مطالب مرتبط:
یادداشت سلیمی نمین برای نامه نیوز درباره حاشیه های مقاله عباس عبدی/ شاخص شجاعت،اصلاح خطاست
یادداشت/ عباس سلیمی نمین آیا پیوندهای عاطفی با خانواده های منافقان رویکرد آیت الله منتظری را تغییر داد؟
خدمتی به ترامپ؛ خیانتی به وطن
نامه عباس سلیمی نمین به روزنامه کارگزاران لطفاً به مسلّمات تاریخ پایبند باشید!
جلسه نشست «راز رضاشاه» به همت کانون اندیشه جوان برگزار می شود راز گشایی صادق زیباکلام و عباس سلیمی نمین از نشست راز رضا شاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 خرداد 1398 ساعت 22:262019-06-16سياسي

یادداشت عباس سلیمی نمین درباره نامه 225 نفر: خدمتی به ترامپ؛ خیانتی به وطن


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران طی یادداشتی به نامه ی اخیر جمعی از افراد که خود را فعالان سیاسی نامگذاری کرده بودند، - یادداشت عباس سلیمی نمین درباره نامه 225 نفر: خدمتی به ترامپ؛ خیانتی به وطن " چرا امضا کنندگان نامه به جای محکوم کردن آمریکا سعی دارند که هزینه ها را برای آمریکا تقلیل دهند و بهای سنگینی را متوجه ملت مظلوم ایران کنند؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران طی یادداشتی به نامه ی اخیر جمعی از افراد که خود را فعالان سیاسی نامگذاری کرده بودند، واکنش نشان داد.

متن یادداشت او که در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار گرفته به این شرح است: مذاکره تسلیم نیست.

تنش زدایی، بازی با کارت های واقعاً موجود و.

در صورت امکان حل وفصل آن دسته از اختلافاتی که هزینه کمتری برای دو طرف دارند ودر نهایت حل وفصل مسالمت آمیز اختلافات.

زور مداری و جنگ افروزی دولت ترامپ و متحدان منطقه ای اش را به صراحت محکوم می کنیم.

معتقدیم سیاست خارجی ای که حکومت ایران به ویژه در منطقه در پیش گرفته باید به صورت ساختاری تغییر کند، همین رویکرد نادرست است که زمینه را برای زیاده خواهی قدرت های سیاست طلب.

فراهم آورده است.

ما جمعی از فعالان سیاسی و مدنی (از) آغاز جنگی ویرانگر.

احساس نگرانی می کنیم.

بخش زیادی از مردم ایران بار ها و از جمله در چند انتخابات گرایش ونظر خویش را برای تنش زدایی با جهان و منطقه اعلام کرده اند.

حکومتگران نمی توانند و نباید نظر خویش را.

مبنای سیاست خارجی قرار دهند.

ما شاهد کارشکنی در روند دیپلماسی توسط برخی اپوزیسیون همگام با دولت آمریکا هستیم.

این جملات، فراز هایی از نامه پرتناقض و بدون مخاطب تعدادی افراد ناهمگون داخل و خارج از کشور است که خود را فعالان سیاسی خوانده اند.

از بد حادثه برای این امضا کنندگان، تحولات مهم منطقه در هفته گذشته، مانع دیده شدن تحرک آنان شد، اما برای شناخت سطح فهم این مدعیان سیاست ورزی، همچنین ملاحظاتی که می تواند پای بندی به منافع ملی را تحت الشعاع قراردهد بررسی محتوای نامه ضروری است.

اولین نکته ای که در این نامه خود نمایی می کند ترساندن مکرر ملت ایران از خطر جنگ است.

تهیه کنندگان این متن با مفروض گرفتن موفقیت آمریکا در جنگ تمام عیار اقتصادی، درصدد القای نگرانی جدیدی به جامعه برآمده اند؛ در حالی که بسیاری از تحلیل گران غربی سخن از شکست واشنگتن در جنگ اقتصادی علیه ملت ایران به میان می آورند باید دید چنین رویکردی از چه رو اتخاذ شده است.

خروج ترامپ از برجام واعمال تحریم های به اصطلاح فلج کننده برای واداشتن ایران به دادن امتیازاتی که نشانه تسلیم در برابر سیاست های زورمدارانه باشد هر چند پدیده ای کم نظیر در تاریخ مذاکرات چند جانبه و بین المللی بود، اما هرگز این کشور را به اهداف گردن کشانه اش نزدیک نساخت.

