مطالب مرتبط:
آیت الله خامنه ای در منزل شهید سید محمدجواد حسن زاده حضور یافتند
افتتاح بیمارستان 50 تختخوابی آیت الله خامنه ای عباس آباد تنکابن
توسل آیت الله خامنه ای به تربت اباعبدالله (ع) هنگام سیل
​ «بر تبعید» ترجمه می شود/ روایت 258 روز تبعید آیت الله خامنه ای به ایرانشهر
دست نوشته اخوان ثالث در دفتر یادداشت آیت الله خامنه ای
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 خرداد 1398 ساعت 00:222019-06-16سياسي

آیت الله خامنه ای چگونه پیش فرض های غربگرایان را تضعیف می کنند؟


حضرت آیت الله خامنه ای در تلاشند با نگاهی به سیر تحولات بین المللی، برخی از پیش فرض های نادرست موجود در قائلان به راهبرد توسعه برون زا را به چالش کشیده و آنها را متوجه پیشرفت درون زا کنند.

- ــ در هاضمه ی خطرناک فرهنگی و اقتصادی جهانی هضم شد.

ایده توسعه برون زا، اما مهمتر از اقتضائاتش، پیش فرضهایی دارد که زیربنای آن را تشکیل می دهد و بدون در نظر گرفتن یا پذیرش ارتکاذی و نیمه آگاهانه ی این پیش فرضها اساساً امکان توجیه غربگرایی و توسعه برونزا وجود نخواهد داشت.

آیت الله خامنه ای که از سال ها پیش نظریه پیشرفت درون زا را مطرح می کند در وهله اول در تلاش است تا با مفروضه های زیربنایی نظریه توسعه برون زا مقابله کند.

طرح نظریه اقتصاد مقاومتی به عنوان راهبرد جایگزین برای این نوع توسعه در همین راستا است.

ایشان می فرمایند: جزو سیاستهای اقتصاد مقاومتی" و خصوصیّات اقتصاد مقاومتی، درون زایی است؛ درون زایی یعنی تولید ثروت به وسیله ی فعّالیّت درونی کشور انجام بگیرد؛ چشم به بیرون نباشد، نگاهمان به بیرون نباشد.

در طول سالهای گذشته، در دولتهای مختلف، چندبار می خواستند از بانک جهانی یا صندوق بین المللی پول، وام بگیرند، بنده نگذاشتم؛ جلویش را گرفتم؛ مقدّمات را فراهم کرده بودند که این کار را انجام بدهند.

این که ما از بیگانه طلب بکنیم و متعهّدِ در مقابل بیگانه بشویم، این خطای بزرگی است؛ باید اقتصاد درون زا باشد.

البتّه معنای درون زا بودنِ اقتصاد این نیست که درهای کشور را ببندیم؛ نه، ما گفته ایم "درون زا و برون گرا" .

اما به نظر می رسد غیر از طرح این نظریه، ایشان در تلاشند به ویژه با نگاهی به سیر تحولات بین المللی، برخی از پیش فرض های نادرست موجود در قائلان به راهبرد توسعه برون زا را به چالش کشیده و آنها را متوجه پیشرفت درون زا کنند.

در گزارش هایی که از امروز به صورت متوالی در تسنیم منتشر می شود، به برخی از این پیش فرض های غربگرایانه و نحوه ی مواجهه آیت الله خامنه ای با آنها اشاره خواهد شد.

پیش فرض اول؛ "لیبرالیسم پایان دنیا است" بعد از شکست کمونیسم و بنیان گذاری پدیده جهانی شدن، نظریه ای در دنیا شکل گرفت مبنی بر اینکه ارزش های لیبرال دموکراسی در دنیا به صورت یک جریان غالب و مسلط درآمده است و همه کشورها و جوامع باید در برابر آن تسلیم شوند.

در این تفکر، آخرین تلاش های بشری برای پیش بردن جامعه به سوی سعادت و رفاه در نهایت در قالب ایدئولوژی لیبرال دموکراسی سر برآورده است، بنابراین تصور نظام سیاسی بهتر و مناسب تری به عنوان آلترناتیو و یا بدیل این نظام وجود ندارد.

از این رو، برخی از محققان و نظریه پردازان سیاسی عصر کنونی را دوره حاکمیت نظام های لیبرال دموکراسی نامیده اند که مهم ترین آنها فرانسیس فوکویاما ، نظریه پرداز و ایدئولوگ آمریکایی و بنیان گذار نظریه ای به نام پایان تاریخ است.

