامت جامعه را رقم خواهد زد.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه هر یک از موارد ذکر شده بخصوص آنچه با حیات انسانی و حقوق همه شهروندان مرتبط است باید مورد توجه قرار گیرد، تاکید کرد: اگر این موضوعات فراهم نگردد قطعاً آسیب می رساند و در بعضی از طبقات جامعه باعث رفتار مجرمانه می شود، یعنی همان دلایل شکل گیری نزاع ها و دعاوی در جامعه نگرانی از ادامه زندگی و داشتن آرامش و نبود آن موجب تفاوت در نحوه رفتار مردم خواهد بود، اگر چه باید کار کارشناسی دقیق در این رابطه صورت پذیرد.

محمدنبی تصریح کرد: در برخوردهای حاصل، جرایمی قطعاً صورت می پذیرد که از جمله قتل عمد، شبه عمد، خطای محض و نزاع های دسته جمعی از جمله آنهاست و قطعاً در برخوردهای افرادی که در جامعه نگرانی دارند و دچار نگرانی های عصبی می شوند نزاع دسته جمعی رخ می دهد.

مسائل کوچک تر از جمله توهین ها، افتراها، مزاحمت های تلفنی، نشر اکاذیب و حتی نگرانی های عصبی که باعث تصادفات رانندگی در شهر می شود نیز از موارد دیگر هستند.

همچنین گرمای حاصل در خیابان ها که این مورد نیز می تواند باعث تشدید درگیری تصادفات رانندگی باشد و باعث تشکیل پرونده هایی که همه روزه به دادگستری ارائه می کنند.

وی از جمله دلایل دیگری که می تواند یکی از پایه های اساسی شکل گیری نزاع ها در جامعه باشد را وضعیت بد مالی و معاش مردم دانست و گفت: این مساله باعث می شود تا به اموری از قبیل کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع، انتقال مال غیر، سرقت، خیانت در امانت و صدور چک بلا محل و تخریب گردد که ما به این امور جرایم علیه اموال می گوییم و باعث می شوند تا کسی که از این اقدامات ضرر دیده به عنوان شاکی پرونده ها مبادرت به تشکیل پرونده در قوه قضاییه نماید که خود این امر می تواند در تشکیل پرونده های عدیده در دادگستری به صورت روزانه و در هر یک از این موارد تأثیرگذار باشد.

این وکیل دادگستری افزود: قاعدتاً اقدامات مذکور و همچنین مسائلی که باعث اخلال در نظم عمومی می شود و افرادی که به دنبال تأمین درآمد از هر طریق هستند، این آمادگی را پیدا می کنند که در مسیر جرم پرونده و بالطبع آنهایی که ضرر دیده اند ناگریز از اقامه دعوی در دادسراها و دادگاه ها برای احقاق حقوق خود شوند و نهادهای دولتی و نهادهای شبه قضایی که مردم برای احقاق حقوق خود به آنها مراجعه می کنند ناگزیر به رسیدگی به پرونده های فراوانی هستند.

محمدنبی یادآور شد: مواردی که به اطلاع رسید حکایت از تنزل اخلاقی در جامعه، عدم توجه به مسائل فرهنگی و وجود خشونت فراوان در جامعه دارد که به لحاظ نگرانی های عصبی، نداشتن درآمد به منظور ارتزاق و نهایتاً استفاده از مواد مخدر است که متأسفانه در طبقات مختلف جامعه شیوع پیدا کرده و به لحاظ سودجویانی که قصد سو استفاده از این موارد را دارند، باعث تشکیل پرونده به لحاظ نزاع ها و دعاوی می شود.

وی با بیان اینکه در بعضی از موارد برای جلوگیری از توسعه موارد مذکور می بایست آسیب شناسی دقیق صورت گیرد، گفت: تغییرات مواد قانونی، نظم دادن به امور حیاتی، آموزش های لازم از طریق صداوسیما و سایر سازمان های ذی ربط و همچنین هماهنگی برای همکاری سه قوه در جهت کاهش پرونده ها که در این زمینه کانون وکلای دادگستری نیز می تواند اقدامات مؤثری در رفع نگرانی های جامعه انجام دهد از جمله موارد برای جلوگیری از توسعه نزاع ها و بالطبع دعاوی قضایی در جامعه باشد.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: در حال حاضر اداره معاضدت قضایی برای راهنمایی مردم به دانستن حقوق خود و کمک های قضایی لازم قدم های شایانی برداشته است که توسعه این امر قطعاً به کم شدن پرونده ها در مجتمع های قضایی در کل کشور کمک خواهد کرد.

محمد نبی با تاکید بر اینکه ارتباط حکومت و قانون که حکمفرمایی قانون مورد تلقی است باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: در واقع اجرای قانون به منظور توسعه عدالت قضایی، گسترش عدالت اجتماعی و حفظ حقوق عامه قطعاً باعث جلوگیری از رشد فزاینده نزاع ها و دعاوی در جامعه خواهد بود، بنابراین باید همگان از قانون تبعیت کنند تا قانون قابلیت اجرا پیدا کند.