مردم ایران اقدامات غیر انسانی همچون تحریم دارو، منع فروش قطعات وهواپیما های مسافربری و.

را تحمل نمودند، اما هرگز نظم جامعه خود را بنا بر خواست بیگانه ای نژادپرست بر هم نزدند و زمینه های تسلیم را تقویت نکردند؛ زیرا از تجربیات خود غافل نشدند.

نباید فراموش کرد مذاکراتی فشرده و طولانی زیرنظر سازمان ملل و اتحادیه اروپا تعهداتی را متوجه تهران و متقابلاً پایتخت های پنج عضو دائمی شورای امنیت، به علاوه بن ساخت.

دولت دکتر روحانی با شتاب ناشی از اعتماد بیش از اندازه به غرب سرمایه داری آن چه را متعهد شده بود عملی ساخت تا فشار اقتصادی ناشی از تحریم ها بر ملت را هر چه سریع تر برطرف سازد، اما دولت اوباما از همان ابتدا بنا را بر به تعویق انداختن مسئولیت هایش در قبال برجام گذاشت تا در نهایت خلف وی رسماً خروج از این توافق را اعلام کرد.

اکنون بعد از یک سال از چنین بد عهدی این حقیقت قابل درک است که اگر فشار بی سابقه اقتصادی می توانست جامعه ایران را به هم ریزد هرگز نمایش شاخ و شانه کشیدن های جنگ طلبانه به اجرا درنمی آمد.

سؤالی که در این زمینه امضاکنندگان نامه باید به آن پاسخ گویند این است که چرا در قالب دفاع از منافع ملت، شکست امریکا در جنگ تمام عیار اقتصادی علیه ایران را پیروزی تفسیر کرده و رجزخوانی های پوشالی را نگران کننده جلوه گر ساخته اند و یک ملت را دعوت به تسلیم می کنند.

دومین نکته قابل تأمل در نامه این که از یک سو مسئله مذاکره بدون قید و شرط مطرح می شود، اما تنظیم کنندگان آن بلافاصله در تناقضی آشکار، به تکرار یکی از شرایط محوری آمریکا مبنی بر ضرورت تغییر موضع منطقه ای ایران می پردازند: معتقدیم سیاست خارجی ای که حکومت ایران به ویژه در منطقه در پیش گرفته باید به صورت ساختاری تغییر کند.

همین رویکرد نادرست است که زمینه را برای زیاده خواهی قدرت های سیادت طلب جهانی برای تهدید زندگی روزمره اقتصادی مردم ایران و وضعیت مخاطره آمیز کنونی و خطر درگیری نظامی فراهم آورده است.

(نامه مذاکره، تسلیم نیست ، 22 خرداد 98)در این زمینه چند نکته از نظر صاحب نظران دور نخواهد ماند:1- چرا امضا کنندگان نامه به جای محکوم کردن خروج آمریکا از برجام که حاصل مذاکره ای طولانی بوده و اعلام این که شرط هر نوع مذاکره جدید بازگشت به برجام باشد سعی دارند که هزینه این اقدام تحقیر کننده ملت ها را برای آمریکا تقلیل دهند و متوجه ملت مظلوم ایران نمایند؟2- تنظیم کنندگان نامه اگر کمترین علقه ای به منافع ملی داشتند ملت ایران را به این امر دعوت می کردند که حتی اگر فشار جهانی نتوانست واشنگتن را به برجام بازگرداند می بایست همه برگ های برنده ای که در چارچوب توافق، خرج شد را مجدداً احیا ساخت و سپس مذاکره جدیدی را آغاز کرد، والا امتیازات داده شده در برجام پوچ خواهد شد وبرای برخودداری از مزایای تعهدات طرف مقابل می بایست امتیازات جدید داد؛ تازه معلوم نیست امتیازات جدید در چرخه بد عهدی قرار نگیرد! 3- چرا باید تنظیم کنندگان نامه چنین خلاف واقع بزرگی را به جوانان کم اطلاع از تاریخ عرضه دارند؟ آیا سیاست منطقه ای جمهوری اسلامی ایران موجب زیاده خواهی قدرت های سیادت طلب جهانی شده است؟! انگلیس و آمریکا چه زمانی اسراییل را به عنوان پایگاه سلطه طلبی خود بر منطقه تحمیل کردند؟ در واقع پیدایش انقلاب اسلامی مربوط به زمانی است که این پایگاه صهیونیستی بر بخش اعظم آسیای غربی مسلط شده بود.

