مطالب مرتبط:
تعامل «جامعه روحانیت» و «مجمع روحانیون» باید از گفت و گوی ملی شروع شود/ ممکن است به دلیل شکل گیری شورای وحدت به انتخابات ورود نکنیم
نقش سادات در شکل گیری جامعه عدل اسلامی ‏یک سنت حتمی است
یکی از عوامل شکل گیری وضعیت امروز ناکارآمدی مجلس است
نماز جمعه نقش مهمی در شکل گیری شخصیت مومنان و جامعه اسلامی دارد
شکل گیری صندوق پژوهش و فناوری کهگیلویه و بویراحمد از پایه های جدی رونق است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 خرداد 1398 ساعت 02:002019-06-16سياسي

محمدنبی: وضعیت بد مالی از پایه های اساسی شکل گیری نزاع ها در جامعه است


یک وکیل دادگستری یکی از پایه های اساسی شکل گیری نزاع ها در جامعه را وضعیت بد مالی و معاش مردم دانست و گفت: این مساله باعث می شود تا به اموری از قبیل کلاهبرداری، - /پاسخ به دعوت رییس قوه قضاییه در بررسی دلایل وقوع نزاع ها/ محمدنبی: وضعیت بد مالی از پایه های اساسی شکل گیری نزاع ها در جامعه است یک وکیل دادگستری یکی از پایه های اساسی شکل گیری نزاع ها در جامعه را وضعیت بد مالی و معاش مردم دانست و گفت: این مساله باعث می شود تا به اموری از قبیل کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع، سرقت و صدور چک بلا محل روی آورده شود که خود این امر می تواند در تشکیل پرونده های عدیده در دادگستری تأثیرگذار باشد.

حسین محمدنبی در گفت وگو با ایسنا، در خصوص دعوت رییس قوه قضاییه از صاحب نظران و کارشناسان به منظور بررسی علل کثرت نزاع ها و دعاوی در جامعه، اظهار کرد: به نظر می رسد خطر به تحلیل رفتن حکمفرمایی قانون در جهان و بالطبع در جمهوری اسلامی ایران می تواند بازتاب نظرات و تصمیمات قوای سه گانه باشد که علی الخصوص نقش مؤثر نظام قضایی در کشور ما، ارتباط با قضا و آداب آن و وکالت و آداب آن در جامعه ما کم رنگ تر شده است.

وی افزود: البته این عنوان و این تعبیر در مورد کشورهای جهان نیز صادق است.

آنچه مسلم است و آیت الله رییسی در جمع وکلای دادگستری اظهار داشتند بحث اجرای قانون و حرمت به قانون و ایجاد فضای سالم و سلامت برای رعایت قانون الزامی است.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: یک نظام قضایی مستقل و بی طرف حق داشتن یک محاکمه عادلانه و همچنین نیاز به یک کانون وکلای قدرتمند و مستقل دارد که تساوی همگان در برابر قانون را سرلوحه کار خود قرار دهند، یعنی احترام به قانون و کرامت انسانی (و لقد کرمنا بنی آدم)، اما اگر چنین نباشد و قوای محترم اصول اساسی را مد نظر قرار ندهند در واقع در جامعه ای که دیگر نظارت بی طرفانه این بر آن نباشد مشکلات عدیده ای عارض می شود از جمله شکل گیری نزاع ها و دعاوی مختلف که حاصل آن تشکیل پرونده های قضایی خواهد بود.

محمدنبی در خصوص دلیل عمده وجود نزاع ها گفت: باید دید چرا تاکنون آسیب شناسی و بررسی در این خصوص صورت نپذیرفته است که یکی از دلایل آن اجرای اصول قانون اساسی و اصولی که از ضروریات جامعه است باشد که شاید کمتر مورد توجه قوای محترم قرار گرفته و یا اگر هم قسمتی شروع به اجرا کرده اند اجرای آن کامل نبوده است که از این مأوا لطمات جبران ناپذیری به جامعه رسیده است.