فوکویاما در کتابش به نام پایان تاریخ و آخرین انسان در سال 1992 اعلام کرد بعد از فروپاشی بلوک شرق تاریخ حکم نهایی خود را اعلام کرده و لیبرال دموکراسی رقیبان خود را شکست داده است.

او ابراز می دارد: پایان تاریخ زمانی است که انسان به شکلی از جامعه انسانی دست یابد و در آن عمیق ترین و اساسی ترین نیازهای بشری برآورده شود.

و بشر امروزه به جایی رسیده است که نمی تواند دنیایی ذاتاً متفاوت از جهان کنونی را تصور کند، چرا که هیچ نشانه ای از امکان بهبود بنیادی نظم جاری وجود ندارد.

، به پیروی از فوکویاما در حال حاضر هم عده ای معتقد شده بودند که جامعه ای رضایت بخش تر از جامعه لیبرال دموکراسی نه وجود دارد نه مفید است و نه وجود خواهد داشت.

حضرت آیت الله خامنه ای، اما از مدت ها قبل اشکالات این نظام فکری را روشن و سیر رو به افول این الگوی فکری را پیش بینی کرده و درباره آن تذکر داده اند.

ایشان به عنوان مثال آبان ماه سال 1380 در دیدار با خانواده های شهدای کاشان و آران و بیدگل می فرمایند: بزرگترین تبلیغ برای یک نظریه سیاسی چیزی است که در میدان عمل اتّفاق می افتد.

من در اصفهان خطاب به جوانان و مردم این مطلب را تکرار کردم و گفتم امروز بزرگترین ضربه ای که به اعتبار لیبرال دموکراسی رایج در دنیای غرب وارد می شود، این دنیای آغشته از کشته و خون و جسد و ظلم است که براساس لیبرال دموکراسی در دنیا به وجود آمده است .

رهبر انقلاب می افزایند: مرکز و اطراف هر دو جنگ جهانی، اروپا بود؛ یعنی مرکز لیبرال دموکراسی.

استعمار، دخالت در کشورها، قضایای کشورهای آمریکای لاتین، از همه مهم تر قضایای فلسطین و حال قضیه افغانستان، در همین ارتباط به وجود آمد.

در مقابل این حوادث، نظریه لیبرال دموکراسی پاسخی ندارد.

به بحث نظری و فلسفی و نشستن پشت میز مناظره احتیاجی نیست؛ مردم دنیا وقتی نگاه می کنند، می بینند این نظریه سیاسی نتیجه اش این است و کارایی ندارد .

ایشان در خطبه های نماز جمعه فروردین ماه 1382 هم می فرمایند: لیبرال دموکراسی نمی تواند یک ملت را به آن جایی برساند که به معنای حقیقی کلمه به آزادی انسان معتقد باشند.

آن تفکّر وقتی منافع مادّی اش اقتضا کند، حاضر است آزادی و جان و حقّ انتخاب انسانها را راحت لگدمال کند .

ایشان در بسیاری از سخنرانی هایشان هم سیر رو به قهقهرای لیبرال دموکراسی غرب را پیش بینی کرده اند، به عنوان مثال در نماز جمعه در 14 بهمن ماه سال 1390 در خطبه های نماز جمعه تهران می فرمایند: مشروعیت و اینک موجودیت قطب سرمایه داری و الگوی لیبرال دموکراسی غرب، حتّی در خود اروپا و آمریکا نیز با خطر اضمحلال روبه رو شده و در شرائطی شبیه شرائط بلوک شرق کمونیستی در دهه 80 میلادی قرار گرفته اند.

فروپاشی اخلاقی و اجتماعی، بحرانهای بی سابقه ی اقتصادی، شکستهای بزرگ نظامی در عراق و افغانستان و لبنان و غزه، سقوط یا تزلزل اکثر دیکتاتورهای وابسته و دست نشانده ی آنان در کشورهای مسلمان و عربی و به ویژه از دست دادن مصر، به خطر افتادن رژیم صهیونیستی از شمال و غرب و از درون به نحوی بی سابقه، افشاء شدن ماهیت وابسته ی سازمانهای بین المللی و برخوردهای گزینشی و سیاسی با مسئله ی دموکراسی و حقوق بشر، تناقض گویی و پریشان گویی در موضعگیری دوگانه در برابر مسائل لیبی، مصر، بحرین، یمن و.