اسراییل شاهاک در کتاب اسرار آشکار در این زمینه می نویسد: آرزوی گسترش تسلط اسراییل و نفوذ آن یکی از اصول و مبانی خط مشی های آن است.

محدوده های خط مشی های اسراییل منطقه ای است و هدف آن کل خاورمیانه از مراکش تا پاکستان است.

سیاست های اسراییل امروزه در قالب براندازی رژیم ایران (یکی از اهداف اصلی کنونی اسراییل) ارزیابی می شوند.

دلیل اصلی دشمنی اسراییل با ایران.

از دید من کاملاً ساده است.

رژیمی که خواهان دست یابی به تسلط انحصاری به یک منطقه است نمی تواند و نمی خواهد یک دولت قوی دیگر را در منطقه مذکور تحمل کند.

ایران که بعد از بهمن 1357 خ.

پیوسته در برابر زورگویی های آمریکا ایستادگی کرده است.

به طور حتم یک دولت قدرتمند در منطقه محسوب می شود.

(اسرار آشکار، ترجمه ساحله پیوند، انتشارات اندیشه ورزان، صص 3-22) آیا انتظار صداقت از کسانی که خود را پای بند به منافع ملی ایران عنوان می کنند، حتی صداقتی در حد یک استاد دانشگاه تل آویو، زیاده خواهی است؟4- سیاست منطقه ای ایران بعد از پیدایش جمهوری اسلامی همواره خنثی کننده سیاست های غیر انسانی اسراییل بوده است؛ سیاست اخیر یعنی تلاش برای مسلط کردن داعش بر منطقه و تغییر نقشه غرب آسیا از این طریق ماهیتش بر همگان روشن شد.

به راستی اگر سیاست منطقه ای ایران نبود چه فاجعه ای رقم می خورد؟ این که آمریکایی ها و نژادپرستان حاکم بر فلسطین به دنبال تضعیف ایران برای دست برداشتن از سیاست های بازدارنده اش باشند قابل فهم است، اما چرا عده ای به نام ایران و ایرانی، پی گیر چنین خواسته ای هستند؟! 5- تنظیم کنندگان نامه آیا تفاوت گفت: وگو و مذاکره را نمی دانند که این دو واژه را یکسان تلقی کرده اند؟ حتی در شرایط کنونی، مقامات ایرانی بعضاً با شخصیت های فرهنگی و اجتماعی آمریکایی گفت: وگو دارند؛ زیرا گفت: وگو صرفاً به منظور اطلاع از مواضع هم صورت می گیرد و هیچ گونه چارچوب خاصی ندارد و تعهد آور نیز نیست، اما مذاکره دارای چارچوب و موضوع مشخص است و با هدف نیل به یک توافق صورت می گیرد؛ مقامات همتراز دو یا چند کشور برای نیل به یک نتیجه حول یک مسئله اختلافی گرد هم می آیند تا با امتیاز دادن ها در یک عرصه و امتیاز گرفتن ها در عرصه ای دیگر به حل چالش فی ما بین بپردازند، بنابراین بسیار غیرصادقانه خواهد بود اگر بگوییم مذاکره به هیچ وجه تعهدآور نیست و صرفاً به اطلاع از مواضع دو طرف محدود می شود؛ به ویژه این که بلافاصله موضع مورد چالش را در نامه، یکی از نقاط قوت ایران قرار دهیم.

یکی دیگر از نکات کلیدی نامه یاد شده، تلاش برای تأمین خواست آمریکا در این مقطع با کمترین هزینه برای آن کشوراست.

قطعاً اعزام هیئت هایی به تهران برای واداشتن ایران به مذاکره نمی تواند ناشی از قدرت و ابتکار عمل باشد؛ این واقعیت اثبات می کند که از یک سو آمریکا در جنگ تمام عیار اقتصادی در آستانه شکست کامل قرار گرفته واز دیگر سو برای ورود به فاز نظامی بر اساس واقعیت های پیش رو به شدت خائف ومتزلزل به نظر می رسد.