وی افزود: اصول 19 الی 42 در خصوص برخورداری مردم ایران از حقوق مساوی با هر رنگ و زبان و حمایت قانون در همه زمینه ها از ملت و حفظ حقوق زنان و احیای حقوق مادی و معنوی آنان و حمایت از مادران و ایجاد دادگاه های صالح برای حفظ کیان و بقای خانواده و همچنین حیثیت، جان، مال، حقوق، مسکن و شغل اشخاص است که باید از تعرض مصون باشد.

همچنین اصل ممنوعیت تفتیش عقاید و آزادی مطبوعات و نشریات (مگر آنکه مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد) و با عنایت به اصول استقلال و آزادی وحدت ملی با رعایت موازین اسلامی و اساسی جمهوری اسلامی ایران احزاب و جمعیت ها دارای آزادی هستند و نهایتاً وظیفه دولت در آموزش رایگان و داشتن مسکن مناسب، داشتن کار مناسب و مواردی از این قبیل که اساس جامعه ای را تشکیل می دهد که موجبات سلامت جامعه را رقم خواهد زد.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه هر یک از موارد ذکر شده بخصوص آنچه با حیات انسانی و حقوق همه شهروندان مرتبط است باید مورد توجه قرار گیرد، تاکید کرد: اگر این موضوعات فراهم نگردد قطعاً آسیب می رساند و در بعضی از طبقات جامعه باعث رفتار مجرمانه می شود، یعنی همان دلایل شکل گیری نزاع ها و دعاوی در جامعه نگرانی از ادامه زندگی و داشتن آرامش و نبود آن موجب تفاوت در نحوه رفتار مردم خواهد بود، اگر چه باید کار کارشناسی دقیق در این رابطه صورت پذیرد.

محمدنبی تصریح کرد: در برخوردهای حاصل، جرایمی قطعاً صورت می پذیرد که از جمله قتل عمد، شبه عمد، خطای محض و نزاع های دسته جمعی از جمله آنهاست و قطعاً در برخوردهای افرادی که در جامعه نگرانی دارند و دچار نگرانی های عصبی می شوند نزاع دسته جمعی رخ می دهد.

مسائل کوچک تر از جمله توهین ها، افتراها، مزاحمت های تلفنی، نشر اکاذیب و حتی نگرانی های عصبی که باعث تصادفات رانندگی در شهر می شود نیز از موارد دیگر هستند.

همچنین گرمای حاصل در خیابان ها که این مورد نیز می تواند باعث تشدید درگیری تصادفات رانندگی باشد و باعث تشکیل پرونده هایی که همه روزه به دادگستری ارائه می کنند.

وی از جمله دلایل دیگری که می تواند یکی از پایه های اساسی شکل گیری نزاع ها در جامعه باشد را وضعیت بد مالی و معاش مردم دانست و گفت: این مساله باعث می شود تا به اموری از قبیل کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع، انتقال مال غیر، سرقت، خیانت در امانت و صدور چک بلا محل و تخریب گردد که ما به این امور جرایم علیه اموال می گوییم و باعث می شوند تا کسی که از این اقدامات ضرر دیده به عنوان شاکی پرونده ها مبادرت به تشکیل پرونده در قوه قضاییه نماید که خود این امر می تواند در تشکیل پرونده های عدیده در دادگستری به صورت روزانه و در هر یک از این موارد تأثیرگذار باشد.

این وکیل دادگستری افزود: قاعدتاً اقدامات مذکور و همچنین مسائلی که باعث اخلال در نظم عمومی می شود و افرادی که به دنبال تأمین درآمد از هر طریق هستند، این آمادگی را پیدا می کنند که در مسیر جرم پرونده و بالطبع آنهایی که ضرر دیده اند ناگریز از اقامه دعوی در دادسراها و دادگاه ها برای احقاق حقوق خود شوند و نهادهای دولتی و نهادهای شبه قضایی که مردم برای احقاق حقوق خود به آنها مراجعه می کنند ناگزیر به رسیدگی به پرونده های فراوانی هستند.