.

مقام معظم رهبری در جایی دیگر در آبان 97 می فرمایند: نه فقط اقتدار معنوی و قدرت نرم خود آمریکا رو به افول است بلکه حتّی لیبرال دموکراسی را هم که پایه ی اساسی تمدّن غرب است، اینها بی آبرو کردند، دارند بی آبرو می کنند.

البتّه لیبرال دموکراسی ــ بنده قبلها هم مکرّر این را گفته ام ــ خود ملّتهای غربی را که پایه و اساس حکومتشان و نظام اجتماعی شان بر لیبرال دموکراسی است، بدبخت کرده.

لیبرال دموکراسی ای که امروز در غرب رایج است، خود آنها را بیچاره کرده؛ شکافهای اجتماعی، نبود عدالت اجتماعی، نابود شدن خانواده، فساد اخلاقیِ فراگیر و همه گیر، فردگرایی های افراطی و شدید؛ خود آنها بیچاره شده اند، حالا این آقا هم که آمده ــ این رییس جمهورِ فعلیِ عجیب وغریبِ آمریکا ــ که دیگر به همه ی اینها چوب حراج زده و درواقع تتمّه ی آبروی هم آمریکا و هم لیبرال دموکراسی را برده .

در حال حاضر، لیبرال دموکراسی در وضعیتی به سر می برد که بسیاری از اصحاب تفکر در دنیا هم روند رو به فروپاشی آن را متوجه شده اند به گونه ای که حتی خود فوکویاما از نظریه پایان تاریخ عقب نشینی کرده و دیگران را هم به بازگو کردن نقائص و ساده انگاری های مکنون هم در این نظریه و هم در نظام لیبرال دموکراسی وادار کرده است.

فوکویاما در مصاحبه ای با بی بی سی در سال 2017 گفت: من فکر نمی کنم جهت تاریخ هنوز هم به سمت لیبرال دموکراسی باشد.

دموکراسی بسیار شکننده است و آنچه من در این 25 سال به آن رسیده ام این است که ایجاد نهادهای دموکراتیک بسیار دشوار است به خصوص حکومت های دموکراتیکی که بتوانند بدون فساد اداری و مالی به مردم خدمات بدهند؛ این گونه نظام ها در دنیا بسیار نادر هستند.

، او حتی در یادداشتی در وال استریت ژورنال نوشته اکنون کمتر از زمانی که این نظریه را مطرح کرده به لیبرال ــ دموکراسی نگاه ایده آلیستی دارد.

غیر از خود او، بسیاری از نظریه پردازان مهم در غرب نظریه فوکویاما را به خاطر در نظر نگرفتن قدرت های محلی، نیروهای مذهبی و تفاوت های فرهنگی ــ اجتماعی به عنوان نیروهای متضاد با گسترش لیبرال ــ دموکراسی، ساده انگارانه و معیوب توصیف کرده اند.

ساموئل هانتینگون به عنوان مثال در پاسخ به نظریه پایان تاریخ کتابی به نام برخورد تمدن ها و دوباره سازی نظم جهانی را نوشته در آن استدلال کرد که با پایان یافتن جنگ سرد، دوران نزاع ایدئولوژیک نیز خاتمه می یابد و عصر جدیدی آغاز می شود که مناقشه اصلی میان تمدن هاست.

فراتر از سطح نظر، انتخاب دونالد ترامپ در آمریکا نشانه ای عملی از فروپاشی بنیان های این تفکر است که عریان تر از هر زمان دیگر مقابل چشم جهانیان قرار گرفته است.

صبح بعد از انتخاب ترامپ ، دیوید سنگر در نیویورک تایمز نوشت که پیروزی ترامپ آمریکا را به گونه ای به قعر عصر ناشناخته ها فراخواهد برد که در تاریخ 240ساله این کشور کمتر سابقه داشته است .

دیوید ایگناتیوس ستون نویس واشنگتن پست هشدار داد ترامپ با ابراز عریان سیاست اول آمریکا بسیاری از متحدان آمریکا در اروپا و آسیا را به سمت روسیه ی تازه جرأتمندشده و قدرت های نوظهور مانند چین هل خواهد داد.