زمانی که واشنگتن بی پروایی بی سابقه ای را در استفاده از ادبیات یک گروه تروریست حرفه ای مزدور (مجاهدین خلق) به نمایش درآورد تا از این طریق ایران را مرعوب سازد، تهران برای اصلاح محاسبات بولتونی یا تام کاتنی (که به کمک لابی صهیونیست ها، سناتور شده ومبلغ این باوراست که حمله به ایران دو ضربه ای خواهد بود) تصمیم گرفت هزینه هایی را به صورت بسیار محدود بر واشنگتن تحمیل نماید که در نتیجه آن جایگاه بولتون که نقطه پیوند تروریست ها با کاخ سفید بود به شدت متزلزل شد تا حدی که موضوع کنار گذاشتن وی بر سر زبان ها افتاد.

آیا کسانی که خود را فعال سیاسی معرفی می کنند در این تغییر سریع رویکرد ها اقتدار می بینند که به القای وحشت از توان خانمان برانداز؟! نظامی آمریکا همت می گمارند و تسلیم شدن ملت ایران را طلب می کنند؟! این فعالان سیاسی؟! آیا ناظر توان نظامی آمریکا در ونزوئلا (که به هیچ وجه قابل مقایسه با ایران نیست) نبودند که صرفاً توانست پیروزمندانه سفارت این کشور در واشنگتن را به اشغال درآورد؟! البته باید اذعان داشت امضا کنندگان این نامه یکسان نیستند؛ در این طیف افرادی را می توان سراغ گرفت که به همایش های ضد بیداری اسلامی و ایرانی با اتومبیل سفیر آمریکا تردد می کنند ونیز افرادی که به عنوان فعال سیاسی در پی طرح کردن خویشند؛ در هر صورت این همراهی با آقای ترامپ برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سطح سیاست ورزی این حضرات را مشخص می کند.

به راستی این تندرو های افراطی دیروز، امروز برای بازگشت به قدرت سیاسی تا کجا پیش خواهند رفت؟! ترامپ واقعاً اهل مذاکره نیست و هدفش صرفاً پرکردن یک کارنامه یا رزومه انتخاباتی است؛ لذا برای او یک گفت: وگو در مورد آب و هوا نیز کفایت می کند و می خواهد به ملت آمریکا بگوید من توانستم ایران را هم مقهور قدرت خویش سازم.

رییس جمهور کنونی اگر اهل مذاکره بود هرگز برجام را ترک نمی کرد.

آن چه می تواند مذاکره سازنده را رقم زند بازگرداندن آمریکا به برجام و واداشتن این کشور به پای بندی به تعهداتش در چارچوب این توافق بین المللی خواهد بود.

متأسفانه برخی به اصطلاح فعالان سیاسی برای پیوند خوردن با افرادی در خارج کشور که مدت هاست از مرز های منافع ملی عبور کرده اند حاضر شده اند به جای فشارآوردن بر فرد نژادپرست افراطی ای، چون ترامپ با ارائه داده هایی غیر صادقانه، ملت ایران را تسلیم چنین فردی نمایند.

این نوع تسلیم نه تنها صلح و امنیت به بار نخواهد آورد بلکه بر جسارت نژادپرستان خواهد افزود.

آن چه امروز ترامپ را به وادی واسطه تراشی سوق داده بالا رفتن هزینه های مواضع ضد ایرانی وی بوده است، نه کاهش هزینه های اقدامات ضد ایرانی چنین عنصر منفوری در جهان.

در آخرین فراز از این مقال باید به این مهم اشاره شود که مسئولان تراز اول جمهوری اسلامی ایران بر اساس تجربیات میدانی متعدد بر ماهیت آمریکا واقف بودند، اما به دلیل تمایلاتی که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال 92 بروز می یافت تن به آزمون دیگری در این زمینه دادند.

اگر امروز همصدایی مسئولان را در نفی مذاکره با آقای ترامپ شاهدیم ناشی از از همان سیاست احترام به افکار عمومی بوده است.

یعنی جریان خوش بین به غرب سرمایه داری، خود فرصت یافت تا به نمایندگی از اکثریت، به ویژه قشر جوان، به واقعیت آمریکا نزدیک شود؛ بنابر این همدلی کنونی مقوله ای دستوری نیست بلکه ناشی از فراهم شدن فضا برای تجربه اندوزی بیشتر بوده است.