محمدنبی یادآور شد: مواردی که به اطلاع رسید حکایت از تنزل اخلاقی در جامعه، عدم توجه به مسائل فرهنگی و وجود خشونت فراوان در جامعه دارد که به لحاظ نگرانی های عصبی، نداشتن درآمد به منظور ارتزاق و نهایتاً استفاده از مواد مخدر است که متأسفانه در طبقات مختلف جامعه شیوع پیدا کرده و به لحاظ سودجویانی که قصد سو استفاده از این موارد را دارند، باعث تشکیل پرونده به لحاظ نزاع ها و دعاوی می شود.

وی با بیان اینکه در بعضی از موارد برای جلوگیری از توسعه موارد مذکور می بایست آسیب شناسی دقیق صورت گیرد، گفت: تغییرات مواد قانونی، نظم دادن به امور حیاتی، آموزش های لازم از طریق صداوسیما و سایر سازمان های ذی ربط و همچنین هماهنگی برای همکاری سه قوه در جهت کاهش پرونده ها که در این زمینه کانون وکلای دادگستری نیز می تواند اقدامات مؤثری در رفع نگرانی های جامعه انجام دهد از جمله موارد برای جلوگیری از توسعه نزاع ها و بالطبع دعاوی قضایی در جامعه باشد.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: در حال حاضر اداره معاضدت قضایی برای راهنمایی مردم به دانستن حقوق خود و کمک های قضایی لازم قدم های شایانی برداشته است که توسعه این امر قطعاً به کم شدن پرونده ها در مجتمع های قضایی در کل کشور کمک خواهد کرد.

محمد نبی با تاکید بر اینکه ارتباط حکومت و قانون که حکمفرمایی قانون مورد تلقی است باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: در واقع اجرای قانون به منظور توسعه عدالت قضایی، گسترش عدالت اجتماعی و حفظ حقوق عامه قطعاً باعث جلوگیری از رشد فزاینده نزاع ها و دعاوی در جامعه خواهد بود، بنابراین باید همگان از قانون تبعیت کنند تا قانون قابلیت اجرا پیدا کند.

وی یکی دیگر از دلایل شکل گیری نزاع ها در جامعه که هر روزه شاهد آن هستیم را "عدم رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی" خواند و گفت: متأسفانه عدم توجه به مقررات شهری درگیری های فراوانی ایجاد می کند که خود باعث ایجاد پرونده های جدید می شود.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: باید فرهنگ احترام به قانون مورد توجه همه مسئولین محترم و مردم باشد و دقت در اجرای قانون و تعهد به اجرای آن به طور نسبی مورد قبول جامعه قرار گیرد، بنابراین آنچه مهم است ایجاد مقررات جدید و مشترک، هماهنگ نمودن اجرای دقیق قوانین موجود و نظارت بر این اجرا است که احترام به پیکره قانون خواهد بود و فقط همراهی و همکاری همه جانبه را می طلبد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جامعه - دادگستری - قانون - نزاع - رییس قوه قضاییه - محمدنبی - قضایی - قوه قضاییه - مالی - پرونده های قضایی - جمهوری اسلامی - مردم - وکیل - کشورهای جهان - قانون اساسی - ایران - شروع - کشور - جهان - نظام - آیت الله - قدرتمند - مشکلات - محاکمه - اسلامی - بازتاب - جمهوری - تحصیل - وکالت - سلامت

آخرین اخبار سرویس:
واکنش عمان به توقیف نفتکش انگلیس توسط ایران

احمدی نژاد و مذاکره با آمریکا

لحظه توقیف نفتکش انگلیسی توسط تکاوران دریایی سپاه +فیلم

سفیر ایران در لندن: برای سناریو های مختلف آماده ایم

تصاویر نمایشگاه توانمندی و محصولات بانوان کارآفرین شهریار

استخدام تعدادی مهماندار و سر گارسون خانم و آقا در تهران

استخدام سالن کار جهت رستوران ایتالیایی در محدوده ظفرِ تهران

استخدام فروشگاه تک

استخدام منشی آشنا به کامپیوتر در محدوده محمدشهر

تبلور آغاز عصر جدید

جزییات درگیری حافظان امنیت مرز در سراوان با گروهک تروریستی

سید مرتضی بختیاری رییس کمیته امداد شد

فرآیند صدور پروانه ساختمانی باید در شورای شهر تصویب شود

لزوم آموزش های ویژه اطفای حریق در اماکن تاریخی و دارای ارزش ملی و میراثی به آتش نشانان/ شهرآفتاب برای چه ساخته شده وقتی سایت نمایشگاهی سئول همچنان جذاب است