گیدون راچمن ، ستون نویس بخش سیاست خارجی فایننشال تایمز ابراز نگرانی کرد که سیاست های پیشنهادی ترامپ به تبری می ماند که بر تنه نظم لیبرال جهان ــ همان نظمی که آمریکا بعد از سال 1945 از آن حمایت کرده و حفظش کرده بود ــ فرود می آید .

فیلیپ استفانز، تحلیلگر فایننشال تایمز عنوان کرد که سیاست اول آمریکا مروج نوعی انزواگرایی ستیزه جویانه است، یعنی نگاهی به نظم بین المللی که سرچشمه اش در زور است نه در حاکمیت قانون.

استفانز استدلال می کند ترامپ سلاح بطلان را به سمت تفکراتی نشانه گرفته که غرب حول آن شکل گرفت؛ تفکری که می گوید "دموکراسی های" دنیا می توانند نظامی منصفانه و قانون مدار را که قرار است سنگ بنای صلح و امنیت جهانی باشد مستقر کنند .

و صاحب نظران دیگر به درستی خاطرنشان می کنند که انتخاب ترامپ، نشانه پایان استیلای ارزش های لیبرال دموکراسی است، نه علت آن.

تظاهرات جنبش اشغال وال استریت یا جنبش 99درصدی ها در آمریکا در خود آمریکا، به عنوان اصلی ترین نماد نظام لیبرال دموکراسی، هم عوامل داخلی و هم عواملی بیرونی توضیح می دهند چرا نظم جهانی مبتنی بر ارزش های آمریکایی گرفتار تکان هایی تا این حد سخت شده است.

در سطح داخلی پدیده هایی مثل ، و نرخ کند رشد اقتصادی مشکلات پدیده هایی هستند که طبقه متوسط را عملاً در این جامعه از بین برده اند.

در سطح بیرونی، تغییر گرانیگاه اقتصادی و ژئوپولیتیک دنیا از اروپا و آمریکا به سمت آسیا که خبر از پایان سلطه 5دهه ای غرب بر دنیا می دهند، عواملی هستند که نظم آمریکایی را در معرض خطر قرار داده اند.

مارتین ولف ، تحلیلگر اقتصادی روزنامه فایننشال تایمز خاطرنشان می کند که این تغییر بیش از هر چیز به چرخش اِلِمان های قدرت به سمت آسیا و مهم تر از همه چین برمی گردد.

به کلامی دقیق تر، دلایل به شماره افتادن نفس نظم آمریکایی را بایستی در عواملی فراتر از انتخاب شخص ترامپ و حاصل نیروهای عظیم جریان تاریخ ــ کاهش نسبی قدرت آمریکا و ظهور چین ــ جست وجو کرد.

مضاف بر این، اثرات فلج کننده قطبی شدگی نظام سیاسی آمریکا و سیاست های این کشور ــ نظیر سوء مدیریت در اقتصاد که رکود بزرگ مالی سال 2008 را رقم زد و درگیر شدنش در "جنگ های همیشگی" در منطقه خاورمیانه و افغانستان ــ عامل پیش ران این نیروهای عظیم جریان تاریخ شده اند.

اما در این میان، نباید از نقش انقلاب اسلامی ایران به عنوان یکی از عوامل دخیل در این جهت دهی به مسیر تاریخ غافل ماند.

انقلاب سال 1357 یکی از مهم ترین تحولاتی بود که جهان را متوجه بدیلی جدید برای نظام های سیاسی دنیا کرد و قدرت اسلام به عنوان منبع الهام بخش برای ملل فقیر و محروم را شناساند، لذا جمهوری اسلامی ایران را قطعاً و صراحتاً باید اصلی ترین عامل تغییر در نظم سابق و حرکت به سمت شکل گیری نظم نوین جهانی توصیف کرد.

انقلاب اسلامی پدیده ای بود که پایه های ارزشی و فکری غرب را دچار تزلزل کرد و آن را باید آغازی بر پایان مکاتب فکری و اندیشه ای بشری عنوان کرد.

مدرنیته به عنوان نظام فکری غالب جهانی در دوره اخیر، بدون شک با شکل گیری انقلاب اسلامی با چالش هایی بس عظیم و بزرگ مواجه شد.

میشل فوکو فیلسوف بزرگ پست مدرن فرانسوی در نظریات خود راجع به انقلاب اسلامی ایران، صراحتاً این انقلاب را تنها انقلاب ضدمدرنیته و شورشی علیه وضعیت فعلی جهانی عنوان می کند، مدرنیته ای که بلاشک "سکولاریزم" مهمترین و بزرگترین ارمغان آن برای بشریت است و سکولاریزم، این "محفظه محافظ" کاپیتالیسم و لیبرالیسم غربی با انقلاب اسلامی ایران به خطر افتاد.