کلید واژه ها: عباس سلیمی نمین - فعالان سیاسی - سلیمی نمین - نامه - ایران - آمریکا - خبرگزاری - سیاست خارجی - منطقه - سلیمی - سیاسی - نمین - دولت آمریکا - تاریخ - حکومت - هزینه - رسانه - گزارش - دیپلماسی - انتخابات - دولت - مدیر - صورت - دفتر - واشنگتن - مذاکره - موفقیت - جامعه - واکنش - مخاطب

آخرین اخبار سرویس:
شهردار قزوین با فشار اصلاح طلبان استعفا کرد

حجاب تضمین کننده شخصیت، کرامت و ارزش زن است

بیژن امکانیان نصف شب در حال حفظ کردن دیالوگ هایش +عکس

پوشش نامتعارف «افسانه پاکرو» /عکس

اجرای طرح بازگشت به سنگر برای تخفیف مجازات سربازان فراری

وعده تکمیل پروژه همت

استخدام مسئول دبیرخانه و منشی در شرکت Asia Kar Bakhtar

استخدام حسابدار خانم در شرکت مهندسی به آب زیست

استخدام مدیر وب سایت و شبکه های اجتماعی در شرکت کیانام ارتباط

استخدام حسابدار آقا در شرکت کیانام ارتباط

جزییات دستور ویژه رهبر انقلاب برای رسیدگی به زمین خواری در یک استان

حیوانی که حاصل تولید مثل گورخر نر و اسب ماده است + عکس

استخدام مهندس عمران در یک شرکت معتبر در بندر عباس

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در یک شرکت معتبر در البرز

پایان نامه آتش نمی زنیم

ادعای جدید کریمی قدوسی درباره وجود 71 مسئول دوتابعیتی در کشور

امتیازات فراوان مسئولان در گرو چیست

ایران جنگ طلب نیست ولی chr(8230)

استخدام مربی خانم در یک مرکز توانبخشی کودک و نوجوان

استخدام نیروی خدماتی جهت مرکز توانبخشی کودک و نوجوان در شیراز

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در بندر عباس

ویژگیهای لباس پوشیدن از منظر اسلام

«میترا حجار» و استایل جدیدش/ عکس

علت اینکه تنیسورها هنگام ضربه زدن فریاد می زنند چیست؟

« لاله اسکندری» و چالش پرطرفدار پیری/ عکس

پس از نوجوانی...

استخدام کارشناس برق در یک شرکت معتبر در البرز

حریق حسن آباد میراث ملی را از بین برد/مهارت آتش نشانان به روز شود/تاخیر در اطفای حریق در مجاورت آتش نشانی پذیرفتنی نیست

آغاز ثبت نام شرکت ها در نمایشگاه بومی سازی فولاد خوزستان

مدیریت خانواده در سبک زندگی اسلامی در قرآن و روایات

واکنش یک مجری تلویزیون به مهاجرت مزدک میرزایی: بعید نبود این اتفاق!

چگونه توقع خود را از دیگران کم کنیم؟

ارسال فضاپیمای هندی به ماه+ تصاویر

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 2 مرداد 98

پادکست: گزیده ی ازاخبار شفقنا؛ سه شنبه 1مرداد ماه 1398

آموزش مقدماتی و قدم به قدم ساخت چک لیست در اکسل

حمایت چند کشور اروپایی از طرح انگلیس برای تشکیل ناوگان دریایی در خلیج فارس

دیدار فرستاده ویژه رییس جمهوری ایران با مکرون

ادعای کریمی قدوسی درباره مسئولان دوتابعیتی

استخدام فرزکار درب چوبی در شهر اصفهان

استخدام کارگر خدمات در بیمارستانی در غرب تهران

مشکلات صدور اوراق هویتی برای بی شناسنامه ها/ چشمانی که به شورای نگهبان دوخته شده

روزنامه استخدامی استان قم | چهارشنبه 2 مرداد 98

مرجانه گلچین: من باختم ، بدجوریم باختم/ عکس

دستور رهبری درباره زمین خواری در استان گلستان

آموزش برنامه نویسی آردوینو

سوال عملی Excel با جواب

درآمـد 300,000 هزارتومــان در 30دقیقه! کاملا واقعــی (آپدیـت شد! فروردین 98)

ادعای کریمی قدوسی درباره وجود 71 مسئول دوتابعیتی در کشور

استخدام مدرس زبان انگلیسی در یک آموزشگاه در تهران

استخدام کارشناس تبلیغات در شرکت معتبر -تهران

ترفندهای آرایشی که شما را 10 سال جوانتر می کند!

خواسته های دولت از نظام بانکی از زبان واعظی

سخنگوی قوه قضاییه: حکم پرونده عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی صادر شد

پلمب یک رستوران در تهران به دلیل عرضه خرچنگ، هشت پا و کوسه

آقای رییس جمهور! به این اعتراض رسیدگی کنید

دستور کار اصولگرایان برای 30 سال آینده/ برای نجات آینده ایران زیاد فرزند بیاورید!