ارائه سند عملیاتی برنامه سوم توسعه شهر تهران به شورای شهر

صفحاتی از جنس حسادت و نفرت

نماینده مجلس: مشکلات دانشجویان ستاره دار برطرف شده است

بهترین مسیر رسیدن انسان به تقوای الهی

مقام آیت الله مشکینی در نماز جمعه قم تجلیل می شود

تلاش های ما در جهت ایجاد آینده ای روشن تر برای تمام ملت های منطقه و مقابله با یکجانبه گرایی است/ ​با اراده ی سیاسی، پایداری و مشارکت چند جانبه، می توان پیچیده ترین مسائل را حل کرده و راهکارهای عملی موثری را به اجرا گذاشت

تعلیق فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی متخلف در فستیوال ترکیه

بیانیه گام دوم انقلاب مهم ترین سند بالادستی در مدیریت کشور

وزارت زنان؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

انتشار مکالمات رادیویی از عملیات توقیف نفتکش انگلیسی

خواهان واریز سود صندوق ذخیره به حساب معلمان هستیم

مجوز مجلس به دولت درباره مشترکان پرمصرف برق

تقدیر نمایندگان مجلس از سپاه برای توقیف نفتکش انگلیسی

ماجرای برخورد با کودکی که به صندوق امام زاده دستبرد زده

گزارش تصویری: راه دراز «55 متری»

آیت الله سبحانی: دانشگاه ها باید گره از زندگی مردم باز کنند

4 پیام توقیف نفتکش انگلیسی

برگزاری 80 کانون قرآنی در حسینیه ایران شهرستان خمینی شهر

داود محمدی رییس کمیسیون اصل 90 باقی ماند

لندن از تنش آفرینی بیشتر اجتناب کند

آداب سخن گفتن به روایت قرآن

تشییع پیکر شهید مدافع حرم در کرمانشاه

کتاب «دلهره های آخرین خاکریز» منتشر می شود

معرفی نفرات برتر رشته های مفاهیم چهل ودومین دوره مسابقات قرآن اردبیل

هشدار رییس کل دادگستری خراسان شمالی به مدیران متخلف

نشست وزرای نفت پس از انقلاب

«بختیاری» رییس کمیته امداد شد

تکذیب قطع آب در زندان زنان/ مشکل آب آشامیدنی برای زندانیان وجود ندارد

شهادت دو تن از حافظان امنیت در مرز پاکستان

هشدار کواکبیان به وزیر امور خارجه انگلستان

روزی که کافی با یک «جیب بر» همراه شد

حمایت بیش از 160 نفر از نمایندگان از اقدام سپاه در توقیف نفتکش انگلیسی

تغییر رییس کمیته امداد

از جیب مردم به خزانه دولت/ این پولها کجا می رود؟

روابط عمومی قرارگاه قدس سپاه جنوب شرق کشور اعلام کرد

هتاکی به خاتمی نشان اعتبار او است

چگونه مدیریت کنیم

نماز یکشنبه ماه ذیقعده

نحوه مشارکت احزاب سیاسی در انتخابات کشور های مختلف

اسناد آیت الله کاشانی و دکتر مصدق در آتش میدان حسن آباد، سوخت

استخدام وب مستر،کارشناس ارتباط با مشتری در تهران

بعیدی نژاد: لندن از تنش آفرینی بیشتر اجتناب کند

فردا، آخرین مهلت ارایه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری

عسکری: پیگیر پرداخت مطالبات فرهنگیان هستیم

آگاهی و بصیرت مولفه های مهم تحقق بیانیه گام دوم انقلاب است

راه نجات تهران از بحران ها

پاسخ محسن هاشمی درباره علت حضورش در ریاست جمهوری/ به خانه بر می گردم!