به علاوه، در اظهارنظرهای پیتر برگر و هابرماس و امثال آنها، امروز سخن از عصر پساسکولاریزم و بازگشت مؤثر دین به عرصه زندگی فردی و جمعی انسانهاست.

پیتر برگر از بزرگترین جامعه شناسان و جامعه شناسان دین و از مهمترین نمایندگان پیش بینی کننده سکولاریزم در دهه های شصت و هفتاد و پیش از انقلاب اسلامی به عنوان روند قطعی و حتمی جهان است که بعد از انقلاب کاملاً از این دیدگاه خود عدول می کند.

وی می گوید: جهان امروز به دین توجه دارد و تنها گروه قلیلی از جامعه شناسان دین تلاش کرده اند تا نظریه قدیمی سکولاریسم را با آنچه من آن را تز آخرین خاکریز نام نهاده ام ، نجات دهند: نوگرایی، سکولاریسم را رواج می دهد و نهضتهای دینی، نظیر حرکت اسلامی و حرکت پروتستانیسم انجیلی، نماد آخرین دفاع و خاکریز دین در برابر سکولاریسم هستند که پایدار نخواهند ماند و در نهایت این سکولاریسم است که پیروز خواهد شد به بیان دیگر، نهایتاً روحانیان ایرانی، واعظین مسیحی و لاماهای تبتی همگی همچون اساتید ادبیات در دانشگاه های آمریکا رفتار کرده، چون آنان خواهند اندیشید اما من این تز و فرضیه را قانع کننده و قابل قبول نمی دانم .

هابرماس نیز درباره موج سکولارزدایی شکل گرفته جهانی می گوید: بعید است متوجه این حقیقت نشده باشیم که سنت های مذهبی و اجتماعات دینی از اهمیت تازه ای که تاکنون بی سابقه بوده، برخوردار شده اند.

از طرف دیگر، انقلاب اسلامی پایه های سیاسی و نظامی غرب را در هم شکست به گونه ای که امروزه همه صاحب نظران منصف در دنیا و حتی سران دولت های غربی بر این امر اذعان و اعتراف دارند که ایران مهمترین و اصلی ترین پایگاه حامی جبهه مقاومت در منطقه خاورمیانه و الهام بخش بیداری اسلامی است.

سیاستمداران و صاحب نظران غربی در موارد بسیاری اقدامات رژیم صهیونیستی در منطقه علیه مقاومت لبنان و فلسطین و همچنین اقدامات گروهک های تروریستی مانند داعش و القاعده علیه دولتهایی نظیر دولت بشار اسد در سوریه و دولت عراق را جنگ های نیابتی آمریکا علیه ایران عنوان می کنند که در قریب به اتفاق همگی این منازعات، ایران پیروز اصلی میدان بوده است.

ایران اسلامی که امروزه با تحول فرهنگی و ارزشی در دنیا و آغازگری عصر پساسکولاریزم در جهان به بازیگر فرهنگی بسیار مهمی تبدیل شده و از طریق صدور پیام انقلاب اسلامی شکل گیری جبهه مقاومت علیه استکبار را موجب شده است، خود زنده ترین شاهد برای نقض باوری است که لیبرالیسم را پایان تاریخ می داند.


کلید واژه ها: آیت الله خامنه ای - اقتصاد مقاومتی - اقتصاد - توسعه - آیت الله - بین المللی - حضرت آیت الله خامنه ای - خامنه - پیشرفت - دموکراسی - جهانی - کشور - بانک جهانی - صورت - هایی - اقتصادی - فرهنگی - خطرناک - منتشر - گزارش - صندوق - جامعه - تولید - تسنیم - تسلیم - پدیده - سیاسی - جوامع - امروز - بانک

آخرین اخبار سرویس:
تقوامداری در فضای مجازی مستلزم ارتقای سواد رسانه است

پیام لاریجانی به آیت الله حسین مظاهری

«الهه حصاری» و چهره ای پُرازغم/ عکس

شورای نگهبان مصلحت سنجی ندارد/ برابری دیه زن و مرد ایراد شرعی دارد

روایت امیرعبداللهیان از غرق شدن آل خلیفه

نشست کمیسیون مشترک برجام ظرف روز های آینده برگزار می شود

احضار کودک آزار آبدانی به دادسرا

تصاویر/ نشست تبیین طرح های تحولی حوزه های علمیه با حضور اساتید سطوح عالی و خارج حوزه