کاپشن رییس جمهور نیکاراگوئه در دیدار ظریف +عکس

امیرآبادی: نحوه استخدام مربیان و معلمان پیش دبستانی تعیین تکلیف شود

حضرت آیت الله سبحانی: توحید در خالقیت به معنای لغو اسباب نیست

آب می شدم از خجالت وقتی که مثل بسیجی ها شانه ام را می بوسید

جهانگیری: اروپایی ها کار بدردبخور و جدی برای برجام انجام ندادند

سرانجام نجفی در صورت اثبات غیرعمدی بودن قتل چه خواهد شد؟

واکنش خانم مجری به مهاجرت «مزدک میرزایی» /عکس

انتقاد چین از مداخله آمریکا و انگلیس در امور هنگ کنگ

عراقچی: مسیرهای دیپلماتیک همچنان باز است/ ایران در هر شرایطی به صدور نفت خود ادامه خواهد داد

ادعای یک نماینده درباره وجود 71 مسئول دوتابعیتی در کشور

بریتانیا: خواهان درگیری با ایران نیستیم/ مسیر دیپلماسی باید باز باشد

استخدام کارمند اداری در یک شرکت خصوصی در فارس

استخدام اصلاح کار ماهر خانم جهت سالن زیبایی در کرج

توسعه پرورش ماهی تیلاپیا در استان های حاشیه کویر

انتقاد رییس دفتر رهبر انقلاب از ساخت شهرک باستی هیلز

بازدید خبرنگاران از سایت 3 شرکت قطعه سازی کروز

نقش نماز جمعه در کنترل گسست نسل

پیروی از منویات رهبری راهگشای حل مسایل و مشکلات کشور است

آمریکایی ها به دنبال قطع صادرات نفت ایران و ایجاد تنش در کشور بودند اما در هیچ یک موفق نشدند

معرفی بازی کور و گردله، بازی محلی استان لرستان

وزیر بهداشت: دانشگاه ها تلخ ترین ایام مدیریتی خود را سپری می کنند

دکتر لاریجانی در دیدار نایب رییس دفتر سیاسی حماس: حمایت از فلسطین واجب اسلامی است

آیت الله نعیم آبادی: فرزندان انقلاب فقط به خواندن بیانیه گام دوم انقلاب اکتفا نکنند

کاروان پیاده روی بهشت تا بهشت مسیر حرم حضرت معصومه(س) تا حرم امام رضا(ع) را پیمودند

جاده ابریشم کوتاه ترین مسیر برای ثبت جهانی آثار همدان

جزییات دستور ویژه رهبر انقلاب برای رسیدگی به زمین خواری

لاریجانی در دیدار مقامات حماس: حمایت از فلسطین واجب اسلامی است

لقبی که مهاجرانی به بوریس جانسون داد

واکنش ابتکار به انتقاد از پیشنهادش در مورد حجاب در مدارس

لاریجانی: توطئه های آمریکا باعث اتحاد بیشتر میان گروه های مختلف سیاسی شد

هیات انصارالله یمن وارد مسکو شد

استخدام کارمند متعهد جهت کار وصول به صورت تلفنی در مشهد

استخدام برنامه نویس خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نماینده علمی (مدرپ) خانم در یک شرکت معتبر در تهران

­حمایت از فلسطین واجب اسلامی است

لاریجانی در دیدار نایب رییس دفتر سیاسی حماس: حمایت از فلسطین واجب اسلامی است

رییسی: نقش معاونت حقوقی ریاست جمهوری در قانونمداری بسیار زیاد است

دریادار تنگسیری: نیروی دریایی سپاه بر آب های کشور حاکمیت کامل دارد

فال روزانه چهارشنبه 2 مرداد 1398

شهردار قزوین استعفا کرد

ادعای کریمی قدوسی درباره وجود 71 مسئول دوتابعیتی در کشور

اینستکس ژست تو خالی است

درخواست ده ها شخصیت جهانی از گوترش برای شیخ زکزاکی

یادداشت عباس سلیمی نمین درباره نامه 225 نفر: خدمتی به ترامپ؛ خیانتی به وطن

یادداشت عباس سلیمی نمین درباره نامه 225 نفر: خدمتی به ترامپ؛ خیانتی به وطن