فیلم جنجالی استندآپ کمدی علیرضا خمسه در کانادا

تلاش برای پرداخت معوقات فرهنگیان قبل از مهرماه

جزییاتی از روند تایید صلاحیت «نجفی» در شهرداری

آیا زنیت، آزمون را به لیورپول یا لاتزیو می فروشد؟

دبیرکل حزب مؤتلفه: امارات متوجه سیاست غلط خود شده است

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت وگو با میزان:راه اندازی دفتر متهمان و محکومان بازداشتی باعث می شود مشکلات زندانیان به صورت متمرکز دنبال گردد

بخش خبری 27-4-98

مروری بر تاریخ 50 ساله گروهک منافقین در شبکه 4

نیاوران میزبان «آوای شورانگیز» با اجرای قطعات خاطره‎انگیز

روایت حناچی از باغی که بوستان شد، نه برج 

متن مکالمات رادیویی ناو جنگی بریتانیا و نیروهای سپاه پیش از توقیف نفتکش انگلیسی

مسلمانان نشویل آمریکا از همشهریان غیرمسلمان برای آشنایی دعوت کردند

رییس سازمان حج و زیارت برای بررسی وضعیت زائران ایرانی وارد مکه شد

آغاز زندگی جدید آزاده صمدی+عکس

حزب زلنسکی، نقطه کانونی انتخابات پارلمانی اوکراین

ماجرای برخورد با کودکی که به صندوق امام زاده دستبرد زده

آیا زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

بعیدی نژاد:انگلیس نیروهای سیاسی داخلی را که به دنبال تشدید تنش با ایران هستند مهار کند

جلسه هماهنگی حفظ ارزشهای دفاع مقدس

آزادسازی نفتکش ایرانی از بندر جده عربستان / کار انگلیسی ها دزدی دریایی است

مرتضی بختیاری رییس کمیته امداد امام(ره) شد

رییس کل دادگستری خراسان شمالی به مدیران متخلف برای عدم انجام وظایف قانونی هشدار داد

کمک 2 میلیارد ریالی نیکوکاران البرزی به مددجویان کمیته امداد

آیت الله مکارم شیرازی در مسائل جهان اسلام اعتدال را سرلوحه کار خود قرار می دهند

رضایتمندی جامعه صیادی کیش از اقدامات شرکت توسعه ومدیریت بنادر وفرودگاه های منطقه آزاد کیش

عباس عبدی: سهم مردم از یارانه 15 هزار تومان بود نه 45 هزار تومان /هیچ کس در سال 92 به عارف نگفته بود نامزد شود/ چیزی که ترامپ اسمش را مذاکره می گذارد، خیلی روشن نیست

«داوود محمدی» رییس کمیسیون اصل 90 شد

مرتضی بختیاری رییس کمیته امداد شد + بیوگرافی

اشتراک گذاری تجربیات بومی سازی در صنایع بزرگ معدنی

اتفاقات مثبتی در حوزه بومی سازی در شرکت مس رخ داده است

آغاز انتخابات پارلمانی اوکراین

وزیر ارتباطات بازدید نمایشگاه الکامپ 2019 را از ایرانسل آغاز کرد

فردا، آخرین مهلت ارایه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری

عبادی: رییس جمهور آمریکا در خواب پهپادهای ما را سرنگون می کند

توضیحات مدیرعامل مجتمع متالوژی پودر ایران درباره انتشار یک خبر

استخدام سالن کار، کانتر کار و پیک موتوری در مشهد

استخدام فرکار ساندویچ بصورت نیمه و تمام وقت در خراسان رضوی

استخدام کارگر ماهر و نیمه ماهر نجار و mdf کار در خراسان رضوی

استخدام تعدادی آرماتور بند، قالب بند، جوشکار و بنا

محمدنبی: وضعیت بد مالی از پایه های اساسی شکل گیری نزاع ها در جامعه است

محمدنبی: وضعیت بد مالی از پایه های اساسی شکل گیری نزاع ها در جامعه است