دیدار 4 وزیر سابق نفت با زنگنه

ساکنان باستی هیلز مالیات هم می دهند؟

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | دوشنبه 31 تیر 98

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 31 تیر 98

عملکرد پوری حسینی، دژپسند را به مجلس کشاند

ریابکوف از تشکیل کمیسیون مشترک برجام تا چند روز آینده خبر داد

آقای زنگنه! چرا از اجرای قانون بودجه 97 استنکاف می کنید؟

بررسی جایگاه مجلس خبرگان رهبری در قانون اساسی

وزیر صنعت: دومینوی تعطیلی کارخانه ها متوقف شد

خطرات غیرقابل باور عمل های زیبایی

تاجزاده هم تایید شود انتخابات پرشور نخواهدشد

انتخابات پارلمانی به کام آبه شینزو

ضارب کودک آبدانی به دادستانی احضار شد

پایان مهلت ثبت نام انتخابات انجمن های شورایاری شهر تهران

کارگاه مکالمات تلفنی تجاری - اداری

لاریجانی: شرایط کشور برای تولید سخت شده است نه دلالی

برنامه دونفره احدی نژاد و ترامپ برای اداره دنیا!

باز هم تیراندازی در قلب پایتخت، این بار میدان فردوسی بهم ریخت

سر بی پیکری که به امام حسین(ع) سلام داد

رییس جمهور شهرداران کشور را ملزم به مقاوم سازی بنا های تاریخی کرد

گرم شدن همسر سرد مزاج با پیشنوازی اصولی

انگلیس می خواهد ایران را تحریم کند؟ / واکنش بعیدی نژاد را بخوانید

ترامپ احساس می کند در مورد ایران به بن بست خورده؛ تلویحا می گوید برجامِ اوباما آنقدر هم بد نیست / چرا در مورد تهران، مواضع متناقضی از کاخ سفید شنیده می شود؟

12 کتاب از دبیرخانه کنگره شهدای دانشجو رونمایی شد

برخی هزینه های سنگین مجلس عوام ایران

کدام شهید مدافع حرم هیچ وقت «التماس دعا» نمی گفت

رییس کمیته قضایی مجلس آمریکا: گزاش مولر نشان می دهد ترامپ مرتکب جرم شده است

بیشتر مجلسی ها با تاسیس وزارت بازرگانی مخالفند

پاناما: کشتی ریاح در حال قاچاق سوخت بود

توزیع داخلی سازی 10 میلیارد دلار قطعات وارداتی بین شرکت های قطعه ساز

احادیثی از ائمه معصوم (ع) درباره آینده نگری

دعای حرز امام جواد(ع)

10 توصیه به سالمندان کم شنوا

پاناما: کشتی ریاح در حال قاچاق سوخت بود

پاناما تایید کرد: کشتی «ریاح» در حال قاچاق سوخت بوده است

فال روزانه دوشنبه 31 تیر 1398

المصطفی در تربیت نیروهای ارزشمند و انقلابی موفق عمل کرده است

قدمی محکم در راستای درمان الزایمر در ایران + جزییات

استفاده از توان فناوران و دانشمندان در تولید قطعات خودرو

تشییع پیکر شهید دوران دفاع مقدس حسین ادیبان

31 تیر، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک

تشویق ملکه برای زیست مجردی دختران مسلمان

همه آنچه که باید از نیروهای ویژه سپاه (S.N.S.F) بدانید!

تولیت آستان قدس رضوی با حضرات آیات سبحانی، مکارم شیرازی و جوادی آملی دیدار کرد

پذیرش قطعنامه و بدهکاران طلبکار امروز

ترامپ: نمایندگان زن کنگره باید عذرخواهی کنند

دستور روحانی برای ترمیم میدان حسن آباد تهران

دوره آموزش اخلاق اسلامی در اوگاندا برگزار شد

آیین تکریم و معارفه معاون پژوهشی جامعهالمصطفی برگزار شد

شهرداران کشور ملزم به مقاوم سازی بناهای تاریخی شدند

کودک آزار آبدانی به دادسرا احضار شد

کسب رتبه دوم کشوری کاهش جمعیت کیفری در زندان های کهگیلویه و بویراحمد

کلنگ زنی پروژه بهسازی و آسفالت راه های روستایی مرتبط با محور پاتاوه- دهدشت

برپایی میزخدمت با حضور ادارات مختلف استانی برای نخستین بار در دیشموک

احداث جاده برای 4 روستای مرزی کهگیلویه و بویراحمد کلنگ زنی شد

ترامپ احساس می کند در مورد ایران به بن بست خورده/ تلویحا می گوید برجامِ اوباما آنقدر هم بد نیست