وی یکی دیگر از دلایل شکل گیری نزاع ها در جامعه که هر روزه شاهد آن هستیم را "عدم رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی" خواند و گفت: متأسفانه عدم توجه به مقررات شهری درگیری های فراوانی ایجاد می کند که خود باعث ایجاد پرونده های جدید می شود.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: باید فرهنگ احترام به قانون مورد توجه همه مسئولین محترم و مردم باشد و دقت در اجرای قانون و تعهد به اجرای آن به طور نسبی مورد قبول جامعه قرار گیرد، بنابراین آنچه مهم است ایجاد مقررات جدید و مشترک، هماهنگ نمودن اجرای دقیق قوانین موجود و نظارت بر این اجرا است که احترام به پیکره قانون خواهد بود و فقط همراهی و همکاری همه جانبه را می طلبد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جامعه - دادگستری - قانون - نزاع - رییس قوه قضاییه - محمدنبی - قضایی - قوه قضاییه - مالی - پرونده های قضایی - جمهوری اسلامی - مردم - وکیل - کشورهای جهان - قانون اساسی - ایران - شروع - کشور - جهان - نظام - آیت الله - قدرتمند - مشکلات - محاکمه - اسلامی - بازتاب - جمهوری - تحصیل - وکالت - سلامت

آخرین اخبار سرویس:
اگر دولت های عضو جنبش عدم تعهد در صفی واحد قرار نگیرند، همه بازنده خواهیم بود

پیشبرد برنامه های فرهنگی به صورت دستوری به نتایج موفقی نمی رسد

درخواست دادستان کل کشور از مسئولان قضایی نیجریه برای انتقال «شیخ زکزاکی» به ایران

دیدار و گفتگوی ظریف با معاون اول رییس جمهور ونزوئلا

آخرین بار کشتی انگلیسی کجا سیگنال مکانیابی فرستاد؟

سه داستان کوتاه، زیبا و آموزنده

متن های زیبا برای تبریک تولد

اعمال دیکتاتوری دولتی در کاهش بودجه صدا و سیما/اقدام عهد قاجاری دولت امید و اعتدال/بودجه انقلاب سند منگوله دار برخی افراد نیست

شهرداری الکترونیک گامی در جهت تسهیل روند اداری

تدوین بودجه سال 99 بدون نفت

ذبح شرعی و تفاوت آن با ذبح غیر شرعی

استخدام مشاور املاک آقا در املاک سعادت نوین در شهر بندر عباس

آیا شما شوهر خوبی هستید؟ (تست)

تزیین کشک و بادمجان

آقای بازیگر تکذیب کرد/ این عکس متعلق به پسرِ من نیست!

مهریه یا شروط ضمن عقد، کدام بهتر است؟

دومین نشست بریتانیا درباره توقیف نفتکش این کشور در تنگه هرمز

1400 مورد مراجعه به پزشک متخصص در درمان گاه های مدینه

نفتکش در برابر نفتکش ایران به وعده خود عمل کرد

بیمه بیکاری به کدام کارگران تعلق نمی گیرد ؟

معاون اول رییس جمهور سه شنبه به استان البرز سفر می کند

گزارش تصویری:مراسم ختم حجت الاسلام والمسلمین حائری در دفتر آیت الله سیستانی

مالک کشتی انگلیسی برای ملاقات با خدمه کشتی درخواست می دهد

2 گروگان با تلاش رزمندگان قرارگاه قدس جنوب شرق سپاه آزاد شدند

900هزار مسکن طی امسال و سال آینده ایجاد و تکمیل می شود

انتقاد نماینده تهران از واکنش ها به اظهارات سیدمحمد خاتمی در مورد ضرورت مشارکت در انتخابات

جوانان جسارت بیشتری در تصمیم گیری ها دارند سخنان رهبری دولت را دلگرم کرد

استخدام حسابدار آقا یا خانم به صوت تمام وقت در تهران

استخدام مهندس IT در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی تولید محتوا در شرکت نبض و درمان در تهران

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر مهندسی-کرمانشاه

استخدام ماشینکار در شرکت مدیران توان اندیشه کوشا در تهران

لحظات عملیات ایران و توقیف نفتکش انگلیسی

افکار نظامی و پادگانی نباید وارد انتخابات شوند

رئالیسم شجاعانه آیت الله خامنه ای در «جنگ اراده ها»

فال روزانه یکشنبه 30 تیر 1398

ماجرای ماندن سعیدمعروف و سعید رضایی در آمریکا چه بود؟

هانت: دوشنبه واکنش به اقدام ایران را به پارلمان ارائه می دهیم

لحظه عملیات ایران و توقیف نفتکش انگلیسی

جوانان جسارت بیشتری در تصمیم گیری ها دارند/ سخنان رهبری دولت را دلگرم کرد

نسخه آیت الله علوی بروجردی برای رونق تولید/ کمبودها در بخش های مختلف، به نگاه مردم به دین لطمه می زند

جهانگیری: پیشبرد دستوری برنامه های فرهنگی به نتایج موفقی نمی رسد

علیرضا دبیر: برای تسویه حساب های شخصی نیامده ام

نظام مدیریت وقف و امور خیریه در آلمان

ظریف: دولت آمریکا درصدد است توافق هسته ای را به ورطه شکست بکشاند

نسخه آیت الله علوی بروجردی برای رونق تولید کمبودها در بخش های مختلف، به نگاه مردم به دین لطمه می زند