کشتی توقیف شده توسط سپاه در حال قاچاق بود + جزییات

واکنش جالب علیرضا خمسه به استند اپ کمدی جنجالی اش

مستند شناسایی و دستگیری جاسوسان آمریکایی پخش می شود

ضرورت حضور جوانان انقلابی در فضای مجازی

دیدار ظریف با رییس جمهور ونزوئلا/ رفع مشکلات دانشجویان ستاره دار/ ابراز تمایل طرف پاکستانی و افغانستانی برای بازگشایی بانک مشترک در ایران/ نامه انگلیس به شورای امنیت درباره ماجرای توقیف نفتکش

دومین عامل تهدید کننده در خوزستان تهدیدات شیمیایی است

تصاویر/ توقیف « کشتی انگلیسی »

کودک آزار آبدانی به دادسرا احضار شد

لزوم نگاه روانشناسانه در کتب کودک و خردسال

25 عنوان کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس رونمایی می شود

وظیفه ائمه جمعه امید دهی به مردم است/ رویش های انقلاب بیش از ریزش ها بوده است

پاناما تایید کرد: کشتی ریاح که توسط سپاه توقیف شد، در حال قاچاق سوخت بود

منطقه آزاد چابهار دروازه ایران به سمت کشور های جهان است

جزییات لیست اصولگرایان در انتخابات

تاثیرات مثبت احزاب بر انتخابات

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: مسئولین مشهد و آستان قدس رضوی مظاهر فقر و فساد را به حداقل برسانند

خرازی: «آن زمستان» نتوانسته شخصیت آیت الله مصباح را نشان دهد

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی: مسلمانان حضور واحد و فارغ از سیاست ها در مراسم حج داشته باشند

ظریف با چه مجوزی با تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا صحبت کرده

سکوت هیأت رییسه مجلس درباره تحقیق و تفحص از قوه مقننه

درگذشت رییس جمهور ترکمنستان تکذیب شد

پاناما تایید کرد: کشتی «ریاح» در حال قاچاق سوخت بوده است

سخنگوی کمیسیون شوراها؛ افراد دو تابعیتی از کاندیداتوری در انتخابات مجلس منع شدند

رفع ایرادات شورای نگهبان به طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در کمیسیون حقوقی

استاد اکبر ثبوت؛ صاحب مقام ثبوت، اثبات و سکوت

نماز جمعه؛ تلاقی باشکوه مردم و مسئولان

اشتغال زایی بوسیله 45 درصد مهارت های ارائه شده / افتتاح نمایشگاه فنی و حرفه ای در قوچان

صادق نیا: عظمت علی(ع) بهره نگرفتن از شعار اصلاح در راستای قدرت طلبی است

اشتغال زایی بوسیله 45 درصد مهارت های ارائه شده افتتاح نمایشگاه فنی و حرفه ای در قوچان

مطالبه گری و انتقاد از جنس سازنده و منصفانه حق احزاب است فعالیت 60 حزب سیاسی در قزوین

فردا آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی

شهرداری به ارایه لایحه فرایند صدور پروانه ساخت و ساز ملزم شد

سلیمی نمین: شاید بیماری جنسی دلیل مرگ مسعود رجوی باشد /رجوی اصلا و ابدا کاریزما نداشت، تبحرش شعار دادن بود

لغو ممنوع الکاری خواننده معروف پس از شش ماه

کمک های شیعیان هندوستان به سیل زدگان کشور به کمیته امداد اهدا شد

بعد از قطعنامه 598 وارد مرحله سخت تر انقلاب شدیم/ امروز کسی جز ما در برجام نمانده است

آیت الله خامنه ای چگونه پیش فرض های غربگرایان را تضعیف می کنند؟

آیت الله خامنه ای چگونه پیش فرض های غربگرایان را تضعیف می کنند؟