فرهنگ دفاع مقدس به عنوان الگو به جوانان مسلمان جهان معرفی شود

استمرار حاشیه ها و بلاتکلیفی در پارلمان شهری بهشهر

شیوه های تبلیغ پذیرش طلاب جدید در حوزه خواهران یزد بررسی شد

دولت وارد فاز اجرایی تشکیل وزارت بازرگانی شد

توسعه دسترسی شهروندان به فضاهای عمومی

تامین 10 مطالبه شهروندان از سوی مدیریت شهری قم

طرح تعیین 14 سکه به عنوان مهریه رد شد

آخرین وضعیت سامانه ثبت اموال مسؤولان اعلام شد

تاکید جهانگیری درباره اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور: به دنبال کار دستوری نیستیم

علیرضا دبیر: برای تسویه حساب های شخصی نیامده ام

تکذیب ضرب و شتم یک روحانی به خاطر امر به معروف در البرز

ایزنی ظریف با معاون اول رییس جمهور ونزوئلا در مورد آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی

پادکست:اخبار روز شفقنا؛ شنبه 29 تیرماه 1398

قدم آخر وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی

دولت، سوار بر قطار استارت آپ ها ‎

خبرهای خوب رییس ستاد فرمان امام(ره) برای مردم مسجدسلیمان

روابط عمومی ذوب آهن اصفهان تندیس زرین سرآمدی کسب کرد

باید گفت وگوها با ایران ادامه پیدا کند

رایزنی ظریف با معاون اول رییس جمهور ونزوئلا

استخدام تعدادی راننده جهت کار در آژانس آرمان در همدان

آیا آزاده صمدی مجددا ازدواج کرده است؟!

دوره آموزشی خبر، یادداشت و جوابیه نویسی برای روابط عمومی ها

آماده کردن تقاضا از ایران برای دیدار با خدمه کشتی انگلیسی توقیف شده

آتش سوزی در سفارت آمریکا در لیبی

کودک آزاری و همسر آزاری در صدر خشونت های خانگی

دست در دست هم برای محله ای آباد

مراسم تکریم و معارفه فرمانده انتظامی میاندورود

عقب نشینی نرم ترامپ

«آیت الله جنتی» چگونه تایید صلاحیت می شود؟/روحانی: اجاره بها 30 درصد افزایش یافته که عددی امیدوار کننده است

ثبت نام دوره های بلند مدت دفتر تبلیغات اسلامی خوزستان، آغاز شد

طلاب کرمانشاه به دیدار جانباز 75 درصد رفتند+ عکس

دیدار ظریف با معاون اول مادورو در کاراکاس

زمان و مکان تشییع پیکر شهید مدافع حرم «ابوالفضل سرابی» در کرمانشاه اعلام شد

کلیپ تمسخرآمیز آذری جهرمی در مورد ترامپ

سومین نشست خبری استاندار اردبیل بعد از 10 ماه برگزارشد

استخدام نیروی خدمات آقا جهت هتل آپارتمان ایوان – مشهد

جهانگیری: پیشبرد دستوری برنامه های فرهنگی به نتایج موفقی نمی رسد

ایران در تعامل با دنیاست

پیشبرد برنامه های فرهنگی به صورت دستوری به نتایج موفقی نمی رسد

اگر دولت های عضو جنبش عدم تعهد در صفی واحد قرار نگیرند، همه بازنده خواهیم بود

دیدار ظریف با معاون اول رییس جمهور ونزوئلا

جهانگیری: استفاده از نظرات نخبگان در روزآمدسازی نقشه مهندسی فرهنگی کشور ضروری است

مجلس؛ مقصر بخش از فرار مالیاتی

چه اقداماتی در راستای احیای دریاچه ارومیه انجام شده است؟

ظریف با معاون اول رییس جمهور ونزوئلا دیدار و گفت وگو کرد

نظامی ارشد آمریکا: توقیف نفت کش انگلیسی پاسخ متقابل و قابل پیش بینی ایران بود

آزاد سازی بیش از 15 کیلومتر ساحل دریا در چالوس

جهانگیری: پیشبرد برنامه های فرهنگی به صورت دستوری به نتایج موفقی نمی رسد

بودجه سال 99 بدون نفت تدوین می شود

رمزگشایی از نقش آقای ش در پرونده جنجالی بانک سرمایه

دانلود آهنگ جدید رسول بنام عشق تو

معیشت مرزنشینان مورد توجه رییس جمهوری

آغاز تحقیقات در مورد ستاره جدید بارسلونا/ اتلتیکو انتقال را غیرقانونی دانست

چرا ارتش رضاشاه در برابر هجوم متفقین تنها چند ساعت دوام آورد

محمدنبی: وضعیت بد مالی از پایه های اساسی شکل گیری نزاع ها در جامعه است

محمدنبی: وضعیت بد مالی از پایه های اساسی شکل گیری نزاع ها در جامعه است